Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρέθηκε και θέλει να χωρίσουμε


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, leviathan είπε:

Καλημέρα!

 

Θα σας κάνω μια ενημέρωση για την κατάσταση. Ο άντρας μου δεν πήρε τη θέση στο εξωτερικό και άλλαξε τελείως στάση και μου είπε ότι θα το προσπαθήσουμε να δούμε πώς θα πάει. Η συμπεριφορά του ήταν τέλεια άπέναντύ μου και ισχυριζόταν ότι τα πάμε καλά. Έμαθα όμως πρόσφατα ότι έχει γκόμενες ... 2 ανακάλυψα ... δεν ξέρω πόσες υπήρξαν ακόμα. Ζω την απόλυτη υποκρισία. Αυτός ορκιζόταν ότι δεν παίζει άλλη στη ζωή του και ότι γενικώς δεν τα κάνει αυτά. Τώρα που συνδυάζω γεγονότα πρέπει να το κάνει χρόνια. Όλα μου τα χρόνια ήταν ένα ψέμα .... 

Λυπάμαι κι εγώ. :-(

Έχεις κάνει καμία κίνηση μέχρι σήμερα; (πχ δικηγόρο, ψυχολόγο, σύμβουλο γάμου) Αν όχι, τι σκέφτεσαι να κάνεις; Βασικά, τι αισθάνεσαι την ανάγκη να κάνεις;

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φιλική συμβουλή, βρες ένα πολύ πολύ καλό δικηγόρο που να εμπιστεύεσαι και συμβουλεύσου τον πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση να ενημερώσεις τον σύζυγο. Μάθε τα δικαιώματα των παιδιών, ξεκαθάρισε όποιες απορίες έχεις σχετικά με περιουσιακά και αφού μιλήσεις με ψυχολόγο για το πως να αντιμετωπίσεις τα παιδιά και νιώθεις έτοιμη, τότε αντιμετώπισέ τον όσο πιο ψύχραιμα μπορείς. 

Έχεις κάθε δικαίωμα να νιώθεις ότι ο άνθρωπος αυτός ευθύνεται για όλα τα άσχημα συναισθήματα που αυτή τη στιγμή βιώνεις, προσπάθησε όμως να σκέφτεσαι ότι για τα παιδιά εξακολουθεί να είναι ο μπαμπάς που αγαπούν. Εσύ μπορείς να τον βγάλεις τελείως από τη ζωή σου, αυτό όμως δεν ισχύει και για τα παιδιά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ξέρω αυτό. Ότι θα πρέπει να υπομένω μία σχέση μαζί του για τα παιδιά. Και ότι πρέπει να είμαστε πολιτισμένοι και να μη δείχνω κάτι κλπ κλπ. 

 

Το πολύ καλό δικηγόρο τώρα δε μπορώ να τον ξερω. Θα πάω σε μία που μου σύστησε μια κοπέλα απο τη δουλειά σαν πολύ καλή. Δεν έχω άλλες επιλογές. Είμαι εντελώς άσχετη από διαζύγια ... δεν ξέρω τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Και όλα μου φαίνονται βουν'ο, ειδικά τα περιουσιακά και τα των παιδιών. Ουφ ... είμαι από πιτσιρίκα με αυτόν τον άνθρωπο. Και τώρα τελευταία μετά τα γεγονότα που έγιναν και μου είπε αυτά τα πράγματα κάναμε πολύ πρόσφατα (αφού είχα ανακαλύψει για την πρώτη γκ'όμενα και χωρίς να του πω κάτι) μια πολύ σοβαρή συζήτηση και του έκανα σαφές ότι το μόνο που ζητάω από αυτ'ον μετά τα τόσα χρόνια που έχουμε περάσει μαζί και που είμαι μητέρα των παιδιών του είναι να μη με κοροϊδεύει. Να μην θεωρώ εγώ ότι κάνουμε σοβαρή προσπάθεια και αυτ'ος να έχει άλλα στο μυαλό του. Και μετά από όλα αυτά ... και μετά από άψογη συμπεριφορά από μέρους του για καμιά 10αριά μέρες.... πιάνω τη 2η γκόμενα. Ε ... τρελλαίνεσαι ή δεν τρελλαίνεσαι???? Φυσικά και το ξέρω ότι πρέπει να μιλήσω με δικηγόρο και ψυχολόγο ΠΡΟΤΟΥ το πω και γενικα δεν πρ'οκειται να το πω πριν τελειώσει η σχολική χρονιά και η κατασκήνωση. Σιγά μην τους πετάξουμε τέτοια βόμβα και μετά τα στείλουμε κατασκήνωση.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με κανείς δεν είναι σχετικός με διαζύγια, εκτός και αν έχει τουλάχιστον ένα ήδη :)

