Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώσατε στο παιδί σας το όνομα παππού με τον οποίο δεν έχετε καλές σχεσεις;


Recommended Posts

Γεια σας. Για άλλη μια φορά σε ελληνική οικογένεια πρόβλημα με το όνομα!! Η πρώτη μου ξαδέρφη μήνες τώρα έχει πάλι θέμα με τον άντρα της και τα πεθερικά της για το όνομα. Μιλάμε συνέχεια μετά από κάθε περιστατικό, αλλά επηρεασμένη από αυτά που της κάνουν δεν μπορώ κ εγώ να δω τόσο καθαρά και να τη συμβουλεψω. 

Έχει 2 γιους. Στον πρώτο της γιο δώσανε άσχετο όνομα μετά από επιμονή της ξαδέρφης μου και έγινε ο μαύρος χαμός! Κόντεψε να χωρίσει κυριολεκτικά το ζευγάρι. Τα πεθερικά άνοιξαν πόλεμο και ο αντρας της πήρε σ εκείνη τη φάση το μέρος των γονιών του. Μετά από μήνες το δέχτηκε, τα ξαναβρήκαν αλλά ο πόλεμος δεν έληξε. Ήρθε και μια βάπτιση στην οποία τα πεθερικά ήρθαν μόνο και μόνο για να προκαλέσουν προβλήματα. Στεναχώρια μεγάλη ξανά. Ο πεθερός αρνιόταν να δει και το μωρό, η δε πεθερά να στάζει χολή. Περνάει ο καιρός έρχεται δευτερος γιος. Τα πεθερικά σαν να μην υπάρχει το δεύτερο! Λες και είναι παιδι του γείτονα κ όχι του παιδιού τους! Ο άντρας της παρολα όσα είχαν γίνει στο παρελθόν θέλει να ξαναβάλει το ονομα του πατέρα του, χωρίς όμως τσακωμούς αυτή τη φορά. Κ επειδή η ξαδέρφη μου βλέπει την ηρεμία του συζύγου σκέφτεται μήπως κάνει πίσω. Όμως δεν μπορεί να ξεχάσει όσα έγιναν. Κ εννοείται ότι οι σχέσεις με τα πεθερικά δεν έφτιαξαν ποτέ. Απ τη μια θέλει, αλλά όσο σκέφτεται ότι παρολίγον να χωρίσει εξαιτίας τους τρελαίνεται! Φοβάται κ ότι θα της ξεχωρίζουν τα παιδιά, αφου το μεγάλο αργησαν να τον ..αποδεχτούν σαν εγγονο...Στη γιορτή του δεν τον παίρνουν  τηλέφωνο ποτέ ας πούμε.  Γενικά φοβάται παρα πολυ ότι θα το μετανιώσει τέτοιοι που ειναι οι άλλοι. Ότι θα κάνουν για παράδειγμα γιορτές και πανηγύρια στο δεύτερο ενώ στο πρωτο εκαναν τα παντα για να χαλασουν καθε ομορφη στιγμη. Υπάρχει κοπέλα που να έδωσε το όνομα των πεθερικων μετά από τόσο πόλεμο και όντως τα πράγματα να έγιναν καλύτερα από κάθε αποψη; Ξεχώρισαν ποτέ τα παιδιά σας παππούδες με τέτοια νοοτροπια; Να σημειωσω και οτι το ονομα του παππου ειναι άσχημο.. Δηλαδή όσοι το ακούν κάνουν γκριμάτσα περίεργη. Δηλαδή είναι κ στο δίλημμα να δώσει ένα άσχημο όνομα που δεν το θέλει ενώ το πρώτο παιδί έχει όμορφο όνομα προκειμένου να ηρεμήσουν όλοι. Τι κανατε σε αντίστοιχη περιπτωση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Merendoula είπε:

Γεια σας. Για άλλη μια φορά σε ελληνική οικογένεια πρόβλημα με το όνομα!! Η πρώτη μου ξαδέρφη μήνες τώρα έχει πάλι θέμα με τον άντρα της και τα πεθερικά της για το όνομα. Μιλάμε συνέχεια μετά από κάθε περιστατικό, αλλά επηρεασμένη από αυτά που της κάνουν δεν μπορώ κ εγώ να δω τόσο καθαρά και να τη συμβουλεψω. 

