Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα Μη, τα Πρέπει και τα Ουφ! της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

1 hour ago, zaxaroulini είπε:

 

Ναι το ιντερνετ βοηθάει πολύ και πολύ κόσμο στο να βρεις πολλές φορές ότι πληροφορίες θέλεις, θα διαφωνήσω μόνο στο γεγονός ότι η τηλεόραση παρουσιάζει συνήθως μία οπτική. Στην τηλεόραση π..χ αν παρακολουθείς ΕΡΤ καταλαβαίνεις προς τα που θα πάει η πληροφόρηση όπως επίσης και αν βλέπεις ΣΚΑΙ :)

ομοίως και στο ιντερνετ, υπάρχουν και ιστοσελίδες και άλλα χίλια δυο που αναλόγως τι θέλουν να προωθήσουν τα παρουσιάζουν όπως θέλουν τα πράγματα! αχ μία μανούλα βομβαρδίζεται από τόσες ειδήσεις και πληροφορίες, εγώ γι' αυτό λέω ότι καλό είναι να ακούμε τον γιατρό μας, αφού βέβαια έχουμε εμπιστοσύνη σε αυτόν!

Eννοοουσα οτι σε μια εκπομπη οταν συζητανε ενα θεμα σπανια θα ακουσεις να το αναλυουν κριτικα, συνηθως δειχνουν τη μια πλευρα-αυτη που θελουν να φανει.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 29 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Eννοοουσα οτι σε μια εκπομπη οταν συζητανε ενα θεμα σπανια θα ακουσεις να το αναλυουν κριτικα, συνηθως δειχνουν τη μια πλευρα-αυτη που θελουν να φανει.

 

Βρε Τhommyarg πρωι πρωι ...μου ηρθε καπως.......

 

Και στα αρθρα αναλογα τον σκοπο που εχει το αρθρο καπως ετσι γινεται. Το ιντερνετ μπορει να είναι μια ανεξαντλητη πηγή πληροφοριων αλλα πρεπει να γνωρίζεις να αξιολογεις τις πηγες αυτές. Ποιος ο σκοπο τους, η τεκμηριωση τους επαρκει κτλ Όταν μιλαμε για επιστημονικα αρθρα από τη διεθνη βιβλθιογραφια αυτά, εκτος από το ότι δεν είναι προσβασιμα ευκολα για να μπορεις να τα διαβασεις , ποσο μαλλον αξιολογήσεις πρεπει να εισαι της αντιστοιχης ειδικότητας και φυσικα να γνωρίζεις την αντιστοιχη αγγλικη ορολογια. Οποτε καλο είναι να μην κανουμε τους <αγραμματους> δικηγόρους και ειδικα σε θεματα όπως η ιατρικη οπου εκτος από την εφαρμογή της θεωριας παιζει ρολο και η κλινικη εμπειρια, η μοναδικοτητα του κάθε ασθενη κτλ

 

 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, iouliana said:

 

Βρε Τhommyarg πρωι πρωι ...μου ηρθε καπως.......

 

Και στα αρθρα αναλογα τον σκοπο που εχει το αρθρο καπως ετσι γινεται. Το ιντερνετ μπορει να είναι μια ανεξαντλητη πηγή πληροφοριων αλλα πρεπει να γνωρίζεις να αξιολογεις τις πηγες αυτές. Ποιος ο σκοπο τους, η τεκμηριωση τους επαρκει κτλ Όταν μιλαμε για επιστημονικα αρθρα από τη διεθνη βιβλθιογραφια αυτά, εκτος από το ότι δεν είναι προσβασιμα ευκολα για να μπορεις να τα διαβασεις , ποσο μαλλον αξιολογήσεις πρεπει να εισαι της αντιστοιχης ειδικότητας και φυσικα να γνωρίζεις την αντιστοιχη αγγλικη ορολογια. Οποτε καλο είναι να μην κανουμε τους <αγραμματους> δικηγόρους και ειδικα σε θεματα όπως η ιατρικη οπου εκτος από την εφαρμογή της θεωριας παιζει ρολο και η κλινικη εμπειρια, η μοναδικοτητα του κάθε ασθενη κτλ

 

αχ για τα προβατάκια λες? αχ μωρέ είμαι και φιλόζωος και τα είδα και μαύρισε η ψυχή μου!

 

 

Επεξεργάστηκαν by zaxaroulini

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

 

 

Φυσικα και ειναι δυνατον. Για καποια ατομα (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) που τους αρεσει να ψαχνονται και να διαβαζουν, μπορουν να αποκτησουν γνωσεις και να εκφερουν αποψη ή εστω να συμμετεχουν σε συζητηση με τον γιατρο τους. Δεν μιλαω για εξειδικευμενες συζητησεις μεταξυ χειρουργων, αλλα πχ για την ακοη του βρεφους στην κοιλια ευκολα μπορεις να βρεις στοιχεια στο διαδικτυο και να δημιουργησεις την αποψη σου, και για τοσα αλλα θεματα που αφορουν μια εγκυμονουσα. Προσωπικα, παρ'ολο που δεν ειμαι γιατρος, με ενδιαφερει πολυ η μαιευτικη και διαβαζω πολυ γι'αυτην, σε ερευνες, σε βιβλια (και ιατρικα), ακομη και σε σημειωσεις σπουδαστων...Ετσι με την γιατρο μου συζητουσα ανετα σχεδον για ολα θεματα (και ειχα αποψη να διαφωνησω σε καποια) σε βαθμο που αν δεν γνωριζα κατι μου την ελεγε κιολας  "Δεν ηρθες διαβασμενη σημερα :-)". Εαν καποιος ενδιαφερεται πολυ να διευρυνει τις γνωσεις του υπαρχουν τα μεσα και καποια, οπως το ιντερνετ, βρισκονται μπροστα μας.

 

Οταν στην δικη μου δουλεια,  πελατες νομιζουν οτι τα ξερουν ολα-μου εχει τυχει να μου παραθεσουν και στοιχεια απο το internet- μου φαινονται αστειοι. 

Και το πιο χαζο ειναι να αποκαλουν τους εαυτους τους συνεργατες.  "Ηταν καλη η συνεργασια μας"  εχω ακουσει και αυτο!!! 

Αντιθετα οι πιο εξυπνοι ανθρωποι  ακουν πολυ,  παρακολουθουν και  μιλουν λιγο. Οι ερωτησεις τους πραγματικα ειναι πιο ευστοχες, απο τον αλλο που εχει την αυταπατη οτι επειδη διαβασε κατι στο internet η ακουσε κατι οτι το γνωριζει και νομιζει οτι μιλαει επι ισοις οροις. .  Και φυσικα την δευτερη κατηγορια των ανθρωπων θα την αντιμετωπισω  πιο σοβαρα.  Την πρωτη θα σκεφτω εαν θα τους αναλαβω εφοσον η δουλεια μου απαιτει μεγαλης διαρκειας εποικοινωνια και επαφη  με τους πελατες.

 

Σχετικα με τα ιατρικα το πιο πιθανον ειναι να παραπλανηθεις απο το internet. Oι περισσοτεροι που διαβαζουν ιατρικα παθαινουν καταθλιψη γιατι δεν μπορουν να αξιολογησουν την πληροφορια και φοβουνται οτι μπορει να τους συμβαινει κατι ασχημο και την  ελαχιστη πιθανοτητα του κακου την μεγαλοποιουν. 