Ένα καλό δείγμα για το αν θα πρέπει να εμπιστευτείς τη νέα δικηγόρο που σου σύστησαν είναι από το πως θα σε αντιμετωπίσει. Αν σου τα παρουσιάσει όλα ως εύκολα, σου υποσχεθεί μετά βεβαιότητος συγκεκριμένη διατροφή και γενικά δείχνει υπέρ το δέον ζήλο να δείξει ότι όλα είναι υπέρ σου, κράτα επιφυλακτική στάση. Από τη μικρή εμπειρία που έχω από δικηγόρους προσωπικά αλλά και από φίλους, οι πιο μετρημένοι ήταν αυτοί που είχαν τις μεγαλύτερες επιτυχίες.

Αφού βρεις τα διαδικαστικά και αφήσεις λίγο τον καιρό να περάσει, θα μπορείς να δεις τα πράγματα πιο νηφάλια. Το βασικότερο πλέον είναι να κρατήσετε μια κοινή γραμμή απέναντι στα παιδιά, να τους πείσετε ότι τα μεταξύ σας συναισθήματα δεν επηρεάζουν καθόλου την αγάπη σας προς αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα, 

Εχουν ειπωθει πολλα σωστα παραπανω. Αν μου επιτρεπεεις την αποψη μου, δειξε οσο μπορεις ψυχραιμια. Το πρωτο διαστημα ειναι δυσκολο και θελει ωριμοτητα αλλα αν πιστευεις οτι ενδεχεται να τα ξαναβρειτε μην τον πιεσεις. Χαλαρωσε (οσο μπορεις) και δωσε λιγο χρονο (οσο μπορεις παλι)

Δεν αποκλειεται να περναει μια φαση. Ολοι οι αντρες περνουν...

Χρονο και ηρεμια λοιπον και οτι γινει ας γινει με γνωμονα το καλο των παιδιων!

Ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πραγματικά με τόση υποκρισία από μέρους του και τόσο ψέμα πιστεύετε ότι αυτός ο άνθρωπος περνάει απλά μια φάση? Και πόσο θα κρατήσει αυτή η φάση? Και θα μπορώ να του έχω εμπιστοσύνη στο μέλλον? Νομίζω οτι κάτι έσβησε μέσα μου. Έπεσε πολύ χαμηλά ... οπότε πρέπει να δω πώς θα μαζέψω τα κομμάτια μου. Και αν δεν το λέω τώρα είναι για να προετοιμαστώ να δω ΠΩΣ θα το κάνω. Άκουσα ότι οι διατροφές είναι πολύ χαμηλές. Ξέρει καμιά να μου πει. Τα παιδιά μου πάνε σε ιδιωτικό και κάνουν και δραστηριότητες κάποιες. Δε θεωρώ καλό για παιδιά που βιώνουν ένα χωρισμό να τα αλλάξεις και περιβάλλον. Αρα θα ήθελα να παίρνω μια διατροφή που θα με βοηθήσει να τα συνεχίσω στο σχολείο. ΑΛΛΑ ακούω κάτι πολύ χαμηλά νούμερα. Εμείς πέρνουμε καλό μισθό και οι δύο. Αυτός κανένα 500άρι πιο πολύ από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε συζητήσει τίποτα. Αλλά φαντάζομαι ότι αφού αυτός ζει τον έρωτά του με τη γκόμενα δε θα έχει πρόβλημα να μου δώσει διαζύγιο ... απλά δεν ξέρω πόσο θα είναι διατεθημένος να προσφέρει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι θέμα μεγάλο αυτό και καλύτερα θα είναι να έχεις συνεννοηθεί με τον δικηγόρο σου πριν του κάνεις κουβέντα, κατά τη γνώμη μου. Να έχεις συγκεκριμένες εκδοχές του τι μπορεί να συμβεί μέσα στο μυαλό σου και να έχεις αποφασίσει από πριν το πώς θα αντιδράσεις, για το καλύτερο συμφέρον το δικό σου και των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Ναι ... έχω ραντεβού αύριο

