Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδιάφοροι γονείς


Recommended Posts

εμεις εχουμε ταλαιπωρηθει πολυ με τον βηχα......κατσαμε μια βδομμαδα με αντιβιωση....και περασε.......την πηγα σχολειο μετα απο 3 μερες σηκωθηκε -λιγο εμετο παλι με πυρετο-μυξα-κατταρροη και παλι βηχα....δεν θα την παω σημερα αν και ειναι πολυ ζωηρη αλλα ρε παιδι μου πνιγετε.......εχουμε κανει το physiomer το δεξι μας χερι........δεν δουλευω......αλλα εαν δουλευα μαλλον δεν θα ηξερα τι να κανω......πολυ δυσκολα...εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να την πηγαινω μονο αν ειναι απυρετη.θα δω πως παει σημερα και μπορει να την ξαναπαω παιδων...αν ειναι κρυολογημα θα την παω.......δεν ειναι οτι θελω να κολλησω τα αλλα παιδια αλλα ρε σεις ειμαστε 1βδομαδα καλα και μια χαλια.....δεν θα παει καθολου σχολειο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό με τους γονείς που πάνε τα παιδιά τους άρρωστα στο σχολείο κι εμένα μου τη δίνει τρομερά. Δε λέω για μύξες και λίγο βήχα, γιατί αυτά είναι στο πρόγραμμα 11 μήνες το χρόνο, αλλά για ΑΡΡΩΣΤΑ - ΑΡΡΩΣΤΑ. Έχω δει 3 περιστατικά με τα μάτια μου.

1. Έρχεται ο μπαμπάς με την κόρη και λέει στη δασκάλα: κάνει από χθες το απόγευμα συνέχεια εμετό και διάρροια και το πρωί είχε πυρετό. Αν είναι κάτι πάρει με να έρθω να την πάρω. :shock: Και του απαντάει η δασκάλα. Πάρτην τώρα, είναι γαστραντερίτιδα.

2. Έρχεται μαμά με το παιδί, το οποίο έχει εξανθήματα γύρω από το στόμα και στα χέρια. Το βλέπει η δασκάλα και τη ρωτάει αν το πήγε στο γιατρό. Απαντάει η μαμά, όχι, δεν είναι τίποτα. Της λέει η διευθύντρια να το πάρει, να το πάει στο γιατρό και να φέρει βεβαίωση ότι δεν είναι τίποτα. Ήταν κοξάκι.

3. Έρχεται μαμά με παιδάκι, το οποίο φαίνεται ότι ψήνεται στον πυρετό και έχει έναν βήχα άλλο πράγμα. Δεν το παίρνει πίσω, παρόλο που της το είπαν όλες. Έμεινε μετά 1 βδομάδα στο νοσοκομείο με πνευμονία.

Κι εγώ είμαι εργαζόμενη, χωρίς παπούδες κοντά και αναγκάζομαι όταν αρρωσταίνουν τα παιδιά μου να παίρνω άδεια για να τα κρατήσω και δυσκολεύομαι ακόμη περισσότερο όταν ορισμένοι φέρνουν τα παιδιά τους στο σχολείο άρρωστα, γιατί έτσι κολλάνε και τα δικά μου. Άλλωστε όταν θα το φέρεις άρρωστο θα κερδίσεις τι; Μιά μέρα, μισή μέρα; Μετά θα φανεί ότι είναι άρρωστο και θα αναγκαστείς να το κρατήσεις έτσι κι αλλιώς σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

1. Έρχεται ο μπαμπάς με την κόρη και λέει στη δασκάλα: κάνει από χθες το απόγευμα συνέχεια εμετό και διάρροια και το πρωί είχε πυρετό. Αν είναι κάτι πάρει με να έρθω να την πάρω. :shock: Και του απαντάει η δασκάλα. Πάρτην τώρα, είναι γαστραντερίτιδα.

2. Έρχεται μαμά με το παιδί, το οποίο έχει εξανθήματα γύρω από το στόμα και στα χέρια. Το βλέπει η δασκάλα και τη ρωτάει αν το πήγε στο γιατρό. Απαντάει η μαμά, όχι, δεν είναι τίποτα. Της λέει η διευθύντρια να το πάρει, να το πάει στο γιατρό και να φέρει βεβαίωση ότι δεν είναι τίποτα. Ήταν κοξάκι.

