Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαπτιση-τι κανουν οι γονεις κ τι η νονα;


stella27

Recommended Posts

Κορίτσια χρονια πολλά και πάνω απο όλα υγεια, ψυχική και σωματικη!

Σας εχω νεα!

Πηγαμε να τους παμε το δωρο για τον μπεμπη(εγω μετα τα τελευταια ειχα εξαφανιστει, οπως κια ο συζηγος) και ηταν αλλοι ανρωποι!

Και δωρο θα μας κανουν τελικα (κλιματιστικο) και τις μπομπο απο μισες...μου προτινε να παρουμε υλικα απο τζαμπο να τις κανουμε μαζι...

απ'οσο φανταζομαι καταλαβαν οτι στραβωσα και επιρεασα και τον αντρα μου και αλλαξαν συμπεριφορα 180 μοιρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 months later...

Γεια σας κορίτσια! Εμείς βαφτίζουμε τη μπουμπούκα μας τέλος Αυγούστου και οι νονοί μας, εκτός του ότι την είδαν μόνο μία φορά όταν έγινε 4 μηνών, (τώρα είναι 5,5), τώρα λείπουν σε διακοπές και ούτε μία επικοινωνία δεν έχει γίνει για να συννενοηθούμε για τη βάφτιση... Δεν έχω απαίτηση να μου πληρώσουν μπομπονιέρες, ενώ για στολισμό η εκκλησία δεν το επιτρέπει... Αλλά τουλάχιστο θα ήθελα να ξέρω τι χρώμα ρούχο θα πάρει της μικρής για να επιλέξω μπομπονιέρες... Με στεναχωρεί όμως το γεγονός ότι δεν έχουμε κάνει καμία κουβέντα και τώρα λείπουν κι όλας.... Και οι μέρες κοντεύουν... Τι να κάνω? Να τους πάρω εγώ τηλέφωνο? Είναι σωστό?

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου! Δυστυχώς έχω δει παρόμοια θέματα για νονούς εδώ...να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια εγώ δεν θα τους θεωρούσα καν μέλλοντες νονούς. Είναι άφαντοι για τα ουσιαστικά θέματα (δεν έχουν καμία σχέση με το παιδί, αυτό δεν τους γνωρίζει) και για τα τυπικά-πρακτικά θέματα (προετοιμασία βάπτισης). Πιστεύω ότι πρεπει να γίνει μια συζήτηση όπου θα τους να ανακοινώνετε ότι νονος θα ειναι ο τάδε(φίλος, συγγενής σας κλπ) γιατί επέμενε πολύ και δεν μπορούσατε να το αρνηθείτε κλπ κλπ κα΄ποια διακιολογία αν δεν θες να πεις τηην αλήθεια. Δεν ξέρω τι σχέσεις ήδη έχετε αλλά δεν προβλέπω να έχετε στο μέλλον αν έχουν τέτοια αδιάφορη στάση. Έπειτα θα πρεπει να επισπεύσεις τις αγορές γιατί τον Αύγουστο τα περισσότερα μαγαζιά κλείνου.

Συγνώμη αν σε άγχωσα και σε στενοχωρησα αλλά καλύτερα να ξεκαθαριστούν τ απράγμτα από την αρχή και το παιδάκι σας να έχει τους νονούς που πραγματικά του αξίζουν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εμείς βαφτίζουμε τη μπουμπούκα μας τέλος Αυγούστου και οι νονοί μας, εκτός του ότι την είδαν μόνο μία φορά όταν έγινε 4 μηνών, (τώρα είναι 5,5), τώρα λείπουν σε διακοπές και ούτε μία επικοινωνία δεν έχει γίνει για να συννενοηθούμε για τη βάφτιση... Δεν έχω απαίτηση να μου πληρώσουν μπομπονιέρες, ενώ για στολισμό η εκκλησία δεν το επιτρέπει... Αλλά τουλάχιστο θα ήθελα να ξέρω τι χρώμα ρούχο θα πάρει της μικρής για να επιλέξω μπομπονιέρες... Με στεναχωρεί όμως το γεγονός ότι δεν έχουμε κάνει καμία κουβέντα και τώρα λείπουν κι όλας.... Και οι μέρες κοντεύουν... Τι να κάνω? Να τους πάρω εγώ τηλέφωνο? Είναι σωστό?

