Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολες... κ θέληση ♥


Ζωικι

Recommended Posts

Γεια σας ομαδουλα νεα κ εγω...πρωτη αναρτηση....δεν ξερω πως να αρχισω....το θεμα μου εχει να κανει με αποβολες κυησηςαλλα οχι μονο ...θα το παρω απο την αρχη...θα ηθελα οποια κοπελα εχει περασει κατι αντιστοιχο κ θελει να μου γραψει...22 παντευτηκα το 2013... 27 ιουλιου..λεμε με τον αντρα μου να κανουμε προσπαθειες για μωρακι καθως ειμασταν κ 4 χρονια μαζι κ πολυ πολυ αγαπημενοι κ ερωτευμενοι οπως κ σημερα!!17 αυγουστου ξεκιναμε...12 σεμτεμβρη αδιαθετω κανονικα...περιμενα να αδιαθετισω γυρω στης 7-8 ξανα...καθως αδιαθετω 4-5 νωριτερα χρονια τωρα...την τεταρτη ημερα πριν την περιοδο πονος σαν περιοδου...λεω οκ θα αδιαθετισω κ καθως πονουσα κ ποναω αρκετα πηρα ενα δυνατο παυσιπονο...περναγαν η ωρες κ τιποτα...αρχησα να εχω πολυ ζαλαδα σαν να γυριζουν ολα...ξεκινουσαμε κ μια μετακομιση...θα αλαζαμε σπιτι...οποτε πολυ κουραση καθαριοτιτα κτλ...μου λεει η μανα μου μια μερα πριν την ημερα καθηστερισης δεν περνεις ενα τεστ...μπας κ εισαι εγκυος;ε ναι λιπον μια πολυ ωραια ροζ γραμουλα...παω 4 μερες μετα στον γυναικολογο κ βλεπουμε κ σακο κ το εμβρυακι μας...οποτε μου λεει ξανα σε 10 μερες για να δουμε καρδουλα...μετα. απο 4 μερες αιμα κ πονος λεω παει απο την κουραση κ τα βαρη το εχασα...ξεκιναω τα γνωστα χαπια προγεστερονης κ περιμενω την δευτερα....παω λοιπον κ βλεπουμε μια αποκοληση..ακομα πολυ αιμα...συνεχισω κ παω την παρασκευη οπου εχω ακομα αιμα...αλλα βλεπουμε καρδουλα...σιγα σιγα σταματαει το αιμα...παω μια εβδομαδα μετα ολα οκ...την επομενη ολα οκ...παω την 9 εβδομαδα κ μου λεει να κανουμε παπ γιατι ημουν στο οριο...αφου το κανουμε μου λεει ας δουμε κ το μωρο...ρε γιατρε του λεω παλι;ναι ναι ελα μου λεει μια ματια...κοιταει απο εδω κοιταει απο εκει μονο σακος...μου λεει δυστυχως παλυνδρομυσε...πρωτη φωρα το ακουγα εγω αυτο...σοκ...παμε για αποξεση...δεν θα πω πολλα....κ συνεχηζω...προσπαθω για καιρο κ τιποτα....μου λεει μην ανχωνεσαι...αφου εμεινες μια φορα κ τοσο γρηγορα θα ξανα μινεις...στον χρονο επανω δεν αντεξα εμπαινα κ διαβαζα κ διαφορα για το σπερμα για θρομβοφιλια κ λεω κανε μου της εξετασεις..μονο σπερμοδιαγραμμα εγραψε...καλο αλλα λιγο αργα..οκ μου λεει δεν λεει κατι...λογο κ της εγκυμοσυνης...τεσπα 17 μηνες μετα μενω εγκυος...μια μερα καθηστεριση τεστ κ ναι επιτελους...κανω χωριακη 250 μοναδες...δεν ξανα εκανα....φευγω διακοπες 10 μερες μπανια βολτες χαμος...τιποτα ουτε καφε ουτε αιμα τιποτα...βλεπουμε καρδια μολις γυριζω η μετρισεις του μωρου πολυ καλυτερες απο την πρωτη εγκυμοσυνη...λεω τελεια...βλεπει κ λεκιθικο ασκο κ μου λεει αυτο ειναι πολυ καλο...σήμαινει καλη εγκυμοσυνη...περνανε η μηνες κ ολα οκ...παω 13- 2 εβδομαδες  για αυχενικη...μου παιρνει αιμα κ κανει τον υπερυχο...κ μου λεει εχουμε προβλημα...το μωρο μαλλον εχει εγκεφαλοκυλη...πας στο ελενα δευτερα πρωι...τα χανω εγω...ουτε κλαμα ουτε τιποτα....περιμενα...παω λοιπον...κ μου λεει ναι εχει εγκεφαλικυλη κ ανεγκεφαλια...κ ολα τα αλλα ειναι αρτια...σπονδιλικη τα παντα που συνηθως δεν ειναι οκ....παρολα αυτα αποξεση...δεν εχω κανει χειροτερο πραγμα...κανω κ παρακεντηση...κ τα αποτελεσματα καρυοτυπου οκ...τιποτα... καθαρα...μου λεει ο γιατρος συνεχησε προσπαθεις τυχαιο γεγονος....να πω εδω οτι δεν ειχα καμια θεραπεια περα απο φολλικο οξυ...του λεω κανε μου θρομβοφιλια...κανω κ εχω...mthfr και τα 2 ετεροζυγα....κ απο αντιφοσφολιπιδικο θετικο αντιπικτικο λυκου...παω κ σε αλλους γιατρους κ μου λενε για ebstain barr κ ερπητες κανω pcr... βγαινει ο ebstain barr οτι εχω περασει κ φενεται...μου λενε οκ..δεν εχεις τωρα απλα αυτο ειναι μεσα στο ανοσοποιητικό για παντα..λεω οκ...μονο ενας ειπε για αντιβιωση αλλα ολοι οι αλλοι λοιμοξιολογοι κτλ οχι...μετα απο εναν μηνα προσπαθω κ κανω 2 μερες πριν την περιοδο τεστ...θετικο...κανω χωριακη 477 ....λεω αντε να δουμε...κανω μετα απο 2 μερες 197... παει παλι...ειχα κανει ενεσεις...αντιθρομβοτικες...μετα απο 3 ης μηνες προσπαθουμε...μετα απο ενα μηνα ξανα εγκυος με χωρια 197 κανω σε 2 μερες 97 λεω παει...παλι εκανα ενεσεις...φτανουμε πασχα απριλιο μια φορα ελευθερα μεσα στον μηνα...κανω τεστ θετικο...μεγαλο σαββατο χοριακη 320 την τεταρτη 210... λεω δεν μπορει...το αφηνω προσπαθουμε περσι τον ιουνιο..περιδο 6 του μηνα...λεω θα κανω χωριακη κατευθεια 1 ιουλιου...αρνητικη...4 αδιαθετω..λεω οκ μια χαρα απλα δεν εμεινα...δεν κανω ελευθερα... αδιαθετο 31 ιουλιου...λεω οκ θα κανω προσπαθεια αυτον τον μηνα στης 14 περιπου..ετσι κ εγεινε...17 του μηνα πονος πολυς χωρις αιμα...λεω οκ ωοριξια θα ειναι...με χτιπαγε κ αριστερα στο ποδι...απλα ειπα οκ...γιατι στην ωοριξια ποναω...20 του μηνα δεν αντεχα λεω κατι αλλο ειναι κυριακη νωμιζω...ισως κολικως...παω τεσπα με στελνουν αλεξανδρα μου λενε τεστ ουρων για εγκυμοσυνη λεω μπα..κανω κ ηταν θετικο...δεν ειχαν ομως για χωριακη..μετραμε της μερες μου λενε εξωμιτριο...τρελενομαι...με φοβιζουν μου λενε για μεθοτρεξακη κ αλλα...κανω υπεριχο σακος αλλα αδειος...αριστερα...ισαγωγη...περνω τον γιατρο μου μου λεει δεν πιστευω...τεσπα δεν καθομαι φευγω παω μητερα...κανω χωριακη μπας κ ηταν σωστα η μετριση συμφονα με αυτο που εβλεπα..χωριακη 230... μου λενε υπεριχολογος...ερχεται δεν ηξερε ουτε κ αυτος...μπορει λεει οχρω σωματιο...αλλο κ αυτο...τεσπα φευγω παω σπιτι μου ελειπε κ ο γιατρος μου...μου λεει αν πονας θα πας νοσοκομειο..οντως το ξημερωμα δεν αντεχα παω ελενα...για καλη μου τυχη ενας υπεροχος γιατρος μου ειπε οτι ειναι οχρω σωματιο...κ μια κυηση που ηταν κ παλη παλυνδρομη...κ παυσιπονη ενεση κ ηρεμια...οταν θα δω αιμα θα ανακουφηστω..μιλαει κ με τον γιατρο μου...κριμα που δεν κρατησα ονομα του γιατρου...κριμα...στο αλεξανδρα βαρια πεπονια δεν μιλαγαν με τον γιατρο μονο να τρομοκρατουν ηξεραν...παω σπιτι σε 2 ωρες αιμα οντως...κ τελος ο αφοριτος πονος...τελειωνει εδω αυτο...λεω τωρα θα τα ξαψω ολα...εκανα τα παντα καρυοτυπος ξανα αντιφοσφολιπιδικο...κατακερματισμο σπερματος...fish σπερματος...ευθραυστο χ τοξοπλασμα..ολα τα ηπατιτιδα...hiv κτλ...θυρεοηδη τα παντα...κεγω κ ο συζηγος...μικροελλειψης Υ...αναιμια...κυστηκη ινωση...pcr χλαμιδια μικοπλασμα ουρεοπλασμα...καλειεργειες κ η 2 ...καμπυλη σακχαρουρου ινσουλινης...ολες της ορμονολογικες...προλακτινη.θυλακιοτροπο...ωχρινοτροπο οιστραδιολη τεστοστερονη προγεστερονη..αμη...φολλικο οξυ ομοκυστεινη προθρομβινη...νκ ενδομιτριο...νκ αιματος...κυταροκυνες....ανοσοσφαιρινες...αντισωματα anti ds dna...αντισωματα αντιπυρηνικα...ιστοσυμβατοτητα...τα παντα...κ ιστολογικη με αιμα περιοδου..κ αντιπατρικα...θα σας πω αυτα που ειχα θεμα..πρωτον ιστοσυμβατοτητα...33 πρεπει να ειναι 50-75...tsh υψυλη κ οζους ευτυχως καλοηθης τους παρακεντησα..θυρεοτιτηδα χασιμοτο μου ειπαν...σαν αυτοανοσο....συνεχισω..προλακτινη υψυλη...αμη χαμηλη αλλα οκ...μενω εγκυος οποτε..δεν λεει κατι απο μονη της...γιατρος το ειπε οχι εγω...