Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα Μη, τα Πρέπει και τα Ουφ! της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Αχ τι ωραίο θέμα! εμένα μου είχε απαγορεύσει να τρώω οτιδήποτε απέξω, ειδικά αυτά τα τυποποιημένα! γενικά είμαστε της υγιεινής διατροφής αλλά και στις 2 εγκυμοσύνες δεν έφαγα τίποτε απέξω, όλα τα έφτιαχναν η μαμά μου και η πεθερά μου, από φρυγανιές μέχρι τυρί!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου είχε απαγορεύσει ο γιατρός το κολύμπι στη θάλασσα για διάφορους λόγους (όχι μόνο τα μικρόβια).

 

Καλό θα ήταν πάντως η κάθεμία να ακούει τον γιατρό της και αν έχει απορίες-ενστάσεις-τον θεωρεί υπερβολικό κτλ να το συζητάει μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια, από υπνηλία πώς πάτε;; εγώ δε μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι με τίποτα....

Τους πρωτους μηνες κουτουλουσα στη δουλεια, εκλειναν τα ματια μου...εριχνα και κατι ροχαλητα το βραδυ...αλλο πραγμα!:-D

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονεμένη ιστορία ο ύπνος! Αχ! Όλες μου λέγανε θα ευχαριστηθείς τον ύπνο στην εγκυμοσύνη και κοίτα να κοιμάσαι γιατί μετά τη γέννα θα έρθουν τα ξενύχτια, αλλά δυστυχώς εγώ είχα τρομερές αϋπνίες σε φάση να κοιμάμαι συνολικά 4-5 ώρες την ημέρα διακεκομμένες. Ειδικά από τον 2ο μήνα που ξεκίνησαν οι συχνοουρίες, το βράδυ ξυπνούσα για να πάω τουαλέτα και μετά δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ. Πάντως έστω και αυτές τις λίγες ώρες ύπνου τις έπαιρνα οπουδήποτε κρεβάτι, καναπέ, καρέκλα, πάτωμα και εννοείται με όλα τα συνοδευτικά του ύπνου!:oops:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , krakenaki είπε:

Πονεμένη ιστορία ο ύπνος! Αχ! Όλες μου λέγανε θα ευχαριστηθείς τον ύπνο στην εγκυμοσύνη και κοίτα να κοιμάσαι γιατί μετά τη γέννα θα έρθουν τα ξενύχτια, αλλά δυστυχώς εγώ είχα τρομερές αϋπνίες σε φάση να κοιμάμαι συνολικά 4-5 ώρες την ημέρα διακεκομμένες. Ειδικά από τον 2ο μήνα που ξεκίνησαν οι συχνοουρίες, το βράδυ ξυπνούσα για να πάω τουαλέτα και μετά δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ. Πάντως έστω και αυτές τις λίγες ώρες ύπνου τις έπαιρνα οπουδήποτε κρεβάτι, καναπέ, καρέκλα, πάτωμα και εννοείται με όλα τα συνοδευτικά του ύπνου!:oops:

Τι να πω... Ίσως να φταίει η ζέστη... Νυστάζω συνέχεια αλλά δε μπορεί να με πάρει ο ύπνος... :?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ υπνηλια.στη δευτερη κοιμομουν οσο μπορουσα γτ η κορη ξυπνουσε πριν τις 9κ σπανια κοιμοταν μεσημερι.αλλα κοιμομουν με το που κοιμοταν.κατα τις 9το βραδυ

Στην πρωτη τρελους υπνους.ειδικα στο πρωτο τριμηνο λογω προγεστερονης κοιμομουν 15ωρες τη μερα.κ μεσημερι κ δεκατιανο υπνο.ουτε βρεφος να ημουν

Link to comment
Share on other sites

 κορίτσια εγώ το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα σε φάση να κοιμάμαι 3 4 τα ξημερώματα.  Αλλά το πρωί δεν μπορώ να σηκωθώ απ τη νύστα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια ητανε.κ γω το αναπολω.γτ ακομη κ αυπνιες να εχεις ξυπνας οτι ωρα θες (οταν δ δουλευεις).ενω αν ειναι το δευτερο κ το πρωτο σου πρωινος τυπος την εκατσες

Η πρωτη εγκυμοσυνη εχει μια ανεμελια,μεσα στην αγνοια κιολας,κ αν δ εχετε καποια σοβαρη επιπλοκη μην χαλιεστε με χαζα.θα σας λειψει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , vicky86 είπε:

Ωραια ητανε.κ γω το αναπολω.γτ ακομη κ αυπνιες να εχεις ξυπνας οτι ωρα θες (οταν δ δουλευεις).ενω αν ειναι το δευτερο κ το πρωτο σου πρωινος τυπος την εκατσες

Η πρωτη εγκυμοσυνη εχει μια ανεμελια,μεσα στην αγνοια κιολας,κ αν δ εχετε καποια σοβαρη επιπλοκη μην χαλιεστε με χαζα.θα σας λειψει

Εγώ πιστεύω πως αν υπάρξει 2η φορά, θα είμαι ακόμα πιο αγχωμένη απ' ό,τι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, για να δω τι θυμάμαι από οδηγίες. Έμαθα ότι είμαι έγκυος τέλος Ιούνη.

