Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ: 3η ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΑ!!


Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους!

 

Αυτά είναι τα πρώτα χριστούγεννα, με την κορούλα μας και είμαστε τρισευτυχισμένοι!

 

Αυτό όμως που μας στεναχωρεί, είναι ότι η καυμένη, σφίγγεται και δεν μπορεί να ενεργηθεί.Μιλάμε για πολύ σφίξιμο!

 

Η παιδίατρος είπε, αύριο αν δεν τα έχει καταφέρει, να βάλουμε σε μία μπατονέτα, λίγο λάδι και να την βάλουμε στο πωπούλι της ή να της κάνουμε ένα κλύσμα γλυκερίνης (βρεφικό).

 

Φοβάμαι και τα δύο.Δώστε μου λίγο κουράγιο και πείτε μου, αν κάποια απο σας, ακολούθησε τα παραπάνω.ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!! :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οκ...διάβασα το παρακάτω....

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5378&start=0

 

Είναι καλύτερο δηλαδή το υποθετάκι? Θέε μου...πως θα το βάλω στον πωπούλι της??? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Χρονια σου πολλα κουκλα :)

Μπαινει πολυ πιο ευκολα απο οσο νομίζεις :)

Εμενα ειναι 2 χρονων τωρα και προχτες της εβαλα παλι :(

Το λαδακι το εβαζα εγω οταν ηταν μωρο με το θερμομετρο , ξερεις βουτουσα το θερμομετρο μεσα σε λαδι κανει δουλειά αλλα οχι οταν εχουν περασει τρεις ημερες :(

Μάκια σας.

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Χρονια σου πολλα κουκλα :)

Μπαινει πολυ πιο ευκολα απο οσο νομίζεις :)

Εμενα ειναι 2 χρονων τωρα και προχτες της εβαλα παλι :(

Το λαδακι το εβαζα εγω οταν ηταν μωρο με το θερμομετρο , ξερεις βουτουσα το θερμομετρο μεσα σε λαδι κανει δουλειά αλλα οχι οταν εχουν περασει τρεις ημερες :(

Μάκια σας.

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά σε όλες σας!!!!

 

Almodobar, να σου ζήσει η κόρη και να είστε πάντα ευτυχισμένοι.

Λοιπόν, δεν είναι απαραίτητο ένα μωράκι που θηλάζει να κάνει κάθε μέρα κακά. Ακόμα και μια φορά την εβδομάδα να τα κάνει είναι φυσιολογικό. Το ότι σφίγγεται συνέχεια μπορεί να έχει κολικούς. Κι ο δικός μου έτσι σφίγγεται όταν πονάει. Κακά κάνει άλλη ώρα χωρίς να σφιχτεί καν. Μπορεί να έχει αέρια.

 

Μην τρελένεσαι γλυκιά μου με τα κλίσματα και τα θερμόμετρα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας! :D

 

Ας ξημερώσουμε και θα δούμε τι θα κάνουμε...θα έρθει και η μαμά μου, για ενισχύσεις γιατί μόνη, για πρώτη φορά τουλάχιστον, φοβάμαι... :oops:

 

Σας ευχαριστώ όλες και να χετε χαρουμένες γιορτές!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

η 1η φορα ειναι δυσκολη :lol::lol::oops: .

Σοβαρα τωρα αν το παιδι δεν εχει ενεργηθει 3 μερες δεν το συζηταω. Κλισμα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

η 1η φορα ειναι δυσκολη :lol::lol::oops: .

Σοβαρα τωρα αν το παιδι δεν εχει ενεργηθει 3 μερες δεν το συζηταω. Κλισμα

 

Εμείς στο 2ο 24ωρο και μετά από τρελλό σφίξιμο βάλαμε υπόθετο για να ηρεμήσει το παιδί. Η πρώτη κρίση δυσκοιλιότητας είναι λίγο τρομακτική για τη μαμά, πλέον όμως έχω συνηθίσει και 'διαβάζω' τα συμπτώματα πριν φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο. Έτσι του δίνω λίγο πιο ευκοίλιο γάλα και ηρεμούμε και οι δύο :D

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι παιδίατροι και ολοι οσοι συμβουλευομαστε δεν γνωρίζουν οτι για τα μωρά που θηλάζουν δεν υπάρχει πρόβλημα αν δνε κανει καθε μερα κακά .

