Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαπτιση-τι κανουν οι γονεις κ τι η νονα;


stella27

Recommended Posts

Σοφια Τ η συγκεκριμένη νονά του γιού σου μάλλον έγινε νονά μόνο για τον τιτλο απο ολα αυτά που λες.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν βαπτίσαμε το πρώτο παιδί μπομπονιέρες,στολισμό της κολυμβύθρας προσκλητήρια εμείς τα πληρώσαμε ο νονός πήρε τα απιτούμενα για την βάπτιση και από την μεριά μας το δώρο που του κάναμε.Δεν είναι υποχρεωμένοι ούτε οι γονείς να πληρώνουν, αλλο αν θέλουν κάτι από μόνοι τους όπως μερικοί κάνουν το τραπέζι αν το παιδί πάρει και το όνομάτους.Και στο δεύτερο πάλι εμείς τα κάναμε όλα γιατί η/ο κουμπάρος/α δεν έχουν καμία δουλεία με αυτά .Σου λέει ο άλλος ναι αλλά σαν νονός θέλω και καμιά δεκαριά φίλους και δω η ''κουμπαροπαρέα'' ε.......για δέκα στόματα θα τα μοιραστούμε ξεφτίλα.Αλλά μερικοί μπορεί και να δέχοντε να πάρουν χρήματα λίγα απόεδώ λίγα από εκεί έγινε η βάπτιση:D

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα έθιμα σ' άλλα μέρη της Ελλάδας, αλλά εμείς ως υποχρεώσεις του νονού έχουμε 1. Με τη γέννηση του παιδιού το "ασήμωμα" που αφενός είναι ενα φυλακτό για το αβάπτιστο βρεφάκι απο τον άνθρωπο που θα το κάνει χριστιανό, αφετέρου επικυρώνει την κουμπαριά 2. Για το μυστήριο τα βαπτιστικά (λαδόπανα/πετσέτες/ρουχαλάκια/παπουτσάκια) τα μαρτυρικά, τη λαμπάδα και φυσικά τον σταυρό. Απο 'κει και πέρα δεν υποχρεούται η νονά να συμμετέχει ούτε στο τραπέζι, ούτε στους στολισμούς, ούτε φυσικά στις μπουμπουνιέρες που είναι καθαρά των γονιών, αλλά δεν υποχρεούται ούτε για δεύτερο ρουχαλάκι, πυτζαμάκια κλπ. Φυσικά αν θέλει αγοραζει, αλλά δεν υπάρχει τέτοιο έθιμο...

Πάντως ο σωστός νονός φαίνεται απο την αγάπη που δείχνει στο παιδί κι οχι απο τα δώρα και τις τυπικότητες...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια αλλα εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία στην Β.Ελλάδα (και εγώ απο εκεί κατάγομαι απο ενα χωριό κοντά στην Αριδαία) στο να κάνει η νονά τις μπουμπουνιέρες..

 

όπως το είπες έθιμο είναι...:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τα έθιμα σ' άλλα μέρη της Ελλάδας, αλλά εμείς ως υποχρεώσεις του νονού έχουμε 1. Με τη γέννηση του παιδιού το "ασήμωμα" που αφενός είναι ενα φυλακτό για το αβάπτιστο βρεφάκι απο τον άνθρωπο που θα το κάνει χριστιανό, αφετέρου επικυρώνει την κουμπαριά 2. Για το μυστήριο τα βαπτιστικά (λαδόπανα/πετσέτες/ρουχαλάκια/παπουτσάκια) τα μαρτυρικά, τη λαμπάδα και φυσικά τον σταυρό. Πάντως ο σωστός νονός φαίνεται απο την αγάπη που δείχνει στο παιδί κι οχι απο τα δώρα και τις τυπικότητες...

συμφωνω κι εγω με την silmaril...