  • Θάλασσα: Μπάνιο και κολύμπι όσο θέλεις και για όσο αισθάνεσαι άνετα. Απλά να είναι καθαρά τα νερά και να αλλάζω μαγιώ (πράγμα που ίσχυε ως οδηγία και άνευ εγκυμοσύνης). Καλύτερα όχι σε κοινόχρηστη πισίνα.
  • Σεξ: ξανά όσο θέλεις και όσο αισθάνεσαι άνετα. Γενικά η κατεύθυνση ήταν ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω σωματικά αρκεί να μη ζορίσω τον εαυτό μου.
  • Φαγητό: μου είπε ότι καλό θα είναι να αποφεύγω τις ωμές σαλάτες/λαχανικά και αυγά απ'έξω και να πλένω καλά τα δικά μου. Επίσης να αποφεύγω ξιφία/τόνο λόγω βαρέων μετάλλων (πράγμα που επίσης ίσχυε ως οδηγία και άνευ εγκυμοσύνης). Γενικά να προσέχω φαγητά που λόγω κακής επεξεργασίας ή συντήρησης μπορεί να μου προκαλέσουν σοβαρό πρόβλημα (σαλμονέλα, τοξοπλάσμωση κλπ). Για τον καφέ, δεν ήμουν φίλη έτσι και αλλιώς οπότε δεν το συζήτησα. Το δεύτερο στο οποίο με καθοδήγησε ήταν σε μια πιο ισορροπημένη διατροφή καθώς η καμπύλη ζαχάρου ήταν οριακή και δεν ήθελε να έχω θέμα βάρους/ζαχάρου. Οδηγίες εκεί μου έδωσε η ενδοκρινολόγος που είχε το φάκελό μου, η οποία ήταν εξαιρετική και καθησυχαστική όσο πρέπει. Το αποτέλεσμα ήταν ότι χωρίς να νιώθω ότι πιέζομαι, έτρωγα σωστά και πήρα σύνολο 12 κιλά, τα οποία έχασα πάρα πολύ γρήγορα.

Με εξαίρεση το 1ο τρίμηνο που ένιωθα μονίμως σα να ξύπνησα από πολύ άσχημο μεθύσι (υπνηλία, ναυτία, εξάντληση), οι υπόλοιποι μήνες κύλησαν χωρίς έγνοιες, με συχνοουρία, λίγο αϋπνία και λίγη κόπωση τους τελευταίους μήνες. Από τον γιατρό και τις μαίες δεν άκουσα παράλογα πράγματα, ούτε ένιωσα ότι πιέζομαι. Ίσα, ίσα. 

Από φίλες πάλι, γνωστές, συγγενείς και συναδέλφους άκουσα ό,τι παλαβομάρα μπορεί κανείς να φανταστεί, όπως:

  • Να μην πίνω ανθρακούχα γιατί δημιουργούν πολύ έντονους ήχους μέσα στην κοιλιά και αναστατώνεται το παιδί.
  • Να μη κάθομαι σταυροπόδι γιατί μπλέκεται ο ομφάλιος λώρος
  • Να τρώω κάθε μέρα λίγο μέλι για να "γλυκάνει" το παιδί (!!!)
  • Γενικά να τρώω (μονίμως και σε ποσότητα) γιατί αλλιώς πως θα μεγαλώσει το παιδί;
  • Θα έχω σίγουρα εύκολη γέννα γιατί έχω περιφέρεια
  • Να κοιμάμαι μόνο στο πλάι (όχι μπρούμυτα τους πρώτους μήνες, όχι ανάσκελα με την κοιλιά)
  • Να μην κάνω σεξ γιατί δεν είναι σωστό για το παιδί
  • Να μην κάνω σεξ γιατί ενοχλείται το παιδί
  • Να μη κάνω σεξ γιατί θα αποβάλλω
  • Να μη σηκώνω τα χέρια μου ψηλά γιατί θα αποβάλλω
  • Να μη σπρώχνω το καρότσι του σούπερ μάρκετ γιατί θα αποβάλλω
  • Να μην περπατάω πολύ γιατί μπορεί να αποβάλλω

(Το concept ήταν γενικά να μη κάνω τίποτα και να κάθομαι σαν την αχλάδω γιατί μπορεί να αποβάλλω ανά πάσα στιγμή. Το γεγονός ότι δεν είχα καμία επιπλοκή που να δικαιολογεί την προτεινόμενη ακινησία, δεν είχε σημασία)

  • Να μην πω τίποτα για την εγκυμοσύνη αν δεν περάσει το 1ο τρίμηνο
  • Να μην πω το όνομα του παιδιού πριν βαφτιστεί, είναι γρουσουζιά

(αυτά τα καταλαβαίνω κάπως υπό το σκεπτικό ότι θέλουν κάπως να σε "προφυλάξουν" ψυχολογικά στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά, αλλά και πάλι δε μου ταιριάζουν)

