Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μου πετυχαίνει η φασολάδα!


elenip

Recommended Posts

Έμπειρες νοικοκυρούλες τη γνώμη σας! δεν είμαι πολύ της κουζίνας αλλά γενικά προσπαθώ... θέλω να φτιάξω φασολάδα, γιατί πιστεύω ότι τα όσπρια κάνουν γενικά καλό... ο μικρός θα φάει μόνο όταν πάμε στην μαμά μου, που φτιάχνει... έχω και μία μικρη μπουμπού που σε λίγο θα γίνει 8 μηνών.... μου είπαν ότι ζουμάκι μπορώ να της δώσω... έχετε να μου πείτε καμία καλή ιδέα? γενικά δεν μου βράζουν... τι στην χύτρα τα έχω βάλει τα φασόλια, τι στο νερό τουλάχιστον μία μέρα πριν, τίποτε... την συμβουλή σας γιατί εχω πελαγώσει!

:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυνατή φωτιά και ας λένε το αντίθετο... Και αν δεν πετύχει και αυτό, φτιάξε φακες και πηγαίνετε για φασολάδα στη μαμά σου...:P

 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου, άσε τα έχω δοκιμάσει όλα δεν γίνεται τίποτε.. τι σε σιγανή φωτιά τι σε δυνατή τι σε μέτρια, αποτυχία πάντα!! φακές να σου πω τις φοβάμαι επειδή έχουν πολύ σίδηρο και φοβάμαι μην πέσουν βαριές στα παιδιά.. ειδικά στην μικρή!

Link to comment
Share on other sites

elenip ένα καλο κολπο είναι να τα βαλεις από την προηγουμενη σε χλιαρο αλατισμενο νερο και θα γινουν <λουκουμι> αλλα εκεινο που χρειαζεται το φαγητο είναι μερακι και από τα ποστ σου καταλαβαινω πως τα κανεις βαριεστημένα, μη νομιζεις η διστακτικοτητα σου περνα και στο φαγητο!! ακομη και τα φασολια εχουν ενστικτο ..........:o:o:o

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

elenip ένα καλο κολπο είναι να τα βαλεις από την προηγουμενη σε χλιαρο αλατισμενο νερο και θα γινουν <λουκουμι> αλλα εκεινο που χρειαζεται το φαγητο είναι μερακι και από τα ποστ σου καταλαβαινω πως τα κανεις βαριεστημένα, μη νομιζεις η διστακτικοτητα σου περνα και στο φαγητο!! ακομη και τα φασολια εχουν ενστικτο ..........:o:o:o

 

Σε αλατισμένο νερό?? δεν θα γίνει πολύ αλμυρή η φασολάδα?

σιγά μην έχουν το κληρονομικό χάρισμα τα φασόλια... η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυέχω με την κουζίνα αλλά όχι να με ψυλιάζονται και τα όσπρια :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αλατισμένο νερό?? δεν θα γίνει πολύ αλμυρή η φασολάδα?

σιγά μην έχουν το κληρονομικό χάρισμα τα φασόλια... η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυέχω με την κουζίνα αλλά όχι να με ψυλιάζονται και τα όσπρια :shock::shock:

 

 

:mrgreen::mrgreen:

 

Όσο για τις φακές, μήπως να ρωτήσεις τον παιδίατρο; δεν θυμάμαι από ποια ηλικία τους έδινα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αλατισμένο νερό?? δεν θα γίνει πολύ αλμυρή η φασολάδα?

σιγά μην έχουν το κληρονομικό χάρισμα τα φασόλια... η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυέχω με την κουζίνα αλλά όχι να με ψυλιάζονται και τα όσπρια :shock::shock:

 

ε μετα δε θα προσθεσεις πολύ αλατι η και καθολου αναλογα με τις προτιμήσεις σας,,, όμως επιμενω ότι εκτος από εξασκηση στην κουζινα ισως χρειαζεσαι λιγο ηρεμια ,λιγο ξεκουραση,, μηπως πιεζεσαι με τα 2 παιδακια και σου βγαινει και στο φασολι?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα μου να προσεξεις τα οσπρια να ειναι ασπρα!Αν ειναι κιτρινισμενα ελαφρως ή παρατηρησεις μερικα να ειναι κουφια ειναι "χαλασμενα" και δεν θα βρασουν ποτε!Απο το βραδυ σε νερο σιγουρα να φουσκωσουν και μετα καλο χυλωμα!!Αυτο που ειπαν τα κοριτσια ΔΥΝΑΤΗ φωτια θα ερθουν θα χυλωσουν και θα ειναι σουπερ!Καλη επιτυχια!Τα συσκευασμενα σε Σουπερ Μαρκετ εγω τα αφηνω 20 λεπτα με μιση ωρα στη χυτρα..επειτα τα ανοιγω και σε δυνατη φωτια τα χυλωνω...εμεις εδω εχουμε και ντοπια κι ειναι καλυτερα και θελουν το πολυ 25 λεπτα(κι οχι απο βραδυς φουσκωμα φαντασου)!