 

Μια  γιατρος-γυναικολογος  μου ειχε πει οτι στην Αγγλια που ειχε κανει τις ειδικοτητα της, ειχαν ξεχωριστο  μαθημα πως να μπορεις να συλλεγεις χρησιμες και  επιστημονικα τεκμηριωμενεςπληροφοριες  απο το internet. Πως να αξιολογεις σωστα τα επιστημονικα site. 

 

Ενας γνωστος μου γιατρος,  λεει αστειευομενος.  Η λυση στα ιατρικα βρισκεται ακριβως στην αντιθετη κατευθυνση απο αυτη που σε οδηγει το internet. 

 

Επισης σχετικα  με τα ιατρικα site,μου εχει κανει  μεγαλη εντυπωση το copy paste των δημοσιευσεων για ενα θεμα. Ανοιγεις 2-3 διαφορετικα και για μια  παθηση,  γραφουν τα ολοιδια ακριβως. 

 

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

 

Μην εχετε εμπιστοσυνη σε αυτα που διαβαζετε.

Οσο και να διαβασουμε, οσες ωρες και να ασχοληθουμε απεχουμε πολυ απο τις γνωσεις του τελευταιου γιατρου. 

Να ακυρωνουμε  εναν γιατρο , απλα και ευκολα απο ενα παραδειγμα  η να περιμενουμε να μας επιχειρηματολογησει για τις αποψεις του που ερχονται σε αντιθεση με τις "γνωσεις" μας,  δεν δειχνει συνεση. 

Αν δεν σας καλυπτει για καποιο λογο ο γιατρος σας, παρτε δευτερη γνωμη  και τριτη.


 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iouliana είπε:

Και στα αρθρα αναλογα τον σκοπο που εχει το αρθρο καπως ετσι γινεται. Το ιντερνετ μπορει να είναι μια ανεξαντλητη πηγή πληροφοριων αλλα πρεπει να γνωρίζεις να αξιολογεις τις πηγες αυτές. Ποιος ο σκοπο τους, η τεκμηριωση τους επαρκει κτλ 

Aκριβως, γι'αυτο εχω προανεφερει τη σημαντικοτητα της κριτικης σκεψης.

 

1 hour ago, iouliana είπε:

Όταν μιλαμε για επιστημονικα αρθρα από τη διεθνη βιβλθιογραφια αυτά, εκτος από το ότι δεν είναι προσβασιμα ευκολα για να μπορεις να τα διαβασεις , ποσο μαλλον αξιολογήσεις πρεπει να εισαι της αντιστοιχης ειδικότητας και φυσικα να γνωρίζεις την αντιστοιχη αγγλικη ορολογια.

Προσωπικα, εχω καλες γνωσεις αγγλικων και μετα απο τοσα που εχω διαβασει μπορω να καταλαβω την αγγλικη ορολογια. Δεν πιστευω οτι χρειαζεται να εισαι γιατρος για να διαβασεις ενα επιστημονικο αρθρο και να εντοπισεις τις σκοπιμοτητες. Επιπλεον, εχω σπουδασει βρεφονηπιαγωγος, οποτε ανηκω στον παιδαγωγικο κλαδο της επιστημονικης κοινοτητας :wink: 

 

1 hour ago, iouliana είπε:

να μην κανουμε τους <αγραμματους> δικηγόρους και ειδικα σε θεματα όπως η ιατρικη οπου εκτος από την εφαρμογή της θεωριας παιζει ρολο και η κλινικη εμπειρια, η μοναδικοτητα του κάθε ασθενη κτλ

Αναφερομαι συγκεκριμενα στην μαιευτικη (οχι στην ιατρικη: την γυναικολογια) και φυσικα σε φυσιολογικες εγκυμοσυνες. Δεν ειπα οτι κανω διαγνωσεις. Γνωριζω (και γνωριζα κατα τη διαρκεια της φυσιολογικης μου εγκυμοσυνης) την μοναδικοτητα του εαυτου μου , για τον οποιο διαφωνω με τους γιατρους και οχι για αλλους ασθενεις. Αν παρουσιαζα καποιο προβλημα οταν ημουν εγκυος, σιγουρα παλι θα ψαχνομουν, αλλα εννοειται οτι δεν θα διαφωνουσα το ιδιο με την γιατρο μου. Παρ'ολα αυτα αν παλι την αμφισβητουσα θα επαιρνα και αλλη γνωμη γιατρου.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

Οταν στην δικη μου δουλεια,  πελατες νομιζουν οτι τα ξερουν ολα-μου εχει τυχει να μου παραθεσουν και στοιχεια απο το internet- μου φαινονται αστειοι. 

Αντιθετα οι πιο εξυπνοι ανθρωποι  ακουν πολυ,  παρακολουθουν και  μιλουν λιγο. Οι ερωτησεις τους πραγματικα ειναι πιο ευστοχες, απο τον αλλο που εχει την αυταπατη οτι επειδη διαβασε κατι στο internet η ακουσε κατι οτι το γνωριζει και νομιζει οτι μιλαει επι ισοις οροις. .  Και φυσικα την δευτερη κατηγορια των ανθρωπων θα την αντιμετωπισω  πιο σοβαρα.  Την πρωτη θα σκεφτω εαν θα τους αναλαβω εφοσον η δουλεια μου απαιτει μεγαλης διαρκειας εποικοινωνια και επαφη  με τους πελατες.

Δεν γνωριζω σε τι δουλεια εργαζεσαι αλλα οταν μενω εγκυος, θελω ο γιατρος που με παρακολουθει να δεχεται οτι μπορει να εχω και αποψη γιατι δεν ειμαι ενα αβουλο ατομο. Νομιζω οτι εχει να κανει και με το ποσο δεκτικος ειναι ο αλλος (πχ γιατρος), αλλα και ποσο χωνεται αυτος που διαφωνει (δεν της ειπα και πως να κανει τα ραμματα της περινεοτομης ουτε θα διαφωνουσα αν μου ελεγε επειγουσα καισαρικη). Εννοειται οτι δεν πας στον γιατρο και του αρχιζεις τα κατεβατα με τα επιστημονικα δεδομενα και τις διαφωνιες σου. Δεν ξερω γιατι τα εχετε εκλαβει ετσι αυτα που γραφω:?. Πανω απο ολα, εισαι ταπεινος, σεβομενος τις γνωσεις του γιατρου που επελεξες να εμπιστευτεις και ολα γινονται σε κλιμα συζητησης και φιλικοτητας. Αν δεν του αρεσει που θελεις να ξερεις τι σου γινεται ή γιατι υποστηριζει κατι που δεν σε βρισκει συμφωνη, και δεν εχει τη διαθεση να σου εξηγησει και να στο τεκμηριωσει τοτε για μενα δεν ειναι αξιολογος και ψαχνω να βρω καποιον που να αγαπαει πραγματικα αυτο που κανει και να θελει να εξηγει και να συζηταει με ενθουσιασμο το επαγγελμα του. Προσωπικα, οταν καποιος γονεας μου δειχνει οτι γνωριζει παιδαγωγικα μονο εκτιμηση μου βγαινει που ψαχνεται και θελει να συμμετεχει σε συζητησεις επι του θεματος.