Εμένα εκανε και 4 μέρες να κανει και τωρα κανει 1 φορα στις 2 μέρες . Αυτο δεν σημαίνει οτι ειναι δυσκοίλια . Δεν αφήνει τιποτα να παει χαμενο απο το γαλατάκι της μαμας :)

 

Αν πραγματικά το μωρό ζορίζεται να ενεργηθεί ή περάσει 1 εβδομάδα , τοτε παιρνουμε την συμβουλή του παιδίατρου .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!Βέβαια με υποθετάκι! Μέσα σε ένα τέταρτο, γέμισε 2 πάνες! :shock: Πολύ πράμα! :lol::lol::lol: Ευτυχώς γιατί εχθές το βράδυ δεν με άφησε καθόλου να κοιμηθώ.Όλο σφιγγότανε η κουκλίτσα μου.Τώρα ήδη κοιμάται και εγώ ΚΑΑΑΑΑΘΟΜΑΙ! :P

 

Χίλια ευχαριστώ σε όλες! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να μαι παλι!! κάναμε πάλι 4 μέρες να κάνουμε κακά και αυτή την φορά κάναμε κλυσματάκι.

 

Τι θα γίνει με αυτή την ιστορία?Θα επαναλαμβάνουμε αυτές τις κινήσεις κάθε 4 μέρες? Κάνει καλό στο εντεράκι της? Πόσες μέρες μπορούμε να αφήσουμε το παιδί, χωρίς να έχει κάνει κακά?

 

Δοκίμασα να βάλω λαδάκι στο θερμόμετρο και να το βάλω στον πωπό της, αλλά δεν έγινε τίποτα άλλο.Σας παρακαλώ βοηθήστε με! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και ως μιά εβδομάδα χωρίς κακάκια... (είναι φυσιολογικό!... συμβαίνει!!) ο δικός μου ήταν του 7ημέρου!! η γιατρός μου έλεγε να κάνω υπομονή και αν την 7η μέρα δεν..... τότε να έκανα κλισματάκι ή υπόθετο! Το εντεράκι συνηθίζει στην ετοιμη λύση και αυτό δεν είναι καλό! Για καλή μας τύχη πάντα την 7η μέρα έκανε και σιγά σιγά έστρωσε και μας τα σέρβιρε ποιό σύντομα!!!!

 

Καλά θα κάνεις να περιμένεις και για βοήθεια ας της δίνεις να πίνει λίγο χαμονηλάκι!

 

Καλή χρονιά εύχομαι και να ζου ζήσει η κούκλα! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι λύση το κλύσμα συνέχεια. Θα "τεμπελιάσει" το έντερό της και θα έχεις άλλα μετά. Το κλύσμα είναι λύση εκτάκτου ανάγκης. Γιατί τόσο πρόβλημα όμως αφού θηλαζει;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μενα δεν τα κάνει καθε μέρα και όταν τα κάνει θέλει πέταμα το φορμάκι!!!!!!!!!!!!

Το σκ)()()( φτάνει μέχρι το λαιμό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ακομα στην λεκανίτσα ειναι τα φορμάκια γιατι ήταν τόσο μεγάλη η παραγωγή που η μαμά αναγούλιασε άσχημα!

Φαντάσου οτι έχασε 250γραμμαρια :roll::roll::roll:

 

Ασε κι εμενα κάθε μέρα κλάματα και σφίξιμο...πονάει το πουλάκι μου :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλμοδόβαρ, το είδα λίγο αργά το θέμα...Αφου θηλάζεις μην της κάνεις κλύσμα, και μια φορά τη βδομάδα να κάνει είναι φυσιολογικό. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι με το κλύσμα αρχίζει ένας φαύλος κύκλος...Γενικά μην αγχώνεσαι, το μητρικό γάλα απορροφάται πολυ περισσότερο από τη φόρμουλα και γιαυτό μπορεί αν μην κάνει κακά για πολλές μέρες...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι λύση το κλύσμα συνέχεια. Θα "τεμπελιάσει" το έντερό της και θα έχεις άλλα μετά. Το κλύσμα είναι λύση εκτάκτου ανάγκης. Γιατί τόσο πρόβλημα όμως αφού θηλαζει;

 

Δεν ξέρω γιατί.Απ'ότι φαίνεται απο τις απαντήσεις των υπολοίπων, δεν είμαι η μόνη.

 

Φοβάμαι να της δώσω χαμομήλι, μήπως χαλάσει μέρος του θηλασμού...

 

Η παιδίατρος λέει να φάω ακτινίδια.Ξέρετε κάτι ή βλακείες λέει??

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι λύση το κλύσμα συνέχεια. Θα "τεμπελιάσει" το έντερό της και θα έχεις άλλα μετά. Το κλύσμα είναι λύση εκτάκτου ανάγκης. Γιατί τόσο πρόβλημα όμως αφού θηλαζει;

 

Δεν ξέρω γιατί.Απ'ότι φαίνεται απο τις απαντήσεις των υπολοίπων, δεν είμαι η μόνη.

 

Φοβάμαι να της δώσω χαμομήλι, μήπως χαλάσει μέρος του θηλασμού...

 

Η παιδίατρος λέει να φάω ακτινίδια.Ξέρετε κάτι ή βλακείες λέει??

