Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο χειμωνα και επισκεψεις


Recommended Posts

Το να κάνεις διαχωρισμό στο ποιος θα έρθει ίσως και να είναι παρξηγήσιμο, το να μην δέχεσαι τα πεθερικά σου ενώ θες τους φίλους σου τους δίνει όλο το δικαίωμα να παρεξηγηθούν (προσωπική μου άποψη είναι αυτή) το βρέφος δεν θα κάνει διαχωρισμό από που θα κολλήσει κάτι, αν κάποιος είναι φορέας ίωσης θα το κολλήσει είτε είναι φίλος σου είναι η πεθερά σου.

Γενικά καλό είναι όταν υπάρχει νεογέννητο σε ένα σπίτι να μην γίνεται παρέλαση από κόσμο, είτε φίλους είτε συγγενείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το να κάνεις διαχωρισμό στο ποιος θα έρθει ίσως και να είναι παρξηγήσιμο, το να μην δέχεσαι τα πεθερικά σου ενώ θες τους φίλους σου τους δίνει όλο το δικαίωμα να παρεξηγηθούν (προσωπική μου άποψη είναι αυτή) το βρέφος δεν θα κάνει διαχωρισμό από που θα κολλήσει κάτι, αν κάποιος είναι φορέας ίωσης θα το κολλήσει είτε είναι φίλος σου είναι η πεθερά σου.

Γενικά καλό είναι όταν υπάρχει νεογέννητο σε ένα σπίτι να μην γίνεται παρέλαση από κόσμο, είτε φίλους είτε συγγενείς.

 

Συμφωνώ απόλυτα:lol: ή κανένας ή "όλοι". Θα θέλεις να βγεις και καμιά βόλτα αύριο μεθαύριο οι φίλοι μας τα κρατάνε?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα:lol: ή κανένας ή "όλοι". Θα θέλεις να βγεις και καμιά βόλτα αύριο μεθαύριο οι φίλοι μας τα κρατάνε?

 

Όχι, θα μας τα κρατάνε αυτοί που μας μεγάλωσαν, και τους οποίους θα φροντίσουμε κι εμείς όταν θα έχουν ανάγκη;).

 

Ε, καλά, δεν θα αποκλείσουμε τις γιαγιάδες και τους παππούδες από το παδί, όχι όμως επειδή προσβλέπουμε στη μελλοντική τους βοήθεια, αλλά επειδή είναι γιαγιάδες και παππούδες. Αλλά πάντα με τους όρους των γονιών. ΑΝ δεν θέλω να μου το σηκώνει κανένας, δεν θα το σηκώνει....

 

Βρε παιδιά, λίγο κατανόηση στη λεχώνα. Κάποιες είναι πιο βολικές, κάποιες όχι. Δηλαδή εμείς, οι στριμμένες, πρέπει να παίρνουμε ηρεμιστικά? Εγώ δεν ανεχόμουν να το αγγίζει κανένας το μωρό μου εκτός από τον άντρα μου και τη μάνα μου. Ε, με ανεχθήκανε όλοι, μου πέρασε. Στο δεύτερο που το έδινα, δεν το ηθελε κανένας γιατί είχαν όλοι από καμία 10αρία εγγόνια, ανίψια κλπ. και είχαν πια ... ξενερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το να μην θέλω να έρθει η αδερφή μου (πάντα μιλάμε ανευ ιώσεων/κρυολογήματος) και να θέλω να έρθει η φίλη, συγνώμη αλλά για μένα είναι λόγος παρεξηγήσεως.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το να μην θέλω να έρθει η αδερφή μου (πάντα μιλάμε ανευ ιώσεων/κρυολογήματος) και να θέλω να έρθει η φίλη, συγνώμη αλλά για μένα είναι λόγος παρεξηγήσεως.

 

Εννοείται, αλλά κάποιο λόγο θα έχω για να μην θέλω να έρθει η αδερφή μου. Δεν μπορεί να έχουμε μία ωραία και αρμονική αδελφική σχέση και μετά ξαφνικά να είπα, δεν την θέλω κοντά στο παιδί μου. Κι αυτή καλά θα κάνει να επικεντρωθεί σε αυτό και όχι στο αν ήρθε ή όχι να δει το νεογέννητο!

Δεν θα λύσουμε όλες τις οικογενειακές μας διαφορές πάνω από το μωρό.

Αν αγαπάμε το μωρό, πρέπει να κρατάμε τους γονείς του ήρεμους και όχι να τους σπάμε τα νεύρα με παρεξηγήσεις. Εγώ αν ήμουν στη θέση της αδερφής, θα έκανα τα στραβά μάτια για να περάσει η λεχώνα ήρεμη λοχεία και μετά θα το συζητούσα ήρεμα και πολιτισμένα. Μέχρι τότε θα προσπαθούσε να βρω τι έχω κάνει στην αδερφή μου ώστε να μην με θέλει κοντά στο παιδί της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα δηλώσει ότι δεν ήθελα επισκέψεις από συγγενείς στο μαιευτήριο και ήρθαν μόνο φίλοι που φυσικά δεν κάναν το μωρό κούκλα...

