Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΙΩΘΩ ΑΧΡΗΣΤΗ ΩΣ ΜΑΝΑ; ΣΥΖΥΓΟΣ; ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ


Marilena

Recommended Posts

Μαριλενα μου κουραγιο!

Δεν διαβασα βεβαια ολες τις απαντησεις των κοριτσιων γιατι οπως κι εσυ ετσι κι εγω με τον μπεμπη μου δεν τα προλαβαινω ολα και δεν εχω καμια απαιτηση απο τον αευτο μου να τα προλαβει ολα!

 

Προσπαθω να ειμαι οσο πιο πολυ μπορω τυπικη στις υποχρεωσεις μου ως μανα και συζυγος αλλα υπαρχουν και ορια και φυσικα οταν κουραστω θα φωναξω καποιον (μαμα, αντρα, πεθερα) να μου κρατησει λιγο το παιδι να κανω κι εγω κατι για μενα!

 

Ασε που οταν μεγαλωσει λιγο ακομα ο μπεμπης σου και μπει κανονικα σε προγραμμα ολα θα εινια πιο ευκολα θα το δεις και θα ηρεμησεις!

 

Οπως και να εχει προσπαθησε να ηρεμησεις κια μη σκας αν μεινει και κανα πιατο απλυτο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 15 δημοσιεύσεις

  • Pegodou

    Pegodou 9 δημοσιεύσεις

  • Lia

    Lia 6 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 6 δημοσιεύσεις

Μαριλενακι καλη δυναμη...Κι εγω δεν προλαβα να διαβασω ολες τις απαντησεις αλλα ηθελα να σου πω οτι καταφερνεις ηδη πολλα!Εδω εγω με ενα και δεν προλαβαινω να κανω τιποτα!Που εσυ με δυο,και το ενα τοσο μικρουλι!!!Υπομονη και να σκεφτεσαι αυτα τα ματακια που σε κοιτανε και εξαρτωνται απο σενα,τα μωρακια σου και πιστευω να ξεχνας τα πιο πολλα.Υπομονη...Ολες οι μανες τα ιδια περνανε! :cry:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απολυτα και θα συμφωνησω με την ερικα που γραφει καπου οτι δεν την ενδιαφερει να γινει ζογκλερ εγω με ενα και τρελαινομαι μερες χωρις μπανιο ξεμμαλιασμενη κι εντρομη ξεσπαω σε οποιον βρεθει μπροστα μου σημειωτεον δεν εχουμε βοηθεια αποΠΟΥΘΕΝΑ..εισαι η καλυτερη μανουλα του κοσμου και τα παιδακια σου το νιωθουν απολυτα ..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

A! αυτό με το μπάνιο............... καλέ δεν προλαβαίνω, ήμαρτον δηλαδή. Χτες βράδυ έπεσα ξερή ως συνήθως και σήμερα σηκώθηκα στις 6 να κάνω μπάνιο και λούσιμο γιατί μετά από 2 μέρες απλυσιάς, δεν τολμούσα να πλησιάσω το γραφείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!Τελικά όλες λίγο πολύ στο ίδιο καζάνι βράζουμε!Αυτός είναι ο μαγικός κόσμος της μητρότητας! Πάντως νομίζω ότι στο μυαλό μας είναι όλα, γιατί δεν νομίζω ότι τα παιδιά μας ή οι άντρες μας πιέζουν για να τα βρίσκουν όλα στην τρίχα άρα χαλαρά!Κάθε μέρα ο άντρας μου με κράζει γιατί κάθομαι και πελαγώνω λες και μου έκανε ποτέ κανείς παρατήρηση ότι δεν του σιδέρωσα τα ρούχα ή ότι τι φαϊ είναι χθεσινό :lol: !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως να ιδρύσουμε σωματείο???

Όσο για αυτό με το μπάνιο....αν είμαι τυχερή και είναι κάποιος στο σπίτι θα κάνω...αλλιώς θα βρωμίσω...Καναδυό φορές μπήκαμε μαζί στο μπάνιο γιατί δεν γινόταν αλλιώς!

Δεν κάθεται καθόλου μόνος του, ακόμη και στην τουαλέτα για να πάω (μετα συγχωρήσεως) πρέπει να με έχει στο οπτικό του πεδίο, χωρίς να είναι πάντα αρκετό και αυτό!