εμεις που βαπτισαμε προσφατα πληρωσαμε extra τον στολισμο της κολυμπηθρας και καποια επιπλεον δωρακια για τον μικρο...δευτερο ρουχαλακι δεν πηραμε (αλλα καθε φορα που παμε επισκεψη ολο κ κατι παμε του μικρου) και δεν ειχαμε κ επιπλεον ατομα στο τραπεζι εκτος απο τους γονεις μας...

περα απο ολα αυτα το πιο σημαντικο ειναι η σχεση που εχεις με το παιδι...ολα τα αλλα ειναι δευτερευοντα...:P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επαναφέρω το θέμα κορίτσια γιατί έχω πρόβλημα....με την κουμπάρα μου δεν εχω ιδιαίτερες σχεσεις...την παντρεψε ο άντρας μου οταν εμεις ειμασταν ακομα ζευγαρι-στις αρχες και δεν με ειχε ακουσει τοτε οτι δεν ταιριάζουμε και καλο θα ηταν να μην προχωρουσε...τελος παντων, ερχομαι στο σημερα..Η κυρία, μου αφησε το ολο θεμα των ρουχων κτλ πανω μου και μου ειπε να παρουμε οτι θελουμε, (μονο το κουτι που θα μπουν τα ρουχακια να ειναι ή ξυλινο ή βαλιτσα) εγω την ειπα να παμε να δουμε μαζι αλλα δεν μπορουσε(θηλαζει) πηγα ψωνισα για το μωρο και ενω η οικονομικη μας κατασταση δεν ειναι καλη πηρα το καλυτερο που μπορουσα...λαπεν ρουχα, απο την μινι ραξεβσκι τα υπολοιπα, απο τα στοκ τις ριπλεϊ τα δευτερα και απο την φενα παπουτσια....τελος παντων μου εφυγαν αρκετα χρηματα αλλα ελεγα δεν πειραζει...για το μωρο ειναι!

και τωρα μου σκαει το παραμυθι(και ειναι αμετακινητη σε αυτο) οι μπομπονιερες ολες δικες μας ειναι!!!

τα εχω παιξει! και θα εχει και 200 καλεσμενουσ!

πως θα τα βγαλω περα εγω??

που ηδη εκοψα το δικο μου ντυσιμο(θα βαλω κατι που εχω) αλλα θα κοψω και του συζυγου ετσι οπως παει....και εχω και 150 να σκασω και στην εκκλησια....

ρε κοριτσι απειτε μου καμμια ιδεα γιατι ειμαι να τρελαθω...δεν βγαινω..ηδη ξεφυγα αλλα ελεγα χαλαλι αλλα τωρα εχω παρει αναποδες!

θελω να τιναξω την βαφτιση στον αερα!

και σημειοτεων δεν θα μας παρουν εμας σαν δωρο κατι γιατι εχουν πολλα εξοδα! εχουμε 6 μηνες που χτισαμε το σπιτι μας τους καναμε τραπεζι και δεν εφεραν τιποτα...μονο ενα κουτι γλυκα

 

συγνωμη για το μυθηστοριμα αλλα ειμαι να σκασω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ...κατι τετοια ακουω και γυριζει το ματι μου...μα καλα τι σου ειπε δλδ?Ξέρεις θα πληρωσεις εσυ τις μπομπονιερες?Απο που κι ως που?Εγω πρωτη φορα το ακουω...να πληρωνει η νονα τις μπομπο.

Link to comment
Share on other sites

ziu_zitsu, να πω μια ιδεα?

γιατι δεν βαζεις τον αντρα σου να πει στους κουμπαρους σας οτι ειναι πολλα τα εξοδα και δεν μπορειτε να πληρωσετε τις μπομπο?

εχω μια φιλη που εγινε νονα και η μητερα του μωρου (φιλη της 10 χρονια)

απαιτησε τα πιο ακριβα και του δικου της γουστου.

ετσι να μην γινω ποτε νονα..