 

Υποθέτω δεν ήθελες τους ευρύτερους συγγενείς, όχι τα αδέρφια και τους γονείς σας......

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, αλλά κάποιο λόγο θα έχω για να μην θέλω να έρθει η αδερφή μου. Δεν μπορεί να έχουμε μία ωραία και αρμονική αδελφική σχέση και μετά ξαφνικά να είπα, δεν την θέλω κοντά στο παιδί μου. Κι αυτή καλά θα κάνει να επικεντρωθεί σε αυτό και όχι στο αν ήρθε ή όχι να δει το νεογέννητο!

Δεν θα λύσουμε όλες τις οικογενειακές μας διαφορές πάνω από το μωρό.

Αν αγαπάμε το μωρό, πρέπει να κρατάμε τους γονείς του ήρεμους και όχι να τους σπάμε τα νεύρα με παρεξηγήσεις. Εγώ αν ήμουν στη θέση της αδερφής, θα έκανα τα στραβά μάτια για να περάσει η λεχώνα ήρεμη λοχεία και μετά θα το συζητούσα ήρεμα και πολιτισμένα. Μέχρι τότε θα προσπαθούσε να βρω τι έχω κάνει στην αδερφή μου ώστε να μην με θέλει κοντά στο παιδί της.

 

Φυσικά, συμφωνώ μαζί σου.

Αυτό που ήθελα εγώ να τονίσω είναι ότι καλό θα ήταν να μην γίνεται διαχωρισμός. Πχ να έρθει η μαμά μου αλλά όχι η πεθερά μου (που πολύ θα το ήθελα;)) να μην έρθει ο κουνιάδος μου αλλά να έρθουν δύο φίλοι δικοί μου και δύο του μπαμπά. Ή δέχεσαι κόσμο ή δεν δέχεσαι, εκεί είναι η ένστασή μου.

 

Σε ότι αφορά την θεματοθέτρια, σε καταλαβαίνω αλλά εγώ για να πω την αλήθεια θα τους δεχόμουνα και ο λόγος είναι ότι σε ένα τόσο μωρό που όλη μέρα θηλάζει και κοιμάται το πιο πιθανό είναι να το κοιτάγανε από απόσταση "βολής". Σε 2 μήνες που θα ανοίξεις το σπίτι σου σε επισκέπτες το νταχντιρντί θα είναι σίγουρο και επικίνδυνο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν δεν κάνεις πλάκα ότι δεν θα σε ενοχλήσει αν κρυώσουν οι συγγενείς και έχεις τριδυμάκια πιθανότατα προωράκια, έχεις άγνοια κινδύνου! Ή πάρα πολλές αντοχές από τώρα που θα δοκιμαστούν με τρόπο που δεν έχεις φανταστεί. :|:-|

 

Μη βγάλεις συμπέρασμα από τις πρώτες μέρες. Τις πρώτες μέρες όλο κοιμούνται. Μετά που δεν κοιμούντα πολυ αρχίζει το πάρτι και η κούραση η δική σου συσσωρεύεται. Μην πάρεις αποφάσεις σύμφωνα με το πώς αισθάνεσαι τις πρώτες μέρες.

 

Το θετικό είναι ότι στα πρόωρα οι συγγενείς συνήθως έχουν το χρόνο να το χωνέψουν ότι χρειάζεται προσοχή, εμείς ήμασταν τελειόμηνα σχεδόν και τα περάσαμε όλα ξώφαλτσα της προωρότητας.

 

PARAKSIGISES TO MNM MOU MHPOS NA TO DIAVAZES ALLH MIA FORA? APO AYTA POY EGRAPSA ESI KATALAVES TO ANTITHETO.

KSANADIAVASE KAI TOTE MPES STH DIADIKASIA NA GRAPSIS

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

PARAKSIGISES TO MNM MOU MHPOS NA TO DIAVAZES ALLH MIA FORA? APO AYTA POY EGRAPSA ESI KATALAVES TO ANTITHETO.

KSANADIAVASE KAI TOTE MPES STH DIADIKASIA NA GRAPSIS

Μήπως καλή μου να μην έγραφες κι εσύ greeklish και με κεφαλαία για να καταλαβαίνει και ο άλλος πιο εύκολα τι έχεις γράψει? Δεν το λέω επιθετικά, απλώς είναι εύκολο να μπερδευτεί κάποιος...