Όσο για το μαγείρεμα κατάντησε πολυτέλεια, φροντίζω να μαγειρεύω για 2 μέρες και αν καταφέρω να βάλω και στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης ακόμη καλύτερα. Δουλειές μόνο όταν είναι ο μπαμπάς στο σπίτι, στην ουσία μια φορά την εβδομάδα...

Για να ετοιμάσω το φαγητό του πρέπει να τον έχω μαζί, ή στο καρεκλάκι δίπλα μου ή στο sling...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για αυτό με το μπάνιο....αν είμαι τυχερή και είναι κάποιος στο σπίτι θα κάνω...αλλιώς θα βρωμίσω...Καναδυό φορές μπήκαμε μαζί στο μπάνιο γιατί δεν γινόταν αλλιώς!

Δεν κάθεται καθόλου μόνος του, ακόμη και στην τουαλέτα για να πάω (μετα συγχωρήσεως) πρέπει να με έχει στο οπτικό του πεδίο, χωρίς να είναι πάντα αρκετό και αυτό!

Όσο για το μαγείρεμα κατάντησε πολυτέλεια, φροντίζω να μαγειρεύω για 2 μέρες και αν καταφέρω να βάλω και στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης ακόμη καλύτερα. Δουλειές μόνο όταν είναι ο μπαμπάς στο σπίτι, στην ουσία μια φορά την εβδομάδα...

Για να ετοιμάσω το φαγητό του πρέπει να τον έχω μαζί, ή στο καρεκλάκι δίπλα μου ή στο sling...

 

...και το παραπάνω είναι η περίληψη και της δικής μου ζωής! :D Αυτό με την τουαλέτα ειδικά, δεν το είχα φανταστεί ποτέ ότι θα μου συνέβαινε! :lol::lol::lol:

 

Τελικά όλες τα ίδια περνάμε!

 

Και εγώ καμία βοήθεια δεν έχω απο οικογένεια, αλλά συμβαίνει εν μέρει και λόγω πεποίθησης! Μακρια και αγαπημένοι που λέμε? ΑΥΤΟ! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά αλλά ώρες ώρες μου έρχεται να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο... στην κυριολεξία... ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ κλεισμένη μέσα, όλη μέρα με δυό παιδιά και με 800.000 δουλειές που οι περισσότερες αναβάλονται για την επόμενη κλπ

 

Κρίση είναι θα περάσει... το ξέρω... αλλά ήθελα να το πώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΩΣ ΚΟΡΗ !!!

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του μπαμπά μου...

Αυτο κολλάει στο άλλο μου ποστ (Οικογενειακο πρόβλημα κλπ) όπου θα γραψω το πως και το γιατι... αλλά να προσθέσω εδώ και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο εγώ είμαι σε αυτή τη κατάσταση. Δεν είναι λίγες οι φορές που αισθάνομαι άχρηστη ως μητέρα και ως σύζυγος.

Δεν είναι λίγες οι φορές που πελαγώνω με όλα και αναβάλλω πολλά πράγματα για αύριο.Τουλάχιστον τώρα ξέρω πως δεν είμαι η μόνη και παριγοριέμαι λιγάκι...

Μαριλένα να μην αισθάνεσαι καθόλου άχρηστη ως κόρη. Δεν νομίζω πως είναι πολλά τα παιδιά που θα έκαναν ότι έχεις κάνει εσύ για τους γονείς σου ως τώρα.

Σου εύχομαι γρήγορα να τελειώσουν όλα,για να βρεις την ηρεμία σου.

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενάκι ξεκινάω να γράφω αυτό το ποστ για δεύτερη φορά καθότι το θηρίο μου διέλυσε τα καλώδια της adsl μόλις πάταγα υποβολή και εξαφάνισε τα πάντα...είναι το πρώτο θέμα που διάβασα μετά την απάντηση που έγραψα στο άλλο σου θέμα με τους γονείς και έχω να σου πώ τα εξής: το πρόβλημα σου δεν είναι τόσο τραγικό όσο σου φαίνεται, απλά το βλέπεις διογκωμένο εξαιτίας του άλλου που είναι τεράστιο και απορροφά όλη σου την ενέργεια. οπότε καθώς δε βλέπεις εσύ την άκρη του τούνελ θα σε βοηθήσουμε εμείς να τη βρείς. Έχουμε και λέμε:

1. η κόρη σου πρέπει να πάει παιδικό όπωσδήποτε. Δεν θα κάνει καλό μόνο σε σένα που θα ξελασκάρεις λίγο, αλλά και στην ίδια που θα κάνει παρέα με παιδάκια της ηλικίας της και θα αλλάζει και παραστάσεις.

2. αν βάλεις τις δουλειές σου σε πρόγραμμα δε θα κουράζεσαι τόσο πολυ. Μπορείς να πεις π.χ. θακάνω μπάνια κάθε Σάββατο, Πιατοκατσαρολικά κάθε 2 μέρες και λεπτομέρειες κουζίνας κάθε 10, παιδικό δωμάτιο 2 φορές τη βδομάδα, σίδερο κάθε 15 κοκ... Άσε που ένα φοβερά διασκεδαστικό παιχνίδι για να παίζετε είναι το "μαμά και κόρη καθαρίζουν το σπίτι" . Άλλες μαμάδες μπορούν να σουπουν πόσο γουστάρουν τα πιτσιρίκια!

3. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως νόμος που να λέει οτί τις δουλειές πρέπει να τις κάνεις οπωσδήποτε πρωί. Μπορείς κάλλιστα να μαγειρέψεις ή να σιδερώσεις το απόγευμα που θα είναι και ο άντρας σου σπίτι να απασχολεί τα παιδιά. Φτιάχνε μεγάλες ποσότητες και βάζε τα στην κατάψυξη σε τάπερ ή σκεύη μιας χρήσης με καπάκι (κυκλοφορούν σε όλα τα μεγέθη αρα μπορείς να φυλάς απο όλο το ταψί μλεχρι 1 μερίδα) :wink:

4. Να χαμογελάς στον εαυτό σου κάθε πρωί. Και να φιλάς τον άντρα και τα παιδιά σου κάθε πρωί και κάθε βράδυ!!!

Όσο για το τραπέζωμα της πεθεράς...πες της πολύ ευχαρίστως, αρκεί να έρθει απο νωρίς να σε βοηθήσει με το μαγείρεμα μαζί με την κόρη της, αλλιώς ταβέρνα! Δεν θα παρεξηγηθούν σίγουρα. Κι αν παρεξηγηθούν...ξύδι!!!! :D:D:wink:

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια σορυ που θα ειμαι λιγο σκληρη μαζι σας, αλλα το ιδιο ειμαι και με τον εαυτο μου...

Και γω δεν προλαβαινω.. δουλευω , εχω ενα παιδι πανω στα ντουζενια του που θελει κυνηγι και απιστευτη προσοχη και μονιμως παραπονιεμαι οτι οτι κουραζομαι και δεν εχω χρονο ουτε τα φρυδια μου να βγαλω...

Για προσγειωθειτε ομως.. και αντικριστε λίγο την πραγματικοτητα..

Εχουμε συζυγους που μας βοηθανε στο σπιτι καταλαβαινουν τις αναγκες μας και αν μη τι άλλο δεν ειναι απαιτητικοι. Εχουμε γυναικες και μας ξεβρωμιζουν τα σπιτια 2 φορες το μηνα πραγμα που σημαινει οτι με μια σχετικη συντηρηση το σπιτι μενει καθαρο.. Ουτε τοιχους πλενουμε, ουτε πατζουρια, ουτε τριβουμε πλακακια.. Και ομως παραπονιομαστε..

Πως γινεται άλλες που δεν εχουν τη δικη μας πολυτελεια και τα καταφερνουν? Με δυο και με τρια παιδια και με δουλεια?

Μεσα στο ποστ σου Μαριλενα αναφερεις αρκετες φορες την εκφραση .... "Να μπω στο τσατ ή στο φορουμ".. και αν το καλοσκεφτεις εισαι ενα απο τα πολυ ενεργα μελη του φορουμ.. (οπως και γω φυσικα). Εχεις κατσει κατω να σκεφτεις πόσο χρονο σου τρωει το ιντερνετ? Θα μου πεις ξεκουραζομαι, χαλαρωνω, κανει καλο στα νευρα μου (τα ξερω τα ιδια λεω και γω..) Ομως πραγματικα εχεις σκεφτεις ποσες ωρες εισαι κολλημενη μπροστα στην οθονη και οτι αυτες τις ωρες θα μπορουσε να καθαριζεις το σπιτι σου να σιδερωνεις να παιζεις με τα παιδια σου?

