Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες κ ολους. Εχω ενα αγοράκι 27 μηνων το οποίο λεει πολλες λεξούλες αλλα απο προτάσεις λιγα πραγματα. Δηλαδη θα πει " παει μπαμπάς" εαν φυγει ο μπαμπάς, " κάτσω καναπέ" εαν θελει να κάτσει στον καναπέ, σου λεει να κάτσεις κτλ κ γενικα λεει αρκετές λεξούλες κ μαθαίνει γρηγορα. Εκτελεί εντολές του τυπου φερε μου το ενα κ το αλλο, γενικα καταλαβαίνει τα παντα. Απλα συην ομιλία θεωρώ οτι ειμαστε πισω , το βλεπω κιόλας στην παιδικη χαρα, βλεπω παιδια της ηλικίας του που μιλούν σχεδον κανονικα. Δεν σας κρύβω οτι αγχώνομαι κ καθε μερα το σκεφτομαι κ λεω ποτε θα κανει πρότασουλες.

Ορισμένες φορες του λεω ας πουμε θες να κάτσεις κ αντί να μου πει ναι μου λεει ξ αυτος το ίδιο.... Δεν το κανει παντα, άλλοτε θα μου απαντησει κ άλλοτε θα μου πει οτι ακουει. Οπως επίσης μπερδεύει κ τα πρόσωπα. Το θέμα ειναι οτι απο την αγωνία μου μπαινω κ στο Ίντερνετ κ διαβάζω κ διαφορα κ με πιάνει κ μια φοβία. Δεν εχω ξ εμπειρία για να κρίνω, ειναι το πρωτο μου μωρακι κ ειμαι κ σχετικά μικρη, μολις 22 ετών οποτε δεν ξερω αν παίζει ρόλο οτι τα παίρνω ολα λιγο βαρέως. Δεν ξερω... Θα ηθελα την γνώμη σας, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να χαιρεσαι το παιδακι σου...να περνατε ομορφα...να μη το συγκρινεις με τα αλλα γιατι κάθε ένα εχει τους δικους του ρυθμους...και να μη διαβαζεις πολλα πολλα στο ιντερνετ γιατι κακο σου κανουν.Μια χαρα τα λεει ο μικρος σου,κανει και προτασουλες με 2 λεξούλες.Μη δυσκολεύεις τη ζωη σου χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Νικη μου σε ευχαριστω πολυ, προσπαθω να μην το σκεφτομαι κ αγχωνομαι γιατι κ αυτον στην τσιτα τον εχω, πες μου το ενα κ το αλλο.. μακαρι να ειναι μεσα στα πλαισια του φυσιολιγικου ολο αυτο γιατι πολλα διαβάζουμε κ ακουμε.μα του λεω του ατιμου πες θελω νερο κ λεει "ε νερο". Το θελω το λεει "ε", αλλα με φοβισε κ το γεγονος οτι επαναλαμβανει κ το εψαξα το ιβτερνετ κ μου εβγαλε ηχολαλια κ αλλα πολλα. Ψυχραιμια μου λοιπον..

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεσαι! Την ημέρα που η μικρή μου θα πει "κάτσε καναπε" θα κάνω πάρτυ:mrgreen:

 

Θα σου πω κάτι που έχω παρατηρήσει στην δική μου. Επείδη και εγώ έχω αγχωθεί (άσχετα που είμαι πολύ μεγαλύτερη σου και είναι και το δεύτερο παιδάκι μου) συνέχεια της λέω να επαναλαμβάνει πράγματα, παλιά προσπαθούσε, τώρα βλέπω λόγω ανασφάλειας, ίσως επειδή της έχω μεταφέρει το άγχος πραγματικά δεν προσπαθεί καν... γίνεται Λούης. Δώσε χρόνο στο παιδάκι σου, μην του μεταφέρεις το αγχος σου και όλα θα πάνε καλά;)

 

Και μακριά από το Internet!

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις, δεν το λεει κ παντα.. Που κ που . Περισσοτερο λεει τα δικα του κ σε λαθος προσωπο. Τωρα αυτο που λες για το Ίντερνετ ειναι αργα. Εχω διαβάσει τοσα πολλα που να θελω να μην τα σκεφτομαι δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tsitsinos είμαι από τους ανθρώπους που το παραμικρό πράγμα που σκέφτονται θα το "googlάρουν", ωστόσο πρέπει να τραβάμε τη γραμμή στο τι συλλέγουμε σαν πληροφορίες, τι θεωρείται δεδομένο και τι μας επηρεάζει χωρίς να γνωρίζουμε ένα αντικείμενο σε βάθος.

