Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάπτιση χωρίς τραπεζι


Recommended Posts

Λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν μπορούμε να κάνουμε τραπέζι στο πρώτο παιδι είχαμε κανει. Τι να κανω να καλέσω κόσμο η να κανω κλειστή τη βάπτιση; Δεν ξέρω τι θα παρεξηγηθεί λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μωρέ ό,τι και να κάνουμε πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα είναι δυσαρεστημένος...Αν η βάπτιση γίνει μέχρι κ το Φθινόπωρο, μπορείς να οργανώσεις ένα μίνι handmade μπουφέ στο προαύλιο της εκκλησίας. Πως σου φαίνεται σαν ιδέα; Επιστράτευσε, μαμά, πεθερά, αδελφή, ξαδέλφη, κλπ. κ πρότεινε τους να φτιάξουν κάτι κ αυτές. Το τραπέζι μπορεί να φιλοξενήσει πχ. μπόμπες, τυροπιτάκια, σπανακοπιτάκια, λουκανοπιτάκια, κεφτεδάκια, χυμούς , αναψυκτικά, πλαστικά πιάτα, ποτήρια, φανταχτερά τραπεζομάντηλα,χαρτοπετσέτες, μπαλόνια κλπ. Θα πρέπει βέβαια να πάρεις πρώτα το οκ από τον παπά...

 

 

 

υγ: πάντως σε καταλαβαίνω...στην ίδια φάση είμαστε κ εμείς...είναι βέβαια το μονακριβό μας παιδί, το θαυματάκι μας, οπότε θα ήθελα να κάνω κάτι μετά, για να μας μείνει...αποφάσισα λοιπόν να περιορίσω τα άτομα τόσο στο μυστήριο όσο και στο τραπέζι...μακάρι να μπορούσα να κάνω διαφορετικά...τώρα, όποιος παρεξηγηθεί ας παρεξηγηθεί...αν κ αυτό που θα γράψω δε θα φανεί κ πολύ ωραίο, ας μου επιτραπεί η έκφραση ''την υποχρέωση τη βγάλαμε με το γάμο''...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι κάλεις στα βαφτίσια ανθρώπους για να μοιραστούν την χαρά σου που το παιδάκι σου αποκτάει όνομα και γίνεται χριστιανός... να καλέσεις αυτούς που θέλεις είτε είναι δέκα είτε εκατό. Παρεξηγήσεις θα γίνουν σίγουρα είτε καλέσεις έναν είτε διακόσιους, οπότε μην σε διαφέρει, κάνε ότι εσένα σε ευχαριστεί.

 

ΥΓ: Μην βάλεις όμως αριθμό λογαριασμού εε?:mrgreen:

 

Τα δυο επόμενα ΣΚ έχω να πάω σε δύο βαπτίσεις, χωρίς τραπέζι, χωρίς τίποτα αλλά θα χαρώ πολύ να συμβάλω στην χαρά τους.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι κάλεις στα βαφτίσια ανθρώπους για να μοιραστούν την χαρά σου που το παιδάκι σου αποκτάει όνομα και γίνεται χριστιανός... να καλέσεις αυτούς που θέλεις είτε είναι δέκα είτε εκατό. Παρεξηγήσεις θα γίνουν σίγουρα είτε καλέσεις έναν είτε διακόσιους, οπότε μην σε διαφέρει, κάνε ότι εσένα σε ευχαριστεί.

 

ΥΓ: Μην βάλεις όμως αριθμό λογαριασμού εε?:mrgreen:

 

Τα δυο επόμενα ΣΚ έχω να πάω σε δύο βαπτίσεις, χωρίς τραπέζι, χωρίς τίποτα αλλά θα χαρώ πολύ να συμβάλω στην χαρά τους.

