Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιλιγγος


Krinoula

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια ειμαι καινουρια κ χαιρομαι που σας γνωριζω εστω απο εδω!Εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων μετα απο εξωσωματικη κ ειμαι πολυ χαρουμενη!μετα απο 8 μηνες θηλασμου πρωι βραδυ κ κουρασης επαθα γερο ιλιγγο!εκοψα τον θηλασμο πηρα vomex για 3 μερες απλα απο τοτε μου χει μεινει λιγο πηγα σε ορυλα τπτ εκανα αξονικη τπτ.ο ορθοπεδικος μου πε αυτο ειναι λαβυρινθος ασχετα τι μου πε ο ορυλας και μου δωσε ribrain για αρκετο καιρο!Το χει παθει καμια;Επηρεαζεται ο λαβυρινθος απο τις ορμονες ;γιατι εγω το χα παθει κ πιο λαιτ και αργησε να μου φυγει οταν επαιρνα και τις ορμονες της εξωσωματικης!Σας ευχαριστω γενικα επειδη απλα σας παρακολουθουσα ειστε πολυ "ζεστο"σαιτ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πώ! τι θέμα άνοιξες! 

λοιπόν θα σου πω για θεία μου που ως γιατρός ήταν μέσα στο νοσοκομείο, έκαναν όλες τις εξετάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, (εγκεφάλους, αξονικές και και και) και τελικά ήταν από πιασμένο νεύρο που πέρναγε μέσα από κάποιο μύ, επειδή καμπούριαζε στην δουλειά της και σήκωνε τους ώμους μπροστά /προς πάνωψηλά και έκανε μήνες για να βρεί τι ήταν. ! 

Ήταν τέτοιος ο ίλλιγος που είχε που δε μπορούσε να δουλέψει!

Όπως μου το περιγράφεις και επειδή ξέρω θηλάζοντας και  εγώ μαραθώνια ότι αυτό που πιάνεται είναι αυτό αρκιβώς στο σημείο,  μιας και τα χέρια μας κρατούν πολλές ώρες ένα μωρό, ακίνητες, ειδικά εάν δεν έχουμε σωστά βαλμένα μαξιλάρια ! 

θα σου έλεγα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

να επισκεφτείς άλλο γιατρό, έναν φυσίατρο ή καλύτερα οστεοπαθητικό (στο εξωτερικό πολύ πιο γνωστό, υπάρχουν και εδώ αρκετοί), και γενικά 

να πάρεις κατι μπάλες μασαζ που υπάρχουν να κάνεις μόνη σου στη πλάτη σου "μαλάκωμα" των ιστών της πάνω πλάτης. Υπάρχει στην ίντερσπορτ, είναι ένα σαν διπλό μπαλάκι, 

διπλή μπάλα / δύο κολλημένες σκληρές καουτσουκένιες μπάλες μαζί σε ένα,   γύρω στα 9 ευρώ? Πάρε τηλ και ρώτα στη περιοχή σου αν το εχουν. 

αν ψαξεις στο ιντερνετ φτιαχνεις τετοιο πραγμα κιόλας εάν βάλεις δυο σκληρές μπάλες λακρός, lacrosse  μέσα σε μια κάλτσα και την δέσεις σφιχτά (βαμβακερή κάλτσα για να μη σου πηγαίνει πέρα δώθε! 

ε αυτό το βάζεις στον τοίχο και κάνεις μόνη σου μασάζ! μια φίλη μου μου το σύστησε και η θεία μου το κάνει αυτό... και φυσικά ειδική εκγύμναση και πολύ προσοχή στην στάση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ!!Γιατι ο ορθοπεδικος μου μου πε να παρω RIBRAIN και θα περασει επιμενει για λανυρινθο τι να πω!!!Μιας φιλης μου ειχε πιαστει ενα νευρο στον αυχενα.  απο θηλασμο κ αγκαλια και ειχε ιλιγγους το βρηκε μετα απο καιρο και επαιρνε adivon για πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , belleblue είπε:

που να καταλάβει βρε παιδί μου ένας άνθρωπος που δεν ξέρει τι σημαίνει 8 μήνες θηλασμοί, τι σημαίνει αυτό μετέπειτα  για τις ωμοπλάτες!!!!! 

Αχ αστο που να καταλαβουν!!!!!θα συνεχισω και με τα χαπια θ δω αυτο μου πες για να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  ... έκοψες το θηλασμό για να πάρεις τα χάπια? και αυτό πως το κατάφερες δηλαδή το μωρό το δέχτηκε έτσι απλά?

είναι πολύ μεγάλη αλλαγή απο τη μια μέρα στην άλλη,... ή θήλαζε διακοσμητικά ήδη? .... τι να σου πω... εγώ θα πηγαινα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και σε άλλο γιατρό,.. γενικά, όχι μόνο αυτό που σου πα - και για δεύτερη/τρίτη γνώμη...!  