καλυτερα να της το πειτε κοπελα μου, μονο ετσι να το χαρειτε και εσεις..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα κορίτσια γιατί έχω πρόβλημα....με την κουμπάρα μου δεν εχω ιδιαίτερες σχεσεις...την παντρεψε ο άντρας μου οταν εμεις ειμασταν ακομα ζευγαρι-στις αρχες και δεν με ειχε ακουσει τοτε οτι δεν ταιριάζουμε και καλο θα ηταν να μην προχωρουσε...τελος παντων, ερχομαι στο σημερα..Η κυρία, μου αφησε το ολο θεμα των ρουχων κτλ πανω μου και μου ειπε να παρουμε οτι θελουμε, (μονο το κουτι που θα μπουν τα ρουχακια να ειναι ή ξυλινο ή βαλιτσα) εγω την ειπα να παμε να δουμε !
Ζιου-ζίτσου να υποθέσω πως είσαι από βόρειο Ελλάδα.

Αν είναι έτσι , στις αρχές αυτού του τόπικ αναφέρεται πως στην βόρεια Ελλάδα τις μπομπονιέρες τις χρεώνεται ο νονός. Είναι βαρύ το τίμημα , δεν λέω , αλλά αυτά έχουν οι παραδόσεις.

Κάνε ότι σε φωτίσει :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφέρω το θέμα κορίτσια γιατί έχω πρόβλημα....με την κουμπάρα μου δεν εχω ιδιαίτερες σχεσεις...την παντρεψε ο άντρας μου οταν εμεις ειμασταν ακομα ζευγαρι-στις αρχες και δεν με ειχε ακουσει τοτε οτι δεν ταιριάζουμε και καλο θα ηταν να μην προχωρουσε...τελος παντων, ερχομαι στο σημερα..Η κυρία, μου αφησε το ολο θεμα των ρουχων κτλ πανω μου και μου ειπε να παρουμε οτι θελουμε, (μονο το κουτι που θα μπουν τα ρουχακια να ειναι ή ξυλινο ή βαλιτσα) εγω την ειπα να παμε να δουμε μαζι αλλα δεν μπορουσε(θηλαζει) πηγα ψωνισα για το μωρο και ενω η οικονομικη μας κατασταση δεν ειναι καλη πηρα το καλυτερο που μπορουσα...λαπεν ρουχα, απο την μινι ραξεβσκι τα υπολοιπα, απο τα στοκ τις ριπλεϊ τα δευτερα και απο την φενα παπουτσια....τελος παντων μου εφυγαν αρκετα χρηματα αλλα ελεγα δεν πειραζει...για το μωρο ειναι!

και τωρα μου σκαει το παραμυθι(και ειναι αμετακινητη σε αυτο) οι μπομπονιερες ολες δικες μας ειναι!!!

τα εχω παιξει! και θα εχει και 200 καλεσμενουσ!

πως θα τα βγαλω περα εγω??

που ηδη εκοψα το δικο μου ντυσιμο(θα βαλω κατι που εχω) αλλα θα κοψω και του συζυγου ετσι οπως παει....και εχω και 150 να σκασω και στην εκκλησια....

ρε κοριτσι απειτε μου καμμια ιδεα γιατι ειμαι να τρελαθω...δεν βγαινω..ηδη ξεφυγα αλλα ελεγα χαλαλι αλλα τωρα εχω παρει αναποδες!

θελω να τιναξω την βαφτιση στον αερα!

και σημειοτεων δεν θα μας παρουν εμας σαν δωρο κατι γιατι εχουν πολλα εξοδα! εχουμε 6 μηνες που χτισαμε το σπιτι μας τους καναμε τραπεζι και δεν εφεραν τιποτα...μονο ενα κουτι γλυκα

 

συγνωμη για το μυθηστοριμα αλλα ειμαι να σκασω!

 

Καλησπέρα και από μένα, μπράβο σου που πήρες ότι καλύτερο για το μωρό, και να το χαίρεσαι ).:)

Αλλά ας βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους γιατί νομίζω ότι η "κουμπαρα" σε εκμεταλεύεται. Να σου πω ότι πάντα μιλάω εκ πείρας.