 

Πόσο χαίρομαι με αυτό το οποίο διαβάζω...κ εγώ έχω αγανακτήσει...σβήνω-γράφω,σβήνω-γράφω συνέχεια από τη λίστα...κ ειλικρινά στενοχωριέμαι για κάποια συγκεκριμένα άτομα που δυστυχώς δε μπορούμε να καλέσουμε...αλλά ντρέπομαι να μην τους καλέσω στο τραπέζι...οπότε σκέφτομαι να μην τους καλέσω καθόλου...:-(:-(:-(

 

υγ: συγνώμη προκαταβολικά στη θεματοθέτρια για την κατάχρηση αλλά με καίει κ εμένα το συγκεκριμένο θέμα...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι υπερ των κλειστων μυστηριων σαν ανθρωπος.γαμος με 50ατομα.πραγματικα οσους ηθελα.στη γεννηση ομως της κορης ηρθαν πολλοι στο σπιτι με δωρα να μας ευχηθουν οποτε καναμε μια ανοιχτη βαπτιση 200+ατομα με μπουφε με κατι σαν τραπεζι γλυκων κ τραπεζι μονο στους απαραιτητους περιπου 30ατομα.δε νομιζω οτι περιμενουν πλεον ολοι τραπεζι.δεν ειναι καθολου παρεξηγισιμο.φανταζομαι γενικα το μπατζετ ειναι μικροτερο απο οτι στο πρωτο.αλλα κ οσπιτικος μπουφες ειναι ωραια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Στο πάρτυ της μεγάλης μου κόρης οι γονείς κάποιων συμμαθητών της μας είχαν φέρει δώρο και για το μωράκι μας τι κανω σε αυτή τη περίπτωση που οποιος σου φέρει δωρο για το μωρό πρέπει να τον καλέσεις και στη βάπτιση αν έκανα τραπέζι θα τους καλούσα τωρα που δεν θα κανω δεν θέλω να νομίσουν οτι τους καλώ για το δωρο ειμαι σε δύσκολη θέση εσείς τι θα κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δε συμφωνω οτι πρεπει να καλεσεις οποιον σου εφερε δωρο για το μωρο.Ειδικα οπως το θετεις.Σε ενα παρτυ παντα οι περισσοτεροι φερνουν δωρο και για τα αδερφακια...απο ευγενια και μονο...αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τους καλεσεις στη βαφτιση.

 

Επισης δε θεωρω παρεξηγησιμο το να μη κανεις τραπεζι...κι εγω εχω παει σε βαφτιση που δεν ειχε τραπεζι..ολα καλα.Τοσα μπορεις τοσα κανεις.

 

Εγω εκανα ανοιχτο γαμο αλλα εκανα κλειστες βαφτισεις.Γενικα στις βαφτισεις μου αρεσει το λιγοι και καλοι..προσωπικη μου αποψη.Επισης δε μου αρεσει το να καλεις πχ 100 ατομα και να καλεις τους μισους στο τραπεζι.Αυτος ο διαχωρισμος δε μου αρεσει.Εγω σε οτι εκανα οσους καλεσα τους καλεσα ολους και στο τραπεζι.Κι αυτο ομως ειναι δικη μου αποψη...αυτο δε σημαινει οτι αν καποιος αλλος το κανει θα το παρεξηγησω.

 

Με το καλο οτι κανετε κοριτσια..να σας ζησουν τα παιδακια σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να σου ζησει το αστερακι σου.

Εμείς στο γάμο είχαμε καλέσει πολύ κόσμο λόγω υποχρεώσεων όπως έλεγαν πεθερά κ σύζυγος.