 

Θα σου προτείνα κάτι πιο ριζοσπαστικό!Κάνε την από δαυτους πριν να είναι αργηά τα ίδια είχα κι εγώ με τους νονούς της μικρής και τελικά από πέρισυ που την ΄βαπτισαν την έχουν δει 1 φορά. Τηλέφωνο δε σπάνια κι αυτό μόνο για να πουν μια δικαιολογία γιατί δεν εμφανίζονται. Οπότε μην περιμένεις βελτίωση. Αν πάλι είσαι πιο συντηρητική βρεςς γρηγορα 2ο νονό. Έτσι όλα καλά και το παιδί θα έχει σημείο αναφοράς. Όσο για τις απαιτήσεις καλά κάνεις και δεν έχεις γιατί κι εγώ βαπτίζω ένα παιδάκι και η μαμά με αντιμετωπίζει ως χορηγό και πολύ μου την έχει δώσει. Εγώ επειδή με τη νονά της μικρής μου υπήρχαν τα ίδια δείγματα αδιαφορίας πριν τη βάπτιση αφενός και αφετέρου επειδή αποφάσισα ότι αυτή πληρώνει αυτή επιλέγει, το μόνο που της είπα ήταν ότι ήθελα ένα απλό λευκό φόρεμα για τη μικρή τα υπόλοιπα τα διάλεξε μόνη της και ήταν ιδιαίτερα αξιοπρεπή. Απλά έκανε τα βασικά. ούτε δευτερα, ούτε στολισμό, ούτε δώρα σε εμάς. Εξάλλου εδώ στον τόπο μας τις μπουμπουνιέρες τις κάνουν οι γονείς όχι οι νονοί. Και να σου πω καλύτερα που δεν έκανε τίποτα γιατί κι εγώ αισθάνομαι καλύτερα ανεξάρτητα από την αδιαφορία τους και κακά τα ψέμματα δύσκολες εποχές. Με τούτα και με τα άλλα καταντήσαμε να μη βρίκσουμε ένα άνθρωπο να μας παντρέψει ή να μας βαπτίσει το παιδί.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι πρεπει να γίνει μια συζήτηση όπου θα τους να ανακοινώνετε ότι νονος θα ειναι ο τάδε(φίλος, συγγενής σας κλπ) γιατί επέμενε πολύ και δεν μπορούσατε να το αρνηθείτε κλπ κλπ κα΄ποια διακιολογία αν δεν θες να πεις τηην αλήθεια. Δεν ξέρω τι σχέσεις ήδη έχετε αλλά δεν προβλέπω να έχετε στο μέλλον αν έχουν τέτοια αδιάφορη στάση. Έπειτα θα πρεπει να επισπεύσεις τις αγορές γιατί τον Αύγουστο τα περισσότερα μαγαζιά κλείνου.

Συγνώμη αν σε άγχωσα και σε στενοχωρησα αλλά καλύτερα να ξεκαθαριστούν τ απράγμτα από την αρχή και το παιδάκι σας να έχει τους νονούς που πραγματικά του αξίζουν...

 

Κατ΄αρχήν σ΄ευχαριστώ για την απάντηση! Ατυχώς, ο νονός είναι ο καλύτερος φίλος του άντρα μου... Αλλά η καθημερινότητα τους έχει απομακρύνει. Το θέμα το έχω με τη σύζυγό του, τη "νονά"... Εξάλλου, αυτά είναι γυναικεία θέματα, δεν περίμενα από τον άντρα της να νοιαστεί για το αν η ίδια άρχισε να ψάχνει βαπτιστικά...

Δε με άγχωσες, είμαι ήδη πολύ αγχωμένη! Παρόλο που δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τη βάπτιση, ωστόσο θα ήθελα να είχαν δρομολογηθεί ως τώρα οι λεπτομέρειες. Κρίμα πάντως, είχα προσδοκίες να "χαίρονται" που θα βαπτίσουν το μωράκι μας, ευλογία είναι, όχι να το βλέπουν σας υποχρέωση, γιατί ως τώρα η συμπεριφορά τους αυτό δείχνει...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνα κάτι πιο ριζοσπαστικό!Κάνε την από δαυτους πριν να είναι αργηά

 

Αν πάλι είσαι πιο συντηρητική βρεςς γρηγορα 2ο νονό. Έτσι όλα καλά και το παιδί θα έχει σημείο αναφοράς.

 

Με τούτα και με τα άλλα καταντήσαμε να μη βρίκσουμε ένα άνθρωπο να μας παντρέψει ή να μας βαπτίσει το παιδί.

 

 

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση! Ο κουμπάρος είναι κολητός του άντρα μου και ο δικός μου είναι ανένδοτος... Δε σηκώνει κουβέντα για το φίλο του....Για 2ο νονό του το είπα αλλά ούτε να ακούσει... Είμαι άτυχη.

Αναφορικά με το τελευταίο σου σχόλιο, έχεις πάρα μα πάρα πολύ δίκιο!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι έτσι κοπέλα μου να τους πάρει τηλ. ο άντρας σου που είναι και κολλητός του νονού και έχει το θάρρος να τα κανονίσουνε έστω για το διαδικαστικό γιατί μωρό χωρίς βαπτιστικά δεν βαπτίζεται!!! Τώρα για την ουσια του θέματος σου έγραψα τη γνώμη μου παραπάνω. Μα καλά ο αντρας σου δεν βλεπει την αδιαφορία τους; Τι να πω...άντρεςςςςς

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι έτσι κοπέλα μου να τους πάρει τηλ. ο άντρας σου που είναι και κολλητός του νονού και έχει το θάρρος να τα κανονίσουνε έστω για το διαδικαστικό γιατί μωρό χωρίς βαπτιστικά δεν βαπτίζεται!!! Τώρα για την ουσια του θέματος σου έγραψα τη γνώμη μου παραπάνω. Μα καλά ο αντρας σου δεν βλεπει την αδιαφορία τους; Τι να πω...άντρεςςςςς

 

Τελικά τους τηλεφώνησε χθες το απόγευμα... Μίλησε με τη "νονά" η οποία είπε πως θα κάνει τα βαπτιστικά και το σταυρό, έτσι αόριστα, χωρίς να πει κάτι άλλο. Προσπάθησε ο άντρας μου να τη ρωτήσει για τις μπομπονιέρες, και του είπε "πάρτε τες από όπου θέλετε..." (άρα τις παραγγέλνω εγώ και τελείωσε η υπόθεση!)

