Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρασκευές Συνταγές με μητρικό γάλα


Recommended Posts

Λοιπόν, την έξι μηνών μπέμπα μου τη θηλάζω αποκλειστικά και δεν είχα πρόθεση να εισαγάγω στερεές τροφές πριν τους οκτώ μήνες. Ωστόσο, φαίνεται ότι το παιδί είναι έτοιμο. Ήδη κάθεται με άνεση στον ποπο της και ενδιαφέρεται μανιωδώς για το φαγητό μας. Εχθές όσο καθόμασταν στο τραπέζι και ζητούσε από το φαγητό μας, πολτοποίησα λίγο μπρόκολο, καρότο και πατάτα - βρασμένα προφανώς - με το πιρούνι, τα έβαλα σε ένα μπολ, της έδωσα κουταλάκι και μας εξέπληξε που πραγματικά κατάφερε να τα φάει. Σήμερα της έδωσα πάλι βρασμένα λαχανικά λιωμένα με το πιρούνι και πάλι έφαγε αρκετή ποσότητα.

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω και να της φτιάχνω διάφορα σνακ με το μητρικό γάλα, όπως ρυζόγαλο, κρέμες με φρούτα, κλπ.

 

Επειδή στα μεγάλα η εισαγωγή έγινε αργότερα, είχα πολύ περισσότερες επιλογές, όπως μπισκότα, κέικ, τσουρέκι, ακόμα και πίτα τύπου γαλατόπιτας είχα φτιάξει με μητρικό γάλα και μάλιστα τρώγαμε κι εμείς. Τώρα για αυτή την ηλικία δεν έχω εμπειρία. Υπάρχει κάποια μαμά που μπορεί να μου προτείνει κάποιες παρασκευές;

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φανταζομαι γνωριζεις ότι η εισαγωγή των στερεών γίνεται σταδιακα δοκιμάζοντας κάθε είδος για 3 μερες έτσι; Νομίζω είναι πολύ νωρίς να ψάχνεις συνταγές. Επίσης, 6 μηνών έφαγε με το κουτάλι μόνη της; Μάλλον πρέπει να πας το παιδί σου στη ΝΑΣΑ!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ίσως δημιουργήθηκαν παρερμηνείες από την ανάρτηση μου. Προφανώς και η μπέμπα δεν έφαγε όπως θα έτρωγε ένα μεγαλύτερο παιδί, χρησιμοποιώντας άψογα το κουταλάκι. Λίγη ποσότητα έφαγε με το κουτάλι, μιμούμενη εμάς, λίγη με τα χέρια, κοκ. Δεν το διευκρίνισα, καθώς το θεώρησα ευνόητο. Με συγχωρεις αν δεν είναι.

Παράλληλα, γνωρίζω πολύ καλά το πως εισάγονται οι στερεές. Για αυτό άλλωστε προσέφερα μη αλλεργιογόνες τροφές.

Σε ο,τι αφορά τις παρασκευές, βάση τους θα είναι το μητρικό γάλα και ζήτησα συνταγές σύμφωνες με την ηλικία της μικρής, την οποία σκοπίμως και ανέφερα. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να συμβάλλεις παραθέτοντας κάποιες.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Απο 7μηνων εμας μας επετρεπε βρωμη αλλα κ αλλα σε αυτο το στυλ,ρυζι,κεχρι,φαγοπυρο,κινοα οποτε μπορεις να κανεις ρυζογαλο,η κρεμες με γαλα κ φρουτα,μου το ειχε προτεινει κ μενα σαν απογευματινο αλλα εδψσα μετα τον 9ο κ επειδη δ εβγαζα γαλα προτιμησα να τα κανω με νερο

Να πω την αληθεια μεχρι τον 9ο θα εδινα μονο κρεας,λαχανικα κ φρουτα κ οταν μπουν οι υδατανθρακες μεσα σε δυο γευματα προς το παρον.δ ξερω αν χρειαζονται τα σνακ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αννα 35 είπε:

Για αυτό άλλωστε προσέφερα μη αλλεργιογόνες τροφές.