Στην βάπτιση μετά από πολλές σκέψεις καυγάδες συζητήσεις με τον συζυγουλη καλεσαμε μόνο φίλους κανέναν συγγενή κανέναν συνάδελφο κανέναν για το τυπικό ήθελα να βλέπω παντού μόνο φίλους κ χαμόγελα με την χαρά που είχαμε να βλέπω μόνο χαρά κ όχι ψοιυψου τι είπαν μετά δεν με νοιάζει φυσικά γιατί ότι κ να κάνεις πάντα θα πούνε :wink:

Έξω απ την εκκλησία είχαμε λεμονάδα χειροποίητη νερό καπ κεικ μαρεγκες κ γλυφιτζουρια.Απ ότι λένε ήταν όλα υπέροχα

Ελπίζω να σε βοηθησα με το καλό:)

Link to comment
Share on other sites

εμείς κάναμε σχετικά κλειστή βάπτιση στο δεύτερο, δλδ με όσους ανθρώπους είχαν δει το μωρό που λένε..στην πρώτη κόρη ήταν άλλες συνθήκες ζωής και άλλοι καλεσμένοι. στο δεύτερο δεν ήρθαν παλιοί συνάδελφοι, άνθρωποι που είχε ξεκόψει ο άντρας μου κλπ..η βάπτιση ήταν σε εκκλησία με αυλή στην Πλάκα, είχαμε φούλ αναψυκτικά και γλυκά από πολύ καλό βιολογικό ζαχαροπλαστείο..σεπτέμβριος μήνας, ήταν όνειρο. και μετά στο μεζεδοπωλείο απέναντι κεράσαμε μόνο κουμπάρο , οικογένεια κουμπάρου, αδέλφια δικά μας ..ως εκεί..κανείς δεν παρεξηγήθηκε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς κάναμε σχετικά κλειστή βάπτιση στο δεύτερο, δλδ με όσους ανθρώπους είχαν δει το μωρό που λένε..στην πρώτη κόρη ήταν άλλες συνθήκες ζωής και άλλοι καλεσμένοι. στο δεύτερο δεν ήρθαν παλιοί συνάδελφοι, άνθρωποι που είχε ξεκόψει ο άντρας μου κλπ..

 

Πολύ σωστό αυτό που γράφεις για τις συνθήκες, σ'εμάς τουλάχιστον έτσι συνέβη. Όλοι μας οι φίλοι τον καιρό που παντρευτήκαμε και λίγο αργότερα στα βαφτίσια του πρώτου ήταν μη γονείς (εργένηδες, σε σχέση, παντρεμένοι χωρίς παιδιά) οπότε σίγουρα με κάποιους αραιώσαμε με τον καιρό. Συν οτι το δευτερο το βάφτισα δεκαπενταύγουστο οπότε δεν υπήρχε ψυχή στην Αθήνα (αυτό έγινε και λίγο επι τούτου για να λείπουν, για να βγώ απ'την δύσκολη θέση να καλέσω φίλη με την οποία είχα να μιλήσω ένα χρόνο πχ), έτσι είχαμε 70 άτομα στο γιό μου και κάπου 20-22 στην κόρη μου (όλοι στο τραπέζι και τις δυο φορές). Περιττό να πω πως τα βαφτίσια της κόρης μου τα καταφχαρηστήθηκα!!

 

Για τη θεματοθέτρια, κανείς φίλη μου δεν θα σε παρεξηγησει αν δεν κάνεις τραπέζι βάφτισης πόσο μάλλον αν έχεις κάνει στο πρώτο. Αυτό που έγραψε η κοπέλα πως έχεις βγάλει την υποχρέωση ισχύει σε μεγάλο βαθμό, οκ, ακούγεται χοντροκομμενο αλλά ισχύει (ειδικά αν έχεις κάνει και ανοιχτό γάμο). Από μια μπομπονιέρα και/ή από ένα γλυκό του κουταλιού (στην κόρη μου έφτιαξα εγώ και τα δύο) και κάποιο αναψυκτικό και μια χαρά αξιοπρεπέστατη θα είναι η βάφτισή σας.

