Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Π/Κ ΘΑ ΑΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Η ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ?


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια! Lazy συγχαρητήρια!!! Ευχομαι αυτη τη φορα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη 🍼🍼🍼🍼

Roulamaki το χεις ψαξει καθόλου; Είμαστε στην ίδια φαση! Εγω τωρα είναι να κανω καρυοτυπο θρομβοφιλια καμπύλη σακχάρου κτλ όλο το πακέτο...

 

Περιμένω να βγει η βιοψία για να δούμε τι θα κάνουμε! Καρυοτυπο είχαμε κάνει την προηγούμενη φορα που έκανα διακοπή κύησης στον τέταρτο μήνα, λόγω τρισωμιας 21 και είμαστε εντάξει. Να σου πω ότι εχω ήδη ένα κοριτσάκι 4 χρόνων! Προσπαθούμε για το δεύτερο δυο χρόνια περίπου αλλα κάτσανε ατυχίες!

aOhpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περιμένω να βγει η βιοψία για να δούμε τι θα κάνουμε! Καρυοτυπο είχαμε κάνει την προηγούμενη φορα που έκανα διακοπή κύησης στον τέταρτο μήνα, λόγω τρισωμιας 21 και είμαστε εντάξει. Να σου πω ότι εχω ήδη ένα κοριτσάκι 4 χρόνων! Προσπαθούμε για το δεύτερο δυο χρόνια περίπου αλλα κάτσανε ατυχίες!

 

Κατάλαβα! Σιγουρα εφόσον έχεις ηδη ενα παιδακι είσαι σε πιο ευνοϊκή θέση και σιγουρα θα ερθει σύντομα το αδελφάκι!!! Σε εμάς και οι δυο βιοψίες που κάναμε μετα απο παλινδρομη στην 7η και στην 11η εβδομαδα δε βρέθηκε κάτι παθολογικο. Μας είπαν οτι προβείτε για τυχαίο γεγονός λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας του εμβρυου αλλα εμεις θα κάνουμε τον έλεγχο μας για να μη μπούμε στα τυφλά σε μια τρίτη εγκυμοσυνη.

Ευχομαι να έχουμε σύντομα γερά μωρά 🍼🍼🍼🍼

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!ο γιατρος μου με ειχε πει μετα την αποξεση μετα απο 20 μερες να ερθεις σε επαφη!!!τωρα αυριο εκλεισα στον γιατρο μου να παω!!καισημερα απο περιεργεια παλι εκανα ενα τεστ παλι και βγηκε καράμπινατο +!!τωρα δεν θελω να το σκεφτομαι γιατι πιο πολυ θα αγίωνμαι οποτε ασχολούμε με την μετακομιση που εχω!!!!τι να πω βρε κοριτσια!!!!απο την μια το θελω τοοοοσο πολυυυ καιαποτην αλλη φοβαμαι να μην μου ξανατυχει το ιδιο!!!!τι να πω ονο ο θεός το ξερει αυτο!!!!!ελπιζω κοριτσια να σας πανε ολα καλα και γρηγορα με ενα νινακι στην αγκαλια σας!!!αυριο που θα ξερω θα σας ενημερωσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!ο γιατρος μου με ειχε πει μετα την αποξεση μετα απο 20 μερες να ερθεις σε επαφη!!!τωρα αυριο εκλεισα στον γιατρο μου να παω!!καισημερα απο περιεργεια παλι εκανα ενα τεστ παλι και βγηκε καράμπινατο +!!τωρα δεν θελω να το σκεφτομαι γιατι πιο πολυ θα αγίωνμαι οποτε ασχολούμε με την μετακομιση που εχω!!!!τι να πω βρε κοριτσια!!!!απο την μια το θελω τοοοοσο πολυυυ καιαποτην αλλη φοβαμαι να μην μου ξανατυχει το ιδιο!!!!τι να πω ονο ο θεός το ξερει αυτο!!!!!ελπιζω κοριτσια να σας πανε ολα καλα και γρηγορα με ενα νινακι στην αγκαλια σας!!!αυριο που θα ξερω θα σας ενημερωσω!!!!

 

Ποσο χαίρομαι για σένα καλο μου!!! Μακαρι αυτη τη φόρα να πανε ολα καλα και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!! Μόνο θετικές σκέψεις απο εδω και περα και καθόλου οσο γινεται αγχος και ανησυχίες...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χαίρομαι για σένα καλο μου!!! Μακαρι αυτη τη φόρα να πανε ολα καλα και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!! Μόνο θετικές σκέψεις απο εδω και περα και καθόλου οσο γινεται αγχος και ανησυχίες...