 

Αλλά θα ήθελα απόψεις ... Πιστεύετε πραγματικά ότι μπορεί να διατηρεί μια παράλληλη σχέση με την οποία τσιλιμπουρδίζουν και λένε πράγματα όπως αυτά που λέγαμε εμείς όταν γνωριστήκαμε και να είναι μία φάση που θα περάσει??? Αξίζει τον κο΄πο η προσπάθεια... (την οποία βέβαια δεν ξέρω αν έχω κουράγιο να κάνω αλλά μπορεί να έδινα μια ευκαιρία για τα παιδιά)

Επεξεργάστηκαν by leviathan
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα της κάθε γυναίκας, τι μπορεί να ανεχτεί και τι όχι. Εγώ, για τον εαυτό μου, ξέρω ότι δε θα μπορούσα. Υπάρχουν όμως πολλές που κάνουν τα στραβά μάτια κι άλλες κάνουν το ίδιο με το σύζυγο. Δεν κατακρίνω κανέναν, ωστόσο. Όλα μέσα στη ζωή είναι, όσο μεγαλώνουμε το καταλαβαίνουμε καλύτερα. Έχω πχ γνωστή που συγκατοικεί, στην ουσία, με τον άντρα της (έχουν διακόψει τις μεταξύ τους ερωτικές επαφές) κι εκείνος έχει τη γκόμενα σπιτωμένη αλλού, εδώ και 7 χρόνια. Το ξέρει όλος ο κόσμος και δεν τρέχει τίποτα, εξωτερικά τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της διατροφής μπορώ να σου πω ότι ένα δικαστήριο αυτό που πρωταρχικά θέλει να εξασφαλίσει στα παιδιά να διατηρήσουν το ίδιο βιωτικό επίπεδο. Εφόσον οικονομικά αυτό μπορεί να στηριχθεί (θα πρέπει να υπολογιστεί ότι εφόσον θα έχετε ξεχωριστές κατοικίες και κάποιος θα μείνει στο ενοίκιο, θα επιβαρυνθεί και με αυτό το κόστος) τότε αν πχ τα παιδιά πάνε σε ιδιωτικό, το ύψος της διατροφής θα πρέπει να εξασφαλίζει στον πρώην σύζυγο την επιβίωσή του αλλά και το συντήρηση του ίδιου τρόπου ζωής για τα παιδιά του, δηλαδή να συνεχίσουν το ιδιωτικό.

Πήγαινε στον δικηγόρο έχοντας όλες τις οικονομικές σας πληροφορίες διαθέσιμες. Εκκαθαριστικά, αποκόμματα μισθοδοσίας, άλλα έσοδα ή έξοδα (πχ δάνεια) ότι δηλαδή θα προσκόμιζε κανείς σε ένα δικαστήριο. Θα μπορέσει έτσι να σου δώσει μια εκτίμηση αλλά μη το δέσεις κόμπο ότι είναι και σίγουρο. Αυτά όσον αφορά τα γραφειοκρατικά.

Σε προσωπικό επίπεδο, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Κάθε ζευγάρι είναι μια άλλη ισορροπία και ο καθένας ξέρει μόνο τα δικά του όρια. Συζητάτε, παίρνετε το χρόνο σας και αποφασίζετε τι μπορεί να δουλέψει στην δική σας οικογένεια. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...