Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η μικρή μου είναι 16 μηνών και δεν θέλει να πιει γαλα


Recommended Posts

On 8/12/2019 at 12:19 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Γιατί εγω νόμιζα στα δύο. Κι επειδή η σκόνη είναι τουρμπατη με όλα αυτά μέσα. 

Θα το δοκιμάσω αν και δε νομίζω. Κάτι τη χαλάει δεν ξέρω. Γενικώς με τα ροφήματα. Δοκιμάζει λίγο μετά το φτύνει. Ίσως φταίει που της έκοψα το μπιμπερό νωρίς?αλλά και με το μπιμπερό μου τα χε ψιλοκοψει. Μόνο νερό θέλει να πίνει... Τι καλαμάκια τι παγούρια τι τι τι.. Τίποτα. Μια φορά όμως που της έδωσα γάλα με χεμο το κατέβασε. Εκεί κατάλαβα ότι εινια θέμα γεύσης κι όχι κάτι άλλο. Αλλά χεμο στο μωρό? 

 

 

Βρήκα μια προσωρινη λύση, βάζω σκόνη γάλα μέσα σε κρέμες, φρουτοκρεμα και δίνω φέτα ξαλμυρισμενη. Γιαούρτια επιδόρπια δεν θέλει κάτι άλλο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω με το θέμα γάλα.. 

 Να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι σίγουρη ότι είναι πιο υγιεινό αυτό το παρασκεύασμα με τη σκόνη γάλα από όσο το φρέσκο γάλα με χέμο. Ειλικρινά υποπτεύομαι ότι το φρέκο με λίγο χέμο παίζει να έχει λιγότερα ζάχαρα και περισσότερες βιταμίνες. Έχεις ρωτήσει παιδίατρο; Τα αγόρια μου είχαν δυσανεξία στην καζεϊνη που πέρασε τελείως μετά τα δύο. Ο ένας θήλαζε ακόμη οπότε το λύσαμε έτσι, ο άλλος όταν σταμάτησε δοκιμάσαμε διάφορα γάλατα για να τα ανεχτεί η κοιλιά του και τελικά είχαμε καταλήξει για ένα διάστημα σε ένα αίτημο για μωρά, σε κουτάκι με υγρό αντό για σκόνη και η παιδίατρος το αντιμετώπιζε σαν λύση απελπισίας, κάθε μήνα μας πίεζε να δοκιμάσουμε φρέσκο μπας και το ανέχεται.Αν δεις τη σύνθεση στις σκόνες, μόνο φοινικέλαια, κραμβέλαια κλπ που γράφει, ειλικρινά και μερέντα να τρώει για να πάρει τα λιπαρα το παιδί, αν είναι μία βιολογική μάρκα μόνο με φουντούκι και κακάο και όχι άλλα λιπαρά, έχω την υποψία ότι μπορεί να είναι και καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο παιδίατρος, όχι μόνο αυτός που έχουμε τώρα αλλά και 2 που άλλαξα δηλαδή πριν κάτι χρόνια, μου ελεγαν μέχρι τα 2 σκόνη. Γιατί το φρέσκο δεν έχει τόσα όσα η σκόνη.. Ότι είναι καλύτερη η σκόνη δηλαδή. Αυτούς ακολουθώ χρόνια τώρα.. Τι να πω τώρα ξέρω γω... 

Παρολαυτα, είχαμε αλλαγή! . Η μικρή άρχισε να πίνει ένα ποτηράκι το βράδυ. Και το ζητάει κιόλας (!) παιδιά....!! Εστω..και της βάζω και στα φρούτα και στη κρέμα οπότε οκ. Βασικά σε κάνα 5 μηνο θα την βάλω στο φρέσκο.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ο παιδίατρος, όχι μόνο αυτός που έχουμε τώρα αλλά και 2 που άλλαξα δηλαδή πριν κάτι χρόνια, μου ελεγαν μέχρι τα 2 σκόνη. Γιατί το φρέσκο δεν έχει τόσα όσα η σκόνη.. Ότι είναι καλύτερη η σκόνη δηλαδή. Αυτούς ακολουθώ χρόνια τώρα.. Τι να πω τώρα ξέρω γω... 

