Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσα ρουχα να παρω για 1,5 χρονων;


Recommended Posts

Η μαλλον τοσο θα ειναι το χειμωνα. Ποσα χειμερινα χρειαζεται τωρα που περπαταει, πηγαινουμε στη παιδικη χαρα κτλ. Απο παντελονια , μπλουζακια ζακετες εχουμε αρκετα νομηζω, καμια φορμα θελει ακομα. Αλλα απο μπουφαν, γιλεκακι, αδιαβροχο, παπουτσακια (μποτακι η αθλητικο η και τα δυο;), ποσα χρειαζεται; Επησης τα αδιαβροχα παντελονια τα εχει δοκημασει κανεις; Βολευουν;

Η δικια μου λατρευει το νερο οποτε ειναι σιγουρο οτι θα πλατσουρησει σε καθε ευκαιρια στις λασπες, και επησης θα θελει να καθεται κατω στις πετρουλες στην παιδικη χαρα και το χειμωνα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην κορη ειχαμε ενα ζευγαρι σπορτεξ κ ενα ζευγαρι μποτες

φορμες η κολαν τουλ 5

ενα μπουφαν χοντρο,ενα πιο λεπτο κ ενα αμανικο(αν λερωνοταν το χοντρο εβαζα το αμανικο με μια χοντρη ζακετα) κ αδιαβροχο

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο χειμώνα ο γιος μου ήταν ένα+. Χρειαστηκαμε:

-δύο μπουφανακια με κουκούλα τα φορουσαμε εναλλάξ μέχρι να στεγνώσουν.

-Σκουφάκια  

- γάντια δεν ηθελε!

-Φόρμες είχαμε καμιά δεκαριά άλλες στο μέγεθος του και άλλες μεγαλύτερες.

-Καλτσακια με αντιολισθητικα για μέσα στο σπίτι.

-Παπούτσι σπορτεξ. Μποτάκια δεν πήρα. Δεν πολύ περπατούσε εξω με βροχή σπάνια βγαιναμε έξω.

-Σίγουρα θα χρειαστείς και πιτζαμακια. 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σιγουρα θα βγουμε ισως και καθημερινα εξω για περπατημα η στην παιδικη χαρα και στο μαρκετ η για αλλες δουλειες. Κατι που μου ηρθε τωρα, γαλοτσες να της παρω;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Δωρα είπε:

Εμεις σιγουρα θα βγουμε ισως και καθημερινα εξω για περπατημα η στην παιδικη χαρα και στο μαρκετ η για αλλες δουλειες. Κατι που μου ηρθε τωρα, γαλοτσες να της παρω;

Ασε να δεις πώς θα περπατάει μέχρι τότε, μην πέσει και φάει τα μούτρα της. Μόνο αν τρέχει άνετα με κανονικά παπουτσάκια.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Εμεις σιγουρα θα βγουμε ισως και καθημερινα εξω για περπατημα η στην παιδικη χαρα και στο μαρκετ η για αλλες δουλειες. Κατι που μου ηρθε τωρα, γαλοτσες να της παρω;

Μου ακούγεται καλή ιδέα αν σκοπεύεις να συνεχίζετε τις βόλτες σας ανεξαρτητως καιρού. Απ την άλλη αν θα τις φορα περιστασιακα (δηλαδή αν βρέχει κ τυχει να πάτε κάπου) νομίζω πως είναι κρίμα να αγοράσεις κ δεύτερο ή τρίτο παπούτσι για τόσο μικρο διαστημα κ για ελάχιστες χρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Εμεις σιγουρα θα βγουμε ισως και καθημερινα εξω για περπατημα η στην παιδικη χαρα και στο μαρκετ η για αλλες δουλειες. Κατι που μου ηρθε τωρα, γαλοτσες να της παρω;

Εγω ειχα ενα ζευγαρι μη αδιαβροχα και ενα γαλοτσες. Πιστευω οτι αφου βγαινετε βολτες ανεξαρτητως καιρου οι γαλοτσες ειναι απαραιτητες. Εξαλλου, η χαρα που κανει ενα παιδι οταν τσαλαβουταει στις λακκουβες ειναι απεριγραπτη. Εμεις οποτε ηταν βροχερος ο καιρος, βγαιναμε να βρουμε ολες τις νερολακουβες της γειτονιας για να τσαλαβουτηξουμε...δεν αφηναμε ουτε μια!