πρίν από 45 λεπτά , ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

Μια  γιατρος-γυναικολογος  μου ειχε πει οτι στην Αγγλια που ειχε κανει τις ειδικοτητα της, ειχαν ξεχωριστο  μαθημα πως να μπορεις να συλλεγεις χρησιμες και  επιστημονικα τεκμηριωμενεςπληροφοριες  απο το internet. Πως να αξιολογεις σωστα τα επιστημονικα site. 

Υπαρχει αντιστοιχο μαθημα και στην Ελλαδα (το οποιο και παρακολουθησα οταν σπουδαζα). Λεγοταν  "Μεθοδολογια Ερευνας" και αναμεσα σε αλλα σου διδασκει πως κανεις κριτικη επιστημονικου αρθρου.

 
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοπέλα μου, εγώ καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά σε όλα πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο! Δηλαδή αν ο άλλος είναι συντηρητής έργων τέχνης και εγώ διαβάσω 5 σημειώσεις σπουδαστών μπορώ να πάω να συντηρήσω την Ακρόπολη?

Αχ Λεμονιά πολύ στενάχωρο να θέλεις να κάνεις την δουλειά σου και να σου την αμφισβητούν, τι να πω κοπέλα μου, όλες οι δουλειές έχουν τις δυσκολίες τους! :-(

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

Για το αντικειμενο που γνωριζεις και σπουδαζεις ομως. 

E δεν ειπα οτι θα κανω κριτικη σε αρθρο για την ενδομητρια υποξια.

 

πρίν από 2 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Αχ βρε κοπέλα μου, εγώ καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά σε όλα πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο! Δηλαδή αν ο άλλος είναι συντηρητής έργων τέχνης και εγώ διαβάσω 5 σημειώσεις σπουδαστών μπορώ να πάω να συντηρήσω την Ακρόπολη?

Η ιδια λες για μετρο, αλλα το παραδειγμα που αναφερεις ειναι υπερβολικο. Σαν να λεμε οτι με τις γνωσεις που εχω θα παω να ξεγεννησω διδυμα.

 

Τελος παντων επειδη νομιζω οτι εχω αρχισει να επαναλαμβανομαι, οποιος καταλαβε τι εννοω καλως. Συμφωνει ή διαφωνει, ολα δεκτα, ο καθενας εχει την αποψη του.

 
Link to comment
Share on other sites

Για να μην γινονται παρεξηγησεις να πω οτι δ εννοουσα να αναιρουμε το γιατρο μας αλλα εχουμε το δικαιωμα να τον αμφισβητουμε.αν μας πει κτ κ μας φαινεται καπως μπορουμε να παρουμε μια δευτερη γνωμη.αν μου πει να μην καθομαι σταυροποδι γτ θα μπλεχτει το μωρο με το λωρο θα αλλαξω κατευθειαν γιατρο γτ λεει παραμυθια.αν μου πει καισαρικη λογω διαβητη θα ρωτησω κ αλλο γιατρο κ αναλογα θα πραξω

Κ μολις τελειωσει ο τοκετος στην ουσια ειναι σαν να συνεργαστηκες με τον γιατρο,ο καθενας απο το ποστο του.της επιτοκου για μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ΛΕΜΟΝΙΑ2 συμφωνώ με αυτά που λες και ΠΑΝΤΑ υπάρχει ένας ξερόλας που θα σου χωθεί.

Και για να καταλήξουμε, το όλο θέμα ξεκίνησε απο τα αναψυκτικά όπου ο γιατρός μου είναι υπέρ της άποψης ότι τα αναψυκτικά συμβάλλουν αρνητικά στην ακοή του παιδιού. Εμένα μου φαίνεται λογικό. Από εκεί και πέρα υπάρχουν γιατροί που δεν το υποστηρίζουν. 

Και η κατάσταση "ξέφυγε" όταν ένιωσα προσβεβλημένη από το σχόλιο της @vtgian, ότι επειδή δεν το έχει δει πουθενά άρα δεν ισχύει.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν εγώ (ή κάποια άλλη κοπέλα που της έχει πει ο γιατρός της το ίδιο) δεν είχα κριτική σκέψη, η όλη φάση θα με οδηγούσε στο να αλλάξω γιατρό. Και αυτό ίσως τελικά να έχει δυσάρεστα αποτελέσματα.

Γι' αυτό, παρακαλώ θερμά, ας προσέχουμε τι λέμε, διότι ό,τι γράφεται μπορεί να επηρρεάζει κάποιες γυναίκες. Και να υπενθυμίσω ότι έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος.

 

Η εγκυμοσίνη είναι μια περίοδος που δε δέχεται πειράματα...

Link to comment
Share on other sites

Ο κίνδυνος να παρασυρθεί κάποιος και να πιστέψει έναν επιστημονικό ισχυρισμό που δεν ισχύει είναι αρκετά μεγάλος, μιας και οι συμβουλές υγείας μπορεί να προέρχονται από αναξιόπιστα sites ή από άτομα που δεν έχουν την απαραίτητη εξειδίκευση για να δίνουν τέτοιου είδους συμβουλές. Υπάρχουν βάσεις δεδομένων επιστημονικής βιβλιογραφίας, όπως το PubMed ή το ScienceDirect στις οποίες μπορειτε να βάλετε  τον τίτλο μίας έρευνας ή το όνομα του συγγραφέα ή λέξεις-κλειδιά για να βρείτε μία συγκεκριμένη ή περισσότερες σχετικές έρευνες. Το Google, το Yahoo ή το Bing δεν είναι πάντα η καλύτερη επιλογή. Τα περισσότερα επιστημονικά περιοδικά έχουν ανεξάρτητους ειδικούς που κρίνουν μία μελέτη πριν εγκριθεί για δημοσίευση.Πολλά  άρθρα σκοπεύουν να τρομάξουν και να παραπλανήσουν τον αναγνώστη με σκοπό να τον οδηγήσουν στην αγορά κάποιου «θεραπευτικού» προϊόντος π.χ. Επίσης, τα άτομα που δίνουν συμβουλές υγείας πρέπει να είναι εξειδικευμένοι στο θέμα που συζητούν (γιατροί, ψυχολόγοι, διαιτολόγοι, διατροφολόγοι κτλ) ακόμα και εγώ που είμαι μικροβιολογος δεν θα ακυρωνα έναν γιατρό διότι έχει σπουδασει κάποια χρόνια και έχει γνώσεις σχετικές με το θέμα. Καλό είναι να έχουμε άποψη για να μπορέσουμε να συζητησουμε με έναν γιατρό κατά την επίσκεψη μας όχι όμως να τον αμφισβητουμε! Αν δεν μας φαίνεται αρκετά πειστικός πάμε και ζητάμε μια δεύτερη ή και τρίτη γνώμη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Thommyarg είπε:

Ο κίνδυνος να παρασυρθεί κάποιος και να πιστέψει έναν επιστημονικό ισχυρισμό που δεν ισχύει είναι αρκετά μεγάλος, μιας και οι συμβουλές υγείας μπορεί να προέρχονται από αναξιόπιστα sites ή από άτομα που δεν έχουν την απαραίτητη εξειδίκευση για να δίνουν τέτοιου είδους συμβουλές. Υπάρχουν βάσεις δεδομένων επιστημονικής βιβλιογραφίας, όπως το PubMed ή το ScienceDirect στις οποίες μπορειτε να βάλετε  τον τίτλο μίας έρευνας ή το όνομα του συγγραφέα ή λέξεις-κλειδιά για να βρείτε μία συγκεκριμένη ή περισσότερες σχετικές έρευνες. Το Google, το Yahoo ή το Bing δεν είναι πάντα η καλύτερη επιλογή. Τα περισσότερα επιστημονικά περιοδικά έχουν ανεξάρτητους ειδικούς που κρίνουν μία μελέτη πριν εγκριθεί για δημοσίευση.Πολλά  άρθρα σκοπεύουν να τρομάξουν και να παραπλανήσουν τον αναγνώστη με σκοπό να τον οδηγήσουν στην αγορά κάποιου «θεραπευτικού» προϊόντος π.χ. Επίσης, τα άτομα που δίνουν συμβουλές υγείας πρέπει να είναι εξειδικευμένοι στο θέμα που συζητούν (γιατροί, ψυχολόγοι, διαιτολόγοι, διατροφολόγοι κτλ) ακόμα και εγώ που είμαι μικροβιολογος δεν θα ακυρωνα έναν γιατρό διότι έχει σπουδασει κάποια χρόνια και έχει γνώσεις σχετικές με το θέμα. Καλό είναι να έχουμε άποψη για να μπορέσουμε να συζητησουμε με έναν γιατρό κατά την επίσκεψη μας όχι όμως να τον αμφισβητουμε! Αν δεν μας φαίνεται αρκετά πειστικός πάμε και ζητάμε μια δεύτερη ή και τρίτη γνώμη. 

 Ναι μονο που συνηθως αν δεν εχεις προσβαση πχ από το πανεπιστημιο, πρεπει να πληρωσεις για να δεις ολοκληρο το αρθο...βασικα πρεπει να διαβασεις παρα πολλα για να εχεις αποψη για ένα θεμα και σιγουρα να υπαρχει το καταληλο γνωστικο υποβαθρο.

 

 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν εγώ (ή κάποια άλλη κοπέλα που της έχει πει ο γιατρός της το ίδιο) δεν είχα κριτική σκέψη, η όλη φάση θα με οδηγούσε στο να αλλάξω γιατρό. Και αυτό ίσως τελικά να έχει δυσάρεστα αποτελέσματα.

Γι' αυτό, παρακαλώ θερμά, ας προσέχουμε τι λέμε, διότι ό,τι γράφεται μπορεί να επηρρεάζει κάποιες γυναίκες. Και να υπενθυμίσω ότι έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος.

 

Η εγκυμοσίνη είναι μια περίοδος που δε δέχεται πειράματα...

 

Αν ο ιατρός σου έχει αξιόπιστες επιστημονικές πηγές για να υποστηρίξει αυτή του την οδηγία, μπορείς να τις μεταφέρεις στο φόρουμ και να προσθέσεις γνώση σε αυτή την κουβέντα. Αν δεν έχει επιστημονικές πηγές, μπορεί κάλλιστα ο καθένας να αμφισβητήσει την πεποίθηση ότι η ακοή του εμβρου βλάπτεται από τα αναψυκτικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να αμφισβητηθεί και ο ιατρός σου, ως ιατρός στο σύνολο του. Δεν φαντάζεται άλλωστε κανείς ότι ο ιατρός του είναι αλάνθαστος! Μπορεί να είναι μια χαρά επαγγελματίας και παρόλα αυτά να έχει κάποιες παρωχημένες αντιλήψεις. 

 

Σκοπός των συζητήσεων μας με ιατρούς αλλά και άλλους γονείς, πρέπει να είναι η ενημέρωση και η εκπαίδευση, προκειμένου να αναπτύξουμε ικανότητες και γνώσεις για να ανταπεξέλθουμε στο γονεϊκό μας ρόλο. Οχι η εξάρτηση μας από κάθε λογής ειδικούς (τώρα ο γυναικολόγος, μετά ο παιδίατρος, αργότερο κάποιος άλλος). Το να διαπιστώσεις αν κάνει λάθος ή όχι με αυτή του την οδηγία, είναι μέρος μιας διαδικασίας μάθησης δικής σου και δικής του. Αν μας μεταφέρεις την ενημέρωση που θα λάβεις, θα ενισχύσεις και τις δικές μας γνώσεις, είτε είναι θετική είτε αρνητική η ενημέρωση που θα λάβεις.

 

Από κει και πέρα, ούτε η αλλαγή ενός γυναικολόγου σημαίνει την κακή έκβαση μιας εγκυμοσύνης, ούτε το να αμφισβητηθεί ένας ιατρός, συνεπάγεται κίνδυνο για τον ασθενή. Αλλά πολύ περισσότερο, η εγκυμοσύνη δεν είναι μια ασθένεια, για να την αντιμετωπίζουμε με αυτούς τους όρους. Οπότε, δεν κάνει κανείς πειράματα με το να δοκιμάζει διαφορετικές προσεγγίσεις στην ούτως ή άλλως προσεκτική παρακολούθηση της εγκυμοσύνης που έχει κάθε γυναίκα πλέον.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

 

 

10 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Αν ο ιατρός σου έχει αξιόπιστες επιστημονικές πηγές για να υποστηρίξει αυτή του την οδηγία, μπορείς να τις μεταφέρεις στο φόρουμ και να προσθέσεις γνώση σε αυτή την κουβέντα. Αν δεν έχει επιστημονικές πηγές, μπορεί κάλλιστα ο καθένας να αμφισβητήσει την πεποίθηση ότι η ακοή του εμβρου βλάπτεται από τα αναψυκτικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να αμφισβητηθεί και ο ιατρός σου, ως ιατρός στο σύνολο του. Δεν φαντάζεται άλλωστε κανείς ότι ο ιατρός του είναι αλάνθαστος! Μπορεί να είναι μια χαρά επαγγελματίας και παρόλα αυτά να έχει κάποιες παρωχημένες αντιλήψεις. 

 

Σκοπός των συζητήσεων μας με ιατρούς αλλά και άλλους γονείς, πρέπει να είναι η ενημέρωση και η εκπαίδευση, προκειμένου να αναπτύξουμε ικανότητες και γνώσεις για να ανταπεξέλθουμε στο γονεϊκό μας ρόλο. Οχι η εξάρτηση μας από κάθε λογής ειδικούς (τώρα ο γυναικολόγος, μετά ο παιδίατρος, αργότερο κάποιος άλλος). Το να διαπιστώσεις αν κάνει λάθος ή όχι με αυτή του την οδηγία, είναι μέρος μιας διαδικασίας μάθησης δικής σου και δικής του. Αν μας μεταφέρεις την ενημέρωση που θα λάβεις, θα ενισχύσεις και τις δικές μας γνώσεις, είτε είναι θετική είτε αρνητική η ενημέρωση που θα λάβεις.

 

Από κει και πέρα, ούτε η αλλαγή ενός γυναικολόγου σημαίνει την κακή έκβαση μιας εγκυμοσύνης, ούτε το να αμφισβητηθεί ένας ιατρός, συνεπάγεται κίνδυνο για τον ασθενή. Αλλά πολύ περισσότερο, η εγκυμοσύνη δεν είναι μια ασθένεια, για να την αντιμετωπίζουμε με αυτούς τους όρους. Οπότε, δεν κάνει κανείς πειράματα με το να δοκιμάζει διαφορετικές προσεγγίσεις στην ούτως ή άλλως προσεκτική παρακολούθηση της εγκυμοσύνης που έχει κάθε γυναίκα πλέον.