3. Έρχεται μαμά με παιδάκι, το οποίο φαίνεται ότι ψήνεται στον πυρετό και έχει έναν βήχα άλλο πράγμα. Δεν το παίρνει πίσω, παρόλο που της το είπαν όλες. Έμεινε μετά 1 βδομάδα στο νοσοκομείο με πνευμονία.

 

Τα παραδείγματα που δίνεις είναι ακραία, θεωρώ ότι αυτές είναι οι εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, απλώς ότι είναι η μειοψηφία.

Και εγώ θα ήθελα να κρατάω τα παιδιά μου και 3 μέρες μετά την ανάρρωση όπως μας είχαν πει στο παιδικό σταθμό αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα.

 

HOPE77 Δεν ειναι μόνο ο πυρετος κοριτσια.Ο δικος μου εκτος απο μια φορα δεν κανει σχεδον καθολου πυρετο.Τι σημαινει αυτο οτι δεν ειναι αρρωστος;Ιωσεις ειχαμε αρκετες φορες,βηχα κ καταρροή.Τον κρατουσα σπιτι καμια βδομαδα κ τον εστελνα αν ηταν καλυτερα.Δε δουλευω βεβαια αλλα κ να δουλευα αυτο θα εκανα.Το οτι δουλευει μια μητερα πρεπει να ειναι ασχετο με το τι κανει σε περιπτωση ασθενειας.Στις διακοπες των εορτων δηλαδη τι κανει,στις απεργιες;

 

Αν σου είχε δηλαδή αυτόν τον βήχα 1 φορά το μηνα θα τον κράταγε 1 εβδομάδα? και δούλευες βέβαια. Δηλαδή θα χρειαζόσουνα 7 μέρες Χ 9 μήνες = 63 μέρες + 44 ημέρες χριστούγεννα, πάσχα, καλοκαίρι, + 6 ημέρες απεργίες σύνολο 113 ημέρες το χρόνο. Μιλάς εκ του ασφαλούς, αν βρεις τέτοια δουλειά που σου δίνουν τόση άδεια, χωρίς να είσαι "αφεντικό" θα ήθελα να με συστήσεις:(

 

elinampa, εσύ τι φοβάσαι μην τυχόν σου κολλήσουν τα παιδιά σου άλλα παιδιά και θα πρέπει να ακυρώσεις εσύ κομμωτήριο? Άδικο πράγματι.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έχει τύχει να πάμε καλεσμένοι σε παιδικό πάρτυ. εκεί μαθαίνω ότι αρκετά παιδάκια δε θα έρθουν γατί υπάρχει ίωση γαστρεντερίτιδας στο σχολείο. σε λίγο έρχεται μαμά με ενα από τα παιδάκια που έλειπαν τις προηγούμενες μέρες από το σχολείο και μας λέει: α, είχε 2 μέρες διάρροια, εμέτους και πυρετό. αλλά έχει να κάνει εμετό από το μεσημέρι (το πάρτυ ήταν 6 η ώρα το απόγευμα), αν και μου φαίνεται λίγο ζεστός.... δεν ήθελα όμως να χάσει το πάρτυ του φίλου του...

κάγκελο εμείς!:shock::shock:

σε μισή ώρα το παιδάκι είχε κάνει εμετό στη μέση του παιδότοπου κι εγώ (και αρκετοί άλλοι γονείς) βούτηξα τη μικρή μου και φύγαμε άρον-άρον...

Link to comment
Share on other sites

Τα παραδείγματα που δίνεις είναι ακραία, θεωρώ ότι αυτές είναι οι εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, απλώς ότι είναι η μειοψηφία.

Και εγώ θα ήθελα να κρατάω τα παιδιά μου και 3 μέρες μετά την ανάρρωση όπως μας είχαν πει στο παιδικό σταθμό αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα.

 

HOPE77 Δεν ειναι μόνο ο πυρετος κοριτσια.Ο δικος μου εκτος απο μια φορα δεν κανει σχεδον καθολου πυρετο.Τι σημαινει αυτο οτι δεν ειναι αρρωστος;Ιωσεις ειχαμε αρκετες φορες,βηχα κ καταρροή.Τον κρατουσα σπιτι καμια βδομαδα κ τον εστελνα αν ηταν καλυτερα.Δε δουλευω βεβαια αλλα κ να δουλευα αυτο θα εκανα.Το οτι δουλευει μια μητερα πρεπει να ειναι ασχετο με το τι κανει σε περιπτωση ασθενειας.Στις διακοπες των εορτων δηλαδη τι κανει,στις απεργιες;

 