 

Εγω εχω δώσει και κιντέρτε λιγο που μας ειπε η παιδίατρος αλλα μονο αφού εχει φάει πριν για να μην χάσει γέυμα...τι να σου πω έτυχε και βοηθησε νομίζω :roll:

Αλλοι λένε έτσι, αλλοι γιουβέτσι...κανε εσυ οτι νομίζεις και βλέπεις κοριτσάκι μου. Να ξέρεις οτι εσυ εισαι η μαμα και θα ξέρεις τι ειναι καλύτερο για το μωράκι σου :D

Link to comment
Share on other sites

 

Η παιδίατρος λέει να φάω ακτινίδια.Ξέρετε κάτι ή βλακείες λέει??

 

Λες να περάσουν τα σποράκι στο εντεράκι του μωρου ...? Βλακίες λεει φυσικα :lol:

 

Να σε ρωτήσω ομως γιατι δεν ειναι ξεκαθαρισμένο ή μπορει εγω να μην κατάλαβα καλα .... Το μωρο ζορίζεται ? Σφιγγεται , κοκκινίζει , κλαιει κλπ ?

Βλεπεις οτι θελει να κανει κακάκια και δεν μπορεί και πονάει , ζορίζεται ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Η παιδίατρος λέει να φάω ακτινίδια.Ξέρετε κάτι ή βλακείες λέει??

 

Λες να περάσουν τα σποράκι στο εντεράκι του μωρου ...? Βλακίες λεει φυσικα :lol:

 

Να σε ρωτήσω ομως γιατι δεν ειναι ξεκαθαρισμένο ή μπορει εγω να μην κατάλαβα καλα .... Το μωρο ζορίζεται ? Σφιγγεται , κοκκινίζει , κλαιει κλπ ?

Βλεπεις οτι θελει να κανει κακάκια και δεν μπορεί και πονάει , ζορίζεται ?

 

Λαμπρινή...σφίγγεται, κοκκινίζει κάνει "πρίτς" :oops: και μερικές φορές κλαψουρίζει το μωρό μου, όταν βγάζει κάποια αέρια.Γι΄αυτό έχω κολλήσει με το θέμα.Βλέπω οτι ταλαιπωρείται η μικρή.

 

Εντωμεταξύ είμαι σχεδόν χωρίς παιδίατρο (μου την έχει σπάσει αυτή επειδή δεν μου βρίσκει μια λύση..εχει κολλήσει με το κλύσμα).Την επόμενη εβδομάδα, θα την ασφαλίσουμε στο ΤΕΒΕ, άρα τότε θα βρούμε άλλο παιδίατρο, ωστε να ναι συμβεβλημένος-η.

 

Yogini να σαι καλά.Χρειάζομαι κουράγιο! :roll: Η μικρή τρώει συνέχεια και είναι κρίμα να μην ενεργείται.Έχει γίνει σαν γιουβαρλάκι! :P Σήμερα που την ζύγισα, είναι 5450! :shock: Απο 2850!Καλύτερα να την ντύνεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή τρώει συνέχεια και είναι κρίμα να μην ενεργείται. Έχει γίνει σαν γιουβαρλάκι! Σήμερα που την ζύγισα, είναι 5450! :shock: Απο 2850!Καλύτερα να την ντύνεις! :P

 

Μην αγχώνεσαι, εμένα από 2740 σήμερα είναι σχεδόν 6 κι έχουν ακριβώς την ίδια ηλικία. Δεν φταίει το ότι δεν ενεργείται που έχει γίνει σαν γιουβαρλάκι :lol::lol:

Αυτό που λες ότι κάνει πριτς και κλαίει το έκανε ο δικός μου όταν είχε κολικούς. Μάλλον περνάει κολικούς και ζορίζεται και στις κενώσεις τις. Δοκίμασε αυτό που σου είπε η myrto κι η ssttaa, γυμναστικούλα και μασαζάκι στο μπάνιο. Και πάνω απ' όλα υπομονή, λένε ότι συνήθως στο 3μηνο σταματάνε οι κολικοί.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Aν της έκανες λίγο μασαζάκι στην κοιλίτσα με χλιαρό λαδάκι μετά το μπάνιο? Κυκλικές απαλές κινήσεις. (γιατροσόφι της γιαγιάς μου :wink:)

 

Το δοκίμασα και γέμισε εξανθήματα το σωματάκι της.Η παιδίατρος είπε οτι το λάδι έχει οξέα.Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά την πείραξε.

 

Γυμναστική της κάνω αλλά δεν βοηθάει πάντα.

 

Σήμερα αγόρασα κιντερτέ.Είναι η τέταρτη μέρα και ακόμα δεν ενεργήθηκε...ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ! :cry:

 

Κάθε πότε να της δίνω? Μετά απο γεύμα?Μην φουσκώσει και μετά δεν τρώει.Καλό είναι ?Yogini, εσένα σε βοήθησε απ ότι κατάλαβα....

 

Α!Ξέχασα να σας πω, οτι εχθές δεν κοιμηθήκαμε γιατί σφιγγότανε.Τώρα την κοίμησα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...