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ κουκλα μου!!!και σε σενα ευχομαι απο δω και περα τα καλυτερα!!!αυριο θα τον ρωτησω να κανω και εξςτασεις θρομβοφιλιας???σωστα το ειπα??γιατι και το 2013 ειχα αποβολη βιοχημικη και τωρα παλινδρομη!!!προσπαθω για το δετερο παιδακι οπου το πρωτο το απεκτησα το 2011!!ελπιζω τα καλυτερα σε ολες μας!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Θα σκάσω γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. 22 Ιουλίου χοριακή 120, δεύτερη μέρα καθυστέρησης. Ο γιατρός μου δεν με συμβούλευσε να κάνω δεύτερη. 28 Ιουλίου αχνό ροζ στο χαρτί, μου λέει να πάρω τα γνωστά χάπια τηλεφωνικά (λείπει για διακοπές). Τον ρωτάω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο π.χ. υπέρηχο ή χοριακή και μου λέει όχι. 1/8 αιμορραγία (6ηβδομάδα), ο γιατρός λείπει ακόμα, πάω σε έναν άλλον και μου λέει αποβολή ή εξωμήτριο (?), δεν βλέπει τίποτα στη μήτρα και να κάνω χοριακή 2/8. Το αποτέλεσμα της χοριακής 105. 4/8 αιμορραγία ακόμα περιόδου και πόνοι ανεκτοί χαμηλά στην κοιλιά. Έκανα και το λάθος και διάβασα τα πάντα για το εξωμήτριο και τις συνέπειές του και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Υπάρχει περίπτωση για αποβολή εξωμήτριου? Ή για εξωμήτριο? Ή είναι αποβολή?

Link to comment
Share on other sites

Θα σκάσω γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. 22 Ιουλίου χοριακή 120, δεύτερη μέρα καθυστέρησης. Ο γιατρός μου δεν με συμβούλευσε να κάνω δεύτερη. 28 Ιουλίου αχνό ροζ στο χαρτί, μου λέει να πάρω τα γνωστά χάπια τηλεφωνικά (λείπει για διακοπές). Τον ρωτάω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο π.χ. υπέρηχο ή χοριακή και μου λέει όχι. 1/8 αιμορραγία (6ηβδομάδα), ο γιατρός λείπει ακόμα, πάω σε έναν άλλον και μου λέει αποβολή ή εξωμήτριο (?), δεν βλέπει τίποτα στη μήτρα και να κάνω χοριακή 2/8. Το αποτέλεσμα της χοριακής 105. 4/8 αιμορραγία ακόμα περιόδου και πόνοι ανεκτοί χαμηλά στην κοιλιά. Έκανα και το λάθος και διάβασα τα πάντα για το εξωμήτριο και τις συνέπειές του και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Υπάρχει περίπτωση για αποβολή εξωμήτριου? Ή για εξωμήτριο? Ή είναι αποβολή?

 

Γκέλυ λυπάμαι πολυ γι αυτό .

 

Οκ η χοριακη πέφτει αλλά πέφτει αργά κ φαντάζομαι αυτό σε προβληματίζει . Πάντως καταλαβαίνω πως όπως έγιναν τα πραγματικά θέλεις γρήγορα να μηδενιστεί .

Συνήθως οι γιατροί βλέπουν σακο στην μήτρα απο 1200-1500 μονάδες κ άνω

Με 105 λοιπον δ θα έβλεπε κ κατι . Εκτός κι αν εννοεί ότι θα ήθελε να δει παχύ ενδομήτριο .

 

καταλαβαινω την αγωνία σου . Τι σου πρότεινε εν τελεί ο γιατρος ;;;

 

Εγω στην θέση σου θα έκανα και αυριο χοριακη νς δω αν έπεσε κ άλλο .

Link to comment
Share on other sites

Summer love,

 

ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Έκανα και άλλη χοριακή και έδειξε 48. Έκλεισα ραντεβού και σε άλλον γιατρό και περιμένω. Πρώτη εγκυμοσύνη και πρώτη φορά βιώνω τέτοια κατάσταση. Αν θα χρειαστεί απόξεση ή όχι θα το καταλάβει ο γιατρός τώρα, που έχω ακόμα αιμορραγία, ή μόλις τελειώσει? Επίσης, τι είναι και τι θα σήμαινε ένα παχύ ενδομήτριο? Έχω σουβλιές, επίσης, πολύ χαμηλά δεξιά και κυρίως αριστερά.. Και μουδιάζουν τα πόδια μου.. Ανυπομονησία και άγχος μέχρι το ραντεβού με τον γιατρό..