Αν μένεις στην Βόρεια Ελλάδα: Η νονά αγοράζει τα πάντα (εννοώ και τις μπομπονιέρες) αλλά οι γονείς αγοράζουν το δώρο "της κουμπάρας".

Αν μένεις στην Νότια Ελλάδα: Η νονά αγοράζει τα πάντα ΕΚΤΟΣ τις μπομπονιέρες. το δώρο του κουμπάρου ισχύει!!

Και επειδή η υπεροψία της "κουμπάρας" σου , είναι απίστευτη.... Θα σου πρότεινα να της πείτε ότι σας είπε... ότι δεν μπορείτε να ανταπεξέλθετε σ αυτό το έξοδο... Για να μην σχολιάσω ότι δεν θα σας πάρουν το δώρο του κουμπάρου... Ελπίζω να βοήθησα... Πες μου από που είσαστε και εσύ και η κουμπάρα, και θα σου βρω τη λύση. το θέμα είναι εσύ θέλεις να κουμπαριάσετε ????

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ που ζω στην Θεσσαλονίκη και μεγάλωσα σε μια μεγάλη πόλη της Δυτ. Μακεδονίας και το γνώριζα ότι υφίσταται ώς έθιμο, δεν μπορούσα να το δεχτώ επουδεν!! Ακόμη και όταν μου το είπε ο ίδιος, εγώ αρνήθηκα.

Τί δουλειά έχει ο νονός να πληρώσει τις μπομπονιέρες του δικού μου παιδιού? Εγώ κερνάω τους καλεσμένους μου, όχι αυτός. Όπως φυσικά δεν δέχτηκα να πληρώσει στολισμό.

 

Δεν φτάνει που θα βαφτίσει το παιδί μου και θα έχει κάποιες υποχρεώσεις για κάποια Χ χρόνια, δεν θα τον ξετινάξω κιόλας τον άνθρωπο!!!

 

ziu-zitsu, πες στην κουμπάρα σου ότι εσείς απλά ΔΕΝ το έχετε αυτό το έθιμο!!!

Ακόμη και να υπάρχει σαν έθιμο - που δεν το εγκρίνω- είναι άλλο να σου το προτείνει ο νονός και ε...να δέχεσαι γιατί έτσι είναι το έθιμο,....και άλλο να το απαιτείς!!!:confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

mama maria απο βορεια ελλαδα ειμαι...

εγω απο την αρχη δεν ηθελα και μετα απο καποια περιστατικα που συνεχιζω να μην θελω...αν και απο τοτε που εμεινε εγκυος ειχα κανει παρα πολλες προσπαθειες για να τα βρουμε και να ερθουμε κοντα...αλλα μαλλον η προσπαθεια ηταν μονο απο μερους μου...

ενταξει τις μπομπο να τις κανω....αλλα αυτοι δωρο δεν πρεπει να κανουν???να κραταμε δηλαδη τις παραδοσεις μονο εκει που μας συμφερει??

να σημειωσω οτι δεν εχω αναγκη απο το δωρο τους...αλλα μου την δινει η αχαριστεια της!

σημειωση: ο αντρας μου δεν μιλαει για να μην γινει παρεξηγηση..και γι'αυτο τον καβαλανε!!

και κατι αλλο τους ειπαμε δεν μπορουμε τον μαιο γιατι ειμαστε πολυ πιεσμενοι..αφηστε το για σεπτεβριο που θα ειμαστε καλυτερα οικονομικα και ειπαν στον αντρα μου (απο το τηλ.)εμεις τοτε θελουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

mama maria απο βορεια ελλαδα ειμαι...

εγω απο την αρχη δεν ηθελα και μετα απο καποια περιστατικα που συνεχιζω να μην θελω...αν και απο τοτε που εμεινε εγκυος ειχα κανει παρα πολλες προσπαθειες για να τα βρουμε και να ερθουμε κοντα...αλλα μαλλον η προσπαθεια ηταν μονο απο μερους μου...

