Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ροδόχροη ακμή - Ροδόχρους νόσος Rosacea


Recommended Posts

Εδώ και 4-5 χρόνια παιδεύομαι με την ροδόχροη ακμή, από όταν πρωτοέμεινα έγκυος δηλαδή.

Η θεραπεία περιλαμβάνει αντιβιοτική θεραπεία, ήδη την ολοκλήρωσα τον περασμενο Αύγουστο με επιτυχία. Αυτό όμως δεν θεραπεύεται ποτέ, επανέρχεται, προφανώς κάποια ορμονική αλλαγή την επαναφέρει.

Επίσης υπάρχουν κάποιες κρεμούλες που βάζω και βοηθούν αλλά κάποιες ημέρες πραγματικά η κατάσταση είναι απελπιστική.

 

Μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει άλλη λύση - πέραν των αντιβιοτικών, που έχει αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιεα σου xena, το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ περίπου δέκα χρόνια τώρα κι η αλήθεια είναι ότι το έχω ψιλοαφήσει. Αυτό που κάνω είναι ότι προσέχω πολύ τι προϊόντα βάζω στο πρόσωπό μου και χρησιμοποιώ πάντα αντηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας. Δεν έχω πάρει ποτέ αντιβίωση, διότι όταν είχα συμβουλευτεί δερματολόγο δεν μου είχε δώσει. Ίσως δεν ήταν ιδιαίτερα έντονο εκείνη την εποχή. Μόνο κάποιες κρέμες είχα βάλει χωρίς όμως να φέρουν κάποιο αποτέλεσμα. Πριν περίπου 3 χρόνια είχα κάνει 6 συνεδρίες παλμικού φωτός (IPL) που υποτίθεται ότι θεραπεύουν την ροδόχρου ακμή αλλά και πάλι δεν είδα βελτίωση. Έχω μάθει να ζω με αυτό και προσέχω όσο μπορώ τη διατροφή μου. Δεν θέλει καθόλου spicy φαγητά. Έχω παρατηρησει ότι με τα πικάντικα, το πρόσωπό μου φουντώνει. Αυτό που χρησιμοποιώ κατά καιρούς (όταν δηλαδή το πρόβλημα είναι σε έξαρση) και θεωρώ ότι βοηθάει ότι η lotion soufre που αγοράζω από φαρμακείο στο κέντρο της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 4-5 χρόνια παιδεύομαι με την ροδόχροη ακμή, από όταν πρωτοέμεινα έγκυος δηλαδή.

Η θεραπεία περιλαμβάνει αντιβιοτική θεραπεία, ήδη την ολοκλήρωσα τον περασμενο Αύγουστο με επιτυχία. Αυτό όμως δεν θεραπεύεται ποτέ, επανέρχεται, προφανώς κάποια ορμονική αλλαγή την επαναφέρει.

Επίσης υπάρχουν κάποιες κρεμούλες που βάζω και βοηθούν αλλά κάποιες ημέρες πραγματικά η κατάσταση είναι απελπιστική.

 

Μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει άλλη λύση - πέραν των αντιβιοτικών, που έχει αποτελέσματα;

 

Καλημέρα το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ μετά την γέννα του γιου μου. Έκανα πολλές θεραπείες με αντιβιώσεις, κρέμες κλπ κλπ, πάλι επανερχόταν το πρόβλημα και κάποιες φορές παρά τη θεραπεία δεν υπήρχε βελτίωση.

Η θεραπεία που με έσωσε ήταν με Roaccutan χάπια (αν το γράφω καλά). Είναι "βαριά" θεραπεία, κάθε μήνα εξετάσεις για συκώτι κλπ και δεν πρέπει να μείνεις έγκυος κατά τη διάρκεια της θεραπείας και για κάποιους μήνες (3-6 νομίζω) μετά το πέρας της. Ευτυχώς εμένα τα χάπια αυτά δεν με πείραξαν, πήγαν όλα καλά, τα πήρα έξι μήνες και καθάρισα. Έκτοτε 6 χρόνια τώρα δεν έχει παρουσιαστεί ξανά τίποτα απολύτως.

