Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,είμαι καινούργια στο forum και στην μητρότητα επίσης.εχω ένα κοριτσάκι 40 ημερών.ολα είναι καλά εκτός από το γαλατάκι της.η παιδίατρος μου έχει δώσει το rodamil(δεν το είχα ξανακάνει)αλλά τις φτάνει με τίποτα κάθε δύο ώρες το πολύ πίνουμε 60 γραμμάρια (δεν θέλει άλλο)η παιδίατρος δεν μου αλλάζει το γάλα εύκολα επιμένει για το θηλασμο(την θηλαζω με τις ώρες δεν την πιάνει εχθές την είχα επιτιδες 2 ώρες να δω πότε θα χορτάσει)και τίποτα.ειμαι ένα ρεταλι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.θελω να μου προτείνεται ένα γαλατάκι για συμπλήρωμα μαζί με το θηλασμό που να την κρατάει όμως έστω 3 ώρες.δεν ξέρω αν βγάλατε νόημα έτσι που τα είπα αλλά αλήθεια είμαι κομμάτια θέλω να βρω μια άκρη με το φαγητό.και αν γνωρίζει κανείς το rodamil σαν γαλα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Georgia_a είπε:

Καλησπέρα σας,είμαι καινούργια στο forum και στην μητρότητα επίσης.εχω ένα κοριτσάκι 40 ημερών.ολα είναι καλά εκτός από το γαλατάκι της.η παιδίατρος μου έχει δώσει το rodamil(δεν το είχα ξανακάνει)αλλά τις φτάνει με τίποτα κάθε δύο ώρες το πολύ πίνουμε 60 γραμμάρια (δεν θέλει άλλο)η παιδίατρος δεν μου αλλάζει το γάλα εύκολα επιμένει για το θηλασμο(την θηλαζω με τις ώρες δεν την πιάνει εχθές την είχα επιτιδες 2 ώρες να δω πότε θα χορτάσει)και τίποτα.ειμαι ένα ρεταλι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.θελω να μου προτείνεται ένα γαλατάκι για συμπλήρωμα μαζί με το θηλασμό που να την κρατάει όμως έστω 3 ώρες.δεν ξέρω αν βγάλατε νόημα έτσι που τα είπα αλλά αλήθεια είμαι κομμάτια θέλω να βρω μια άκρη με το φαγητό.και αν γνωρίζει κανείς το rodamil σαν γαλα

 

Το συγκεκριμενο γαλα δ το ξερω.στην κορη μου ειχα παρει ενα φρυζιλακ βιολογικο νομιζω που δ χρησιμοποιησα.η αδερφη μου εδινε το σανιλακ

Αν δινεις συμπληρωμα πολυ πιθανο να αποθηλασεις.τον πρωτο καιρο τα μωρα που θηλαζουν δ εχουν προγραμμα.μπορει να θελει κ ανα μια ωρα η κ μιση.μπορει να θηλαζει 8ωρες συνεχομενα

Αν θελεις βοηθεια στο θηλασμο ευχαριστως να σου πω κτ αν γνωριζω.το μωρο πιανει καλα;το ακους να καταπινει;ποσες πανες βρεχει;απο βαρος πως παει;

Εισαι πολυ τυχερη που η γιατρος επιμενει στο θηλασμο

Το στομαχακι τους ειναι μικρο λογικο να πειναει συχνα.ειδικα με μητρικο που ειναι πιο ευπεπτο