κατακερματισμος συζύγου 24 οχι πολυ καλος αλλα οκ θεραπεια με βιταμηνες...ινσουλινη υψυλη αλλα εντος οριων η καμπυλη καλη!! Αντιφοσφολιπιδια δεν εχω κανενα...μονο το αντιπικτικο στο οριο...39... θρομβοφιλια ναι εχουμε πει...μονοκυταρα στην μητρα υψηλα...στο αιμα τα λευκα μονο...οποτε εκανα τα λευκα στης 13χιλιαδες  εδω κ τοσο καιρο...ολα τα αλλα τελεια...οτι ειπα.καρυοτυποι κτλ.. φιαχνω θυρεοηδη...προλακτικη οκ...θεραπεια ο συζηγος ενα χρονο με βιταμινες 3 μηνες μας ειπαν κ οσο μπορει ακομα καλυτερα....τα φιαχνω ολα..ομως η ιστολογικη διχνει ενδομητρητιδα κ πολυποδα..φλεγμονη δηλαδη...εδω δικαιολογουνται κ τα λευκα αιμοσφαιρια...κανω καθαρισμο 25 οκτωμβη....τωρα πριν 2 μηνες...οντως πολυποδας κ παχυνση του ενδομιτριου...ειχαν μινει σαν υπολυματα αστο πω απο ολα αυτα...μου λενε πρεπει κ μια σαλπιγγογραφια... κανω κ αυτην κ μαλιστα 3 d. Τελεια κ αυτη....ουτε καν πονεσα...εχω παει ιδη απο τον αυγουστο σε ανασιολογο...που μαλλον ολοι ξερετε...κ μου δινει αγωγη βιταμινων για το ανοσοποιητικο..κ για να καμουφλαρουμε την ιστοσυμβατοτιτα που ηταν χαμηλη...επισης αντιπικτικες κ intralipid...  κ σε 3 ης μηνες προσπαθειες...αντιβιωση για φλεγμονη κ αυτος κ ο γιατρος μου κ μαλιστα 3 πλη...κ αντιικο για ερπητες...τα κανω ολα αυτα...κ την intralipind... καθως το θεμα ειναι οτι βλεπω το μωρο σαν ξενο σωμα κ το αποθω...κ ποιο γρηγορα καθε φορα ετσι μου ειπε ο ανασιολογος...αφου ξανα λεω κανω τα παντα κ τα φιαχνω ολα βγαινει κ η ιστολιγικη ολα οκ...καλοηθης...ξεκιναω...τονοεμβρη .. τα φαρμακα κανονικα..αιματολογικη κ τα λευκα επιτελους εντος οριων...λεω τελεια παει κ η φλεγμονη...28 νοεμβρη περιοδος..κανω 3 φορες ελευθερες επαφες...με ωοριξια 9 του μηνα δεκεμβριου...6-7-11 ελευθερα. Intralipint στης 7 του μηνα... Μου εχουν πει παντα να κοιταω πιο νωρις για εγκυμοσυνη λογο της θρομβοφλιας...τεσπα το σαββατο λιγο καφε...λεω οκ ειναι να αδιαθετησω οποτε ενταξει κ πονακια χαμηλα..ομως εχουν δει πολλα τα ματια μου κ ενω εχω παρει κ φαρμακο για τον πονο κ περιμενω δεν βλεπω αιμα...μονο καφε..κ λεω μηπως εμφυτευση...την ξανα παταω;οχι!!! Κοβω τα χαπια feldene πηρα...κ την δευτερα τεστ θετικο...να το λεω ειδες...κανω κ σημερα κ ειναι το ιδιο αχνη η γραμη...μιλαω με τον γιατρο την δευτερα κ μου λεει χοριακη την πεμπτη...μην παρεις ουλτρατζεσταν...γιατι αν ειναι θα σου κοψει το αιμα... αστο να δουμε..σημερα το πρωι δυστυχως πονος....κ αιμα κοκκινο κ μερικα καφε...θα κανω βεβαια χοριακη το πρωι κ ξανα την δευτερα δεν την ξανα παταω με τιποτα...αυτα λοιπον....τι να πω τι να κανω τι να πιστεψω;εχω κανει κ εγω κ ο συζηγος τα παντα..εχουμε χαλασει ποσσες χιλιαδες ευρο με εναν μισθο...σε εξετασεις φαρμακα αποξεσεις....υστεροσκοπησης...κ τιποτα...να μην μηλησω για το σωματικο κοματι ποσες αιμοραγιες πακετα τα ουλτρατζεσταν....κ ποσο μα ποσο ψυχικη οδυνη....στην αρχη ο αντρας μου με ελεγε υπερβολικη...τωρα τρεχει πρωτος για τεστ....κ τα παντα...κ αυτοι οι αντρες οι γλυκουλιδες δεν μπορουν να μας νιωσουν 100% στην αρχη ειδικά.... ευτυχος που εχω το αντρα αυτο που αργησε λιγο αλλα καταλαβε...οχι οτι εκανε κατι πριν απλως ελεγε οκ μην τρελενεσαι...τωρα ειναι ποιο τρυφερος πιο πιο πιο.....παλι καλα που εχω αυτο τον αντρα που με αγαπα τοσο που δεν μου χαλα χατιρι..κ εγω τον λατρευω...θελω κ την δικη σας γνωμη..τη δεν παει καλα...μηπως απλως ετυχε παλι...κ εχω αποτελεσματα την επομενη...7 φορες τοσος πονος πολυ δεν ειναι;κ θα μου πεις μετριετε με της φορες; οχι αλλα αγανακτης....να σας πω η φορες που εχω κλαψει ειναι λιγες αλλα ωρες...δεν το βαζω κατω...δεν ζηλευω της αλλες γυναικες που μενουν εγκυες....αλλα προσευχομαι κ χαιρομαι γι αυτες...εχω δει τωρα 6 χρονια κακιες...γυναικες κοντα μου που ειχαν αποβολες κ τωρα κανουν οτι δεν ειχαν τιποτα...ξεχνουν....λισμονουν οτι καποτε περασαν δυσκολα..υπαρχη ταμπου εγω το λεω το φωναζω θελω να γινω δυναμη για ολες...θα τα καταφερουμε....δεν θα ξεχασω ποτε...δεν θα κανω οτι δεν το περασα...εχω ακουσει κ μην της πεις οτι ειμαι εγκυος θα στεναχωρεθει...ημαρτον...να στεναχωρεθω;με αυτο το θαυμα...η εχω ακουσει μην το λες κ το συζητας...ελεος...ειμαι εγω η ζωη μου...οχι μονο βεβαια ουτε κ στο ακυρο...εχω κ χαρες  κ λιπες κ ολα...δεν ειναι ολα μαυρα εχω πολυ χαρα αλλα εχω κ δυσκολα...εχω δει γυναικες να πευτουν σε καταθληψη να βλεπουν περιοδο κ να κλενε κ να σπανε το σπιτι...οχι πως της κρινω...αλλα δεν θα το κανω εχω κ εναν ανθρωπο δυπλα μου μια οικογενεια κ εχω κ εμενα...αν βουλιαξω τελος...κ οσο σας φενεται παραξενο το γεγονος οτι μιλαω γι αυτο κ το λεω μου κανει απιστευτα καλο...κ για να μην καταπεσω οπως εκεινες που τωρα κανουν πως δεν θυμουνται...ο αντρας μου με παει κ ψωνιζω καθε 15 μερες κ κατι μωρουδιακο μια σαλιαρα μια πιπιλα περνω πανες κανουμε βολτα χαζευουμε....με αυτον τον τροπο δεν ξεχνω καρτερω με χαμογελο γυρναω σπιτι μου χαρουμενη κ οχι μηζερη...κ καποια στιγμη ολα αυτα θα τα φοραει το μωρο μου κ το πιστευω...κ οσο κιαν λενε για γρουσουζιες η γυρω εγω το ξερω πως η ψυχικη μου υγεια ειναι ειναι καλυτερα απο ποτε...κ οχι μαυρη...κ εχω ενα χαρουμενο σπιτικο κ εναν χαρουμενο αντρα κ περηφανο για εμενα ..που αντι να κλεω μερα νυχτα που συμβαινη κ αυτο καποια στιγμη ειμαστε ανθρωποι τον περιμενω με χαμογελο κ του λεω παμε για ψωνια;ναι!!! Θελω να περασω ενα μυν.....ειμαστε καλα με οτι μας κανει να νιωθουμε καλα!!♥ κ θελω να μαθω αν ειστε εκει εξω;αν αγανακτησατε σαν κ εμενα αλλα σηκωθηκατε ξανα στα ποδια σας...ειστε εδω;εγω ναι κ πιστευω στα θαυματα αλωστε κ εγω κ εσεις ειμαστε ενα απο αυτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ηθελα να πω κατι γιατι θελω να γραφω οτι εγεινε κ εκανα λαθος με την αποβολη της 6 κυησης...ειχα περιοδο 9 ιουλιου του 17.. κανω χοριακη 31 ιουλιου κ βγαίνει αρνητική... αδιαθετω 4 αυγουστου...κ εχω πονο κ κανονικο αιμα...ολα τα αλλα ειναι οπως τα περιεγραψα...στης 17 του μηνα αυγουστου πονος...στης 20 χοριακη 230 μοναδες μεσα σε 10 ωρες ειχε πεσει στης 150... οποτε ειναι αιμοραγια κ οχι περιοδος στης 4 του μηνα...λες κ τωρα να ειναι το ιδιο κ να το προλαβω με αντιπικτικες κ φαρμακα που τοτε δεν πειρα;μακαρι!!! Την δευτερα θα σας στειλω!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσι μου μάτωσε η ψυχή μου με όλα αυτά που διαάβασα.Το εχω πάθει 4 φορές και σε καταλαβαίνω απόλυτα.Έχετε κάνει καρυότυπους στα έμβρυα?Νομίζω διάβασα μόνο σε ένα ότι κάνατε.Είμαι στην ίδια φαση λόγω κακής μορφολογίας στο σπερμοδιαγραμμα κάναμε εξωσωματική με προεμφυτευτικό έλεγχο.Σε εμάς ο κατακερμάτισμος ήταν 28%.Η πρώτη απέτυχε.Τώρα θα βάλουμε τα δυο έμβρυα που μέιναν.Εμάς όλες είναι 7η προς 8η εβδομάδα οι αποβολές.Επίσης έκανες ανοσολογικό πλήρης έλεγχο και νκ κύτταρα?Εμένα μου πρότειναν κορτίζονη σε επόμενη εγκυμοσύνη.Αχ προσπαθώ να βοηθήσω άλλα τι να πω.Κουράγιο κοπέλα μου οΘεός είναι μεγάλος.Με την ενδομητριτιδά τι έκανες πέρασε πήρες αντιβίωση?