Δηλαδη τωρα για να καταλαβω, δεν σε ειρωνεύομαι, απλα προσπαθω να καταλαβω ειλικρινα. Εσυ οταν πας στο γιατρο και σου λεει πχ μην κανεις το ταδε η θα κανουμε αυτό,  μετα βγαζει την αναλογη βιβλιογραφια , την παιρνεις σπιτι σου την μελετας και αν συμφωνεις για την σοβαροτητα/αξιοπιστια κτλ κτλ  των μελετων αυτων το εφαρμόζεις??Αν δεν συμφωνεις κανεις μια δικη σου επισκοπηση, του κανεις μια παρουσιαση και τον αποστομώνεις??

 

Γιατι, μιλωντας παντα για θεματα συμβουλων και οδηγιων που υπόκεινται στην κριση του γιατρου (και όχι μονο βεβαια αλλα να μεινουμε στα θεματα που συζητάμε στο τοπικ), το αποτέλεσμα μιας μελετης δεδομενου ότι η ιατρικη είναι καθαρα μια στατιστικη επιστημη το χειρίζεται ο κάθε γιατρος διαφορετικα.  

 

 

On ‎23‎/‎6‎/‎2017 at 9:23 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

H αλήθεια πάντως ειναι οτι και από το internet ο καθένας κρατάει ότι του αρέσει :)

Μπορεί 2 γονείς να ψάχνουν το internet για το θέμα των εμβολίων, ο ένας να καταλάβει ότι δεν πρέπει να κάνει ούτε του τετάνου αλλά να δώσει στο παιδί βιταμίνες, ο άλλος να ξεκινήσει προχωπική εκστρατεία ενημέρωσης γνωστών και φίλων για τους κινδύνους του αντιεοικοινωνιακού κινήματος.

.  Aργκ και από τον γιατρο κραταμε πολλες φορες αυτά που μας ταιριαζουν Εχουμε πχ με μια φιλη την ιδια παιδιατρο και αν μας ακουσεις πχ σε θεματα διατροφης /θηλασμου νομιζεις ότι αναφερόμαστε σε διαφορετικη γιατρο.

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

 

Οταν στην δικη μου δουλεια,  πελατες νομιζουν οτι τα ξερουν ολα-μου εχει τυχει να μου παραθεσουν και στοιχεια απο το internet- μου φαινονται αστειοι. 

Και το πιο χαζο ειναι να αποκαλουν τους εαυτους τους συνεργατες.  "Ηταν καλη η συνεργασια μας"  εχω ακουσει και αυτο!!! 

Αντιθετα οι πιο εξυπνοι ανθρωποι  ακουν πολυ,  παρακολουθουν και  μιλουν λιγο. Οι ερωτησεις τους πραγματικα ειναι πιο ευστοχες, απο τον αλλο που εχει την αυταπατη οτι επειδη διαβασε κατι στο internet η ακουσε κατι οτι το γνωριζει και νομιζει οτι μιλαει επι ισοις οροις. .  Και φυσικα την δευτερη κατηγορια των ανθρωπων θα την αντιμετωπισω  πιο σοβαρα.  Την πρωτη θα σκεφτω εαν θα τους αναλαβω εφοσον η δουλεια μου απαιτει μεγαλης διαρκειας εποικοινωνια και επαφη  με τους πελατες.

 

Σχετικα με τα ιατρικα το πιο πιθανον ειναι να παραπλανηθεις απο το internet. Oι περισσοτεροι που διαβαζουν ιατρικα παθαινουν καταθλιψη γιατι δεν μπορουν να αξιολογησουν την πληροφορια και φοβουνται οτι μπορει να τους συμβαινει κατι ασχημο και την  ελαχιστη πιθανοτητα του κακου την μεγαλοποιουν. 

 

Μια  γιατρος-γυναικολογος  μου ειχε πει οτι στην Αγγλια που ειχε κανει τις ειδικοτητα της, ειχαν ξεχωριστο  μαθημα πως να μπορεις να συλλεγεις χρησιμες και  επιστημονικα τεκμηριωμενεςπληροφοριες  απο το internet. Πως να αξιολογεις σωστα τα επιστημονικα site. 

 

Ενας γνωστος μου γιατρος,  λεει αστειευομενος.  Η λυση στα ιατρικα βρισκεται ακριβως στην αντιθετη κατευθυνση απο αυτη που σε οδηγει το internet. 

 

Επισης σχετικα  με τα ιατρικα site,μου εχει κανει  μεγαλη εντυπωση το copy paste των δημοσιευσεων για ενα θεμα. Ανοιγεις 2-3 διαφορετικα και για μια  παθηση,  γραφουν τα ολοιδια ακριβως. 

 

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

 

Μην εχετε εμπιστοσυνη σε αυτα που διαβαζετε.

Οσο και να διαβασουμε, οσες ωρες και να ασχοληθουμε απεχουμε πολυ απο τις γνωσεις του τελευταιου γιατρου. 

Να ακυρωνουμε  εναν γιατρο , απλα και ευκολα απο ενα παραδειγμα  η να περιμενουμε να μας επιχειρηματολογησει για τις αποψεις του που ερχονται σε αντιθεση με τις "γνωσεις" μας,  δεν δειχνει συνεση. 

Αν δεν σας καλυπτει για καποιο λογο ο γιατρος σας, παρτε δευτερη γνωμη  και τριτη.


 

 

 

 

 

 

 

Τα ελεγε ο Ρασελ αλλα ποιος τον ακουγε!!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, iouliana είπε:

 

 

Δηλαδη τωρα για να καταλαβω, δεν σε ειρωνεύομαι, απλα προσπαθω να καταλαβω ειλικρινα. Εσυ οταν πας στο γιατρο και σου λεει πχ μην κανεις το ταδε η θα κανουμε αυτό,  μετα βγαζει την αναλογη βιβλιογραφια , την παιρνεις σπιτι σου την μελετας και αν συμφωνεις για την σοβαροτητα/αξιοπιστια κτλ κτλ  των μελετων αυτων το εφαρμόζεις??Αν δεν συμφωνεις κανεις μια δικη σου επισκοπηση, του κανεις μια παρουσιαση και τον αποστομώνεις??

 

 

Αν και δεν απευθυνόσουν σε εμένα, επειδή έχω μπλέξει με 2 χρόνια προβλήματα υγείας, και έχω ακούσει πολύ αντικρουόμενα πράγματα από γιατρούς μεσα στα χρόνια, αυτό που έχω καταλήξει προσωπικά να κάνω είναι να ρωτάω. Απλά πράγματα: από πού φαίνεται ότι συμβαίνει αυτό, ποιες εναλλακτικές θεραπείες υπάρχουν, γιατί πιστεύετε ότι ταιριάζει το Α ή το Β, τι θα γίνει αν κάνουμε το Γ.