 

 

Αυτό είναι λίγο σχετικό. Δεν είναι απαραίτητο το ότι δεν είναι αλλεργιογόνες, απλά συνήθως δεν είναι. Κι εγώ παραξενεύτηκα με το κουταλάκι να πω την αλήθεια, προφανώς εννοείς ότι το έπιασε και το περιεργάστηκε όπως κάνει με όλα τα αντικείμενα? Να πιάσει φαγητό με τα χεράκια ναι εννοείται! Μου φαίνεται απίθανο όμως  έστω και να πήγε να το βάλει μόνο του στο στόμα ένα μωρό 6 μηνών! Θεωρώ κι εγώ πως είναι νωρίς να φτιάχνεις σνακ με μητρικό γάλα μέσα, εφόσον ξεκινάτε τώρα στερεές ας φάει φρούτα, λαχανικά και μετά τον 8ο πχ να αρχίσεις να του φτιάχνεις αυτά που λες. Εγώ έβαζα συχνά σε μάφινς μητρικό γάλα που είχε περισσέψει και δεν ήθελα να πάει χαμένο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Αννα 35 είπε:

Καλημέρα. Ίσως δημιουργήθηκαν παρερμηνείες από την ανάρτηση μου. Προφανώς και η μπέμπα δεν έφαγε όπως θα έτρωγε ένα μεγαλύτερο παιδί, χρησιμοποιώντας άψογα το κουταλάκι. Λίγη ποσότητα έφαγε με το κουτάλι, μιμούμενη εμάς, λίγη με τα χέρια, κοκ. Δεν το διευκρίνισα, καθώς το θεώρησα ευνόητο. Με συγχωρεις αν δεν είναι.

Παράλληλα, γνωρίζω πολύ καλά το πως εισάγονται οι στερεές. Για αυτό άλλωστε προσέφερα μη αλλεργιογόνες τροφές.

Σε ο,τι αφορά τις παρασκευές, βάση τους θα είναι το μητρικό γάλα και ζήτησα συνταγές σύμφωνες με την ηλικία της μικρής, την οποία σκοπίμως και ανέφερα. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να συμβάλλεις παραθέτοντας κάποιες.

Δεν υπάρχουν συνταγές για μωρά 6 μηνών. Η μόνη συνταγή είναι Δευτέρα με Τετάρτη μπανάνα, Πέμπτη με Σάββατο αχλάδι, Κυριακή με Τρίτη μήλο κ.ο.κ. Αν θέλεις κάτι πιο σύνθετο δώσε μπανανα-αχλαδι-μηλο. Μπορείς να βάζεις το μητρικό γάλα στις κρεμες.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Αννα 35 said:

Καλημέρα. Ίσως δημιουργήθηκαν παρερμηνείες από την ανάρτηση μου. Προφανώς και η μπέμπα δεν έφαγε όπως θα έτρωγε ένα μεγαλύτερο παιδί, χρησιμοποιώντας άψογα το κουταλάκι. Λίγη ποσότητα έφαγε με το κουτάλι, μιμούμενη εμάς, λίγη με τα χέρια, κοκ. Δεν το διευκρίνισα, καθώς το θεώρησα ευνόητο. Με συγχωρεις αν δεν είναι.

Παράλληλα, γνωρίζω πολύ καλά το πως εισάγονται οι στερεές. Για αυτό άλλωστε προσέφερα μη αλλεργιογόνες τροφές.

Σε ο,τι αφορά τις παρασκευές, βάση τους θα είναι το μητρικό γάλα και ζήτησα συνταγές σύμφωνες με την ηλικία της μικρής, την οποία σκοπίμως και ανέφερα. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να συμβάλλεις παραθέτοντας κάποιες.

