Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτα σνακ μωρού 8 μηνων


Merendoula

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ο μικρός μου είναι 8 μηνων σχεδον και πολύ λιχουδης! Μας βλέπει να τρώμε και κλαίει πολύ αν δεν του δώσω κάτι. Του δινω ψωμακι αλλα θα ηθελα να του δωσω κατι πιο θρεπτικο, με ουσια. Εχω ψάξει πολύ συνταγες για σνακ για μωράκια, αλλά απαιτούν πολλά υλικά και πολλή ώρα. Κάποια στιγμή είχα δει από @marakiz και @vicky86 αν θυμάμαι καλά κάτι κάτι εύκολες συνταγές για μαφινς με φρούτα, λαχανικά και βρώμη νομίζω, αλλά δεν μπορώ να τις ξαναβρώ. Μπορείτε να μου δώσετε γενικά συνταγές εύκολες και γρήγορες με λίγα υλικά για μαφινς, μπισκοτάκια, κουλουρακια, ψωμακια ή οτιδήποτε άλλο, ειδικά για μωράκια που τώρα ξεκινανε  να τρώνε κομματάκια και δεν τρώνε φυσικά ακόμη ζάχαρη και μελι; Ο γιατρος επιτρεπει και αυγο ψημένο στους 180 μέσα σε κεκακια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτα ολα τα ωραια τα θελετε για κανονικο απογευματινο γεύμα (αυτό που γενικά δίνουμε γιαουρτι) ή για τσιμπολόγημα μεταξυ απογευματινού γευματος και βραδινού γαλακτος; Εννοώ σε ηλικίες κάτω του έτους.  Γιατι η ερωτηση για "σνακ" με μπέρδεψε.  

Link to comment
Share on other sites

Mπανανοτηγανίτες (μπορείς και καθημερινά) ή φρουτοτηγανίτες:

 

2 αυγά χτυπημένα, 1 μπανάνα λιωμένη

κλαριφιέ στο ατομικό τηγανάκι του 1 αυγού

κανέλα κατά βούληση

 

Αντί για μπανάνα ταιριάζουν επίσης (ή και όλα μαζί): αχλάδι, αβοκάντο και όλα τα φρούτα που γίνονται πουρές

 

Άλλα υγιεινά σνακ: αβοκάντο και αυγό ποσέ, γιαούρτι πρόβειο με φρούτα/βρώμη, ομελετάκια, αυγά scrambled με λαχανικά, ομελετάκια φούρνου ή αλλιώς αυγομάφινς (όπου στις θήκες των μάφιν ρίχνεις αυγό χτυπημένο με ψιλοκομμένα λαχανικά και ψιλοκομμένο κρέας και ψήνεις ένα εικοσάλεπτο στο φούρνο, πίτες της τεμπέλας χωρίς φύλλο (αυγά, τυρί μανούρι ή ανθότυρο, τριμμένο κολοκύθι/άλλο λαχανικό, αλεύρι ελάχιστο).

 

Γενικώς, σε αυτή την ηλικία στόχος είναι να δίνεις πρώτα και κύρια καθημερινά αυγό σε κάποια μορφή, φρούτα σε κάποια μορφή και γιαούρτι πρόβειο/κατσικίσιο. Μετά όλα τα υπόλοιπα (κέικ, αλευροειδή, κουλούρια κ.λπ.), τα οποία συνήθως και δεν έχουν χώρο όταν δίνεις τα πρώτα, που είναι και τα σημαντικά. Φυσικά κρέας καθημερινά και μη φοβάσαι να το προσφέρεις και ως απογευματινό ή πρωινό. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@vicky86 ο Τσελεμεντες αυτοπροσώπως είσαι!! @Josephine ευχαριστώ και σένα! 

 

@Έσπερος Όχι δεν τα θέλω για βασικό γεύμα. Για απογευματινό και για όταν ζηλεύει εμάς που τρώμε. Ζηλεύει πάρα πολύ κ δεν τον ξεγελας με δικά του φαγητά. Όταν τρώμε θέλει μόνο τα δικά μας, οπότε ήθελα κάτι να πιάνεται σε κομματάκια και να μοιάζει με τα δικά μας, αλλά να μην είναι σκέτα ψωμιά, να έχουν και θρεπτική αξία. Σε σνακ ομως, γιατι το δικο του γευμα το εχει ηδη φαει, εμεις τρωμε αλλες ωρες λογω δουλειας. Επίσης πεινάει ενδιάμεσα και δεν έχω έμπνευση τι να του δίνω. Ο πρώτος μου δεν ήταν έτσι πειναλας κ δεν χρειαζόμουν σνακ! 