πρίν από 2 λεπτά , Dwro είπε:

Αχ βρε κορίτσι μου μάτωσε η ψυχή μου με όλα αυτά που διαάβασα.Το εχω πάθει 4 φορές και σε καταλαβαίνω απόλυτα.Έχετε κάνει καρυότυπους στα έμβρυα?Νομίζω διάβασα μόνο σε ένα ότι κάνατε.Είμαι στην ίδια φαση λόγω κακής μορφολογίας στο σπερμοδιαγραμμα κάναμε εξωσωματική με προεμφυτευτικό έλεγχο.Σε εμάς ο κατακερμάτισμος ήταν 28%.Η πρώτη απέτυχε.Τώρα θα βάλουμε τα δυο έμβρυα που μέιναν.Εμάς όλες είναι 7η προς 8η εβδομάδα οι αποβολές.Επίσης έκανες ανοσολογικό πλήρης έλεγχο και νκ κύτταρα?Εμένα μου πρότειναν κορτίζονη σε επόμενη εγκυμοσύνη.Αχ προσπαθώ να βοηθήσω άλλα τι να πω.Κουράγιο κοπέλα μου οΘεός είναι μεγάλος.Με την ενδομητριτιδά τι έκανες πέρασε πήρες αντιβίωση?

επίσης καρύοτυπο ζεύγους?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω βρε κορίτσι μου πραγματικά σε θαυμάζω!!! Μπράβο για την δύναμη σου την ψυχή και την θέληση που έχεις !!! Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία σου !! Σε καταλαβαίνω γιατί είχα κι εγώ δυο αποβολές αλλά να ξέρεις ότι τελικά τα κατάφερα στο τέλος!! Εγώ μετά την πρώτη αποβολή και ενώ ήμουν στην δεύτερη εγκυμοσύνη αποφάσισα να αλλάξω γιατρό βέβαια δεν καταφέραμε να το κρατήσουμε αλλά μας έβαλε στην διαδικασία εξετάσεων βιταμινών και πολλών φαρμάκων μέσα στην εγκυμοσύνη !! Εσυ έχεις σκεφτεί να πας σε άλλο γυναικολόγο έστω για μια δεύτερη γνώμη ; Εγώ αισθάνομαι ότι εάν δεν είχα κάνει αυτή την κίνηση ακόμα δεν ξέρω εάν θα τα είχα καταφέρει .. Εγώ για να μην λέω ψέματα το είχα πάρει  κατάκαρδα και θαυμάζω την δύναμη σου !!! Σου ευχομαο τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου!! 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Ζωάκι μπράβο σου, πολύ δυνατό κορίτσι!

Dwro θα ‘θελα να σου πω ότι κι η δική μου περιπέτεια μοιάζει λίγο με τη δική σου.

Είμαι παντρεμένη 4 χρόνια....πριν 1 είχα μία παλλίνδρομη κύηση με φυσική σύλληψη, 3 μήνες μετά από εγχείρηση κιρσοκήλης του συζύγου μου. Το σπερμοδιάγραμμα χάλια. Ολιγοασθενοτερατοσπερμία. 99% ανώμαλες μορφές και 29% κατακερματισμός. 

Έκανα πρόσφατα την πρώτη μου εξωσωματική, πέτυχε αλλά δυστυχώς στις 6 εβδομάδες παλλινδρόμησε κ πάλι.

Είμαι από Κύπρο και σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφθώ γυναικολόγο στην Ελλάδα, μιας και κάποιες μέθοδοι δεν υπάρχουν ακόμα στην Κύπρο. Στην ανδρική υπογονιμότητα προτείνεται μικρογονιμοποίηση (ΙCSI). Τα τελευταία χρόνια γίνεται λόγος για την ΙΜCI, όπου διαλέγονται τα καλύτερα σπερματοζωάρια με μικροσκόπιο πολύ μεγαλύτερης μεγένθυνσης από ότι με την απλή μικρογονιμοποίηση. 

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σας παρακαλώ η ό,τι άλλο γνωρίζετε γι’ αυτό. 

Επίσης θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου προτείνετε ένα καλό γυναικολόγο που ειδικέυεται στις εξωσωματικές.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω για τα καλα σας λογια... εχω κανει τα παντα...εχω αλλαξει πολλους γιατρους αιματολογο ανασιολογο...κτλ...κ εχω κ τον μονημο γιατρο μου ο οποιος ειναι υπεροχος ανθρωπος κ οχι φιλοχρηματος...αλλα δεν εχει εξιδηκευσει...εκανα καρυοτιπο στο 2 μωρο που τερματισα αναγκαστηκα την εγκυμοσυνη 14 εβδομαδα...κ ηταν τελειο...στο πρωτο μονο ιστολογικη που δεν εδειξε κατι...τα αλλα ηταν σαν βιοχημικες που ομως γιατρος μου εχει πει οτι οταν ειναι πανο 200 μοναδες δεν λεμε βιοχημικη αλλα αποβολη..εχω κανει ολα τα νκ...ποσοτικα...κ δυναμικα για φονικοτιτα...ναι η ενδομιτρητιδα προφανος ειναι οκ...γιατι βγηκε καλη η ιστολιγικη αλλα κ τα λευκα επεσαν..πηρα 3 πλη αντιβιωση...κ ενχυση μετα την υστεροσκοπηση!! Ελπιζω να ειναι οκ..τωρα...ευχαριστω για ολα κοριτσια μου ευχομαι κ σε εσας δυναμη!!♥

Link to comment
Share on other sites

Valeriannaσε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...εχω ακούσει για την μικρογονιμοποιηση...ξερω πως πλεων ειτε φυσικο κυκλο η σύλληψη..ειτε εξωσωματικες εχουν ενα προτοκολο...που λενε οτι δουλευει...ο αντρας 3-6 βιταμηνες κ 40 ημερες αντιβιωση...εχει διξει οτι βοηθα...Επίσης κορτιζονη μικρης δοσεις κ η intralipid σε γυναικες ανεβαζει της πιθανότατα την καλη εξέλιξη ειτε φυσική σύλληψη ειτε εξωσωματικη..εχω ακουσει για αρκετους γιατρους για εξωσωματικη που ομως εγω απο οτι μου εχουν πει δεν χρειαζομαι...θα διαβασες πως μενω αμεσως εγκυος αλλα δεν συνεχίζεται εκτος της 2 ης που εγεινε διακοπη...ο αντρας μου με κατακερματισμο σπερματος 24 σε 2 μηνες με αγωγη βιταμηνων κ αντιβιωσης επεσε σε 23,6 το συνεχιζει ακομα κ σημερα εναν χρονο μετα..μονο βιταμινες βεβαια..δεν εχω κανει επανελενχο αλλα πιστευω να εχει παει καλυτερα..αν κ μου ειπαν οτι στην δικη μου περίπτωση ειναι οκ...απλα οτι μπορουμε να βελτιωσουμε καλο ειναι...εχω γιατρο εξαιρετικο οπως πρωιπα...αλλα δεν εχει γνωσεις πχ..καθηξην αποβολων..κ ξερω κ εναν γιατρο που με γεννησε η μαμα μου.... μετα απο πολλα χρονια 10 για την ακριβρια σεωαυτον τον γιατρο εκανε εμενα...κ μετα η θεια μου στα 40 της χρονια διδυμακια...τωρα ειναι 13 χρονων τα κοριτσια μας...ειναι λιγο περιεργος αλλαβστην τελικη δεν τον θελουμε για φιλο μας...να κανουμε παιδι θελουμε...αν θες σου στελνω ονομα..καλη επιτυχία ♥♥

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Valerianna είπε:

Καταρχήν Ζωάκι μπράβο σου, πολύ δυνατό κορίτσι!

Dwro θα ‘θελα να σου πω ότι κι η δική μου περιπέτεια μοιάζει λίγο με τη δική σου.

Είμαι παντρεμένη 4 χρόνια....πριν 1 είχα μία παλλίνδρομη κύηση με φυσική σύλληψη, 3 μήνες μετά από εγχείρηση κιρσοκήλης του συζύγου μου. Το σπερμοδιάγραμμα χάλια. Ολιγοασθενοτερατοσπερμία. 99% ανώμαλες μορφές και 29% κατακερματισμός. 

Έκανα πρόσφατα την πρώτη μου εξωσωματική, πέτυχε αλλά δυστυχώς στις 6 εβδομάδες παλλινδρόμησε κ πάλι.

Είμαι από Κύπρο και σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφθώ γυναικολόγο στην Ελλάδα, μιας και κάποιες μέθοδοι δεν υπάρχουν ακόμα στην Κύπρο. Στην ανδρική υπογονιμότητα προτείνεται μικρογονιμοποίηση (ΙCSI). Τα τελευταία χρόνια γίνεται λόγος για την ΙΜCI, όπου διαλέγονται τα καλύτερα σπερματοζωάρια με μικροσκόπιο πολύ μεγαλύτερης μεγένθυνσης από ότι με την απλή μικρογονιμοποίηση. 

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σας παρακαλώ η ό,τι άλλο γνωρίζετε γι’ αυτό. 

Επίσης θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου προτείνετε ένα καλό γυναικολόγο που ειδικέυεται στις εξωσωματικές.

Ευχαριστώ.

Εγώ είχα τον Νίκο Πετρογιαννη ο οποίος είναι εξαιρετικός γιατρός με ειδίκευση και στις εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου και στις εξωσωματικές . Ξέρω κοπέλα που ενώ άλλοι γιατροί της το απέκλειαν να κάνει παιδί αυτός τα κατάφερε με την πρώτη !! Εάν θες παραπάνω πληροφορίες είμαι στην διάθεση σου !!!