Θέλει συζήτηση με δερματολόγο, να κάνεις εξετάσεις πριν τα ξεκινήσεις (συκώτι, χοληστερίνη κ.α) και σωστή καθοδήγηση από τον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια, εγώ βάζω ειδικές κρέμες, δεν τις έχω σταματήσει καθόλου, την σειρα της αρουμπιξ βάζω και την αντιηλιακή της επίσης. Αν σταματήσω και αυτό γίνομαι πολύ χάλια.

Με την διατροφή προσέχω πολύ, ξέρω δεν θέλει πικάντικα, ούτε τηγανιτά, με μέτρο η σοκολάτα, αν εξαιρέσεις μικρες ποσότητες απ' το τελευταίο, δεν τρώω καθόλου τέτοια.

 

vissina ενδιαφέρουσα θεραπεία αυτή - Θα το κουβεντιάσω με την δερματολόγο - με έχει κουράσει πολύ όλο αυτό. Αν και δεν νομίζω να είμαι σε θέση να την κάνω, υπάρχουν θεματάκια σε χοληστερίνη/σηκώτι. Ισως όμως να υπάρχει κάτι άλλο. Πέραν των αντιβιοτικών ή έστω και με αντιβιοτικά αλλά όχι κάθε 4μηνο πια. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

είμαι μια γυναίκα που ενώ στην εφηβεία μου ήμουν πεντακάθαρη, παρά το πολύ βαρύ gothic μακιγιάζ μου, από τα 20 μέχρι τα 25 μου, που μάλιστα δε βαφόμουν ιδιαίτερα, είχα πάρα πολύ άσχημη ακμη, η οποία δυστυχώς μου άφησε τα σουβενίρ της (ουλές).

Είχα πάει σε πάρα πάρα πολλούς γιατρούς, σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας, αλλά κανένας σχεδόν δεν μπόρεσε να με βοηθήσει.. Και πάλι, όσες θεραπείες είχαν αποτέλεσμα, το είχαν μόνο για όσο καιρό τις έκανα. Μολις τελείωνα, από την επόμενη κιόλας μέρα ήμουν στο ίδιο σημείο.

Οι θεραπείες που δοκίμασα ήταν οι ακόλουθες:

1) Ομοιοπαθητική ιατρική

2) Χάποια τύπου ρακιουτάν (τρετιν) που πήρα με υπεύθυνη δήλωση ότι ό, τι πάθω δε θα ευθύνεται ο γιατρός, και έκανα εξετάσεις κάθε μήνα για έξι μήνες που τα έπαιρνα. μετά κάποιοι δεσματολόγοι μου πρότειναν να τα ξαναπάρω αλλά δεν ήθελα να βάλω τέτοιες βαριές χημικές ουσίες στον οργανισμό μου.

3) Αντιβιώσεις

4) Αλοιφές παντός είδους

5) Καθαρισμούς (των τριών ωρών) σε κέντρα αισθητικής και δερματολογικά ιατρεία.

6) Καλλυντικά σκευάσματα (δηλαδή κρέμες που μου πουλούσαν τα κέντρα αισθητικής) και τοπικές θεραπείες με βότανα.

7) Χημικά peeling.

 

Μπορώ να πώ ότι τα περισσότερο αποτελεσματικά δεν ήταν τα φάρμακα αλλά:

- Η αλλαγή της διατροφής (από την ομοιοπαθητικό γιατρό που ήταν και διατροφολόγος)

- πολύ καλή καθαριότητα

- τακτικά peeling και καθαρισμοί προσώπου (1 φορά το μήνα)

 

Ελπίζω να βοήθησα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα βοηθά οποιαδήποτε πληροφορία, ευχαριστώ!

 

Ομοιοπαθητική κάνω στα παιδιά μου, έχει μεν αποτελέσματα αλλά δεν μπορώ να την ακολουθήσω εγώ, δεν θα κόψω ποτέ τον καφέ.

