Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμα σε διαφορετικό τμήμα


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες κορίτσια.

Δε γνωρίζω πώς γίνεται η κατανομή των τμημάτων και είναι μεγάλο μπέρδεμα το ότι δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος για το συγκεκριμένο.

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με γνωστή μου νηπιαγωγό και αφού συμβουλεύτηκε την διευθύντριά της μου είπε πως ο γονιός αποφασίζει.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, ifigeneia901 είπε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες κορίτσια.

Δε γνωρίζω πώς γίνεται η κατανομή των τμημάτων και είναι μεγάλο μπέρδεμα το ότι δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος για το συγκεκριμένο.

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με γνωστή μου νηπιαγωγό και αφού συμβουλεύτηκε την διευθύντριά της μου είπε πως ο γονιός αποφασίζει.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

 

Η κατανομη των τμηματων σας απαντησα πως γινεται. Υπαρχει προεδρικο διαταγμα. Γινεται ετσι ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο ομοιογενη

13 ώρες πρίν, alcyon είπε:

Το πρώτο που αναφέρεις emmaki δεν το γνωρίζω. Για αυτό το δέχομαι, όπως το λες, θεωρώντας πως γνωρίζεις περισσότερο τα πράγματα στο χώρο, αν και έχω δει εικόνα εντελώς διαφορετική από αυτή που περιγράφεις. Το δεύτερο όμως, αν μιλάμε για δημοτικό ή γυμνάσιο/λύκειο, υπάρχει κανονισμός που για να τον παρακάμψει ο διευθυντής οφείλει να πάρει τη σύμφωνη γνώμη του γονέα αλλιώς δε μπορεί να κάνει τίποτα.

Μιλαω αποκλειστικα για το νηπιαγωγειο.

Προεδρικο Διαταγμα 200 που οριζει τη λειτουργεια των νηπιαγωγειων.'

Οποιος ενδιαφερεται για επιπλεον, Πολυ ευκολα το βρισκει γκουγκλαροντας το

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ τα πρακτικά προβλήματα αλλά κι εγώ θα ήθελα να είναι σε διαφορετικό τμήμα τα παιδιά. Σκέψου το πολύ απλό: αν είναι στο ίδιο τμήματα, θα είναι συνέχεια σε φάση σύγκρισης μεταξύ τους, όσο και αν δεν το θέλετε κι εσείς και το σχολείο. Εϊναι άλλο να συγκρίνονται έτσι γενικά και αόριστα και άλλο να παίρνουν βαθμό στο ίδιο διαγώνισμα. 

Επίσης αν είναι σε διαφορετικά τμήματα έχουν και ανεξάρτητη κοινωνική ζωή, τους φίλους τους, τις υποχρεώσεις τους, χτίζουν προσωπικότητα χωρίς την πίεση του να αποδείξουν κάτι. Το ότι θέλεις να είναι στο ίδιο τμήματα σημαίνει ότι κι εσύ η ίδια αυτή τη στιγμή τα αντιμετωπίζεις ως 'ζευγάρι'. Νομίζω θα σε βοηθήσει κι εσένα να τα δεις ως άτομα ξεχωριστά. Λες ότι θα λειτουργήσουν καλύτερα αν θα είναι μαζί. Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα αδέρφια. Αλλά ο στόχος του σχολείου είναι να τα βοηθήσει να σταθούν στα πόδια τους μόνα, να ενταχθούν σε διαφορετικές ομάδες, να αναπτυχθούν προς τα έξω. Γι αυτό πιστεύω ότι η απομάκρυνση από την οικογένεια, είναι απαραίτητη.

Επεξεργάστηκαν by Maya
Link to comment
Share on other sites

Maya και emmaki σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σας.