Δυστυχως ειτε μας αρεσει ειτε οχι, με εξαιρεση καποιες κοπελες που μιλανε από τη δουλεια και μετα δεν ξαναμπαινουν καθολου, οι υπολοιπες τακτικες εχουμε παθει εξαρτηση από το ιντερνετ. Την ιδια εξαρτηση που παθαινει καποιος από το τσιγαρο ή το αλκοολ. Ειναι πλέον αναγκη μας να μπουμε και να μιλησουμε με τις ψηφιακες μας φιλεναδες, τοσο μεγαλη που για χαρη τους θυσιαζουμε και σπιτι και φιλους και την οικογενεια μας ακομα. Αν το παιδι μας καθοταν ησυχο επι 3 ωρες διπλα μας ωστε να ειμαστε σιγουρες για την ασφαλεια του, σας πληροφορω οτι οι περισσοτερες δεν θα γυρνουσαμε να το κοιταξουμε..

Τωρα που σας γραφω, ο Χαρης κοιμαται και ενω ξερω οτι μπορει σε μιση ωρα να ξυπνησει δεν σηκωνομαι να κανω τις δουλειες μου. Εχω την κατσαρολα απ΄το χτεσινο φαγητο του παιδιου απλυτη, ρουχα απλωμενα που εχουν στεγνωσει απ΄το πρωι, θελω να φτιαξω τις προσκλησεις για τα γενεθλια του Χαρη, να μαζεψω καποια πραγματα του αντρα μου, να του τα πανε τωρα που ερχεται και φυσικα να μαζεψω τα δικα μου πραγματα αφου τη Δευτερα τα ξημερωματα φευγω και αυριο επειδη υπαρχει μια περιπτωση να προλαβω να δω τον αντρα μου θελω να ειναι η μερα κενη. Και φυσικα το σπιτι θελει σκουπισμα σφουγγαρισμα, το μπανιο καθαρισμα κλπ.

Αν αυτο δεν ειναι εξαρτηση τοτε τι ειναι?

Αν ο Χαρης κοιμηθει κανονικα και δεν τον ξυπνησει κατι, μεχρι τις 4 προλαβαινω να κανω ολες τις δουλειες μου.. δυστυχως ομως για μενα θα μεινω κολλημενη στο πισι μεχρι να ξυπνησει το παιδι και μετα δεν θα προλαβαινω... Αν ομως τωρα το παρω αποφαση και σηκωθω το απογευμα μου θα ειναι ελευθερο να κανω οτι θελω και οταν θα ερθει πχ η αδελφη μου να μου κρατησει λιγο το Χαρη θα μπορω να βγαλω τα φρυδια μου, να βαψω τα νυχια μου, να κανω ενα μπανιο με την ησυχια μου.. Ομως αυτο δεν προκειτε να γινει και το απογευμα θα τρεχω πανικοβλητη, με το παιδι μεσα στα ποδια μου να προλαβω τις δουλειες μου.

 

Φοβερή η άποψη σου. Συμφωνώ απόλυτα χωρίς να θέλλω βέβαια να κατακρίνω τη Μαριλένα και τις αναγκες τις όπως κι εσύ άλλωστε. Ναι όπως συμφωνώ. Μια καλύτερη οργάνωση μπορεί να αλλάξει τη ζωή μας και τη διάθεση μας. Αρκεί να αποφασίσουμε να την κάνουμε!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως θέλω να σου πώ ότι συμφώνησα με τη Dora ως προς αυτά που έλεγε όπως είπα όχι για να σε κριτικάρω αλλά γιατί πολλές φορές θέλω να κάνω πολλά πράγματα και επειδή δεν ξέρω από που να αρχίσω προτιμώ από αμηχανία και νευρικότητα που μου φέρνουν όλα αυτά να μπώ λίγο στο ίντερνετ (τώρα που είναι και καινούργιος ο υπολογιστής να ξεδώσω). Αυτό όμως εχει σαν αυνέπεια κάποιες φορές να με αποσυντονίζει.

