Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει ομοιοπαθητική από τον Ιανουάριο αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν ικανοποιητικά και άλλαξα ομοιοπαθητικό και νομίζω ότι βρήκα πιο συνεργάσιμο άνθρωπο αλλά με προβλημάτισε λίγο με τις απαγορεύσεις. Μου είπε να κοιτάζω όλα τα σαμπουάν, αφρόλουτρα, αντιηλικά, αρώματα κτλ να μην έχουν αιθέρια έλαια ή καμφορά. Πιάνω ένα αφρόλουτρο Korres και έχει 500συστατικά. Πείτε μου ότι δεν πρέπει να το κάνω σε όλα; Δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο λόγος είναι ότι αυτά αντιδοτούν την όμοιο θεραπεία. οπότε μπορεί το φάρμακό να είναι το σωστό αλλά να μην έχεις αποτέλεσμα.

 

πάντως γενικά είναι καλό να γυρίσεις σε ποιο φυσικά και απλά προιόντα. δες και τυχόν μαύρα σφραγγίσματα

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος είναι ότι αυτά αντιδοτούν την όμοιο θεραπεία. οπότε μπορεί το φάρμακό να είναι το σωστό αλλά να μην έχεις αποτέλεσμα.

 

πάντως γενικά είναι καλό να γυρίσεις σε ποιο φυσικά και απλά προιόντα. δες και τυχόν μαύρα σφραγγίσματα

Ξέρω το λόγο που δεν πρέπει να τα χρησιμοποιώ αλλά μου φαίνεται αδύνατο και κουραστικό να κάθομαι να διαβάζω σε όλα τα προϊόντα όλα τα συστατικά. Τα προϊόντα που χρησιμοποιώ είναι φυσικά ή έστω κατά 90% και πάνω φυσικά αλλά και πάλι έχουν κάποια αρώματα και άντε να καταλάβω έτσι όπως τα γράφουν αν είναι άρωμα ή αιθέρια έλαια. Τέλος πάντων, θα προσέχω τη διατροφή μου και ότι είναι εμφανές και βλέπουμε.

Μάυρα σφραγγίσματα ευτυχώς δεν υπάρχουν ένα καθαρισμό θέλω να κάνω μόνο, αλλά δεν έχει φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο λιγότερα συστατικά έχει ότι παίρνεις τόσο ποιό εύκολος ο έλεγχος.

 

Τρελαίνομαι με κάποια π.χ. ψωμιά για τοστ που έχουν 15+ γραμμές συστατικά.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν η ομοιοπαθητική θα μπορούσε να βοηθήσει σε διαβήτη τύπου 1?

Εχετε ακούσει κάτι?Απο μια έρευνα στο διαδίκτυο δεν ειναι να τον περιλαμβάνει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο λιγότερα συστατικά έχει ότι παίρνεις τόσο ποιό εύκολος ο έλεγχος.

 

Τρελαίνομαι με κάποια π.χ. ψωμιά για τοστ που έχουν 15+ γραμμές συστατικά.

 

Εγώ λέω να μην τρελλαθώ, έχω αγχώδης διαταραχή και αυτό μου τα προκαλεί όλα, αν λοιπόν αγχωθώ και με όλα τα συστατικά δε λύνεται το πρόβλημα, γίνεται χειρότερο. Ούτε και τα οικονομικά μου επιτρέπουν να πετάξω όλα τα καλλυντικά και αρώματα (όχι ότι χρησιμοποιώ πολλά και συχνά) που έχω και να πάρω άλλα. Θα προσέξω αυτά που είναι εμφανή και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Σκεπτόμουν ότι έτσι θα πρέπει όπου πηγαίνω να ρωτάω τι βάλατε στο φαγητό και αν δεν έχουν σε ένα σπίτι κάτι άλλο μένω νηστική; Ή αν πάω έξω για φαγητό και έχουν μαρινάρει κάπως το κρέας και δεν το καταλάβω; Και πολλά άλλα.