Οταν φτιαξεις ξανα πες μας τι εγινε!!Καλη επιτυχια....!:P

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει περα απο τη συνταγη συχνα ειναι και το ''χερι'' που λεμε.

Παντως αν μπορεις να παρεις απο καμια λαικη φρεσκα οσπρια , νομιζω γινονται πιο μαλακά και ωραια απο τα συσκευασμενα. Μηπως παιρνεις τιποτα φτηνα και δεν ειναι καλης ποιοτητας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε μετα δε θα προσθεσεις πολύ αλατι η και καθολου αναλογα με τις προτιμήσεις σας,,, όμως επιμενω ότι εκτος από εξασκηση στην κουζινα ισως χρειαζεσαι λιγο ηρεμια ,λιγο ξεκουραση,, μηπως πιεζεσαι με τα 2 παιδακια και σου βγαινει και στο φασολι?

 

εντάξει 2 παιδιά είναι κούραση, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό... η αλήθεια είναι ότι όσες φορές έχω προσπαθήσει να τα φτιάξω είναι Σάββατο που είμαι σπίτι και δεν δουλεύω και έχω και ένα κάρο δουλειές ταυτόχρονα.. λες επειδή είμαι στρεσαρισμένη να φταίει αυτό?? όπως λέει και η άλλη κοπέλα όμως τα άλλα φαγητά γενικά μου πετυχαίνουν...

μου την έχει δώσει βρε κορίτσια... άνθρωπος με 2 πτυχία και να μην μπορώ να φτιάξω μία φασολάδα?? έλεος δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα μου να προσεξεις τα οσπρια να ειναι ασπρα!Αν ειναι κιτρινισμενα ελαφρως ή παρατηρησεις μερικα να ειναι κουφια ειναι "χαλασμενα" και δεν θα βρασουν ποτε!Απο το βραδυ σε νερο σιγουρα να φουσκωσουν και μετα καλο χυλωμα!!Αυτο που ειπαν τα κοριτσια ΔΥΝΑΤΗ φωτια θα ερθουν θα χυλωσουν και θα ειναι σουπερ!Καλη επιτυχια!Τα συσκευασμενα σε Σουπερ Μαρκετ εγω τα αφηνω 20 λεπτα με μιση ωρα στη χυτρα..επειτα τα ανοιγω και σε δυνατη φωτια τα χυλωνω...εμεις εδω εχουμε και ντοπια κι ειναι καλυτερα και θελουν το πολυ 25 λεπτα(κι οχι απο βραδυς φουσκωμα φαντασου)!

Οταν φτιαξεις ξανα πες μας τι εγινε!!Καλη επιτυχια....!:P

 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου... έχω δοκιμάσει και από σούπερ μάρκετ και χύμα που μου είχαν φέρει...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει περα απο τη συνταγη συχνα ειναι και το ''χερι'' που λεμε.

Παντως αν μπορεις να παρεις απο καμια λαικη φρεσκα οσπρια , νομιζω γινονται πιο μαλακά και ωραια απο τα συσκευασμενα. Μηπως παιρνεις τιποτα φτηνα και δεν ειναι καλης ποιοτητας;

 

Δεν έχω ψωνίσει από λαική γιατί δεν τα εμπιστεύομαι... μόνο κάποια που μου είχαν φέρει από το χωριό ένας παραγωγός που τον ήξερα και τον εμπιστευόμουν... φασόλια γενικά παίρνω μάρκες όχι τα φτηνά....

δεν ξέρω ώρες ώρες νιώθω τελείως άχρηστη.. ακούω άλλες μαμάδες να φτιάχνουν φυγόπυρα, κινόα κλπ και εγώ δεν μπορώ να φτιάξω μία φασολάδα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψωνίσει από λαική γιατί δεν τα εμπιστεύομαι... μόνο κάποια που μου είχαν φέρει από το χωριό ένας παραγωγός που τον ήξερα και τον εμπιστευόμουν... φασόλια γενικά παίρνω μάρκες όχι τα φτηνά....

δεν ξέρω ώρες ώρες νιώθω τελείως άχρηστη.. ακούω άλλες μαμάδες να φτιάχνουν φυγόπυρα, κινόα κλπ και εγώ δεν μπορώ να φτιάξω μία φασολάδα???

