Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπουδές μετά τα 30;


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι!

Προσπάθησα να βρω κάτι σχετικό αλλα δεν τα κατάφερα.

 

Σκέφτομαι καιρό να ρωτηςω και να πάρω γνώμες για το εξής:

Αν είχατε οικογένεια και είςασταν άνω των 30 θα ξεκινούσατε μακροχρόνιες σπουδές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και πάλι!

Προσπάθησα να βρω κάτι σχετικό αλλα δεν τα κατάφερα.

 

Σκέφτομαι καιρό να ρωτηςω και να πάρω γνώμες για το εξής:

Αν είχατε οικογένεια και είςασταν άνω των 30 θα ξεκινούσατε μακροχρόνιες σπουδές;

 

Αναλόγως για ποιο λόγο θα το έκανε κάποιος.. δηλ.

α) θα δούλευε και θα βοηθούσε ένα πτυχίο στη δουλειά του?

β) θα ήθελε να σπουδάσει νωρίτερα αλλά οι συνθήκες δεν το επέτρεψαν και τώρα μπορεί να το κάνει?

εγώ προσωπικά έκανα τις σπουδές μου στην ώρα τους.. επειδή όμως είμαι άνθρωπος με φιλοδοξίες εάν ήθελα να το κάνω θα το έκανα...

δύσκολο βέβαια, γιατί θα έχεις να συνδυάσεις πολλά αλλά ξέρω ανθρώπους που το κάνουν..

οπότε ναι, όταν κάποιος θέλει κάτι πολύ και υπάρχουν και οι κατάλληλες προυποθέσεις ναι...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως για ποιο λόγο θα το έκανε κάποιος.. δηλ.

α) θα δούλευε και θα βοηθούσε ένα πτυχίο στη δουλειά του?

β) θα ήθελε να σπουδάσει νωρίτερα αλλά οι συνθήκες δεν το επέτρεψαν και τώρα μπορεί να το κάνει?

εγώ προσωπικά έκανα τις σπουδές μου στην ώρα τους.. επειδή όμως είμαι άνθρωπος με φιλοδοξίες εάν ήθελα να το κάνω θα το έκανα...

δύσκολο βέβαια, γιατί θα έχεις να συνδυάσεις πολλά αλλά ξέρω ανθρώπους που το κάνουν..

οπότε ναι, όταν κάποιος θέλει κάτι πολύ και υπάρχουν και οι κατάλληλες προυποθέσεις ναι...

 

Ευχαριστώ που απάντησες!

Αλλα ενα σου λέω μην μου κανεις το θέμα τσίρκο! :-P

 

Βασικά εννοώ σπουδές απο την αρχη με τελείως διαφορετική κατεύθυνση.

Το σκέφτομαι σοβαρά αν και οι δυσκολίες πολλές. Ομως σκέφτομαι και τα υπόλοιπα 35-37 χρονάκια μεχρι να βγω σύνταξη που θα είμαι ενεργή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα δεύτερες σπουδές στα 28. Στην αρχή είχα πολλούς δισταγμούς, όταν όμως το έκανα, έγιναν όλα πολύ ξεκάθαρα. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήμουν αν ήμουν ακόμη στην παλιά δουλειά!

 

Όχι ότι τα πράγματα στην εποχή μας είναι εύκολα, όμως όταν κάτι το κάνεις συνειδητοποιημένα, βάζεις τον καλύτερό συ εαυτό και αποδίδει.

 

Οικογένεια τότε δεν είχα βέβαια..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα δεύτερες σπουδές στα 28. Στην αρχή είχα πολλούς δισταγμούς, όταν όμως το έκανα, έγιναν όλα πολύ ξεκάθαρα. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήμουν αν ήμουν ακόμη στην παλιά δουλειά!

 

Όχι ότι τα πράγματα στην εποχή μας είναι εύκολα, όμως όταν κάτι το κάνεις συνειδητοποιημένα, βάζεις τον καλύτερό συ εαυτό και αποδίδει.

 

Οικογένεια τότε δεν είχα βέβαια..