5 ώρες πρίν, Ζωικι είπε:

Κοριτσια ευχαριστω για τα καλα σας λογια... εχω κανει τα παντα...εχω αλλαξει πολλους γιατρους αιματολογο ανασιολογο...κτλ...κ εχω κ τον μονημο γιατρο μου ο οποιος ειναι υπεροχος ανθρωπος κ οχι φιλοχρηματος...αλλα δεν εχει εξιδηκευσει...εκανα καρυοτιπο στο 2 μωρο που τερματισα αναγκαστηκα την εγκυμοσυνη 14 εβδομαδα...κ ηταν τελειο...στο πρωτο μονο ιστολογικη που δεν εδειξε κατι...τα αλλα ηταν σαν βιοχημικες που ομως γιατρος μου εχει πει οτι οταν ειναι πανο 200 μοναδες δεν λεμε βιοχημικη αλλα αποβολη..εχω κανει ολα τα νκ...ποσοτικα...κ δυναμικα για φονικοτιτα...ναι η ενδομιτρητιδα προφανος ειναι οκ...γιατι βγηκε καλη η ιστολιγικη αλλα κ τα λευκα επεσαν..πηρα 3 πλη αντιβιωση...κ ενχυση μετα την υστεροσκοπηση!! Ελπιζω να ειναι οκ..τωρα...ευχαριστω για ολα κοριτσια μου ευχομαι κ σε εσας δυναμη!!♥

Στείλε μας νέα κορίτσι μου !!! Πάντως εγώ στην θέση σου θα πήγαινα και σε έναν εξειδικευμένο σε αυτά τα θέματα γιατρό έστω για ένα ραντεβού να ακούσεις και μια δεύτερη γνώμη και κράτησε εάν θες αυτόν που έχεις .

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Valerianna είπε:

Καταρχήν Ζωάκι μπράβο σου, πολύ δυνατό κορίτσι!

Dwro θα ‘θελα να σου πω ότι κι η δική μου περιπέτεια μοιάζει λίγο με τη δική σου.

Είμαι παντρεμένη 4 χρόνια....πριν 1 είχα μία παλλίνδρομη κύηση με φυσική σύλληψη, 3 μήνες μετά από εγχείρηση κιρσοκήλης του συζύγου μου. Το σπερμοδιάγραμμα χάλια. Ολιγοασθενοτερατοσπερμία. 99% ανώμαλες μορφές και 29% κατακερματισμός. 

Έκανα πρόσφατα την πρώτη μου εξωσωματική, πέτυχε αλλά δυστυχώς στις 6 εβδομάδες παλλινδρόμησε κ πάλι.

Είμαι από Κύπρο και σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφθώ γυναικολόγο στην Ελλάδα, μιας και κάποιες μέθοδοι δεν υπάρχουν ακόμα στην Κύπρο. Στην ανδρική υπογονιμότητα προτείνεται μικρογονιμοποίηση (ΙCSI). Τα τελευταία χρόνια γίνεται λόγος για την ΙΜCI, όπου διαλέγονται τα καλύτερα σπερματοζωάρια με μικροσκόπιο πολύ μεγαλύτερης μεγένθυνσης από ότι με την απλή μικρογονιμοποίηση. 

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σας παρακαλώ η ό,τι άλλο γνωρίζετε γι’ αυτό. 

Επίσης θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου προτείνετε ένα καλό γυναικολόγο που ειδικέυεται στις εξωσωματικές.

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα λυπάμαι πολύ για ότι περνάς.Όντως μοιάζουν οι ιστορίες μας έμας ο άντρας μου είχε 1%φυσιολογικές μορφές επίσης μια μικρή κιρσοκήλη την οποία δεν κάναμε τίποτα.Είχα 4 φυσιολογικές συλλήψεις και 4 αποβολές.Μετά την τρίτη αποβολή και αμέτρητες εξετάσεις μας προτείναν εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο κάναμε 5 βλαστοκύστες τα 2 όμως είχαν θέμα.Έμειναν 3 καλά εμβρυα και βάλαμε το ένα όπου απέτυχε.Και μετά είχα πάλι φυσιολογική σύλληψη όπου πάλι απεβαλα την 8η εβδομάδα παλινδρόμησε.Άρα έγιναν 4 αποβολές.Τώρα μας έχουν πει μόνο εξωσωματική δυστυχώς.Κάναμε μικρογονιμοποιηση λόγω σπερματος.Κανεις όμως δεν ξέρει αν φταίει αυτό.Τώρα αλλάξαμε γιατρό και κέντρο και ο Θεός βοηθός.Πάντως όλοι αναρωτίουνται πως έμεινα έγκυος με 1%.Βέβαια αργούσα  να μείνω μέχρι και 2 χρόνια.Το προτελευταιο σπερμοδιαγραμμα είχαμε 100%ανώμαλες μορφές.Τώρα πήρε κάτι βιταμίνες που μας δώσανε και θα κάνουμε πάλι κατακερματισμό.

6 ώρες πρίν, Ζωικι είπε:

Εκανα κ intralipid με δωση κορτιζονης...7 δεκεμβρη..

Αχ βρε κορίτσι μου μακάρι να γίνει το θαύμα και την Δευτερα να χεις καλά νέα.Είχα φτάσει και έγω στα όρια μου ήμουν έτοιμη να κάνω εμβόλια αντιπατρικά δεν ήξερα τι άλλο φταίει.Και έγω έκανα άπειρες εξέτασεις.Μήπως πρέπει να κοιταξεις το αντιπικτικο λύκου και το φωσφωλιπιδικο σύνδρομο.Πήρες καθόλου σαλοσπιρ και χάπι κορτιζόνης σε κάποια προσπάθεια?Η μήπως λαπαροσκόπηση για πιθανή ενδομιτριωση?Δεν θέλω να σε ταράξω μπορεί να λέω και χαζά προσπαθώ να βοηθήσω.Ευχομαι να κρατάς συντομα το μωρό σου το αξίζεις υπομονή.Όπως λέει και ο γυναικολόγος μου δεν μπορεί πάντα να αποβάλεις κάποθα στιγμή θα πάει καλά.Οτι δεν έχει αιτία λύνεται μόνο του.Σου στέλνω μια αγκαλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 hours ago, Ζωικι said:

Εκανα κ intralipid με δωση κορτιζονης...7 δεκεμβρη..

Kαλημέρα και χρόνια πολλά!!

Τι να πω ειλικρινά δεν έχω λόγια, θα σου πω μόνο πως ο επιμένων νικά.

Καλό θα ήταν να απευθυνθείς στο έλενα στο τμήμα καθ έξιν αποβολών.

Κάτι συμβαίνει και πρέπει να το βρείς, για να μην ταλαιπωρείσαι άλλο, σωματικά και ψυχικά.

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, κάνε μία επισκεψη εκεί.

 

Link to comment
Share on other sites

Kοπέλα μου καταρχήν κουράγιο και υπομονή, λυπάμαι για όσα περνάς.

Θα σου έλεγα δύο πράγματα, με βάση το τι θα έλεγα σε ένα δικό μου άνθρωπο, και τι βοήθησε εμένα, που είχα κι εγώ αποβολές, αν και όχι τόσες πολλές, και με είχε πιάσει απελπισία:

- σταμάτα τις προσπάθειες και άλλαξε γιατρό. Μπορεί ο γιατρός σου να είναι καταπληκτικός άνθρωπος, αλλά να μην το ξέρει το αντικείμενο τόσο καλά. Βρες έναν ειδικό στη γονιμότητα, θα σου πρότεινα για κρατικό νοσοκομείο το τμήμα στο Ελενα, στο τμήμα καθέξιν αποβολών. Και σε καμία περίπτωση να μην ταλαιπωρήσεις άλλον τον εαυτό σου στο μεταξύ. Ο οργανισμός σου χρειάζεται διάλειμμα.

- με όλη μου την αγάπη, γιατί το έχω περάσει, και ξέρω ότι είναι ευαίσθητο θέμα: ζήτησε ψυχολογική υποστήριξη από ειδικό. Το ξέρω ότι πολλοί προσβάλλονται με τη λέξη ψυχολόγος και ψυχίατρος, εγώ το λέω γιατί είναι κάτι που με έχει βοηθήσει σε δύσκολες στιγμές. Αυτό που λες ότι πάτε και αγοράζεται μωρουδιακά, αν μου το έλεγε η κόρη μου, θα την παρακαλούσα να μιλήσει με έναν ειδικό, γιατί θα πόναγα να ταλαιπωρείται τόσο ψυχικά. Χρειάζεσαι να σε στηρίξει κάποιος που να μην εμπλέκεται συναισθηματικά, να σε βοηθήσει να βρεις τις μεθόδους να ηρεμήσεις. Ο άντρας σου είναι πολύ καλό που σε στηρίζει, αλλά είναι και ο ίδιος πολύ φορτισμένος, και καλό είναι να έχεις μία κουβέντα με κάποιον πιο ουδέτερο, που είναι η δουλειά του αυτή. Δεν ξέρω αν το Έλενα έχει τέτοια υπηρεσία, ξέρω ότι έχει για τους γονείς των παιδιών στην εντατική.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Καλησπέρα λυπάμαι πολύ για ότι περνάς.Όντως μοιάζουν οι ιστορίες μας έμας ο άντρας μου είχε 1%φυσιολογικές μορφές επίσης μια μικρή κιρσοκήλη την οποία δεν κάναμε τίποτα.Είχα 4 φυσιολογικές συλλήψεις και 4 αποβολές.Μετά την τρίτη αποβολή και αμέτρητες εξετάσεις μας προτείναν εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο κάναμε 5 βλαστοκύστες τα 2 όμως είχαν θέμα.Έμειναν 3 καλά εμβρυα και βάλαμε το ένα όπου απέτυχε.Και μετά είχα πάλι φυσιολογική σύλληψη όπου πάλι απεβαλα την 8η εβδομάδα παλινδρόμησε.Άρα έγιναν 4 αποβολές.Τώρα μας έχουν πει μόνο εξωσωματική δυστυχώς.Κάναμε μικρογονιμοποιηση λόγω σπερματος.Κανεις όμως δεν ξέρει αν φταίει αυτό.Τώρα αλλάξαμε γιατρό και κέντρο και ο Θεός βοηθός.Πάντως όλοι αναρωτίουνται πως έμεινα έγκυος με 1%.Βέβαια αργούσα  να μείνω μέχρι και 2 χρόνια.Το προτελευταιο σπερμοδιαγραμμα είχαμε 100%ανώμαλες μορφές.Τώρα πήρε κάτι βιταμίνες που μας δώσανε και θα κάνουμε πάλι κατακερματισμό.

