Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β Χοριακη 0 (μηδέν), βιάστηκα να την κάνω;


Recommended Posts

Γεια σας ! Ειμαι καινούργια στο φόρουμ δεν ξερω αν στέλνω σωστα εδω το θέμα  που με απασχολεί !Θελω να μάθω ποτε ειναι η κατάλληλη στιγμή για να κανω Β χοριακη γιατι οι απόψεις ειναι πολλες και διίστανται !Η κατασταση εχει ως εξής : πιθανώς στις 25/8 ειχα την ωορρηξία και λεω πιθανώς γιατι δν ξερω 100% διότι ο κύκλος  μου μια 28 και μια 30-31 ημερών ! Οταν επισκέφτηκα τον γιατρό μου ,μου ειπε οτι απο 24-27/8 εβλεπε Ότι θα ειναι οι γόνιμες μέρες μου οποτε με συμβούλεψε και προσπαθήσαμε εκείνες τις ημέρες οπως ακριβως μ ειπε ο γιατρός μου ! Χθες λοιπον μετα απο 11 μέρες( αν η ωορρηξία εγινε στις 25) εκανα Β χοριακη και έδειξε 0.00 mIU/mL οποτε αρνητικό: <1 ! Μηπως βιάστηκα επειδή δεν εχω ακομα καθυστέρηση την εκανα 3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο ! Πφφφ παρακαλώ αν ξερετε κατι να με διαφωτίστε γιατι το άγχος κορυφώνεται ! Ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Demmy94 είπε:

Γεια σας ! Ειμαι καινούργια στο φόρουμ δεν ξερω αν στέλνω σωστα εδω το θέμα  που με απασχολεί !Θελω να μάθω ποτε ειναι η κατάλληλη στιγμή για να κανω Β χοριακη γιατι οι απόψεις ειναι πολλες και διίστανται !Η κατασταση εχει ως εξής : πιθανώς στις 25/8 ειχα την ωορρηξία και λεω πιθανώς γιατι δν ξερω 100% διότι ο κύκλος  μου μια 28 και μια 30-31 ημερών ! Οταν επισκέφτηκα τον γιατρό μου ,μου ειπε οτι απο 24-27/8 εβλεπε Ότι θα ειναι οι γόνιμες μέρες μου οποτε με συμβούλεψε και προσπαθήσαμε εκείνες τις ημέρες οπως ακριβως μ ειπε ο γιατρός μου ! Χθες λοιπον μετα απο 11 μέρες( αν η ωορρηξία εγινε στις 25) εκανα Β χοριακη και έδειξε 0.00 mIU/mL οποτε αρνητικό: <1 ! Μηπως βιάστηκα επειδή δεν εχω ακομα καθυστέρηση την εκανα 3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο ! Πφφφ παρακαλώ αν ξερετε κατι να με διαφωτίστε γιατι το άγχος κορυφώνεται ! Ευχαριστω πολυ 

Νομίζω οτι την έκανες πολύ νωρίς γτ αν η ωορρηξία δεν έχει γίνει στις 25 και έχει αργήσει τότε δεν θα είσαι 3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο αλλά παραπάνω!  Όπως και να έχει νομίζω οτι πρέπει να χαλαρώσεις και να περιμένεις έστω και μια μέρα καθυστέρησης για να είσαι σίγουρη!! Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι!! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!

Την καθυστέρηση καλό είναι να την μετρήσεις απο το μεγαλύτερο κύκλο που έχεις!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας! Είμαι 24 χρόνων και είμαι έγκυος! Έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης βγήκαν θετικά και ανάλυση αίματος χωρίς μονάδες την πρώτη φορά απλά για να σιγουρευτώ..η πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου μου ήταν 28/7..πήγα στο γιατρό για υπέρηχο στις ,,31/8 δεν φάνηκε τίποτα.. πήγα ξανά χθες 5/9 πάλι τίποτα..με έστειλε και έκανα χοριακη και η τιμή ήταν 558.4... λέτε να είναι εξωμήτριο? Η μήπως άργησε να γίνει η σύλληψη? Έχω αγχωθει πολύ..θα ξαναπάω αυριο 7/9 για δεύτερη χοριακη.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Mariloux είπε:

Νομίζω οτι την έκανες πολύ νωρίς γτ αν η ωορρηξία δεν έχει γίνει στις 25 και έχει αργήσει τότε δεν θα είσαι 3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο αλλά παραπάνω!  Όπως και να έχει νομίζω οτι πρέπει να χαλαρώσεις και να περιμένεις έστω και μια μέρα καθυστέρησης για να είσαι σίγουρη!! Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι!! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!

Την καθυστέρηση καλό είναι να την μετρήσεις απο το μεγαλύτερο κύκλο που έχεις!! 

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου !  Θα κανω υπομονη δν μπορω να κανω κατι αλλο εξαλλου !να σαι καλα ! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, chris24 είπε:

Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας! Είμαι 24 χρόνων και είμαι έγκυος! Έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης βγήκαν θετικά και ανάλυση αίματος χωρίς μονάδες την πρώτη φορά απλά για να σιγουρευτώ..η πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου μου ήταν 28/7..πήγα στο γιατρό για υπέρηχο στις ,,31/8 δεν φάνηκε τίποτα.. πήγα ξανά χθες 5/9 πάλι τίποτα..με έστειλε και έκανα χοριακη και η τιμή ήταν 558.4... λέτε να είναι εξωμήτριο? Η μήπως άργησε να γίνει η σύλληψη? Έχω αγχωθει πολύ..θα ξαναπάω αυριο 7/9 για δεύτερη χοριακη.. 