ενταξει τις μπομπο να τις κανω....αλλα αυτοι δωρο δεν πρεπει να κανουν???να κραταμε δηλαδη τις παραδοσεις μονο εκει που μας συμφερει??

να σημειωσω οτι δεν εχω αναγκη απο το δωρο τους...αλλα μου την δινει η αχαριστεια της!

σημειωση: ο αντρας μου δεν μιλαει για να μην γινει παρεξηγηση..και γι'αυτο τον καβαλανε!!

και κατι αλλο τους ειπαμε δεν μπορουμε τον μαιο γιατι ειμαστε πολυ πιεσμενοι..αφηστε το για σεπτεβριο που θα ειμαστε καλυτερα οικονομικα και ειπαν στον αντρα μου (απο το τηλ.)εμεις τοτε θελουμε!!!

 

 

Έξαλλη είμαι, έξαλλη!!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό βρε καλή μου....Γιατί να γίνει παρεξήγηση?

Όπως αυτοί σας είπαν ότι ζορίζονται και δεν θα σας πάρουν δώρο, έτσι κι εσείς θα τους πείτε ότι κάνατε πολλά έξοδα ήδη, ζορίζεστε πολύ και δεν μπορείτε να κάνετε τις μπομπονιέρες. Έτσι απλά!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ καλη μου μαμ δεν ξερω...ειναι πολυ περιεργοι ανρωποι...και να σου πω την μαυρη μου αληθεια για εμενα ειτε γινει ειτε δεν γινει παρεξηγηση δεν με νοιαζει...για τον αντρουλη μου στεναχωριεμαι....και κανω υπομονη και δεν την ξεμαλλιαζω....τωρα το πασχα θα την δω και θα την κανω κουβεντα...να δω πως θα αντιδρασει...αν και την βλεπω αμετακινητη:evil:

αλλα πλεον κι εγω δεν ειμαι διατεθημενη να κανω πισω...εχω τοοοοοοσα νευρα που νομιζω πως αν μου κουνηθει και πολυ-πολυ θα την διαλυσω την βαφτιση:shock:

Link to comment
Share on other sites

αχ καλη μου μαμ δεν ξερω...ειναι πολυ περιεργοι ανρωποι...και να σου πω την μαυρη μου αληθεια για εμενα ειτε γινει ειτε δεν γινει παρεξηγηση δεν με νοιαζει...για τον αντρουλη μου στεναχωριεμαι....και κανω υπομονη και δεν την ξεμαλλιαζω....τωρα το πασχα θα την δω και θα την κανω κουβεντα...να δω πως θα αντιδρασει...αν και την βλεπω αμετακινητη:evil:

αλλα πλεον κι εγω δεν ειμαι διατεθημενη να κανω πισω...εχω τοοοοοοσα νευρα που νομιζω πως αν μου κουνηθει και πολυ-πολυ θα την διαλυσω την βαφτιση:shock:

 

Μπάαα, μια χαρά την έχει βρει η κυρία και δεν την συμφέρει να διαλυθεί η βάπτιση. Στο τέλος θα κάνει πίσω, πιστεύω.

Α παπαα... όσο το σκέφτομαι, τόσο φουντώνω!!!.....

Να της μιλήσεις, με μάρτυρες όμως. Καλύτερα να είναι και οι άντρες μαζί. Πολλές φορές οι γυναίκες τα μεταφέρουν διαφορετικά τα πράγματα.;) Όμορφα κι ωραία λοιπόν, να τους πείς ότι δεν μπορείτε να κάνετε τις μπομπονιέρες γιατί πιέζεστε πάρα πολύ οικονομικά και οπωσδήποτε με τρόπο, να αναφέρεις κάπως και το ότι κι αυτοί αντίστοιχα επειδή δυσκολεύονται δεν θα σας πάρουν δώρο και φυσικά το δέχεσαι αυτό γιατί καταλαβαίνεις πως είναι να περνάς οικονομικές δυσχέρειες....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

mama maria απο βορεια ελλαδα ειμαι...

