Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πέφτει η χοριακη!


marialk

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω τη γνώμη σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Πήγα στις 11 Ιουλίου στο γυναικολόγο μου με καθυστέρηση. Είδαμε ότι ήμουν έγκυος(είχε προηγηθεί τεστ θετικό). Ξανά πήγα στις 18 Ιουλίου και μου είπε ότι βάση της τελευταίας περιόδου ήμουν περίπου 6 βδομάδες και ότι θα έπρεπε να ακούμε την καρδιά. Δεν την ακούσαμε όμως αλλά το έμβρυο είχε μεγαλώσει από την πρώτη φορα.. Έκανα δύο χοριακες, μία στις 18 και μία στις 20. Τιμές : 9100 η πρωτη, 8900 η δεύτερη. Πήρα πριν λίγο το γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν εξελίσσεται καλά. Θα πάω αύριο το πρωί να μου κάνει υπέρηχο. Τι μπορεί να σημαίνει; Μήπως είναι παλινδρομη κύηση; Δεν μπορώ να ησυχάσω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, marialk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω τη γνώμη σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Πήγα στις 11 Ιουλίου στο γυναικολόγο μου με καθυστέρηση. Είδαμε ότι ήμουν έγκυος(είχε προηγηθεί τεστ θετικό). Ξανά πήγα στις 18 Ιουλίου και μου είπε ότι βάση της τελευταίας περιόδου ήμουν περίπου 6 βδομάδες και ότι θα έπρεπε να ακούμε την καρδιά. Δεν την ακούσαμε όμως αλλά το έμβρυο είχε μεγαλώσει από την πρώτη φορα.. Έκανα δύο χοριακες, μία στις 18 και μία στις 20. Τιμές : 9100 η πρωτη, 8900 η δεύτερη. Πήρα πριν λίγο το γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν εξελίσσεται καλά. Θα πάω αύριο το πρωί να μου κάνει υπέρηχο. Τι μπορεί να σημαίνει; Μήπως είναι παλινδρομη κύηση; Δεν μπορώ να ησυχάσω καθόλου.

 

Δυστυχώς ναι, όταν πέφτει η χοριακή, προετοιμάζεσαι για το χειρότερο. H χοριακή φτάνει τη μέγιστη τιμή της κάπου μετά τις 8-10 βδομάδες, οπότε και είναι λογικό να πέσει, αλλά στις 6 βδομάδες πρέπει να διπλασιάζεται κάθε 3 μέρες. Σαφώς και πρέπει να ελπίζεις για το καλύτερο, αλλά να είσαι δυστυχώς προετοιμασμένη για το ενδεχόμενο τα νέα να μην είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marialk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω τη γνώμη σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Πήγα στις 11 Ιουλίου στο γυναικολόγο μου με καθυστέρηση. Είδαμε ότι ήμουν έγκυος(είχε προηγηθεί τεστ θετικό). Ξανά πήγα στις 18 Ιουλίου και μου είπε ότι βάση της τελευταίας περιόδου ήμουν περίπου 6 βδομάδες και ότι θα έπρεπε να ακούμε την καρδιά. Δεν την ακούσαμε όμως αλλά το έμβρυο είχε μεγαλώσει από την πρώτη φορα.. Έκανα δύο χοριακες, μία στις 18 και μία στις 20. Τιμές : 9100 η πρωτη, 8900 η δεύτερη. Πήρα πριν λίγο το γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν εξελίσσεται καλά. Θα πάω αύριο το πρωί να μου κάνει υπέρηχο. Τι μπορεί να σημαίνει; Μήπως είναι παλινδρομη κύηση; Δεν μπορώ να ησυχάσω καθόλου.