Έχει 2 γιους. Στον πρώτο της γιο δώσανε άσχετο όνομα μετά από επιμονή της ξαδέρφης μου και έγινε ο μαύρος χαμός! Κόντεψε να χωρίσει κυριολεκτικά το ζευγάρι. Τα πεθερικά άνοιξαν πόλεμο και ο αντρας της πήρε σ εκείνη τη φάση το μέρος των γονιών του. Μετά από μήνες το δέχτηκε, τα ξαναβρήκαν αλλά ο πόλεμος δεν έληξε. Ήρθε και μια βάπτιση στην οποία τα πεθερικά ήρθαν μόνο και μόνο για να προκαλέσουν προβλήματα. Στεναχώρια μεγάλη ξανά. Ο πεθερός αρνιόταν να δει και το μωρό, η δε πεθερά να στάζει χολή. Περνάει ο καιρός έρχεται δευτερος γιος. Τα πεθερικά σαν να μην υπάρχει το δεύτερο! Λες και είναι παιδι του γείτονα κ όχι του παιδιού τους! Ο άντρας της παρολα όσα είχαν γίνει στο παρελθόν θέλει να ξαναβάλει το ονομα του πατέρα του, χωρίς όμως τσακωμούς αυτή τη φορά. Κ επειδή η ξαδέρφη μου βλέπει την ηρεμία του συζύγου σκέφτεται μήπως κάνει πίσω. Όμως δεν μπορεί να ξεχάσει όσα έγιναν. Κ εννοείται ότι οι σχέσεις με τα πεθερικά δεν έφτιαξαν ποτέ. Απ τη μια θέλει, αλλά όσο σκέφτεται ότι παρολίγον να χωρίσει εξαιτίας τους τρελαίνεται! Φοβάται κ ότι θα της ξεχωρίζουν τα παιδιά, αφου το μεγάλο αργησαν να τον ..αποδεχτούν σαν εγγονο...Στη γιορτή του δεν τον παίρνουν  τηλέφωνο ποτέ ας πούμε.  Γενικά φοβάται παρα πολυ ότι θα το μετανιώσει τέτοιοι που ειναι οι άλλοι. Ότι θα κάνουν για παράδειγμα γιορτές και πανηγύρια στο δεύτερο ενώ στο πρωτο εκαναν τα παντα για να χαλασουν καθε ομορφη στιγμη. Υπάρχει κοπέλα που να έδωσε το όνομα των πεθερικων μετά από τόσο πόλεμο και όντως τα πράγματα να έγιναν καλύτερα από κάθε αποψη; Ξεχώρισαν ποτέ τα παιδιά σας παππούδες με τέτοια νοοτροπια; Να σημειωσω και οτι το ονομα του παππου ειναι άσχημο.. Δηλαδή όσοι το ακούν κάνουν γκριμάτσα περίεργη. Δηλαδή είναι κ στο δίλημμα να δώσει ένα άσχημο όνομα που δεν το θέλει ενώ το πρώτο παιδί έχει όμορφο όνομα προκειμένου να ηρεμήσουν όλοι. Τι κανατε σε αντίστοιχη περιπτωση; 

Όχι δεν έδωσα το όνομα της πεθεράς/πεθερού αλλά ουδέτερο. Θεωρώ ύψιστη τιμή να δίνεται ένα όνομα προγόνου οπότε πρέπει να εξεταστεί εξονυχιστικά αν το αξίζει. Ίσως ακουστβ σκληρή και κριθώ αλλα αυτή είναι η γνώμη μου. Το να δώσω το όνομα του πεθερού απλώς και μόνο για να πω ότι το έκανα αλλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει φέρθεο απαίσια στο παιδί,εμένα, οικογένεια κτλ ....δεν πρόκειται να το κάνω. Άσχετο και πάλι άσχετο!! Και ας λένε -κανουν ότι θέλουν.

Οι νορμάλ άνθρωποι αγαπούν τα εγγόνια τους με ότι όνομα έχουν και εύχονται να είναι καλά.

 

Τώρα στο προκειμένο, Του έχει μιλήσει για το πώς νιώθει και γιατί δεν θέλει να δωθεί το όνομα του πεθερού;;;Για την στάση των πεθερικων δεν θα σχολιάσω...είναι φτηνή ,εκβιαστική και κατινιστικη.