 

Θα δοκιμάσω κ θα σας πω! Επανέρχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Τα μαφινς και τις μπανανοτηγανητες της vicky86 τα εχω φτιάξει. Είναι πολύ νόστιμα και γλυκά, παρ ότι δεν έχουν καθόλου ζάχαρη. Τώρα έβαλα στο μάτι τα κριστινια καρότου. Με την πρώτη ευκαιρία θα τα δοκιμασω και θα σας γράψω εντυπώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Merendoula είπε:

@vicky86 ο Τσελεμεντες αυτοπροσώπως είσαι!! @Josephine ευχαριστώ και σένα! 

 

@Έσπερος Όχι δεν τα θέλω για βασικό γεύμα. Για απογευματινό και για όταν ζηλεύει εμάς που τρώμε. Ζηλεύει πάρα πολύ κ δεν τον ξεγελας με δικά του φαγητά. Όταν τρώμε θέλει μόνο τα δικά μας, οπότε ήθελα κάτι να πιάνεται σε κομματάκια και να μοιάζει με τα δικά μας, αλλά να μην είναι σκέτα ψωμιά, να έχουν και θρεπτική αξία. Σε σνακ ομως, γιατι το δικο του γευμα το εχει ηδη φαει, εμεις τρωμε αλλες ωρες λογω δουλειας. Επίσης πεινάει ενδιάμεσα και δεν έχω έμπνευση τι να του δίνω. Ο πρώτος μου δεν ήταν έτσι πειναλας κ δεν χρειαζόμουν σνακ! 

 

Θα δοκιμάσω κ θα σας πω! Επανέρχομαι!

Κατάλαβα. Ρωτάω γιατί εμένα το γάλα μου το πίνει αντλημένο οπότε αν πεινάσει μεταξύ γευμάτων δεν έχω την ευχέρεια απλά να τον θηλάσω. Οπότε θα πρέπει να δώσω σνακ. Αλλά νόμιζα ότι σνακ δεν επιτρέπονται πριν το έτος γιατί θα πρέπει να πίνει γάλα ενδιάμεσα. Δεν είχα καν ρωτήσει την παιδίατρο γιατί νομιζα ότι δεν κάνει να του δώσουμε κάτι εκτός γεύματος. Αν και έχει τύχει να φάει μπανάνα αργά το απόγευμα γιατί ζηλεύει τον μπαμπά του και του την παίρνει από το χέρι.  

Link to comment
Share on other sites

Μάφινς με μπανάνα και μήλο 

190 γρ. αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 βανίλια 
1/2 κ.γ. κανέλα
125 γρ. βούτυρο λιωμένο
2 αυγά
3 ώριμες μπανάνες λιωμένες με πιρούνι
1 μήλο τριμμένο στο χοντρό του τρίφτη

Σε ένα μπολ ανακατεύουμε με το σύρμα χειρός τα αυγά τη βανίλια με το λιωμένο βούτυρο μέχρι να ομογενοποιηθεί το μείγμα.
Προσθέτουμε στο τέλος τις μπανάνες και το μήλο και ανακατεύουμε καλά με το σύρμα.
Σε ένα άλλο μπολ βάζουμε το αλεύρι κοσκινισμένο  και την κανέλα και ανακατεύουμε.
Ρίχνουμε το μείγμα του αλευριού μέσα στο μείγμα των υγρών και ανακατεύουμε ελαφρά με ένα κουτάλι μέχρι να γίνει ένα ομογενοποιημένο μείγμα. 
Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 25-30 λεπτά.