Στο ψωμί για τοστ τι μπορεί να πειράζει; Εγώ παίρνω από φούρνο, να τους ρωτήσω δηλαδή τι βάζουν μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, άντε και προσέχω τα πάντα για 6-7 άντε 8 μήνες, κάποια στιγμή δε γίνεται κουραστικό; Για πόσο καιρό μετά τη θεραπεία κόβονται οι απαγορεύσεις. Δε με νοιάζει καθόλου για καφέ και αναψυκτικά, λίγο η μαύρη σοκολάτα, αλλά οκ. Αλλά αυτό μετα μυρωδικά και τα μπαχαρικά που είχα μάθει να τα χρησιμοποιώ και τώρα πρέπει να είμαι με μια λίστα στο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Το πρωϊ πήγε ο άντρας μου και πήρε υγρό πλυντηρίου και δε βρήκε αυτό που παίρνουμε και πήρε με άρωμα λεβάντας. Τώρα που το είδα προβληματίστηκα γιατί ο γιατρός μου έχει στις απαγορεύσεις και τη λεβάντα. Από την άλλη το υγρό μεγάλη συσκευασία άρα κάποια χρήματα δεν το πετάω με τίποτα. Τι να κάνω; Μήπως δεν πρέπει να τα ψάχνω τόσο; Εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Για την σοκολάτα δεν το είχα ακούσει ξανά :!::?:

 

Για την λεβάντα στο απορ. πλυντηρίου δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα καθώς δεν έρχεσαι καν σε επαφή.

 

Για το πόσο πρέπει να απέχεις ρώτα καλύτερα τον γιατρό. Έχε υπόψη σου ότι ορισμένα φάρμακα έχουν θέμα με κάποια συστατικά, π.χ. αν θυμάμαι σωστά το sulphur με το χαμομίλι. Δηλαδή ίσως πρέπει να απέχεις από όλα αυτά που σου είπε όσο παίρνεις το φάρμακο που σου είπε. Αν μετά αλλάξεις φάρμακο ίσως να τροποποιηθούν / μειωθούν οι περιορισμοί.

 

Μπορείς να ρωτήσεις και το φαρμακείο που πήρες τα ομοιοπαθητικά ή να κάνεις τηλέφωνο Περγαντα, Προβατα (δεν πιστεύω πως θα σε ρωτήσουν καν αν αγόρασες από εκείνους).

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρωϊ πήγε ο άντρας μου και πήρε υγρό πλυντηρίου και δε βρήκε αυτό που παίρνουμε και πήρε με άρωμα λεβάντας. Τώρα που το είδα προβληματίστηκα γιατί ο γιατρός μου έχει στις απαγορεύσεις και τη λεβάντα. Από την άλλη το υγρό μεγάλη συσκευασία άρα κάποια χρήματα δεν το πετάω με τίποτα. Τι να κάνω; Μήπως δεν πρέπει να τα ψάχνω τόσο; Εσείς τι κάνετε;

καλημερα

για το υγρο πληντυριου νομιζω δεν πρεπει να αγχωνεσαι...εξαλλου ποσο αρωμα να εχουν βαλει μεσα???

ρωτα ομως αν θελεις...

εγω δεν το ψαχνω τοσο...

 

εμεις προς το παρον σταματησαμε,εχω καποιες προτασεις για γιατρους αλλα θελει ψαξιμο...στο εντωμεταξυ το παιδι αρρωστησε παλι...

:-(

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για την σοκολάτα δεν το είχα ακούσει ξανά :!::?:

 

Για την λεβάντα στο απορ. πλυντηρίου δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα καθώς δεν έρχεσαι καν σε επαφή.

 

Για το πόσο πρέπει να απέχεις ρώτα καλύτερα τον γιατρό. Έχε υπόψη σου ότι ορισμένα φάρμακα έχουν θέμα με κάποια συστατικά, π.χ. αν θυμάμαι σωστά το sulphur με το χαμομίλι. Δηλαδή ίσως πρέπει να απέχεις από όλα αυτά που σου είπε όσο παίρνεις το φάρμακο που σου είπε. Αν μετά αλλάξεις φάρμακο ίσως να τροποποιηθούν / μειωθούν οι περιορισμοί.

 

Μπορείς να ρωτήσεις και το φαρμακείο που πήρες τα ομοιοπαθητικά ή να κάνεις τηλέφωνο Περγαντα, Προβατα (δεν πιστεύω πως θα σε ρωτήσουν καν αν αγόρασες από εκείνους).

Πήρα το γιατρό μου λείπει εξωτερικό και απάντησε η γραμματέας του και είπε άμα σας το έχει πει ο γιατρός μπορεί και να σας πειράξει, της λέω μα στο υγρό πλυντηρίου δεν είναι τραβηγμένο; και μου απαντάει και αν σας πειράξει;;

και έμεινα εγώ με τα άγχη μου!