Διατροφή: τι άλλο πέρα απ'τα παραπάνω; Θα κάτσω να διαβάσω να δω..

 

Το Peeling το έχω κόψει, γενικά δεν βάζω τίποτε άλλο πέρα απ'τα 3 προϊόντα που είναι ειδικά για αυτή την περίπτωση στο πρόσωπο μου, λέτε να βελτιώνει την κατάσταση;

 

Ισως δοκιμάσω να κάνω ανά 2 ημέρες - έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή είμαι τόσο πολύ χάλια που δεν νομίζω να γίνομαι χειρότερα.

 

Τώρα που είπες και για καλό καθαρισμό, κέφτηκα να αλλάξω και όλα τα καλλυντικά μου είδη επίσης, μήπως υπάρχει κάποια μόλυνση από εκεί, εννοώ το πινέλο του φον-ντε-τεν και ρουζ. :roll: Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Επινα κι εγώ καφέ οπωσδήποτε κάθε πρωί τουλάχιστον, αλλά μετά τη βδομάδα είχα απεξαρτηθεί, κανένα πρόβλημα!! επειδή μου αρέσει πολύ η γεύση του, έπαιρνα υποκατάστατα (του κορέ είναι ολόιδια η γεύση).

εξ άλλου δεν ήταν τίποτα το να κόψω τον καφέ μπροστά σε όλο τον κόπο και το χρήμα που είχα σπαταλήσει μέχρι τότε..

 

Τη διατροφή μου τη συνέστησε η γιατρός, αφού μου πήρε λεπτομερέστατο ιστορικό, και μετά από σειρά εξετάσεων που έκανα και της πήγα..

 

Εμένα μου είπε να κόψω σιτηρά και ζάχαρη και μου έγραψε και κάποια ομοιοπαθητικά, και κάποια ροφήματα βοτάνων.... Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική νομίζω....

 

Αν θέλεις να σου δώσω τα στοιχεία της σε π.μ.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ευχαριστώ, αν και σε αυτή τη φάση μάλλον μου φαίνεται αδύνατον να ξεκινήσω. Ισως καταφέρω όμως από Σεπτέμβρη.

 

Παρατήρησα πάντως ότι αν εκτεθώ στον ήλιο χωρίς αντιηλιακό, πχ βγω ημέρα να απλώσω ρούχα για 10 λεπτά, βγαίνει αμέσως ακμή, πρήζεται τοπικά το σημείο, φαγουρίζει και πονάει. Εχει μεγάλη φωτοευαισθησία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ομοιοπαθούσα

ΠΟΤΕ peeling στη ροδόχρου ακμή!

Εννοείται ότι αποφεύγεις τον ήλιο (με ή χωρίς αντιηλιακό), αποφεύγεις τα ζεστά ντουζ,όταν σιδερώνεις με ατμοσίδερο να μην κατευθύνεται ο ατμός στο πρόσωπό σου και παντα αντιηλιακό στο πρόσωπο, χειμώνα-καλοκαίρι. Η δική μου δερματολόγος μου ειχε συστήσει προϊόντα καθαρισμού που μετά δε χρειάζεται να ξεπλυθείς με νερό (δεν κανουν καλό τα συχνά πλυσιματα), αλλά ομολογώ ότι δεν το τηρώ (δε νιωθω καθαρή αν δεν ξεπλύνω το προϊόν ντεμακιγιάζ). Εγώ εχω βολευτεί τα ειδικά προϊόντα της a-derma

για δερμα με ροδόχρου νόσο (sensiphase AR). Σημασία βέβαια εχει τι ταιριάζει στο δέρμα σου.

Και κάποια φαρμακα μπορεί να επιδεινώσουν τα συμπτώματα.