εγω απο την αρχη δεν ηθελα και μετα απο καποια περιστατικα που συνεχιζω να μην θελω...αν και απο τοτε που εμεινε εγκυος ειχα κανει παρα πολλες προσπαθειες για να τα βρουμε και να ερθουμε κοντα...αλλα μαλλον η προσπαθεια ηταν μονο απο μερους μου...

ενταξει τις μπομπο να τις κανω....αλλα αυτοι δωρο δεν πρεπει να κανουν???να κραταμε δηλαδη τις παραδοσεις μονο εκει που μας συμφερει??

να σημειωσω οτι δεν εχω αναγκη απο το δωρο τους...αλλα μου την δινει η αχαριστεια της!

σημειωση: ο αντρας μου δεν μιλαει για να μην γινει παρεξηγηση..και γι'αυτο τον καβαλανε!!

και κατι αλλο τους ειπαμε δεν μπορουμε τον μαιο γιατι ειμαστε πολυ πιεσμενοι..αφηστε το για σεπτεβριο που θα ειμαστε καλυτερα οικονομικα και ειπαν στον αντρα μου (απο το τηλ.)εμεις τοτε θελουμε!!!

 

έλειψα για λίγο κορίτσια αλλά .... παιδιά!!!

Αυτό ακριβώς θα της πεις , της κουμπάρας!! Το δώρο δεν είναι θέμα ανάγκης , είναι θέμα τιμής πρός το νονό του παιδιού!! Εσύ θα βάλεις το λάδι... Εγώ στο νονό μας κάναμε από 2 ρολόγια swatch στα 2 αδέρφια που το λάδωσαν μαζί και στην κουμπάρα την νονά ένα σετ ποτήρια Βοημίας. Αν λοιπόν θέλει η κυρία όλα τα έθιμα ας τα τηρήσει. Οχι όμως να καλέσει το σύμπαν και να πληρώσεις εσύ.... Και θα ορίσει αυτή από μόνη της την βάφτιση ?? Σοβαρά μιλάμε .. έχω γίνει έξαλλη όπως και η mom!! Τώρα τι θα κάνεις ?? Ομορφα και ωραία , και με πολλη ψυχραιμία και με τους αντρες μπροστά... και θα λυθούν όλα... Γιατί και ο άντρας σου θα συμμετέχει ...

Link to comment
Share on other sites

Μπάαα, μια χαρά την έχει βρει η κυρία και δεν την συμφέρει να διαλυθεί η βάπτιση. Στο τέλος θα κάνει πίσω, πιστεύω.

Α παπαα... όσο το σκέφτομαι, τόσο φουντώνω!!!.....

Να της μιλήσεις, με μάρτυρες όμως. Καλύτερα να είναι και οι άντρες μαζί. Πολλές φορές οι γυναίκες τα μεταφέρουν διαφορετικά τα πράγματα.;) Όμορφα κι ωραία λοιπόν, να τους πείς ότι δεν μπορείτε να κάνετε τις μπομπονιέρες γιατί πιέζεστε πάρα πολύ οικονομικά και οπωσδήποτε με τρόπο, να αναφέρεις κάπως και το ότι κι αυτοί αντίστοιχα επειδή δυσκολεύονται δεν θα σας πάρουν δώρο και φυσικά το δέχεσαι αυτό γιατί καταλαβαίνεις πως είναι να περνάς οικονομικές δυσχέρειες....

 

Ναι.. ναι... είναι η καλύτερη λύση νομίζω... Είναι πολύ εγωιστρια και της χρειάζεται ένα γερό μάθημα ...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά και εγώ Θεσσαλονικιά είμαι και είπα (από μέσα μου) την πεθερά τσιγγούνα που είπε στον αντρα μου να κάνει ο νονός όλες τις μπουμπουνιέρες.