 

Ποτε ήσουν έτοιμη με τις σπουδές; Δυσκολεύτηκες στο να βρεις δουλειά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποτε ήσουν έτοιμη με τις σπουδές; Δυσκολεύτηκες στο να βρεις δουλειά;

 

Το 2003 μπήκα στην σχολή με κατατακτήριες, πριν 2 χρόνια ολοκλήρωσα και το τρίτο μεταπτυχιακό στο νέο μου επάγγελμα, όμως είχα αρχίσει να εργάζομαι και πιο πριν, από το 2011 όταν τελείωσα το πρώτο μεταπτυχιακό.

 

Δουλειά βρήκα αμέσως, μέσα σε ένα μήνα περίπου, ως μισθωτή τα πρωινά στο αντικείμενό μου, και παράλληλα άνοιξα και δικό μου γραφείο που λειτουργώ τα απογεύματα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξεκινησα μεταπτυχιακό στα 29 με φουλ τάιμ δουλειά και το τελειωσα στα 31..Αλλιώς θα μου έμενε απωθημένο. Και τώρα στα 46 με δύο παιδιά προσπαθώ να χωρέσω τα ιταλικά στο πρόγραμμα.

Θεωρώ τη δια βίου μάθηση υγεία, πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Το 2003 μπήκα στην σχολή με κατατακτήριες, πριν 2 χρόνια ολοκλήρωσα και το τρίτο μεταπτυχιακό στο νέο μου επάγγελμα, όμως είχα αρχίσει να εργάζομαι και πιο πριν, από το 2011 όταν τελείωσα το πρώτο μεταπτυχιακό.

 

Δουλειά βρήκα αμέσως, μέσα σε ένα μήνα περίπου, ως μισθωτή τα πρωινά στο αντικείμενό μου, και παράλληλα άνοιξα και δικό μου γραφείο που λειτουργώ τα απογεύματα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και μπραβο σου μια χαρά τα κατάφερες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξεκινησα μεταπτυχιακό στα 29 με φουλ τάιμ δουλειά και το τελειωσα στα 31..Αλλιώς θα μου έμενε απωθημένο. Και τώρα στα 46 με δύο παιδιά προσπαθώ να χωρέσω τα ιταλικά στο πρόγραμμα.

Θεωρώ τη δια βίου μάθηση υγεία, πραγματικά.

 

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Γενικά δεν μπορώ να κάτσω στα αυγά μου και σε λίγο που το μικρο μου θα ξεπεταχτεί κάπως σκέφτομαι οτι κάτι πρέπει να κάνω.

Και για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να με φανταστώ στο ίδιο επάγγελμα σε 5, 10, 15 χρόνια γι αυτό και σκέφτομαι τις σπουδές.

Link to comment
Share on other sites

Στα 30 τελειωσα το δευτερο μεταπτυχιακο και αμεσως ξεκινησα διδακτορικο, το οποιο εκανα στο εξωτερικο παραλληλα με τη δουλεια μου που ειναι σε διαφορετικο αντικειμενο απο την ερευνα

Φετος, στα 38 (σχεδον), τελειωσα το διδακτορικο και δκεφτομαι τι θα σπουδασω μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα 30 τελειωσα το δευτερο μεταπτυχιακο και αμεσως ξεκινησα διδακτορικο, το οποιο εκανα στο εξωτερικο παραλληλα με τη δουλεια μου που ειναι σε διαφορετικο αντικειμενο απο την ερευνα

Φετος, στα 38 (σχεδον), τελειωσα το διδακτορικο και δκεφτομαι τι θα σπουδασω μετα

 

Emmaki εχεις οικογένεια;

Είχες παιδιά κατα την διάρκεια των σπουδών;

Link to comment
Share on other sites

Anastasia.V, καλημέρα κι από μένα

έκανα βασικές σπουδές και μεταπτυχιακό το ένα μετά το άλλο και χωρίς καθυστερήσεις.