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι ο δικος μου επινε καθε μια ωρα για 45 λεπτα... (δοκιμασε ξαπλωμενη) και ειχα αγαναχτησει, ρωτωντας ρωτωντας, διαπιστωσα πως και ξενο να του εδινα, παλι θα ηθελε αρκετα συχνα, οχι τοσο οσο ο θηλασμος, αλλα οχι οπως το φανταζομουν. Μπορει να εχει μεγαλες αναγκες το μπεμπακι σου. Στο μαιευτηριο του εδιναν το nan της nestle, το επινε και μετα θηλαζε κανονικοτατα. Το ιδιο και μιας αλλης που ειχε γεννηθει μικρουλι. Αλλα μωρα ξεραινονταν στον υπνο για ενα 4ωρο. Ειναι και στο παιδι, νομιζω αν γεννιουνται μικρα κανουν συνεχομενα αλματα. Οποτε εγω θα συνιστουσα υπομονη. Α, και δεν ξερω αν οντως παιζει ρολο, να το αφηνεις στο ενα το στηθος μεχρι να βαρεθει κι οταν βαρεθει να δινεις και απο το αλλο (εγω εκανα το λαθος να νομιζω οτι ειχε χορτασει με το ενα και τυχαια διαπιστωσα οτι θελει και απο τα δυο, μπορει να ειχα γλιτωσει καποιες ωρες αλλιως).

Να της χαιδευεις λιγο το μετωπο ή το αυτι ή να κανεις μασαζ το στηθος για να κινητοποιειται το μωρο (εγω το εκανα, γιατι ενιωθα σαν να εκατσε για τσιπουρο, μια γουλια τωρα, μια γουλια μετα απο ενα 5λεπτο).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου το είχα διαβάσει ποιο νωρίς αλλά ήθελα πρώτα να σου απαντήσουν όσες κοπέλες έχουν θηλάσει για να σε ενημερώσουν ποιο σωστά ...!!! Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι ότι και φόρμουλα να δίνεις στο μικρό σου αυτό πάλι μπορεί να ζητάει γαλατάκι κ κάθε μία ώρα ο δικός μου (με φορμουλα) πάνω στης δύο ώρες ήθελε και άλλο σε ορισμένα μωρά τους αρέσουν τα ποιο συχνά κ μικρά γεύματα ... Και είμαι και τις άποψης ότι αν το γάλα δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο μικρό ( κολικούς δυσκοιλιότητα ή αλεργεια η να μη του αρέσει  )ότι δε χρειαζετε να του το αλλάξεις αν του το αλλάζεις συνέχεια επειδή νομίζεις πως δε χορτενει μπορεί να πετύχεις το αντίθετο αποτέλεσμα να μη θελει να πίνει καθόλου.. ακολούθησε τις συμβουλές που σου λέει η παιδίατρος σου κ που σου είπαν κ τα κορίτσια κ σιγά σιγά θα βρειτε τους ρυθμούς σας...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.εγω δεν ξέρω αν έχω γάλα την αφήνω ώρες στο στήθος μου φαίνεται να ρουφάει αλλά μάλλον έχει την θηλή μου για πιπίλα και το λέω αυτό γιατί ούτε στο στόμα της βλέπω γαλατάκι ούτε όταν προσπαθώ να βγάλω με τα χέρια μου να δω αν έχω βγενει κάτι.απο την αρχή δεν τις άλλαξα γάλα.ειναι τώρα 3,700 πήρε 700 γραμμάρια δηλαδή από τότε που γεννήθηκε (ένα μήνα)πήρα το aptamil 1 το ήπιε ευχάριστα όχι όπως πριν που έκλαιγε τις τελευταίες μέρες στο μπιμπερο.ευχομαι μην την πειράξει με κολικούς (γιατί μέχρι τώρα δόξα το θεό τίποτα)είμαι πολύ ανχοδεις να την βλέπω να κλαει έτσι για το φαγητό και να μην ξέρω τι φταίει.απλα με παραξενευει ότι με την σκόνη πεινάει πάλι τόσο γρήγορα.το βράδυ μόνο έχει τύχει να κοιμηθεί σερί 5 ωρεε.αλλα και πάλι την ξυπνήσω στο τρίωρο γιατί φοβάμαι και μετα είναι μέσα στα νευρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Georgia_a είπε:

Αρχικά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.εγω δεν ξέρω αν έχω γάλα την αφήνω ώρες στο στήθος μου φαίνεται να ρουφάει αλλά μάλλον έχει την θηλή μου για πιπίλα και το λέω αυτό γιατί ούτε στο στόμα της βλέπω γαλατάκι ούτε όταν προσπαθώ να βγάλω με τα χέρια μου να δω αν έχω βγενει κάτι.απο την αρχή δεν τις άλλαξα γάλα.ειναι τώρα 3,700 πήρε 700 γραμμάρια δηλαδή από τότε που γεννήθηκε (ένα μήνα)πήρα το aptamil 1 το ήπιε ευχάριστα όχι όπως πριν που έκλαιγε τις τελευταίες μέρες στο μπιμπερο.ευχομαι μην την πειράξει με κολικούς (γιατί μέχρι τώρα δόξα το θεό τίποτα)είμαι πολύ ανχοδεις να την βλέπω να κλαει έτσι για το φαγητό και να μην ξέρω τι φταίει.απλα με παραξενευει ότι με την σκόνη πεινάει πάλι τόσο γρήγορα.το βράδυ μόνο έχει τύχει να κοιμηθεί σερί 5 ωρεε.αλλα και πάλι την ξυπνήσω στο τρίωρο γιατί φοβάμαι και μετα είναι μέσα στα νευρα

εφοσων εχετε σαραντησει και αν η παιδιατρος σου εχει πει οτι το μωρο περνει κανονικα βαρος το βραδυ δεν πρεπει να την ξυπνας οταν πεινασει θα ξυπνησει μονη της....!!!!! ειναι στο παιδι ειναι ορισμενα μωρα που θελουν να πινουν ποιο συχνα το γαλατακι τους... αποτι φενετε της αρεσουν τα μικρα και συχνα γευματα το μωρο ξερει καλυτερα τις αναγκες του... εμενα ο γιος μου 40 ημερων επεινε 90 γρμ καθε δυο ωρες και το βραδυ ξυπναγε καθε δυο ωρες... σταδιακα αυξησε τις ωρες του υπνου του μεχρι που 3 μηνων κοιμοταν σχεδων ολο το βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα μωρά που θηλάζουν είναι φυσιολογικό να θηλάζουν και δύο ώρες και παραπάνω στην αρχή. Αυτό γίνεται ακριβώς για να κατεβάσει γάλα το στήθος. Εγώ θήλαζα τις πρώτες μέρες πάνω από 10-12 ώρες τη μέρα. Επίσης όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω το μητρικό είναι πιο εύπεπτο οπότε είναι λογικό να πεινάει νωρίτερα. Έχει λίγο κόπο ο θηλασμός στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί, αλλά μετά είναι σίγουρα πιο απλό και πιο εύκολο (ούτε μπιμπερό ούτε αποστειρώσεις ούτε τπτ). Επίσης είναι πιο όμορφο για τη μαμά και το μωρό, και φυσικά είναι και ότι καλύτερο υπάρχει σε τροφή για το μωράκι σου.

 

Όπως είπε και η Vicky86 όμως αν συνεχίσεις με το συμπλήρωμα ίσως αποθηλάσεις. Το μωρό πρέπει να μένει ανενόχλητο στο στήθος να ρουφάει όση ώρα θέλει για να το ενεργοποιήσει κιόλας.

 

Τέλος πάντων ό,τι κι αν αποφασίσεις εύχομαι να σου ζήσει!!! Αν θελήσεις τελικά να προσπαθήσεις με το θηλασμό, ρώτα ότι θες να σε βοηθήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Georgia_a είπε:

Καλησπέρα σας,είμαι καινούργια στο forum και στην μητρότητα επίσης.εχω ένα κοριτσάκι 40 ημερών.ολα είναι καλά εκτός από το γαλατάκι της.η παιδίατρος μου έχει δώσει το rodamil(δεν το είχα ξανακάνει)αλλά τις φτάνει με τίποτα κάθε δύο ώρες το πολύ πίνουμε 60 γραμμάρια (δεν θέλει άλλο)η παιδίατρος δεν μου αλλάζει το γάλα εύκολα επιμένει για το θηλασμο(την θηλαζω με τις ώρες δεν την πιάνει εχθές την είχα επιτιδες 2 ώρες να δω πότε θα χορτάσει)και τίποτα.ειμαι ένα ρεταλι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.θελω να μου προτείνεται ένα γαλατάκι για συμπλήρωμα μαζί με το θηλασμό που να την κρατάει όμως έστω 3 ώρες.δεν ξέρω αν βγάλατε νόημα έτσι που τα είπα αλλά αλήθεια είμαι κομμάτια θέλω να βρω μια άκρη με το φαγητό.και αν γνωρίζει κανείς το rodamil σαν γαλα

 

Αν θες να θηλάσεις, πετάς το ξένο. Αν ένα μωρό 40 μερών θηλάζει επί 5 ώρες, είναι φυσιολογικό. Αν θηλάζει ανά μία ώρα για μισή ώρα, πάλι φυσιολογικό. Δεν υπάρχουν νεογέννητα που θηλάζουν ανά 3 ώρες (ΟΚ, ίσως υπάρχουν, αλλά είναι 1 στα 100) και δεν υπάρχει "αθώο" συμπλήρωμα σε αυτές τις ηλικίες. Μπορείς να πεις ότι μπαίνεις σε λογική απογαλακτισμού, οπότε δίνεις συμπλήρωμα και θηλάζεις μετά. Αλλά με στόχο σε λίγες βδομάδες βασικά να πίνει ξένο. Μπραβο στην παιδίατρό σου που δε σου λέει ότι θα δώσεις συμπλήρωμα, θα θηλάζεις ανά τρίωρο και έτσι θα πετύχεις στο θηλασμό, γιατί όποιος σου πει κάτι τέτοιο, σε κοροϊδεύει απλά.

Τα νεογένντη συνήθως αν θηλάζουν πρέπει να θηλάζουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 με 12 φορές, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 λετπά, χωρίς άνω όριο. Αν δηλαδή το μωρό παρ'ελπίδα θηλάζει αραιότερα ή λιγότερα, αγωνίζεσαι να το ξυπνήσεις και να το κρατήσεις ξυπνιο για να φάει πιο συχνά και πιο πολύ. Τα πράγματα φτιάχνουν πολύ μετά τους 2-3 μήνες, αλλά στη φάση που είσαι ΑΝ θες να θηλάσεις, θηλάζεις όσο και όποτε θέλει το μωρό και όταν τύχει να θηλάζει όντως για 2-3 ώρες σερί, νιώθεις χαρούμενη γιατί έτσι αυξάνει το γαλα σου. Δεν λέω πως ειναι εύκολο, αλλά η φάση αυτή κρατά μερικές βδομάδες και μετά όλα είναι πιο εύκολα.

 Απο εκεί και πέρα, αν δε θες να θηλάσεις, δεν υπάρχει θέμα, αρκεί να απογαλακτίσεις εν γνώση σου και όχι να αναρρωτιέσαι σε 1 μήνα πού πήγε το γάλα σου ή να λες αφελώς ότι δεν είχες γάλα. Ο θηλασμός είναι θέμα ζήτησης: όσο πιο πολύ θηλάζει το μωρό σήμερα, τόσο πιο πολύ γάλα έχεις αύριο. Αν σήμερα δώσεις π.χ. 50 ml ξένο, αυριο το σώμα σου θα φτιάξει 50 ml λιγότερο.

Αν αποφασίσεις να το γυρίσεις σε ξένο, τα νεογέννητα συνήθως τρώνε ανά δίωρο και από λίγο. Το τρίωρο που θες δε γίνεται απλά γιατί το μωρό σου είναι πολύ μικρό. 