Σε βάπτιση πάντως από Νότια Ελλάδα που είχα πάει τις μπουμπουνιερες τις είχαν μισες- μισές, βέβαια ήταν προ κρίσης.

Παλιά το έθιμο με τα παστάκια ξεκίνησε γιατί τις μπουμπουνιέρες τις πλήρωνε ο νονός. Τώρα όμως με τέτοια ακρίβεια και κρίση γιατί να υποχρεωσουμε τον άνθρωπο που θέλει να γίνει νονός να πληρώσει ΚΑΙ αυτό; Το ίδιο και για τον ανθοστολισμό.

Διαλέγεις εσύ που είσαι γονιός ο,τι μπουμπουνιέρα θελεις για να κεράσεις τον κόσμο και τέλος. Εξ' άλλου εμείς κάνουμε τα έθιμα. Κατόπιν συμφωνίας.

Στη δική μου βάπτιση η νονά μου δε πήρε ούτε σταυρό, γιατί οι γονείς μου και η νονά μου ήταν φοιτητές, οπότε όλα τα έκαναν οι γονείς μου, ακομα και το βαπτιστικό φορεμα που φόρεσα.

ziu_zitsu Αν δεν έχεις, δεν κάνεις τις μπουμπουνιέρες σαν νονά, και με το δεν έχεις δεν αναφέρομαι μόνο στο χρήμα, εννοώ και τη διάθεση

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστω για την συμπαρασταση.....γιατι ελεγα μηπως ειμαι εγω η παραλογη....αυτο που μου προτείνατε θα κανω!

τωρα που το πασχα θα παμε να δωσουμε το δωρο (αν κια εγω δεν θελω) για το μωρο και θα ειμαστε και οι 4 παρωντες θα τους το πω....να δω πως θα αντιδρασει!

αν και εχω ξενερωσει τοοοσο πολυ που και να αντιδρασει ασχημα θα μου δωσει το εναυσμα στο να της πω ολα οσα σκεφτομαι και θα γινουμε μαλλιοκούβαρα:evil::evil::evil:

τελος παντων...οταν παμε θα σας εχω νεα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα της ελεγα...Με φερνεις σε πολυ δυσκολη θεση γιατι δεν μπορω οικονομικα να παρω τις μπομπο.Αν το ηξερα απο την αρχη θα ειχα κανει το κουμαντο μου και θα ειχα παρει πιο απλα ρουχαλακια ή αν ειχατε δεχτει να κανουμε τα βαφτισια Σεπτεμβρη οπως σας ειχαμε ζητησει θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα...αλλα τωρα ειναι αργα και δεν μπορω να επιβαρυνθω και τις μπομπονιερες.

 

Απορω πραγματικα να δω τι θα σου πει.Ασε που θα πεταγα και μια σποντα σιγουρα για το δωρο που δε διατιθεται να σου παρει.Το θεωρω πιο σημαντικο δεδομενου οτι κανεις το δωρο για να τιμησεις τον ανρωπο που σου βαφτισε το παιδι σου.Θα μπορουσε να σου παρει κατι πολυ απλο και οικονομικο...η κινηση μετραει.

 

Παντως δεν ειναι καθολου καλο να κανεις μια κουμπαρια με ατομα που δε σου ταιριαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα της ελεγα...Με φερνεις σε πολυ δυσκολη θεση γιατι δεν μπορω οικονομικα να παρω τις μπομπο.Αν το ηξερα απο την αρχη θα ειχα κανει το κουμαντο μου και θα ειχα παρει πιο απλα ρουχαλακια ή αν ειχατε δεχτει να κανουμε τα βαφτισια Σεπτεμβρη οπως σας ειχαμε ζητησει θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα...αλλα τωρα ειναι αργα και δεν μπορω να επιβαρυνθω και τις μπομπονιερες.

 

Απορω πραγματικα να δω τι θα σου πει.Ασε που θα πεταγα και μια σποντα σιγουρα για το δωρο που δε διατιθεται να σου παρει.Το θεωρω πιο σημαντικο δεδομενου οτι κανεις το δωρο για να τιμησεις τον ανρωπο που σου βαφτισε το παιδι σου.Θα μπορουσε να σου παρει κατι πολυ απλο και οικονομικο...η κινηση μετραει.