 

Καλημέρα! και εγώ είχα προσπαθήσει να φτιάξω αλλά δεν τα πετύχαινα, είχα βρει κάποιες συνταγές για ρυζάλευρο όπου το έφτιαχνες με μητρικό γάλα και εννοείται ότι ήταν στον 6 μήνα! δεν μου έπηζε όμως, οπότε έβαζα κανονικό γάλα.

Πάντως για πιο μετά (εννοώ μετά το έτος γιατί βάζεις διάφορα άλλα υλικά) εγώ είχα βρει την κάτωθι συνταγή, αφού όμως έχεις και πιο μεγάλα παιδιά μπορείς να το φτιάχνεις για αυτά!

 

1 1/2 cups all-purpose flour
3 1/2 teaspoons baking powder
1/2 teaspoon salt
1 tablespoon white sugar
1 1/4 cups breast milk
1 teaspoon vanilla
1 egg
3 tablespoons butter, melted

Directions
1. In a large bowl, sift together the flour, baking powder, salt and sugar. Make a well in the center and pour in the breast milk, vanilla, egg and melted butter; mix until smooth.
2. Heat a lightly oiled griddle or frying pan over medium high heat. Pour or scoop the batter onto the griddle, using approximately 1/4 cup for each pancake. Brown on both sides and serve hot.

 

ΥΓ: για συνταγές με μητρικό γάλα θα σου συνιστούσα να ψάξεις και σε ξένα blogs!

 

Καλή επιτυχία στην κουζίνα σου!! :)

Επεξεργάστηκαν by stevoulini

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εγω δεν του εκανα κρεμες με μητρικο γιατι... Πως να σου πω, το θεωρω τοσο πολύτιμο που δεν ηθελα να το καταστρεψω ζεσταινοντας το! Στη θερμοκρασια που το αντλεις μπορεις να το προσθετεις στη φρουτοκρεμα αν θες-ιδιως σε φρουτα με βιταμινες συμπλεγματος Β και D (βοηθαν στην απορροφηση του ασβεστιου του γαλακτος αλλα και αντιστροφα-τα λιπαρα του γαλακτος βοηθαν την απορροφηση καποιων βιταμινων) .   Εγω το μονο πραγμα που εκανα με μητρικο ειναι οτι βουταγα κορα ψωμιου-τυπου παπαρα δηλαδη, και του το εδινα στο χερακι για να εξασκειται και στη μασηση. Και οταν φατε κροκο αυγου (εχει βιταμινη   D) επισης καλο ειναι να τον διαλυεις με γαλατακι σου. Και (σιγουρα θα το ξερεις αυτο) οχι σε τροφες που προσδοκας απορροφηση σιδηρου

Link to comment
Share on other sites

@Αννα 35 Νομίζω βάση της ηλικίας σας κ αφού η μικρή δεν έχει κάνει εισαγωγή στις στέρεες μπορείς να φτιάχνεις λίγο ρυζαλευρο με ρύζι ολικής κονιοποιημενο και να προσθέσεις γάλα ,όπως δλδ είναι τα ρυζαλευρα του εμπορίου κ αφού ξεκινήσεις φρούτα μπορείς να κάνεις "smoothies" πχ με γάλα και μπανάνα και ίσως αργότερα να προσθέσεις κ αλλά φρούτα.Πάντως αφού ακόμα δεν τρώει νομίζω δεν έχει νοημα το σνακ.

 

Ps:έτσι οπως το έγραψες με το κουτάλι κ εγώ νόμιζα οτι έφαγε μόνη της και κόλλησα.Πάντως το οτι το εβαλε στο στομα είναι λογικό λόγω ηλικίας γτ ανακαλύπτει τα πάντα με το στόμα.

Καλη αρχή στο φαγητό σάς!