  • Να βάζω οινόπνευμα στις θηλές για να σκληρύνουν, αλλιώς δε θα μπορέσει να πιάσει τη θηλή το παιδί
  • Να φοράω πάντα σουτιέν γιατί αλλιώς θα πέσει το στήθος μου (guess what, δε φορούσα γιατί δεν το άντεχα με τίποτα σε όλη την εγκυμοσύνη , η μικρή θηλάζει ακόμα και το βυζί δεν έπεσε)

Το θέμα ήταν ότι όλοι είχαν άποψη για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνω, την οποία διατύπωναν χωρίς να τους ρωτήσω. Οπότε η απάντησή μου σε οποιαδήποτε άλλη οδηγία ήταν "Ο γιατρός μου λέει ότι....... και ακολουθώ τις δικές του οδηγίες". Προφανώς η κάθε γυναίκα έχοντας τις δικές της εμπειρίες (ειδικά αν είναι άσχημες) θέλοντας να βοηθήσει μπορεί μέχρι και να τρομοκρατήσει μια νέα μαμά. Από την άλλη (όπως και με τους παιδιάτρους) κάθε γυναικολόγος και άλλο τροπάρι. Τα ζυγίζεις, ενημερώνεσαι και προχωράς. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Να κοιμάμαι μόνο στο πλάι (όχι μπρούμυτα τους πρώτους μήνες, όχι ανάσκελα με την κοιλιά)

Aπο ολα τα κουφα που σου ειπανε νομιζω ειναι το μονο που εχει καποια βαση. Απ'οτι ξερω ο υπνος στο αριστερο πλαι, βοηθαει στην καλη κυκλοφορια του αιματος στον πλακουντα και τη μεταφορα θρεπτικων ουσιων στο μωρο. Επισης, οταν μεγαλωνει η κοιλια (βασικα η μητρα) και ξαπλωνεις ανασκελα συμπιεζονται μεγαλα αγγεια με αποτελεσμα να γινεται κακη κυκλοφορια του αιματος (γι΄αυτο μερικες ζαλιζονται) και επιπλεον το βαρος της μητρας πεφτει ολο πανω στη μεση και αυξανει τον πονο που συνηθως υπαρχει στην εγκυμοσυνη. 

Εγω ευτυχως δεν ακουσα πολλα κουφα, τα πιο πολλα σχολια ηταν για προβλεψη του φυλου απο το σχημα της κοιλιας, νομιζω πολυ συνηθισμενο

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Καλα vtgian ολα οσα ακουσες τραγικα.κ γω ακουσα πολλα απο αυτα.κ προβλεψεις φυσικα.εμενα στη δευτερη μου αρεζε κ ανασκελα κ μπρουμητα.κ μπορουσα.στην πρωτη ημουν ανασκελα αναγκαστικα στο τριτο τριμηνο

Χρυσα ναι πολυ πιθανο να εισαι πιο αγχωμενη,εγω προσωπικα την ευχαριστηθηκα πολυ

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι έχεις δίκιο @Sentir...natureza. Το θέμα μου βέβαια δεν ήταν η οδηγία αυτή καθ'αυτή, αλλά ο απόλυτος τρόπος με τον οποίο εκφράζονταν (όπως και όλες οι άλλες ηλίθιες παραινέσεις). 

 

Πριν την εγκυμοσύνη, κοιμόμουν σχεδόν πάντα μπρούμυτα. Κοιλιά άρχισα να κάνω μετά τον 4ο μήνα, μη σου πω 5ο. Παντελόνι εγκυμοσύνης έβαλα γύρω στον 6ο, φορούσα τα ρούχα μου με ανοιχτό το κουμπί. Μέχρι τότε, δεν αισθανόμουν κάτι διαφορετικό, οπότε στον ύπνο (που ερχόταν πολύυυυ εύκολα) κοιμόμουν όπως νά'ναι. Από τον 7ο και μετά, και επειδή η μικρή δεν γύριζε να πάρει θέση και ήταν πολύ ψηλά, το μόνο που με ανακούφιζε ήταν να ξαπλώνω λίγες ώρες ημιανάσκελα. Τυχαίνει λοιπόν και με ρωτάει γνωστή, πως κοιμάμαι. Ε δεν κρατάω σημειώσεις της λέω, πότε έτσι, πότε αλλιώς, βασικά με ξεκουράσει το ανάσκελα. Ε μιλάμε, λες και της είπα ότι καπνίζω 4 πακέτα την ημέρα!