Αν σου είχε δηλαδή αυτόν τον βήχα 1 φορά το μηνα θα τον κράταγε 1 εβδομάδα? και δούλευες βέβαια. Δηλαδή θα χρειαζόσουνα 7 μέρες Χ 9 μήνες = 63 μέρες + 44 ημέρες χριστούγεννα, πάσχα, καλοκαίρι, + 6 ημέρες απεργίες σύνολο 113 ημέρες το χρόνο. Μιλάς εκ του ασφαλούς, αν βρεις τέτοια δουλειά που σου δίνουν τόση άδεια, χωρίς να είσαι "αφεντικό" θα ήθελα να με συστήσεις:(

 

elinampa, εσύ τι φοβάσαι μην τυχόν σου κολλήσουν τα παιδιά σου άλλα παιδιά και θα πρέπει να ακυρώσεις εσύ κομμωτήριο? Άδικο πράγματι.

 

ακριβώς έτσι!! και με τον μπαμπά να μοιραστούν οι μέρες, δε βγαίνουν. είναι να μην πέσεις σε παιδί που αρρωσταίνει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακραίες, ξεακραίες, έζησα αυτές τις 3 περιπτώσεις και φαντάζομαι δεν είναι οι μόνες... Αν το παιδί κάνει το πρωί πυρετό, χωρίς άλλα εμφανή συμπτώματα και του έχουν δώσει αντιπυρετικό και το έχουν στείλει στο σχολείο, προφανώς και δεν το παίρνουμε χαμπάρι.

Πάντως εμάς οι δασκάλες στην ενημέρωση μας έχουν πει ότι είναι αρκετοί οι γονείς που φέρνουν τα παιδιά άρρωστα στο σχολείο και δεν εννοούν τη μύξα και τον ψιλόβηχα.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι!! και με τον μπαμπά να μοιραστούν οι μέρες, δε βγαίνουν. είναι να μην πέσεις σε παιδί που αρρωσταίνει συνέχεια.

 

:lol: Και αν έχεις και δύο παιδιά και δεν αρρωσταίνουν και μαζί εκεί να δεις γέλια...

 

Εγώ, που πραγματικά δεν είμαι αδιάφορη, με συνάχι, μπούκωμα, καταρροή (χωρίς να έχει ίωση, το λέω με σιγουριά γιατί μετά από τόση αρρώστια, ο μικρός αν έχει ίωση το 40αρι το χτυπάει για πλάκα) με βήχα (δεν μιλάμε για βρογχίτιδα, λαρυγγίτιδα, αμυγδαλίτιδα, φαρυγγίτιδα κοκ που εμάς συνοδεύεται με το 40αρι που λέγαμε) στο σχολείο πηγαίνει, δεν τον κρατάω σπίτι. Όταν έχει πυρετό, τον κρατάω τις ημέρες του πυρετού + 1 μέρα. Αν έπρεπε να κρατάω και τις ημέρες της καταρροής και του βήχα ζήτημα να πηγαίναμε 30 ημέρες τον χρόνο.

 

Θέλω να πω ότι ο καθένας αποφασίζει με διαφορετικές βάσεις, πχ εγώ που ο δικός μου είναι μονίμως άρρωστος και δουλεύω δεν υπάρχει περίπτωση με ένα βηχα να μην τον πάω, η άλλη μαμά που δεν δουλεύει και το παιδάκι της δεν αρρωσταίνει εύκολα και της κάνει βήχα 1 φορά το τρίμηνο νομίζω ότι είναι λογικό να τον κρατήσει και 1 εβδομάδα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για κατσε ρε Hope, εμένα ο μικρος εχει συνεχεια μύξα, μιλάμε συνεχεια, μερικες φορές ειναι και κακοδιάθετος και αν του έρθει κανας βήχας θα κατςει για μήνα (χωρις πυρετό)... Και οι περισσότεροι βήχας στα μικρα κάθονται πολυ .. Εγω δηλαδή τι κάνω; Να μην παω δουλειά; Να κάτσω ενα μήνα σπίτι; Που by the way ολα μα ολα ειναι άρρωστα συνεχεια στον παιδικο και δεν γλιτωνεται!

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου μαζί σου. Στα μικρά χρονιζει πια ο βήχας και η καταροή. Και θα το πω για 3η φορά, ένα παιδάκι θα κολλήσει ένα άλλο παιδάκι ΚΑΙ στην 3η ΚΑΙ στην 5η ΚΑΙ στην 7η ημέρα της ίωσης. Ρωτήστε τον παιδίατρο σας. Μου κάνει εντύπωση που δεν το γνωρίζετε.