Με το καλό τα μωρά σου και καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνεις διαχωρισμό στο ποιος θα έρθει ίσως και να είναι παρξηγήσιμο, το να μην δέχεσαι τα πεθερικά σου ενώ θες τους φίλους σου τους δίνει όλο το δικαίωμα να παρεξηγηθούν (προσωπική μου άποψη είναι αυτή) το βρέφος δεν θα κάνει διαχωρισμό από που θα κολλήσει κάτι, αν κάποιος είναι φορέας ίωσης θα το κολλήσει είτε είναι φίλος σου είναι η πεθερά σου.

Γενικά καλό είναι όταν υπάρχει νεογέννητο σε ένα σπίτι να μην γίνεται παρέλαση από κόσμο, είτε φίλους είτε συγγενείς.

 

Μωρε τα πεθερικά τα δέχτηκα αλλα οχι όπως θέλανε... (πχ να αναλάβουν τη φροντίδα του παιδιού το βράδυ και όλη την ημέρα στο μαιευτήριο, μιας που ήταν ο άντρας μου μαζί μου να το φροντίσει). Προφανώς θέλω τους φίλους μου και όχι κοντινούς συγγενείς που έχω δει μόνο σε κάτι γαμους!!!!

ΑΛΛΑ όταν ο κουνιάδος είναι με αντιβίωση και δεν τον δέχομαι, ας παρεξηγηθούν τα πεθερικά μου (που παρεξηγήθηκε και ο κουνιάδος και τα πεθερικά).... ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ από ίωση ΣΕ ΝΕΟΓΓΕΝΗΤΟ!!!!

Από κει και πέρα αυτό ποου λέω είναι ότι ο καθένας ας κάνει ότι θέλει ώστε να έχει τις καλύτερες αναμνήσεις τον πρώτο καιρό με το παιδάκι του και όχι ένα μάτσο θείαδες, πεθερές, γειτόνισσες που τις περισσότερες φορές δίνουν άτοπες και λάθος συμβουλές...

Και τέλος δεν χρειάζεται να ανέχομαι καταστάσεις και να καταπιέζομαι για να βγω "βόλτα". Όποτε έχει χρειαστεί βοήθεια (με το παιδί) για κάτι πιο σοβαρό, ναι... φίλη μου την έδωσε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι mk και καλα εκανες το παιδι σου ειναι στο κατω κατω το προστατεύσες οπως εσυ θεωρησες σωστο. Και στο κατω κατω υπαρχουν κανόνες ευγένειας δεν θελει και πολυ μυαλο να το σκεφτει καποιος οτι:

 

- δεν κανονίζουμε επισκεψη σε σπιτι ενα τσούρμο ατομα χωρις να ρωτήσουμε τον οικοδεσπότη / οικοδέσποινα

- σε νεογεννητο δεν παμε επισκεψη εαν εχουμε περασει προσφατα ιωση η μας περιτριγυρίζει κατι ειναι εντελως ευαίσθητα τις πρωτες ημερες ειτε στο σπιτι ειτε στο μαιευτήριο

- παντα τηλεφωνούμε στο ζευγαρι και ρωτάμε εαν χρειαζονται βοηθεια και επιθυμούν να τους επισκεφθουμε (αυτο ισχυει για τα πεθερικα)

 

Λολα να ενα μηλο.

 

Το σπιτι ειναι ανοιχτο και ευπρόσδεκτοι σε δοσεις μετα τα πρώτα εμβόλια και αφου εχει σταθεροποιηθεί λιγο το προγραμμα του μωρου.

 

Αυτο για μενα ειναι το σωστο και αυτο εν τελει θα ακολουθήσω για το δικο μου παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γέννησα 9/12! Μια υπεροχη μπεμπα που μας εχει τρελάνει! Απο εκεινη την μερα στο μαιευτήριο περασε το σοι του αντρα μου και τα πεθερικα καθε μερα! Οι γονεις μου επισης εφοσον ειχα πει οτι θα μεινω 40 μερες στο σπιτι χωρις επισκεψεις!

 

Στο σπιτι οταν βγήκαμε απο το μαιευτήριο ειχα την πεθερα επι 9 μερες συνεχόμενα και μετα την μανα μου, κανεναν αλλον ευτυχως κανανε αρκετες δουλειες και ηταν χρησιμη βοηθεια!

γνωστές υποδείξεις δωσε συμπληρωμα γιατι κλαιει το μωρο δεν ξερετε να το κανετε μπανιο και αλλα με εφεραν στα ορια μου οπου έριξα εναν τσακωμό με τον αντρα μου επικό Με αποτελεςμα χριστουγεννα καναμε εγω και ο αντρας μου μονοι μας με το μωρο, τα πεθερικα πηγαν στο χωριο τους και οι γονεις Μου ερχονται δυο φορες την εβδομαδα για καμια ωρα!