Link to comment
Share on other sites

Το παλεύω σήμερα την εχω μόνο στο στήθος μου με το μόνο διάλειμμα να φάω και κάποια μισαωρα ύπνου.το βράδυ δεν μπορώ θέλω να ξεκουραστεί το σώμα μου.νιωθω ζαλάδες και πολύ πεσμένη ψυχολογικά. Απορώ βρε κορίτσια πως τα καταφέρνει.ειχα μεγάλη λαχτάρα να θηλασω γέννησα φυσιολογικα την είχα δύο μέρες από την αρχή συνέχεια μαζί μου μετά χρειάστηκε να την πάρουν και μπήκε θερμοκιτιδα εγώ έφυγα και την πήρα μετά από 7 μέρες.επαθα μεγάλο σοκ έκλαιγα συνέχεια και ακόμα δηλαδή είμαι κάπως.μεσα σε αυτήν την εβδομάδα κάτι άλλαξε πιστεύω με το γάλα μου.αρχισαν και τις έδιναν από το μαιευτήριο και συμπλήρωμα.εχω διαβάσει για την ξαπλωτη στάση θηλασμού αλλά δεν έχω βρει κάπου να λέει πως γίνεται.αν το προσπαθήσω και αυτό για το βράδυ δεν υπάρχει φόβος να την πλακώσω?η να τις κλείσω την μυτουλα?συγγνώμη που σας ζαλίζω αλλά δεν έχω κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia_a είπε:

Το παλεύω σήμερα την εχω μόνο στο στήθος μου με το μόνο διάλειμμα να φάω και κάποια μισαωρα ύπνου.το βράδυ δεν μπορώ θέλω να ξεκουραστεί το σώμα μου.νιωθω ζαλάδες και πολύ πεσμένη ψυχολογικά. Απορώ βρε κορίτσια πως τα καταφέρνει.ειχα μεγάλη λαχτάρα να θηλασω γέννησα φυσιολογικα την είχα δύο μέρες από την αρχή συνέχεια μαζί μου μετά χρειάστηκε να την πάρουν και μπήκε θερμοκιτιδα εγώ έφυγα και την πήρα μετά από 7 μέρες.επαθα μεγάλο σοκ έκλαιγα συνέχεια και ακόμα δηλαδή είμαι κάπως.μεσα σε αυτήν την εβδομάδα κάτι άλλαξε πιστεύω με το γάλα μου.αρχισαν και τις έδιναν από το μαιευτήριο και συμπλήρωμα.εχω διαβάσει για την ξαπλωτη στάση θηλασμού αλλά δεν έχω βρει κάπου να λέει πως γίνεται.αν το προσπαθήσω και αυτό για το βράδυ δεν υπάρχει φόβος να την πλακώσω?η να τις κλείσω την μυτουλα?συγγνώμη που σας ζαλίζω αλλά δεν έχω κάποιον άλλον.

Αν δε θηλάζεις ή δίνεις συμπλήρωμα, το γάλα μειώνεται, όπως διαπίστωσες. Τόσο νωρίς, τα πράγματα φτιάχνουν εύκολα: κόβεις το ξένο και θηλάζεις συνέχεια για μερικές μερες. Θα εξοντωθείς, αλλά σε 3-4 μέρες θα είναι σα να μην είχε πάρει συμπλήρωμα.

Επειδή το έχω χρειαστεί, λόγω θερμοικοιτίδας, αν το συμπλήρωμα είναι πολύ, δηλαδή δίνεις αρκετά μπουκάλια τη μέρα, τότε το πιάνεις αλλιώς. Εχεις δύο επιλογές:

1) Μειώνεις το συμπλήρωμα σε κάθε μπουκάλι. Αν π.χ. έδινες 40 ml ανά γεύμα, δίνεις 30. Σε 2-3 μέρες δίνεις 20.  Σε άλλες λίγες μέρες 10, και μετά το κόβεις. Πάντα δίνεις πρώτα στήθος, μετά συμπλήρωμα, αλλά εφόσον έχει θηλάσει τουλάχιστον 15 λεπτά από κάθε στήθος, αλλιώς δε θα θηλάζει, θα περιμένει το μπουκάλι.