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μου, να διευκρινίσω, δεν είναι η εισαγωγή των στερεών ως γεύματα. Θεωρώ πως στην ηλικία της και με δεδομένη την καλή σωματική ανάπτυξη της είναι προς συμφέρον της να εξακολουθήσει ο αποκλειστικός θηλασμός για 1-2 μήνες ακόμα. Τις παρασκευές - σνακ ως εναλλακτική τις προορίζω για τις ώρες που καθόμαστε όλοι μαζί στο τραπέζι και τρώμε και θέλει και η μπέμπα να "συμμετάσχει". Θα ήθελα λοιπόν, πέραν των βραστών λαχανικών που είναι μια εύκολη λύση, να της προσφέρω και χάριν ποικιλίας και άλλες παρασκευές και να μπορεί να έχει το πιατάκι της μπροστά της και να εξασκείται και με το κουταλάκι που της αρέσει αρκετά.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, έκανα και μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και βρήκα και άλλες. Μίλησα και με τον παιδιατρο μας, που μας έδωσε το πράσινο φως και προχωράμε.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Σκοπός μου, να διευκρινίσω, δεν είναι η εισαγωγή των στερεών ως γεύματα. Θεωρώ πως στην ηλικία της και με δεδομένη την καλή σωματική ανάπτυξη της είναι προς συμφέρον της να εξακολουθήσει ο αποκλειστικός θηλασμός για 1-2 μήνες ακόμα. Τις παρασκευές - σνακ ως εναλλακτική τις προορίζω για τις ώρες που καθόμαστε όλοι μαζί στο τραπέζι και τρώμε και θέλει και η μπέμπα να "συμμετάσχει". Θα ήθελα λοιπόν, πέραν των βραστών λαχανικών που είναι μια εύκολη λύση, να της προσφέρω και χάριν ποικιλίας και άλλες παρασκευές και να μπορεί να έχει το πιατάκι της μπροστά της και να εξασκείται και με το κουταλάκι που της αρέσει αρκετά.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, έκανα και μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και βρήκα και άλλες. Μίλησα και με τον παιδιατρο μας, που μας έδωσε το πράσινο φως και προχωράμε.

Αν θέλεις μπορείς να μας παραθέσεις τις προτάσεις που βρήκες μήπως κ φανούν χρήσιμες σε κάποια μανούλα που ψάχνει το ιδιο ή ακόμα κ σε εμάς ακόμα κ αν έχουμε μπει στις στέρεες.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα link. Αυτά που κράτησα είναι στα γερμανικά, καθώς εκεί βρήκα προτάσεις που με ενδιέφεραν. Ελπίζω να βοηθήσουν:

 

https://m.focus.de/familie/babyernaehrung/beikost/babynahrung-selber-machen-tabu-zutaten-fuer-baby-rezepte_id_4169766.html

 

https://www.vollwertigebabynahrung.de/beikostplan-rezepte/?mobile=1

 

 

https://www.babywelten.ch/baby/baby-ernaehrung/beikost/baby-brei-das-darf-ihr-baby-mit-6-monaten-essen

 

Ορισμένες από τις επιλογές στις παραπάνω ιστοσελίδες τις ξεχώρισα και σε συνεννόηση με τον παιδίατρο μας θα αρχίσω να τις προσφέρω στη μικρή για να "τρώει" μαζί μας, όταν καθόμαστε όλοι μαζί στο τραπέζι.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Αννα μου, είδες που σου είπα ότι σε ξένα blogs θα βρεις πολύ ωραίες προτάσεις! :) στο δεύτερο link που παρέθεσες να πω ότι το αβοκάντο εγώ το φοβάμαι λίγο, αντίθετα η γλυκοπατάτα είναι από τις πλέον θρεπτικές τροφές!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα! Από Δευτέρα ξεκινάμε στερεές με Ρυζάλευρο και συγκεκριμένα της frezylac. Ξέρει καμια να μου πει πως θα το φτιάξω με δικό μου γάλα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

δείτε και εδώ κάποιες σχετικές δημοσιεύσεις 

xet

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...