 

 

Μάφινς με μήλο-κολοκύθα-καρότο

 

1 καλή χούφτα σταφίδες 
χυμός και ξύσμα από 1 πορτοκάλι
3 αυγά
100 ml λάδι
1,5 κούπα αλεύρι φαρίνα (ίσως και λίγο παραπάνω)
μισό κγ κανέλα 
μισό κγ τζίντζερ
1 μήλο τριμμένο 
κολοκύθα τριμμένη (ποσότητα όσο και το μήλο)
1 καρότο τριμμένο

Όσο ετοιμάζω τα υπόλοιπα μουλιάζω τις σταφίδες στο χυμό από το πορτοκάλι. Χτυπάω τα αυγά, προσθέτω το λάδι και όλα τα άλλα υλικά. Ανακατεύω καλά και ψήνω στον αέρα στους 180 για 30-40’ μέχρι να ροδοκοκκινίσουν.

 

 

 

 

ΑΛΜΥΡΑ muffins:

1 κούπα αλεύρι γοχ ή βρώμης
2 αυγά,
50 γρ. βούτυρο λιωμένο
λαχανικά εποχής ελάχιστα βρασμένα πριν (όπως κολοκυθάκι, καρότο κλπ)
τυράκι (πχ ανθότυρο για την ηλικία σας)


Σε ένα μπολ ανακατεύεις λαχανικά με αλεύρι. Σε ένα άλλο χτυπάς τα αβγά με το βούτυρο. ενώνεις τα μείγματα και ψήνεις  στους 180 για 20 -30 λεπτα!

 

Οι μπανανοτηγανίτες που σου είπε η @Josephine είναι σούπερ θρεπτικό σνακ και εύκολο, ο γιος μου τις τσακίζει ακόμα και δεν προσθέτω τίποτα (πχ μέλι) ακόμα και τώρα, του αρέσουν όπως είναι.

 

Στις συνταγές που σου πρότεινα, τις προσαρμόζεις με τις εισαγωγές που έχεις κάνει στο μωράκι σου.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις μπανανοτηγανιτες κ ο δικος μου τις τρωει ακομη 2χρ,οπως κ η μεγαλη 4 με μελι η ταχινι,επισης τις τρωω κ εγω:oops: 

τα μαφινς με μηλο-καροτο-κολοκυθακι τα εχω κανει χωρις αυγο με μπανανα κ αβοκαντο,κ ηταν ωραια,κ απο αυτα εφαγα:shock:

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ και τρώω κι εγώ από τα σνακ που του φτιάχνω! Ειδικά μετά το χρόνο που μπαίνει και το μέλι, οι επιλογές είναι για όλη την οικογένεια.

Πριν λίγο μόλις έφαγα ένα σπανακομάφιν εδώ στη δουλειά.

Καλά τα μάφιν με μήλο καρότο κολοκύθα (όχι κολοκυθάκι) είναι από τα πιο πετυχημένα, βάζεις και μια κουταλιά μέλι κι απογειώνονται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έφτιαξα χτες τα κριτσινια καρότου. Βγήκαν πολύ νόστιμα κ τραγανά! Την επόμενη φορά θα βάλω και σουσάμι! 

@vicky86 με το σπανάκι πως τα κάνεις? Ρωταω γιατί το σπανάκι βγάζει πολύ νερό. Το σοταρεις στο τηγάνι χωρίς λάδι, το μαραινεις τριβωντας το ή δεν χρειάζεται τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κ εγώ έφτιαξα για αρχή τα μπισκότα βρώμης. Εγώ, ο άντρας μου και ο μεγάλος μου ξετρελαθήκαμε! Αχαχαχα. Ο μικρός προσπαθούσε ο καημένος, αλλά όλο πνιγόταν και του κολλούσαν στο λαιμό. Και με ψωμάκι και άλλα μπισκότα το ίδιο κάνει. Δεν είναι και πολύ έτοιμος ακόμη μάλλον. Εσάς πνίγονταν τόσο πολύ ή 8 μηνών έτρωγαν καλά; Γιατί και ο μεγάλος μου όλο εμετό έκανε με τις μπουκιές σε αυτή την ηλικία. Πως το αντιμετωπίσατε; 

Link to comment
Share on other sites

8μ ξεκινησε η μεγαλη τα κομματια.ετρωγε μαλακα φρουτα,ψωμι,βρασμενα λαχανικα,μακαρονακια.τα μπισκοτα αν οχι 8,9μ τα ετρωγε

ο μικρος απο 7μ με το ψωμι τα οηγαινε μια χαρα

 

@Mama_Anesti_ναι το σπανακι θελει να το μαρανεις,κ το στραγγιζεις.πχ σε τηγανι.το κολοκυθακι αφου το τριψεις απλα το στραγγιζεις με τα χερια,κ λιγο τυρι τριμμενο του ταιριαζει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαφινς με κολοκύθι: 2 κολοκυθάκια τριμμένα

100γρ γραβιέρα γλυκιά

2 αυγά 

1 κρεμμύδι τριμμένο

Πιπέρι

Λίγο λάδι

Φαρίνα , όσο πάει μέχρι να γίνει ένα μαστιχοτο μείγμα.