 

Αν έμενα ξανά έγκυος πάντως (που δεν θέλω, για πολλούς λόγους) μου φαίνεται ότι θα πήγαινα μόνο για τους μεγάλους υπερήχους και τα βασικά, τίποτα άλλο. Ήμουν τρομερά αγχωμένη στο πρώτο, χωρίς λόγο, ίσως γιατί δεν είχα και καμία επαφή με μωρά και εγκυμοσύνες γενικότερα. Πλέον που το έχω περάσει, νομίζω απλά θα μέτραγα τις μέρες να γεννήσω :)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Πριν την εγκυμοσύνη, κοιμόμουν σχεδόν πάντα μπρούμυτα. Κοιλιά άρχισα να κάνω μετά τον 4ο μήνα, μη σου πω 5ο. Παντελόνι εγκυμοσύνης έβαλα γύρω στον 6ο, φορούσα τα ρούχα μου με ανοιχτό το κουμπί. Μέχρι τότε, δεν αισθανόμουν κάτι διαφορετικό, οπότε στον ύπνο (που ερχόταν πολύυυυ εύκολα) κοιμόμουν όπως νά'ναι. Από τον 7ο και μετά, και επειδή η μικρή δεν γύριζε να πάρει θέση και ήταν πολύ ψηλά, το μόνο που με ανακούφιζε ήταν να ξαπλώνω λίγες ώρες ημιανάσκελα. Τυχαίνει λοιπόν και με ρωτάει γνωστή, πως κοιμάμαι. Ε δεν κρατάω σημειώσεις της λέω, πότε έτσι, πότε αλλιώς, βασικά με ξεκουράσει το ανάσκελα. Ε μιλάμε, λες και της είπα ότι καπνίζω 4 πακέτα την ημέρα!

Kαλα εννοειται οτι μας βολευει περισσοτερο, δεν θα στησουμε στον τοιχο κανεναν! Κι εγω παντα μπρουμυτα κοιμομουν και μεχρι να μεγαλωσει η κοιλια ( στον 6ο) κοιμομουν μπρουμυτα με το ενα ποδι λυγισμενο πανω...αγαπημενη σταση! Και η γιατρος μου ειχε πει αν σε βολευει κοιμησου μπρουμυτα, μην σε αγχωνει το μωρο. Αλλα γενικως προσπαθουσα να τηρω το αριστερο πλαι, ειδικα το τελευταιο τριμηνο και βασικα ηταν η μονη σταση που με βολευε.

 

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Αν έμενα ξανά έγκυος πάντως (που δεν θέλω, για πολλούς λόγους) μου φαίνεται ότι θα πήγαινα μόνο για τους μεγάλους υπερήχους και τα βασικά, τίποτα άλλο. Ήμουν τρομερά αγχωμένη στο πρώτο, χωρίς λόγο, ίσως γιατί δεν είχα και καμία επαφή με μωρά και εγκυμοσύνες γενικότερα. Πλέον που το έχω περάσει, νομίζω απλά θα μέτραγα τις μέρες να γεννήσω :)

Συμφωνω μαζι σου, κι εγω το εχω σκεφτει για το επομενο παιδακι οταν ερθει με το καλο, γιατι πιστευω δεν ειναι απαραιτητος ο μηνιαιος υπερηχος, μονο οι 2 σημαντικοι και οι εξετασεις αιματος. Αλλα η αληθεια ειναι οτι ανυπομονουσα καθε μηνα να τον δω (ετυχε να τον δω να κανει και κωλοτουμπα στο αμνιακο οταν ηταν 5 μηνων :-D) και να ακουσω την καρδουλα του...οποτε δεν ξερω αν θα αντεξω να το τηρησω!

 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Νομίζω ότι έχεις δίκιο @Sentir...natureza. Το θέμα μου βέβαια δεν ήταν η οδηγία αυτή καθ'αυτή, αλλά ο απόλυτος τρόπος με τον οποίο εκφράζονταν (όπως και όλες οι άλλες ηλίθιες παραινέσεις). 

 

Πριν την εγκυμοσύνη, κοιμόμουν σχεδόν πάντα μπρούμυτα. Κοιλιά άρχισα να κάνω μετά τον 4ο μήνα, μη σου πω 5ο. Παντελόνι εγκυμοσύνης έβαλα γύρω στον 6ο, φορούσα τα ρούχα μου με ανοιχτό το κουμπί. Μέχρι τότε, δεν αισθανόμουν κάτι διαφορετικό, οπότε στον ύπνο (που ερχόταν πολύυυυ εύκολα) κοιμόμουν όπως νά'ναι. Από τον 7ο και μετά, και επειδή η μικρή δεν γύριζε να πάρει θέση και ήταν πολύ ψηλά, το μόνο που με ανακούφιζε ήταν να ξαπλώνω λίγες ώρες ημιανάσκελα. Τυχαίνει λοιπόν και με ρωτάει γνωστή, πως κοιμάμαι. Ε δεν κρατάω σημειώσεις της λέω, πότε έτσι, πότε αλλιώς, βασικά με ξεκουράσει το ανάσκελα. Ε μιλάμε, λες και της είπα ότι καπνίζω 4 πακέτα την ημέρα!