Με το καλό!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω πει στον εαυτό μου ότι αν με καλέσει κάποιος σε γαμο-βάφτιση, χωρίς να με καλέσει παράλληλα σε τραπέζι, απλά δεν θα πάω. Εκτός αν είναι κάποιος στενός συγγενής ή φίλος, που θα πήγαινα αλλά με μισή καρδιά. Θεωρώ λίγο ότι με "εκμεταλλεύονται" , με την έννοια ότι μου ζητούν να φέρω δώρο( δεν το απαιτούν ,αλλά σίγουρα οι περισσότεροι νιώθουμε την υποχρέωση να το κανουμε) , να βαφτώ, να χτενιστώ, να ντυθώ και οι ίδιοι δεν φροντίζουν να ανταποδώσουν κάνοντας και μένα να περάσω καλά και να με τιμήσουν ως καλεσμένο.

 

Αν θεωρεί κάποιος τη βάφτιση ένα μυστήριο, ας πάει με το νονό σε μια εκκλησία να βαφτίσει. Αν το θεωρεί κοινωνικό γεγονός, πρέπει να φροντίσει τους καλεσμένους τους. Δεν μπορώ " να μοιραστώ καμία χαρά" , όταν η προετοιμασία μου για να περαστώ στη βάφτιση , διαρκεί περισσότερο από την ίδια τη βάφτιση, δεν μπορώ να ανταλλάξω μια κουβέντα με αυτούς που με καλούν και στο τέλος φύγω σαν κυνηγημένη.

 

Στη θέση σου , λοιπόν, θα έκανα μια κλειστή βάφτιση με λίγους καλεσμένους.

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με βαπτισεις κυρίως και θέλω να σου πω ότι πολύ γονείς δεν κάνουν τραπέζι μετά! Συζητάμε και βρίσκουμε κεράσματα αλμυρά και γλυκά για μπουφέ έξω από την εκκλησία και χυμούς ειδικά για τα παιδιά! Είναι οικονομικότερο ειδικά αν δεν παραγγείλεις έτοιμα και τα φτιαξεις με την βοήθεια γνωστών! Είναι δύσκολα τα οικονομικά όλων ! Εσύ θα καλέσεις όσους είναι κοντά σου! Όχι υποχρεώσεις όχι τύψεις! Πάντα ο κόσμος θα λέει αλλά αν τον πάρουμε στα σοβαρά καηκαμε!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω πει στον εαυτό μου ότι αν με καλέσει κάποιος σε γαμο-βάφτιση, χωρίς να με καλέσει παράλληλα σε τραπέζι, απλά δεν θα πάω. Εκτός αν είναι κάποιος στενός συγγενής ή φίλος, που θα πήγαινα αλλά με μισή καρδιά. Θεωρώ λίγο ότι με "εκμεταλλεύονται" , με την έννοια ότι μου ζητούν να φέρω δώρο( δεν το απαιτούν ,αλλά σίγουρα οι περισσότεροι νιώθουμε την υποχρέωση να το κανουμε) , να βαφτώ, να χτενιστώ, να ντυθώ και οι ίδιοι δεν φροντίζουν να ανταποδώσουν κάνοντας και μένα να περάσω καλά και να με τιμήσουν ως καλεσμένο.

 

Αν θεωρεί κάποιος τη βάφτιση ένα μυστήριο, ας πάει με το νονό σε μια εκκλησία να βαφτίσει. Αν το θεωρεί κοινωνικό γεγονός, πρέπει να φροντίσει τους καλεσμένους τους. Δεν μπορώ " να μοιραστώ καμία χαρά" , όταν η προετοιμασία μου για να περαστώ στη βάφτιση , διαρκεί περισσότερο από την ίδια τη βάφτιση, δεν μπορώ να ανταλλάξω μια κουβέντα με αυτούς που με καλούν και στο τέλος φύγω σαν κυνηγημένη.

 

Στη θέση σου , λοιπόν, θα έκανα μια κλειστή βάφτιση με λίγους καλεσμένους.

