Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να αλλάξω ωράριο ύπνου το καλοκαίρι σε μωρό 16 μηνών


alikaki1984

Recommended Posts

Από τότε που άλλαξε η ώρα και βάλαμε θερινή, το μωρό μας ξυπνάει όλο και πιο νωρίς το πρωί...τις τελευταίες εβδομάδες ξυπνάει 5.30 το πρωί, σπάνια λίγο αργότερα...Κοιμάται όμως και αρκετά νωρίς, κατά  μέσο όρο στις 8.20, σπάνια να πάει μετά τις 9. Σκεφτόμαστε να μεταθέσουμε την ώρα ύπνου λίγο, μήπως αυτό μας δώσει λίγο παραπάνω πρωινό ύπνο αλλά και για να μπορούμε να βγαίνουμε λίγο περισσότερο το απόγευμα και να μην επιστρέφουμε τρέχοντας από την απογευματινή βόλτα ενώ ο ήλιος είναι επάνω ακόμα. Καμια΄ιδέα πώς να τη μεταθέσουμε και με τι ρυθμό; Προφανώς δεν μπορούμε να ελέγξουμε τι ώρα θα κλείσει τα ματάκια του, οπότε έχουμε χαθεί λίγο στο πώς να ξεκινήσουμε την αλλαγή αυτη...Κάθε ιδέα/πρόταση ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα, 

αν κοιμάται το μεσημέρι, πρέπει να μεταθέσετε σταδιακά και την ώρα του μεσημεριανού ύπνου. 

Δλδ αν κοιμάται 1 με 3 ας πούμε,  πρέπει να το κάνετε 2 με 4 κ μετά 3 με 5. 

Το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να μεταθέσετε και την ώρα του μεσημεριανού φαγητού. 

Εγώ στη θέση σας θα το άλλαζα ανά τέταρτο και ανά 3 μέρες περίπου.

Δλδ πχ Δευτέρα ένα τέταρτο αργότερα, Τρίτη και Τετάρτη ίδια ώρα και μετά την Πέμπτη ξανά ένα τέταρτο αργότερα. Αλλαγή την Δευτέρα πάλι. Κάπως έτσι για να μην του φανεί η αλλαγή.

Δεν ξέρω αν λειτουργήσει,  μία ιδέα σου είπα. 

Και όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι έχεις το παιδί μαζί σου και όχι σε σταθμό γιατί εκεί τηρείται συγκεκριμένο ωράριο μεσημεριανού ύπνου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιους προβληματισμούς αν και κλίνω προς το να μην κάνω κάτι!!!! 

18 μηνών ο δικός μου, κανονικά κοιμάται 9 βράδυ - 7 πρωί και 12-2/2.30 "μεσημέρι". Το 7 πρωί συχνά γίνεται 6.30 όμως για΄τι μπαίνει φως.... Το 12 πρωί επίσης τείνει να πάει 12.30  αν απασχοληθούμε με μια βόλτα. Μεσημεριανό κανονικά δίνω στις 2 που ξυπνάει, όταν μάλιστα πάμε θάλασσα τον ξυπνάω επίτηδες στις 2 για να φάει ώστε να μπορούμε να πάμε για μπάνιο μετά τις 5. Γι αυτό είχα σκεφτεί μήπως καταφέρω το 12 να το κάνω 1, βάζοντας όμως και το μεσημεριανό τότε, και να κοιμηθεί 1-3 ή και παραπάνω αν θέλει, κυρίως για να κερδίσουμε χρόνο το πρωί, που ακόμα δεν έχει ήλιο, και να είναι απασχολημένος με τον ύπνο το μεσημέρι που δεν μπορούμε να βγούμε, γιατί αυτές οι 3 ώρες μέσα στο σπίτι μεσημεριάτικα δεν αντέχονται! Φοβάμαι όμως μήπως έτσι αργήσει πολύ ο βραδυνός. Ας πάει 9,30, δεν με νοιάζει, αλλά δεν θα ήθελα αργότερα γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε τίποτα παρέες με παιδάκια για να πω ότι θα έπαιζε μαζί τους στην παιδική μέχρι πιο αργά. Και φοβάμαι μήπως μείνει μετα αυτός ο ύπνος αργά και δεν μαζεύεται. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, alikaki1984 είπε:

Από τότε που άλλαξε η ώρα και βάλαμε θερινή, το μωρό μας ξυπνάει όλο και πιο νωρίς το πρωί...τις τελευταίες εβδομάδες ξυπνάει 5.30 το πρωί, σπάνια λίγο αργότερα...Κοιμάται όμως και αρκετά νωρίς, κατά  μέσο όρο στις 8.20, σπάνια να πάει μετά τις 9. Σκεφτόμαστε να μεταθέσουμε την ώρα ύπνου λίγο, μήπως αυτό μας δώσει λίγο παραπάνω πρωινό ύπνο αλλά και για να μπορούμε να βγαίνουμε λίγο περισσότερο το απόγευμα και να μην επιστρέφουμε τρέχοντας από την απογευματινή βόλτα ενώ ο ήλιος είναι επάνω ακόμα. Καμια΄ιδέα πώς να τη μεταθέσουμε και με τι ρυθμό; Προφανώς δεν μπορούμε να ελέγξουμε τι ώρα θα κλείσει τα ματάκια του, οπότε έχουμε χαθεί λίγο στο πώς να ξεκινήσουμε την αλλαγή αυτη...Κάθε ιδέα/πρόταση ευπρόσδεκτη!

λιγο λιγο το βραδυ αν μενετε εξω για παιχνιδι θα μενει ξυπνιος ειναι αρκετα μεγαλο μωρακι ωστε να μην κοιμηθει στο ποδηλατακι του πχ . δηλαδη την πρωτη μερα αργησε τον ενα 20 λεπτο κτλ κτλ. ταυτοχρονα μετεθετε κ τα γευματα κ τον μεσημεριανο υπνο. 20 αλεπτο στο 20αλεπτο καποια στιγμη θα φτασετε κανενα 2 ωρο πιο αργα. 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο προβληματισμό έχουμε άλλα στο αντίθετο. Από τότε που μεγάλωσε η μέρα η κόρη μου βγήκε από το πρόγραμμα της και πλέον κοιμάται πολυ αργά για τα δεδομένα της οικογένειας μας. Καμία φορά και στις 22. Να τονισω ότι τον χειμώνα κοιμόταν μεταξύ 19 με 20. Αυτό μας αποσυντονιζει γιατί ξυπναει και αργά, μετά τις 8 και μιας και εχουμε ευέλικτο ωράριο εργασίας την αφήνουμε να κοιμάται δε, χάνουμε ώρες από την δουλειά όμως. Το κυριότερο όμως οι ώρες 20:30 με 22:30 είναι οι 2 ώρες που έχω με τον άντρα μου και για τον εαυτό μου και μου κακοφαινεται που χάνονται. Και φυσικά το μεγάλο μας πρόβλημα είναι ότι δεν χαλαρώνει με τίποτα τα βράδια και κάνει συνήθως 1 με 1,5 ωρα να κοιμηθει. Θα ήθελα λοιπόν να κοιμάται γύρω στις 20:30 κι ας ξυπνάει νωρίτερα. Προσπαθώ να της το αλλάξω τελευταία χωρίς επιτυχία, μάλλον την επηρεάζει το ότι είναι ακόμη μέρα όταν πάει για ύπνο κι ας είναι σκοτεινά στο δωμάτιο.

Αν ήμουν στην δική σου περίπτωση, όπως είπαν και οι προηγούμενες θα μετεθετα σιγά σιγά την ώρα του ύπνου τέταρτο προς τέταρτο και πολυ σημαντικό θα είχα θεοσκοτεινο δωμάτιο ούτως ώστε να μην μπαίνει καθόλου φως το πρωί και ξυπνάει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Τον ίδιο προβληματισμό έχουμε άλλα στο αντίθετο. Από τότε που μεγάλωσε η μέρα η κόρη μου βγήκε από το πρόγραμμα της και πλέον κοιμάται πολυ αργά για τα δεδομένα της οικογένειας μας. Καμία φορά και στις 22. Να τονισω ότι τον χειμώνα κοιμόταν μεταξύ 19 με 20. Αυτό μας αποσυντονιζει γιατί ξυπναει και αργά, μετά τις 8 και μιας και εχουμε ευέλικτο ωράριο εργασίας την αφήνουμε να κοιμάται δε, χάνουμε ώρες από την δουλειά όμως. Το κυριότερο όμως οι ώρες 20:30 με 22:30 είναι οι 2 ώρες που έχω με τον άντρα μου και για τον εαυτό μου και μου κακοφαινεται που χάνονται. Και φυσικά το μεγάλο μας πρόβλημα είναι ότι δεν χαλαρώνει με τίποτα τα βράδια και κάνει συνήθως 1 με 1,5 ωρα να κοιμηθει. Θα ήθελα λοιπόν να κοιμάται γύρω στις 20:30 κι ας ξυπνάει νωρίτερα. Προσπαθώ να της το αλλάξω τελευταία χωρίς επιτυχία, μάλλον την επηρεάζει το ότι είναι ακόμη μέρα όταν πάει για ύπνο κι ας είναι σκοτεινά στο δωμάτιο.

