Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρέφος 2 μηνών δεν τρώει όσο έτρωγε


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

 

Έχω ένα βρέφος 2 μηνών.. Τώρα είναι 4300 και 56 εκ. Μέχρι πρότινος έτρωγε γύρω στα 500 με 530 ml φόρμουλα (NAN comfort) την ημέρα.. Εδώ και 1 εβδομάδα σταμάτησε και πέσαμε στα 350 με 450. Ξέρω ότι περνάνε κάτι τέτοιες φάσεις τα μωρά αλλά κοντεύω να το χάσω. Έχω πάει σε 3 παιδιάτρους (crazy lady), όλοι μου είπαν είναι υγιέστατη και ότι ταλαιπωρείται επειδή είναι δυσκοιλια από την φόρμουλα.. Ένας από αυτούς τους 3 μου πρότεινε να αραιωσω το γάλα της , πράγμα που δούλεψε σε ότι αφορά τα κακακια της και ξαλαφρωσε η μικρή. Ωστόσο δε μπορώ να της δίνω συνέχεια αραιωμένο. Θα αλλάξουμε και το γάλα με ένα πιο ελαφρύ μπας και δούμε διαφορά. Επίσης να αναφέρω ότι ζούμε στο Κάιρο με τον σύζυγο μου και οι νοοτροπίες εδώ είναι λίγο διαφορετικές από τους παιδιάτρους καθώς ο ένας είναι σπουδαγμενος στη Γαλλία, ο άλλος στην Αμερική και ο τρίτος Γερμανία (γενικά καμία σχέση αυτά που μου προτείνουν με αυτά που ακολουθούμε στην Ελλάδα). Αυτός λοιπόν που μου είπε να αραίωσω το γάλα τώρα μου προτείνει ανάμεσα στα γεύματα να της δίνω νεράκι για να την βοηθάει να "αδειάζει". Anyway αυτό που με απασχολεί είναι να μου πουν μαμάδες με παρόμοιες εμπειρίες πόσο καιρό κράτησε αυτή η ολιγοφαγια.. Είναι το πρώτο μου παιδάκι και αν έχετε κάποια άλλη απορία να σας λύσω προκειμένου να με βοηθήσετε με την γνώμη σας , παρακαλώ είμαι ανοιχτή.

 

Thank you.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 ώρες πρίν, Μόνικα-Αριάνα είπε:

Καλησπέρα σας. 

 

Έχω ένα βρέφος 2 μηνών.. Τώρα είναι 4300 και 56 εκ. Μέχρι πρότινος έτρωγε γύρω στα 500 με 530 ml φόρμουλα (NAN comfort) την ημέρα.. Εδώ και 1 εβδομάδα σταμάτησε και πέσαμε στα 350 με 450. Ξέρω ότι περνάνε κάτι τέτοιες φάσεις τα μωρά αλλά κοντεύω να το χάσω. Έχω πάει σε 3 παιδιάτρους (crazy lady), όλοι μου είπαν είναι υγιέστατη και ότι ταλαιπωρείται επειδή είναι δυσκοιλια από την φόρμουλα.. Ένας από αυτούς τους 3 μου πρότεινε να αραιωσω το γάλα της , πράγμα που δούλεψε σε ότι αφορά τα κακακια της και ξαλαφρωσε η μικρή. Ωστόσο δε μπορώ να της δίνω συνέχεια αραιωμένο. Θα αλλάξουμε και το γάλα με ένα πιο ελαφρύ μπας και δούμε διαφορά. Επίσης να αναφέρω ότι ζούμε στο Κάιρο με τον σύζυγο μου και οι νοοτροπίες εδώ είναι λίγο διαφορετικές από τους παιδιάτρους καθώς ο ένας είναι σπουδαγμενος στη Γαλλία, ο άλλος στην Αμερική και ο τρίτος Γερμανία (γενικά καμία σχέση αυτά που μου προτείνουν με αυτά που ακολουθούμε στην Ελλάδα). Αυτός λοιπόν που μου είπε να αραίωσω το γάλα τώρα μου προτείνει ανάμεσα στα γεύματα να της δίνω νεράκι για να την βοηθάει να "αδειάζει". Anyway αυτό που με απασχολεί είναι να μου πουν μαμάδες με παρόμοιες εμπειρίες πόσο καιρό κράτησε αυτή η ολιγοφαγια.. Είναι το πρώτο μου παιδάκι και αν έχετε κάποια άλλη απορία να σας λύσω προκειμένου να με βοηθήσετε με την γνώμη σας , παρακαλώ είμαι ανοιχτή.