Παρολαυτα, είχαμε αλλαγή! . Η μικρή άρχισε να πίνει ένα ποτηράκι το βράδυ. Και το ζητάει κιόλας (!) παιδιά....!! Εστω..και της βάζω και στα φρούτα και στη κρέμα οπότε οκ. Βασικά σε κάνα 5 μηνο θα την βάλω στο φρέσκο.. 

Βασικα προσωπικά θα αμφέβαλλα γενικώς για παιδιατρο που λεει οτι η σκόνη είναι καλύτερη από το φρέσκο, σε ένα υγιές νηπιο που τρωει σχετικά καλά. Αλλα απόψεις είναι αυτές.. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Βασικα προσωπικά θα αμφέβαλλα γενικώς για παιδιατρο που λεει οτι η σκόνη είναι καλύτερη από το φρέσκο, σε ένα υγιές νηπιο που τρωει σχετικά καλά. Αλλα απόψεις είναι αυτές.. 

Εγώ δεν αμφιβάλλω καθόλου για το πόσο καλός γιατρός είναι. Για τα διατροφικά μπορει να μην το χει και τόσο. Άποτι λέτε ε? Βασικά ειναι εξαιρετικός γιατρός όχι απλά καλός. Και υπόψην εγώ είμαι και παράξενη, δεν κάθομαι εύκολα. 4γιατρους άλλαξα και έχω κολλήσει σε αυτόν ήδη κλεισμένα 3 χρόνια. Για τα διατροφικά όντως ειναι υπερ των σκονων γενικά όπως πολλοί γιατροί που σε αυτό μάλλον έχουν μείνει λίγο πίσω? Αλλά σε ιατρικά θέματα φυσάει και επίσης δεν ειναι υπέρ και τόσο των φαρμάκων. Όπου μπορεί τα αποφεύγει.. Υπάρχουν τα υπέρ κ τα κατά σε όλους. Το τέλειο δεν το βρίσκεις δυστυχώς.. Αλλά βάζοντας ζυγαριά κλίνει στα θετικά του. Επίσης δεν τρώει το δικό μου μωρό "σχετικά"καλά. Τρωει πολύ καλά...!!Γάλα δεν έπινε αλλά στρώνουμε..

 

Στο σύνολο Καμμια 400 ml συμπεριλαμβανομένου και της κρέμας και λοιπών όπου βάζω μέσα. Νομίζω καλά πάμε.. Απόψε πάλι ζήτησε και έδειχνε το ποτήρι. Ώρες ώρες νομίζω της αρέσει το ποτήρι αυτό... Το πιάνει κ μόνη και πίνει, το βρίσκει και σα παιχνίδι. Αλλάζουμε μπλούζα κάθε βράδυ αλλά προκειμένου να πιει ας της αλλάξω και δέκα μπλούζες... 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 συμφωνώ ότι εφόσον σε καλύπτει ιατρικά, κ δ βρίσκεις κάποιον άλλον, απλα δ τον ακολουθείς σε θέματα διατροφής. Γτ ναι, προσωπικα θεωρώ ότι δ ειναι ενημερωμένος σε αυτόν τον τομεα

Δ μίλησα για την κόρη σου, αν τρωει σχετικά καλά. Εννοώ ένα νηπιο το οποίο τρέφεται αρκετά καλά γενικά. Γτ αν έχεις ένα παιδακια το οποίο δ τρωει κρεας, δ τρωει ψάρι, δ τρωει αυγο, τότε ίσως να χρειάζεται να προταθεί κτ διαφορετικο(οχι απαραιτητα εσύ, γενικα μιλάω) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...