Δεν τα λέω προς όφελος μου, εγώ τα κρατάω σπίτι πολύ, έχω την άνεση αυτή λόγω γιαγιάς. Το δίκαιο όμως να λέγεται.

 

mkcm τα παραδείγματα που δίνεις είναι ακραία, αδυνατώ να πιστεψω πως έχεις δει τόσα κατά την στιγμιαία παράδοση του παιδιού στο σχολείο το πρωί. Μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλα; ούτε νομίζω κάποιος γονέας θα έλεγε μπροστά σε άλλους "το παιδί μου είναι χάλια άρρωστο με εμετούς, διάροιες και πυρετό, πάρτε το!" :shock:

 

demi1981 πού εύστοχος ο υπολογισμός! σιγά μην υπήρχε τέτοιος εργοδότης! Εδώ δεν υπάρχει γυναίκα να παίρνεις για τόσο ελαστικά ωράρια! :-P Στο λέω που έψαχνα για τα δικά μου. Αρρωστα λίγες αναλαμβάνουν και αυτές τόση διαθεσιμότητα δεν έχουν!

 

sofi στους παιδότοπους χειμώνα καιρό πηγαίνουν πολύ και τα άρρωστα παιδάκια για να βγαίνουν λίγο αν έχουν κάτσει μέσα στο σπίτι καιρό. Εκεί θα βρεις τα κοξάκι, ερυθρά, ανεμοβλογιά, οστρακιά κλπ. Θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου μαζί σου. Στα μικρά χρονιζει πια ο βήχας και η καταροή. Και θα το πω για 3η φορά, ένα παιδάκι θα κολλήσει ένα άλλο παιδάκι ΚΑΙ στην 3η ΚΑΙ στην 5η ΚΑΙ στην 7η ημέρα της ίωσης. Ρωτήστε τον παιδίατρο σας. Μου κάνει εντύπωση που δεν το γνωρίζετε.

Δεν τα λέω προς όφελος μου, εγώ τα κρατάω σπίτι πολύ, έχω την άνεση αυτή λόγω γιαγιάς. Το δίκαιο όμως να λέγεται.

 

mkcm τα παραδείγματα που δίνεις είναι ακραία, αδυνατώ να πιστεψω πως έχεις δει τόσα κατά την στιγμιαία παράδοση του παιδιού στο σχολείο το πρωί. Μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλα; ούτε νομίζω κάποιος γονέας θα έλεγε μπροστά σε άλλους "το παιδί μου είναι χάλια άρρωστο με εμετούς, διάροιες και πυρετό, πάρτε το!" :shock:

 

demi1981 πού εύστοχος ο υπολογισμός! σιγά μην υπήρχε τέτοιος εργοδότης! Εδώ δεν υπάρχει γυναίκα να παίρνεις για τόσο ελαστικά ωράρια! :-P Στο λέω που έψαχνα για τα δικά μου. Αρρωστα λίγες αναλαμβάνουν και αυτές τόση διαθεσιμότητα δεν έχουν!

 

sofi στους παιδότοπους χειμώνα καιρό πηγαίνουν πολύ και τα άρρωστα παιδάκια για να βγαίνουν λίγο αν έχουν κάτσει μέσα στο σπίτι καιρό. Εκεί θα βρεις τα κοξάκι, ερυθρά, ανεμοβλογιά, οστρακιά κλπ. Θέλει προσοχή.

xena μου, το συγκεκριμένο πάρτυ ήταν Ιούλιο μήνα...άστα.

ευτυχώς, όσο μεγαλώνουν, γίνονται πιό ανθεκτικά (τώρα αρρωσταίνουν 2-3 φορές το χρονο πια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xena μου, το συγκεκριμένο πάρτυ ήταν Ιούλιο μήνα...άστα.

ευτυχώς, όσο μεγαλώνουν, γίνονται πιό ανθεκτικά (τώρα αρρωσταίνουν 2-3 φορές το χρονο πια).

 

Το διαπιστώσαμε φέτος! ουφ! δεν φαντάζεσαι τι ανακούφιση!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνε οι δασκάλες άρρωστες, τι συζητάμε τώρα;;;:lol:

 

Φαντάζομαι ότι αν κάποιος γονιός έχει εναλλακτική, δεν θα στείλει με το ζόρι το άρρωστο παιδί στο σχολείο για να γίνει χειρότερα...