 
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεχει κανονικα τοτε δεν νομηζω να βγουμε τουλαχιστον οχι για περπατημα. Αν ομως εχει μονο ψυχαλα η μολης εχει βρεξει αυτο δεν θα μας σταματησει. Το αδιαβροχο παντελονι το σκεφτομαι για την παιδικη χαρα κυριως για να μπορει να κανει τσουληθρα και κουνια ακομα και αν δεν εχει στεγνωσει απο την βροχη. Οσο για τις λακουβες σιγουρα θα πλατσουρησουμε και σε αυτες...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Δωρα είπε:

Αν βρεχει κανονικα τοτε δεν νομηζω να βγουμε τουλαχιστον οχι για περπατημα. Αν ομως εχει μονο ψυχαλα η μολης εχει βρεξει αυτο δεν θα μας σταματησει. Το αδιαβροχο παντελονι το σκεφτομαι για την παιδικη χαρα κυριως για να μπορει να κανει τσουληθρα και κουνια ακομα και αν δεν εχει στεγνωσει απο την βροχη. Οσο για τις λακουβες σιγουρα θα πλατσουρησουμε και σε αυτες...

Nα ξερεις εχει εκπτωσεις σε γαλοτσες της BE ONLY στο spartoo.gr. Τετοιες ειχα παρει κι εγω τοτε στις εκπτωσεις και εμεινα πολυ ευχαριστημενη σε σχεση με την ποιοτητα-τιμη αλλα και με την εξυπηρετηση του καταστηματος. Τωρα τις εχει ακομη πιο φθηνα, ακομη και αυτες με το γουνακι που ειναι πιο ζεστες αν ενδιαφερεσαι.

 
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν καποιο απο αυτα που εχουν χερουλια αλλα δεν ξερω αν ειναι πρακτικα....θα δω και την μαρκα που ενεφερες. Ανατομικο πατω δεν εχουν υποθετω ετσι; Και επησης θα μπορεσςι να περπατησει με αυτα (περπαταμε κανα μηνα μονο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Δωρα είπε:

Σκεφτομουν καποιο απο αυτα που εχουν χερουλια αλλα δεν ξερω αν ειναι πρακτικα....θα δω και την μαρκα που ενεφερες. Ανατομικο πατω δεν εχουν υποθετω ετσι; Και επησης θα μπορεσςι να περπατησει με αυτα (περπαταμε κανα μηνα μονο).

Λιγο καιρο περπατατε, μπορει να της ειναι λιγο βαριες. Ανατομικο πατο νομιζω δεν εχουν, αλλα εχουν μεγαλο ανοιγμα στα δαχτυλα που ειναι το βασικοτερο που κοιταω και δεν ειναι συνθετικα, αλλα καουτσουκ 100%. Ισως θα επρεπε να πατε σε καταστηματα για να δεις πιο ελαφριες γαλοτσες (λογικα θα υπαρχουν) και αν σου αρεσει καποια μετα να δεις αν υπαρχει στο ιντερνετ σε καλυτερη τιμη.

 
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές αν και λίγο τσιμπημένες είναι οι μπότες της crocs (μπαίνουν και βγαίνουν πανεύκολα, βασικότατο), αυτές που λες με τα χερούλια φοβάμαι ότι θα είναι σκληρές, ίσως και όχι αρκετά ζεστές για τις κρύες μέρες και έχω την εντύπωση ότι είναι δύσκολο να μπει το πόδι.

 

Αδιάβροχο παντελόνι εννοείς τύπου για σκι? Είναι ωραία αλλά σε όχι πολύ κρύα μέρα μπορεί το παιδί να ζεσταθεί αρκετά. Βασικά επειδή έχω ένα που δεν κάνει σε κανένα από τα δύο παιδιά μου, στείλε μου αν θέλεις σε ένα πμ στοιχεία να σου το στείλω. Το έχω και κάθεται :grin::-D:-D

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Deena said:

Πολύ καλές αν και λίγο τσιμπημένες είναι οι μπότες της crocs (μπαίνουν και βγαίνουν πανεύκολα, βασικότατο), αυτές που λες με τα χερούλια φοβάμαι ότι θα είναι σκληρές, ίσως και όχι αρκετά ζεστές για τις κρύες μέρες και έχω την εντύπωση ότι είναι δύσκολο να μπει το πόδι.

 

Αδιάβροχο παντελόνι εννοείς τύπου για σκι? Είναι ωραία αλλά σε όχι πολύ κρύα μέρα μπορεί το παιδί να ζεσταθεί αρκετά. Βασικά επειδή έχω ένα που δεν κάνει σε κανένα από τα δύο παιδιά μου, στείλε μου αν θέλεις σε ένα πμ στοιχεία να σου το στείλω. Το έχω και κάθεται :grin::-D:-D

Τα crocs μου αρεσουν αρκετα αλλα δεν αξηζει να το παρω για 2 μηνες οποτε θα παρουμε κατι πιο φτηνο, το οτι δεν ειναι αρκετα ζεστες δεν με πειραζει γιατι το προορηζω για το φτηνοπορο, μεχρη το χειμωνα θα αλλαξει μεγεθος ετσι και αλλιως.

Το αδιαβροχο παντελονι που σκεφτομαι ειναι αυτο http://www2.hm.com/en_eur/productpage.0617209004.html 

δεν εχει επενδυση και θα το φοραει πανω απο το παντελονι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...