Μπουλάκι

Εκκλησάκι για βάφτιση Αν.Αττική

Recommended Posts

Καλησπέρα την ομορφη παρέα!Θα ήθελα την βοήθεια σας,θέλουμε να βαφτίσουμε τον ιούλιο την μπεμπα μας και ψαχνουμε εκκλησάκι!

Το πρώτο μας παιδάκι το έχουμε βαφτίσει στην Παλαιοπαναγιά στην Κάτζα και ήταν πολύ όμορφα.Ψάχνουμε κάτι ανάλογο και να είναι σχετικά κοντά,εμείς μένουμε Παλλήνη! 

Έχετε καμμιά ιδέα να με βοηθήσετε??Περνάει ο καιρός και έχω αγχωθει!

Διαφημίσεις

Ψάχνοντας για εκκλησάκι στην Αν. Αττική για τον γάμο μας, βρηκαμε την Αγ. Δυναμη στα Σπατα. Ειναι χαριτωμένη, πέτρινη, με ωραιο εξωτερικο χωρο. Δεν την επιλέξαμε γιατι δεν ειχαν διαθεσιμη την  ημερομηνια που θελαμε. Η Αγ. Δυναμη ειναι Παρεκκλήσιο νομιζω της Κοίμησης Θεοτόκου Σπατων, θα πρεπει να επικοινωνήσεις με τη μεγαλη εκκλησια για ημερομηνιες. Ειναι στον δρομο που στρίβει απο τη Μαραθωνος προς Σπατα, λιγο πριν απο το κεντρο των Σπατων, ή αλλιως απο την εξοδο της Αττικης Οδού προς Ραφηνα, αντι να πας αριστερά Μαραθωνος πας δεξιά προς Σπατα. 

• Μου αρέσει 2

16 hours ago, Μπουλάκι said:

Καλησπέρα την ομορφη παρέα!Θα ήθελα την βοήθεια σας,θέλουμε να βαφτίσουμε τον ιούλιο την μπεμπα μας και ψαχνουμε εκκλησάκι!

Το πρώτο μας παιδάκι το έχουμε βαφτίσει στην Παλαιοπαναγιά στην Κάτζα και ήταν πολύ όμορφα.Ψάχνουμε κάτι ανάλογο και να είναι σχετικά κοντά,εμείς μένουμε Παλλήνη! 

H Αγία Δύναμη που αναφέρει η Εσπέρος, είναι όντως πολύ ωραίο εκκλησάκι! Το είχαμε και μείς υποψήφιο για την βάφτιση του μικρού μας. έχει και ένα μαγαζάκι με πισίνα ακριβώς απέναντι , που κάνουν εκδηλώσεις. Βέβαια σαν την Παλαιοπαναγιά  δεν είναι, αλλά αξίζει να το δείς.

• Μου αρέσει 1

Παντρευτήκαμε στην ανατολική Αττική και ψάχνοντας εκκλησία κάναμε διδακτορικό στις εκκλησίες και τα εκκλησάκια της περιοχής!

Θα σου γράψω μόνο μερικά, γιατί είχαμε δει γύρω στα 20 (είχαμε γκουγκλάρει για εκκλησίες Ραφήνας, Νέας Μάκρης, Λούτσας, Σπάτων και Παλλήνης και πήγαμε ΠΑΝΤΟΥ, μέχρι και σε κάτι χωράφια γιατί στο ίντερνετ δεν φαίνονταν τόσο δυσπρόσιτα, χαχα!) Δεν θα σου γράψω αυτά παρόλα αυτά! Λοιπόν μερικά ενδιαφέροντα εκκλησάκια που είδαμε ήταν τα εξής (τα πιο πολλά γύρω από τη Ραφήνα γιατί εκεί επικεντρωθήκαμε) Σ' τα γράφω και ανά περιοχή όσο μπορώ.

Ο Τίμιος Σταυρός στο Κολυμβητήριο Ραφήνας, που είναι ένα πάρκο με μαγαζί, οπότε βολεύει και για τραπέζι αν και ο ιδιοκτήτης δεν μας γέμισε το μάτι. Και η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα πώς κλείνει κανείς την εκκλησία χωρίς να κλείσει και το μαγαζί, αλλά ρωτήστε στη Μητρόπολη ή στο Δήμο, μιας που το κολυμβητήριο είναι δημοτικό νομίζω. Είναι ωραία πάντως, έχει πολλά πεύκα και το εκκλησάκι είναι πέτρινο.

Ο Άγιος Νικόλαος Ραφήνας, άσπρη-μπλε σε λόφο ακριβώς πάνω από το λιμάνι (με θέα θάλασσα επομένως), αλλά κάπου διάβασα ότι δεν γίνονται μυστήρια γιατί είναι δίπλα στο σπίτι του Καραμανλή. Ψάξτε το όμως. Από τη μια πλευρά όμως ίσως έχει θέα στις καμμένες περιοχές.

Η Αγία Κυριακή στη Νέα Μάκρη, άσπρη-μπλε πάνω στην άμμο κυριολεκτικά.