Ξεκίνησα διδακτορικό, το οποίο από το 2009 είναι σε εξέλιξη. Ειδικά στην αρχή που δεν εργαζόμουν πλήρες ωράριο είχα πάρει φόρα, και είχα κάνει αρκετή από την απαιτούμενη έρευνά μου. Από το 2011 δουλεύω πλήρες ωράριο, οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο (για 'μενα τουλάχιστον) να εργάζομαι φουλ, και το απόγευμα μετά τη δουλειά να προχωράω το διδακτορικό, σε καθημερινή βάση. Συνήθως ασχολιόμουν κάποιες ώρες τα ΣΚ. Φέτος έκανα και παιδί, και δε σου κρύβω ότι από πέρυσι το καλοκαίρι που ήμουν με την "κοιλιά απέναντι" δεν έχω γράψει ούτε ένα "και" για τη διατριβή μου... Ωστσόσο, από το Σεπτέμβρη είμαι αποφασισμένη να το ξαναβάλω μπρος, μήπως και την επόμενη χρονιά το τελειώσω. Εννοείται πως δεν εγκαταλείπω!

Μην κοροϊδευόμαστε, με δουλειά και οικογένεια (στην Ελλάδα, με ένα κράτος που δε βοηθά πουθενα) είναι δύσκολες οι σπουδές, αλλά όποιος το θέλει πραγματικά, δεν αποτελούν εμπόδιο!

 

Υ.Γ. μία γνωστή, μου έλεγε για την Ολλανδία, όπου οι διδακτορικοί μένουν σε εστία, η οποία επιθεωρείται κάθε μήνα ώστε το δωμάτιο του σπουδαστή να είναι ασφαλές, και επίσης τους δικαιολογούν ποσά (μεγάλα, τα οποία δε θυμάμαι ακριβώς πόσα αυτή τη στιγμή) για αγορά βιβλίων και για πάγια έξοδα. Υπο τέτοιες συνθήκες, νομίζω, ότι είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα να κάνεις τις σπουδές σου και χωρίς να "τραβήξουν" χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα!!

 

Εγώ πάλι το ερώτημα θα το έθετα ως εξής : "Σπουδές και παιδιά ?", θέλοντας να τονίσω τον διαθέσιμο χρόνο που μπορεί να έχει κάποιος κ όχι την ηλικία.

 

Μπράβο σε όσες μητέρες κάνουν σπουδές, ειδικά εάν εργάζονται κιόλας, το θεωρώ άθλο.

Link to comment
Share on other sites

Anastasia.V, καλημέρα κι από μένα

έκανα βασικές σπουδές και μεταπτυχιακό το ένα μετά το άλλο και χωρίς καθυστερήσεις.

Ξεκίνησα διδακτορικό, το οποίο από το 2009 είναι σε εξέλιξη. Ειδικά στην αρχή που δεν εργαζόμουν πλήρες ωράριο είχα πάρει φόρα, και είχα κάνει αρκετή από την απαιτούμενη έρευνά μου. Από το 2011 δουλεύω πλήρες ωράριο, οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο (για 'μενα τουλάχιστον) να εργάζομαι φουλ, και το απόγευμα μετά τη δουλειά να προχωράω το διδακτορικό, σε καθημερινή βάση. Συνήθως ασχολιόμουν κάποιες ώρες τα ΣΚ. Φέτος έκανα και παιδί, και δε σου κρύβω ότι από πέρυσι το καλοκαίρι που ήμουν με την "κοιλιά απέναντι" δεν έχω γράψει ούτε ένα "και" για τη διατριβή μου... Ωστσόσο, από το Σεπτέμβρη είμαι αποφασισμένη να το ξαναβάλω μπρος, μήπως και την επόμενη χρονιά το τελειώσω. Εννοείται πως δεν εγκαταλείπω!

Μην κοροϊδευόμαστε, με δουλειά και οικογένεια (στην Ελλάδα, με ένα κράτος που δε βοηθά πουθενα) είναι δύσκολες οι σπουδές, αλλά όποιος το θέλει πραγματικά, δεν αποτελούν εμπόδιο!