 

Thank you.

Κοίτα,σε γενικές γραμμές μπορεί να δεις σκαμπανεβάσματα στη διατροφή ενός βρέφους,βέβαια για τόσο μεγάλη απόκλιση δεν ξέρω. Βάρος έχει πάρει αυτό το διάστημα που έχει μειώσει το γάλα;Πάνες βρέχει το ίδιο;

Το γεγονός ότι έκανες πιο ελαφρύ το γάλα και είδες αποτέλεσμα ίσως σημαίνει όντως ότι δεν είναι το σωστό αυτό που πίνει τουλάχιστον για αυτό το διάστημα.Η μικρή μου πίνει επίσης το nan και η παιδίατρος μας ζητάει να το αραιωσουμε λίγο αν έχει διαρροιες για να μην είναι βαρύ. Όταν ήταν πιο μικρή και είχε δυσκοιλιότητα μας είχε ζητήσει να πίνει το nan sensitive. Δοκίμασε να κάνεις αυτή τη μικρή αλλαγή αρχικά για να μην αλλάξεις μάρκα στο γάλα. Επίσης όλο αυτό οπως το αναφέρεις για κολικούς μου κάνει.. Να κάνεις ελαφρύ μασάζ στην κοιλίτσα και να το κρατάς αγκαλίτσα με μαζεμένα τα ποδαράκια του. Δοκίμασε το sensitive.

Αααα και ασκησουλες τύπου τεντωνω και φέρνω κοντά στο στήθος τα πόδια και λίγο ποδηλατάκι.. Εμας μας βοήθησαν πολύ ολα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Κάνε μια καλλιέργεια ούρων γιατί καμιά φορά μπορεί να υπάρχει ουρολοιμωξη, η οποία εκδηλώνεται με μείωση της όρεξης.Επισης και μένα ο μπεμπουλης ήταν δυσκοιλιος!Αυτά που έκανα ήταν να κάνω μίξη γάλα σκόνη με γάλα ΗΑ υποαλλεργικο.επισης 2 γεύματα σκόνη αντί με νερό τα έφτιαχνα με χαμομήλι.ετσι έκανε κακα σχεδόν κάθε μέρα. Επίσης έδινα τις σταγόνες biogaia.Αν είναι φάση περιμένεις να περάσει.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ninika84 είπε:

Καλησπέρα!Κάνε μια καλλιέργεια ούρων γιατί καμιά φορά μπορεί να υπάρχει ουρολοιμωξη, η οποία εκδηλώνεται με μείωση της όρεξης.Επισης και μένα ο μπεμπουλης ήταν δυσκοιλιος!Αυτά που έκανα ήταν να κάνω μίξη γάλα σκόνη με γάλα ΗΑ υποαλλεργικο.επισης 2 γεύματα σκόνη αντί με νερό τα έφτιαχνα με χαμομήλι.ετσι έκανε κακα σχεδόν κάθε μέρα. Επίσης έδινα τις σταγόνες biogaia.Αν είναι φάση περιμένεις να περάσει.

 

Ναι ναι το κάναμε και εμείς αυτό με το χαμομήλι,αυτό του αγρού, και σταγόνες προβιοτικες πήρε (δε θυμάμαι όνομα). Τo HA ειναι υπαλλεργικο αν όμως έχει κολικούς το nan sensitive πρεπει να πάρει που έχει απ'όλα μέσα. Μιλάω για nan μιας και αυτό το γάλα παίρνει ήδη έτσι..

 

Βρήκα και την ετικέτα:

Νestlé NAN Sensitive

Γάλα πρώτης βρεφικής ηλικίας σε σκόνη με μειωμένη λακτόζη. Από τη γέννηση. 