Στην θέση της τι θα έκανα;; Άσχετο και πάλι γιατί έτσι θα κρατηθούν ισορροπίες διαφορετικά θα υπάρχουν ανισότητες μεταξύ παιδιών από τους παππούδες. Ας ήταν λογικοί θα έβαζαν ισορροπίες μόνοι τους εξαρχης και στο πρώτο εγγόνι χωρις να το υποτιμούν...Μάλλον μόνοι τους έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους. 

 

Ο άντρας της θα πρέπει να βάλει στην θέση τους τους γονείς του. Τουλάχιστον, σε εμάς κάτι τέτοιο έγινε. Η πεθερά μου ήλπιζε ότι το παιδί μου θα πάρει το όνομα της... Δώσαμε ουδέτερο που μας άρεσε και ο άντρας μου της είπε επιπλέον ότι η διαγωγή της απέναντι σε όλους χρόνια τώρα δεν συνάδει με το να πάρει το παιδί μας το όνομα της. Δεν έβαλε μυαλό αλλά το παιδί μου πήρε ένα ωραίο όνομα!!

Μα είναι δυνατόν να τσακώνονται ζευγάρια για τα γούστα των παππούδων;; Το όνομα δηλαδή κρίνει την αγάπη;; Αυτό είναι απάνθρωπο.

Και στη τελική σε μια ευχάριστη στιγμή του παιδιού μου όπως η βάπτιση κάποιοι έρχονται για να δημιουργήσουν πρόβλημα και να χαλάσουν την στιγμή είναι το λιγότερο θράσος...και κάτι τέτοιο πλέον δεν θα πρέπει να είναι ανεκτό..

 

Άλλη λύση που κάνουν πολλοί (δεν το προτιμω) είναι να δώσουν δύο ονόματα παππού και άσχετο που επιθυμούν. Και να το φωνάζουν με αυτό που θέλουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Merendoula είπε:

Γεια σας. Για άλλη μια φορά σε ελληνική οικογένεια πρόβλημα με το όνομα!! Η πρώτη μου ξαδέρφη μήνες τώρα έχει πάλι θέμα με τον άντρα της και τα πεθερικά της για το όνομα. Μιλάμε συνέχεια μετά από κάθε περιστατικό, αλλά επηρεασμένη από αυτά που της κάνουν δεν μπορώ κ εγώ να δω τόσο καθαρά και να τη συμβουλεψω. 

Έχει 2 γιους. Στον πρώτο της γιο δώσανε άσχετο όνομα μετά από επιμονή της ξαδέρφης μου και έγινε ο μαύρος χαμός! Κόντεψε να χωρίσει κυριολεκτικά το ζευγάρι. Τα πεθερικά άνοιξαν πόλεμο και ο αντρας της πήρε σ εκείνη τη φάση το μέρος των γονιών του. Μετά από μήνες το δέχτηκε, τα ξαναβρήκαν αλλά ο πόλεμος δεν έληξε. Ήρθε και μια βάπτιση στην οποία τα πεθερικά ήρθαν μόνο και μόνο για να προκαλέσουν προβλήματα. Στεναχώρια μεγάλη ξανά. Ο πεθερός αρνιόταν να δει και το μωρό, η δε πεθερά να στάζει χολή. Περνάει ο καιρός έρχεται δευτερος γιος. Τα πεθερικά σαν να μην υπάρχει το δεύτερο! Λες και είναι παιδι του γείτονα κ όχι του παιδιού τους! Ο άντρας της παρολα όσα είχαν γίνει στο παρελθόν θέλει να ξαναβάλει το ονομα του πατέρα του, χωρίς όμως τσακωμούς αυτή τη φορά. Κ επειδή η ξαδέρφη μου βλέπει την ηρεμία του συζύγου σκέφτεται μήπως κάνει πίσω. Όμως δεν μπορεί να ξεχάσει όσα έγιναν. Κ εννοείται ότι οι σχέσεις με τα πεθερικά δεν έφτιαξαν ποτέ. Απ τη μια θέλει, αλλά όσο σκέφτεται ότι παρολίγον να χωρίσει εξαιτίας τους τρελαίνεται! Φοβάται κ ότι θα της ξεχωρίζουν τα παιδιά, αφου το μεγάλο αργησαν να τον ..αποδεχτούν σαν εγγονο...Στη γιορτή του δεν τον παίρνουν  τηλέφωνο ποτέ ας πούμε.  Γενικά φοβάται παρα πολυ ότι θα το μετανιώσει τέτοιοι που ειναι οι άλλοι. Ότι θα κάνουν για παράδειγμα γιορτές και πανηγύρια στο δεύτερο ενώ στο πρωτο εκαναν τα παντα για να χαλασουν καθε ομορφη στιγμη. Υπάρχει κοπέλα που να έδωσε το όνομα των πεθερικων μετά από τόσο πόλεμο και όντως τα πράγματα να έγιναν καλύτερα από κάθε αποψη; Ξεχώρισαν ποτέ τα παιδιά σας παππούδες με τέτοια νοοτροπια; Να σημειωσω και οτι το ονομα του παππου ειναι άσχημο.. Δηλαδή όσοι το ακούν κάνουν γκριμάτσα περίεργη. Δηλαδή είναι κ στο δίλημμα να δώσει ένα άσχημο όνομα που δεν το θέλει ενώ το πρώτο παιδί έχει όμορφο όνομα προκειμένου να ηρεμήσουν όλοι. Τι κανατε σε αντίστοιχη περιπτωση; 