 

Υ.Γ. μία γνωστή, μου έλεγε για την Ολλανδία, όπου οι διδακτορικοί μένουν σε εστία, η οποία επιθεωρείται κάθε μήνα ώστε το δωμάτιο του σπουδαστή να είναι ασφαλές, και επίσης τους δικαιολογούν ποσά (μεγάλα, τα οποία δε θυμάμαι ακριβώς πόσα αυτή τη στιγμή) για αγορά βιβλίων και για πάγια έξοδα. Υπο τέτοιες συνθήκες, νομίζω, ότι είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα να κάνεις τις σπουδές σου και χωρίς να "τραβήξουν" χρόνια.

 

Osin ευχαριστώ για την απάντηση. Εύχομαι κάποια στιγμή να τελειώσεις το διδακτορικό σου. καταλαβαίνω οτι με μικρο μωρό ειναι ζόρικα ειδικά αν δεν υπάρχει βοήθεια ομως οςο μεγαλώνει τα πράγματα θα γίνονται πιο εύκολα θέλω να πιςτευω (τα λέω και για μένα).

 

Καλα στα λέει η φίλη σου και εδω κάπως έτσι ειναι. Αφου σκέφτομαι αν μεγάλωνα Σουηδια θα είχα κάνει παπάδες όσον αφορά τις σπουδές :-P

Γενικά εδω οι σπουδές σε "μεγάλη" ηλικία παίζουν πολυ και ειδικά απο μαμάδες.

Υπάρχει ενα σύστημα βέβαια που το στηρίζει όλο αυτό.

 

Η αλήθεια ειναι οτι διστάζω γιατι πρώτον οι σπουδές που εχω βάλει στο μάτι δεν εχουν καμία σχέση με το αντικείμενο μου (φτου και απο την αρχη δλδ)

Και δεύτερον η προτεραιότητα μου ειναι το παιδι το οποίο δεν θέλω να αφήνω ώρες ατέλειωτες στον παιδικό.

Αυτήν την στιγμή εργάζομαι αλλα 4ωρα και ειναι καλα γιατι και ξεσκαω κάπως και τα έχουμε βολέψει έτσι (πάλι να ναι καλα το σύστημα ) που το παιδι κοντεύει τα δυο ακομα δεν τον ξεκινήσαμε παιδικό.

 

οπως προανέφερα αν και ειναι σίγουρη δουλειά και αποδοχές σχετικά καλές δεν μπορώ να με φανταστώ εκεί εφόρου ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως για ποιο λόγο θα το έκανε κάποιος.. δηλ.

α) θα δούλευε και θα βοηθούσε ένα πτυχίο στη δουλειά του?

β) θα ήθελε να σπουδάσει νωρίτερα αλλά οι συνθήκες δεν το επέτρεψαν και τώρα μπορεί να το κάνει?

εγώ προσωπικά έκανα τις σπουδές μου στην ώρα τους.. επειδή όμως είμαι άνθρωπος με φιλοδοξίες εάν ήθελα να το κάνω θα το έκανα...

δύσκολο βέβαια, γιατί θα έχεις να συνδυάσεις πολλά αλλά ξέρω ανθρώπους που το κάνουν..

οπότε ναι, όταν κάποιος θέλει κάτι πολύ και υπάρχουν και οι κατάλληλες προυποθέσεις ναι...

 

Εγώ πάντα γράφω σοβαρά, αλλά με παρασύρουν οι άλλες! :)

 

Λοιπόν, από ότι διαβάζω συνδέεις το θέμα σπουδών με το θέμα δουλειάς που δυστυχώς στις μέρες μας δεν είναι και το κυρίαρχο..

δηλ. εάν τώρα π.χ. είσαι στον α' χώρο και δεν σου αρέσει και σε 5 -10 χρόνια θες να κάνεις κάτι άλλο το οποιο απαιτεί συγκεκριμένες σπουδές, τότε ναι.. θα πρέπει να τις κάνεις εφόσον το απαιτεί το επάγγελμα..

π.χ. έαν θες να ασχοληθείς με λογιστικά (λέμε τώρα) θα πρέπει να αρχίσεις σιγά σιγα..

τώρα άμα θες να ασχοληθείς στον χώρο των media / marketing κλπ εκεί μιλάμε για άλλες σπουδές..