Τώρα πηγαίνουν παιδικό και είναι κάτι πολύ διαφορετικό από το νηπιαγωγείο.Απλώς δεν θα ήθελα σε όλες αυτές τις αλλάγές που θα πρέπει να διαχειριστούν να τους προστεθεί και το άγχος αποχωρισμού με αποτέλεσμα ίσως να ''πάρουν στραβα'' το νέο τους σχολείο.Αυτό με προβληματίζει αρκετά.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα παιδιά δείχνουν ανεξάρτητα, δεν υπάρχει λόγος διαχωρισμού. Ούτε υπάρχει λόγος να "ενοχοποιούμε" τον αδερφικό δεσμό τους, σα να είναι κάτι ανεπιθύμητο ή στραβό. Αν οι μεταξύ τους σχέσεις βρίσκονται σε υγιές επίπεδο, εκεί θα κρατηθούν και μετά.

 

Αν είναι ανεξάρτητες προσωπικότητες, θα λειτουργούν ανεξάρτητα όσο κοντά κι αν βρίσκονται.

 

Συγκρίσεις υπάρχουν πάντα ανάμεσα σε οποιαδήποτε αδέρφια. Όπως κάθε παιδί σε μια οικογένεια θα πρέπει να μάθει να διαχειρίζεται τις διαφοροποιήσεις στις συμπεριφορές των άλλων.

 

Συζητήστε, αφουγκραστείτε, ...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τυχερά που έχουν το ένα το άλλο στο σχολείο. Το δέσιμό τους και η σχέση που έχουν τους δίνει δύναμη και ασφάλεια. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πιεστούν και να αγχωθούν για να γίνουν «αυτόνομα». Μιλάμε για μικρούτσικα παιδάκια του νηπιαγωγείου!!! Το δέσιμο που έχουν τα δίδυμα το βρίσκω υπέροχο.  Και από δίδυμα αδέλφια που έχω στο συγγενικό αλλά και φιλικό περιβάλλον δεν έχω παρατηρήσει ποτέ, τώρα που είναι μεγάλα, να έχουν κάποιου είδους υπερβολική εξάρτηση. Και όλα πήγαιναν φυσικά στην ίδια τάξη σε όλο το σχολείο (με βάση το επώνυμο όπως γινόταν τα παλιά χρόνια).  

Link to comment
Share on other sites

Alcyon και Mary1976 είπατε ακριβώς ότι σκέφτομαι!

Με όση αντικειμενικότητα μπορεί να έχω ως μητέρα νομίζω πως είναι ανεξάρτητες.Είναι δεμένες σε νορμάλ πλαίσια,όχι παθολογικά.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω παντως οσα διδυμακια εχουν τυχει στις ταξεις του γιου μου τα χουν χωρισει και μαλιστα το θελησαν οι γονεις.2 αγορακια που στο προνηπιο ηταν μαζι ειχαν κανει συμμορια, ενοχλουσαν αρκετα και τα αλλα παιδακια δεν τα πολυηθελαν.Στο νηπιο που χωριστηκαν και ηρεμησαν και μια χαρα δεθηκαν εμ τα υπολοιπα παιδακια.Εγω και τα δικα μου που δεν είναι διδυμα αλλα είναι σε κοντινες ηλικιες αν τα εβαζα σε μια ταξη μαζι συμμορια θα γινοντουσαν.Φετος παλι που εχουν 2 διδυμακια κι αυτά οι γονεις τα χωρισαν.

 

Φυσικα παιζει ρολο και το κάθε παιδακι.εννοειται και η μαμα ξερει καλα τα παιδια της αλλα προσωπικα αν επρεπε να διαλέξω νομιζω θα τα χωριζα..ειδικα αν ηταν και το ιδιο φυλο.Οπως όλα τα παιδακια πανε σχολειο ξέμπαρκα και μαθαινουν να κανουν παρεες και να κοινωνικοποιηθουν το ιδιο θα γινει και με τα διδυμα .Δε χρειαζονατι για πατεριτσα το διδυμο αδερφακι.Ουτε καταλαβαίνω τι κακο μπορει να προκληθεί στα παιδια αν είναι χωρια.Το να παρεις χαρτι από γιατρο ότι για την ψυχικη του υγεια τα παιδια θα πρεπει να είναι μαζι ενταξει το θεωρω ακυρο τελειως.Μονη σου υποβιβάζεις τα παιδια σου ετσι.