Υπομονή, δε νομίζω να μπορούμε να κανουμε κατι αλλο δυστυχώς.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μου έχει συστήσει τέτοιο προϊόν καθαρισμού, της φρέζυντερμ, είναι αφρός. Αν η ακμή είναι έντονη δεν το ξεπλένεις αλλά δεν το έχω τηρήσει ποτέ, δεν νιώθω καλά μετά, έχεις δίκιο.

 

Σκεφτόμουν τώρα να αλλάξω κι εγώ σειρά, της αρουμπιξ μου κάνει μεν καλό όμως δεν έχει αντιρυτιδική δράση. Θέλω να πω, έχω περάσει την 4η δεκαετία και σίγουρα το δέρμα έχει περισσότερες απαιτήσεις. Ισως να πάω πάλι να με δει. Απλά σίγουρα θα μου δώσει πάλι αντιβίωση - δεν θέλω και δεν μπορώ άλλη αντιβίωση πια..:?

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω ένα πολύ ενδιαφέρον λινκ σε μπλογκ ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα:

http://livingwithrosacea.blogspot.gr/2012/04/blog-post.html

 

για όσες μελλοντικά χρειάζονται πληροφορίες :D

Link to comment
Share on other sites

Xena μου διατροφή!!!!!

Η κατι στο φαγητο το τσιταρει η η διατροφή σου θελει λιγο ρύθμιση

Στον μεγάλο κάνω juicing λαχανικά αν θες ψαξτο

 

Δες και εδω τα ιδια λεει

Πηγαίνει και εκεί που λεει anti inflammatory diet . Όπως ειπα τα κάνω στον μεγαλώνει εξου και δεν αρρωσταίνει και δεν εχει παρει αντιβίωση χρονια

Καλώς κακώς ολα απο μεσα έρχονται:

 

http://draxe.com/rosacea-treatment/

Link to comment
Share on other sites

baby μου ξέρεις τι διατροφή κάνω :D δεν υπάρχει καλύτερη προσπάθεια απ'αυτή που κάνω υπό τις συνθήκες αυτές. Οι εξωτερικοί παράγοντες είναι ο ήλιος, τα πικάντικα, τα καυτερά, τα τηγανητά, τα λιπαρά και τα γαλακτοκομικά κυρίως. Τα τελευταία δεν τα κόβω άλλο. :lol:

 

Ολα ξεκίνησαν απο τις εγκυμοσύνες.

Link to comment
Share on other sites

baby μου ξέρεις τι διατροφή κάνω :D δεν υπάρχει καλύτερη προσπάθεια απ'αυτή που κάνω υπό τις συνθήκες αυτές. Οι εξωτερικοί παράγοντες είναι ο ήλιος, τα πικάντικα, τα καυτερά, τα τηγανητά, τα λιπαρά και τα γαλακτοκομικά κυρίως. Τα τελευταία δεν τα κόβω άλλο. :lol:

 

Ολα ξεκίνησαν απο τις εγκυμοσύνες.

 

Ναι αν δεις το λινκ που σου έστειλα λεει ουι υπαρχει πιθανότητα να εχει γίνει αυτονοσος

Μπορει γ διατροφή που κανεις να σου φαινεται καλή αλλα μπορει να μην ειναι η κατάλληλη για αυτο που εχεις

Αν δεις τα top 10 anti inflammatory φαγητά που σου έστειλα θα δεις τι εννοώ

Το μονο που θα μπορούσες να κανεις ειναι να δοκιμαςεις τα συγκεκριμένα και να κοψεις τα γαλακτοκομικά για δυο βδομάδες για να δεις τι θα γίνει

Κόψε και την γλουτενη για μερικες βδομάδας και αν δεν δεις διαφορα πάσο ;)

Μπορει το συκώτι να θελει λιγο καθάρισμα για παράδειγμα

 

Δυστυχώς αυτά έρχονται απο μεσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