 

Πραγματικά μου προκαλεί κατάπληξη αυτό που λες..Δεν έχεις φίλους ή γνωστούς που με την κρίση δυσκολεύονται γενικά? Ειδικά στις βαφτίσεις τα τελευταία χρόνια έχω πάει σε άπειρες χωρίς τραπέζι...Αν ήταν ο άλλος να σε καλεί για το δώρο, θα καλούσαμε 200 άτομα να έχουμε ρούχα για τα παιδιά μας ως τα πέντε..Έχω πάει σε ένα σωρό βαπτίσεις στενών φίλων χωρίς τραπέζι...μα τι να παρεξηγήσω, ότι ο άλλος με κουτσουρεμένο μισθό ή άνεργος δεν μπορεί να διαθέσει 15 ευρω/ανα καλεσμένο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω πει στον εαυτό μου ότι αν με καλέσει κάποιος σε γαμο-βάφτιση, χωρίς να με καλέσει παράλληλα σε τραπέζι, απλά δεν θα πάω. Εκτός αν είναι κάποιος στενός συγγενής ή φίλος, που θα πήγαινα αλλά με μισή καρδιά. Θεωρώ λίγο ότι με "εκμεταλλεύονται" , με την έννοια ότι μου ζητούν να φέρω δώρο( δεν το απαιτούν ,αλλά σίγουρα οι περισσότεροι νιώθουμε την υποχρέωση να το κανουμε) , να βαφτώ, να χτενιστώ, να ντυθώ και οι ίδιοι δεν φροντίζουν να ανταποδώσουν κάνοντας και μένα να περάσω καλά και να με τιμήσουν ως καλεσμένο.

 

Αν θεωρεί κάποιος τη βάφτιση ένα μυστήριο, ας πάει με το νονό σε μια εκκλησία να βαφτίσει. Αν το θεωρεί κοινωνικό γεγονός, πρέπει να φροντίσει τους καλεσμένους τους. Δεν μπορώ " να μοιραστώ καμία χαρά" , όταν η προετοιμασία μου για να περαστώ στη βάφτιση , διαρκεί περισσότερο από την ίδια τη βάφτιση, δεν μπορώ να ανταλλάξω μια κουβέντα με αυτούς που με καλούν και στο τέλος φύγω σαν κυνηγημένη.

 

Στη θέση σου , λοιπόν, θα έκανα μια κλειστή βάφτιση με λίγους καλεσμένους.

 

 

ΟΥΑΟΥ! Έχω πάει σε μυστήριο άνευ τραπεζιού ακόμα και σε άλλη πόλη. Αν δεν μπορώ να παρευρεθώ λόγω οικονομικών, πάντα στέλνω δώρο.

Αν σκέφτεσαι έτσι, πίστεψέ με, καλό τους κάνει η απουσία σου. Ο κόσμος στη χαρά του δεν χρειάζεται γρουσουζιές και γκρίνιες.

Στην εποχή που ζούμε, διαλέγουμε με ποιους θα πάμε και ποιους θα αφήσουμε. Εσύ απ ότι φαίνεται, επιλέγεις να αφήσεις.

 

Κάτσε και σκέψου μια στιγμή το κόστος ενός τραπεζιού. Μετά σκέψου ότι μπορεί αυτοί οι άνθρωποι να λαμβάνουν έναν μισθό με 3 ψηφία και να έχουν 2 παιδιά. ΠΩΣ ακριβώς περιμένεις να κάνουν τραπέζι;

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά, έχω πει στον εαυτό μου ότι αν με καλέσει κάποιος σε γαμο-βάφτιση, χωρίς να με καλέσει παράλληλα σε τραπέζι, απλά δεν θα πάω. Εκτός αν είναι κάποιος στενός συγγενής ή φίλος, που θα πήγαινα αλλά με μισή καρδιά. Θεωρώ λίγο ότι με "εκμεταλλεύονται" , με την έννοια ότι μου ζητούν να φέρω δώρο( δεν το απαιτούν ,αλλά σίγουρα οι περισσότεροι νιώθουμε την υποχρέωση να το κανουμε) , να βαφτώ, να χτενιστώ, να ντυθώ και οι ίδιοι δεν φροντίζουν να ανταποδώσουν κάνοντας και μένα να περάσω καλά και να με τιμήσουν ως καλεσμένο.