Αχ βρε κορίτσι μου μακάρι να γίνει το θαύμα και την Δευτερα να χεις καλά νέα.Είχα φτάσει και έγω στα όρια μου ήμουν έτοιμη να κάνω εμβόλια αντιπατρικά δεν ήξερα τι άλλο φταίει.Και έγω έκανα άπειρες εξέτασεις.Μήπως πρέπει να κοιταξεις το αντιπικτικο λύκου και το φωσφωλιπιδικο σύνδρομο.Πήρες καθόλου σαλοσπιρ και χάπι κορτιζόνης σε κάποια προσπάθεια?Η μήπως λαπαροσκόπηση για πιθανή ενδομιτριωση?Δεν θέλω να σε ταράξω μπορεί να λέω και χαζά προσπαθώ να βοηθήσω.Ευχομαι να κρατάς συντομα το μωρό σου το αξίζεις υπομονή.Όπως λέει και ο γυναικολόγος μου δεν μπορεί πάντα να αποβάλεις κάποθα στιγμή θα πάει καλά.Οτι δεν έχει αιτία λύνεται μόνο του.Σου στέλνω μια αγκαλία.

 

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου #Dwro, διαβάζοντας την ιστορία σου, θέλω μέσα από την καρδιά μου να σε συμβουλέυσω.

Σίγουρα γιατρός δεν είμαι. Όμως διάβασα τόσο μα τόσο πολύ για το πρόβλημά μας που είναι η κακή μορφολογία του σπέρματος. Συνδέεται άμεσα με τις καθ’ έξιν αποβολές. Είναι πολύ κρίμα να περάσεις άλλα τόσα. Το θετικό που βρίσκω στην ιστορία σου είναι ότι μπορείς να μείνεις έγκυος. Όμως με 99% ανώμαλες μορφές και 3 φυσικές συλλήψεις, σημαίνει ότι κάθε φορά γονιμοποιείται ένα κακό σπερματοζωάριο και δημιουργεί προβληματικά έμβρυα τα οποία η φύση απορρίπτει. Γι’ αυτό τα χάνεις γλυκιά μου. Καταρχήν πιστεύω ότι πρέπει ν’ αποταθείς σ’ έναν καλό ουρολόγο και να κάνετε καλλιέργεια σπέρματος. Συνήθως, με τόσες ανώμαλες μορφές υπάρχει λοίμοξη και θα πρέπει να πάρει αντιβίωση. Εμάς βελτιώθηκε αλλά κ πάλι δεν είναι αρκετό.

Έκλεισα ραντεβού στον Παράσχο και θα ζητήσω τη μέθοδο που σου έγραψε πιο πάνω IMSI, που δεν είναι η απλή μικρογονιμοποίηση. Για να καταλάβεις, στην απλή μικρογονιμοποίηση εντοπίζονται τα «φαινομενικά» καλά σπερματοζωάρια και η ανάλυση του μικροσκόπιου είναι x600. Στην IMSI το μικροσκόπιο έχει ανάλυση x6000 και μπορούν να δουν και τον πυρήνα του σπερματοζωαρίου. Η μέθοδος αυτή ενδείκνυται για περιπτώσεις με πολύ κακή μορφολογία σπέρματος. Υπάρχει και η PICSI που ενδείκνυται για ψηλά ποσοστά κατακερματισμού. Ψάξε το λίγο. 

Εγώ θα πάω στον Παράσχο και θα ζητήσω αυτές τις μεθόδους και φυσικά προεμφυτευτικό έλεγχο. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ παλι..να πω οπως ανεφερα κ πιο πανω οτι εχω παει σε πολλους γιατρους...8 τον αριθμο συν τον δικο μου...τον οποιο δεν αλλαζω γιατι ο σπανιος ανθρωπος κ καλος δεν βρεισκεται ευκολα...οταν δεν παιρνει χρηματα τρελα οταν με βοηθαει χωρις αμοιβη για τον κυκλο μου...οταν στο πρωτο μωρο πληρωσα μονο 250. € ιδιοτικο νοσοκομειο με ιστολογικη κ δεν πειρε αμοιβη...κ πολλα πολλα αλλα...εχω παει εκτος απο 8 γυναικολογους σε ενδοκρινολογο εγκυμοσυνης..σε αιματολογο..κ ανασιολογο...ο ενας γιατρος μαλιστα ηθελε να προβω σε σπερματενχυση...οπου πιο το οφελος;εχω μινει εντελως φισιολογικα 7 φορες εγκυος...ολα τα αλλα τα εχω κοιταξει...δεν εχω παθολογια στην μητρα...το εχουμε δει κ με ακουα σκαν...κ με υστεροσκοπυση...κ με 3 d. Υστεροσαλπιγγογραφια..το θεμα μου ειναι το ανοσοποιητικό... απλως μπορει να ηθελε κ αλλο χρονο...εχω περιπου δωσει 8 χιλιαδες ευρο σε εξετασεις κτλ...οποτε εχω κανει τα παντα...το fish του συζυγου φισιολογικο...εχω κανει κ πιο εξειδικευμένα οπως μικροελλειψης κ ευθραυστο χ...τα παντα...κ ηθελα να πω...οτι εχω παει σε ψυχολογο κ ειμαι πολυ υπερ...κ ο ψυχολογος μου ειπε οτι ειναι οτι πιο καλο εχει ακουσει...επιτελους μια γυναικα που πεταει τα ταμπου της κοινωνιας..κ επιτελους οχι αλλες μικροαστκες αντιλήψεις.. μου ειπε κανε οτι σε κανει χαρουμενη κοριτσι μου...κ να προσθεσω οτι δεν το κανω μονο κ μονο για το ψυχολογικο αλλα γιατι με εναν μισθο 900 ευρο μεσα στο σπιτι στο τελος θα ερθει το μωρακι μου κ δεν θα εχω ολα οσα θελω να του προσφερω...δεν θελω να πνιγω απο δανεια κ καρτες τελευταια στιγμη για να τα εχω ολα...απλα γιατι υπαρχη προκατάληψη... θελω να κοιταξω το καλυτερο για την οικογενεια μου...κ το καλυτερο για εμενα ειναι αυτο...μαζευω οτι μπορω...κ πραγματα που δεν λιγουν πχ πανες...περναω καλα βγαινω εξω...χαιρομαι...κ οταν θα ερθει η ωρα κ πραγματικα ο θεος θα μου δοσει το μωρακι μου θα εχει ολα τα καλα...κ εναν μπαμπα κ μια μαμα ηρεμους κ οχι πνηγμενους απο χρεη...η εποχες εχουν αλλαξει...σκεφτειτε λιγο κ τα ζευγαρια του σημερα κ οχι την οικονομική δυνατοτητα που ειχατε τα προηγουμενα χρονια...η μαμα μου μου ελεγε τα ιδια....κ οταν ηρθε μαζι μου στην ψυχολογο της επεσαν τα μουτρα...η ψυχολογος της ειπε...κυρια αμαλια γιατι σαν φενεται περιεργει η κινιση της κορη σας κ του γαμπρου σας ...;η μαμα μου ειπε ε γιατι θεωρω ειναι γρουσουζια ετσι μας εμαθαν...ψυχολογος γρουσουζια να χαιρεται αντι να εχει κατάθλιψη.. θα το προτημουσατε;οχι βεβαια...κ κατι αλλο μου ειπατε νωριτερα οτι ο συζυγος σας ενα μηνα επερνε πχ 400€ κ τον αλλο 5.000€ ειναι ετσι;λεει η μαμα μου ναι...τα παιδια ομως εχουν να πορευθουν κ να κανονισουν το σπιτικο τους με εναν συγκεκριμενο μισθο...ουτε ευρο πανω η κατω!! Τεσπα καταλαβαι κ η μανα μου οτι η εποχες αλλαζουν..οποτε αν ειχατε κορη λαθος θα την συμβουλευαται για εμενα κ για την ψυχολογο...το βλεπω κ απο τους θειους μου προσπαθουσαν 9 χρονια να κανουν παιδι...κ αντι να κανουν τα ψωια τους τα κουμαντα τους...οταν εκαναν της εξωσωματικες κ ηταν κ διδυμα...τελος χρωσταει σε ολες της τραπεζες...ρουχα καροτσια πανες γαλατα εξετασεις γεννες...κ ολα δυπλα...τωρα δεν εχουν να φανε σχεδον...εγω εχω γινει μανα για τα παιδια αφου τα εχω βαπτιση κιολας....απο ρουχα σχολικα φαγητο στα παντα ειμαι εκει καθε μερα...κ η μαμα κ ο μπαμπας με νευρα σπασμενα...χρωστανε κ ξεσπανε στα παιδια αφου δεν μπορουν να χαρουν τιποτα...αυτα ειχα να πω...κ κατι τελευταιο εχω αφηση απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη 17- 3 -3-3μηνες -15.. κ 2 σχεδων αμεσος..οποτε δεν ειναι αυτο..κ τελος καντε οτι σας κανει να νιωθετε καλα...τελεια κ η ψυχολογοι κ ολα...αλλα εσεις ξερετε το καλυτερο για εσας...κιαν φενετε παραξενο κιαν καποιος το βλεπει λαθος...εγω ξερω πως θα κρατησω το χαμογελο στα χειλη μου με καθε τροπο κ αν ο τροπος ειναι αυτος....κιαν σας φενεται περιεργος εγω θα χαμογελαω..εσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Valerianna είπε:

Γλυκιά μου #Dwro, διαβάζοντας την ιστορία σου, θέλω μέσα από την καρδιά μου να σε συμβουλέυσω.

Σίγουρα γιατρός δεν είμαι. Όμως διάβασα τόσο μα τόσο πολύ για το πρόβλημά μας που είναι η κακή μορφολογία του σπέρματος. Συνδέεται άμεσα με τις καθ’ έξιν αποβολές. Είναι πολύ κρίμα να περάσεις άλλα τόσα. Το θετικό που βρίσκω στην ιστορία σου είναι ότι μπορείς να μείνεις έγκυος. Όμως με 99% ανώμαλες μορφές και 3 φυσικές συλλήψεις, σημαίνει ότι κάθε φορά γονιμοποιείται ένα κακό σπερματοζωάριο και δημιουργεί προβληματικά έμβρυα τα οποία η φύση απορρίπτει. Γι’ αυτό τα χάνεις γλυκιά μου. Καταρχήν πιστεύω ότι πρέπει ν’ αποταθείς σ’ έναν καλό ουρολόγο και να κάνετε καλλιέργεια σπέρματος. Συνήθως, με τόσες ανώμαλες μορφές υπάρχει λοίμοξη και θα πρέπει να πάρει αντιβίωση. Εμάς βελτιώθηκε αλλά κ πάλι δεν είναι αρκετό.

Έκλεισα ραντεβού στον Παράσχο και θα ζητήσω τη μέθοδο που σου έγραψε πιο πάνω IMSI, που δεν είναι η απλή μικρογονιμοποίηση. Για να καταλάβεις, στην απλή μικρογονιμοποίηση εντοπίζονται τα «φαινομενικά» καλά σπερματοζωάρια και η ανάλυση του μικροσκόπιου είναι x600. Στην IMSI το μικροσκόπιο έχει ανάλυση x6000 και μπορούν να δουν και τον πυρήνα του σπερματοζωαρίου. Η μέθοδος αυτή ενδείκνυται για περιπτώσεις με πολύ κακή μορφολογία σπέρματος. Υπάρχει και η PICSI που ενδείκνυται για ψηλά ποσοστά κατακερματισμού. Ψάξε το λίγο. 