Οι χοριακες έγιναν στο ίδιο αιματολογικο;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Οι χοριακες έγιναν στο ίδιο αιματολογικο;

Απλά εγώ κολλάω στο ότι δεν νιώθω τίποτα κακό. Νιώθω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με την πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, marialk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω τη γνώμη σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Πήγα στις 11 Ιουλίου στο γυναικολόγο μου με καθυστέρηση. Είδαμε ότι ήμουν έγκυος(είχε προηγηθεί τεστ θετικό). Ξανά πήγα στις 18 Ιουλίου και μου είπε ότι βάση της τελευταίας περιόδου ήμουν περίπου 6 βδομάδες και ότι θα έπρεπε να ακούμε την καρδιά. Δεν την ακούσαμε όμως αλλά το έμβρυο είχε μεγαλώσει από την πρώτη φορα.. Έκανα δύο χοριακες, μία στις 18 και μία στις 20. Τιμές : 9100 η πρωτη, 8900 η δεύτερη. Πήρα πριν λίγο το γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν εξελίσσεται καλά. Θα πάω αύριο το πρωί να μου κάνει υπέρηχο. Τι μπορεί να σημαίνει; Μήπως είναι παλινδρομη κύηση; Δεν μπορώ να ησυχάσω καθόλου.

Συνήθως η πτώση της χωριακης δεν είναι καλό σημάδι . Πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για τα πάντα και αισιόδοξη ., ενημέρωσε μας για την εξέλιξη σου .. σου εύχομαι να πάνε όλα καλά ..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δυστυχώς ναι, όταν πέφτει η χοριακή, προετοιμάζεσαι για το χειρότερο. H χοριακή φτάνει τη μέγιστη τιμή της κάπου μετά τις 8-10 βδομάδες, οπότε και είναι λογικό να πέσει, αλλά στις 6 βδομάδες πρέπει να διπλασιάζεται κάθε 3 μέρες. Σαφώς και πρέπει να ελπίζεις για το καλύτερο, αλλά να είσαι δυστυχώς προετοιμασμένη για το ενδεχόμενο τα νέα να μην είναι καλά.

Απίστευτο και όμως έγινε. Ακούσαμε κανονικά την καρδουλα σήμερα και υπάρχει πολύ καλή ανάπτυξη!!!.ξανά μπηκε η καρδιά μου στη θέση της.Έκανε λάθος το μικροβιολογικό, μέχρι και ο γιατρός τρελάθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marialk είπε:

Απίστευτο και όμως έγινε. Ακούσαμε κανονικά την καρδουλα σήμερα και υπάρχει πολύ καλή ανάπτυξη!!!.ξανά μπηκε η καρδιά μου στη θέση της.Έκανε λάθος το μικροβιολογικό, μέχρι και ο γιατρός τρελάθηκε. 

Πολύ καλά νέα! Αλλά μήπως να έκανες άλλη μια χοριακη σε άλλο μικροβιολογικό; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marialk είπε:

Απίστευτο και όμως έγινε. Ακούσαμε κανονικά την καρδουλα σήμερα και υπάρχει πολύ καλή ανάπτυξη!!!.ξανά μπηκε η καρδιά μου στη θέση της.Έκανε λάθος το μικροβιολογικό, μέχρι και ο γιατρός τρελάθηκε. 

Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά...

Εύχομαι απο δω και πέρα να μην έχεις άλλες λαχταρες.. Καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

 

10 μέρες πριν βρέθηκε η Β χοριακη σε εργαστήριο του νοσοκομείου και ήταν περίπου 60, 3η εβδομάδα κύησης... σημερα (10 μερες μετά) πήγα σε εξωτερικό ιδιωτικό ιατρείο και ήταν περίπου 13. Πρέπει να ανησυχήσω?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Olygi είπε:

Καλησπέρα σας,

 

10 μέρες πριν βρέθηκε η Β χοριακη σε εργαστήριο του νοσοκομείου και ήταν περίπου 60, 3η εβδομάδα κύησης... σημερα (10 μερες μετά) πήγα σε εξωτερικό ιδιωτικό ιατρείο και ήταν περίπου 13. Πρέπει να ανησυχήσω?