Η Μεταμόρφωση του Σωτήρος στο Ζούμπερι, κάτασπρη μέσα σε πεύκα.

Ο Άγιος Ανδρέας στη Νέα Μάκρη (στις κατασκηνώσεις), άσπρη δίπλα στη θάλασσα, και η Αγία Παρασκευή Καλλιτεχνούπολης, επίσης άσπρη και παλιά, στις οποίες κανονικά δεν γίνονται μυστήρια γιατί ανήκουν στη Μονή Πεντέλης αλλά γίνονται στη ζούλα (προσωπικά δεν μας άρεσαν καθόλου τα πρόσωπα τα οποία μας το είπαν, γι' αυτό και δεν τις επιλέξαμε)

Η Αγία Κυριακή στην περιοχή Βένια της Ραφήνας, που δεν είναι συγκλονιστική ως κτήριο αλλά είναι ψηλά με θέα θάλασσα. Μου είχε φανεί λίγο ερημιά όμως αν θυμάμαι καλά (δεν τα θυμάμαι όλα καλά όμως)

Η Αγία Τριάδα στα Περιβολάκια Ραφήνας που έχει πολύ πράσινο και μεγάλη πλατεία (μου άρεσε πολύ)

Η Κοίμηση της Θεοτόκου στην περιοχή Δροσιά κοντά στη Αγία Τριάδα, που έχει πράσινο και μεγάλη πλατεία αλλά αν θυμάμαι καλά κι αυτή ήταν λίγο ερημιά 

Η Κοίμηση της Θεοτόκου στη Λούτσα, που είναι εκκλησία όχι εκκλησάκι αλλά είναι ακριβώς πάνω στη θάλασσα, μόνο που δεν φαίνεται από τον κεντρικό δρόμο, είναι πίσω από μαγαζιά και περνάς από ένα στενάκι. Είναι ακριβώς πάνω στην προβλήτα όμως.

Ο Άγιος Ιωάννης Πρόδρομος στη Λούτσα, άσπρο εκκλησάκι ψηλά πάνω σε βουνό με καταπληκτική θέα, αλλά δυστυχώς του έχουν βάλει ένα χάλια στέγαστρο...

Ο Άγιος Νικόλαος μέσα στην Παλλήνη, πολύ παλιά πέτρινη, ίσως και βυζαντινή, με ωραίο κήπο.

Ο Άγιος Νικόλαος Λεονταρίου στην Κάντζα, μικρή πέτρινη, λίγο "άγριο" τοπίο αλλά μου άρεσε πάρα πολύ και έχει και ένα αρχαίο τερἀστιο άγαλμα λιοντάρι στον περίβολο.

Υπάρχουν και οι Μυροφόρες στην Παλλήνη που είναι δημοφιλείς επειδή είναι ψηλά με θέα, αλλά δεν πήγαμε να τις δούμε γιατί από τις φωτογραφίες μας φαίνονται λίγο σαν πολυκατοικία.

Υπάρχει επίσης μια βυζαντινή πέτρινη εκκλησία Πέτρου και Παύλου στα Σπάτα λίγο έξω από το αεροδρόμιο, η οποία βρισκόταν μέσα στα όρια του αεροδρομίου και μεταφέρθηκε ολόκληρη λίγο πιο πέρα! Είναι εντυπωσιακή αλλά και λίγο ερημιά.

Επίσης υπάρχει η Αγία Μαρίνα στο Πόρτο Ράφτη, πανέμορφη κάτασπρη στην προβλήτα της θάλασσας, αλλά δεν πήγαμε να τη δούμε γιατί το Πόρτο Ράφτη ήταν λίγο πιο μακριά από την περιοχή ενδιαφέροντός μας.

Είχαμε δει επίσης και ένα πολύ χαριτωμένο πάρα πολύ μικρό εκκλησάκι Αγίου Γεωργίου στα Σπάτα, στη μέση του πουθενά στα χωράφια, αλλά πολύ περιποιημένο, με ασβεστωμένα πεζούλια σαν ξωκκλήσι χωριού. (Δεν θα σας κάνει αλλά το γράφω και για τουριστικούς λόγους μήπως μας διαβάζει κάποιος -εμείς πραγματικό τουρισμό κάναμε με όλα αυτά, έχω και φωτογραφίες!!)

...Και για ακόμα πιο extreme, περπατώντας στη Βραυρώνα, είδαμε ένα νησάκι με εκκλησάκι απέναντι, πολύ ωραίο! :-D

Επεξεργάστηκαν by little lamb
    • Μου αρέσει 1

On 24/2/2020 at 5:17 ΜΜ, Μπουλάκι είπε:

Καλησπέρα άμα μένετε Παλλήνη εγώ θα σας πρότεινα ένα ωραίο εκκλησάκι παραλιακά στην Νέα Μακρη. Μπορεί κ να το ξέρετε είναι η Αγία Κυριακή. Και εγώ εκεί ήθελα αλλά επειδή τελικά κάναμε την βάφτιση χειμώνα πήγαμε αλλου. Για καλοκαίρι εγώ πιστεύω είναι ότι πρέπει. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα