Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιγκαν γονείς = βιγκαν παιδιά;


Recommended Posts

Εδώ και 15 χρόνια είμαι βιγκαν. Ο σύζυγος επίσης τα τελευταία 10 χρόνια. Επειδή γνωρίζουμε πολυ καλά, πως πρόκειται πέραν των διατροφικών συνηθειών για τρόπο ζωής, επιλέξαμε τα παιδιά μας να ακολουθήσουν τη μεσογειακή διατροφή και εφόσον επιλέξουν αργότερα στη ζωή τους συνειδητά να ενστερνιστούν τις δικές μας απόψεις να το κάνουν. Στην προκειμένη φάση της ζωής τους απλώς θα σήμαινε αποκλεισμό από μια σειρά κοινωνικές επαφές, όπως για παράδειγμα πάρτι ή αποδοχή προσκλήσεων, καθώς δεν μπορεί να κατανοήσει ένα παιδί γιατί να μη φάει την τούρτα, το μπισκότο ή το κεφτεδακι και τυροπιτακι που του προσφέρουν.

Κάποιοι άλλοι φίλοι μας, επιλέγουν να ακολουθήσουν τα παιδιά τους τη βιγκαν διατροφή εξαρχής, με ο,τι αυτό συνεπάγεται.

Θα ήθελα να διαβάσω τις πρακτικές άλλων βιγκαν γονιών και γενικότερες απόψεις επί του θέματος.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατά τη γνώμη μου, πολύ σωστά αφήσατε στα παιδιά την ελευθερία να επιλέξουν. Εγώ προσωπικά είμαι κατά κάθε επιβολής αυστηρής, ακραία, ασυνήθιστης, όπως θέλετε πείτε το, μην παρεξηγηθώ, διατροφής στα παιδιά. Δεν είναι μόνο θέμα κοινωνικού αποκλεισμού, είναι θέμα υγιούς ανάπτυξης. Για την ανάπτυξή τους τα παιδιά χρειάζονται μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης που κακά τα ψέματα, δύσκολα αναπληρώνουν άλλα τρόφιμα πέρα των ζωικών τροφών (γάλα, αυγά, κρέας, ψάρι). Ειδικά τα πρώτα χρόνια επιβάλλεται για την ανάπτυξή τους να τρώνε τα πάντα με μέτρο. Δεν μιλάμε για την υπερβολή της προηγούμενης γενιάς, με τα μεταπολεμικά σύνδρομα, που έτρωγαν κάθε μέρα κρέας. Η μεσογειακή διατροφή που έχετε επιλέξει είναι ιδανική.

Αλήθεια Άννα, εσύ και ο σύζυγός σου πως τα πάτε με αιματοκρίτη και σύμπλεγμα βιταμινών Β? Παίρνεται κάποια συμπληρώματα ή η διατροφή σας είναι τόσο προσεκτική που σας καλύπτει?

Επίσης, αν επιτρέπεται να ρωτήσω, την επιλογή να γίνεται βίγκαν την κάνατε για ηθικούς ή για άλλους λόγους?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Αννα 35 said:

Εδώ και 15 χρόνια είμαι βιγκαν. Ο σύζυγος επίσης τα τελευταία 10 χρόνια. Επειδή γνωρίζουμε πολυ καλά, πως πρόκειται πέραν των διατροφικών συνηθειών για τρόπο ζωής, επιλέξαμε τα παιδιά μας να ακολουθήσουν τη μεσογειακή διατροφή και εφόσον επιλέξουν αργότερα στη ζωή τους συνειδητά να ενστερνιστούν τις δικές μας απόψεις να το κάνουν. Στην προκειμένη φάση της ζωής τους απλώς θα σήμαινε αποκλεισμό από μια σειρά κοινωνικές επαφές, όπως για παράδειγμα πάρτι ή αποδοχή προσκλήσεων, καθώς δεν μπορεί να κατανοήσει ένα παιδί γιατί να μη φάει την τούρτα, το μπισκότο ή το κεφτεδακι και τυροπιτακι που του προσφέρουν.

Κάποιοι άλλοι φίλοι μας, επιλέγουν να ακολουθήσουν τα παιδιά τους τη βιγκαν διατροφή εξαρχής, με ο,τι αυτό συνεπάγεται.

Θα ήθελα να διαβάσω τις πρακτικές άλλων βιγκαν γονιών και γενικότερες απόψεις επί του θέματος.

 

Αχ τι ωραίο θέμα που άνοιξες κοπέλα μου. Και εγώ έχω υιοθετήσει για τον ευατό μου μία βίγκαν διατροφή χωρίς όμως να έχω αποκλείσει εντελώς το κρέας! για τα παιδά μου εννοείται πως έχω υιοθετήσει την μεσογειακή διατροφή που θεωρώ πως υπερέχει όλων. Μερικές οικογένειες ακολουθούν ακραίες διατροφικές συνήθειες και καλά για τον ευατό τους αλλά για τα παιδιά? όχι δεν είμαι καθόλου σύμφωνη. Μπράβο σου πάντως που μπορείς και διαχωρίζεις και δεν επιβάλλεις μία δική σου επιλογή που έχει να κάνει και με την ευρύτερη υγεία στα παιδιά σου. Εσύ κοπέλα μου έκανες τις επιλογές σου, άσε τα παδιά να πάρουν τις δικές τους αποφάσεις!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Εδώ και 15 χρόνια είμαι βιγκαν. Ο σύζυγος επίσης τα τελευταία 10 χρόνια. Επειδή γνωρίζουμε πολυ καλά, πως πρόκειται πέραν των διατροφικών συνηθειών για τρόπο ζωής, επιλέξαμε τα παιδιά μας να ακολουθήσουν τη μεσογειακή διατροφή και εφόσον επιλέξουν αργότερα στη ζωή τους συνειδητά να ενστερνιστούν τις δικές μας απόψεις να το κάνουν. Στην προκειμένη φάση της ζωής τους απλώς θα σήμαινε αποκλεισμό από μια σειρά κοινωνικές επαφές, όπως για παράδειγμα πάρτι ή αποδοχή προσκλήσεων, καθώς δεν μπορεί να κατανοήσει ένα παιδί γιατί να μη φάει την τούρτα, το μπισκότο ή το κεφτεδακι και τυροπιτακι που του προσφέρουν.

Κάποιοι άλλοι φίλοι μας, επιλέγουν να ακολουθήσουν τα παιδιά τους τη βιγκαν διατροφή εξαρχής, με ο,τι αυτό συνεπάγεται.

Θα ήθελα να διαβάσω τις πρακτικές άλλων βιγκαν γονιών και γενικότερες απόψεις επί του θέματος.

Δεν είμαι βίγκαν, ωστόσο κι εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα, θα τα άφηνα να επιλέξουν μεγαλώνοντας.

 

Σε ό,τι αφορά την υγιή ανάπτυξη των παιδιών, η συνεργασία με διατροφολόγο μπορεί να εξασφαλίσει ότι το παιδί παίρνει ό,τι χρειάζεται από την τροφή. Διαφορετικά θέλει ένα σχετικό ψάξιμο προκειμένου να καταλήξεις σε ένα ισορροποημένο πλάνο. Δε θεωρώ πάντως ότι όλα τα παιδιά σήμερα λαμβάνουν τα απαραίτητα, ούτως ή άλλως. Απεναντίας καταναλώνουν πολλά περιττά, και δεν αναφέρομαι στα γλυκά πχ, αλλά και σε φαινομενικά αθώες τροφές.

 

Σίδηρος, ασβέστιο και πρωτεΐνη υπάρχουν σε πολλές τροφές μη ζωικής προέλευσης, αυτό που έχω διαβάσει ότι πρέπει υποχρεωτικά να λαμβάνουν ως συμπλήρωμα όσοι ακολουθούν βίγκαν διατροφή, είναι η Β12, όπως ανέφερε και η Mary1976 . Αν το καλοσκεφτείτε όμως, οι μόνες τροφές που συστήνεται να καταναλώνουμε άφοβα και σε ποσότητες, είναι τα φρούτα, τα λαχανικά και τα όσπρια. Για όλα τα υπόλοιπα όλο και κάτι έχει ακουστεί κατά καιρούς.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που έχετε αυτή την άποψη, γιατί συνήθως οι βίγκαν γονείς επιβάλλουν τη βίγκαν διατροφή και στα παιδιά τους.  Πέραν του αν αυτό είναι σωστό ή λάθος διατροφικά για ένα μικρό παιδί (το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση, αν και εγώ διαφωνώ κάθετα), όπως πολύ σωστά είπες κάτι τέτοιο θα σήμαινε και κοινωνικό αποκλεισμό για τα παιδιά. Επιπλέον, ακόμα και αν τελικά επιβληθεί μια τέτοια διατροφή σε μικρό παιδί, δεν είναι απαραίτητο ότι το παιδί θα συνεχίσει την ίδια διατροφή ή την ίδια φιλοσοφία μεγαλώνοντας...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Καταρχάς, στην ηλικία των 20 ετών, που υιοθέτησα τον βίγκαν τρόπο ζωής, προφανώς και δεν συνέτρεχαν θέματα υγείας. Ήρθα σε επαφή με το συγκεκριμένο τρόπο ζωής κατά τη διάρκεια των σπουδών μου στο ΗΒ και στην υιοθέτησή του, πέραν των μακροπρόθεσμων οφελών σε ο,τι αφορά την υγεία, συνέβαλαν κυρίως λόγοι ηθικοί. Θα μπορούσα να μακρηγορήσω αναπτύσσοντας τη φιλοσοφία, ωστόσο φοβάμαι ότι θα κουράσω. Αν ενδιαφέρεστε υπάρχουν στο διαδίκτυο πολλές πληροφορίες.
Αναφέρεστε στο θέμα της ανάπτυξης και της υγείας των παιδιών σε περίπτωση υιοθέτησης μιας τέτοιας διατροφής (που θα μου επιτρέψετε να διευκρινίσω πως ούτε ακραία, ούτε αυστηρή είναι). Επειδή, υπάρχει αρκετή άγνοια, απλά να αναφέρω, ότι οι πηγές πρόσληψης πρωτεϊνών, αλλά και ασβεστίου πέραν των ζωικών είναι πάρα πολλές. Τα κόκκινα φασόλια κι εν γένει τα φασόλια, τα όσπρια, το καλαμπόκι, η σόγια, τα καρύδια, τα φιστίκια και τα αμύγδαλα είναι εξαιρετικές πηγές πρόσληψης πρωτεΐνης. Αντίστοιχα, τα πορτοκάλια, τα αμύγδαλα, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, τα σύκα, το μπρόκολο αποτελούν μη ζωικές πηγές ασβεστίου.
Στη δική μας περίπτωση, ο μόνος λόγος που αποφασίσαμε να μην ακολουθήσουν τα παιδιά μας το βιγκανισμό ήταν κοινωνικοί και φυσικά το στοιχείο της ελεύθερης επιλογής, καθώς πρόκειται για τρόπο ζωής.
Ευτυχώς, από άποψη υγείας, τόσο ο σύζυγος, όσο και εγώ δε χρειαζόμαστε κανένα συμπλήρωμα διατροφής. Καλύπτουμε επαρκώς τις ανάγκες μας από τη διατροφή μας. Αυτό επιβεβαιώνεται από τις εξετάσεις αίματός μας, στις οποίες υποβαλλόμαστε τακτικά. Ενδεικτικά, στις εγκυμοσύνες μου, πέραν του φολικού οξέως που χορηγείται καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης, δε χρειάστηκα συμπληρώματα. Γέννησα τα δίδυμα με αιματοκρίτη 40 και στην μπέμπα προ τριμήνου με αιματοκρίτη 42.