Ανθοτυροπιτακια : 1κεσεδακι γιαούρτι στραγγίστο

Σπορελαιο (στο άδειο κεσεδάκι)

Φαρίνα (όσο πάει μέχρι να σφίξει η ζύμη και να γίνει εύπλαστη)

Τριμμενο ανθότυρο η φέτα

1αυγο (προαιρετικά)

Αχλάδι κομπόστα με κανέλα: 4 αχλάδια κομμένα σε μέτρια κομμάτια 

1 ξύλο κανέλας

Τα βράζουμε σε μια κατσαρόλα μέχρι να μαλακώσουν.

Κριτσινια με ελιά : 1 φλ νερό χλιαρό

1/2 φλ ηλιέλαιο

1 κ.γ μπέικιν παουντερ

4-5 φλ αλεύρι 

ελιές χωρίς κουκούτσι

Φρουτοκεικ με ταχίνι και βρώμη: 3-4 μπανάνες

1μηλο τριμμένο

1 αχλάδι τριμμενο

Σταφίδες (προαιρετικά) 

2 φλ βρώμη

4 κ.γ ταχίνι

1 κ.γ μπέικιν παουντερ

1 κ.γ κανέλα

Σε ένα μπολ λιώνουμε τις μπανανες και προσθέτουμε τα φρούτα ,το ταχίνι, την βρώμη ,το αλεύρι ,την κανέλα και τα ανακατεύουμε. Λαδωνουμε και αλευρωνουμε μια φόρμα για να βάλουμε το μείγμα.

 

Τυροπιτάκια με κατικι Δομοκού :βλ ζύμη για ανθοτυροπιτακια και γέμιση με κατικι.

Τέλος, κλασικες και αγαπημένες αυγοφετες.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/30/2018 at 4:56 PM, Dust pink said:

Μαφινς με κολοκύθι: 2 κολοκυθάκια τριμμένα

100γρ γραβιέρα γλυκιά

2 αυγά 

1 κρεμμύδι τριμμένο

Πιπέρι

Λίγο λάδι

Φαρίνα , όσο πάει μέχρι να γίνει ένα μαστιχοτο μείγμα.

Ανθοτυροπιτακια : 1κεσεδακι γιαούρτι στραγγίστο

Σπορελαιο (στο άδειο κεσεδάκι)

Φαρίνα (όσο πάει μέχρι να σφίξει η ζύμη και να γίνει εύπλαστη)

Τριμμενο ανθότυρο η φέτα

1αυγο (προαιρετικά)

Αχλάδι κομπόστα με κανέλα: 4 αχλάδια κομμένα σε μέτρια κομμάτια 

1 ξύλο κανέλας

Τα βράζουμε σε μια κατσαρόλα μέχρι να μαλακώσουν.

Κριτσινια με ελιά : 1 φλ νερό χλιαρό

1/2 φλ ηλιέλαιο

1 κ.γ μπέικιν παουντερ

4-5 φλ αλεύρι 

ελιές χωρίς κουκούτσι

Φρουτοκεικ με ταχίνι και βρώμη: 3-4 μπανάνες

1μηλο τριμμένο

1 αχλάδι τριμμενο

Σταφίδες (προαιρετικά) 

2 φλ βρώμη

4 κ.γ ταχίνι

1 κ.γ μπέικιν παουντερ

1 κ.γ κανέλα

Σε ένα μπολ λιώνουμε τις μπανανες και προσθέτουμε τα φρούτα ,το ταχίνι, την βρώμη ,το αλεύρι ,την κανέλα και τα ανακατεύουμε. Λαδωνουμε και αλευρωνουμε μια φόρμα για να βάλουμε το μείγμα.