 

Το θεμα ειναι οτι θα ξαναέρθουν τα πεθερικα στις 10 του μηνα εγω σαραντίζω 20 Γεναρη οποτε θα ερχονται μετα επισκεψεις που δεν επιθυμώ! Ακομα βρισκω ρυθμούς με το μωρο θελω να θηλασω αποκλειστικά ειμαι αυπνη τις πιο πολλες μερες και τελος παντων θελω την ησυχια μου. Θελω να μιλησω ανοιχτα στα πεθερικα πως θελω την ησυχια μου και ας ερχονται μονο μια φορα αντε δυο την εβδομαδα για μια ωρα μονο επισκεψη οχι παραπανω, αν δεν το καταλαβουν θα τους στειλω τον γιο τους πακετο! Εξαλλου εγω πληρωνω το νοίκι στο σπιτι ΜΟΥ! Δεν με ταΐζουν δεν με ποτίζουν δεν εξαρτώμαι απο κανεναν! Αν δεν το καταλαβουν ξυδι, ο συζυγος δεν το καταλαβαινει δυστυχως και δεν πέρνει θεση...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 9/12! Μια υπεροχη μπεμπα που μας εχει τρελάνει! Απο εκεινη την μερα στο μαιευτήριο περασε το σοι του αντρα μου και τα πεθερικα καθε μερα! Οι γονεις μου επισης εφοσον ειχα πει οτι θα μεινω 40 μερες στο σπιτι χωρις επισκεψεις!

 

Στο σπιτι οταν βγήκαμε απο το μαιευτήριο ειχα την πεθερα επι 9 μερες συνεχόμενα και μετα την μανα μου, κανεναν αλλον ευτυχως κανανε αρκετες δουλειες και ηταν χρησιμη βοηθεια!

γνωστές υποδείξεις δωσε συμπληρωμα γιατι κλαιει το μωρο δεν ξερετε να το κανετε μπανιο και αλλα με εφεραν στα ορια μου οπου έριξα εναν τσακωμό με τον αντρα μου επικό Με αποτελεςμα χριστουγεννα καναμε εγω και ο αντρας μου μονοι μας με το μωρο, τα πεθερικα πηγαν στο χωριο τους και οι γονεις Μου ερχονται δυο φορες την εβδομαδα για καμια ωρα!

 

Το θεμα ειναι οτι θα ξαναέρθουν τα πεθερικα στις 10 του μηνα εγω σαραντίζω 20 Γεναρη οποτε θα ερχονται μετα επισκεψεις που δεν επιθυμώ! Ακομα βρισκω ρυθμούς με το μωρο θελω να θηλασω αποκλειστικά ειμαι αυπνη τις πιο πολλες μερες και τελος παντων θελω την ησυχια μου. Θελω να μιλησω ανοιχτα στα πεθερικα πως θελω την ησυχια μου και ας ερχονται μονο μια φορα αντε δυο την εβδομαδα για μια ωρα μονο επισκεψη οχι παραπανω, αν δεν το καταλαβουν θα τους στειλω τον γιο τους πακετο! Εξαλλου εγω πληρωνω το νοίκι στο σπιτι ΜΟΥ! Δεν με ταΐζουν δεν με ποτίζουν δεν εξαρτώμαι απο κανεναν! Αν δεν το καταλαβουν ξυδι, ο συζυγος δεν το καταλαβαινει δυστυχως και δεν πέρνει θεση...

 

Να σου ζησει το μωρακι σου!!

 

Θα σου ελεγα να πεις στα πεθερικα σου να ερχονται τα πρωινα η νωρις το απόγευμα που συνηθως τα μωράκια είναι πιο ευδιάθετα και ησυχα και εσυ να κανεις τις δουλίτσες/το μπανιο σου η να πεταγεσαι για καμμια εξωτερικη δουλεια.

 

Εχουν και αυτοι ξετρελαθεί και δεν ξερουν τι να κανουν. Χρησιμοποιησε το προς οφελος σου κα θα ειστε ολοι χαρούμενοι. Τωρα βεβαια οι ορμονες σου κανουν παρτυ και δε θελεις κανεναν αλλα κανε λιγο υπομονηηηηη και όλα θα φτιαξουν. Μην αναλώνεσαι σε ανουσιους καυγάδες

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι - καλότυχο και υγιές να είναι!

 

Αν δεν θες επισκέψεις, απλά δεν δέχεσαι επισκέψεις.

Κι εμένα ήθελαν, απλά ΔΕΝ ήρθαν και δεν το μετανιώνω καθόλου.

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό τους, αλλά προηγούνται οι ανάγκες του μωρού και οι δικές σου. Ούτως ή άλλως το νεογέννητο θέλει τη μαμά του και μόνο και ενοχλείται από φωνές και κόσμο.

Υπάρχει χρόνος για δέσιμο μετά και μάλιστα μπόλικος. Υποδείξεις μην επιτρέπεις χωρίς να τις έχεις ζητήσει, γιατί μετά μπορεί να αρχίσουν να παρεμβαίνουν περισσότερο και δεν το θες.