Νοιώθω την κατάσταση που περνάς παρ'ολο που έχω ένα παιδάκι για το λόγο ότι γυρίζω σπίτι μου 4.30 το απόγευμα και προσπαθώ να προλάβω τα χίλλια μύρια και ο άντρας μου λέιπει πολλες ώρες από το σπίτι.

Να ξέρεις και να παρηγοριέσαι μ'αυτό ότι πολλές είναι στη δική σου μοίρα και ακολούθησε όσο μπορείς τις συμβουλές των κοριτσιών για το τί πρέπει να κάνεις και τί πρέπει να αγνοήσεις όσο μπορείς.

Σίγουρα είναι φάση που θα περάσει μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμη τα παιδιά. Ελπίζω να νοιώσεις καλύτερα και μόνο από το γεγονός ότι είσαι στην προνομιακή θέση να σε συμβουλεύουν τόσες φίλες που δεν σε ξέρουν καν.

Και ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα προηγουμένως απλά θεώρησα ότι κάπου εκφράζει και τα δικά μου σναισθήματα ως προς την άτιμη έλλειψη οργάνωσης.

Και μόνο που γράφεις εδώ σημαίνει ότι νοιάζεσαι για την οικογένεια σου μια που ψάχνεις λύσεις.

Εύχομαι να νοιώσεις σύντομα καλύτερα ακόμα κι αν η κατάσταση αλλάξει έστω και ελάχιστα!!! :)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως κάποια στιγμή μέσα σε όλη αυτ΄τη βαβούρα που περνάς μου είχες πει μέσα στο τσατ ότι ψάχνεις πού να στείλεις την Αγγελιάνα. Ε, αυτό δεν σου λέει τίποτα για το αν είσαι καλή μάνα. Ποιά θα σκεφτόταν λίγους μήνες μετά τη γέννηση ενός μωρού να τρέχει γοα δραστηριότητες για το άλλο παιδί;;;Για πες μου ποιά;;;

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dora

Συμφωνώ μαζί σου ότι μια καλή οργάνωση θα μας βοηθούσε πάρα πολύ.

Κάθε μέρα σκέφτομαι πως μολις κοιμηθούν τα παιδιά θα κάνω χίλιες δυό δουλειές. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ? κ'ανω οτιδήποτε άλλο εκτός από τις δουλειές που σκεφτόμουν(Ιδίως τώρα που γνώρισα αυτό το forum) με αποτέλεσμα μετά να πελαγώνω...

Να σου κάνω και μια χαζή ερώτηση?

Τι ακριβώς είναι αυτό το Chat που διαβάζω εδώ συνεχώς :?::roll:

Link to comment
Share on other sites

Τακούλα μου για να σου απαντήσω εγώ μια που η Dora μπορεί να κοιμάται η κοπέλα τέτοια ώρα και αφού βρήκες εμένα εύκαιρη ενεργό μέ΄λος και του τσατ να σου πώ ότι το τσατ είναι το δωμάτιο που συνομιλούμε τα μέλη του φόρουμ άμεσα. Βρίσκεται στην κεντρική σελίδα του πάρεντς. Αν κατέβεις λίγο κάτω από εκεί που ΄λέει για το μάρσιππο θα το δεις. Θα μπώ τώρα για να κάνεις και πρόβα!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει να κάνει και με τις αξιολογήσεις παίδες το τι συμβαίνει με τις δουλειές. Εγώ σαφώς, πέρα απο ότι τις βαριέμαι αφάνταστα, δυσκολεύομαι και με το γεγονός ότι προτιμών να κάνω κάτι με την κόρη μου παρά να σφουγγαρίζω. Και η κόρη μου έχει ανάγκη συνεχώς σε αυτή την ηλικία να την τροφοδοτώ με ερεθίσματα. Οι φορές που παίζει μόνη της ειναι συχνές και τις έχει ανάγκη, αλλά πείτε μου ποια δουλειά τελειώνει σε 10 ή 15 λεπτά? Με ένα νιάνιαρο να σε ακολουθεί συνεχώς και να μπαίνει στα πόδια σου λίγες δουλιε΄ς γίνονται και αυτές χρειάζονται διπλή και τριπλή ώρα.