2) Κόβεις ένα συμπλήρωμα ανά 2-3 μέρες. Στο γεύμα που δε δίνεις συμπλήρωμα, είσαι προετοιμασμένη να θηλάσεις σερί και 2 και 3 ώρες μέχρι το επόμενο γεύμα. 

Εμένα το 2ο μου φάνηκε πιο βατό. Πήρε κοντά 2 βδομάδες, αλλά ο συγκεκριμένος μπέμπης απογαλακτίστηκε κατά τους 18 μήνες, χωρίς άλλα μπουκάλια.

 

Τώρα, αν ειδικά τις νύχτες δεν μπορείς, θα σου έλεγα κάνε λίγο υπομονή, να πάει το μωρό 8-10 βδομάδες, και μετά δίνε το στο μπαμπά για ένα γεύμα μόνο με μπουκάλι τη νύχτα. Οσο μεγαλώνει το μωρό, τόσο πιο εύκολο είναι να βάλεις και ένα γεύμα με ξένο χωρίς προβλήματα. Αλλά μην το κάνεις σε πολλά γεύματα, απλά το μωρό θα απογαλακτίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, αυτό για το βράδυ που λες, αν και έχω ακούσει ότι υπάρχουν μαμάδες που σηκώνονται, εγώ και όσες προσωπικά ξέρω που θήλασαν αποκλειστικά για καιρό, θηλάζαμε στο κρεβάτι. Αλλιώς όντως είναι εξοντωτικό!

Εξασκήσου μέρα, και θα δεις ότι εύκολα θα πάρεις το κολάι.

Αλλά πρέπει να τηρείς κανόνες ασφαλούς συγκοίμισης, ώστε αν κοιμηθείς (που αυτός είναι και ο στόχος) να μην έχεις ατυχήματα ουτε άγχος. Εχω ακούσει παραλλαγές (ψάξε για safe cosleeping στο google), αλλά να μοιραστώ τι έκανα εγώ και με βόλεψε πολύ:

 - Εβαλα το κρεβάτι του μωρού δίπλα από το δικό μου, με κατεβασμένο κάγκελο. Ετσι αν μεν ήμουν ξύπνια και δε γκρίνιαζε το έβαζα στο δικό του (αλλά με ένιωθε δίπλα), αν μας έπαιρνε ο ύπνος και ρολάριζε στον ύπνο, απλά θα κατέληγε στο κρεβάτι του (ή στο κάγκελο, αναλόγως το ύψος).

- Αφαίρεσα μαξιλάρια και λοιπά μαλακά πράγματα.

- Το μωρό φορούσε υπνόσακο το χειμώνα, και εγώ τύλιγα το πάπλωμα γύρω από τ μέση μου (λόγω εποχής, τώρα δε θα έχετε θέμα).

- Θηλασμός γίνεται με εσένα στο πλάι, και το μωρό στο πλάι, κοιλιά με κοιλιά. Η το μωρό επάνω σου, αλλά αυτό όχι τόσο μικρό, είναι πιο δύσκολο. Δεν μπορεί να πλακώσεις το μωρό έτσι και σίγουρα είναι πιο ασφαλές από το να σε πάρει ο ύπνος στην καρέκλα και να σου πέσει το παιδί.

- Τις πρώτες βδομαδες, ο σύζυγος είχε εξοριστεί, αφενός για λόγους ασφαλείας (αν και το μωρό ποτέ δεν κοιμάται μεταξύ των γονιών, πάντα μεταξύ μαμάς και τοίχου/κάγκελου/κούνιας) και αφετέρου γιατί ήμουν έτσι κι αλλιώς πτώμα και δεν άντεχα ροχαλητό, χέρια που κουνιούνται κλπ.