Υπάρχουν βέβαια και ορισμένες τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία (πχ μια μαμά είχε στείλει το παιδί σε αγώνες κολύμβησης με πυρετό για να μην χάσει τον αγώνα... ??? -στον παιδικό σταθμό! )

 

Από την άλλη δεν είναι εφικτό να κρατάς το παιδί 1 εβδομάδα σπίτι κάθε φορά που αρρωσταίνει, μέχρι να αναρρώσει πλήρως και να περάσουν και 1-2 μέρες που θα είναι εντελώς απύρετο... Πως θα το κάνει αυτό μία εργαζόμενη; Έξω από τον χορό ωραία τα λέμε...

 

edit: και μια δασκάλα, εάν έχει εναλλακτική θα κάτσει προφανώς σπίτι της... έλα όμως που αναγκάζονται να πηγαίνουν άρρωστες για μάθημα...

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι!! και με τον μπαμπά να μοιραστούν οι μέρες, δε βγαίνουν. είναι να μην πέσεις σε παιδί που αρρωσταίνει συνέχεια.

Και τι θα γινει δηλαδη αν αρρωσταινει συνέχεια,θα το πηγαινετε σχολειο κ ο,τι γινει;Δεν την καταλαβαινω τη λογικη σας.Αλλο θεμα δεν εχω που να το αφησω κ αλλο θεμα ειναι αρρωστο κ ως ενδειξη ευθυνης απεναντι στα αλλα παιδια δεν το στελνω σχολειο.Κ φυσικα μιλαω για αρρωστο αποδεδειγμενα παιδι.Οχι τρεχουν λιγο μυξουλες,βηχει κανα μηνα κ το κρατησα σπιτι λιγο κ το εστειλα.

΄Οσο για τα περιστατικα που σας φανηκαν ακραια,επειδη εχω κολλητη που δουλευει σε παιδικο ξερω κ εγω διαφορα:

1.Φερνει μπαμπας το παιδι του στον παιδικο κ λεει στην δασκαλα οτι όλο το βραδυ εκανε εμετο κ δεν κοιμηθηκε καθολου το παιδι το οποιο ηταν φανερα κατεβλημενο αλλα το πρωι λεει το ξεπερασαν κ ό λα καλα.

2.Παιδι ετρεχε η μυτη του πρασινες μυξες κ λεει η κυρια στη μαμα τα νεα κ η μαμα απαντα οτι εχει αλλεργια-ψεματα.Στο καπακι κολλαει η δασκαλα κ ηταν χαλια καμια βδομαδα

3.Και το κορυφαιο:μαμα παει στο σχολειο το παιδακι της κ λεει στη φιλη της "αρρωστουλη ειναι αλλα τον εφερα που να τον αφησω;Κ αυτος απο καποιο παιδακι στον παιδικο κολλησε ετσι ειναι αυτά"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνε οι δασκάλες άρρωστες, τι συζητάμε τώρα;;;:lol:

 

Φαντάζομαι ότι αν κάποιος γονιός έχει εναλλακτική, δεν θα στείλει με το ζόρι το άρρωστο παιδί στο σχολείο για να γίνει χειρότερα...

Υπάρχουν βέβαια και ορισμένες τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία (πχ μια μαμά είχε στείλει το παιδί σε αγώνες κολύμβησης με πυρετό για να μην χάσει τον αγώνα... ??? -στον παιδικό σταθμό! )

 

Από την άλλη δεν είναι εφικτό να κρατάς το παιδί 1 εβδομάδα σπίτι κάθε φορά που αρρωσταίνει, μέχρι να αναρρώσει πλήρως και να περάσουν και 1-2 μέρες που θα είναι εντελώς απύρετο... Πως θα το κάνει αυτό μία εργαζόμενη; Έξω από τον χορό ωραία τα λέμε...

 

edit: και μια δασκάλα, εάν έχει εναλλακτική θα κάτσει προφανώς σπίτι της... έλα όμως που αναγκάζονται να πηγαίνουν άρρωστες για μάθημα...

 

 

Εμενα λοιπον ξερεις τι με εκνευριζει?Το να πηγαίνουμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.Δεχομαι και σεβομαι και αντιλαμβάνομαι τη δυσκολια της εργαζομενης μαμας να λειψει από την εργασια της.Κατανοω ότι αναγκάζεται να στειλει το παιδι με λιγο πυρετο γιατι πρεπει να παει στη δουλεια της.