 

Εχω 3 παιδιά, μόνο το ένα έχει όνομα γιαγιάς, και αυτό γεννήθηκε λίγο μετά το θάνατό της, και ήταν φορτισμένη η ατμόσφαιρα συγκινησιακά, γιατί αν και δεν είναι άσχημο όνομα, δε θα ήταν στις πρώτες επιλογές μας (ούτε της γιαγιάς της άρεσε εξάλλου). Οι παππούδες και από τα δύο σόγια ήταν/είναι πολύ ιδιότροποι άνθρωποι και γι αυτό το λόγο άλλα ονόματα δε βγήκαν από συγγενείς. Ο πεθερός μου δε ζει πια, αλλά πιστεύω ότι αν ζούσε ίσως να είχαμε το πολύ τυπικές σχέσεις, με τον πατέρα μου δεν έχω καμία σχέση. Δεν καταλαβαίνω το έθιμο του να τιμάς κάποιον που σου κάνει τη ζωή δύσκολη ή που απλά έχει απαίσιο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

δ φαινονται ανθρωποι που θα εχουν ισορροπιες,οποτε κ εγω θα φοβομουν οτι θα ξεχωριζουν τα παιδια,θα προτιμουσα ασχετο,αλλα σημασια εχει τι θελει κ ο μπαμπας του μωρου

Link to comment
Share on other sites

να μην δώσουν το όνομα του πεθερου. Εγώ μόνο τιμητικά θα έδινα το όνομα ενός προγόνου κ από την στιγμή που ο άνθρωπος αυτός δεν το αξίζει δεν υπάρχει κ κανένας λόγος να το δώσουν.Καλύτερα να δώσουν ένα ακόμη άσχετο όνομα που τους αρέσει. δεν μπορώ να κατάλαβω ο πατέρας του παιδιού γιατί θέλει να δώσουν το όνομα του πατέρα του, εφόσον κι αυτός θα βλέπει πως δεν το αξίζει. ποιό είναι το όνομα του παππού?(μου δημιούργησες περιέργεια που είπες ότι είναι τόσο άσχημο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eννοείται πως δεν θα έδινα το όνομα τους, κυρίως γιατί θα φοβόμουν πως θα ξεχωρίζουν τα παιδιά μου, έπειτα γιατί ως άνθρωποι δεν έχουν κάνει το παραμικρό για να το κερδίσουν. Δεν είναι δίπλα στο πρώτο της παιδί επειδή δεν πήρε το όνομα τους, αυτό για μένα θα έδειχνε πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Θεωρώ ύψιστη τιμή να δίνεται ένα όνομα προγόνου οπότε πρέπει να εξεταστεί εξονυχιστικά αν το αξίζει. Ίσως ακουστβ σκληρή και κριθώ αλλα αυτή είναι η γνώμη μου. Το να δώσω το όνομα του πεθερού απλώς και μόνο για να πω ότι το έκανα αλλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει φέρθεο απαίσια στο παιδί,εμένα, οικογένεια κτλ ....δεν πρόκειται να το κάνω. Άσχετο και πάλι άσχετο!! Και ας λένε -κανουν ότι θέλουν.