Αν ο άντρας σου δεν το καταλαβαίνει είναι μεν πρόβλημα, αλλά θύμισέ του ότι η δουλειά του συζύγου είναι να έχει χαρούμενη τη μαμά για να είναι καλά και το μωρό ;)

Οι ορμόνες κάνουν πάρτυ, μπορεί να είσαι πιο επιθετική κλπ και δεν χρειάζεται κανείς να σε δει και να σε ζήσει από τόσο κοντά ...

Να σου ζήσει και πάλι !!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν δέχεσαι επισκέψεις απλά το λες, χωρίς να τσακώνεσαι και χωρίς να φτάνεις στα άκρα με τον άντρα σου, κρίμα είναι.

Καλό θα ήταν μέχρι και τον Απρίλιο που είναι φουλ όλες οι ιώσεις και η γρύπη να μην δέχεσαι κανέναν στο σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sweetberry28, καλημέρα,

ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό που γίνεται με τα μωρά στο χειμώνα! Γέννησε μία κολλητή μου την προηγούμενη εβδομάδα και δεν πήγα να τη δω, καθώς έχω παιδί σε παιδικό σταθμό, και οι ιώσεις μας έχουν κατακλίσει γενικώς αυτό το διάστημα. Και δεν πρόκειται να πάω πριν το Μάρτιο σπίτι της, μέχρι να καταλαγιάσει αυτη η κατάσταση και να έχει ξεπεταχτεί λίγο το παιδί. Επικοινωνώ καθημερινά μαζί της για να ξέρει ότι τους σκέφτομαι και τους νοιάζομαι, δε χρειάζεται να πηγαίνω να στρογγυλοκάθομαι σπίτι τους!

Μην ταράζεσαι και σκέφτεσαι περίεργα πράγματα (ποιος πληρώνει το ενοίκιο και κάνει κουμάντο σπίτι, κλπ), γιατί μόνο εντάσεις θα δημιουργούνται.

Είχα μία γνωστή σε παρόμοια κατάσταση, η οποία κατέφυγε στο να κλείνεται στο δωμάτιό της με το μωρό για να θηλάζει όταν έρχονταν οι "ανεπιθύμητες επισκέψεις", κι έτσι σιγά-σιγά μπήκαν τα πράγματα σε μια σειρά.

Υπομονή! Κι όχι νευρικές αντιδράσεις, που θα προκαλέσουν εντάσεις

Link to comment
Share on other sites

Το να μην δέχεσαι επισκέψεις από άσχετους τώρα στην αρχή να το καταλάβω (ειδικά εάν έρχονται απροειδοποίητα). Το να μην δέχεσαι επισκέψεις από τους παππούδες-γιαγιάδες του μωρού, εφόσον δεν είναι άρρωστοι, δεν το καταλαβαίνω. Δεν λέω να κατοικο-εδρεύσουν σπίτι σου, αλλά δεν μπορείς να τους απαγορεύσεις να έρχονται να βλέπουν το μωρό. Απλώς βάλε ένα μέτρο σε τυχόν πιεστικές υποδείξεις, λέγοντας ότι είναι οδηγία του γιατρού. Πες και ότι δεν χρειάζεσαι κάποιου είδους βοήθεια γιατί σε βοηθάει ο άντρας σου (αλήθεια, βοηθάει; ). Δεν χρειάζεται να γίνονται επικοί καυγάδες μόλις γεννήθηκε το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει το εξής. Όταν γεννιέται το παιδί όλοι θέλουν να σου κατσικωθούνε (τις περισσότερες φορές) και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει να κόβεται νωρίς. Προσωπικά δεν έχω καλές σχέσεις με τα πεθερικά, αλλά πραγματικά ποία γυναίκα με μικρό ή μεγαλύτερο παιδάκι αντέχει κάθε μέρα επισκέψεις και με πακετάκι τις υποδείξεις;;; Δε λέω κάποια μπορεί να το ανεχτεί.... Εγώ προτιμώ να' χω την ησυχία μου! 1 φορά την εβδομάδα καλά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 9/12! Μια υπεροχη μπεμπα που μας εχει τρελάνει! Απο εκεινη την μερα στο μαιευτήριο περασε το σοι του αντρα μου και τα πεθερικα καθε μερα! Οι γονεις μου επισης εφοσον ειχα πει οτι θα μεινω 40 μερες στο σπιτι χωρις επισκεψεις!

 

Στο σπιτι οταν βγήκαμε απο το μαιευτήριο ειχα την πεθερα επι 9 μερες συνεχόμενα και μετα την μανα μου, κανεναν αλλον ευτυχως κανανε αρκετες δουλειες και ηταν χρησιμη βοηθεια!