 

χαχαχαχα ΜΗΝ στενοχωριεσαι κουκλα μου για τετοια!!Εχω φτιαξει πολυ δυσκολα φαγητα τα εχω πετυχει τοσο που ολοι αναρωτιουνται αν ειναι της μαμας μου(τρομερη μαγειρισσα...;))και δεν μπορω κι εγω να πετυχω φακες ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!Εγω και οι φακες ΔΙΑΖΥΓΙΟ οριστικο..αλλα δεν στενοχωριεμαι ΔΕΝ τις ξαναφτιαχνω κι εγω και τελειωσε!Δεν μου χυλωνουν ΠΟΤΕ οι φακες..ενα νεροβραστο πραγμα..ηττα μεγαααλη!Μα φακες?Κι ομως...οποτε να 'ναι καλα η μαμα..Οταν θα φτιαξει θα κανει και για μας!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψωνίσει από λαική γιατί δεν τα εμπιστεύομαι... μόνο κάποια που μου είχαν φέρει από το χωριό ένας παραγωγός που τον ήξερα και τον εμπιστευόμουν... φασόλια γενικά παίρνω μάρκες όχι τα φτηνά....

δεν ξέρω ώρες ώρες νιώθω τελείως άχρηστη.. ακούω άλλες μαμάδες να φτιάχνουν φυγόπυρα, κινόα κλπ και εγώ δεν μπορώ να φτιάξω μία φασολάδα???

Τωρα περα απο την πλακα..

μπορει να ειναι ντοπια αλλα περσυνης παραγωγης κι ειναι "κουφια" ακομα κι αν τα βραζεις 10 ωρες δεν θα γινουν ΠΟΤΕ!Την πατησα προσφατα!Ουτε εγω το ηξερα...η μαμα μου μου το ειπε αφου προσπαθουσα ωρες να τη χυλωσω και δεν γινοταν ηρθε τα ειδε και σου ειπα ειχαν ενα κιτρινισμενο χλωμο χρωμα κι οχι ασπρο κι απο εκει καταλαβε πως δεν κανουν!Θα σου τυχει και σε συσκευασμενα αυτο...μενουν καιρο και "χαλανε"..δεν χαλανε να παθεις κατι απλα δεν βραζουν!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! φακές χυλωμένες;;; ευκολάκι!!!

Φακές, τις βράζετε μια βράση και πετάτε το νερό.

Ξαναβάζετε καυτό νερό και τις φακές στην κατσαρόλα.

Πετάτε μέσα ένα κρεμμύδι ψιλοκομμένο, μια δάφνη, ένα σκόρδάκι άκοπο και αλάτι/πιπέρι/λάδι/ρίγανη. Και μια μικρή πατάτα τριμμένη!!!!!!!!!!! ιδού το μυστικό.

Τέλειες οι φακές και καρα-χυλωμένες!!!!!!

 

elenip ειμαστε ομοιοπαθούσες. Δεν ξέρω τι φταίει, την περασμένη εβδομάδα τα έβραζα 4 ώρες, τα έβαλα και 2 ωρες στην γάστρα την άλλη μέρα. Κατάπλασμα τα κάναμε.

Αει στο καλό, δεν τα ξαναπαίρνω - τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν κάποια ξέρει κανα μυστικό να το πει. Η μαμά μου τα ίδια φασόλια δεν τα βάζει ούτε στο νερό. Απο παραγωγό τα παίρνει. Εγώ δεν δεν δεν και δεν τα καταφέρνω. Βρε ουστ! Αν δεν θέλει η φασολάδα να βράσει σπίτι μου, ας πάει στα κομμάτια. Δεν την θέλω 10! πάω και την τρώω στη μαμά!!! χα! όχι που θα σκάσω!

Link to comment
Share on other sites

Α! φακές χυλωμένες;;; ευκολάκι!!!

Φακές, τις βράζετε μια βράση και πετάτε το νερό.

Ξαναβάζετε καυτό νερό και τις φακές στην κατσαρόλα.

Πετάτε μέσα ένα κρεμμύδι ψιλοκομμένο, μια δάφνη, ένα σκόρδάκι άκοπο και αλάτι/πιπέρι/λάδι/ρίγανη. Και μια μικρή πατάτα τριμμένη!!!!!!!!!!! ιδού το μυστικό.

Τέλειες οι φακές και καρα-χυλωμένες!!!!!!

 

elenip ειμαστε ομοιοπαθούσες. Δεν ξέρω τι φταίει, την περασμένη εβδομάδα τα έβραζα 4 ώρες, τα έβαλα και 2 ωρες στην γάστρα την άλλη μέρα. Κατάπλασμα τα κάναμε.

Αει στο καλό, δεν τα ξαναπαίρνω - τέλος.