 

Παντως δεν ειναι καθολου καλο να κανεις μια κουμπαρια με ατομα που δε σου ταιριαζουν.[/quote

 

Niki81 το ξερω και το ηξερα απο τν αρχη..αλλα αυτη η κουμπαρια ειναι επιλογη του αντρα μου πριν επισημοποιησουμε την σχεση μας....

οπως καταλαβαινεις ηρθα προ τετελεσμενου...

δεν μπορουσα να κανω κατι παρα μονο τουμπεκι και να προσπαθησω να την δω με αλλο ματι.....

μα ελα που με αυτα που κανει δεν με βοηθαει να την συμπαθήσω αλλα για το αντιθετο....

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε παιδιά!Τί πράγματα είναι αυτά;;;Εδώ ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε αν θα πάρουν και τα απαραίτητα και άλλοι...το τί θα πεις το ξέρεις!Σε παρακαλώνα διαβάσεις τί σου είπαν και τα άλλα κορίτσια και να τα αποστηθίσεις!Δεν πρέπει να γίνονται τέτοια πράγματα!Ο καθένας κάνει ΜΟΝΟ ό,τι τον ευχαριστεί!Και αν μου έλεγε ο νονός δεν μπορώ να πάρω τίποτα, κι αυτό θα το σεβόμουν!Τί να κάνουμε...Θα τα έπαιρνα εγώ!Για το παιδάκι μου θα ήταν!Εγώ ως νονά πήρα μισές μπομπονιέρες, αλλά δεν έφερα αντίρρηση, το έκανα με χαρά για τα συγκεκριμένα παιδιά!Τώρα, φυσικά και δεν έχω απαίτηση από το νονό!Οταν όμως ο άλλος ΑΠΑΙΤΕΙ...εκεί παίρνω ανάποδες!Ο,τι και να σου πει πες..εγώ μπομπονιέρες δεν πληρώνω!Πληρώνω ΜΟΝΟ ό,τι είναι για το παιδί.Η μπομπονιέρα είναι το αναμνηστικό για τη βάφτιση του παιδιού σου, οπότε it's yours!!!Περιμένουμε νέα!!!!!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτα με τις μπομπονιερες που ειναι και καλα του νονου, γινονταν παλια. Παλια υπηρχαν μερη που ο νονος αποφασιζε και το ονομα!!!!Για ονομα.....εμενα η κουμπαρα μου κουβαληθηκε απο την Αθηνα με τους γονεις και τα αδερφια της,εκανε τοσα εξοδα και δεν ειχε δικους της καλεσμενους.Σιγα μην την εβαζα να πληρωσει την τρελα την δικια μου που ηθελα μπομπονιερα απο το kosta boda! Το προτεινε η κοπελα και της το ξεκοψα...τωρα παλι τα ιδια,οι νονες ειπαν να τις πληρωσουν(ειναι και οι αδερφες μας) και ουτε το συζητησα...παντως εγω ετσι για σπασιμο αν με πιεζαν, θα πηγαινα να μου δεσουν 5 κουφετακια σε τουλακι και τελος(για να κανει το κομματι της η κυρια με ξενα λεφτα...) .Ο κουνιαδος μου οταν βαφτισε τον αναγκασαν να παρει τις μπομπονιερες και ξερετε τι εκανε η αρραβωνιαστικια του? εφτιαξε σταυρουδακια με κανελοξυλο, τα στολισε με λουλουδακια και αυτο ηταν...το παιδι ηταν φανταρος, τον πιεσαν να γινει η βαφτιση, ενω αυτος δεν ηθελε λογω οικονομικης στενοτητας και τον ξεζουμισαν! Ε δεν ειναι ετσι οι κουμπαριες...αχ βρισκουν και τα κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...