γνωστές υποδείξεις δωσε συμπληρωμα γιατι κλαιει το μωρο δεν ξερετε να το κανετε μπανιο και αλλα με εφεραν στα ορια μου οπου έριξα εναν τσακωμό με τον αντρα μου επικό Με αποτελεςμα χριστουγεννα καναμε εγω και ο αντρας μου μονοι μας με το μωρο, τα πεθερικα πηγαν στο χωριο τους και οι γονεις Μου ερχονται δυο φορες την εβδομαδα για καμια ωρα!

 

Το θεμα ειναι οτι θα ξαναέρθουν τα πεθερικα στις 10 του μηνα εγω σαραντίζω 20 Γεναρη οποτε θα ερχονται μετα επισκεψεις που δεν επιθυμώ! Ακομα βρισκω ρυθμούς με το μωρο θελω να θηλασω αποκλειστικά ειμαι αυπνη τις πιο πολλες μερες και τελος παντων θελω την ησυχια μου. Θελω να μιλησω ανοιχτα στα πεθερικα πως θελω την ησυχια μου και ας ερχονται μονο μια φορα αντε δυο την εβδομαδα για μια ωρα μονο επισκεψη οχι παραπανω, αν δεν το καταλαβουν θα τους στειλω τον γιο τους πακετο! Εξαλλου εγω πληρωνω το νοίκι στο σπιτι ΜΟΥ! Δεν με ταΐζουν δεν με ποτίζουν δεν εξαρτώμαι απο κανεναν! Αν δεν το καταλαβουν ξυδι, ο συζυγος δεν το καταλαβαινει δυστυχως και δεν πέρνει θεση...

πραγματικά εγω θα σου πω να κάνεις αυτό που ΄νιώθεις. Και εγω στην αρχη ειχα το ιδιο θέμα. Γεννησα τέλος Νοεμβριου 2016 και δεν ηθελα να δεχομαι στο σπιτι κανεναν εκτος από την μαμα μου και τα αδερφια μας. Οι γονεις του ανδρα μου μενουν μακρια. Τελικα με παρεξηγησαν καποιοι συγγενείς διοτι τους ειχα πει ότι θα δεχτω επισκεψεις μετα τις 40. Ασε και τι δεν ειπαν. Δεν με ενδιαφερει όμως διοτι εκανα ότι πιστευα εγω καλυτερο για το μωρακι μου. Και συ αυτό να κανεις αλλωστε εσυ εισαι η μανουλα του.

Link to comment
Share on other sites

sweetberry28, καλημέρα,

ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό που γίνεται με τα μωρά στο χειμώνα! Γέννησε μία κολλητή μου την προηγούμενη εβδομάδα και δεν πήγα να τη δω, καθώς έχω παιδί σε παιδικό σταθμό, και οι ιώσεις μας έχουν κατακλίσει γενικώς αυτό το διάστημα. Και δεν πρόκειται να πάω πριν το Μάρτιο σπίτι της, μέχρι να καταλαγιάσει αυτη η κατάσταση και να έχει ξεπεταχτεί λίγο το παιδί. Επικοινωνώ καθημερινά μαζί της για να ξέρει ότι τους σκέφτομαι και τους νοιάζομαι, δε χρειάζεται να πηγαίνω να στρογγυλοκάθομαι σπίτι τους!

Μην ταράζεσαι και σκέφτεσαι περίεργα πράγματα (ποιος πληρώνει το ενοίκιο και κάνει κουμάντο σπίτι, κλπ), γιατί μόνο εντάσεις θα δημιουργούνται.

Είχα μία γνωστή σε παρόμοια κατάσταση, η οποία κατέφυγε στο να κλείνεται στο δωμάτιό της με το μωρό για να θηλάζει όταν έρχονταν οι "ανεπιθύμητες επισκέψεις", κι έτσι σιγά-σιγά μπήκαν τα πράγματα σε μια σειρά.

Υπομονή! Κι όχι νευρικές αντιδράσεις, που θα προκαλέσουν εντάσεις

 

Osin εύγε κι αυτό είναι το σωστό!!! Δυστυχώς πολύς κόσμος δεν εχει μυαλό...

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Osin εύγε κι αυτό είναι το σωστό!!! Δυστυχώς πολύς κόσμος δεν εχει μυαλό...

Charra, στο σπίτι δε θα πήγαινα ούτως ή άλλως σε καμία περίπτωση.

Στο μαιευτήριο, να σου πω την αλήθεια, σκεφτόμουν να πάω (εννοείται φορώντας μάσκα!!!), αλλά μίλησα και με άλλες φίλες μου και μου είπαν καλύτερα να μην το ρισκάρω. Και έτσι τελικά δεν πήγα, γιατί είναι πολύ κρίμα για δικό μας "καπρίτσιο" να μπει σε κίνδυνο νεογέννητο. Είναι πολύ φίλη μου η κοπέλα και στενοχωρήθηκα που δεν πήγα, γιατί κι αυτή όσο ήμουν λεχώνα ερχόταν και μου έκανε παρέα, αλλά η εποχή που γέννησα εγώ δεν είχε τόσο αυξημένο κίνδυνο ιώσεων. Εν τω μεταξύ έχω την αίσθηση ότι φέτος έχει παραγίνει η κατάσταση με τις ιώσεις!