έχεις ακόμα ίλιγγο με τα χάπια ? θα ρωτήσω θεία μου εαν της είχαν δωσει και εκείνης χαπια κ αν της είχε περάσει πριν βρουν το πραγματικό λόγο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα χτες αλλα δεν ξερω γιατι δεν καταχωρηθηκε!πηγα στη μανα μου να κανω αποθηλασμο για να κοψω το γαλα να παρω αρχικα vomex.εκλαιγα γιατι εκτος απο το vomex επρεπε να κανω αποθηλασμο γιατι δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου.Η μικρη αν κ ηταν κολλημενη με το στηθος γιατι ηταν παντα κολλημενη στο στηθος μου εκλαψε το πρωτο βραδυ αλλα μετα πηρε ξενο(αντιαναγωγικο εχει μετρια παλλινδρομηση κ ενω θα μπορουσα να της δωσω ξενο σπο την αρχη να μην κουραζομαι κ γω το παλεψα με πολυ κοπο κ θηλασαμε 8.5μηνες ειμαι περηφανη γιατι οσες εχουν μωρακι με τετοιο θεμα συν οτι το μωρο τρωει πολυ συχνα απ το στηθος οταν ειναι μικρο αυτες οι μανες μπορει να μην σηκωνονται καθολου απ τον καναπε.τεσπα το γαλα που δεν επινε με τπτ τωρα το πινει χαρη στη μανα μου εμενα δεν με εβλεπε κ σε κανα 3ημερο ουτε που το ψαχνε!Ημουν τυχερη γιατι ειμαστε 24 το 24ωρο στηθος!τεσπα παιρνω τα χαπια τωρα για τον ιλιγγο αλλα θελω να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να ναι ορμονικο ;γιατι εχω κανει κ εξωσωματικη εχω παρει ορμονες γι αυτο

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης θεωρω οτι πταν μια μαμα εχει κουραστει κ αν μπορει ας πουμε να παει στη μανα της να βοηθησει κ ειναι το μωρο ακομη σχετικα μικρο μπορει να μην κανει σταδιακο αποθηλασμο.Εμενα μια χαρα ειναι ουτε που το θυματαο τωρα.Πρωτα πρεπει να εχει μια μητερα που μπορει να το φροντισει κ να ναι καλα κ στο λεω αυτο γιατι οταν ερχεται η στιγμη του κοψιματος ερχονται οι τυψεις κ μια μητερα περναει ασχημα αυτες τις μερες.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα χτες αλλα δεν ξερω γιατι δεν καταχωρηθηκε!πηγα στη μανα μου να κανω αποθηλασμο για να κοψω το γαλα να παρω αρχικα vomex.εκλαιγα γιατι εκτος απο το vomex επρεπε να κανω αποθηλασμο γιατι δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου.Η μικρη αν κ ηταν κολλημενη με το στηθος γιατι ηταν παντα κολλημενη στο στηθος μου εκλαψε το πρωτο βραδυ αλλα μετα πηρε ξενο(αντιαναγωγικο εχει μετρια παλλινδρομηση κ ενω θα μπορουσα να της δωσω ξενο σπο την αρχη να μην κουραζομαι κ γω το παλεψα με πολυ κοπο κ θηλασαμε 8.5μηνες ειμαι περηφανη γιατι οσες εχουν μωρακι με τετοιο θεμα συν οτι το μωρο τρωει πολυ συχνα απ το στηθος αυτες οι μανες

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω γιατί να αποθηλάσει κανείς για 3 μέρες φαρμακευτικής αγωγής, αλλά άλλο θέμα αυτο.

Το προφανές του να μιλήσεις με το γυναικολόγο σου φαντάζομαι το έκανες πριν προχωρήσεις σε άλλους γιατρούς, σωστά;

Εχετε αποκλείσει τα συνηθισμένα: αφυδάτωση, κούραση, κακή στάση, γυναικολογικές ορμόνες, έλλειψη σιδήρου, έλλειψη Β12, θυρεοειδή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω, ήταν έτοιμη τότε! ξέρεις τι, φυσικά όταν υπάρχει γιαγιά θερμή και παρούσα, και υπάρχει και παραμονή μαζί της εξαρχής, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα για τον αποθηλασμό! ... τυχερή είσαι για αυτό! .... έκανες το καλύτερο που θήλασες, αλλά πάντως μην νομίζεις και οι μαμάδες που δίνουν ξένο (και τα αντιαναγωγικά :) που μπλέκουν μετά με γαστρεντερικά θέματα) έχουν άλλα προβλήματα! δεν υπαρχει κανένα μαγικό χαπάκι για τη μητρότητα! είναι το πιο δύσκολο πράγμα στο κόσμο, αν θέλεις να δώσεις τα πάντα τουλάχιστον, όσα έχεις και δεν έχεις! :-D Θέλει αυταπάρνηση, θηλάζεις δε θηλάζεις!