δηλ. κατ' εμέ θα πρέπει να κατασταλάξεις τι δουλειά θες να κάνεις γενικά και μετά να κάνεις και τις ανάλογες σπουδές.. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα βρεις αμέσως δουλειά όταν πάρεις το πτυχίο.. δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα...

με παιδί / οικογένεια κλπ θέλει πολύ κόπο να είσαι συνεπής αλλά ακόμη και αυτό εξαρτάται από το τι θες να κάνεις και τι απαιτείται γι' αυτό (δηλ. 1-2 χρόνια σπουδών? 5 χρόνια σπουδών και μεταπτυχιακό μετά π.χ.)..

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ενα μωρο ξεκίνησα το διδακτορικο το 2009 με το δευτερο το τελειώνω, ευελπιστώ να υποστηρίξω το Σεπτέμβρη.

 

Οι σπουδές δε σημαίνουν απαραίτητα ότι θα όντως θα κάνεις τη στροφή στην καριέρα σου ούτε ότι απαραίτητα θα δουλέψεις στο νέο αντικείμενο. Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα σου ανοίξουν τουλάχιστον μια πόρτα, ειδικά εκεί που βρίσκεσαι. Βουρ στον πατσά....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα γράφω σοβαρά, αλλά με παρασύρουν οι άλλες! :)

 

Λοιπόν, από ότι διαβάζω συνδέεις το θέμα σπουδών με το θέμα δουλειάς που δυστυχώς στις μέρες μας δεν είναι και το κυρίαρχο..

δηλ. εάν τώρα π.χ. είσαι στον α' χώρο και δεν σου αρέσει και σε 5 -10 χρόνια θες να κάνεις κάτι άλλο το οποιο απαιτεί συγκεκριμένες σπουδές, τότε ναι.. θα πρέπει να τις κάνεις εφόσον το απαιτεί το επάγγελμα..

π.χ. έαν θες να ασχοληθείς με λογιστικά (λέμε τώρα) θα πρέπει να αρχίσεις σιγά σιγα..

τώρα άμα θες να ασχοληθείς στον χώρο των media / marketing κλπ εκεί μιλάμε για άλλες σπουδές..

δηλ. κατ' εμέ θα πρέπει να κατασταλάξεις τι δουλειά θες να κάνεις γενικά και μετά να κάνεις και τις ανάλογες σπουδές.. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα βρεις αμέσως δουλειά όταν πάρεις το πτυχίο.. δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα...

με παιδί / οικογένεια κλπ θέλει πολύ κόπο να είσαι συνεπής αλλά ακόμη και αυτό εξαρτάται από το τι θες να κάνεις και τι απαιτείται γι' αυτό (δηλ. 1-2 χρόνια σπουδών? 5 χρόνια σπουδών και μεταπτυχιακό μετά π.χ.)..

 

Ναι mama_3 ξέρω οι άλλες σε παρασύρουν!

Παρεπιπτόντως mcm ιζ μπακ μπες στο θέμα παρεξηγήσεις.

 

Miriki ξέρω οτι δεν ειναι εύκολο να αλλάξεις πορεία.

Οι σπουδές ειναι κάτι που το θέλω που με κάνει και νιώθω καλα. Στην Ελλαδα κουτςα Στραβά και δουλεύοντας κατάφερα δυο σχολές ιδιωτικές βέβαια λίγο άσχετες μεταξύ τους.

Η μια ΙΕΚ προσχολική αγωγή (όπου μου έχει ανοίξει την πόρτα και εχω δουλειά εδω ανα πάσα ώρα και στιγμή, τρελή ζήτηση το επάγγελμα)

Η άλλη διακόσμηση. Μετακόμισα Σουηδία και αμέσως στρώθηκα με την γλωςαα όπου και πήρα το πτυχίο σουηδικών σχετικά γρήγορα μετά ήρθε το παιδι και λόγω αϋπνίας πραγματικα δεν την πάλευα με σπουδές για αυτό και είπα να δουλέψω λίγο.