4 μηνών έγκυος έβγαλα ροδόχρους ακμή. Μέχρι τότε το πρόσωπο πεντακάθαρο. Πήγα σε πολλούς γιατρούς γιατί μετά την εγκυμοσύνη χειροτέρεψε. Μου είχαν δώσει αντιβίωση σε χάπια που δεν τα πήρα αλλά έβαζα κάθε πρωί ένα μείγμα που μου είχε γράψει μια δερματομογος και το βράδυ robaz. Στον μήνα μου ηρέμησε και τώρα έχει σχεδόν φύγει. Χρησιμοποιώ μόνο frezyderm red skin. Και κρέμα ημέρας και make up και φυσικά αντιηλιακό το second skin. Προσέχω αλλά όχι πολύ την διατροφή. Καθαριστικό πάλι της frezyderm το mild wash. Τώρα πια βγαίνει λίγο πριν την περίοδο.

url=http://lilypie.com]5i61p2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

λοιπόν η δική μου ιστορία

στα 43 διαγνώστηκε η ροδόχρους ακμή,  πριν απλώς είχα πάντα εύκολα ρόζ μάγουλα πολύ πολύ έντονα μετά από άθληση κλπ αλλά ποτέ ακμή ροδόχρου, 

η δερματολόγος σύστησε για 2 μήνες rosiced  κρέμα αντιβιοτική πρωί βράδυ. . μου πέρασε εντελώς και μετά από 4 μήνες,  μια  εβδομάδα όπου έφαγα πολύ σοκολατένιο κέικ, κρέμες γάλακτος και τυρί ωριμασμένο  (μια φανταστική συριανή γραβιέρα) και ψυχολογική τεράστια ένταση  έγινε ό χαμός!  τώρα άντε πάλι. αλλά τώρα ήταν πολύ χειρότερα και έκανε πολύ περισσότερο να φύγει.     μου πε παντως τωρα που την ξαναείδα ότι η θεραπεία αυτή θέλει μήνα + . 

 

σκέφτομαι να κάνω laser γιατί μου είπαν ότι φτιάχνει τις ευρυαγγείες που αυτές με τη σειρά τους δυναμώνουν την ροδόχρου νόσο. 

να πω όμως και ότι ψυχολογικά είμαι στη πιο δυσκολη φαση με πολύ έντονες αποφάσεις και γεγονότα, δε μπορεί να είναι σύμπτωση. 

όπως και να έχει.. αυτό είναι το αποτέλεσμα οπότε κάτι πρέπει αν κάνω.

είχε κάποια από εσάς επιπλέον εμπειρία με laser ? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!αυτό ήθελα να γράψω Λοιπον γιατί βλέπω όλες ταλαιπώρειστε με αγωγές κ διατροφες.εγω πάντα είχα ερυθρά σημεία στο πρόσωπο μ κ κάποια σπυράκια πριν την περίοδο δεν πέρασα εφηβική ακμή όμως κοντα στα 28 παρουσίασα ροδοχρους ακμή είχα κ κεχρια σαν μικρά λιπωματα κ μυρμηγκιες μυτη κ πιγουνι κ ευρυαγγειες.το έψαξα παρα πολυ με πολλούς γιατρούς κ διαφορές θεραπείες κ χάπια...Τελικά έκανα λέιζερ κ σώθηκα...Έκανα 3 συνεδρίες σε 3 χρόνια χρησιμοποιώ απλό cleansing foam εχω δοκιμάσει όλες τις εταιρείες.απλα λογο άγχους κ κακής διατροφής κατα περιοδους εμφανιζω σπυράκια με πυον εχω καποιες κρεμες που φτιαχνει ο γιατρος μ κ με καλυπτουν.οποια ενδιαφέρεται από θεσσαλονικη ας μ στείλει.δεν έκανα απλά λέιζερ είναι μια συνδυαστική θεραπεία αντιμετώπισης όλων των προβλημάτων στο πρόσωπο.η αναρρωση ήταν λίγο δύσκολη θέλει πολλή περιποίηση εκείνες τις.μερες έχεις αίσθημα καυσου κ πονάς είσαι καπως τραυματισμένη αλλά αξίζει Γτ με τις αναπλαστικες κρέμες κ την ενυδάτωση  σε 20 μέρες είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...