Δεν κατάλαβα να αφορούν το φάρμακο οι απαγορεύσεις μου είπε ότι αυτός έχει μια λίγο πιο μεγάλη λίστα από τους άλλους και η σοκολάτα υγείας έχει πάρα πολύ καφεϊνη και απαγορεύεται.

Εχθές διάβασα στο facebook στη σελίδα της ομοιοπαθητικής ότι πολλοί δεν ακολουθούν κανέναν από τους κανόνες και μια χαρά θεραπεύονται και αποφάσισα να είμαι πιο χαλαρή. Γιατί αν συνεχίσω έτσι αντί να θεραπευτώ θα αποκτήσω νέα άγχη και εμμονές!

Τη φαρμακοποιό μου τη ρώτησα και μου είπε ότι είναι λίγο υπερβολικός, πχ λεβάντα λέει δεν έχει ξανακούσει να απαγορεύουν. Ούτε βασιλικό, δάφνη και μπαχάρι και μοσχοκάρυδο.

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ότι αυτός έχει μια λίγο πιο μεγάλη λίστα από τους άλλους

......

Εχθές διάβασα στο facebook στη σελίδα της ομοιοπαθητικής ότι πολλοί δεν ακολουθούν κανέναν από τους κανόνες και μια χαρά θεραπεύονται

......

Τη φαρμακοποιό μου τη ρώτησα και μου είπε ότι είναι λίγο υπερβολικός,

το γεγονός ότι κάθε ομοιοπαθητικός λέει τα δικά του δε σε προβληματίζει ότι πιθανότατα λέει άρες μάρες κουκουνάρες;

Αν η "επιστήμη" της ομοιοπαθητικής ήταν κάτι δεδομένο και είχε μελετήσει τα "φαρμακα" της δεν θα γνώριζε τουλάχιστον το τρόπο δράσης τους και τις ουσίες στις οποίες απαγορεύεται η συγχωρήγηση;

δεν θα έπρεπε τουλάχιστον οι βασικές αρχές να είναι ίδιες (πχ τι επιτρεπεται και τι όχι; )

 

να σου δώσω ένα παράδειγμα σε μακροχρόνια χορήγηση κορτιζόνης όλοι οι γιατροί συστήνουν την αποχή από ζάχαρη και το αλάτι...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκε τον μικρό παχουλούλη και γελαστούλη,

δεν έβηχε καθόλου,

είπε πως έχει βρογχιολίτιδα αλλά είναι μια χαρά.

ένα γελαστό μωρό που δε βήχει έχει βρογχιολίτιδα...μάλιστα

 

όμως η βρογχιολοτίδα είναι κατάσταση με παραγωγικό βήχα

συχνά με συριγμό ή και ταχύπνια....

παιδί νωθρό που δεν τρώει καλά

ήπιο πυρετό

και χαραχτηριστική ακροαστική εικόνα

 

και φυσικά η μορ΄φη της γίνεται να ναι και πολύ βαρύτερη

 

όταν δεν έχεις την κλινική εικόνα (ευτυχώς δηλαδή) της βρογχιολίτιδας ΔΕΝ έχεις βρογχιολίτιδα αλλά.... συνάχι

 

επείσης στις βροχιολίτιδες δεν δίνεται κορτιζόνη για 20 μέρες για τ όνομα του θεού...

αλλά αν δωθεί θα είναι εφάπαξ ή το πολύ δύο - τρεις δόσεις....

 

για τόσες πολλές μέρες μπορεί να πάρει κορτιζόνη ένα παιδί με σοβαρή βρογχιολίτιδα που νοσηλεύεται .... (περίπου το 3%)

 

καλό είναι να γνωρίζεις αυτά τα πράγματα για να ξέρεις από τι "γλύτωσες"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εδώ και 2 ημέρες διαβάζω με προσοχή, τα όσα έχετε γράψει σχετικά με την ομοιοπαθητική. Είμαι στο ένα βήμα πριν, απευθυνθώ σε ομοιοπαθητικό μιας και είμαι ένας οργανισμός «φορτωμένος» με φάρμακα γενικά και τα 2 τελευταία χρόνια ο οργανισμός μου έχει αρχίσει και «κλωτσάει» στην κλασική ιατρική παρουσιάζοντας μου συχνές αλλεργίες μετά την λήψη ,άσχετων μεταξύ τους, σκευασμάτων.