Αν ήμουν στην δική σου περίπτωση, όπως είπαν και οι προηγούμενες θα μετεθετα σιγά σιγά την ώρα του ύπνου τέταρτο προς τέταρτο και πολυ σημαντικό θα είχα θεοσκοτεινο δωμάτιο ούτως ώστε να μην μπαίνει καθόλου φως το πρωί και ξυπνάει. 

ναι απλα.τωρα με την ζεστη ποτε θα βγαινει εξω το παιδι θα το ετοιμαζεις για υπνο μεσημερι σχεδον ειναι λιγο σαν φυλακη κ αυτο το κακομοιρο να δροσισει θα περιμενει για να παιξει με λιγη ανεση. μην ξεχνας ειναι ενας μικρος ανθρωπακος. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!είχα σκεφθεί (και ήδη το εφαρμόζουμε λίγες μέρες τώρα) να ξεκινάμε συγκεκριμένη ώρα το βραδινό φαγητό κάθε μέρα, που αυτότουλάχιστον μπορούμε να το ελέγξουμε και από εκεί να προσπαθήσουμε για σταθερή ώρα ύπνου και σταδιακά να μεταθέτουμε την ώρα του φαγητού ώστε να μετατεθεί καιη ώρα ύπνου, αλλά κάτι δεν μου κόλλαγε...Πολύ λογικό μου φαίνεται να μεταθέσω και το μεσημεριανό φαγητό και τον ύπνο, με βολεύει άλλωστε για να συμπίπτουν όσο γίνεται και με την ώρα που γυρίζει ο μπαμπάς μας σπίτι και θέλει να κοιμηθεί και εκείνος για μεσημέρι...Ελπίζω να εξαλειφθούν σιγά σιγά τα πρωινά ξυπνήματα, ήδη σήμερα σηλώθηκε 6.45 και ήμουν πανευτυχής!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ninaki80 said:

ναι απλα.τωρα με την ζεστη ποτε θα βγαινει εξω το παιδι θα το ετοιμαζεις για υπνο μεσημερι σχεδον ειναι λιγο σαν φυλακη κ αυτο το κακομοιρο να δροσισει θα περιμενει για να παιξει με λιγη ανεση. μην ξεχνας ειναι ενας μικρος ανθρωπακος. 

Δεν ζούμε στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν αυτοί οι περιορισμοί με την ζέστη. Είναι έξω από τις 9 το πρωί μέχρι τις 11:30 και μετά από τις 14 μέχρι τις 19, με κάποια διαλείμματα για φαγητό για παράδειγμα. Κοινώς όλη μέρα έξω είναι :) επίσης 20:30 η ώρα να πάει για ύπνο ένα παιδάκι 1,5 ετών δεν το λες και μεσημέρι!! Ίσα ίσα που για μένα μετά τις 21 θεωρείται πολύ αργά. Όπως είπα για τα δεδομένα της οικογένειας μου τώρα κοιμάται αργά, αν σκεφτείς ότι και εμείς οι γονείς κοιμόμαστε στις 22:30. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν ζούμε στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν αυτοί οι περιορισμοί με την ζέστη. Είναι έξω από τις 9 το πρωί μέχρι τις 11:30 και μετά από τις 14 μέχρι τις 19, με κάποια διαλείμματα για φαγητό για παράδειγμα. Κοινώς όλη μέρα έξω είναι :) επίσης 20:30 η ώρα να πάει για ύπνο ένα παιδάκι 1,5 ετών δεν το λες και μεσημέρι!! Ίσα ίσα που για μένα μετά τις 21 θεωρείται πολύ αργά. Όπως είπα για τα δεδομένα της οικογένειας μου τώρα κοιμάται αργά, αν σκεφτείς ότι και εμείς οι γονείς κοιμόμαστε στις 22:30. 

ααα οκ αν.δεν υπαρχει το.θεμα ζεστη αλλαζει το.πραγμα. γιατι πραγματικα αν.εισουν εδω αυτες τις μερες κ προσπαθουσες να βγεις πλατεια στις 6 το απογευμα ή στις 10 το πρωι θα το μετανιωνες. πραγματικα αδυνατον!!