 

Δε θα πω κουβεντα λοιπον στη μαμα που το θετει όπως το θετεις κι εσυ.Τα υπολοιπα όμως του τυπου 37,5 δεν είναι πυρετος και να καθόμαστε να εξηγουμε τι εννοουμε αρρωστο παιδι μου τη δινουν.Ενα παιδι υγιες δεν εχει ουτε καν 37,5.

Link to comment
Share on other sites

Hope η κολλητή σου όταν αρρωσταίνει παίρνει άδεια καμιά βδομάδα μέχρι να συνέλθει τελείως ή μήπως πάει κανονικά στη δουλειά εάν αντέχει;

 

Δεν το λέω για να δικαιολογήσω κάποιες τραβηγμένες περιπτώσεις, αλλά μην τα παρουσιάζουμε και όλα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δε θα πω κουβεντα λοιπον στη μαμα που το θετει όπως το θετεις κι εσυ.Τα υπολοιπα όμως του τυπου 37,5 δεν είναι πυρετος και να καθόμαστε να εξηγουμε τι εννοουμε αρρωστο παιδι μου τη δινουν.Ενα παιδι υγιες δεν εχει ουτε καν 37,5.

 

 

Συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα γινει δηλαδη αν αρρωσταινει συνέχεια,θα το πηγαινετε σχολειο κ ο,τι γινει;Δεν την καταλαβαινω τη λογικη σας.Αλλο θεμα δεν εχω που να το αφησω κ αλλο θεμα ειναι αρρωστο κ ως ενδειξη ευθυνης απεναντι στα αλλα παιδια δεν το στελνω σχολειο.Κ φυσικα μιλαω για αρρωστο αποδεδειγμενα παιδι.Οχι τρεχουν λιγο μυξουλες,βηχει κανα μηνα κ το κρατησα σπιτι λιγο κ το εστειλα.

΄Οσο για τα περιστατικα που σας φανηκαν ακραια,επειδη εχω κολλητη που δουλευει σε παιδικο ξερω κ εγω διαφορα:

1.Φερνει μπαμπας το παιδι του στον παιδικο κ λεει στην δασκαλα οτι όλο το βραδυ εκανε εμετο κ δεν κοιμηθηκε καθολου το παιδι το οποιο ηταν φανερα κατεβλημενο αλλα το πρωι λεει το ξεπερασαν κ ό λα καλα.

2.Παιδι ετρεχε η μυτη του πρασινες μυξες κ λεει η κυρια στη μαμα τα νεα κ η μαμα απαντα οτι εχει αλλεργια-ψεματα.Στο καπακι κολλαει η δασκαλα κ ηταν χαλια καμια βδομαδα

3.Και το κορυφαιο:μαμα παει στο σχολειο το παιδακι της κ λεει στη φιλη της "αρρωστουλη ειναι αλλα τον εφερα που να τον αφησω;Κ αυτος απο καποιο παιδακι στον παιδικο κολλησε ετσι ειναι αυτά"

δεν κατάλαβα την επίθεσή σου. είπα εγώ ότι τα έστελνα άρρωστα ή ότι είμαι αυτής της λογικής? προσωπικά, πλήρωνα γυναίκα να τα κρατάει ή παίρναμε άδεια με το σύζυγο εναλλάξ. ήμαστε και τυχεροί γιατί δεν αρρώσταιναν συνέχεια.

αλλά δε σημαίνει ότι μόλις αρχίσουν βηχαλάκι ή αρχίσει να τρέχει η μύτη τους θα τους σταατήσω και το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα παιδάκια έχουν λίγο βήχα και λίγες μυξες κατα τη διάρκεια της χρονιάς.εννοειται οτι θα το στείλεις σχολείο έτσι.ομως δεν γίνεται να στέλνεις το παιδί στο σχολείο με πυρετό η με γαστρεντερίτιδα(εχει συμβεί πολλές φορές).περσυ μου είχε πει η δασκάλα οτι μια μαμά έφερε το παιδάκι με ρήξη τυμπάνου και το παιδί ούρλιαζε οποτε ακουμπούσε το αυτί του.Α και η μαμά δεν δούλευε!!Πριν λίγες μέρες ήρθε στο νήπιο παιδάκι με τον μπαμπά του, ο οποίος είπε στην δασκάλα:εχε λίγο το νου σου γιατι χτες έκανε όλη μέρα εμετό αλλα σημερα δεν εχει δείξει κάτι.Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω οτι κόβεις το κεφάλι σου και βρίσκεις τροπο να κρατήσεις το παιδί στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα καμια επιθεση σε καμια,μιλησα για τη λογική"ειναι αρρωστο το ξερω αλλα επειδη εργαζομαι κ δεν εχω τι να το κανω το στελνω"αυτη θεωρω απαραδεκτη.Κ εγω παιδι εργαζομενης μητερας ειμαι κ ξερω τι σημαινει να μην εχεις που να μεινεις κ να τρεχεις σε θειες κ ξενες γυναικες.Το θεμα ειναι κ νομιζω πως ολες συμφωνουμε σε αυτο πως το αρρωστο παιδι δεν πρεπει να πηγαινει σχολειο καταρχην για τη δικη του υγεια κ μετα για των υπολοιπων.Κ οπως ειδαμε όλες αυτα τα παραδειγματα ειναι πολλα.Δεν μιλαω ξαναλεω για το τρεχει λιγο η μυτουλα κ βηχω εδω κ ενα μηνα.(κ εμενα ο γιος μου ετσι ειναι αυτη τη στιγμη κ τον στελνω)Το ο,τι ειναι δυσκολο για την εργαζομενη το καταλαβαινω όπως καταλαβαινω πως εγω μπορει να το κρατησω σπιτι μια βδομαδα κ εκεινη λιγοτερες ,κατανοητο κ αυτο αλλα το στελνω κ ο,τι γινει απαραδεκτο

