Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης;


Basilikife227

Recommended Posts

Γεια σας και συγνωμη αν αυτο που πω ακουστεί γελοίο σε μερικες/ους 

5 Αυγούστου εκανα κατι με το αγορι μου οχι επαφές απλα τριβή γεννητικών οργάνων χωρίς εκσπερμάτωση οπως θυμάμαι! Επειδη ηταν η πρώτη φορα που εκανα κατι παραπανω ειχα εντονα το άγχος μη τυχόν εμεινα έγκυος ..μετα απο 4-6 μέρες (δε θυμαμαι ακριβώς) εκανα τεστ γτ δεν άντεχα κ βγηκε αρνητικό (να ενημερώσω οτι περίοδος μου ηρθε γυρω στις 14/8 καπου εκει ) ηταν κανονική ροή αίματος οπως κανονική περίοδος απλα φοβαμαι μηπως δεν ήταν περίοδος αλλα αιμα που εμφανίζεται μια βδομαδα αφου μεινεις έγκυος και ισως  ήταν νωρις για τεστ γ αυτό βγήκε αρνητικό 

Σεπτέμβριο και ακομα δεν μου εχει ερθει περίοδος αλλα δεν έχω κάποιο σύμπτωμα ναυτία, ζαλάδες κλπ

***δεν εχω σταθερό κυκλο

Τι πιστεύετε;  τι να κανω; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας, θα είναι καλό και σημαντικό να ενημερωθείτε από γυναικολόγο, για τα θέματα αυτά. Μπορείτε και να ρωτήσετε άλλο άτομο εμπιστοσύνης σας, εάν δεν θέλετε να μιλήσετε με τους γονείς σας. 

Για να υπάρξει εγκυμοσύνη θα πρέπει με κάποιο τρόπο το σπέρμα να εισχωρήσει στον κόλπο της γυναίκας.  Στα προκαταρκτικά μπορεί να υπάρχουν τα προσπερματικά υγρά στο πέος του συντρόφου σας, που μπορεί να περιέχουν σπέρμα, και εάν κάποιος από τους δύο αγγίξει το σημείο του πέους και μετά αγγίξει το αιδοίο/κόλπο εσωτερικά, τότε θα μπορούσε να προκύψει εγκυμοσύνη. Σε φαρμακείο θα μπορέσουν να σας συμβουλέψουν για τα τέστ που είναι διαθέσιμα όπως και το πότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν - υπάρχουν διακυμάνσεις.   Έχετε απορίες για το πως θα μπορούσατε να συμβουλευτείτε κάποιον επαγγελματία έτσι ώστε να σας ενημερώσει για τέτοια θέματα;  

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

To πιθανοτερο ειναι να μην εισαι εγκυος, αλλα οπωσδηποτε να πας σε γυναικολογο (σε γυναικα αν δεν νιωθεις ανετα με τους αντρες) και να ενημερωθεις εφοσον θελεις να ξεκινησεις ενεργη ερωτικη ζωη. Επισης, λογω του αγχους σου για το αν θα σου ερθει περιοδος, μπορει να καθυστερει να σου ερθει, οποτε δημιουργειται ενας κυκλος και πρεπει απλα να χαλαρωσεις! Οπως και να 'χει, κανε μια επισκεψη σε ενα/μια γιατρο να σου πει καποια πραγματα και να λυσεις τις αποριες σου και μπορεις να παρεις ενα βιβλιο για εφηβες κοπελες, κυκλοφορουν αρκετα και ειναι αρκετα διαφωτιστικα, οπως πχ το "100 ερωτήσεις που δεν θα έκανες πότε στους γονείς σου" των Henderson Elisabeth, Armstrong Nancy.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 8:34 ΜΜ, Basilikife227 είπε:

Γεια σας και συγνωμη αν αυτο που πω ακουστεί γελοίο σε μερικες/ους 

5 Αυγούστου εκανα κατι με το αγορι μου οχι επαφές απλα τριβή γεννητικών οργάνων χωρίς εκσπερμάτωση οπως θυμάμαι! Επειδη ηταν η πρώτη φορα που εκανα κατι παραπανω ειχα εντονα το άγχος μη τυχόν εμεινα έγκυος ..μετα απο 4-6 μέρες (δε θυμαμαι ακριβώς) εκανα τεστ γτ δεν άντεχα κ βγηκε αρνητικό (να ενημερώσω οτι περίοδος μου ηρθε γυρω στις 14/8 καπου εκει ) ηταν κανονική ροή αίματος οπως κανονική περίοδος απλα φοβαμαι μηπως δεν ήταν περίοδος αλλα αιμα που εμφανίζεται μια βδομαδα αφου μεινεις έγκυος και ισως  ήταν νωρις για τεστ γ αυτό βγήκε αρνητικό 

Σεπτέμβριο και ακομα δεν μου εχει ερθει περίοδος αλλα δεν έχω κάποιο σύμπτωμα ναυτία, ζαλάδες κλπ

***δεν εχω σταθερό κυκλο

Τι πιστεύετε;  τι να κανω; 

 

Να μιλήσεις με έναν γυναικολόγο, να ενημερωθείς για το πώς δουλεύει το σώμα σου, να ενημερωθείς για την αντισύλληψη, και να ενημερωθεί και το αγόρι σου για την αντισύλληψη και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Αν ντρέπεσαι να μιλήσεις σε άντρα, αναζήτησε γυναικολόγο γυναίκα. Αν δεν μπορείς με τίποτα να μιλήσεις για το επαφές με γιατρό, δεν είστε ακόμη έτοιμοι για επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...