Έφτασα σε σημείο να τρέμω να πάρω οποιοιδήποτε σκεύασμα μην τυχόν πάθω αλλεργία και κλείσει ο λαιμός μου. Κυκλοφορώ με Medrol και ένεση αδρεναλίνης, μετά το σοκ που πέρασα μετά τη λήψη κολλύριου για τα μάτια, βράδυ μόνη στο σπίτι, μαζί με την μικρή.

Επίσης ένας ακόμα λόγος που ελπίζω να με βοηθήσει η ομοιοπαθητική είναι, διότι από την εγκυμοσύνη φορτώθηκα τα 25 από τα 30 κιλά που είχα πάρει και παρότι εδώ και 2 χρόνια προσπαθώ με διάφορες δίαιτες (πείνα!!!), διατροφολόγους, γιατρούς-διαβητολόγους, ενδοκρινολόγους- διαβητολόγους κατάφερα να χάσω μόνο 7 κιλά και συνεχίζω να έχω πολλά σκαμπανεβάσματα στο βάρος μου.

Φίλη μου,μου σύστησε να απευθυνθώ στον Κ., μιας και έχει ακούσει από γνωστούς της πολύ καλά λόγια.

Βρήκα κάποιες αναφορές στις προηγούμενες σελίδες για πολυκυστικές που ξέρω ότι έχω από τα 17 μου, οι οποίες δεν μου στέρησαν την μητρότητα, αλλά έχουν μπλοκάρει τόσο το μεταβολισμό μου, που δεν μπορώ να χάσω παρά γραμμάρια την εβδομάδα.

Έχει κάποιος από εσάς, ανάλογη εμπειρία ή έχει ακούσει παρόμοιο περιστατικό που να είδε αποτέλεσμα? Τα ξέρετε καλύτερα από μένα πως είναι δύσκολοι καιροί οικονομικά και όχι μόνο…

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη που σας κούρασα…

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα μηνύματα σας...εγώ προσωπικά 'εχω κάνει 4 φορές ομοιοπ. ξέρω ότι δεν κάνει σε όλους & σε όλα. Μου 'έφτιαξε' την δυσκοιλιότητα, δεν με βοήθησε στο να χάσω κιλά, αλλά το σημαντικότερο δεν με βοήθησε στους πονοκεφαλούς μου , γι'αυτό & πήγα 2 φορές για αυτό το θέμα....δεν ξέρω αν έφταιγαν οι γιατροί ή δεν τα έκανα εγώ σωστά αλλά δεν το ξανακάνω... :( :( :confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα!

εχω διαβασει οτι δεν κανουν ολοι οι οργανισμοι για ομοιοπαθητικη...τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο δεν μπορω να το ξερω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι κάθε ομοιοπαθητικός λέει τα δικά του δε σε προβληματίζει ότι πιθανότατα λέει άρες μάρες κουκουνάρες;

Αν η "επιστήμη" της ομοιοπαθητικής ήταν κάτι δεδομένο και είχε μελετήσει τα "φαρμακα" της δεν θα γνώριζε τουλάχιστον το τρόπο δράσης τους και τις ουσίες στις οποίες απαγορεύεται η συγχωρήγηση;

δεν θα έπρεπε τουλάχιστον οι βασικές αρχές να είναι ίδιες (πχ τι επιτρεπεται και τι όχι; )

 

να σου δώσω ένα παράδειγμα σε μακροχρόνια χορήγηση κορτιζόνης όλοι οι γιατροί συστήνουν την αποχή από ζάχαρη και το αλάτι...

Φυσικά και με προβληματίζει όπως με προβληματίζει γενικότερα η λογική της ομοιοπαθητικής, γι'αυτό και ψάχνομαι ακόμα αλλιώς θα τον ακολουθούσα πιστά. Το θέμα είναι όμως ότι πήγα πρώτα σε συμβατικό ιατρό, ακολούθησα πιστά τη θεραπεία του και τις συμβουλές του, δεν είδα καμία βελτίωση, ξαναπήγα και μου είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο παρά να μάθω να ζω με αυτό και να το αντιμετωπίζω συμπτωματικά. Έφυγα χειρότερα από ότι πήγα. Οπότε σκέφτηκα αφού δεν είναι οργανικό αλλά ψυχοσωματικό ας προσπαθήσω και με ομοιοπαθητική, ακόμα και ζαχαρίτσα να μου δώσουν αν με πείσουν και το ξεχάσω δε με νοιάζει. Ο πρώτος δε με έπεισε και δοκιμάζω τώρα έναν ακόμα που υπάρχει στην πόλη μου. Η επόμενη λύση είναι να μάθω να ζω με τις διάρροιες το οποίο είναι πολύ ψυχοφθόρο γι'αυτό προσπαθώ.