 

Αν έμενα ξανά έγκυος πάντως (που δεν θέλω, για πολλούς λόγους) μου φαίνεται ότι θα πήγαινα μόνο για τους μεγάλους υπερήχους και τα βασικά, τίποτα άλλο. Ήμουν τρομερά αγχωμένη στο πρώτο, χωρίς λόγο, ίσως γιατί δεν είχα και καμία επαφή με μωρά και εγκυμοσύνες γενικότερα. Πλέον που το έχω περάσει, νομίζω απλά θα μέτραγα τις μέρες να γεννήσω :)

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου όντως απαγορεύεται ο ύπνος ανάσκελα στο τελευταίο τρίμηνο. Θα σου το είχε όμως αναφέρει ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Ωραίο θέμα, για να δω τι θυμάμαι από οδηγίες. Έμαθα ότι είμαι έγκυος τέλος Ιούνη.

  • Θάλασσα: Μπάνιο και κολύμπι όσο θέλεις και για όσο αισθάνεσαι άνετα. Απλά να είναι καθαρά τα νερά και να αλλάζω μαγιώ (πράγμα που ίσχυε ως οδηγία και άνευ εγκυμοσύνης). Καλύτερα όχι σε κοινόχρηστη πισίνα.
  • Σεξ: ξανά όσο θέλεις και όσο αισθάνεσαι άνετα. Γενικά η κατεύθυνση ήταν ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω σωματικά αρκεί να μη ζορίσω τον εαυτό μου.
  • Φαγητό: μου είπε ότι καλό θα είναι να αποφεύγω τις ωμές σαλάτες/λαχανικά και αυγά απ'έξω και να πλένω καλά τα δικά μου. Επίσης να αποφεύγω ξιφία/τόνο λόγω βαρέων μετάλλων (πράγμα που επίσης ίσχυε ως οδηγία και άνευ εγκυμοσύνης). Γενικά να προσέχω φαγητά που λόγω κακής επεξεργασίας ή συντήρησης μπορεί να μου προκαλέσουν σοβαρό πρόβλημα (σαλμονέλα, τοξοπλάσμωση κλπ). Για τον καφέ, δεν ήμουν φίλη έτσι και αλλιώς οπότε δεν το συζήτησα. Το δεύτερο στο οποίο με καθοδήγησε ήταν σε μια πιο ισορροπημένη διατροφή καθώς η καμπύλη ζαχάρου ήταν οριακή και δεν ήθελε να έχω θέμα βάρους/ζαχάρου. Οδηγίες εκεί μου έδωσε η ενδοκρινολόγος που είχε το φάκελό μου, η οποία ήταν εξαιρετική και καθησυχαστική όσο πρέπει. Το αποτέλεσμα ήταν ότι χωρίς να νιώθω ότι πιέζομαι, έτρωγα σωστά και πήρα σύνολο 12 κιλά, τα οποία έχασα πάρα πολύ γρήγορα.

Με εξαίρεση το 1ο τρίμηνο που ένιωθα μονίμως σα να ξύπνησα από πολύ άσχημο μεθύσι (υπνηλία, ναυτία, εξάντληση), οι υπόλοιποι μήνες κύλησαν χωρίς έγνοιες, με συχνοουρία, λίγο αϋπνία και λίγη κόπωση τους τελευταίους μήνες. Από τον γιατρό και τις μαίες δεν άκουσα παράλογα πράγματα, ούτε ένιωσα ότι πιέζομαι. Ίσα, ίσα. 

Από φίλες πάλι, γνωστές, συγγενείς και συναδέλφους άκουσα ό,τι παλαβομάρα μπορεί κανείς να φανταστεί, όπως:

  • Να μην πίνω ανθρακούχα γιατί δημιουργούν πολύ έντονους ήχους μέσα στην κοιλιά και αναστατώνεται το παιδί.
  • Να μη κάθομαι σταυροπόδι γιατί μπλέκεται ο ομφάλιος λώρος
  • Να τρώω κάθε μέρα λίγο μέλι για να "γλυκάνει" το παιδί (!!!)
  • Γενικά να τρώω (μονίμως και σε ποσότητα) γιατί αλλιώς πως θα μεγαλώσει το παιδί;
  • Θα έχω σίγουρα εύκολη γέννα γιατί έχω περιφέρεια
  • Να κοιμάμαι μόνο στο πλάι (όχι μπρούμυτα τους πρώτους μήνες, όχι ανάσκελα με την κοιλιά)
  • Να μην κάνω σεξ γιατί δεν είναι σωστό για το παιδί
  • Να μην κάνω σεξ γιατί ενοχλείται το παιδί
  • Να μη κάνω σεξ γιατί θα αποβάλλω
  • Να μη σηκώνω τα χέρια μου ψηλά γιατί θα αποβάλλω
  • Να μη σπρώχνω το καρότσι του σούπερ μάρκετ γιατί θα αποβάλλω
  • Να μην περπατάω πολύ γιατί μπορεί να αποβάλλω

(Το concept ήταν γενικά να μη κάνω τίποτα και να κάθομαι σαν την αχλάδω γιατί μπορεί να αποβάλλω ανά πάσα στιγμή. Το γεγονός ότι δεν είχα καμία επιπλοκή που να δικαιολογεί την προτεινόμενη ακινησία, δεν είχε σημασία)