Κλείνοντας θα πω ότι πριν 1,5 μήνα πήγα επίσκεψη σε ξαδέρφη του άντρα μου με δύο παιδιά (5 και 8 χρονών). Το μεσημέρι είχα φάει μπιφτέκια, και καθοδόν προς το σπίτι της αισθάνθηκα αδιαθεσία στο στομάχι, αλλά θεώρησα ότι μου είχε πέσει βαρύ το φαγητό. Φεύγοντας από εκεί έκανα εμετό, και αλλους 2 το βράδυ, ανεβάζοντας και πυρετό. Οπότε πιθανότα είχα ίωση και δεν το ήξερα, κι "αλώνιζα" σε σπίτια με παιδιά. Τρελλάθηκα και μετά τους έπαιρνα επί μία βδομάδα καθημερινά τηλέφωνο μηπως κόλλησα κάποιο παιδί (το οποίο ευτυχώς δεν έγινε!!!).

Δεν ξέρουμε τι μπορεί να "κουβαλάμε" από ιώσεις τώρα το χειμώνα, οι οποίες μπορεί να μην έχουν εκδηλωθεί.

Δεν είναι κακό! Είναι απολύτως φυσιολογικό! Οπότε θέλει εκ των προτέρων προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Charra, στο σπίτι δε θα πήγαινα ούτως ή άλλως σε καμία περίπτωση.

Στο μαιευτήριο, να σου πω την αλήθεια, σκεφτόμουν να πάω (εννοείται φορώντας μάσκα!!!), αλλά μίλησα και με άλλες φίλες μου και μου είπαν καλύτερα να μην το ρισκάρω. Και έτσι τελικά δεν πήγα, γιατί είναι πολύ κρίμα για δικό μας "καπρίτσιο" να μπει σε κίνδυνο νεογέννητο. Είναι πολύ φίλη μου η κοπέλα και στενοχωρήθηκα που δεν πήγα, γιατί κι αυτή όσο ήμουν λεχώνα ερχόταν και μου έκανε παρέα, αλλά η εποχή που γέννησα εγώ δεν είχε τόσο αυξημένο κίνδυνο ιώσεων. Εν τω μεταξύ έχω την αίσθηση ότι φέτος έχει παραγίνει η κατάσταση με τις ιώσεις!

Κλείνοντας θα πω ότι πριν 1,5 μήνα πήγα επίσκεψη σε ξαδέρφη του άντρα μου με δύο παιδιά (5 και 8 χρονών). Το μεσημέρι είχα φάει μπιφτέκια, και καθοδόν προς το σπίτι της αισθάνθηκα αδιαθεσία στο στομάχι, αλλά θεώρησα ότι μου είχε πέσει βαρύ το φαγητό. Φεύγοντας από εκεί έκανα εμετό, και αλλους 2 το βράδυ, ανεβάζοντας και πυρετό. Οπότε πιθανότα είχα ίωση και δεν το ήξερα, κι "αλώνιζα" σε σπίτια με παιδιά. Τρελλάθηκα και μετά τους έπαιρνα επί μία βδομάδα καθημερινά τηλέφωνο μηπως κόλλησα κάποιο παιδί (το οποίο ευτυχώς δεν έγινε!!!).

Δεν ξέρουμε τι μπορεί να "κουβαλάμε" από ιώσεις τώρα το χειμώνα, οι οποίες μπορεί να μην έχουν εκδηλωθεί.

Δεν είναι κακό! Είναι απολύτως φυσιολογικό! Οπότε θέλει εκ των προτέρων προσοχή!

 

osin μακάρι όλος ο κόσμος να σεφτόταν έτσι, όμως δυστυχώς δεν σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ όσον αφορά στους υπόλοιπους συγγενείς, φίλους κτλ. Δεν μπορεί όμως στους παππούδες-γιαγιάδες του μωρού να λέει κάποιος ελάτε 1 φορά τη βδομάδα για 1 ώρα γιατί θέλω την ησυχία μου. Θα σας άρεσε να σας το έλεγε αυτό η κόρη σας; ή η νύφη σας;:P

Link to comment
Share on other sites

Charra, στο σπίτι δε θα πήγαινα ούτως ή άλλως σε καμία περίπτωση.