 

Κ εγώ της ίδιας άποψης είμαι.

 

Παράθεση

Του έχει μιλήσει για το πώς νιώθει και γιατί δεν θέλει να δωθεί το όνομα του πεθερού;;;Για την στάση των πεθερικων δεν θα σχολιάσω...είναι φτηνή ,εκβιαστική και κατινιστικη.

Στην θέση της τι θα έκανα;; Άσχετο και πάλι γιατί έτσι θα κρατηθούν ισορροπίες διαφορετικά θα υπάρχουν ανισότητες μεταξύ παιδιών από τους παππούδες. Ας ήταν λογικοί θα έβαζαν ισορροπίες μόνοι τους εξαρχης και στο πρώτο εγγόνι χωρις να το υποτιμούν...Μάλλον μόνοι τους έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους. 

 

Ναι ξέρει τι ακριβώς αισθάνεται και γι αυτό δεν τσακώνεται πια, απλά εκφράζει μια επιθυμία του. Με το μαχαίρι στο λαιμό ονόματα δε βγάζεις! Ο σεβασμός κερδίζεται! Και ναι αν το είχαν ζητήσει πιο όμορφα και το είχαν εκφράσει σαν επιθυμία και όχι σαν απαίτηση ίσως το είχαν κερδίσει.. Όπως τα λες! Μόνοι τους έβγαλαν τα μάτια τους!

 

Παράθεση

Και στη τελική σε μια ευχάριστη στιγμή του παιδιού μου όπως η βάπτιση κάποιοι έρχονται για να δημιουργήσουν πρόβλημα και να χαλάσουν την στιγμή είναι το λιγότερο θράσος...και κάτι τέτοιο πλέον δεν θα πρέπει να είναι ανεκτό..

 

Είναι πάρα πολυ άσχημο και καλύτερα να μην έρθουν καθόλου όσοι δεν χαίρονται με τη χαρά σου! Δεν καταλαβαίνουν ότι είναι απαράδεκτο να σε καλεί ένας γονιός, όποιος και αν είναι ακόμη και το ίδιο σου το παιδί -ένα παραπάνω θα έλεγα αν είναι το ίδιο σου το παιδί - και να πηγαίνεις για κακό.. 

 

Παράθεση

 

Άλλη λύση που κάνουν πολλοί (δεν το προτιμω) είναι να δώσουν δύο ονόματα παππού και άσχετο που επιθυμούν. Και να το φωνάζουν με αυτό που θέλουν. 

 

Δεν θέλει ο παππούς! Απαιτεί ένα και μοναδικό!! Οπότε μάλλον θα φάει άκυρο..

 

21 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εχω 3 παιδιά, μόνο το ένα έχει όνομα γιαγιάς, και αυτό γεννήθηκε λίγο μετά το θάνατό της, και ήταν φορτισμένη η ατμόσφαιρα συγκινησιακά, γιατί αν και δεν είναι άσχημο όνομα, δε θα ήταν στις πρώτες επιλογές μας (ούτε της γιαγιάς της άρεσε εξάλλου). Οι παππούδες και από τα δύο σόγια ήταν/είναι πολύ ιδιότροποι άνθρωποι και γι αυτό το λόγο άλλα ονόματα δε βγήκαν από συγγενείς. Ο πεθερός μου δε ζει πια, αλλά πιστεύω ότι αν ζούσε ίσως να είχαμε το πολύ τυπικές σχέσεις, με τον πατέρα μου δεν έχω καμία σχέση. Δεν καταλαβαίνω το έθιμο του να τιμάς κάποιον που σου κάνει τη ζωή δύσκολη ή που απλά έχει απαίσιο όνομα.

 

Εσείς το επιλέξατε και καλά κάνατε αφού θέλατε οι γονείς. Γενικά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο μόνος τρόπος να τιμήσεις γονιό είναι με το όνομα. Η υπόλοιπη ζωή μας δηλαδή που βγήκαμε άξιοι άνθρωποι στην κοινωνία και δεν τους "ντροπιάζουμε" όπως θα έλεγαν οι ίδιοι δεν είναι η μεγαλύτερη τιμή;;;

 

21 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ φαινονται ανθρωποι που θα εχουν ισορροπιες,οποτε κ εγω θα φοβομουν οτι θα ξεχωριζουν τα παιδια,θα προτιμουσα ασχετο,αλλα σημασια εχει τι θελει κ ο μπαμπας του μωρου

 

Ο μπαμπάς θα ήθελε, αλλά δεν απαιτεί πια. Έχει εκλογικευτεί μετά από τόσα που έγιναν.