  • Να μην πω τίποτα για την εγκυμοσύνη αν δεν περάσει το 1ο τρίμηνο
  • Να μην πω το όνομα του παιδιού πριν βαφτιστεί, είναι γρουσουζιά

(αυτά τα καταλαβαίνω κάπως υπό το σκεπτικό ότι θέλουν κάπως να σε "προφυλάξουν" ψυχολογικά στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά, αλλά και πάλι δε μου ταιριάζουν)

  • Να βάζω οινόπνευμα στις θηλές για να σκληρύνουν, αλλιώς δε θα μπορέσει να πιάσει τη θηλή το παιδί
  • Να φοράω πάντα σουτιέν γιατί αλλιώς θα πέσει το στήθος μου (guess what, δε φορούσα γιατί δεν το άντεχα με τίποτα σε όλη την εγκυμοσύνη , η μικρή θηλάζει ακόμα και το βυζί δεν έπεσε)

Το θέμα ήταν ότι όλοι είχαν άποψη για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνω, την οποία διατύπωναν χωρίς να τους ρωτήσω. Οπότε η απάντησή μου σε οποιαδήποτε άλλη οδηγία ήταν "Ο γιατρός μου λέει ότι....... και ακολουθώ τις δικές του οδηγίες". Προφανώς η κάθε γυναίκα έχοντας τις δικές της εμπειρίες (ειδικά αν είναι άσχημες) θέλοντας να βοηθήσει μπορεί μέχρι και να τρομοκρατήσει μια νέα μαμά. Από την άλλη (όπως και με τους παιδιάτρους) κάθε γυναικολόγος και άλλο τροπάρι. Τα ζυγίζεις, ενημερώνεσαι και προχωράς. 

Αυτό με τα ανθρακούχα μου το έχει πει και εμένα. Λέει οτι οταν το ανθρακικό πέφτει στο στομάχι, το μωρό το ακούει σα να σκάει βόμβα δίπλα του. Επίσης είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ υπέρ στο να μην πεις τίποτα σε κανέναν στο 1ο τρίμηνο. Εδώ εγώ έχω μπει στο 3ο τρίμηνο και εκτός από τις κολλητές μου, το ξέρουν μόνο η μαμά και η πεθερά μου. Πραγματικά, έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δε με έπρηζε κανείς... Τώρα τα άλλα τα θεωρώ υπερβολές...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

@ΧρύσαΜ μου δεν θέλω να προσβάλω τον γιατρό σου, αλλά αυτό που σου είπε δεν έχει καμία απολύτως επιστημονική απόδειξη. Ρώτα τον την επόμενη φορά να σου πει που το διάβασε ή αν είναι απλά προσωπική του εκτίμηση. Πάντως όταν το είχα αναφέρει στο δικό μου γιατρό, πέθανε στα γέλια! Μάλλον, μου είπε, κάποτε κάποιος γιατρός το σκέφτηκε ως δικαιολογία για να αποτρέψει έγκυο από το να πίνει λίτρα ανθρακούχων και πέρασε από στόμα σε στόμα για να καταλήξει αστικός μύθος.

 

Τα ανθρακούχα καλό είναι να αποφεύγονται σε καθημερινή βάση, κυρίως γιατί τα βρίσκεις πακέτο με πολλή ζάχαρη. Και όλοι γνωρίζουμε ότι εγκυμοσύνη και πολλή ζάχαρη δεν είναι καλός συνδυασμός για πολλούς λόγους (άδειες θερμίδες, υπερδιέγερση του εμβρύου κλπ). Η αλήθεια είναι ότι πολλές γυναίκες ανακουφίζονται από τις καούρες με τα ανθρακούχα. Ο δικός μου γιατρός μου είχε πει αν με βοηθά το ανθρακούχο, ας προτιμήσω κάτι χωρίς ζάχαρη ή γλυκαντικά (πχ Σουρωτή, απλό Perrier) και αυτό μόνο αν δεν μπορώ να ηρεμήσω διαφορετικά

 

@ΑΡΓΚ δεν αντιλέγω όπως είδες. Απλώς με εκνεύριζε άνθρωποι που δεν γνώριζαν το ιστορικό μου, να είναι εντελώς απόλυτοι για το τι είναι καλό και τι όχι στην περίπτωσή μου. Γενικά η κινδυνολογία έδινε και έπαιρνε. Και έχεις το άγχος (ειδικά αν είναι το πρώτο), έχεις τις ορμόνες, έχεις και τον καθένα να σου λέει, μη και όχι, ε δε θες και πολύ να φρικάρεις τελείως :-D

Επεξεργάστηκαν by vtgian
Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάναμε χωρίς τη σουρωτή έγκυες στα εστιατόρια δηλαδή; Για μια σουρωτή ζούμε, χαχαχα!