Εγώ θα πάω στον Παράσχο και θα ζητήσω αυτές τις μεθόδους και φυσικά προεμφυτευτικό έλεγχο. 

Αχ έχουμε παει σε ουρολόγο κάναμε καλλιέργειες ήταν καθαρές παρολα αυτά του δώσανε βιταμίνες αντιβίωσεις κτλ.έχει πάρει πόσα πραγματα.Τώρα γι αυτό θα κάνουμε πάλι κατακερματισμο.Κάναμε και φις σπέρματος τα πάντα.ιμσι κάναμε και εμεις άλλα δυστυχως απέτυχε.και συν προεμφυτευτικο.Τωρα εχουμε τα δυο εμβρυα καταψηξη.Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν ξέρουμε αν η αιτία καθεξίν αποβολές είναι το σπερμα.Το δεύτερο μωράκι που εχασα είχα συνδρομο τερνερ τα άλλα δεν ξέρω.Αλλαξαμε κέντρο και γιατρο κ μεταφέραμε εκει τα εμβρυα μας.Τωρα δεν ξέρω βέβαια αν χρειαστεί δεύτερη προσπάθεια θα ρωτήσω για την πισι.

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2018 at 10:07 ΠΜ, Ζωικι είπε:

Ηθελα να πω κατι γιατι θελω να γραφω οτι εγεινε κ εκανα λαθος με την αποβολη της 6 κυησης...ειχα περιοδο 9 ιουλιου του 17.. κανω χοριακη 31 ιουλιου κ βγαίνει αρνητική... αδιαθετω 4 αυγουστου...κ εχω πονο κ κανονικο αιμα...ολα τα αλλα ειναι οπως τα περιεγραψα...στης 17 του μηνα αυγουστου πονος...στης 20 χοριακη 230 μοναδες μεσα σε 10 ωρες ειχε πεσει στης 150... οποτε ειναι αιμοραγια κ οχι περιοδος στης 4 του μηνα...λες κ τωρα να ειναι το ιδιο κ να το προλαβω με αντιπικτικες κ φαρμακα που τοτε δεν πειρα;μακαρι!!! Την δευτερα θα σας στειλω!!

Κορίτσι μου λυπάμαι για όσα εχεις περάσει.ειμαστε πολλές όπως καταλαβαίνω..Κι εγώ με 4 απώλειες..από το 2015 ταλαιπωρια εγκυμοσύνες και αποξεσεις..

Εμας ευτυχως βρέθηκε η αιτία μετα απο πολλές εξετάσεις και γιατρούς.και έχει να κάνει με τον δικό μου καρυοτυπο με μια μικροελλειψη σε 1 χρωμόσωμα.

Να σε ρωτήσω όταν λες κάνατε καρυοτυπο στο έμβρυο και σε εσας εννοείς απλό η μοριακό;;;σε μας η απάντηση βρέθηκε στον μοριακό καρυοτυπο.οχι στον απλό.ο απλος δεν δείχνει μικροελλειψεις και λεπτομερειες.

Επίσης επειδή διάβασα ότι ένα έμβρυο σου ειχε ανεγκεφαλια και μένα το πρώτο έμβρυο ειχε ανεγκεφαλια.τελικα σύμφωνα με τους γενετιστες η ανεγκεφαλια έχει να κάνει με την μικροελλειψη που βρέθηκε στο χρωμόσωμα..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ζωικι είπε:

Γεια σας κ παλι..να πω οπως ανεφερα κ πιο πανω οτι εχω παει σε πολλους γιατρους...8 τον αριθμο συν τον δικο μου...τον οποιο δεν αλλαζω γιατι ο σπανιος ανθρωπος κ καλος δεν βρεισκεται ευκολα...οταν δεν παιρνει χρηματα τρελα οταν με βοηθαει χωρις αμοιβη για τον κυκλο μου...οταν στο πρωτο μωρο πληρωσα μονο 250. € ιδιοτικο νοσοκομειο με ιστολογικη κ δεν πειρε αμοιβη...κ πολλα πολλα αλλα...εχω παει εκτος απο 8 γυναικολογους σε ενδοκρινολογο εγκυμοσυνης..σε αιματολογο..κ ανασιολογο...ο ενας γιατρος μαλιστα ηθελε να προβω σε σπερματενχυση...οπου πιο το οφελος;εχω μινει εντελως φισιολογικα 7 φορες εγκυος...ολα τα αλλα τα εχω κοιταξει...δεν εχω παθολογια στην μητρα...το εχουμε δει κ με ακουα σκαν...κ με υστεροσκοπυση...κ με 3 d. Υστεροσαλπιγγογραφια..το θεμα μου ειναι το ανοσοποιητικό... απλως μπορει να ηθελε κ αλλο χρονο...εχω περιπου δωσει 8 χιλιαδες ευρο σε εξετασεις κτλ...οποτε εχω κανει τα παντα...το fish του συζυγου φισιολογικο...εχω κανει κ πιο εξειδικευμένα οπως μικροελλειψης κ ευθραυστο χ...τα παντα...κ ηθελα να πω...οτι εχω παει σε ψυχολογο κ ειμαι πολυ υπερ...κ ο ψυχολογος μου ειπε οτι ειναι οτι πιο καλο εχει ακουσει...επιτελους μια γυναικα που πεταει τα ταμπου της κοινωνιας..κ επιτελους οχι αλλες μικροαστκες αντιλήψεις.. μου ειπε κανε οτι σε κανει χαρουμενη κοριτσι μου...κ να προσθεσω οτι δεν το κανω μονο κ μονο για το ψυχολογικο αλλα γιατι με εναν μισθο 900 ευρο μεσα στο σπιτι στο τελος θα ερθει το μωρακι μου κ δεν θα εχω ολα οσα θελω να του προσφερω...δεν θελω να πνιγω απο δανεια κ καρτες τελευταια στιγμη για να τα εχω ολα...απλα γιατι υπαρχη προκατάληψη... θελω να κοιταξω το καλυτερο για την οικογενεια μου...κ το καλυτερο για εμενα ειναι αυτο...μαζευω οτι μπορω...κ πραγματα που δεν λιγουν πχ πανες...περναω καλα βγαινω εξω...χαιρομαι...κ οταν θα ερθει η ωρα κ πραγματικα ο θεος θα μου δοσει το μωρακι μου θα εχει ολα τα καλα...κ εναν μπαμπα κ μια μαμα ηρεμους κ οχι πνηγμενους απο χρεη...η εποχες εχουν αλλαξει...σκεφτειτε λιγο κ τα ζευγαρια του σημερα κ οχι την οικονομική δυνατοτητα που ειχατε τα προηγουμενα χρονια...η μαμα μου μου ελεγε τα ιδια....κ οταν ηρθε μαζι μου στην ψυχολογο της επεσαν τα μουτρα...η ψυχολογος της ειπε...κυρια αμαλια γιατι σαν φενεται περιεργει η κινιση της κορη σας κ του γαμπρου σας ...;η μαμα μου ειπε ε γιατι θεωρω ειναι γρουσουζια ετσι μας εμαθαν...ψυχολογος γρουσουζια να χαιρεται αντι να εχει κατάθλιψη.. θα το προτημουσατε;οχι βεβαια...κ κατι αλλο μου ειπατε νωριτερα οτι ο συζυγος σας ενα μηνα επερνε πχ 400€ κ τον αλλο 5.000€ ειναι ετσι;λεει η μαμα μου ναι...τα παιδια ομως εχουν να πορευθουν κ να κανονισουν το σπιτικο τους με εναν συγκεκριμενο μισθο...ουτε ευρο πανω η κατω!! Τεσπα καταλαβαι κ η μανα μου οτι η εποχες αλλαζουν..οποτε αν ειχατε κορη λαθος θα την συμβουλευαται για εμενα κ για την ψυχολογο...το βλεπω κ απο τους θειους μου προσπαθουσαν 9 χρονια να κανουν παιδι...κ αντι να κανουν τα ψωια τους τα κουμαντα τους...οταν εκαναν της εξωσωματικες κ ηταν κ διδυμα...τελος χρωσταει σε ολες της τραπεζες...ρουχα καροτσια πανες γαλατα εξετασεις γεννες...κ ολα δυπλα...τωρα δεν εχουν να φανε σχεδον...εγω εχω γινει μανα για τα παιδια αφου τα εχω βαπτιση κιολας....απο ρουχα σχολικα φαγητο στα παντα ειμαι εκει καθε μερα...κ η μαμα κ ο μπαμπας με νευρα σπασμενα...χρωστανε κ ξεσπανε στα παιδια αφου δεν μπορουν να χαρουν τιποτα...αυτα ειχα να πω...κ κατι τελευταιο εχω αφηση απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη 17- 3 -3-3μηνες -15.. κ 2 σχεδων αμεσος..οποτε δεν ειναι αυτο..κ τελος καντε οτι σας κανει να νιωθετε καλα...τελεια κ η ψυχολογοι κ ολα...αλλα εσεις ξερετε το καλυτερο για εσας...κιαν φενετε παραξενο κιαν καποιος το βλεπει λαθος...εγω ξερω πως θα κρατησω το χαμογελο στα χειλη μου με καθε τροπο κ αν ο τροπος ειναι αυτος....κιαν σας φενεται περιεργος εγω θα χαμογελαω..εσεις;

 

Koρίτσι μου όπως σου είπα έχω περάσει πολλά από όσα πέρασες, και τώρα που είναι πολύ πίσω μου πια μπορώ να τα δω με ηρεμία. Εύκολο εκ των υστέρων, αδύνατο όσο συνέβαινε. Προσπάθησε να απευθυνθείς σε ένα εξειδικευμένο τμήμα ή κέντρο. Ο,τι κι αν κάνει ο γιατρός σου τώρα, και όσο και να σε καθοδήγησε, έχεις ταλαιπωρηθεί και άδικα πολύ. Δεν αρκεί η γνώμη 2, 3 ή 10 ειδικών, πρέπει να το πιάσει κάποιος όλο μαζί από την αρχή, να συντονίσει ό,τι χρειάζεται μια ομάδα που να ξέρει από καθ'εξιν αποβολές, όχι ένας απλός γυναικολόγος. Δεν αφήνουν πια μία γυναίκα να έχει τόσες αποβολές και να συνεχίζει να μένει έγκυος μόνη της με την ελπίδα πως θα αλλάξει κάτι που δεν ξέρει καν τι είναι και να μαζεύει μωρουδιακά, είναι πράγματα 50 και 100 χρόνια πριν όπως τα περιγράφεις. Μίλησε με μια ομάδα που να ειδικεύεται σε καθ'έξιν αποβολές, δε θα χάσεις κάτι, το χειρότερο είναι να ξαναβρεθείς απλά εκεί που είσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Nansy29 δεν εχω κανει μοριακο ουτε στο εμβρυο ουτε κ σε εμας...τοτε λογο χρηματων αποξεσεις παρακεντησει Καρυοτιπος... ολα μαζεμενα χρησιμοποιησαμε οτι ειχαμε για ωρα αναγκης οπως κ αυτη φυσικα..μετα μας ειπαν για απλο καρυοτιπο...κ το ειδε κ γενετηστρια αλλου κεντρου κ δεν μας ειπε κατι...εχω κανει μοριακο για μικροελλειψης στο χρωμοσωμα Y κ το ευθραυστο Χ..αυτες ειναι μοριακες...εσυ αν επιτρέπεται σε ποιο χρωμοσωμα ειχες θεμα;εμενα ολοι γενετηστες ανασιολογοι γυναικολογοι μου εχουν πει οτι ειναι τυχαιο γεγονος..