Κορίτσι μου καλησπέρα,καλό θα ήταν να επαναλάβεις μια χοριακη στο ίδιο αιματολογικο και αν είναι πάλι 13 ή λιγότερο να μιλήσεις με το γιατρό σου αμεσα. Όπως κ να'χει πρέπει να μιλήσεις άμεσα με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Olygi είπε:

Καλησπέρα σας,

 

10 μέρες πριν βρέθηκε η Β χοριακη σε εργαστήριο του νοσοκομείου και ήταν περίπου 60, 3η εβδομάδα κύησης... σημερα (10 μερες μετά) πήγα σε εξωτερικό ιδιωτικό ιατρείο και ήταν περίπου 13. Πρέπει να ανησυχήσω?

Αν ηταν 13, εχει απλα τελειωσει και ηταν μια βιοχημικη κυηση. Καλο ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου, μηπως χρειαζεται να εξεταστεις για επιβεβαιωση και για καθαρισμο η να παρεις χαπια. Λυπαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες! Κοριτσια, μια βοηθεια, γιατι μεχρι να παρω το απογευμα τα αποτελεσματα της β-χωριακης, θα τρελαθω απο το αγχος.

4 διαφορετικα τεστ εγκυμοσυνης, εδειξαν τις προηγουμενες μερες θετικη ενδειξη (και μαλιστα χθες με εντονη κοκκινη γραμμη και τα 2). Σημερα, προς απογοητευση μου εκανα 2 τεστ (το πρωι) και ειχα πολυ ασθενη κοκκινη γραμμη. Ειμαι στην πρωτη μερα καθυστερησης. Το αγχος ειναι δεδομενης της "εξασθενησης" της κοκκινης γραμμης, ανησυχω ιδιαιτερα μηπως αυτο σημαινει και πτωση των τιμων της ορμονης και κατα συνεπεια μια βιοχημικη κυηση. Εκανα β-χωριακη πριν λιγο και το απογευμα θα εχω αποτελεσματα, αλλα  μεχρι εκεινη την ωρα θα με φαει το αγχος. Τι λετε? 

 

 

Πηρα τα αποτελεσματα της χοριακης. 286 κι ειμαι στην πρωτη μερα καθυστερησης.

Το νουμερο φαινομενικα ειναι καλο, αλλα με προβληματιζει ιδιαιτερα η εξελιξη των 2 τεστ εγκυμοσυνης που εκανα χθες και σημερα το πρωι (οπου η λωριδα θετικης ενδειξης ειχε αχνο χρωμα, συγκριτικα με τις 2 προηγουμενες μερες, που ηταν εντονο κοκκινο- κατι που πιθανως μαρτυρα οτι η συγκεντρωση της ορμονης ειναι μειωμενη???). Τωρα, μεχρι να κανω νεα χοριακη (σε ενα διημερο) θα με πλημμυρισει το αγχος, δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

δ νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις για το οτι εξασθενισαν τα τεστ.μπορει απλα να ειχες πιει πολλα υγρα κ να ηταν πιο μικρη η συγκεντρωση της ορμονης,πιο αραια τα ουρα

η χοριακη σου ειναι μια χαρα!καλο διπλασιασμο!κ μια ηρεμη τελειομηνη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις για το οτι εξασθενισαν τα τεστ.μπορει απλα να ειχες πιει πολλα υγρα κ να ηταν πιο μικρη η συγκεντρωση της ορμονης,πιο αραια τα ουρα

η χοριακη σου ειναι μια χαρα!καλο διπλασιασμο!κ μια ηρεμη τελειομηνη εγκυμοσυνη

Ευχαριστω για τις ευχες. Να εισαι καλα, ευχομαι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!θα ηθελα να σας κάνω μια ερώτησηγιατι πραγματικά έχω πελαγωσει!Εχει τύχει σε καποια από εσας να εχει 2 θετικα τεστ εγκυμοσύνης clea@!!## αλλά αρνητική χοριακη?και τι εγινε τελικα?υπαρχει περιπτωση να ναι λαθος η χοριακη?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ποτε εκανες τα τεστ κ τη χοριακη.ημερομηνια κ σε ποια μερα του κυκλου