 

Το πώς θα κοιμάται κανείς εξαρτάται από πολλά. Σίγουρα δεν είναι επιβλαβές, μου είχε πει εμένα, να κοιμάσαι όπως σε βολεύει όταν δεν αισθάνεσαι δυσφορία. Επίσης, να αλλάζεις στάσεις και να μην περνάς όλη τη βραδιά σε μία συγκεκριμένη, ακόμα κι αν είναι η πλάγια αριστερή. Μπορούσα ανάσκελα και για κάποιον καιρό κοιμόμουν μόνο έτσι, είχα μικρή κοιλιά και δεν με ενοχλούσε στην αναπνοή, στην πίεση ή οπουδήποτε αλλού. Επίσης, με βόλευε στα δεξιά και όσο δεν αισθανόμουν πάλι δυσφορία και άλλαζα με την αριστερή δεν υπήρχε λόγος να πιάνομαι με το ζόρι από φόβο μόνο στην αριστερή. Εντάξει, εντελώς μπρούμυτα μετά τους πρώτους τέσσερις-πέντε μήνες δεν γινόταν και νομίζω ότι όντως δεν επιτρέπεται. Δυσφορεί το μωρό δηλαδή. Κοιμόμουν πια μπρούμυτα πλαγίως, με το πόδι σε μαξιλάρι.

 

Εννοείται ότι αν είχε διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα κυκλοφορίας αίματος γενικότερο στην εγκυμοσύνη, θα προσπαθούσα κι εγώ περισσότερο να συνηθίσω με το ζόρι μια συγκεκριμένη στάση, να βοηθήσω όσο μπορώ. Αλλά να πιάνομαι αγκυλωμένη σώνει και καλά και γενικώς να έχω έναν γιατρό να με αντιμετωπίζει ως ασθενή αντί για εγκυμονούσα πραγματικά δεν θα το άντεχα.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τι θα γινότανε στο δικό μου στομάχι που εγώ έπινα ανθρακικό νερό και σόδα σε καθημερινή βάση, πυροτεχνήματα και βεγγαλικά!:-P Πρώτη φορά το ακούω αυτό και πιστεύω πως αν αλήθευε το μωρό θα αντιδρούσε, εκτός και αν το αντιλαμβανόταν ως φαντασμαγορικό θέαμα! 

Ούτε για τον ύπνο ο γιατρός μου ανέφερε κάτι, κοιμόμουν μέχρι τον 5ο μήνα μπρούμητα που έτσι μ'αρέσει να κοιμάμαι και στη συνέχεια στο πλάι αγκαλιά με το μαξιλάρι θηλασμού, αλλά όπως έγραψα κοιμόμουν λίγες ώρες οπότε δεν προλάβαινα να πιαστώ ή να δυσφορήσω.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Καλημέρα!

@ΧρύσαΜ μου δεν θέλω να προσβάλω τον γιατρό σου, αλλά αυτό που σου είπε δεν έχει καμία απολύτως επιστημονική απόδειξη. Ρώτα τον την επόμενη φορά να σου πει που το διάβασε ή αν είναι απλά προσωπική του εκτίμηση. Πάντως όταν το είχα αναφέρει στο δικό μου γιατρό, πέθανε στα γέλια! Μάλλον, μου είπε, κάποτε κάποιος γιατρός το σκέφτηκε ως δικαιολογία για να αποτρέψει έγκυο από το να πίνει λίτρα ανθρακούχων και πέρασε από στόμα σε στόμα για να καταλήξει αστικός μύθος.

 

Τα ανθρακούχα καλό είναι να αποφεύγονται σε καθημερινή βάση, κυρίως γιατί τα βρίσκεις πακέτο με πολλή ζάχαρη. Και όλοι γνωρίζουμε ότι εγκυμοσύνη και πολλή ζάχαρη δεν είναι καλός συνδυασμός για πολλούς λόγους (άδειες θερμίδες, υπερδιέγερση του εμβρύου κλπ). Η αλήθεια είναι ότι πολλές γυναίκες ανακουφίζονται από τις καούρες με τα ανθρακούχα. Ο δικός μου γιατρός μου είχε πει αν με βοηθά το ανθρακούχο, ας προτιμήσω κάτι χωρίς ζάχαρη ή γλυκαντικά (πχ Σουρωτή, απλό Perrier) και αυτό μόνο αν δεν μπορώ να ηρεμήσω διαφορετικά

 

@ΑΡΓΚ δεν αντιλέγω όπως είδες. Απλώς με εκνεύριζε άνθρωποι που δεν γνώριζαν το ιστορικό μου, να είναι εντελώς απόλυτοι για το τι είναι καλό και τι όχι στην περίπτωσή μου. Γενικά η κινδυνολογία έδινε και έπαιρνε. Και έχεις το άγχος (ειδικά αν είναι το πρώτο), έχεις τις ορμόνες, έχεις και τον καθένα να σου λέει, μη και όχι, ε δε θες και πολύ να φρικάρεις τελείως :-D

Ναι όμως, γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο να κάνει λάθος ο δικός σου ο γιατρός και εν τέλει όντως να υπάρχει και αυτός ο κίνδυνος; :-P

Προφανώς, για να μην το λέει μόνκ ο γιατρός μου και να υπάρχουν και άλλοι που το λένε, σημαίνει ότι δεν το έβγαλρ από την κοιλιά του και ότι έχει κάποια βάση. Τώρα αν ο γιατρός σου, και κάποιοι άλλοι γιατροί, δεν πιστεύουν ότι μπορεί να προκληθεί κάτι τέτοιο είναι δικό τους καπέλο, το οποίο θα έχει αντίκτυπο σε εσάς, είτε αυτό είναι καλό είτε όχι (που το απευχόμαστε).