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Ζωικι είπε:

Γεια σας κ παλι..να πω οπως ανεφερα κ πιο πανω οτι εχω παει σε πολλους γιατρους...8 τον αριθμο συν τον δικο μου...τον οποιο δεν αλλαζω γιατι ο σπανιος ανθρωπος κ καλος δεν βρεισκεται ευκολα...οταν δεν παιρνει χρηματα τρελα οταν με βοηθαει χωρις αμοιβη για τον κυκλο μου...οταν στο πρωτο μωρο πληρωσα μονο 250. € ιδιοτικο νοσοκομειο με ιστολογικη κ δεν πειρε αμοιβη...κ πολλα πολλα αλλα...εχω παει εκτος απο 8 γυναικολογους σε ενδοκρινολογο εγκυμοσυνης..σε αιματολογο..κ ανασιολογο...ο ενας γιατρος μαλιστα ηθελε να προβω σε σπερματενχυση...οπου πιο το οφελος;εχω μινει εντελως φισιολογικα 7 φορες εγκυος...ολα τα αλλα τα εχω κοιταξει...δεν εχω παθολογια στην μητρα...το εχουμε δει κ με ακουα σκαν...κ με υστεροσκοπυση...κ με 3 d. Υστεροσαλπιγγογραφια..το θεμα μου ειναι το ανοσοποιητικό... απλως μπορει να ηθελε κ αλλο χρονο...εχω περιπου δωσει 8 χιλιαδες ευρο σε εξετασεις κτλ...οποτε εχω κανει τα παντα...το fish του συζυγου φισιολογικο...εχω κανει κ πιο εξειδικευμένα οπως μικροελλειψης κ ευθραυστο χ...τα παντα...κ ηθελα να πω...οτι εχω παει σε ψυχολογο κ ειμαι πολυ υπερ...κ ο ψυχολογος μου ειπε οτι ειναι οτι πιο καλο εχει ακουσει...επιτελους μια γυναικα που πεταει τα ταμπου της κοινωνιας..κ επιτελους οχι αλλες μικροαστκες αντιλήψεις.. μου ειπε κανε οτι σε κανει χαρουμενη κοριτσι μου...κ να προσθεσω οτι δεν το κανω μονο κ μονο για το ψυχολογικο αλλα γιατι με εναν μισθο 900 ευρο μεσα στο σπιτι στο τελος θα ερθει το μωρακι μου κ δεν θα εχω ολα οσα θελω να του προσφερω...δεν θελω να πνιγω απο δανεια κ καρτες τελευταια στιγμη για να τα εχω ολα...απλα γιατι υπαρχη προκατάληψη... θελω να κοιταξω το καλυτερο για την οικογενεια μου...κ το καλυτερο για εμενα ειναι αυτο...μαζευω οτι μπορω...κ πραγματα που δεν λιγουν πχ πανες...περναω καλα βγαινω εξω...χαιρομαι...κ οταν θα ερθει η ωρα κ πραγματικα ο θεος θα μου δοσει το μωρακι μου θα εχει ολα τα καλα...κ εναν μπαμπα κ μια μαμα ηρεμους κ οχι πνηγμενους απο χρεη...η εποχες εχουν αλλαξει...σκεφτειτε λιγο κ τα ζευγαρια του σημερα κ οχι την οικονομική δυνατοτητα που ειχατε τα προηγουμενα χρονια...η μαμα μου μου ελεγε τα ιδια....κ οταν ηρθε μαζι μου στην ψυχολογο της επεσαν τα μουτρα...η ψυχολογος της ειπε...κυρια αμαλια γιατι σαν φενεται περιεργει η κινιση της κορη σας κ του γαμπρου σας ...;η μαμα μου ειπε ε γιατι θεωρω ειναι γρουσουζια ετσι μας εμαθαν...ψυχολογος γρουσουζια να χαιρεται αντι να εχει κατάθλιψη.. θα το προτημουσατε;οχι βεβαια...κ κατι αλλο μου ειπατε νωριτερα οτι ο συζυγος σας ενα μηνα επερνε πχ 400€ κ τον αλλο 5.000€ ειναι ετσι;λεει η μαμα μου ναι...τα παιδια ομως εχουν να πορευθουν κ να κανονισουν το σπιτικο τους με εναν συγκεκριμενο μισθο...ουτε ευρο πανω η κατω!! Τεσπα καταλαβαι κ η μανα μου οτι η εποχες αλλαζουν..οποτε αν ειχατε κορη λαθος θα την συμβουλευαται για εμενα κ για την ψυχολογο...το βλεπω κ απο τους θειους μου προσπαθουσαν 9 χρονια να κανουν παιδι...κ αντι να κανουν τα ψωια τους τα κουμαντα τους...οταν εκαναν της εξωσωματικες κ ηταν κ διδυμα...τελος χρωσταει σε ολες της τραπεζες...ρουχα καροτσια πανες γαλατα εξετασεις γεννες...κ ολα δυπλα...τωρα δεν εχουν να φανε σχεδον...εγω εχω γινει μανα για τα παιδια αφου τα εχω βαπτιση κιολας....απο ρουχα σχολικα φαγητο στα παντα ειμαι εκει καθε μερα...κ η μαμα κ ο μπαμπας με νευρα σπασμενα...χρωστανε κ ξεσπανε στα παιδια αφου δεν μπορουν να χαρουν τιποτα...αυτα ειχα να πω...κ κατι τελευταιο εχω αφηση απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη 17- 3 -3-3μηνες -15.. κ 2 σχεδων αμεσος..οποτε δεν ειναι αυτο..κ τελος καντε οτι σας κανει να νιωθετε καλα...τελεια κ η ψυχολογοι κ ολα...αλλα εσεις ξερετε το καλυτερο για εσας...κιαν φενετε παραξενο κιαν καποιος το βλεπει λαθος...εγω ξερω πως θα κρατησω το χαμογελο στα χειλη μου με καθε τροπο κ αν ο τροπος ειναι αυτος....κιαν σας φενεται περιεργος εγω θα χαμογελαω..εσεις;

Έπεσα τυχαία στην ανάρτηση σου. Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα post. Καθ έξιν αποβολές κ εγώ κ τελικά μια τελεξομηνη κύηση με υγιές μωρό. Έχοντας ψάξει τα πάντα ένα θα σου πω. Καρυτυπος, λοίμωξη στην μήτρα κ ας μην το παραδέχεται ίσως ο γιατρός σου, δεν ξέρω, κ αντίσταση στην ινσουλίνη. Το τελευταίο μου στοίχησε επτά έμβρυα. 

Link to comment
Share on other sites

Μαγιοπουλας..εχεις δηλαδη ενα μωρακι;να σου ζησει!!! Η λοιμωξη στην μητρα με τοση αντιβιωση λογικα εχει φυγει...εκανα στην υστεροσκοπηση ενδομιτρικα ενχυση αντιβιωσης..κ πηρα κ 3 πλη αντιβιωση zinadol zitromax k vibramisin για 10 μερες...η ιστολγογικη για τα ξεσματα κ πολυποδα βγηκε καθαρη..κ επιτελους μετα απο χρονια τα λευκα μου απο 13.000 επεσαν στης 10.200 αυτο διχνει να υποχωρη..ενα μηνα μετα την αποξεση...θα επαναλαβω σε 10 μερες λογικα θα εχει πεσει κ αλλο...Καρυοτιπος οχι μοριακος ειναι οκ..αλλα θα το δω κ μοριακα...ινσουλινη υπαρχη ενα θεμα αλλα οχι τραγικο...η ενδοκρινολιγος βρίσκει την καμπυλη καλη χωρις απαραίτητα να πρεπει να παρω χαπι...ο ανασιολογος μου εγραψε γκλουκοφαζ...τα οποια ηταν τα μονα που δεν πειρα...απο την αγωγη...τωρα ομως θα τα παρω...2 την ημερα σταδιακα...αν ξερεις κατι ακομα στειλε μου για βοηθεια σε ευχαριστω! Τα καταφερες με φυσικη σύλληψη! !? Αν θες βεβαια μου λες...

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2018 at 12:29 ΠΜ, Valerianna είπε:

Κορίτσια ο μοριακός καρυότυπος γίνεται στο έμβρυο;;; Τ

Ναι ο μοριακός γίνεται στο έμβρυο και στο ζευγάρι.

On 29/12/2018 at 12:31 ΠΜ, Ζωικι είπε:

Nansy29 δεν εχω κανει μοριακο ουτε στο εμβρυο ουτε κ σε εμας...τοτε λογο χρηματων αποξεσεις παρακεντησει Καρυοτιπος... ολα μαζεμενα χρησιμοποιησαμε οτι ειχαμε για ωρα αναγκης οπως κ αυτη φυσικα..μετα μας ειπαν για απλο καρυοτιπο...κ το ειδε κ γενετηστρια αλλου κεντρου κ δεν μας ειπε κατι...εχω κανει μοριακο για μικροελλειψης στο χρωμοσωμα Y κ το ευθραυστο Χ..αυτες ειναι μοριακες...εσυ αν επιτρέπεται σε ποιο χρωμοσωμα ειχες θεμα;εμενα ολοι γενετηστες ανασιολογοι γυναικολογοι μου εχουν πει οτι ειναι τυχαιο γεγονος..