 

Αν θεωρεί κάποιος τη βάφτιση ένα μυστήριο, ας πάει με το νονό σε μια εκκλησία να βαφτίσει. Αν το θεωρεί κοινωνικό γεγονός, πρέπει να φροντίσει τους καλεσμένους τους. Δεν μπορώ " να μοιραστώ καμία χαρά" , όταν η προετοιμασία μου για να περαστώ στη βάφτιση , διαρκεί περισσότερο από την ίδια τη βάφτιση, δεν μπορώ να ανταλλάξω μια κουβέντα με αυτούς που με καλούν και στο τέλος φύγω σαν κυνηγημένη.

 

Στη θέση σου , λοιπόν, θα έκανα μια κλειστή βάφτιση με λίγους καλεσμένους.

 

Ελπίζω να κάνεις πλάκα και να μη μιλάς σοβαρά... Στα μυστήρια που σε καλούν πηγαίνεις για να δείξεις το χτενισμενο σου μαλλί και το βαμμένο νύχι και μετά να γλεντησεις μοστραροντας το φόρεμα και τις γόβες σου? Εγώ πίστευα ότι θα πήγαινες για να παραστεις στο μυστήριο και ΝΑΙ να μοιραστείς τη χαρά των άλλων. Όπως γράφεις μου κάνεις για άτομο που όταν δίνει θέλει ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ανταποδωση. Λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω πει στον εαυτό μου ότι αν με καλέσει κάποιος σε γαμο-βάφτιση, χωρίς να με καλέσει παράλληλα σε τραπέζι, απλά δεν θα πάω. Εκτός αν είναι κάποιος στενός συγγενής ή φίλος, που θα πήγαινα αλλά με μισή καρδιά. Θεωρώ λίγο ότι με "εκμεταλλεύονται" , με την έννοια ότι μου ζητούν να φέρω δώρο( δεν το απαιτούν ,αλλά σίγουρα οι περισσότεροι νιώθουμε την υποχρέωση να το κανουμε) , να βαφτώ, να χτενιστώ, να ντυθώ και οι ίδιοι δεν φροντίζουν να ανταποδώσουν κάνοντας και μένα να περάσω καλά και να με τιμήσουν ως καλεσμένο.

 

Αν θεωρεί κάποιος τη βάφτιση ένα μυστήριο, ας πάει με το νονό σε μια εκκλησία να βαφτίσει. Αν το θεωρεί κοινωνικό γεγονός, πρέπει να φροντίσει τους καλεσμένους τους. Δεν μπορώ " να μοιραστώ καμία χαρά" , όταν η προετοιμασία μου για να περαστώ στη βάφτιση , διαρκεί περισσότερο από την ίδια τη βάφτιση, δεν μπορώ να ανταλλάξω μια κουβέντα με αυτούς που με καλούν και στο τέλος φύγω σαν κυνηγημένη.

 

Στη θέση σου , λοιπόν, θα έκανα μια κλειστή βάφτιση με λίγους καλεσμένους.

 

Βρε και συ μην κανεις τόση προσπάθεια , νύχια μαλλιά κλπ αφού ξέρεις οτι δεν θα πας σε τραπέζι μετα πήγαινε απλα

 

Αν ειναι καλός πραγματικός σου φίλος σιγουρα πας για να μοιραστείς χαρα έτσι δεν ειναι; Σιγουρα θα ξέρεις και τα οικονομικά τους

 

Αν ομως ειναι γνωστός του γνωστού ναι όντως υπαρχει περιπτωςη να σε θελουν μονο για το δώρο!!:P

Κάπου στη μέση ειναι παντα η αληθεια !! Εγω παντα καλούςα λίγους καλούς έκανα τραπέζι και ολα καλα. Γνωστός μου προχθές έκανε γάμο με 850 καλεσμένους και γύρω στους 50 στο τραπέζι ! Δηλαδη τους άλλους 800 τι τους ηθελε στην εκκλησία;;

Δεν ειναι ολα αςπρο μαυρο! Υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται, υπάρχουν και σωστοί γνήσιοι που απλα θελουν αλλα δεν μπορούν!