 

Νομιζω δλδ πως αν είναι να δημιουργηθεί καποιο πρόβλημα θα δημιουργηθεί από το μαζι.Το διαφορετικο τμημα δε βλεπω τι πρόβλημα μπορει να δημιουργησει στα παιδια.Δοκιμασε αφου το θελεις να τα βαλεις στο νηπιο μαζι και αναλόγως κρινεις .Αληθεια εσυ τι φοβάσαι δλδ ότι θα γινει αν τα παιδακια χωριστουν?

Περα από την εξαρτηση που εχουν μεταξυ του τα παιδακια ρολο παιζει και ο χαρακτήρας τους.πχ το ένα τα πηγαινει μονίμως καλυτερα στα μαθηματα και το άλλο όχι.Το ένα κάθε μερα σου φερνει την ορθογραφια ολοσωστη και το άλλο κανει λαθη.Εκει το δευτερο που είναι πιο πισω πως θα το διαχειριστεί ολο αυτό?Θα αδιαφορησει η θα το εκλαβει ως προσωπικη του αποτυχια και θα το χρεωνεται καθημερινα.Ειναι πολύ βασικο αυτό για μενα.

 

Τωρα η ευκολια της μαμας ναι είναι ένα θεμα και από τη μερια μου δεν το κατακρινω με τπτ.Σαφεστατα είναι καλυτερο να εχεις 2 παιδια που εχουν να κανουν τα ιδια μαθηματα και τις ιδιες ασκήσεις,εουν τις ιδιες παρεες και δεν χρειαζζεται κάθε φορα να κανεις άλλη φιλη για το ένα και άλλη φιλη για το άλλο πχ.

 

Τελος θα συμφωνησω απολυτα με ΑΡΓΚ στο ότι η μεταβαση των παιδιων στο νηπειο  είναι και μια προσαρμογή του γονιου στο ότι τοπαιδι μεγαλωνει,ανεξαρτητοποιειται και δεν είναι πλεον όλα στον ελεγχο του γονιου.Εγω θυμαμαι πως μας φαινοταν καπως όταν η νηπειαγωγος μας ξεκαθαρισε ότι τα παιδια μονα τουςθα πρεπει να στρωσουν την πετσετα τους να βγαλουν το φαγητο τους να μαζεψουν αν λερωσαν κατι,να ξερουν μνα τους να βγαζουν τη μπλουζα τους κλπ γιατι αυτή δε θα τα βοηθαει.Στην αρχη την ειπαμε λιγο κακια αλλα τελικα ολο αυτό μονο καλο εκανε στα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θετικά και αρνητικά υπάρχουν και στην περίπτωση που χωριστούν και στην περίπτωση που είναι μαζί.

Ζύγισα τα υπέρ και τα κατά,το συζήτησα και με καποιους ανθρώπους και θεώρησα πως τη δεδομένη στιγμή θα ήταν καλύτερο να είναι μαζί για διάφορους λόγους,κάποιους από τους οποίους ανέφερα.

Περιμένω φυσικά να το συζητήσω και με την νηπιαγωγό.

Εννοείται πως αν δημιουργηθεί πρόβλημα στην τάξη ή στα παιδιά μου θα πρέπει να αλλάξουν επειγόντως.

Αν και πιστεύω ότι αν θέλουν να κάνουν κλίκα ή συμμορία ή οτιδήποτε άλλο θα το κάνουν και με τον οποιονδήποτε άλλο συμμαθητή τους(φίλο,γείτονα,ξάδερφο).

 

Επεξεργάστηκαν by ifigeneia901
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...