 

Καλό θα ήταν λοιπόν, για να ηρεμήσετε κι εσείς, αλλά και για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε οτιδήποτε μπορεί να προκύψει κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης του παιδιού, να επισκεφτείτε (το συντομότερο δυνατόν) έναν λογοθεραυτή για να αξιολογήσει το πρόβλημα (αν υπάρχει) και να ξεκινήσετε (αν χρειαστεί) ένα πρόγραμμα ειδικά σχεδιασμένο για το παιδί σας. Πρότεινα να γίνει σύντομα, ώστε να μην ζείτε καθημερινά με το άγχος και όχι για κάποιον κρυφό κίνδυνο που μπορεί να καραδοκεί.

 

Ένας ειδικός θα ελέγξει το παιδί τόσο ως προς την ακουστική και λεκτική του ικανότητα, όσο και ως προς την ύπαρξη άλλων αναπτυξιακών διαταραχών. Αν υπάρχει κάποιο θέμα προς συζήτηση, θα φροντίσει να το κατανοήσει εις βάθος, για να βρεθεί η πιο γρήγορη, εύκολη αλλά και με μόνιμα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα λύση.

 

Επίσης, είναι πολύ μικρούλης, οπότε ΑΝ υπάρχει κάποια διαταραχή που σχετίζεται με την ανάπτυξή του και αποφασίσετε να ακολουθήσετε κάποιες λογοθεραπευτικές συνεδρίες, είναι πολύ πιο σίγουρο ότι θα δείτε αποτελέσματα.

 

Σε κάθε περίπτωση και ίσως λίγο ασχέτως με το θέμα, θα ήθελα να πω κάτι προς όλους τους γονείς.

Τα τελευταία χρόνια εργάζομαι ως ειδική παιδαγωγός σε ένα ιδιωτικό σχολείο και καταλαβαίνω πώς είναι να μαθαίνεις ότι το παιδί σου είναι διαφορετικό σε κάποια θέματα από τη νόρμα - το μέσο όρο των παιδιών. Καταλαβαίνω ότι η πρώτη σκέψη ενός πατέρα ή μίας μητέρας, όταν μαθαίνει ότι το παιδί του δεν είναι σαν το Γιωργάκη της κυρίας Βασιλικής και του κυρίου Παύλου, είναι "Γιατί σε μένα;" Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά τα θέματα είναι καινούρια και δεν έχουμε προλάβει να αποκτήσουμε παιδεία και κοινή λογική για τον τρόπο διαχείρισής τους, με αποτέλεσμα να πνιγόμαστε.

Θα ήθελα όμως να πω, ότι αν κατανοήσει ο οποιοσδήποτε γονιός τη δυσκολία που αντιμετωπίζει το παιδί του, θα καταφέρει να του δώσει τα εφόδια για να φτάσει σε κορυφές, που παιδιά χωρίς μαθησιακές δυσκολίες δεν μπορούν να φτάσουν. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, με δυσκολίες ή χωρίς και για να καταφέρει στην ζωή του, χρειάζεται εξατομικευμένες διαδικασίες. Όταν οι στατιστικές λένε ότι 1 στα 15 παιδιά αντιμετωπίζουν συγκεκριμένες δυσκολίες μάθησης, πιο πολύ με αγχώνει το γεγονός ότι τα περισσότερα παιδιά στη χώρα μας δεν έχουν επισκεφτεί ειδικό επιστήμονα ποτέ και έτσι φέρουν την ταμπέλα του "Τεμπέλη", αντί για την ταμπέλα της "ΔΕΠΥ", παρά το παιδί που θα έχει μία διάγνωση για να καταφέρει να καταλάβει αυτό, οι δάσκαλοί του και οι γονείς του, πώς μπορεί να βοηθηθεί. Το πρώτο σε κάνει να παρατήσεις το σχολείο, ενώ το δεύτερο σε κάνει να ανακαλύψεις το δικό σου τρόπο με τον οποίο μπορείς να μάθεις πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παιδάκια, η μικρή μου είναι 26 μηνών και στην παρέα έχουμε αλλα 2-3 παιδάκια αυτής της ηλικίας. Άδικα ανησυχείς.