Το ΝΑΝ Sensitive είναι ένα ειδικά μελετημένο γάλα για βρέφη το οποίο είναι κατάλληλο ως μοναδική πηγή διατροφής κατά τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του μωρού.

Το NAN Sensitive παρέχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για σωστή ανάπτυξη. Ταυτόχρονα περιέχει μερικώς υδρολυμένη πρωτεΐνη OPTIPRO HA που το καθιστά κατάλληλο για βρέφη που βρίσκονται σε υποαλλεργική δίαιτα ενώ διευκολύνει την πέψη.

 Μειωμένη λακτόζη – 34% στο σύνολο των υδατανθρακών

 OPTIPRO HA. – Ειδικό μίγμα μερικώς υδρολυμένων πρωτεϊνών που διευκολύνει την πέψη και μειώνει την πιθανότητα εκδήλωσης αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα.

 Ενεργείς καλλιέργειες L. Reuteri – Λακτοβάκιλοι που φυσιολογικά υπάρχουν στο μητρικό γάλα και στην εντερική χλωρίδα των βρεφών.

 Πολύτιμα λιπαρά DHA & ARA – Δύο απαραίτητα λιπαρά οξέα για την ηλικία του μωρού σου που βρίσκονται στο μητρικό γάλα

Συστατικά

Μαλτοδεξτρίνη, φυτικά έλαια (ηλιέλαιο υψηλής περιεκτικότητας σε ελαϊκό οξύ, ηλιέλαιο, κοκκόλιπος, κραμβέλαιο, ελαϊνη φοινικελαίου, έλαιο Mortierella alpina πλούσιο σε ARA), λακτόζη, πρωτείνες ορού γάλακτος, φωσφορικό ασβέστιο, χλωριούχο μαγνήσιο, χλωριούχο κάλιο, ιχθυέλαιο, L-αργινίνη, φωσφορικό κάλιο, χλωριούχο νάτριο, L-ιστιδίνη, όξινη τρυγική χολίνη, L-τυροσίνη, βιταμίνη C, κιτρικό οξύ, θρυψίνη, ταυρίνη, ινοσιτόλη, θειϊκός σίδηρος, νουκλεοτίδια, L-καρνιτίνη, θειϊκός ψευδάργυρος, Βιταμίνη Ε, Βιταμίνη Α, νικοτιναμίδιο, παντοθενικό ασβέστιο, καλλιέργεια γαλακτοβακίλου (από γάλα), Βιταμίνη D3, Θειικός χαλκός, ανθρακικό ασβέστιο, Βιταμίνη Β1, Βιταμίνη Β2, Βιταμίνη Β6, θειικό μαγγάνιο, σεληνιούχο νάτριο, Βιταμίνη Κ1, φολικό οξύ, Βιταμίνη Β12, βιοτίνη, ιωδιούχο κάλιο.

Aλλεργιογόνα

Λακτόζη, πρωτεΐνες ορού γάλακτος, καλλιέργεια γαλακτοβάκιλλου (από γάλα).

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τα κοριτσια,προσωπικα δ εχω κ εμπειρια απο γαλα σκονη,ο ανηψιος που ειχε δυσκοιλιοτητα απλα αλλαξανε γαλα.βοηθαει να κανεις τουλ ενα μπουκαλι την ημερα με χαμομηλονερο

καλο ειναι κ μια εξεταση για ουρολοιμωξη

απο πανες κ βαρος;

νερακι δ ξερω αν χρειαζεται.τωρα καλοκαιρι κ στο καιρο με γαλα σκονη,δ ξερω

(παντως κ εδω οι παιδιατροι που υποτιθεται εχουν σπουδασει τα ιδια,εχουν πολυ διαφορετικες αποψεις:-P)

μηπως βγαζει γουλιες;η της ανεβαινει γαλα;εχεις παρατηρησει κτ τετοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, vicky86 said:

συμφωνω με τα κοριτσια,προσωπικα δ εχω κ εμπειρια απο γαλα σκονη,ο ανηψιος που ειχε δυσκοιλιοτητα απλα αλλαξανε γαλα.βοηθαει να κανεις τουλ ενα μπουκαλι την ημερα με χαμομηλονερο

καλο ειναι κ μια εξεταση για ουρολοιμωξη

απο πανες κ βαρος;

νερακι δ ξερω αν χρειαζεται.τωρα καλοκαιρι κ στο καιρο με γαλα σκονη,δ ξερω

(παντως κ εδω οι παιδιατροι που υποτιθεται εχουν σπουδασει τα ιδια,εχουν πολυ διαφορετικες αποψεις:-P)

μηπως βγαζει γουλιες;η της ανεβαινει γαλα;εχεις παρατηρησει κτ τετοιο;

Κορίτσια σας Ευχαριστώ πολύ όλες σας. Η μικρή τα έκανε επιτέλους και μάλιστα πολύ καλά (δόξα το Θεό).. Νομίζω απλά είχε στουμπωσει.. Της αλλάξαμε ωστόσο το γάλα και είμαστε πάλι σε ΝΑΝ απλά το 1, γιατί και το comfort παρά ήταν βαρύ, ούτε καν διαλυόταν.. Χαμομήλι δεν έχω δοκιμάσει αλλά μάλλον εκεί θα καταλήξω.. Με κολικούς νομίζω πάμε όλο και καλύτερα άλλωστε κοντεύουμε το 3μηνο. Και Εγώ βρε κορίτσια σαν νέα μαμά νομίζω και κολικούς έχει και παλινδρόμηση (γιατί όταν τρώει, μετά που τη σηκώνω να ρευτει παρόλο που δε βγάζει γουλιές, ούτε κάνει εμετό κλαίει 20 λεπτά , όσο τη ρευω δηλαδή), οι παιδίατροι όμως μου λένε πως δεν έχει τίποτα.. Μπορεί να είμαι και τρελή τί να πω..

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2018 at 12:23 ΠΜ, Μόνικα-Αριάνα είπε:

Κορίτσια σας Ευχαριστώ πολύ όλες σας. Η μικρή τα έκανε επιτέλους και μάλιστα πολύ καλά (δόξα το Θεό).. Νομίζω απλά είχε στουμπωσει.. Της αλλάξαμε ωστόσο το γάλα και είμαστε πάλι σε ΝΑΝ απλά το 1, γιατί και το comfort παρά ήταν βαρύ, ούτε καν διαλυόταν.. Χαμομήλι δεν έχω δοκιμάσει αλλά μάλλον εκεί θα καταλήξω.. Με κολικούς νομίζω πάμε όλο και καλύτερα άλλωστε κοντεύουμε το 3μηνο. Και Εγώ βρε κορίτσια σαν νέα μαμά νομίζω και κολικούς έχει και παλινδρόμηση (γιατί όταν τρώει, μετά που τη σηκώνω να ρευτει παρόλο που δε βγάζει γουλιές, ούτε κάνει εμετό κλαίει 20 λεπτά , όσο τη ρευω δηλαδή), οι παιδίατροι όμως μου λένε πως δεν έχει τίποτα.. Μπορεί να είμαι και τρελή τί να πω..

 

Μην τη σηκώνεις να ρευτεί στο τέλος του φαγητού. Κάνε διαλείμματα όσο τρώει για να ρεύεται πιο συχνά να δεις αν θα βοηθήσει. Επίσης αν το ρέψιμο διαρκεί 20 λεπτά, το πιο πιθανό είναι ότι δεν έχει καμία σχέση με το να ρευτεί το παιδί, εξάλλου αν ταϊζεις αργά, δε ρεύονται όλα τα μωρά. Μήπως έχει παραφάει και της πιέζεις την κοιλίτσα, οπότε να τάιζες λιγότερο ανά γεύμα; Η από την άλλη μήπως δεν χορταίνει και κλαίει γιατί τέλειωσε το φαγητό; Η το πιο πιθανό, μήπως έχει γλαρώσει το καημένο και δεν το αφήνεις να κοιμηθεί; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...