Γενικά ομως είμαι αρκετά δημιουργικό άτομο και το πανεπιστήμιο ηταν και ειναι πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

 

Η σχολή που έβαλα στο μάτι ειναι κάτι σαν σχεδιαστής αρχιτέκτονας πόλεων

Ειναι 3 χρόνια ομως φαντάζομαι κάποιο μεταπτυχιακό θα θέλει στην συνέχεια Συν του οτι πρέπει να κάνω μαθηματικά τουλάχιστον πριν μπω στην σχολή γιατι ήμουν θεωρητική κατευθυνςη. Δλδ μιλάμε για μια 4-6ετια τουλάχιστον χωρίς διάλειμματα και θα είμαι έτοιμη κοντά στα 40! :P

Link to comment
Share on other sites

Με ενα μωρο ξεκίνησα το διδακτορικο το 2009 με το δευτερο το τελειώνω, ευελπιστώ να υποστηρίξω το Σεπτέμβρη.

 

Οι σπουδές δε σημαίνουν απαραίτητα ότι θα όντως θα κάνεις τη στροφή στην καριέρα σου ούτε ότι απαραίτητα θα δουλέψεις στο νέο αντικείμενο. Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα σου ανοίξουν τουλάχιστον μια πόρτα, ειδικά εκεί που βρίσκεσαι. Βουρ στον πατσά....

 

Με το καλό το διδακτορικό miriki!

Δουλευεις; έχεις δυο παιδιά και κανεις διδακτορικό;

Μπραβο τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Anastasia.V, φαντάζομαι ότι για τις σπουδές που σε ενδιαφέρουν σκοπεύεις να μείνεις στο εξωτερικό! Γιατί αυτό που θα ήθελες να σπουδάσεις, στην Ελλάδα δεν έχει καμία εφαρμογή! Στο λέω επειδή είμαι σχετική με το επάγγελμα και ο άντρας μου έχει και μεταπτυχιακό σε αυτό που σε ενδιαφέρει. Στο εξωτερικό ο πολεοδόμος είναι διακριτή ειδικότητα, και από αυτόν ξεκινά ο αστικός σχεδιασμός. Στην Ελλάδα το σχέδιο πολής προκύπτει από διάφορους (πάντως όχι από πολεοδόμους...)

Μπράβο, miriki, άντε να παίρνουμε θάρρος και οι υπόλοιπες!!!

Link to comment
Share on other sites

Anastasia V. ένα πράγμα θα σου πω, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο και αφου μπορώ και το κάνω εγω, τότε μπορεί ο οποιοσδήποτε.

Εγώ σπουδάζω στο ΕΑΠ στο τρίτο έτος, το πτυχίο που θέλω να πάρω είναι σχετικό με το επαγγελμά μου και θα με βοηθήσει να παραμείνω στο χώρο ή τέλως πάντων όπως είπες και 'συ επειδή έχουμε μπροστά μας πολλά χρόνια εργασίας κάτι πρέπει να κάνουμε για να βγάλουμε το ψωμί μας. Ταυτόχρονα εργάζομαι, έχω ένα παιδί (και αναμένεται και το δεύτερο) και χωρίς καμία βοήθεια απο μαμα, πεθερά, γυναίκα....μόνο ο άντρας μου. Γι' αυτό σου λέω οτι αφού μπορω εγώ, μπορεί ο οποιοσδήποτε άλλος.

Σίγουρα δεν είναι εύκολο, έχω ξενύχτι, θέλει οργάνωση και πειθαρχία και κάποιες θυσίες (εδω την πληρώνει ο άντρας μου, ποτέ το παιδί μου) αλλά όλα είναι εφικτά αρκεί να το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπραβο σας πραγματικα δεν περίμενα οτι θα ειςτε τόσες πολλές. Πραγματικα μου δίνεται κουράγιο.