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω κατι παρομοιο εχει ζησει και η arieta για να τα λεει αυτά.Αν δεν εχεις την οικονομικη ανεση να κανεις τραπεζι ...δε χρειαζεται να καλεσεις 200 ατομα..κανε κλειστη βαφτιση.Ειναι καπως να κανεις ανοιχτη βαφτιση με τοσα ατομα και να μη κανεις τραπεζι.Δυστυχως δεν είναι μονο οι γονεις που κανουν τη βαφτιση που μπορει να μην εχουν χρηματα..μπορει και ενας καλεσμένος να είναι σε δυσκολη οικονομικη κατασταση...οποτε κι αυτος με τη σειρα του σου λεει αν είναι να μου στοιχησει 50-100 ευρω να παω μονο για μιση ωρα στη βαφτιση...μηπως να τα κρατησω να παω τα παιδια μου μια βολτα να το χαρουν?

Ενώ αν εχει και τραπεζι είναι διαφορετικα.Οποτε καλυτερα κλειστη βαφτιση με λιγα ατομα που σας αγαπανε και θα ερθουν ετσι κι αλλιως για τη χαρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ΄το ότι εννοείται πως μπορεί κάποιος να σκέφτεται έτσι, μη ξεχνάτε πως υπάρχει πάντα η πιθανότητα να "αναγκάζονται" να καλέσουν πολύ κόσμο λόγω μεγάλων οικογενειών/ φιλικού-επαγγελματικού κύκλου. Αν δεν έχετε ακούσει παρεξηγήσεις επειδή δεν τους κάλεσες με την αιτιολόγηση επιπλέον "μα δε με πειράζει αν δεν έκανες τραπέζι, εγώ ήθελα να έρθω και στεναχωρήθηκα πολύ που δεν με κάλεσες", είστε τυχερές.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω πως στο 1ο παιδί κάλεσα όσους "έπρεπε" στο μυστήριο και οι κοντινοί και φίλοι πήγαμε για φαγητό ενώ στο 2ο έχοντας βγάλει ΚΑΙ εγώ την υποχρέωση (στον γάμο την έβγαλαν οι γονείς μας), κάλεσα σε μυστήριο και τραπέζι όσους είχα τη δυνατότητα.

 

Άρα, αν τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν, οι επιλογές που έχουν ήδη αναφερθεί με καλύπτουν. Δηλαδή είτε κλειστή βάπτιση είτε μπουφέ έξω απ την εκκλησία με χειροοποίητα είδη ή τέλος πάντων όσα αντέχει η τσέπη σας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κάνεις πλάκα και να μη μιλάς σοβαρά... Στα μυστήρια που σε καλούν πηγαίνεις για να δείξεις το χτενισμενο σου μαλλί και το βαμμένο νύχι και μετά να γλεντησεις μοστραροντας το φόρεμα και τις γόβες σου? Εγώ πίστευα ότι θα πήγαινες για να παραστεις στο μυστήριο και ΝΑΙ να μοιραστείς τη χαρά των άλλων. Όπως γράφεις μου κάνεις για άτομο που όταν δίνει θέλει ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ανταποδωση. Λυπάμαι.

 

Δεν "δείχνω" , αγαπητή μου, χτένισμα και νύχι, απλά η στιγμή είναι επίσημη και προσέχω να έχω φροντισμένη εμφάνιση, επίσης δεν "μοστράρω" φόρεμα, αλλά φοράω.