γεια να δειτε κατι υπερυχογραφικα η χορικη πρεπει να ειναι πανω απο 1000 .. ισως να εκανες ποιο αργα συληψη αυτο τον μηνα κανε αυριο τη χοριακη παλι η χοριακη πρεπει καθε 48 με 72 ωρες να δυπλασιαζετε....σου ευχομαι ολα να πανε καλα......!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, chris24 είπε:

Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας! Είμαι 24 χρόνων και είμαι έγκυος! Έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης βγήκαν θετικά και ανάλυση αίματος χωρίς μονάδες την πρώτη φορά απλά για να σιγουρευτώ..η πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου μου ήταν 28/7..πήγα στο γιατρό για υπέρηχο στις ,,31/8 δεν φάνηκε τίποτα.. πήγα ξανά χθες 5/9 πάλι τίποτα..με έστειλε και έκανα χοριακη και η τιμή ήταν 558.4... λέτε να είναι εξωμήτριο? Η μήπως άργησε να γίνει η σύλληψη? Έχω αγχωθει πολύ..θα ξαναπάω αυριο 7/9 για δεύτερη χοριακη.. 

Τι εννοείς ανάλυση αίματος χωρίς μονάδες; Δεν μας λες πόσες μέρες διαρκεί ο κύκλος σου για να καταλάβουμε πόσο καθυστέρηση εχεις!! Λογικο που ακόμα δεν έχει φανεί κάτι γτ η χοριακή σου είναι ακόμα χαμηλή... Για να φανεί ο σάκος η χοριακή θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1500... νομίζω οτι η μέτρηση της χοριακης σου αύριο θα ξεκαθαρίσει το τοπιο!! 

Ενηνερωσε μας για τα αποτελέσματα και προσπάθησε όσο μπορείς να μην αγχώνεσαι και να σκέφτεσαι θετικά, όλα θα πάνε καλα!! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, chris24 είπε:

Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας! Είμαι 24 χρόνων και είμαι έγκυος! Έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης βγήκαν θετικά και ανάλυση αίματος χωρίς μονάδες την πρώτη φορά απλά για να σιγουρευτώ..η πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου μου ήταν 28/7..πήγα στο γιατρό για υπέρηχο στις ,,31/8 δεν φάνηκε τίποτα.. πήγα ξανά χθες 5/9 πάλι τίποτα..με έστειλε και έκανα χοριακη και η τιμή ήταν 558.4... λέτε να είναι εξωμήτριο? Η μήπως άργησε να γίνει η σύλληψη? Έχω αγχωθει πολύ..θα ξαναπάω αυριο 7/9 για δεύτερη χοριακη.. 

Εγω νομιζω πωσ βιαστηκεσ να πασ στον γιατρο..ηταν πολυ νωρισ για να δει κατι στον υπερηχο...ισωσ να ηταν και καθυστερημενη η συλληψη...

Εγω σου ευχομαι μια φουσκωμενη χοριακη αυριο....

το σεναριο για εξωμητριο δεν νομιζω να ισχυει..εγω που ειχα εξωμητριο ειχα κ αιμοραγια...παντωσ θα το σιγουρεψεισ οταν η χοριακη σου ειναι γυρω στισ 1500 μοναδεσ..

Καλη τυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας.... Τρία θετικά τεστ εγκυμοσύνης με βάση τα λεγόμενα γιατρού 5 w4d. Μου έκανε υπέρυχο κοιλιάς δεν είδε τπτ. Μόνο μία γραμμή. 1 1 Μαρτίου έχω ραντεβού με άλλο γιατρό. Γιατί μου έκανε κοιλιακο υπέρυχο τόσο νωρίς 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evangelia2 είπε:

Γειά σας.... Τρία θετικά τεστ εγκυμοσύνης με βάση τα λεγόμενα γιατρού 5 w4d. Μου έκανε υπέρυχο κοιλιάς δεν είδε τπτ. Μόνο μία γραμμή. 1 1 Μαρτίου έχω ραντεβού με άλλο γιατρό. Γιατί μου έκανε κοιλιακο υπέρυχο τόσο νωρίς 

 

Όπως μας ρωτάς εμάς, τον ίδιο τον ρώτησες γιατί; Εννοείται ότι 5w4d δεν επρόκειτο να δει τίποτα με κοιλιακό υπέρηχο. 

 

Αν ανησυχείς για την εξέλιξη μπορείς να κάνεις εξέταση χοριακής γοναδοτροπίνης (2 αιμοληψίες σε διάστημα 3 ημερών πχ Δευτέρα και Τετάρτη).Αν η τιμή μεταξύ της 1ης και 2ης αιμοληψίας έχει διπλασιαστεί, η κύηση εξελίσεται φυσιολογικά. Διαφορετικά περιμένεις το ραντεβού.

 

Εύχομα τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ντιν Ντιν Ντιν πάει καλα;;;Πώς θα δει με κοιλιακό υπέρηχο..;;;ειναι λογικο να μην φαινεται κατι,ειναι πολυ μικρουλη..μην ανησυχεις ολα καλα θα ειναι..Σου εξήγησε τον λόγο που δεν σου έκανε κολπικο;;δεν ξέρω τι να σου πω εμένα κολπικό μου έκανε η γιατρός μου,κοιλιακό μετά την Αυχενική νομίζω.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...