Απορώ πού έχεις πετύχει στην παιδική χαρά τόσα διχρονα να μιλάνε κανονικά όπως λες.

Μιας φίλης μου η διχρονη κόρη κάνει προτασουλες με 3 λεξουλες και ο παιδίατρος είχε ενθουσιαστεί, οτι είναι πολύ καλά και μπροστά. Οπότε εσεις που κάνετε προτάσεις με 2 λέξεις είστε μέσα στα φυσιολογικά επίσης.

Η επανάληψη αυτών που λες είναι επίσης φυσιολογική μέχρι μια ηλικία. Τα επαναλαμβάνει για να τα μάθει. Κι εσύ το ίδιο θα έκανες αν σου έλεγαν μια καινούρια αγγλική λέξη.

Απο μεγαλύτερη ηλικία και μετά μας ανησυχεί η ηχολαλια. Μια χαρά είναι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Γράφω εδώ γιατί παρατήρησα κάτι τελευταία που ο μεγάλος μου γιος κάνει έντονα. Ο μεγάλος μου γιος είναι τώρα 3 ετών και 4 μηνών και επαναλαμβάνει συχνά τις ερωτήσεις που του κάνω. Για παράδειγμα του λέω «θέλεις χυμό;» Εκείνος απαντάει «θέλω χυμό;» Και μετά από λίγο μπορεί να προσθέσει «ναι θέλω χυμό». Η αν του πω «πλύνε τα χέρια σου» μπορεί να μου απαντησει «να πλύνω τα χέρια;» Όχι δεν θα πλύνω τα χέρια. Επίσης αρκετές φορές παρατηρώ όταν του λέω κάτι να απαντάει «τι μου είπες μαμά; Τι μου είπες να κάνω;» Του ξανά λέω και τότε λέει «α ναι τώρα» και εκτελεί αυτό που του είχα πει. Με ανησύχησε αυτό γιατί το κάνει αρκετά έντονα τελευταία. Διάβασα για ηχολαλια και δεν το είχα ξανά ακούσει η αλήθεια είναι. Ταιριάζει η περιγραφή σε αυτό που κάνει κι ο γιος μου και ανησυχώ. Θα μιλήσω την Δευτέρα με παιδίατρο που έχω ραντεβού. Γενικά είναι ένα πολύ κοινωνικό παιδί , μιλάει πολύ καλά και συνεννοείται πλέον πολύ καλα με όλους. Υπάρχει περίπτωση να είναι της ηλικίας ; Και να μην είναι κάτι ; 

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2022 at 3:42 ΜΜ, Super.mum είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Γράφω εδώ γιατί παρατήρησα κάτι τελευταία που ο μεγάλος μου γιος κάνει έντονα. Ο μεγάλος μου γιος είναι τώρα 3 ετών και 4 μηνών και επαναλαμβάνει συχνά τις ερωτήσεις που του κάνω. Για παράδειγμα του λέω «θέλεις χυμό;» Εκείνος απαντάει «θέλω χυμό;» Και μετά από λίγο μπορεί να προσθέσει «ναι θέλω χυμό». Η αν του πω «πλύνε τα χέρια σου» μπορεί να μου απαντησει «να πλύνω τα χέρια;» Όχι δεν θα πλύνω τα χέρια. Επίσης αρκετές φορές παρατηρώ όταν του λέω κάτι να απαντάει «τι μου είπες μαμά; Τι μου είπες να κάνω;» Του ξανά λέω και τότε λέει «α ναι τώρα» και εκτελεί αυτό που του είχα πει. Με ανησύχησε αυτό γιατί το κάνει αρκετά έντονα τελευταία. Διάβασα για ηχολαλια και δεν το είχα ξανά ακούσει η αλήθεια είναι. Ταιριάζει η περιγραφή σε αυτό που κάνει κι ο γιος μου και ανησυχώ. Θα μιλήσω την Δευτέρα με παιδίατρο που έχω ραντεβού. Γενικά είναι ένα πολύ κοινωνικό παιδί , μιλάει πολύ καλά και συνεννοείται πλέον πολύ καλα με όλους. Υπάρχει περίπτωση να είναι της ηλικίας ; Και να μην είναι κάτι ; 

Εγώ δεν έχω εμπειρία.τι προτείνεται σε αυτή την περίπτωση?συνεδρίες με ψυχολόγο  η λογοθεραπευτη?Μήπως πρέπει να δεις παιδοψυχιατρο να σε κατευθυνει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...