 

Η αλήθεια ειναι πως αν δεν το κάνω θα μου μείνει αποθημενο και μάλλον θα ειναι απο αυτές τις συνταξιούχες που αντί να αλωνίζουν το σύμπαν θα κάθομαι στα θρανία για να μου φύγει το άχτι. :lol:

 

Ναι εξωτερικό σκοπεύω να παραμείνω. Εχω ήδη 6 χρόνια και μετά το παιδι δεν μου περνάει καν απο το μυαλό να γυρίσω καμία φορά ο άντρας μου (δεν ειναι Έλληνας) μου λέει μηπως και.. Και του λέω πανε κ έρχομαι...

 

Elemaxi ούτε εγώ εχω βοήθεια μόνο τον άντρα μου εχω εδω (οι γονεις του εχουν πεθάνει δυστυχώς) και ναι την πληρώνει αυτός πάντα.

 

Osin ενδιαφέροντα αυτά που μου γράφεις.

Η Σουηδία ειναι γενικά μια χώρα που ακομα χτίζεται... Ξέρω οτι ειναι λιγουλάκι δύσκολο να κανεις την αρχη σε αυτά τα επαγγέλματα ομως αν τα καταφέρεις τότε εισαι μια χαρά. Κάθε περαιτέρω πληροφορία δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Anastasia.V, για Σουηδία δεν έχω ιδέα, ώστε να σου πω κάτι παραπάνω,

αλλά γνωρίζοντας για την Ελλάδα, σχετικά με το πώς προκύπτουν τα σχέδια πόλης, και το πώς έχει καταντήσει η οικοδομική δραστηριότητα σήμερα... μείνε Σουηδία, αυτή είναι η μόνη πληροφορία που μπορώ να σου δώσω!...

Να το κυνηγήσεις πάντως, εάν το θες, να μην το αφήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Anastasia.V, για Σουηδία δεν έχω ιδέα, ώστε να σου πω κάτι παραπάνω,

αλλά γνωρίζοντας για την Ελλάδα, σχετικά με το πώς προκύπτουν τα σχέδια πόλης, και το πώς έχει καταντήσει η οικοδομική δραστηριότητα σήμερα... μείνε Σουηδία, αυτή είναι η μόνη πληροφορία που μπορώ να σου δώσω!...

Να το κυνηγήσεις πάντως, εάν το θες, να μην το αφήσεις!

 

Ευχαριστώ πολυ. :D

Την Παρασκευή πήρα άδεια πάω να μιληςω με ενα σύμβουλο σπουδών να μου πει ποια μαθήματα χρειάζονται να ανεβάσω βαθμό και να κανω εγγραφή στο σχολείο.

Θα κάνω την αρχη και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρους σκεφτομαι και εγω δευτερο πτυχιο. Εχω αποθημενο το Μαθηματικο απο τα παιδικα μου χρονια. Καθαρα απο μερακι. Οχι για λογους δουλειας. Αλλα μου φιανεται σπαταλη χρονου και ασκοπα εφοον δεν το συνδεω με δουλεια.

 

Μεταπτυχιακο εχω κανει και εγω και δεν ενδιαφερομαι για νεο. Καποια στιγμη ειχα ξεκινησει και ενα δευτερο αλλα το παρατησα λογω πιεσης δουλειας.

Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρους σκεφτομαι και εγω δευτερο πτυχιο. Εχω αποθημενο το Μαθηματικο απο τα παιδικα μου χρονια. Καθαρα απο μερακι. Οχι για λογους δουλειας. Αλλα μου φιανεται σπαταλη χρονου και ασκοπα εφοον δεν το συνδεω με δουλεια.

 

Μεταπτυχιακο εχω κανει και εγω και δεν ενδιαφερομαι για νεο. Καποια στιγμη ειχα ξεκινησει και ενα δευτερο αλλα το παρατησα λογω πιεσης δουλειας.

 

Μαθηματικό ε; Μπραβο σου εγώ ούτε απ' έξω δεν θα περνούσα.

(Άσχετα που τώρα πρέπει να κανω πάλι μαθηματικά)

 

Πάντως ψάχνωντας το λίγο το θέμα ακομα αυτό που διαπίστωσα ειναι οτι πολλοί γύρω στα 35-45 σκέφτονται την αλλαγή επαγγελματικής πορείας κάποιοι το κάνουν πράξη κάποιοι παραμένουν μόνο στην σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...