Επίσης όσον αφορά τις διαφορετικές οδηγίες και στους συμβατικούς γιατρούς συμβαίνει αυτό και έχω δικά μου παραδείγματα, ο γυναικολόγος μου είχε απαγορεύσει τη ζάχαρη και σχεδόν καθόλου αλάτι χωρίς να έχω θέμα με κιλά ή διαβήτη ή πίεση, το αντίθετο μάλιστα και μου έβαλε τις φωνές ένα μήνα που πήγα με +2κιλά (συνολικά πήρα 6) ενώ σε φίλη μου με αρκετά κιλά ο δικός της ήταν άνετος, δε απαγόρευσε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα!

εχω διαβασει οτι δεν κανουν ολοι οι οργανισμοι για ομοιοπαθητικη...τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο δεν μπορω να το ξερω...

Καλό μήνα!

Αν ισχύει αυτό μου κάνει περισσότερο, δεν πείθονται όλοι για ομοιοπαθητική...δεν ξέρω θα δείξει. Βέβαια μπορεί να εννοούν ότι δεν υπακούουν όλοι εύκολα σε οδηγίες...τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

.... Η επόμενη λύση είναι να μάθω να ζω με τις διάρροιες το οποίο είναι πολύ ψυχοφθόρο γι'αυτό προσπαθώ.

Επίσης όσον αφορά τις διαφορετικές οδηγίες και στους συμβατικούς γιατρούς συμβαίνει αυτό και έχω δικά μου παραδείγματα, ο γυναικολόγος μου είχε απαγορεύσει τη ζάχαρη και σχεδόν καθόλου αλάτι χωρίς να έχω θέμα με κιλά ή διαβήτη ή πίεση, το αντίθετο μάλιστα και μου έβαλε τις φωνές ένα μήνα που πήγα με +2κιλά (συνολικά πήρα 6) ενώ σε φίλη μου με αρκετά κιλά ο δικός της ήταν άνετος, δε απαγόρευσε τίποτα.

Εμένα σε μικροθέμα διάρροιας με έχει βοηθήσει το κεφιρ και το σπιτικό γιαούρτι.

 

Διαβάζοντας και μερικά άλλα δικά σου κλείνω πως ίσως χρειάζεσαι όχι ρύζι αλλά το αντίθετο - gaps για το ευερέθιστο έντερο σου (υπάρχει και σχετικό νήμα εδώ). Δύσκολο να την κάνεις τώρα που ζεσταίνει ο καιρός, αλλά μπορείς τουλάχιστον να πάρεις μερικά στοιχεία και να δοκιμάσεις.

 

Όπως και να είναι listen to your body, όπως γράφει και η Νατάσα :

Everybody is different and we all have a unique gut flora. If kefir or your probiotic do not suite you anymore then stop taking them. Your body is sending you a signal, and you need to listen to it. Observe your body for a while and see what is happening. Please, read my article One Man's Meat Is Another Man's Poison on my blog Doctor-Natasha.com and try to learn to listen to your body

πηγή : http://www.gaps.me/preview/?page_id=32

 

Θα πρότεινα να κάνεις ένα search για "diarr" στο παραπάνω λινκ.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε μικροθέμα διάρροιας με έχει βοηθήσει το κεφιρ και το σπιτικό γιαούρτι.

 

Διαβάζοντας και μερικά άλλα δικά σου κλείνω πως ίσως χρειάζεσαι όχι ρύζι αλλά το αντίθετο - gaps για το ευερέθιστο έντερο σου (υπάρχει και σχετικό νήμα εδώ). Δύσκολο να την κάνεις τώρα που ζεσταίνει ο καιρός, αλλά μπορείς τουλάχιστον να πάρεις μερικά στοιχεία και να δοκιμάσεις.

 

Όπως και να είναι listen to your body, όπως γράφει και η Νατάσα :

πηγή : http://www.gaps.me/preview/?page_id=32

 

Θα πρότεινα να κάνεις ένα search για "diarr" στο παραπάνω λινκ.

