Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ανηλικη μητερα

Recommended Posts

Γεια σας. Με λενε μαρια και είμαι 16 χρόνων. Πρόσφατα έγινα μητέρα. Με τον νεαρο δεν ειμαστε παντρεμενοι. Ημασταν μαζι αλλα πριν λιγο καιρο χωρισαμε για δικους μας προσωπικούς λόγους. Πριν χωρισουμε ερχοταν κ;θε μερα και εβλεπε την μικρή. Τωρα περιμενει να του την πηγαινω εγω. Το παιδι ακομα δεν το εχει αναγνωρίσει. Δεν τα πάμε καθόλου καλά και είμαστε στην κόντρα. Κάποια στιγμη μου ειχε πει να κρατησει την μικρη τα σκ. Οποτε θελω να ρωτησω. Απο ποια ηλικια μπορει ενας πατερας να παρει το παιδι; ακομα ειναι πολυ μικρο 2 μηνων. Εγω δεν τον εμπιστευομαι γιατι τον εχω δει που δεν κραταει καλα την μικρη που οταν την ταιζει αγχωνεται πολυ και η μικρη κλαιει.. Πως να του την αφησω εγω οταν βλεπω ολα αυτα; θα ηθελα ν; ακουσω τις γνωμες σας.. 

Διαφημίσεις

Ειναι πολυ μικρο για να του το αφηνεις και να φευγεις αν αυτο εννοεις. Μπορεις ομως να πηγαινετε μαζι με το μωρο για να το βλεπει, να το φροντιζει, να το κανετε μπανιο μαζι, να το πατε βολτα και τοσα αλλα για να συνηθιζει στο ρολο του πατερα και να δενεται με το παιδι του. Να εισαι υπομονετικη μαζι του, θελει χρονο και εξασκηση να μαθει να κρατα το μωρο με ανεση, να το ταιζει σωστα κα. Το θεμα ειναι αν ειναι προθυμος να τα κανει. Αν θελει τοτε αφησε του χωρο να μαθει να φροντιζειτο παιδι του, αν δεν θελει παροτρυνε τον!

Edited by Sentir...natureza
  • Like 1

Μιλάς με τους γονείς σου και βρίσκεται έναν δικηγόρο. Οταν και αν αναγνωρίσει ο πατέρας το παιδί, και γίνουν οι νομικές διαδικασίες, στο δικαστήριο θα ορίσετε και πότε το παιδί θα μένει με τον μπαμπά, ποιος θα αποφασίζει για ποιο θέμα, τι γίνεται όσο είσαι ανήλικη, ποιος πληρώνει τι κλπ. Οσο για το νόμο ο πατέρας δεν έχει σχέση με το παιδί, πώς να έχει επαφές με το παιδί; Ως τι; Κι αν γίνει κατι;

• Like 3

Αν δεν είναι άλλη ένα κλασικό "τρολ" , αυτό που λέει η Αργκ είναι το σωστο. 

Δεν δίνεις κανένα παιδί πουθενά. Δεν το έχει αναγνωρίσει άρα δεν έχει καμία διαφορά από τον απόλυτο άγνωστο. 

Κάνετε παιδιά όταν είστε κι εσείς παιδιά και δεν έχετε πλήρη επίγνωση της ευθύνης . 

Για αυτό απευθυνσου μαζί με τους γονείς σου σε δικηγόρο. 

Και πάλι όμως αν δεν έχει καμία προθυμία να αναλάβει τις ευθύνες του, διαγραψε τον . Το παιδί δεν είναι κούκλα να παίζει κάποιος μαζί του ούτε έχει ανάγκη από έναν ανεύθυνο άνθρωπο ο οποίος περισσότερη ζημιά θα κάνει από καλό . 

Μιλα και με παιδοψυχολόγο αν θες. 

Edited by Macgyver
  • Like 2

και εσυ λοιπον μικρη στα ''βασανα'' και τα πολυ ομορφα συναισθηματα! Καταρχην μην αποχωριζεσαι το παιδι σου,εχει αναγκη απο την στοργη της μαμας του! ειδικα αν θηλαζεις! οταν και αν αναγνωρισει το παιδι του,μπορειτε απλα να κανετε πραγματα μαζι..ας πουμε βολτες...Και δεν σου παιρνει κανεις το παιδι σου εκτος αν το αποφασισει ενας δικαστης και αυτο μονο αν εισαι χρηστρια ναρκωτικων νομιζω και αν εχες καποια διαταραχη...οταν με το καλο μεγαλωσει αρκετα το παιδακι σου,θα μπορει να εχει και εκεινος καποια ιδιωτικα σ/κ,μονο αν αναγνωρισει το παιδι ως πατερας αλλιως μην επιτρεψεις κατι τετοιο! φιλικη γνωμη!

Διαφημίσεις