Link to comment
Share on other sites

Summer love,

 

ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Έκανα και άλλη χοριακή και έδειξε 48. Έκλεισα ραντεβού και σε άλλον γιατρό και περιμένω. Πρώτη εγκυμοσύνη και πρώτη φορά βιώνω τέτοια κατάσταση. Αν θα χρειαστεί απόξεση ή όχι θα το καταλάβει ο γιατρός τώρα, που έχω ακόμα αιμορραγία, ή μόλις τελειώσει? Επίσης, τι είναι και τι θα σήμαινε ένα παχύ ενδομήτριο? Έχω σουβλιές, επίσης, πολύ χαμηλά δεξιά και κυρίως αριστερά.. Και μουδιάζουν τα πόδια μου.. Ανυπομονησία και άγχος μέχρι το ραντεβού με τον γιατρό..

 

Ναι λυπάμαι , να ξερεις ότι πολλές έχουμε περάσει διαφορά . Αφού πέφτει πάλι καλά ( κοιτά τι ευχόμαστε τώρα) αλλά αφού έχει ετσι η κατάσταση καλύτερα .

Το παχύ ενδομήτριο πιθανόν σε αρχικό στάδιο σημαίνει ενδομήτριο κυηση .

 

Τώρα βέβαια ακομα κ έξωμητριο να ηταν δείχνει να φεύγει . Θα το δει κ ο γιατρος . Με τόση μικρή χοριακη δεν το νομίζω να σου πει για απόξεση .

Θα πας κ στο γιατρό κ θα τα δει αυτά . Πιστεύω ότι αφού πέφτει ίσως κ να μην χρειαστείς τίποτα . Άμα ειναι κ γλίτωσες το έξωμητριο , ολα καλά , λέμε τώρα αν ηταν βέβαια .

 

Γράψε μας πάλι τι έγινε τελικά ..::

 

Εύχομαι να σου πάνε ΟΛα καλά στην επόμενη φορά κ να θυμάσαι μπορείς να συλλάβεις κ αυτό ας ειναι το χειρότερο που έχεις παθεί.

 

Εγω εχω μια παλλινδρομη κυηση στις 10 βδομάδρς κ μια διακοπή κύησης λόγω συνδρόμου σε πολυ προχωρημένη εγκυμοσυνη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι λυπάμαι , να ξερεις ότι πολλές έχουμε περάσει διαφορά . Αφού πέφτει πάλι καλά ( κοιτά τι ευχόμαστε τώρα) αλλά αφού έχει ετσι η κατάσταση καλύτερα .

Το παχύ ενδομήτριο πιθανόν σε αρχικό στάδιο σημαίνει ενδομήτριο κυηση .

 

Τώρα βέβαια ακομα κ έξωμητριο να ηταν δείχνει να φεύγει . Θα το δει κ ο γιατρος . Με τόση μικρή χοριακη δεν το νομίζω να σου πει για απόξεση .

Θα πας κ στο γιατρό κ θα τα δει αυτά . Πιστεύω ότι αφού πέφτει ίσως κ να μην χρειαστείς τίποτα . Άμα ειναι κ γλίτωσες το έξωμητριο , ολα καλά , λέμε τώρα αν ηταν βέβαια .

 

Γράψε μας πάλι τι έγινε τελικά ..::

 

Εύχομαι να σου πάνε ΟΛα καλά στην επόμενη φορά κ να θυμάσαι μπορείς να συλλάβεις κ αυτό ας ειναι το χειρότερο που έχεις παθεί.

 

Εγω εχω μια παλλινδρομη κυηση στις 10 βδομάδρς κ μια διακοπή κύησης λόγω συνδρόμου σε πολυ προχωρημένη εγκυμοσυνη .

 

Μακάρι.. Θα ενημερώσω τη Δευτέρα.. Ευχαριστώ πολύ, κοιτάμε μπροστά και όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα , κορίτσια !

Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσες είχαν μια παρόμοια εμπειρία με τη δική μου . Εμεινα έγκυος χωρίς να το προγραμματίσουμε πριν από 7 εβδομάδες (εξ'ου και το username).

Δυστυχώς όμως απέβαλα την 6η εβδομάδα , με πολύ αίμα και πόνο και βλέποντας κομμάτια από το σάκο . Το επιβεβαίωσα και με το γυναικολόγο μου με υπέρηχο , ο οποίος μου έδωσε χάπια για να αποβληθεί μόνος του και ο πλακούντας , ώστε να αποφύγουμε την απόξεση . Ξέρει καμία να μου πει για τί ακριβώς να κοιτάω ? Πόσο μεγάλος είναι ο πλακούντας στην 6η εβδομάδα και σε τί μορφή θα είναι αν αποβληθεί ?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...