Ασε που έχει ενθουσιαστεί με το να κάνουμε δουλειές μαζί και συνέχει βρέχει ή φτύνει ότι πανί ή χαρτί βρίσκει μπροστά της και ξεσκονίζει τα τζάμια , τις λάκες, τις πόρτες , τα ηλεκτρικά είδη.... Μαγικά δακτυλάκια. Τόσο χαριτωμένο όταν το κάνει μα τόσο βρώμικο μετά............. Δε θέλω να την σταματήσω, αν και προσπάθησα, γιατί έχει την αίσθηση ότι συμμετέχει <<μαμά καθαρίζουμε τώρα, έ μαμα??>>>,,,,,,,,Εγω το πήρα απόφαση το σπίτι θα βρωμάει, μια στο τόσο παίρνουμε γυναίκα, αλλά δε φτάνει........... και μπήκαμε στην εποχή του ασιδέρωτου ρούχου. Μπάνιο κάνω καθε μέρα εκτός απο εξαιρέσεις αλλά και αυτο ειναι δύσκολο να βρεθεί χρόνος να το κάνω και το βράδυ είμαι τόσο κουρασμένη........

Αλλά, νομίζω είναι θέμα αξιολογήσεων.

Το μπάνιο μας είναι 2 στις 3 μέρες καθαρό και η κουζίνα, ανάλογα με τηνπεριοχή ο νιπτήρας συνέχεια, το πάτωμα 4 στις 3 μέρες βρώμικο, απλά δε το προλαβαίνω..... Αλλά οι λίγες ώρες που είμαστε μαζί με το νιάνιαρο, και δεν κοιμόμαστε αξίζει να γίνονται ώρες παιχνιδιού και δημιουργίας..

(σημειώνω ότι ο πατέρας της έρχεται στις 9 συνήθως, οπότε δεν έχω βοήθεια να την κρατήσει κάποιος για να συμμαζέψω).

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Μαριλένα. Στο μυαλό μου να ήσουνα δεν θα τα έλεγες έτσι.

Εγώ έχω μόνο ένα παιδί και αισθάνομαι εξουθενωμένη. Και έχω και άνδρα με κατανόηση και μια μάνα που αραιά και που έρχεται από καμιά ώρα.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί μία γυναίκα να τα καταφέρει. Βλέπω γυναίκες βαμμένες και χτενισμένες , σπίτια στην τρίχα , ζευγάρια που έχουν 2 παιδιά πιασμένα χέρι - χέρι και λέω είναι δυνατόν;;;

 

Καταρχήν το δικό μου μυαλό έχει χαθεί. Είναι πολλές οι φορές που δεν μπορώ να βρω απλές λέξεις για να εκφραστώ. Το μωρό είναι 11 μηνών και νομίζω πως περνά αρκετή ώρα μόνη της, αλλά εγώ κουράζομαι. Θέλω να κοιμηθώ και δεν με αφήνει, να φάω και δεν με αφήνει, να βγω έξω και δεν με αφήνει κλπ , κλπ...

 

Την αγαπώ πιο πολύ από την ζωή μου και θέλω να μου χαρίσει ο Θεός και άλλα παιδιά και είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρω. Ίσως όχι τέλεια, με πολύ περισσότερο κόπο από κάποιες άλλες, αλλά θα τα καταφέρω.

Και ξέρεις γιατί; Ο Θεός μας έχει πλάσει έτσι ώστε να αντέχουμε και να τα καταφέρνουμε. Γι' αυτό και είμαστε και τόσο σκληρές και απαιτητικές , ειδικά από τον εαυτό μας. Να παρακαλάς να είστε γεροί και αγαπημένοι, όλα τ' άλλα είναι περιττά.

 

Μπορεί η Αγγελιάνα να φάει και μπαγιάτικο φαγητό, το μωρό να κλάψει λίγο παραπάνω αλλά όλα θα μεγαλώσουν όπως μεγαλώσαμε και εμείς ,με λιγότερη φροντίδα και με περισσή αγάπη. Πρόσεξε τον εαυτό σου όσο μπορείς γιατί αν κλατάρεις θα είναι καταστροφή για την ίδια σου την οικογένεια.