Προφανώς όχι σε μορφή ανάκρισης. Αν ο γιατρός δεν μπορεί καν να απαντήσει ή δε θέλει, εμένα δε μου κάνει. Μου έχουν τύχει και γιατροί πάντως που και απαντούν και λένε πιστεύω ότι έχεις αυτό, αλλά υπάρχει και ένα 10% να έχεις το άλλο και πες μου αν θες να επωμιστείς το κόστος άλλης μίας εξέτασης ή όχι, και διαγράμματα μου έχουν ζωγραφίσει με δική τους πρωτοβουλία κλπ κλπ.

Και σε άλλες αποφάσεις, από πολύ σοβαρές π.χ. γιατί πρέπει να κάνω καισαρική, γιατί δεν είναι καλή ιδέα να κάνω άλλα παιδιά, ως πολύ αστείες, όπως γιατί να ξεκινήσει το μωρό στερεά στους 6 και όχι στους 5 μήνες, βρέθηκαν γιατροί που ήταν πρόθυμοι να εξηγήσουν, και ειδικά στο θέμα της στείρωσης που μου προτάθηκε και τελικά έκανα, ο γιατρός μου (σε δημόσιο νοσοκομείο μάλιστα) έφερε και στη σχετική βιβλιογραφία και μου εξήγησε πώς σχετίζεται με την περίπτωσή μου.

Βέβαια δε θα περίμενα από κάθε γιατρό σε κάθε απόφαση να κουβαλάει μαζί και τα βιβλία και τα περιοδικά του, και μπορεί και παρόλο που θα το κάνει να βγάζει λάθος συμπεράσματα, αλλά παρόλα αυτά, το ότι είναι πρόθυμος να εξηγήσει εμένα μου φαίνεται θετικό σε σχέση με κάποιον που δεν καταλαβαίνω τι λέει ή που καταλήγει σε κάτι γενικόλογο του τύπου "πάντα έτσι κάνουμε".

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν και δεν απευθυνόσουν σε εμένα, επειδή έχω μπλέξει με 2 χρόνια προβλήματα υγείας, και έχω ακούσει πολύ αντικρουόμενα πράγματα από γιατρούς μεσα στα χρόνια, αυτό που έχω καταλήξει προσωπικά να κάνω είναι να ρωτάω. Απλά πράγματα: από πού φαίνεται ότι συμβαίνει αυτό, ποιες εναλλακτικές θεραπείες υπάρχουν, γιατί πιστεύετε ότι ταιριάζει το Α ή το Β, τι θα γίνει αν κάνουμε το Γ.

Προφανώς όχι σε μορφή ανάκρισης. Αν ο γιατρός δεν μπορεί καν να απαντήσει ή δε θέλει, εμένα δε μου κάνει. Μου έχουν τύχει και γιατροί πάντως που και απαντούν και λένε πιστεύω ότι έχεις αυτό, αλλά υπάρχει και ένα 10% να έχεις το άλλο και πες μου αν θες να επωμιστείς το κόστος άλλης μίας εξέτασης ή όχι, και διαγράμματα μου έχουν ζωγραφίσει με δική τους πρωτοβουλία κλπ κλπ.

Και σε άλλες αποφάσεις, από πολύ σοβαρές π.χ. γιατί πρέπει να κάνω καισαρική, γιατί δεν είναι καλή ιδέα να κάνω άλλα παιδιά, ως πολύ αστείες, όπως γιατί να ξεκινήσει το μωρό στερεά στους 6 και όχι στους 5 μήνες, βρέθηκαν γιατροί που ήταν πρόθυμοι να εξηγήσουν, και ειδικά στο θέμα της στείρωσης που μου προτάθηκε και τελικά έκανα, ο γιατρός μου (σε δημόσιο νοσοκομείο μάλιστα) έφερε και στη σχετική βιβλιογραφία και μου εξήγησε πώς σχετίζεται με την περίπτωσή μου.

Βέβαια δε θα περίμενα από κάθε γιατρό σε κάθε απόφαση να κουβαλάει μαζί και τα βιβλία και τα περιοδικά του, και μπορεί και παρόλο που θα το κάνει να βγάζει λάθος συμπεράσματα, αλλά παρόλα αυτά, το ότι είναι πρόθυμος να εξηγήσει εμένα μου φαίνεται θετικό σε σχέση με κάποιον που δεν καταλαβαίνω τι λέει ή που καταλήγει σε κάτι γενικόλογο του τύπου "πάντα έτσι κάνουμε".

Δε διαφωνω καθολου μαζι σου!! Με την γενικη παιδιατρο του γιου μου εχουμε διαβασει μαζι βιβλιο και η αντιστοιχη ειδικη παιδίατρος μου εκανε <μαθημα> ανατομιας μια ωρα για να εχω πληρη εικονα του προβλήματος και φυσικα εχω διαβασει απειρα για το θεμα. Εχει τυχει όμως και να παω σε μικροβιολογο που ειπε με υφος γιατι θεωρησε ότι την υποτιμησα (δεν εβγαζε αποτέλεσμα και εχω γνωσεις επι του θεματος και απλα την ρωτουσα για να καταλαβω τι κανω λαθος) ότι δεν μπορει να μου τα εξηγει γιατι δε θα καταλαβω και ότι είναι πολύ καλη γιατρος και την προτιμουν από ολη την ελλαδα..............ε απλα δεν ξαναπηγα και τελος.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, συγγνώμη κι όλας αλλά φτάνει! Το ειπα και σε προηγούμενο μήνυμα, έχουμε βγει εντελώς εκτός θέματος! Αν θέλετε να το συνεχίσετε όλο αυτό, ανοίξτε ένα νέο θέμα.

Εδώ λέμε για την εγκυμοσίνη και όχι για το τι ξέρουμε περί ιατρικής και κατά πόσι εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας. Εγώ το δικό μου τον εμπιστεύομαι, τον ακολουθώ πιστά, δε μου λέει δράκους και μου εξηγεί το κάθε τι. Τώρα αν εσάς δε σας καλύπτουν οι απαντήσεις του, κανένα πρόβλημα, ακολουθήστε τον ΔΙΚΟ ΣΑΣ γιατρό. Ωστόσο μην προσπαθειτε να ακυρώσετε τα λεγόμενά του γιατί δεν είναι σωστό! Και στην τελική δε με νοιάζει :-P σας κάνει αυτό σαν απάντηση; είναι ο γιατρός ΜΟΥ και δε δέχομαι τέτοια σχόλια. Δικό μου θέμα, είμαι περίεργη.

Μιας, λοιπόν, εσείς είστε μυαλομένες και έχετε τόσες γνώσεις, ανοίξτε ένα ωραιότατο σχετικό θεματάκι και παραθέστε τες εκεί, έτσι ώστε να επιμορφωθεί όποια θέλει :-):-):-):-)

Επεξεργάστηκαν by ΧρύσαΜ
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ρε κορίτσια, συγγνώμη κι όλας αλλά φτάνει! Το ειπα και σε προηγούμενο μήνυμα, έχουμε βγει εντελώς εκτός θέματος! Αν θέλετε να το συνεχίσετε όλο αυτό, ανοίξτε ένα νέο θέμα.