 

Τυροπιτάκια με κατικι Δομοκού :βλ ζύμη για ανθοτυροπιτακια και γέμιση με κατικι.

Τέλος, κλασικες και αγαπημένες αυγοφετες.

 

 

 

 

 

καλησπερα!μου φανηκαν ενδιαφερον οι συνταγεσ!!ειναι ομως για καποιο γευμα η ενδιαμεσα απο τα γευματα?ο μικρος μου ειναι 10,5 μηνων και ενδιαμεσα απο τα γευματα του ολο και κατι θελει να τρωει...δεν ξερω ομως τι να του δινω .

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα!μου φανηκαν ενδιαφερον οι συνταγεσ!!ειναι ομως για καποιο γευμα η ενδιαμεσα απο τα γευματα?ο μικρος μου ειναι 10,5 μηνων και ενδιαμεσα απο τα γευματα του ολο και κατι θελει να τρωει...δεν ξερω ομως τι να του δινω .

Εγώ ξεκίνησα γύρω στους 10 μήνες με αυγοφετες και πατάτες τύπου τηγανιτές αλλά στον φούρνο. Μικρά κόμματακι στην αρχή για να δεις πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Dust pink said:

Εγώ ξεκίνησα γύρω στους 10 μήνες με αυγοφετες και πατάτες τύπου τηγανιτές αλλά στον φούρνο. Μικρά κόμματακι στην αρχή για να δεις πως θα πάει.

για το φρουτοκεικ δεν βαζουμε αλευρι μεσα?οποιαδηποτε βρωμη?

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι βαζουμε και αλευρι..ποσο αλευρι βαζουμε?ολα αυτα που περιεχουν και αλευρι δεν ειναι παχυντικα?γτ δεν ειναι οτι θα φαει λιγο οτι και να του δωσω το εχει τελειωσει στο λεπτο και φωναζει μαμ μαμ..

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 έφτιαξα τις μπανανοτηγανιτες, πεντανόστιμες μεν αλλα μου γιναν σαν αυγά Σκραμπλ στο τηγανακι:roll:! Η συνταγή ειναι μπανάνα αυγό και 1 κούπα βρώμη; Αλεύρι καθόλου ετσι;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

@vicky86 έφτιαξα τις μπανανοτηγανιτες, πεντανόστιμες μεν αλλα μου γιναν σαν αυγά Σκραμπλ στο τηγανακι:roll:! Η συνταγή ειναι μπανάνα αυγό και 1 κούπα βρώμη; Αλεύρι καθόλου ετσι;

ακριβως αυτα.λιωνω την μπανανα με πηρουνι,το ανακατευω με το αυγο κ προσθετω την βρωμη η οποια ναι ειναι σαν σπορους,αν θες μπορεις να την βαλεις αλεσμενη σαν αλευρι.επισης προσθετω βανιλια κ κανελα για αρωμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρώμη δεν βάζω καθόλου, βάζω ένα κουταλάκι του γλυκού αλεύρι για να τις γυρίζω εύκολα, λιώνω μια μπανάνα, χτυπάω δυο αυγά κι έτοιμες. 

 

Στα μπανανοβρωμοκέικ δεν βάζω καθόλου αλεύρι, μόνο βρώμη με το μάτι να γίνει ένας αρκετά ρευστός χυλός. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

@Dimart εδω εχει καποιες συνταγες

καταλληλες κ για πριν τον χρονο

αλλα εξαρταται παντα απο την ηλικια του παιδιου,τι εισαγωγες εχετε κανει

κ φυσικα να προσεξεις να μην δινεις πχ μονο μαφιν με λαχανικα,οσο υγιεινο κ να ειναι,δ ειναι η ιδανικη επιλογη για μεσημεριανο πχ

προσφερεις κανονικα φρουτα κ λαχικα με κρεας,αλλα λογικο αν για μερες δ τρωει τπτ,αν ετσι κτ δοκιμασει ειναι οφελος

απο το να μην τρωει τπτ μια ομελετα με λαχανικα κ κοτοπουλο ειναι μια καλη επιλογη

η ενα φρουτοκεικ μια μερα

κριτσινι με λαχανικα σαν σνακ μια αλλη κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...