Ζαχαρουλινι, θα μου επιτρέψεις να διευκρινίσω ότι η διατροφή σου πιθανά να προσεγγίζει το βιγκανισμο, εφόσον όμως περιλαμβάνει την οποία ζωική πηγή δεν αποτελεί βιγκαν διατροφή.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ κι εγώ ακραίο να βάζεις τα μωρά σε vegan διατροφή. Κάνετε το σωστό που τα διαχωρίζετε γιατί κι εγώ πιστεύω πως σε αυτή τη φάση της ζωής τους έχουν ανάγκη από ζωικές τροφές. Αργότερα θα μπορεί να τις αναπληρώσει καλύτερα εφόσον διαλέξει και του ταιριάξει αυτή η επιλογή ζωής (που είναι και το πιο πιθανό εφόσον οι γονείς έχουν αυτή τη φιλοσοφία).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Εδώ και 15 χρόνια είμαι βιγκαν. Ο σύζυγος επίσης τα τελευταία 10 χρόνια. Επειδή γνωρίζουμε πολυ καλά, πως πρόκειται πέραν των διατροφικών συνηθειών για τρόπο ζωής, επιλέξαμε τα παιδιά μας να ακολουθήσουν τη μεσογειακή διατροφή και εφόσον επιλέξουν αργότερα στη ζωή τους συνειδητά να ενστερνιστούν τις δικές μας απόψεις να το κάνουν. Στην προκειμένη φάση της ζωής τους απλώς θα σήμαινε αποκλεισμό από μια σειρά κοινωνικές επαφές, όπως για παράδειγμα πάρτι ή αποδοχή προσκλήσεων, καθώς δεν μπορεί να κατανοήσει ένα παιδί γιατί να μη φάει την τούρτα, το μπισκότο ή το κεφτεδακι και τυροπιτακι που του προσφέρουν.

Κάποιοι άλλοι φίλοι μας, επιλέγουν να ακολουθήσουν τα παιδιά τους τη βιγκαν διατροφή εξαρχής, με ο,τι αυτό συνεπάγεται.

Θα ήθελα να διαβάσω τις πρακτικές άλλων βιγκαν γονιών και γενικότερες απόψεις επί του θέματος.

 

Δεν είμαι vegan καταρχήν, οπότε μην πάρει ό,τι λέω και τοις μετρητοις. Από τους φίλους και γνωστούς που είναι vegan καταλαβαίνω ότι υπάρχουν δύο φιλοσοφίες: vegan για λόγους υγείας, όπου ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του ή vegan για λόγους συνείδησης, όπου ζωικό προϊόν δεν μπαίνει στο σπίτι. Αν είστε στην πρώτη κατηγορία, είναι λογικότατη η απόφαση σας, αν είστε στη δεύτερη, με παραξενεύει ομολογώ.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Αννα 35 said:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Καταρχάς, στην ηλικία των 20 ετών, που υιοθέτησα τον βίγκαν τρόπο ζωής, προφανώς και δεν συνέτρεχαν θέματα υγείας. Ήρθα σε επαφή με το συγκεκριμένο τρόπο ζωής κατά τη διάρκεια των σπουδών μου στο ΗΒ και στην υιοθέτησή του, πέραν των μακροπρόθεσμων οφελών σε ο,τι αφορά την υγεία, συνέβαλαν κυρίως λόγοι ηθικοί. Θα μπορούσα να μακρηγορήσω αναπτύσσοντας τη φιλοσοφία, ωστόσο φοβάμαι ότι θα κουράσω. Αν ενδιαφέρεστε υπάρχουν στο διαδίκτυο πολλές πληροφορίες.
Αναφέρεστε στο θέμα της ανάπτυξης και της υγείας των παιδιών σε περίπτωση υιοθέτησης μιας τέτοιας διατροφής (που θα μου επιτρέψετε να διευκρινίσω πως ούτε ακραία, ούτε αυστηρή είναι). Επειδή, υπάρχει αρκετή άγνοια, απλά να αναφέρω, ότι οι πηγές πρόσληψης πρωτεϊνών, αλλά και ασβεστίου πέραν των ζωικών είναι πάρα πολλές. Τα κόκκινα φασόλια κι εν γένει τα φασόλια, τα όσπρια, το καλαμπόκι, η σόγια, τα καρύδια, τα φιστίκια και τα αμύγδαλα είναι εξαιρετικές πηγές πρόσληψης πρωτεΐνης. Αντίστοιχα, τα πορτοκάλια, τα αμύγδαλα, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, τα σύκα, το μπρόκολο αποτελούν μη ζωικές πηγές ασβεστίου.
Στη δική μας περίπτωση, ο μόνος λόγος που αποφασίσαμε να μην ακολουθήσουν τα παιδιά μας το βιγκανισμό ήταν κοινωνικοί και φυσικά το στοιχείο της ελεύθερης επιλογής, καθώς πρόκειται για τρόπο ζωής.
Ευτυχώς, από άποψη υγείας, τόσο ο σύζυγος, όσο και εγώ δε χρειαζόμαστε κανένα συμπλήρωμα διατροφής. Καλύπτουμε επαρκώς τις ανάγκες μας από τη διατροφή μας. Αυτό επιβεβαιώνεται από τις εξετάσεις αίματός μας, στις οποίες υποβαλλόμαστε τακτικά. Ενδεικτικά, στις εγκυμοσύνες μου, πέραν του φολικού οξέως που χορηγείται καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης, δε χρειάστηκα συμπληρώματα. Γέννησα τα δίδυμα με αιματοκρίτη 40 και στην μπέμπα προ τριμήνου με αιματοκρίτη 42.