Στο χρωμόσωμα 18..στο τελευταίο έμβρυο όταν κάναμε την αποξεση μας είπε ο γιατρός να κάνουμε μοριακό καρυοτυπο.βρεθηκε ότι ειχε μια μικροελλειψη στο χρωμόσωμα 18.μετα πήραν και από εμάς αιμα για να δουν αν το κληρονομησε από εμάς και βρέθηκε ότι το κληρονομήσε από εμένα.

Οι γιατροί γενικά είναι πολύ εύκολο να λένε τυχαία γεγονότα.εμενα ακόμη και μετά από αυτό το ευρημα οι γυναικολογοι μου ελεγαν ότι δεν φταιει αυτό.τελικα οι μόνοι ειδικοί για αυτά τα θέματα είναι οι γενετιστες που ξεκαθαρα είπαν ότι φταιει αυτό για τις ατυχίες μας. 

Μετά τις 2 πρώτες ατυχίες μας κάναμε απλό καρυοτυπο και ήταν όλα οκ εκει.αν είχαμε κάνει από τότε μοριακό θα είχαμε βρει την αιτία πολύ νωρίτερα.

Εγώ θα σου πρότεινα να κανετε μοριακό καρυοτυπο και μετα να συμβουλευτείτε γενετιστή.

Επισης επειδη είδα ότι λες ότι έχεις και ένα θεματάκι με την ινσουλινη πάρε και το γλουκοφαζ που σου προτειναν..είναι κι αυτό μια πιθανή αιτία.γενικα πριν μείνεις ξανά έγκυος είναι καλό να είναι όλα ρυθμισμενα.γλουκοφαζ παίρνω κι εγώ τώρα. Βρέθηκε μια προδιάθεση για ζαχαρο σε μένα και αν και δεν ήταν αυτή η αιτία θέλουν πριν μείνω έγκυος να είναι πιο καλά ρυθμισμένο.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Ζωικι είπε:

Μαγιοπουλας..εχεις δηλαδη ενα μωρακι;να σου ζησει!!! Η λοιμωξη στην μητρα με τοση αντιβιωση λογικα εχει φυγει...εκανα στην υστεροσκοπηση ενδομιτρικα ενχυση αντιβιωσης..κ πηρα κ 3 πλη αντιβιωση zinadol zitromax k vibramisin για 10 μερες...η ιστολγογικη για τα ξεσματα κ πολυποδα βγηκε καθαρη..κ επιτελους μετα απο χρονια τα λευκα μου απο 13.000 επεσαν στης 10.200 αυτο διχνει να υποχωρη..ενα μηνα μετα την αποξεση...θα επαναλαβω σε 10 μερες λογικα θα εχει πεσει κ αλλο...Καρυοτιπος οχι μοριακος ειναι οκ..αλλα θα το δω κ μοριακα...ινσουλινη υπαρχη ενα θεμα αλλα οχι τραγικο...η ενδοκρινολιγος βρίσκει την καμπυλη καλη χωρις απαραίτητα να πρεπει να παρω χαπι...ο ανασιολογος μου εγραψε γκλουκοφαζ...τα οποια ηταν τα μονα που δεν πειρα...απο την αγωγη...τωρα ομως θα τα παρω...2 την ημερα σταδιακα...αν ξερεις κατι ακομα στειλε μου για βοηθεια σε ευχαριστω! Τα καταφερες με φυσικη σύλληψη! !? Αν θες βεβαια μου λες...

 

Αν πας σε 100 γιατρούς 100 ειδικοτήτων, θα πάρεις 100 απαντήσεις, που όλες μαζί δε θα βγάζουν κανένα νόημα. Δεν μπορεί ένας ενδοκρινολόγος, ένας γυναικολόγος, ένας ανοσιολόγος κλπ που δεν συνεργάζονται μεταξύ τους να σε βοηθήσουν τελικά. Ο καθένας θα δει την πλευρά του, θα έχει μία εντελώς αποσπασματική εικόνα, και θα σου πει κάτι που μπορεί όχι μόνο να μη βοηθήσει, αλλά να τα κάνει και χειρότερα σε συνδυασμό με όσα σου πουν οι υπόλοιποι γιατροί, και τις καλύτερες προθέσεις να έχει ο καθένας. Χώρια που μερικοί δε θα έχουν και τις καλύτερες προθέσεις, το πορτοφόλι σου θα δουν μόνο, να τα λέμε δυστυχώς και αυτά.

Ενας γυναικολόγος που ειδικεύεται σε καθ'έξιν αποβολές θα έχει εντελώς άλλο ρόλο από όσο ένα σύνολο γιατρών που δεν συνεργάζονται μεταξύ τους, όπως και είναι εντελώς διαφορετικός ο ρόλος ενός απλού ενδοκρινολόγου και ενός ενδοκρινολόγου που ειδικεύεται σε θέματα αναπαραγωγής. Μερικά από όσα περιγράφεις είναι λίγο περίεργα, ας πούμε το hashimoto από μόνο του δικαιολογεί όσα λες μέχρι εκείνη τη στιγμή,  και είναι το πρώτο πράγμα που ψάχνουν με την πρώτη κιόλας αποβολή, και δε δικαιολογεί την ταλαιπωρία να χάνεις και να ξαναχάνεις μωράκια χωρίς να το έχεις ψάξει, ή να σε στέλνουν για άλλες εξετάσεις πριν περάσει ένας χρόνος με ρυθμισμένο θυρεοειδή (στο οποίο διάστημα αυστηρά δεν προσπαθείς για εγκυμοσύνη), ούτε μπορείς να κάνεις προσπάθειες ξανά για εγκυμοσύνη χωρίς στενή παρακολούθηση από ενδοκρινολόγο που να συνεργάζεται με το γυναικολόγο σου. Επίσης μιλάς για 7 αποβολές σε κάτω από 5 χρόνια, και με επεμβάσεις και θεραπείες ανάμεσα, που αποκλείεται το σώμα σου να προλαβαίνει να ανακάμψει. Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά δυστυχώς το να κάνεις πολλά πράγματα αποσπασματικά, σε κάνει και ευάλωτη σε ανθρώπους που απλά κοιτάνε το πορτοφόλι, και δε δίνει και σε ένα γιατρό την ευκαιρία να το πιάσει όλο μαζί και να αξιολογήσει τι από όλα φταίει. Πρέπει πρώτα να ηρεμήσεις ψυχικά, να μπορέσεις να δώσεις στον εαυτό σου το χρόνο του να χαλαρώσει (όχι απλά χωρίς να προσπαθείς αλλά με τη σωστή αντισύλληψη για να μην ταλαιπωρείσαι) και μετά να μιλήσεις με μία ομάδα που θα το πιάσει όλο μαζί, με έναν υπεύθυνο που ο ίδιος θα ξέρει τι κάνει και δε θα μαζεύει αποσπασματικές διαγνώσεις δεξιά και αριστερά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αργκ οσο αναφορα για τα μωρουδια κ να το κλεισουμε μιλησα για καθε γυναικα να κανει οτι την ευχαριστει σε μια τετοια περίπτωση.. οχι συγκεκριμενα αυτο που κανω εγω..κ Επειδή ανεφερες ψυχολογο κ καλα εκανες η γνωμη της ειναι οτι προανεφερα..για της εγκυμοσυνες συνεργαζονται πολυ ανθρωποι μαζι 2 γυναικολογοι 2 αιματολογοι εγκυμοσυνης μια ενδοκρινολογος αναπαραγωγης κ ενας ανασιολογος αναπαραγωγης..οποτε ολοι μαζι βγαζουν την θεραπεια...η γνωμη ολων ειναι οτι δεν πρεπει να σταματαμε της προσπαθεις σε καμια περιπτωση κ εφοσον ρυθμυζουμε οτι πρεπει συμφονα με της εξετασεις..εχει επισης γινει γνωστο οτι κ με μια αποβολη η γυναικες ολεον θα πρεπει να ελενχονται..γιατι στο μελλον εχουν διαφορα καρδιολογικα κ αλλα επεισόδια.. ομως κανεις δεν ειναι θεος να ξερει οτι με θεραπεια κ μετα με προσπαθεια αν θα ξανα γινει το ιδιο...οποτε δεν μπορουν να το ελενξουν αν μια γυναικα θα εχει μια η περισσότερες αποβολες αυτο που ξερουν κ ειναι υποχρεωμενοι ειναι η διερεύνηση να ξεκινα απο την πρωτη απιβολη...το τι θα γινει κ αν βρουν τι φταει κ προχωρισει η εγκυμοσυνη δεν το ξερουν...οι γυναικολογοι που εχω παει δεν ειναι τυχαιοι..ο ενας ειναι ο παρασχος που εχει αμεση επαφη με τον ανασιολο κ με τον αλλο γυναικολογο..ακομα κ στον παντο εχω παει...κ δεν μπορεις να λες οτι 14 μηνες εξετασεων ρυθμησεων κ θεραπειων ειναι μικρο κενο...κ σε 5 χρονια 6 αποβολες κ μια διακοπη βγαινουν κατα μεσω ορο 9 μηνες..κ να διευκρινησω οτι μιλαμε για μια αποβολη παλινδρομιση...μια διακοπη...κ 5 βιοχημικες που στην ουσια μια που κανω το τεστ κ μια που η χοριακη μηδενηζει...αν δεν ειχα το θεμα με την θρομβοφιλια οπου εχουμε πει να το κοιταμαι οταν προσπαθουμε 2-3 ημερες πριν την περιοδο δεν θα το καταλαβαινα καν...κ καμια απο εμας..με μια μερα καθηστεριση που παλινδρομη εμενα δεν θα εκανε τεστ...τα εχω κοιταξει ολα κ ο θυροηδης ειναι ρυθμισμενος οπως κ οτι αλλο εδω κ 5 μηνες...χασιμοτο ακομα δεν εχω απλα η πολυζωοδη μορφη που περιγραφει ο υπερυχος κ η παρακεντηση παραπεμπουν με αυτο..χωρις να νοσω ακομα...εαν πω οτι με 14 αποχη προσπαθειων κ ενω εχω κανει εξετασης κ βελτιονουμε οτι μπορουμε σταματαω θα με βρισει...ο αντρας μου εινα 41 αν εγω σταματαω με καθε αποτυχια πρωσορινα για εναν χρονο..τοτε πλεων θα αποκτησουμε προβλημα στο σπερμα θα φτασει 60 κ εγω 40 για παιδι...κ ολες μας θα ψαχναμε το σπερμα μετα με το κιαλι...nansy σε ευχαριστω θα το κοιταξω κ τον Καρυοτιπο κ το glucofage...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...