Στο μαιευτήριο, να σου πω την αλήθεια, σκεφτόμουν να πάω (εννοείται φορώντας μάσκα!!!), αλλά μίλησα και με άλλες φίλες μου και μου είπαν καλύτερα να μην το ρισκάρω. Και έτσι τελικά δεν πήγα, γιατί είναι πολύ κρίμα για δικό μας "καπρίτσιο" να μπει σε κίνδυνο νεογέννητο. Είναι πολύ φίλη μου η κοπέλα και στενοχωρήθηκα που δεν πήγα, γιατί κι αυτή όσο ήμουν λεχώνα ερχόταν και μου έκανε παρέα, αλλά η εποχή που γέννησα εγώ δεν είχε τόσο αυξημένο κίνδυνο ιώσεων. Εν τω μεταξύ έχω την αίσθηση ότι φέτος έχει παραγίνει η κατάσταση με τις ιώσεις!

Κλείνοντας θα πω ότι πριν 1,5 μήνα πήγα επίσκεψη σε ξαδέρφη του άντρα μου με δύο παιδιά (5 και 8 χρονών). Το μεσημέρι είχα φάει μπιφτέκια, και καθοδόν προς το σπίτι της αισθάνθηκα αδιαθεσία στο στομάχι, αλλά θεώρησα ότι μου είχε πέσει βαρύ το φαγητό. Φεύγοντας από εκεί έκανα εμετό, και αλλους 2 το βράδυ, ανεβάζοντας και πυρετό. Οπότε πιθανότα είχα ίωση και δεν το ήξερα, κι "αλώνιζα" σε σπίτια με παιδιά. Τρελλάθηκα και μετά τους έπαιρνα επί μία βδομάδα καθημερινά τηλέφωνο μηπως κόλλησα κάποιο παιδί (το οποίο ευτυχώς δεν έγινε!!!).

Δεν ξέρουμε τι μπορεί να "κουβαλάμε" από ιώσεις τώρα το χειμώνα, οι οποίες μπορεί να μην έχουν εκδηλωθεί.

Δεν είναι κακό! Είναι απολύτως φυσιολογικό! Οπότε θέλει εκ των προτέρων προσοχή!

 

Συμφωνούμε απόλυτα! Εγώ γεννάω την επόμενη εβδομαδα πιθανότατα. Όλοι μας οι φίλοι ενθουσιασμένοι αλλά έχουν παιδιά σε παιδικούς και μικρές τάξεις σχολείου. Σκέφτομαι σοβαρά να μη δεχθούμε επισκέψεις στο μαιευτήριο. Γίνεται χαμός με τις ιώσεις! Άσε που επειδή περιμένουμε δίδυμα, παρότι γεννώ σχεδόν τελειόμηνα, ενδέχεται λόγω βάρους (λέω εγώ τώρα) να μπουν για λίγο ΜΕΝΝ. Τι να τον κανω τον κόσμο λοιπόν;;; Για το σπίτι δεν το συζητω... Εδώ θα σταματήσω τη δουλειά για 40-50 μέρες, που είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και θα μπω μέσα, θα δέχομαι επισκέψεις; Γιαγιάδες, παππούδες και ως εκεί! Και πάλι οι παππούδες μας, καθότι νέοι και εργαζόμενοι, εχουν επαφη με πολυ κοσμο. Θα τους αγοράσω ωραιότατες μασκούλες!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ όσον αφορά στους υπόλοιπους συγγενείς, φίλους κτλ. Δεν μπορεί όμως στους παππούδες-γιαγιάδες του μωρού να λέει κάποιος ελάτε 1 φορά τη βδομάδα για 1 ώρα γιατί θέλω την ησυχία μου. Θα σας άρεσε να σας το έλεγε αυτό η κόρη σας; ή η νύφη σας;:-P

Καλέ, ναι, σίγουρα εγώ, μία φίλη, δεν είμαι το ίδιο με τη γιαγιά και τον παππού.

Όμως, αυτή την εποχή ως προς τις ιώσεις είμαστε όλοι το ίδιο επικίνδυνοι, ανεξαρτήτως βαθμού συγγένειας ή σχέσης με το μωρό :rolleyes:

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι είναι κάπως άσχημο να "διώχνεις" τους παππουδογιαγάδες, απλώς νομίζω ότι θα πρέπει να βρεθεί κάποια μέση λύση.

Δεν γίνεται να κανονίζεις ραντεβού στους παπουδογιαγιάδες για να δουν το παιδί (συγκεκριμένη μέρα και ώρα, και για περιορισμένο χρόνο), όμως κι από την άλλη αυτοί δε μπορούν να έρχονται συνέχεια κ να κάθονται με τις ώρες σε νεογέννητο και λεχώνα.

 

Charra, με το καλό να γεννήσεις, κι εύχομαι ό,τι καλύτερο για τα μικρούλια! Μπορούν να έρθουν στο μαιευτήριο και να κάτσουν στο σαλονάκι, κι ας μη σε δουν εσένα ή τα μωρά, δεν πειράζει.

Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, εγώ την αναγκαιότητα του "άποστειρωμένου" περιβάλλοντος για το μωρό την αντιλήφθηκα μόνο όταν γέννησα το δικό μου, κι εκτοτε προσέχω πολύ με τα μωρά των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...