 

Ναι , στις σχέσεις είμαι ανταποδοτική, εφόσον με καλείς , περιμένοντας να έρθω στην τρίχα για 20 λεπτά όλα κι όλα , να φέρω δώρο ( περιέργως, ποτέ κανένας που καλεί μόνο εκκλησία και περιμένει "να χαρώ στη χαρά του" δεν γύρισε να πει, δεν θέλω δώρο , μου αρκεί η παρουσία σας ), μην με ξεπετάς έτσι. Εγώ προσωπικά θα ντρεπόμουν να το κάνω αυτό σε αυτόν που κάλεσα στο γάμο ή τη βάφτιση .

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΑΟΥ! Έχω πάει σε μυστήριο άνευ τραπεζιού ακόμα και σε άλλη πόλη. Αν δεν μπορώ να παρευρεθώ λόγω οικονομικών, πάντα στέλνω δώρο.

Αν σκέφτεσαι έτσι, πίστεψέ με, καλό τους κάνει η απουσία σου. Ο κόσμος στη χαρά του δεν χρειάζεται γρουσουζιές και γκρίνιες.

Στην εποχή που ζούμε, διαλέγουμε με ποιους θα πάμε και ποιους θα αφήσουμε. Εσύ απ ότι φαίνεται, επιλέγεις να αφήσεις.

 

Κάτσε και σκέψου μια στιγμή το κόστος ενός τραπεζιού. Μετά σκέψου ότι μπορεί αυτοί οι άνθρωποι να λαμβάνουν έναν μισθό με 3 ψηφία και να έχουν 2 παιδιά. ΠΩΣ ακριβώς περιμένεις να κάνουν τραπέζι;

 

Σοβαρολογούμε τώρα? Σε καλεί κάποιος σε άλλη πόλη, περιμένει να πληρώσεις τα μεταφορικά και τα συμπαρομαρτούντα , χωρίς να προσφέρεται να σου δώσει ένα πιάτο φαί ( για αυτό μιλάμε απ τη μεριά του) και το θεωρείτε φυσιολογικό και πρέπον? Εγώ το θεωρώ απαράδεκτο.

 

Ετσι σκέφτομαι κι εγώ και πολύς κόσμος φαντάζομαι.

Δεν έχεις , φίλε μου? Κάνε μια βάφτιση να το ξέρεις μόνο εσύ και ο νονός!

 

 

 

ΝΙΚΙ81 Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν "δείχνω" , αγαπητή μου, χτένισμα και νύχι, απλά η στιγμή είναι επίσημη και προσέχω να έχω φροντισμένη εμφάνιση, επίσης δεν "μοστράρω" φόρεμα, αλλά φοράω.

 

Ναι , στις σχέσεις είμαι ανταποδοτική, εφόσον με καλείς , περιμένοντας να έρθω στην τρίχα για 20 λεπτά όλα κι όλα , να φέρω δώρο ( περιέργως, ποτέ κανένας που καλεί μόνο εκκλησία και περιμένει "να χαρώ στη χαρά του" δεν γύρισε να πει, δεν θέλω δώρο , μου αρκεί η παρουσία σας ), μην με ξεπετάς έτσι. Εγώ προσωπικά θα ντρεπόμουν να το κάνω αυτό σε αυτόν που κάλεσα στο γάμο ή τη βάφτιση .

Φαντάζομαι θα ντρεποσουν ακόμα κι αν αυτοί που είχες καλέσει δε θα έρχονταν στην τρίχα! Επιφάνεια και όχι ουσία. Ξανά λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα ντρεποσουν ακόμα κι αν αυτοί που είχες καλέσει δε θα έρχονταν στην τρίχα! Επιφάνεια και όχι ουσία. Ξανά λυπάμαι.

 

Μπορείς να μην αφήνεις τη φαντασία σου τόσο ελεύθερη και τα σχόλια σου να αφορούν αυτά που γράφω και τίποτα παραπάνω? Δύο σχόλια έγραψες όλα κι όλα και στην ουσία αφορούν αποκυήματα της φαντασίας σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...