φυσικα κ μπορει να εγινε λαθος απο το εργαστηριο,αν περασαν μερες μπορεις να κανεις σε ενα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω!εκανα τεστ εχθες και προχθες και τα 2 θετικα και χοριακη χθες αρνητικη 0.1....κανονικα δεν περιμενω περιοδο αυριο!απλα ηθελα να δω αν υπαρχει κοπελα που να της εχει τυχει κατι παρομοιο!

Link to comment
Share on other sites

ειναι περιεργο πραγματι.υπαρχει μια πιθανοτητα,δ θελω να σε στεναχωρησω η να σε αγχωσω,δ υπαρχει λογος,κτ να πηγε να γινει αλλα να μην εμφυτευθηκε.οποτε να επιασε χοριακη το τεστ αλλα να αδιαθετησεις τις επομενες μερες

αυτο ειναι μια βιοχημικη κυηση,πολλες γυναικες το παθαινουν χωρις να το καταλαβουν

περιμενε 2-3μερες κ αν δ σου ερθει κανε χοριακη σε αλλο μικροβιολογικο

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα και αυτο αλλα χοριακη και τεστ εγιναν την ιδια μέρα..οποτε δεν γινεται να ανιχνεύτηκε στο τεστ και οχι στο αιμα...πιθανοτατα τα 2 τεστ ειναι λάθος αν και το συγκεκριμένο το εμπιστεύομαι.αυτο είχα κανει στο πρωτο μου παιδακι και ηταν σωστο οπως και ρους προηγουμενους μηνες που τελικα δεν ημουν.τεσπα θα δειξει..και παλι σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , elerina είπε:

Το σκεφτηκα και αυτο αλλα χοριακη και τεστ εγιναν την ιδια μέρα..οποτε δεν γινεται να ανιχνεύτηκε στο τεστ και οχι στο αιμα...πιθανοτατα τα 2 τεστ ειναι λάθος αν και το συγκεκριμένο το εμπιστεύομαι.αυτο είχα κανει στο πρωτο μου παιδακι και ηταν σωστο οπως και ρους προηγουμενους μηνες που τελικα δεν ημουν.τεσπα θα δειξει..και παλι σ ευχαριστω!

Μήπως παίρνεις τπτ φάρμακα βοηθητικά τύπου serpafar ή εκανες  pregnyl;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Elfer είπε:

Μήπως παίρνεις τπτ φάρμακα βοηθητικά τύπου serpafar ή εκανες  pregnyl;

 

Όχι δεν έχω πάρει φάρμακα που να επηρεάζουν την χοριακή...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , elerina είπε:

 

Όχι δεν έχω πάρει φάρμακα που να επηρεάζουν την χοριακή...

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχει καθυστερήσει να ανέβει η ορμόνη δεδομένου ότι δεν έχεις καν καθυστέρηση (απίθανο όμως) ή όπως είπε και η @vicky86 ήταν βιοχημική.

Επειδή η χοριακη είναι πιο ευαίσθητη φάνηκε ενώ στα τεστ όχι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Απίθανο να δείχνει λάθος το τεστ, εκτός αν όπως είπε πολύ σωστά η  Elfer , έχεις κάνει pregnyl. Επίσης το ενδεχόμενο της βιοχημικής θα είχε λογική αν είχες πάει 2 μέρες αργότερα για χοριακή. Εσύ όμως πήγες την ίδια μέρα. Σκέψου οτι όταν είχα κάνει εγώ τεστ, ήταν αχνό θετικό και η χοριακή την ίδια μέρα ήταν 680! Δεν κάνεις άλλο ένα τεστ να δείς? Και αν βγεί πάλι θετικό , βουρ για χοριακή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...