Μετά πήρα εγώ το τηλέφωνο αλλά ντράπηκα να τη ρωτήσω "Πότε θα πας να διαλέξεις βαπτιστικά??? (για να μπορέσω και εγώ ως μαμά να συνδιάσω τα υπόλοιπα, π.χ. το χρώμα της μπομπονιέρας με τα ρούχα ή ό,τι άλλο χρειάζεται...) Τι μόνο που μου είπε είναι "Μην αγχώνεσαι, όλα θα γίνουν" ...!!! Τι να πω βρε κορίτσια, στον άνθρωπο είναι τελικά. Φαντάζομαι ότι θα τα επιλέξει αρχές Αυγουστου.

 

Πείτε μου όμως : Επειδή θα φύγουμε και εμείς διακοπές στη Χαλκιδική και θα γυρίσουμε μία εβδομάδα πριν τη βάφτιση, είναι κακό να επιλέξω από τώρα τα χρώματα της μπομπονιέρας και μετά να πω στην κουμπάρα να αγοράσει βαπτιστικά σύμφωνα με το χρώμα που είδη επέλεξα??? Δεν έχω το περιθώριο να την περιμένω γιατί φεύγουμε διακοπές μετά...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.εγω ειμαι απο ξανθη και σε λιγους μηνες βαφτιζω το γιο μου.ο νονος του απλα θα παρει τα βαφτιστικα,το σταυρο και θα πληρωσει την εκκλησια.ο κουμπαρος ειναι μακεδονας αλλα τετοια εθιμα με τις μπομπονιερες δεν εχουν.κ μαλιστα στο γαμο ειχαν πει οτι δεν προκειται να πληρωσουν τις μπομπονιερες λες και το ζητησα.γιατι και εμεις το εχουμε οτι το ζευγαρι τις πληρωνει.βασικα εμενα δεν ηθελε να παρει τα βασικα(ποτηρι,δισκο κτλ) τα μη βασικα θα εκανε??????????????αλλα οπως λετε ο καθενας εχει τα εθιμα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

κοριτσια βαπτιζουμε τη μπεμπα τον απριλιο κ ευτυχωσ ολα μα ολα τα διαλεξα με τη νονα!οπου δε

ν συμφωνουσαμε,στα σχεδια δηλαδη καναμε μια μιξη κ των δυο αποψεων κ το αποτελεσμα σουπερ!.οι μπομπο ειναι δικεσ μασ ,αλλωστε ποσο κοσμο εχει η νονα?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη και ξερω οτι

οι γονεις κανουν

1. ενα καλο δωρο στο νονο (γυαλικο συνηθως η ασημικο)

2. τα γλυκακια της βαφτισης

3. το τραπεζι

 

και οι νονοι

1. πληρωνουν την εκλησια

2. τις μπομπονιερες

3. τα ρουχακια του μωρου (ενα σετ)

4΄παπουτσακια

5. σταυρουδακι

6. λαμπαδα

 

και αν θελουν το στολισμο της εκκλησιας και της κολυμβηθρας ( σε εμας τα εκανα εγω αυτα γιατι δεν ηθελα να τους επιβαρυνω)

αλλα παντα με καλη συνεννοηση γινονται ολα τελεια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο το επαθα κι εγω και καλα "θα παμε παρεα να τα διαλεξουμε ολα" και μετα τα ειχανε παρει ηδη ολα χωρις καν να τα δω αλλα τα χρωματα τα ειχα διαλεξει οποτε δε με πειραξε

παιδια ειναι πολλα τα εξοδα του νονου καλυτερα να μην ειμαστε πολυ απαιτητικοι ξερω γω να φανταστειτε θελω τοοοοσο να βαφτισω ενα παιδακι και σκεφτομαι οτι ποτε δε θα εχω αρκετα λεφτα στην ακρη για να το κανω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ/ΝΟΝΑ. ΛΑΜΠΑΔΑ, ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ, ΠΕΤΣΕΤΕΣ, 3 ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΦΟΡΜΑΚΙΑ, ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ, ΣΤΑΥΡΟΥΔΑΚΙ, ΚΟΥΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ, ΡΟΥΧΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ, ΛΑΔΙ, ΣΑΠΟΥΝΙ, ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ, ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ, ΤΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ, ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ, ΤΑ ΚΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΜΟ :-D

M65vp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...