Όσο για τη φιλη μου οταν αρρωσταινει καθεται καποιες μερες οσο ξερω αλλα οχι πολλες γιατι δε θελει να αφηνει ολα τα παιδια στη συναδερφο κ να τη χωνει.Αυτο ειναι όμως αλλο ζητημα μην τα μπερδευουμε ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνε οι δασκάλες άρρωστες, τι συζητάμε τώρα;;;:lol:

 

Φαντάζομαι ότι αν κάποιος γονιός έχει εναλλακτική, δεν θα στείλει με το ζόρι το άρρωστο παιδί στο σχολείο για να γίνει χειρότερα...

 

 

Τι θα πει ρε φιλεναδα δεν εχει εναλλακτικη;Να βρει.Τι φταινε τα αλλα τα παιδια κ το δικο μου;Εσεις που εργαζεστε δηλαδη δεν το εχετε σκεφτει αυτο;Αν χρειστει το παιδι σας να μεινει σπιτι κ δεν μπορειτε παντοτε(λογικο)να παρετε αδεια τι θα κανετε;Εμενα καπως ετσι κολλησε ο γιος μου περυσι πνευμονια γιατι μια μαμα δεν ειχε που να αφησει το αρρωστο παιδι της.Κ τι με νοιαζει εμενα.Αυτο ειναι δικο της ζητημα κ ναι ειναι αδιαφορη γιατι πρεπει οπωε πολυ ωραια λες να ειχε φροντισει να βρει τις εναλλακτικες της .Ειναι δικης της ευθυνη εμεις οι υπολοιποι θα την πληρωσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα καμια επιθεση σε καμια,μιλησα για τη λογική"ειναι αρρωστο το ξερω αλλα επειδη εργαζομαι κ δεν εχω τι να το κανω το στελνω"αυτη θεωρω απαραδεκτη.Κ εγω παιδι εργαζομενης μητερας ειμαι κ ξερω τι σημαινει να μην εχεις που να μεινεις κ να τρεχεις σε θειες κ ξενες γυναικες.Το θεμα ειναι κ νομιζω πως ολες συμφωνουμε σε αυτο πως το αρρωστο παιδι δεν πρεπει να πηγαινει σχολειο καταρχην για τη δικη του υγεια κ μετα για των υπολοιπων.Κ οπως ειδαμε όλες αυτα τα παραδειγματα ειναι πολλα.Δεν μιλαω ξαναλεω για το τρεχει λιγο η μυτουλα κ βηχω εδω κ ενα μηνα.(κ εμενα ο γιος μου ετσι ειναι αυτη τη στιγμη κ τον στελνω)Το ο,τι ειναι δυσκολο για την εργαζομενη το καταλαβαινω όπως καταλαβαινω πως εγω μπορει να το κρατησω σπιτι μια βδομαδα κ εκεινη λιγοτερες ,κατανοητο κ αυτο αλλα το στελνω κ ο,τι γινει απαραδεκτο

Όσο για τη φιλη μου οταν αρρωσταινει καθεται καποιες μερες οσο ξερω αλλα οχι πολλες γιατι δε θελει να αφηνει ολα τα παιδια στη συναδερφο κ να τη χωνει.Αυτο ειναι όμως αλλο ζητημα μην τα μπερδευουμε ολα μαζι.