Εδώ λέμε για την εγκυμοσίνη και όχι για το τι ξέρουμε περί ιατρικής και κατά πόσι εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας. Εγώ το δικό μου τον εμπιστεύομαι, τον ακολουθώ πιστά, δε μου λέει δράκους και μου εξηγεί το κάθε τι. Τώρα αν εσάς δε σας καλύπτουν οι απαντήσεις του, κανένα πρόβλημα, ακολουθήστε τον ΔΙΚΟ ΣΑΣ γιατρό. Ωστόσο μην προσπαθειτε να ακυρώσετε τα λεγόμενά του γιατί δεν είναι σωστό! Και στην τελική δε με νοιάζει :-P σας κάνει αυτό σαν απάντηση; είναι ο γιατρός ΜΟΥ και δε δέχομαι τέτοια σχόλια. Δικό μου θέμα, είμαι περίεργη.

Μιας, λοιπόν, εσείς είστε μυαλομένες και έχετε τόσες γνώσεις, ανοίξτε ένα ωραιότατο σχετικό θεματάκι και παραθέστε τες εκεί, έτσι ώστε να επιμορφωθεί όποια θέλει :-):-):-):-)

Nομιζα οτι η αμφισβητηση ή οχι του γιατρου εντασσεται στα "Ουφ!" της εγκυμοσυνης :wink: 

Παντως, εγω θα ηθελα να απαντησετε κι αλλες αν θελετε για την ερωτηση που εκανα για τα συμπληρωματα, με ενδιαφερει:)

 
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, iouliana είπε:

Δηλαδη τωρα για να καταλαβω, δεν σε ειρωνεύομαι, απλα προσπαθω να καταλαβω ειλικρινα. Εσυ οταν πας στο γιατρο και σου λεει πχ μην κανεις το ταδε η θα κανουμε αυτό,  μετα βγαζει την αναλογη βιβλιογραφια , την παιρνεις σπιτι σου την μελετας και αν συμφωνεις για την σοβαροτητα/αξιοπιστια κτλ κτλ  των μελετων αυτων το εφαρμόζεις??Αν δεν συμφωνεις κανεις μια δικη σου επισκοπηση, του κανεις μια παρουσιαση και τον αποστομώνεις??

 

Οταν πάω σε έναν καινούριο ιατρό, για ένα παλιό θέμα, όπως οι ημικρανίες μου, περιμένω να ακούσω ότι έχει να μου πει και ρωτώ όσα χρειάζεται και προκύπτουν από τη συζήτηση μας. Αν με καλύπτει η πρώτη μας συνάντηση και συνεχίσω και σε δεύτερο ραντεβού, εκεί θα έχω περισσότερες ερωτήσεις, περιμένω φυσικά να μου εξηγήσει τι σημαίνει το κάθε τι από τις εξετάσεις που μου έχει βάλει και να κατανοήσω το τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε. Αν δεν είναι δεκτικός στο να γίνει επεξηγηματικός και να έχει ευθύτητα απέναντι μου, δεν ξαναπηγαίνω, απορρίπτεται.

 

Ο γυναικολόγος ας πούμε, είναι κάποιος που επισκέπτεσαι συχνότατα και σε κάθε νέα επικοινωνία μας, περιμένω να κατανοώ κάθε τι που κάνουμε, κάθε τι που μου ζητάει να κάνω, κάθε τι που προτείνει και γιατί. Οταν οι απαντήσεις δε με καλύπτουν, προσπαθώ να βρω πηγές και βιβλιογραφία που να τον επιβεβαιώνουν ή να τον ακυρώνουν. Και συνήθως βρίσκω. Στην πρώτη μου γυναικολόγο, βρήκα πολύ αστείες (για μένα) οδηγίες, τις οποίες δεν συμμερίστηκα αλλά δεν ήταν αυτός λόγος για να την ακυρώσω ως επαγγελματία και ιατρό. 

 

Σκοπός μου δεν είναι να αποστομώσω κανέναν, αλλά να καταλάβω τι γίνεται και γιατί συμβαίνει στο σώμα μου, ότι συμβαίνει. Οταν ο γιατρός που με καθοδηγεί, δεν μπορεί να μου δώσει αυτές τις απαντήσεις, προφανώς δεν μπορεί να με βοηθήσει. Και αυτό προκύπτει από εμπειρία με πολλούυυυυυυυς γιατρούς, πολλών ειδικοτήτων κι όχι μονάχα από την σχέση μου με μερικούς γυναικολόγους, λόγω εγκυμοσύνης. 

 

Επίσης εκτιμώ σε ένα γιατρό, να μπορεί να παραδεχτεί ότι δεν ξέρει κάτι, ότι δεν έχει απάντηση για το ερώτημα μου ή ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει. Οι πιο αξιόπιστοι και καλοί ιατροί που έχω συναντήσει, είναι αυτοί που γνωρίζουν το όρια της επιστήμης τους και των γνώσεων τους. 

 

Κατά τα άλλα, με κάλυψε η ΑΡΓΚ

 

ΥΓ. Χρύσα, άλλο η αμφισβήτηση της συγκεκριμένης άποψης κι άλλο του γιατρού. Λέμε ότι χωλαινει αυτή η οδηγία, όχι ο ιατρός σου.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Οταν πάω σε έναν καινούριο ιατρό, για ένα παλιό θέμα, όπως οι ημικρανίες μου, περιμένω να ακούσω ότι έχει να μου πει και ρωτώ όσα χρειάζεται και προκύπτουν από τη συζήτηση μας. Αν με καλύπτει η πρώτη μας συνάντηση και συνεχίσω και σε δεύτερο ραντεβού, εκεί θα έχω περισσότερες ερωτήσεις, περιμένω φυσικά να μου εξηγήσει τι σημαίνει το κάθε τι από τις εξετάσεις που μου έχει βάλει και να κατανοήσω το τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε. Αν δεν είναι δεκτικός στο να γίνει επεξηγηματικός και να έχει ευθύτητα απέναντι μου, δεν ξαναπηγαίνω, απορρίπτεται.

 

Ο γυναικολόγος ας πούμε, είναι κάποιος που επισκέπτεσαι συχνότατα και σε κάθε νέα επικοινωνία μας, περιμένω να κατανοώ κάθε τι που κάνουμε, κάθε τι που μου ζητάει να κάνω, κάθε τι που προτείνει και γιατί. Οταν οι απαντήσεις δε με καλύπτουν, προσπαθώ να βρω πηγές και βιβλιογραφία που να τον επιβεβαιώνουν ή να τον ακυρώνουν. Και συνήθως βρίσκω. Στην πρώτη μου γυναικολόγο, βρήκα πολύ αστείες (για μένα) οδηγίες, τις οποίες δεν συμμερίστηκα αλλά δεν ήταν αυτός λόγος για να την ακυρώσω ως επαγγελματία και ιατρό. 

 

Σκοπός μου δεν είναι να αποστομώσω κανέναν, αλλά να καταλάβω τι γίνεται και γιατί συμβαίνει στο σώμα μου, ότι συμβαίνει. Οταν ο γιατρός που με καθοδηγεί, δεν μπορεί να μου δώσει αυτές τις απαντήσεις, προφανώς δεν μπορεί να με βοηθήσει. Και αυτό προκύπτει από εμπειρία με πολλούυυυυυυυς γιατρούς, πολλών ειδικοτήτων κι όχι μονάχα από την σχέση μου με μερικούς γυναικολόγους, λόγω εγκυμοσύνης. 