Γενικά το σκεπτικό του "ο γιατρός που δεν απαγορεύεο τίποτα, είναι ο πιο καλός" δε με βρίσκει σύμφωνει. Και σαφώς δε μπορώ να αμφισβητήσω έναν άνρθωπο με τόσο μεγάλη εμπειρία, πόσο μάλλον όταν με καλύπτουν οι απαντήσεις του. Δε μου λέει δράκους, αλλά πράγματα που μου φαίνονται λογικά...

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ΧρύσαΜ said:

Ναι όμως, γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο να κάνει λάθος ο δικός σου ο γιατρός και εν τέλει όντως να υπάρχει και αυτός ο κίνδυνος; :-P

Προφανώς, για να μην το λέει μόνκ ο γιατρός μου και να υπάρχουν και άλλοι που το λένε, σημαίνει ότι δεν το έβγαλρ από την κοιλιά του και ότι έχει κάποια βάση. Τώρα αν ο γιατρός σου, και κάποιοι άλλοι γιατροί, δεν πιστεύουν ότι μπορεί να προκληθεί κάτι τέτοιο είναι δικό τους καπέλο, το οποίο θα έχει αντίκτυπο σε εσάς, είτε αυτό είναι καλό είτε όχι (που το απευχόμαστε).

Γενικά το σκεπτικό του "ο γιατρός που δεν απαγορεύεο τίποτα, είναι ο πιο καλός" δε με βρίσκει σύμφωνει. Και σαφώς δε μπορώ να αμφισβητήσω έναν άνρθωπο με τόσο μεγάλη εμπειρία, πόσο μάλλον όταν με καλύπτουν οι απαντήσεις του. Δε μου λέει δράκους, αλλά πράγματα που μου φαίνονται λογικά...

 

αχ ναι, συμφωνώ μαζί σου, εξάλλου τα αναψυκτικά περιέχουν συντηρητικά, ζάχαρη και γλυκαντικά στοιχεία, συστατικά που δεν προσφέρουν τίποτα υγιεινό στον οργανισμό, και γι' αυτό θα πρέπει να αποφεύγονται κατά την εγκυμοσύνη.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Ναι όμως, γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο να κάνει λάθος ο δικός σου ο γιατρός και εν τέλει όντως να υπάρχει και αυτός ο κίνδυνος; :-P

Προφανώς, για να μην το λέει μόνκ ο γιατρός μου και να υπάρχουν και άλλοι που το λένε, σημαίνει ότι δεν το έβγαλρ από την κοιλιά του και ότι έχει κάποια βάση. Τώρα αν ο γιατρός σου, και κάποιοι άλλοι γιατροί, δεν πιστεύουν ότι μπορεί να προκληθεί κάτι τέτοιο είναι δικό τους καπέλο, το οποίο θα έχει αντίκτυπο σε εσάς, είτε αυτό είναι καλό είτε όχι (που το απευχόμαστε).

 

πρίν από 3 λεπτά , zaxaroulini είπε:

αχ ναι, συμφωνώ μαζί σου, εξάλλου τα αναψυκτικά περιέχουν συντηρητικά, ζάχαρη και γλυκαντικά στοιχεία, συστατικά που δεν προσφέρουν τίποτα υγιεινό στον οργανισμό, και γι' αυτό θα πρέπει να αποφεύγονται κατά την εγκυμοσύνη.

 

Aν ισχυει, τοτε το μωρο με την παραμικρη δυσπεψια (να μην πω καν για τις ναυτιες που εχουν καποιες το πρωτο τριμηνο) και τους θορυβους της θα παθαιναν τα νευρα του. Δεν υπαρχουν στοιχεια (απ'οσο γνωριζω) που να αποδεικνυουν οτι οι μεγαλυτεροι ηχοι του στομαχιου προκαλουν κατι στο παιδι. Μπορει ετσι οπως το φανταζονται καποιοι να τους φαινεται λογικο και αν ακουσετε (υπαρχει σε ντοκιμαντερ) τι ηχους ακουει το μωρο απο το σωμα της μητερας θα τρομαξετε, αλλα ας μην ξεχναμε οτι και εμεις στο ιδιο μερος ημαστε, τους ιδιους ηχους ακουγαμε, αλλα μας καθησυχαζαν με την συνεχεια τους - οπως και ολα τα μωρα του κοσμου:)

 

Παρ'ολα αυτα πιστευω οτι πρεπει να αποφευγονται λογω ζαχαρης, συντηρητικων, χρωματων κλπ οχι μονο στην εγκυμοσυνη αλλα γενικως

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...