 Προφανως δεν κοιμάσαι με το μωρό αν είσαι με πυρετό, έχεις πάρει φάρμακα που φέρνουν υπνηλία, έχεις μεθυσει κλπ, αλλά αυτό είναι μάλλον κοινη λογική. Παρόλα αυτά, αν είσαι άρρωστη, σε καμία περίπτωση δεν κόβεις το θηλασμό, απλά δεν κοιμάστε αγκαλιά, μην το πλακώσεις αν λιποθυμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την αργκ κ για το κοψιμο του συμπληρωματος κ για ασφαλης συνκοιμηση.κ μεις αυτο κανουμε αλλιως δ παλευεται.πιο λογικο τωρα που αναφερεις οτι εμεινε νοσοκομειο.καμια βιταμινουλα να σε τονωσει;

Link to comment
Share on other sites

Αφου δε θηλαζεις ξαπλωτη, λογικο ειναι να εισαι κουρασμενη! πώς να αντεξεις!

Στο youtube εχει βιντεακια για τη σταση την ξαπλωτη, επι της ουσιας ειναι στα πλαγια, αλλα θα το βρεις μονη σου, γιατι καθε μωρο και καθε μαμα εχουν διαφορετικο μεγεθος, οποτε θα το κανεις οπως σε βολευει. Σου γραφω με ενα μειδιαμα, γιατι εμενα με επαιρνε ο υπνος εννοειται κι οταν ξυπνουσα τον εβρισκα ακομη στο στηθος! Αν ξεκινησεις ξαπλωτη, θα αρχισεις και να το απολαμβανεις, ορθια/καθιστη για τοσες ωρες θα αποκτησεις μυοσκελετικα προβληματα!

Εγω προσωπικα, παλι απο συμβουλες που διαβασα στο forum ξεκινησα να δοκιμαζω τη σταση, οπως χαρακτηριστικα την εγραψε μια κοπελα "λυκαινας της Ρωμης", ε, και σταδιακα την προσασμοσα σε σταση που να βολευει. Οταν τις δοκιμαζα ηταν μερα και ημουν μονη μου γιατι μου φαινοταν γελοιο...Σταδιακα το μωρο εμαθε οχι κοιλια με κοιλια, απλα γυριζε το κεφαλι. Ειστε ενα μοναδικο διδυμο και μην κολας στις οδηγιες, μπορει να σε βολεψει κατι που ειναι εντελως δικο σας. Εχεις δει κατι παρατημενες σκυλιτσες που πανε τα μικρα τους και θηλαζουν; ή τις γουρουνιτσες; ε, για μενα ειναι η πιο αναπαυτικη σταση, μια φιλη μου σηκωνοταν και θηλαζε στην καρεκλα (δεν ξερω πως αντεξε:shock:)

Καλο κουραγιο και καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εφόσων είναι κάτι που το θες πολύ πάλεψε το όσο μπορείς άκου τις συμβουλές που σου λένε τα κορίτσια που έχουν εμπειρία πάνω στο θηλασμό οπότε έχεις κάποια απορία ή νιώθεις ότι απογοητευεσε και μπορείς να βρεις λίγο χρόνο μπενε εδώ κ ρώτα ολες είμαστε πρόθυμες να βοηθήσουμε η καθε μία με τον δικό της τρόπο και αν νιώθεις ότι πιεζεσε η ολο αυτό σε καταβάλει ψυχολογικά άσε το μωρό σε κάποιον οίκοι σου (μπαμπά μαμά πεθερά ) εάν έχεις αυτή την δυνατότητα κ βγες έξω για δέκα λεπτά ένα τέταρτο μισή ώρα να περπατήσεις να χαλαρώσεις να μιλήσεις λίγο με τον εαυτό σου κ να πάρεις δυνάμεις !! Πραγματικά πιστεύω ότι αξίζει..

!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...