Ζαχαρουλινι, θα μου επιτρέψεις να διευκρινίσω ότι η διατροφή σου πιθανά να προσεγγίζει το βιγκανισμο, εφόσον όμως περιλαμβάνει την οποία ζωική πηγή δεν αποτελεί βιγκαν διατροφή.

 

Ναι το καταλαβαίνω αυτό, είπα ότι έχω υιοθετήσει για τον ευατό μου μία βιγκαν διατροφή χωρίς πλήρη αποκλεισμό του κρέατος γιατί π.χ. και εγώ σε κοινωνικές εκδηλώσεις δεν θέλω να φαίνομαι ακατάδεκτη όταν μου προσφέρουν κάτι, ή σε πάρτυ κλπ που κάνω σπίτι θα φάω και εγώ όπως και οι καλεσμένοι από το φαγητό που έχουμε φτιάξει ή και σε άλλες κοινωνικές εκδηλώσεις που θα πάω θα φάω για να δίνω το καλό παράδειγμα και στα παιδιά μου!

Μπράβο σου πάντως που καταφέρνεις και το διαχωρίζεις όλο αυτό γιατί έτσι καταλαβαίνουν και τα παιδιά σου ότι αυτό που κάνει η μαμά ή ο μπαμπάς και που μερικές φορές είναι και κακό δεν είναι απαραίτητο να το ακολουθήσουν.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

@Αννα 35 εφόσον αναφέρεσαι σε λόγους ηθικής, νομίζω τότε το λογικό θα ήταν και τα παιδιά να ακολουθούν τουλάχιστον μία vegetarian διατροφή; Ειναι λίγο περίεργο το μήνυμα αλλιώς, δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι, όπως τα περιγράφεις είναι ΑΡΓΚ, ο σύζυγος και εγώ δεν καταναλώνουμε κανένα είδος ζωικού προϊόντος. Στο σπίτι βέβαια μπαίνουν, για χάριν των παιδιών. Αλλά δεν περιορίζεται ο βιγκανισμος μονάχα στη διατροφή. Δεν αγοράζουμε προϊόντα ένδυσης, υπόδησης ή αντικείμενα που ολικώς ή μερικώς έχουν παραχθεί από υλικά ζωικής προελεύσεως. Δε χρησιμοποιούμε καλλυντικά ή άλλα προϊόντα που έχουν δοκιμαστεί σε πειραματόζωα. Εδώ έχουμε κάνει μια εξαίρεση αναφορικά με τα αναγκαία φάρμακα, τα οποία ομως ευτυχώς τόσο ο σύζυγος όσο και εγώ δεν εχουμε χρειαστει εδώ και αρκετά χρόνια. Και άλλα πολλά.

 

Ζαχαρουλινι, πραγματικά το θέμα που έθιξες σε σχέση με την ελευθερία επιλογής των παιδιών είναι μεγάλο. Φυσικά και θα επιθυμούσαμε κάποια στιγμή να ενστερνιστούν τις δικές μας απόψεις, όμως στόχος μας δεν είναι να βγάλουμε στην κοινωνία παιδιά - αντίγραφα δικά μας, αλλά ανθρώπους καλύτερους απ' ότι έχουμε υπάρξει εμείς.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...