 

@Asia δεν θα ήθελα να αναφέρω το όνομα για να μην προσβάλλω κανέναν άθελά μου! Άλλωστε γούστα είναι αυτά.. Απλά μας φαίνεται βαρύ για παιδάκι και είναι από αυτά που έχουν μείνει μόνο σε μεγάλους σε ηλικία, δεν τα προτιμούν οι γονείς πια. Εγώ τουλάχιστον έχω χρόνια να ακούσω το όνομα αυτό σε μικρότερο των 70 χρονων.. Χαχα!

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Merendoula είπε:

 

Κ εγώ της ίδιας άποψης είμαι.

 

 

Ναι ξέρει τι ακριβώς αισθάνεται και γι αυτό δεν τσακώνεται πια, απλά εκφράζει μια επιθυμία του. Με το μαχαίρι στο λαιμό ονόματα δε βγάζεις! Ο σεβασμός κερδίζεται! Και ναι αν το είχαν ζητήσει πιο όμορφα και το είχαν εκφράσει σαν επιθυμία και όχι σαν απαίτηση ίσως το είχαν κερδίσει.. Όπως τα λες! Μόνοι τους έβγαλαν τα μάτια τους!

 

 

Είναι πάρα πολυ άσχημο και καλύτερα να μην έρθουν καθόλου όσοι δεν χαίρονται με τη χαρά σου! Δεν καταλαβαίνουν ότι είναι απαράδεκτο να σε καλεί ένας γονιός, όποιος και αν είναι ακόμη και το ίδιο σου το παιδί -ένα παραπάνω θα έλεγα αν είναι το ίδιο σου το παιδί - και να πηγαίνεις για κακό.. 

 

Δεν θέλει ο παππούς! Απαιτεί ένα και μοναδικό!! Οπότε μάλλον θα φάει άκυρο..

 

Εσείς το επιλέξατε και καλά κάνατε αφού θέλατε οι γονείς. Γενικά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο μόνος τρόπος να τιμήσεις γονιό είναι με το όνομα. Η υπόλοιπη ζωή μας δηλαδή που βγήκαμε άξιοι άνθρωποι στην κοινωνία και δεν τους "ντροπιάζουμε" όπως θα έλεγαν οι ίδιοι δεν είναι η μεγαλύτερη τιμή;;;

 

Ο μπαμπάς θα ήθελε, αλλά δεν απαιτεί πια. Έχει εκλογικευτεί μετά από τόσα που έγιναν.

Η επιθυμία του συζύγου μάλλον είναι για αποφυγή γκρίνιας που ακούει από τους γονείς του. Αν με τον σύζυγό δεν έχουν πλέον πρόβληματα και είναι δεκτικος στο άσχετο όνομα ,τότε δεν υπάρχει θέμα. Για τους υπόλοιπους δεν την αφορά...ας πρόσεχαν !

Είναι και μια λύση να βγαίνουν και οι πραγματικοί εαυτοί των ανθρώπων με κάτι τέτοια περιστατικά.

Όλα τα πράγματα έχουν και κάποιο κόστος...τι να κάνουμε! Υπάρχουν πάντως άνθρωποι που πραγματικά είναι τόσο υπέροχοι σε βαθμό που δεν δίνεις μόνο το όνομα στο παιδί σου αλλά και το βρακί σου!! Αυτούς αξίζει να τους τιμησεις...από τους άλλους τι το καλό έχουν κάνει για να είναι άξιο σεβασμού;; ΤΊΠΟΤΑ!! Οπότε και δεν απενοχοποίεις τιμώντας και με όνομα το απόλυτο ΤΊΠΟΤΑ.

 

Πάντως το θέμα δε νομίζω ότι είναι τόσο το βαρύ όνομα του πεθερού όσο η γενικότερη και γαιδουρινη συμπεριφορά τους που την οδηγει στο άσχετο...

Το άσχημο όνομα όμορφου ανθρώπου το δέχεσαι και το διορθώνεις αν θέλεις... οι φασίστικες κατινια όμως δεν καταπίνονται με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...