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2019 at 1:57 ΠΜ, alikaki1984 είπε:

Από τότε που άλλαξε η ώρα και βάλαμε θερινή, το μωρό μας ξυπνάει όλο και πιο νωρίς το πρωί...τις τελευταίες εβδομάδες ξυπνάει 5.30 το πρωί, σπάνια λίγο αργότερα...Κοιμάται όμως και αρκετά νωρίς, κατά  μέσο όρο στις 8.20, σπάνια να πάει μετά τις 9. Σκεφτόμαστε να μεταθέσουμε την ώρα ύπνου λίγο, μήπως αυτό μας δώσει λίγο παραπάνω πρωινό ύπνο αλλά και για να μπορούμε να βγαίνουμε λίγο περισσότερο το απόγευμα και να μην επιστρέφουμε τρέχοντας από την απογευματινή βόλτα ενώ ο ήλιος είναι επάνω ακόμα. Καμια΄ιδέα πώς να τη μεταθέσουμε και με τι ρυθμό; Προφανώς δεν μπορούμε να ελέγξουμε τι ώρα θα κλείσει τα ματάκια του, οπότε έχουμε χαθεί λίγο στο πώς να ξεκινήσουμε την αλλαγή αυτη...Κάθε ιδέα/πρόταση ευπρόσδεκτη!

 

Εγώ στη θέση σου δεν θα επέστρεφα τρέχοντας από την απογευματινή βόλτα για να το βάλω για ύπνο.  Στην ουσία εσείς του έχετε καθορίσει αυτό το ωράριο ύπνου. Αφήστε το λίγο πιο ελεύθερο και σιγά σιγά θα διαμορφώσει άλλα ωράρια που θα ταιριάζουν και με τη ζωή και τις συνήθειές σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' όσο ξέρω πάντως είναι πιο υγιεινό τα παιδιά να κοιμούνται νωρίς γενικά. Δεν νομίζω ότι το καλοκαίρι κάνει διαφορά το 8.30-9, για πιο αργά λέω.

 

Έχετε δοκιμάσει να συντομεύσετε τη διαδικασία πριν τον ύπνο; Εγώ αυτό κάνω όταν βγαίνουμε κάπου. Δεν πηγαίνουμε παιδική χαρά απογεύματα, περπατάμε λίγο, κανονικά γύρω στις 7.30 μαζευόμαστε, μπάνιο, γάλα, ήρεμο παιχνίδι κ χαλάρωση για ύπνο στις 9, αλλά μπορεί να πιάσουμε κουβέντα στη γειτονιά ή να πάμε κάπου πιο μεγάλη βόλτα κλπ κ να γυρίσουμε για μπάνιο στις 8 κ δεν αλλάζιε κάτι, απλώς περιορίζω τη διάρκεια του μπάνιου κ το παιχνίδι μετά κ κοιμάται ίδια ώρα περίπου. Ή αν είναι κάποια εκδήλωση / επίσκεψη πχ κ φύγουμε μετά τις 8.30-9, δεν κάνουμε καθόλου μπανιο και πάμε κατευθείαν γάλα και ύπνο. 

 

Είσαι σίγουρη όμως ότι αν κοιμάται αργότερα θα ξυπνάει και αργότερα; Γιατί αλλιώς θα έχεις ένα παιδί ακόμα πιο κουρασμένο. Εμένα και 10 να κοιμηθεί, έχει τύχει να ξυπνήσει 6.30. Ενώ γενικά όσο πιο νωρίς πέσει τόσο πιο καλά κοιμάται κ καμιά φορά ξυπνάει κ αργότερα. Μήπως να κάνεις κάποια συσκότιση για να μην ξυπνάει με το φως του ήλιου τόσο νωρίς; Έτισ μπορεί η μέρα να κυλήσει πιο φυσικά και να αντέχει μέχρι τις 9 έστω. 

On 26/6/2019 at 1:57 ΠΜ, alikaki1984 είπε:

Από τότε που άλλαξε η ώρα και βάλαμε θερινή, το μωρό μας ξυπνάει όλο και πιο νωρίς το πρωί...τις τελευταίες εβδομάδες ξυπνάει 5.30 το πρωί, σπάνια λίγο αργότερα...Κοιμάται όμως και αρκετά νωρίς, κατά  μέσο όρο στις 8.20, σπάνια να πάει μετά τις 9. Σκεφτόμαστε να μεταθέσουμε την ώρα ύπνου λίγο, μήπως αυτό μας δώσει λίγο παραπάνω πρωινό ύπνο αλλά και για να μπορούμε να βγαίνουμε λίγο περισσότερο το απόγευμα και να μην επιστρέφουμε τρέχοντας από την απογευματινή βόλτα ενώ ο ήλιος είναι επάνω ακόμα. Καμια΄ιδέα πώς να τη μεταθέσουμε και με τι ρυθμό; Προφανώς δεν μπορούμε να ελέγξουμε τι ώρα θα κλείσει τα ματάκια του, οπότε έχουμε χαθεί λίγο στο πώς να ξεκινήσουμε την αλλαγή αυτη...Κάθε ιδέα/πρόταση ευπρόσδεκτη!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...