Αφού το παιδάκι σου έχει μύξες και βήχα και το στέλνεις κανονικά στο σχολείο, ενώ δε δουλεύεις, πώς κατηγορείς τις άλλες μαμάδες που στην τελική δεν έχουν την πολυτέλεια να μείνουν στο σπίτι; :confused:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνε οι δασκάλες άρρωστες, τι συζητάμε τώρα;;;:lol:

 

Φαντάζομαι ότι αν κάποιος γονιός έχει εναλλακτική, δεν θα στείλει με το ζόρι το άρρωστο παιδί στο σχολείο για να γίνει χειρότερα...

 

 

Τι θα πει ρε φιλεναδα δεν εχει εναλλακτικη;Να βρει.Τι φταινε τα αλλα τα παιδια κ το δικο μου;Εσεις που εργαζεστε δηλαδη δεν το εχετε σκεφτει αυτο;Αν χρειστει το παιδι σας να μεινει σπιτι κ δεν μπορειτε παντοτε(λογικο)να παρετε αδεια τι θα κανετε;Εμενα καπως ετσι κολλησε ο γιος μου περυσι πνευμονια γιατι μια μαμα δεν ειχε που να αφησει το αρρωστο παιδι της.Κ τι με νοιαζει εμενα.Αυτο ειναι δικο της ζητημα κ ναι ειναι αδιαφορη γιατι πρεπει οπωε πολυ ωραια λες να ειχε φροντισει να βρει τις εναλλακτικες της .Ειναι δικης της ευθυνη εμεις οι υπολοιποι θα την πληρωσουμε;

 

Βρε Hope ηρέμησε λίγο. Ο λόγος της ανακύκλωσης της ίωσης δεν είναι, στους παιδικούς σταθμούς, παιδότοπους κοκ, επειδή κάποια μαμά στέλνει το παιδάκι της με 38 πυρετό στους συγκεκριμένους χώρους οπωσδήποτε! Μπορεί να μεταφέρει τον ιό και ενα παιδάκι που έκατσε 5 μέρες στο σπίτι του και όταν κλινικά έδειχνε οκ η μαμά το έστειλε. Σαν και εσένα πχ.

Και για να μην παρεξηγηθώ όπως προείπα δεν θα στείλω ποτέ το παιδί μου με πυρετό, είτε 37 είτε 37.5 είτε 40 και θα τον κρατήσω σπίτι και 1 μέρα απύτερο. Απλώς, δεν θεωρώ ότι κινδυνεύω μόνο από ένα παιδάκι που η μαμά του το έστειλε με πυρετό στο σχολειο ίσα ίσα νομίζω ότι κινδυνεύω λιγότερο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνε οι δασκάλες άρρωστες, τι συζητάμε τώρα;;

Μην μες τιποτα, μια έξυπνη στον παιδικο είχε προφανώς απο αυτά τα σπυράκια στο στομα και ηρθε κανονικότατα έκανε την δουλειά της και φίλησε και τον δικό μου απο πανω. Και εννοείται έβγαλε και αυτος σπυράκι!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι προτεραιοτητες μας?

 

α. να μην ταλαιπωρειται το παιδι στο σχολειο (αν πχ εχει πυρετο, προφανως αισθανεται χαλια και θελει να ξαπλωσει)

β. να μην χειροτερεψει η ασθενεια του και

γ. να μην κολλησει και τους γυρω του.

 

Ειτε εργαζομαστε, ειτε οχι, οφειλουμε να φροντιζουμε τα παιδια μας οσο καλυτερα γινεται και να σεβομαστε τους διπλα μας. Το πως θα το κανουμε δεν εχει σημασια, ειναι δικη μας υποχρεωση.

 

*Ολα αυτα βεβαια αν το παιδι ειναι οντως αρρωστο, δεν συζηταμε τις μυξουλες ρουτινας που μερικα παιδακια εχουν ολο το χρονο, αυτο θα ηταν αστειο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε κοριτςια αλοιμονο αν μιλάμε για 38 πυρετό και εμετούς και ιστορίες . Μα αυτονόητα δεν ειναι αυτά τα πράγματα; Καλα γυφτοι είμαστε;

Εγω νόμιζα οτι υο ερώτημα ειναι τι γινεται με μυξες και βήχα που για μερικούς ειναι χρόνιος και οχι με κατι τέτοια τρελλα ...

 

Hope μην τσατιζεσαι κορίτσι, όλες δικιο εχουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...