Γιαουρτι τρώω πρόβειο, κεφίρ δεν έχω δοκιμάσει αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό. Με το γιαούρτι δεν έχω δει διαφορά,ούτε με πειράζει όμως. Βέβαια επειδή χω παρατηρήσει ότι το πρόβλημα δημιουργείται όταν αγχώνομαι ή ταράζομαι για κάποιο λόγο δεν ξέρω πως μπορεί να βοηθήσει η διατροφή. Τώρα έχω κόψει το πολύ ρύζι και κάνω ότι δε συμβαίνει τίποτα (εκτός από πολύ ΄δύσκολες μέρες) και τρώω κανονικά χωρίς πολλά λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites

Κεφιρ καλύτερα να φτιάξεις μόνη σου.

 

Αν όπως λες έχεις παρατηρήσει πως δεν σχετίζεται με την διατροφή τότε δες πως μπορείς να ελέγχεις το άγχος σου (υπάρχουν διάφορες τεχνικές) ώστε να περνάς ποιο ήπια τις διάφορες δύσκολες καταστάσεις.

 

Από την άλλη καλό είναι να δεις και την διατροφή σου καθώς ο οργανισμός είναι ένα σύνολο και δεν είναι για μένα σωστό να βλέπεις το ένα ξέχωρα από το άλλο. Το σώμα βοηθάει το μυαλό και αντιστρόφως. Φυσικά κατά την ομοιοπαθητική υπάρχει και ο ψυχισμός, για να συμπληρώσουμε την τριάδα.

 

Για παράδειγμα όταν μας λείπει μαγνήσιο ...

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε ολους! Μήπως γνωρίζεται την συγκεκριμένη δερματολόγο-ομοιοπαθητικο Αρώνη Κυριακή λέγεται , ειναι καλή οποίος γνωρίζει κάτι παρακαλώ ενημερώστε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε την ομοιοπαθητικό Φωτοπούλου Μαρίνα και ποιά η γνώμη σας. Έχω θυρεοειδή που φυσικά πρέπει να παρακολουθείται (πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί δε μου τα λέει καλά) και μου την σύστησαν για καλή, όμως η κοπέλα που μου τη σύστησε και είχε το ίδιο πρόβλημα είπε ότι δεν την εξέταζε η ίδια, την έστελνε μόνο για THS (ενώ απ' τη γιατρό μου ξέρω ότι θέλει 2-3 αίματος + την ψιλάφιση και τα αντανακλαστικά που βλέπει η ίδια στο ιατρείο), ούτε υπερήχους σου λέει να κάνεις και με ανησυχεί αυτό. Την κοπέλα την γιάτρεψε, αλλά, ξέρω εγώ, τη ζωή μου θα της εμπιστευτώ..

 

Ευχαριστώ!

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε την ομοιοπαθητικό Φωτοπούλου Μαρίνα και ποιά η γνώμη σας. Έχω θυρεοειδή που φυσικά πρέπει να παρακολουθείται (πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί δε μου τα λέει καλά) και μου την σύστησαν για καλή, όμως η κοπέλα που μου τη σύστησε και είχε το ίδιο πρόβλημα είπε ότι δεν την εξέταζε η ίδια, την έστελνε μόνο για THS (ενώ απ' τη γιατρό μου ξέρω ότι θέλει 2-3 αίματος + την ψιλάφιση και τα αντανακλαστικά που βλέπει η ίδια στο ιατρείο), ούτε υπερήχους σου λέει να κάνεις και με ανησυχεί αυτό. Την κοπέλα την γιάτρεψε, αλλά, ξέρω εγώ, τη ζωή μου θα της εμπιστευτώ..

 

Ευχαριστώ!

 

Τι εννοείς?? Γιατί μπερδεύτηκα..... Ψάχνεις Ομοιοπαθητικό να σε κάνει καλά από το Θυρεοειδή???? Και έχεις σκοπό να πάψεις να επισκέπτεσαι κανονικό ενδοκρινολόγο και θα πηγαίνεις πλέον σε ομοιοπαθητικό????

Αν αυτό εννοείς, πρόσεξε! γιατί ο θυρεοειδής δεν αστειεύεται. Είναι νευραλγικό όργανο και είναι θέμα ζωής ή θανάτου αν δεν λειτουργεί σωστά ή δεν τον φροντίσεις σωστά με ενδοκρινολόγο, από τη στιγμή που έχεις θυρεοειδίτιδα. Αλλαξε ενδοκρινολόγο, όχι όμως να πας σε ομοιοπαθητικό!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...