Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφαίρεση Ινομυώματος με καισαρική - μετά από πόσο καιρό πάλι εγκυμοσύνη;


litsa8b

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημερα!αφαιρεσες ινωμυωματα με καισαρικη;;ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου;;τα αφαιρεσες και θελεις να κανεις προσπαθεια για παιδακι;εγω εχω ινωμυωματα.πρωτη φορα ακουω για αφαιρεση με καισαρικη.εκτος αν κατι δεν καταλαβαινω σωστα.εξηγησε μας λιγο

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καισαρική για οποιοδήποτε λόγο, καλό είναι να αποφευχθεί εγκυμοσύνη για τουλάχιστον 1 χρόνο, και εξαρτάται πάντα και από το πώς έγινε η τομή και τι θα σου πει ο γιατρός για την ανάρρωση

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα για εναν χρονο μετα απο γεννα με καισαρικη μου ειπε να μην μεινω εγκυος

Αλλα επειδη καθοριζεται απο πολλους παραγοντες οπως ειπε κ η αργκ καλο ειναι να ρωτησεις το γιατρο σου

Πχ φιλη μου εκανε καισαρικες με ενα χρονο διαφορα.ενω σε αλλη που ειχε πιο μεγαλη τομη γτ ηταν εκτακτη κ ειχε καποιες επιπλοκες ειπε πανω απο 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αφαίρεσα δυο ινομυωματα με καισαρική ο γιατρός μου είπε σε 4 μήνες δυστυχώς έχασα την σάλπιγγα είχα και δυδυμη εξωμήτρια κύηση

Ελένη πόσα εκατοστά είναι τα ινομυωμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, litsa8b είπε:

Αφαίρεσα δυο ινομυωματα με καισαρική ο γιατρός μου είπε σε 4 μήνες δυστυχώς έχασα την σάλπιγγα είχα και δυδυμη εξωμήτρια κύηση

Ελένη πόσα εκατοστά είναι τα ινομυωμα

Το πιο μεγαλο που εχω εγω ειναι 3.5 εκατοστα.τα αλλα ειναι ανευ σημασιας γιατι αυτο που ειναι κ το μεγαλυτερο ακουμπαει μεγαλο μερος του μεσα στη μητρα.Οποτε τα αφαιρεσες με καισαρικη λογω της εξωμητριας κυησης σωστα;;εγιναν μαζι.Εγω εμεινα εγκυοςμε το ινωμυωμα.δεν ειχα ευτυχως καποια επιπλοκη.Γεννησα με καισαρικη και θυμαμαι ο γιατρος μου ειχε πει οτι μετα απο εξι μηνεας μπορω να ξαναπροσπαθησω για παιδακι.Η κουμπαρα μου εχει 4 παιδια.Τα τρια τελευταια εχουν πολυ μικρη διαφορα μεταξυ τους.Στους 4 μηνες δηλαδη απο προηγουμενη εγκυμισυνη εμενε ξανα εγκυος.Στο τελευταιο ομως ειχε πολυ σοβαρες επιπλοκες που θα κοστιζαν τη ζωη της παραλιγο.Καλο ειναι να ακολουθησεις τις συμβουλες του γιατρου σου και να περιμενεις λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εχω 2 ινομυώματα  το ενα μεσα στην μητρα κ το αλλο εξω αλλα κολλητα ... οταν εμεινα εγγυος τρομαξα παρα πολυ οτι δεν θα καταφερω ουτε το 3 μηνο να βγαλω , οτι θα το ενοχλουν κ.α , γιατι ειδα τον γιατρο που μου έριχνε ευθυνη οτι επρεπε να ειχα ελεγχει 6 μηνες νωριτερα ... ανακαλυψα στην πορεια αλλαζοντας βεβαια γιατρο κ για αλλους λογους οτι τα ινομυωματα δεν ειναι απαραιτητα βλαβερα για το μωρο , το εσωτερικο ειναι κατα την εξοδο (δεν μμπορουμε να το δουμε κ ας εχει  μεγαλωσει  ) και γιαυτο θα γεννησω με καισαρικη ειμαι στον 8ο πλεον χωρις κανενα προβλημα, δουλευω ακομα κ δεν εχω προς το παρον κανενα θεμα , το εξω ειναι 7 το βλεπω που κ που οταν πηγαινει το μωρακι μου προς τα εκει ... ο γιατρος μου ειπε πως αν μικρυνουν μετα την γεννα δεν χρειαζεται να τα αφαιρεσω ..

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...