 

Επίσης εκτιμώ σε ένα γιατρό, να μπορεί να παραδεχτεί ότι δεν ξέρει κάτι, ότι δεν έχει απάντηση για το ερώτημα μου ή ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει. Οι πιο αξιόπιστοι και καλοί ιατροί που έχω συναντήσει, είναι αυτοί που γνωρίζουν το όρια της επιστήμης τους και των γνώσεων τους. 

 

Κατά τα άλλα, με κάλυψε η ΑΡΓΚ

 

ΥΓ. Χρύσα, άλλο η αμφισβήτηση της συγκεκριμένης άποψης κι άλλο του γιατρού. Λέμε ότι χωλένει αυτή η οδηγία, όχι ο ιατρός σου. 

 Και να προσθεσω όταν παραδέχονται την αξια καποιων συναδερφων τους.

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Nομιζα οτι η αμφισβητηση ή οχι του γιατρου εντασσεται στα "Ουφ!" της εγκυμοσυνης :wink: 

Παντως, εγω θα ηθελα να απαντησετε κι αλλες αν θελετε για την ερωτηση που εκανα για τα συμπληρωματα, με ενδιαφερει:)

 

Πηρα φoλικο οξυ στην αρχη της εγκυμοσύνης, στη συνεχεια σιδηρο με φολικο οξυ η δοση του οποιου προσαρμοζοταν στα αποτελέσματα των εξετασεων. Συμπλήρωμα μαγνησίου πηρα στην δευτερη εγκυμοσυνη γιατι ειχα συνεχεια μουδιάσματα και μυιικες κραμπες.

 

 

 

 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθω συγκεκριμένα στο θέμα του ανθρακικού, είπα να ψάξω να δω τι βγάζει το google, και με παραξενεύει ότι αυτό με την ακοή δεν αναφέρεται ούτε καν σε γραφικά blogs. 

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα γλυκιά μου παίρνω την πρωτοβουλία και σου ζητάω συγνώμη αν κάτι γράφτηκε, δεν έχει σημασία από ποιον ή τι, που σε στεναχώρησε ή σε εκνεύρισε. Σκοπός είναι να ανταλλάξουμε απόψεις και όχι να κρίνουμε κάποιον για αυτά που γράφει. Στην τελική δεν θα πάθει καμία τίποτα αν δεν πιει 9 μήνες αναψυκτικό ούτε εγώ απέκτησα κάποιο στερητικό που δεν ήπια 9 μήνες αλκοόλ, δεν κάπνισα και πολλά άλλα. Κάθε εγκυμοσύνη είναι πολύτιμη και κάθε γυναίκα αποφασίζει για το τι είναι πρόθυμη να θυσιάσει προς όφελος του μωρού της ακόμα και αν είναι το αναψυκτικό, η μπύρα, ο καφές. Επομένως μακάρι όλα τα προβλήματα των εγκύων να σχετίζονταν γύρω από αυτά τα απλά πράγματα.

Έχεις ένα γιατρό που τον εμπιστεύεσαι και είσαι ευχαριστημένη και για μένα αυτό είναι το σημαντικό της υπόθεσης, ότι τον επέλεξες και τον κράτησες γιατί στην αντίληψή σου και στην λογική σου, σου κάνει κλικ. Άρα ποια είμαι εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος που θα αμφισβητήσει τον γιατρό σου, από την στιγμή που εσύ η ίδια δεν έχεις κάνει.

Εμένα να φανταστείς με εκνεύριζε ο δικός μου γιατί ήταν απίστευτα σχολαστικός στις απαντήσεις που έδινε και μάλιστα με ποσοστά τόσο τοις εκατό το ένα, τόσο το άλλο, ώστε κάθε φορά ένιωθα ότι μου έκανε διάλεξη. Κι όμως γι'αυτα και πολλά άλλα παρόλο που δεν μ'αφηνε να πιω ούτε μία μπύρα, τον εκτιμώ ως επιστήμονα και ως άνθρωπο. Διάβασα σε κάποια σχόλια ότι αν κάτι μας φαίνεται περίεργο να ρωτάμε τον γιατρό και να το ψάχνουμε, πολύ σωστό όντως αν έχουμε ενδιασμούς να ρωτάμε, υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο κάτι που σε κάποια ακούγεται περίεργο σε άλλη να είναι απόλυτα λογικό, οπότε δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε ούτε τις γνώσεις μας ούτε τους γιατρούς μας. 

Τώρα για τα συμπληρώματα βιταμινών εγώ έπαιρνα φυλλικό οξύ σε όλη την εγκυμοσύνη, από τον 4ο ξεκίνησα ασβέστιο με D3 και πιο μετά σίδηρο που το έπαιρνα 2-3 φορές την εβδομάδα γιατί μου προκαλούσε δυσκοιλιότητα και δεν το είχα απολύτως ανάγκη μάλιστα τον τελευταίο μήνα το σταμάτησα.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ρε κορίτσια, συγγνώμη κι όλας αλλά φτάνει! Το ειπα και σε προηγούμενο μήνυμα, έχουμε βγει εντελώς εκτός θέματος! Αν θέλετε να το συνεχίσετε όλο αυτό, ανοίξτε ένα νέο θέμα.

Εδώ λέμε για την εγκυμοσίνη και όχι για το τι ξέρουμε περί ιατρικής και κατά πόσι εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας. Εγώ το δικό μου τον εμπιστεύομαι, τον ακολουθώ πιστά, δε μου λέει δράκους και μου εξηγεί το κάθε τι. Τώρα αν εσάς δε σας καλύπτουν οι απαντήσεις του, κανένα πρόβλημα, ακολουθήστε τον ΔΙΚΟ ΣΑΣ γιατρό. Ωστόσο μην προσπαθειτε να ακυρώσετε τα λεγόμενά του γιατί δεν είναι σωστό! Και στην τελική δε με νοιάζει :-P σας κάνει αυτό σαν απάντηση; είναι ο γιατρός ΜΟΥ και δε δέχομαι τέτοια σχόλια. Δικό μου θέμα, είμαι περίεργη.

Μιας, λοιπόν, εσείς είστε μυαλομένες και έχετε τόσες γνώσεις, ανοίξτε ένα ωραιότατο σχετικό θεματάκι και παραθέστε τες εκεί, έτσι ώστε να επιμορφωθεί όποια θέλει :-):-):-):-)

 

Μα δε νομίζω ότι υπήρξε πρόθεση να σου πει κάποιος ότι ο γιατρός ΣΟΥ δεν κάνει για ΕΣΕΝΑ ! 

Νομίζω αφού είναι πάντως ένα θέμα για το τι επιτρέπεται και τι όχι στην εγκυμοσύνη, λογικό είναι να υπάρχει σχολιασμός, αφού διαφορετικοί γιατροί και διαφορετικές γυναίκες ακολουθούν άλλες σχολές. Νομίζω πιο πολύ το νόημα είναι μία κοπέλα που αμφιταλαντεύεται να ακολουθήσει ή όχι μια συμβουλή να δει π.χ. ότι όλοι οι γιατροί λένε να μη γίνεις τύφλα ή να μην πας για σάουνα στην εγκυμοσύνη και δεν είναι ο δικός της υπερβολικός. Και από εκεί και πέρα, γίνεται κουβέντα, αλίμονο αν "πλακωθούμε" για τα αναψυκτικα :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...