Σου εύχομαι περαστικά, γράψε όταν θα έχεις νέα, και για τις επόμενες ή άλλες μανούλες που ίσως το πάθουν, που πήγες και τι άλλο σου είπαν!  Ερώτημα.... βελονισμό σου είπαν? εγώ ξέρω έναν ορθοπαιδικό χειρουργό που κάνει και βελονισμό και γενικά έχω από πολλούς ακούσει ότι τους βοήθησε ο βελονισμός, τρελλά, σε τέτοια πράγματα που δεν είναι τόσο σαφή /εύκολα διορθώσιμα! είσαι αθήνα ή εκτός? 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Krinoula μου καλησπερα. Να σου ζησει η μικρη σου! μηπως περασες κανενα κρυωμα???? Γιατι ο μπαμπας μου το ειχε παθει αυτο κ ηταν μετα απο ιωση που τον κολλησε η ανηψια μου!!! (ηταν λαβυρινθος )

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μου οχι δεν εχω κολλησει κατι!!Σας ευχαριστω κοριτσια!!!Παρα πολυ!Αθηνα ,δεν τι εχω ακουσει για βελονισμο.Κοιτα τι χα παθει κ πριν την εγκυμοσυνη αλλα πολυ πιο ηπιο κ το αφησα εκανα υπομονη κ περασε μονο του αλλα εκανε γυρω στο μηνα!Ο ορθοπεδικος μου πε οτι εχει κουραστει ο αυχενας αλλα δεν ειναι απο εκει ειναι ιλιγγος θεσης κ ειναι λαβυρινθος αγχος κουραση κατι το επηρεασε τι να πω!του πα κ για την αξονικη οτι ειναι οκ κ μου πε να κανω υπομονη και μου δωσε αυτα τα χαπακια αλλα μου πε θελει χρονο.Στην αρχη πηρα vomex κ μου φυγε το εντονο τωρα εχω ζαλαδα σε κινησεις του κεφαλιου!Μια φιλη ετσι το ιδιο με εμενα τα παιρνε 4 μηνες για θεραπεια.Κ μενα μου πε τα αρχιζω κ κανω υπομονη θελει μερες!Ναι θα γραψω κ για αλλες κοπελες γιατι τελικα αυτο το εχουν πολλοι!!!!η ορυλα μου βρηκε

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μου οχι δεν εχω κολλησει κατι!!Σας ευχαριστω κοριτσια!!!Παρα πολυ!Αθηνα ,δεν τι εχω ακουσει για βελονισμο.Κοιτα τι χα παθει κ πριν την εγκυμοσυνη αλλα πολυ πιο ηπιο κ το αφησα εκανα υπομονη κ περασε μονο του αλλα εκανε γυρω στο μηνα!Ο ορθοπεδικος μου πε οτι εχει κουραστει ο αυχενας αλλα δεν ειναι απο εκει ειναι ιλιγγος θεσης κ ειναι λαβυρινθος αγχος κουραση κατι το επηρεασε τι να πω!του πα κ για την αξονικη οτι ειναι οκ κ μου πε να κανω υπομονη και μου δωσε αυτα τα χαπακια αλλα μου πε θελει χρονο.Στην αρχη πηρα vomex κ μου φυγε το εντονο τωρα εχω ζαλαδα σε κινησεις του κεφαλιου!Μια φιλη ετσι το ιδιο με εμενα τα παιρνε 4 μηνες για θεραπεια.Κ μενα μου πε τα αρχιζω κ κανω υπομονη θελει μερες!Ναι θα γραψω κ για αλλες κοπελες γιατι τελικα αυτο το εχουν πολλοι!!!!η ορυλα μου βρηκελιγο θεμα στο δεξι αυτι αλλα μου πε δεν ειναι απο εκει αλλα εγω απο κει το αισθανομαι πιο πολυ.Ο ορθοπεδικος μου πε οτι πολλοι δεν το βρισκουν κ τους στελνουν για αυχενικο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω γιατί να αποθηλάσει κανείς για 3 μέρες φαρμακευτικής αγωγής, αλλά άλλο θέμα αυτο.

Το προφανές του να μιλήσεις με το γυναικολόγο σου φαντάζομαι το έκανες πριν προχωρήσεις σε άλλους γιατρούς, σωστά;

Εχετε αποκλείσει τα συνηθισμένα: αφυδάτωση, κούραση, κακή στάση, γυναικολογικές ορμόνες, έλλειψη σιδήρου, έλλειψη Β12, θυρεοειδή;

Κοριτσι μου μαλλον δεν ειδες το ποστ καλα οπως τα κοριτσια!εχω κανει.αιματος ειναι μια χαρα παιρνω πανω απο βδομαδα θεραπεια κ επρεπε να αποθηλασω λογω υπερκοπωσης βαριας.Εχω μιλησει ηδη με τον γυναικολογο μου εννοουνται αυτα αφου εκανα αιματος!Δες καλυτερα το ποστ παιρνω αρκετες μερες χαπια κ ευτυχως εχω παει στη μανα μου για βοηθεια!Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...