Να σκέφτεσαι πως όλα ξεκινάνε και τελειώνουν σε εσένα. Πρέπει να είσαι εσύ καλά για να είναι και όλοι οι υπόλοιποι καλά. Όσο αφορά την πεθερά σου, πες της να έρθει νωρίς για να κάνει τις σαλάτες και να φέρει και φαγητό μαζί της για να σε ξεκουράσει. Αλλιώς αρρώστησε....(κλεμμένη ίδέα αλλά καλή ιδέα) . Να θυμάσαι πως όλα μπορείς να τα καταφέρεις , φτάνει να θελήσεις. Δεν υπήρχαν φορές που ενώ ήσουν άρρωστη , φρόντισες την οικογένεια σου και δεν τους έλειψε τίποτε;

Δυστυχώς η κοινωνία μας έχει πολλές απαιτήσεις από την γυναίκα. Εισαι μάνα , σύζυγος , κόρη , φίλη , επαγγελματίας και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Αν μπορείς να βάλεις πρόγραμμα στις δουλειές σου κάνε το θα σε βοηθήσει πολύ. Μάθε την κόρη σου να κάνει πράγματα για το σπίτι και γι' αυτήν , είναι απίθανο το τι μπορούν να κάνουν τα παιδιά... Και χώσε λίγο τον ανδρούλη σου ...Καμιά ώρα , όχι πολύ , και βγες ή πιες ή κάπνισε... Κάτι που να σου αρέσει....Έχω σήμερα ήπια 3 ποτήρια κρασί και έγινα άλλος άνθρωπος... Και μίλα...

Μοιράσου αυτά που αισθάνεσαι. Βοηθάει ακόμη και να τα πεις...Χάρηκα που βρήκα το post σου , γιατί και εγώ αισθάνομαι ανίκανη. Δεν προλαβαίνω να έχω το σπίτι όπως θα ήθελα να το έχω και με κουράζει να τα βλέπω άνω κάτω , ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ...Το ότι μοιράστηκες τις σκέψεις σου βοήθησε εμένα. Με ξενύχτησε κιόλας, αλλά με έκανε να αισθανθώ καλά. Μακάρι να ήμουν κοντά να μπορούσα να σου κρατήσω μια ώρα τα παιδιά σου να πας για έναν καφέ... Φρόντισε τον εαυτό σου και θα τα δεις όλα πιο ροζ...

Καλή σου μέρα

Υ.Γ. Αν δεν τα καταφέρνεις , στείλε τα μωρά σου σε εμένα. Θα τα φροντίσω σαν να είναι δικά μου παιδιά... Το σκέφτεσαι; Φρίκη ένα μέλλον χωρίς τα ζουζούνια. Πάρε μια βαθιά ανάσα και χαμογέλασε

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με βοήθησε ο καλός Θεούλης και έχω αρχίσει να ηρεμώ λιγάκι... γιατί το κυρίως πρόβλημα είναι τα ψυχονευρωτικά μου... Φυσικά και δεν σου στέλνω τα ζουζούνια μου... Χαχα ! Τι θα απογίνω χωρίς αυτά ?

Είναι πράγματι δύσκολο να είσαι Μητέρα... αλλά είναι και ότι καλύτερο !!!

 

Σκέφτομαι πιο πρίν πόσες ώρες έτρωγα για να δουλεύω και να χαίρεται κάποιος άλλος τους κόπους μου !

Ενώ αυτή τη στιγμή τι βλέπω μπροστά μου ? Ο μπέμπης ξάπλα στο ριλάξ και η Αγγελιάννα του παίζει παλαμάκια και του τραγουδάει... Αυτό ονειρευόμουνα πάντα... ? Μάλλον !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαριλένα.... ακριβώς.... Όταν τα βλέπεις έτσι χαρούμενα να παίζουνε, να τραγουδάνε, ξεχνάς και κουραση και τα πάντα... Νιώθεις απέραντη ευτυχία, που έχεις τα παιδάκια σου.... Είναι ό,τι καλύτερο.... :D:D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα εχω πολλα σκαμπανεβασματα !!!

Παλι περναω ημερες πτωσης !!!

Ηθελα να ηξερα θα ισιωσω ποτε ?

Μηπως πρεπει τελικα να με δει κανας ψυχιατρος και οχι ψυχολόγος ??? !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...