 

Θεικο αυτο με την πατατα!!Μπραβο!Θα το δοκιμασω κι αμα τις πετυχω ρε κοριτσι μετα απο τοσα χρονια ΘΑ ΣΕ ΕΥΓΝΩΜΟΝΩ!!!Εγω μυστικο για την φασολαδα δεν ξερω...αυτα που ξερω σας τα ειπα....αλλα ειπαμε..ΔΕΝ θα σκασουμε κιολας για ενα φαι που δεν μας καθεται!Αντε πια...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα τα αφήνεις στην χύτρα? Μήπως τα αφήνεις λίγη ώρα?

Και εγώ που η σχέση μου με την κουζίνα είναι τυπική, την φασολάδα την πετυχαίνω.

Έχω αποκλείσει συγκεκριμένη μάρκα οσπρίων αλλά απ'ότι διάβασα δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου...

Επίσης δεν τα μουλιάζω από το προηγούμενο βραδυ, μόνο τα βάζω στο νερό με αναμμένο μάτι, μόλις αρχίσει να βράζει σβήνω την φωτιά, τα αφήνω καμια΄ωρίτσα και μετά αλλάζω το νερό, βάζω κρεμμύδι, καρότο, σέλινο, ντομάτα, αλάτι πιπέρι και στην χύτρα για 30'....αν χρειαστεί και άλλο για να χυλώσουν τα αφήνω να βράσουν με ανοιχτό το καπάκι

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα τα αφήνεις στην χύτρα? Μήπως τα αφήνεις λίγη ώρα?

Και εγώ που η σχέση μου με την κουζίνα είναι τυπική, την φασολάδα την πετυχαίνω.

Έχω αποκλείσει συγκεκριμένη μάρκα οσπρίων αλλά απ'ότι διάβασα δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου...

Επίσης δεν τα μουλιάζω από το προηγούμενο βραδυ, μόνο τα βάζω στο νερό με αναμμένο μάτι, μόλις αρχίσει να βράζει σβήνω την φωτιά, τα αφήνω καμια΄ωρίτσα και μετά αλλάζω το νερό, βάζω κρεμμύδι, καρότο, σέλινο, ντομάτα, αλάτι πιπέρι και στην χύτρα για 30'....αν χρειαστεί και άλλο για να χυλώσουν τα αφήνω να βράσουν με ανοιχτό το καπάκι

 

τα αφήνω κανένα μισάωρο... αλλά και παραπάνω που τα έχω αφήσει δεν βράζουν σου λέω με τίποτε.. εδώ το μοσχάρι σε 20 λεπτά έχει λιωσει.. μπορεί να φταίνε τα φασόλια τι να πω.. θα ξαναδοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη φασολάδα που έφτιαξα ποτέ! Μόνο αυτήν κάνω απο τότε που την ανακάλυψα!

 

http://www.argiro.gr/Recipe/χυλωμένη-φασολάδα

 

Την διάβασα την συνταγή.... δεν γράφει πουθενά για μούλιασμα.. οι πιο πολλοί μου λένε ότι πρέπει οπωσδήποτε να τα μουλιάζουμε από την προηγούμενη ημέρα γι' αυτό και καλά δεν βράζανε... όχι τίποτε άλλο θέλω να δώσω και στην μικρή ζουμάκι, αχχ τι τραβάμε οι δόλιες μανάδες με την κουζίνα...

Link to comment
Share on other sites

εντάξει 2 παιδιά είναι κούραση, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό... η αλήθεια είναι ότι όσες φορές έχω προσπαθήσει να τα φτιάξω είναι Σάββατο που είμαι σπίτι και δεν δουλεύω και έχω και ένα κάρο δουλειές ταυτόχρονα.. λες επειδή είμαι στρεσαρισμένη να φταίει αυτό?? όπως λέει και η άλλη κοπέλα όμως τα άλλα φαγητά γενικά μου πετυχαίνουν...

μου την έχει δώσει βρε κορίτσια... άνθρωπος με 2 πτυχία και να μην μπορώ να φτιάξω μία φασολάδα?? έλεος δηλαδή....

 

 

Καλά το Σάββατο , φτιάχνεις φασολάδα για το Κυριακάτικο τραπέζι ? Αλλά , αν είναι η σπεσιαλιτέ σου ,το καταλαβαίνω....

Λοιπόν , ο άντρας μου ξέρει μια καταπληκτική συνταγή για φασολάδα....σκέψου τον παίρνουν τηλ κ τον ρωτάνε

Αν μου πει το μυστικό, θα σου το πω, αν κ δεν σε βλέπω να τα καταφέρνεις:mrgreen:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Την διάβασα την συνταγή.... δεν γράφει πουθενά για μούλιασμα.. οι πιο πολλοί μου λένε ότι πρέπει οπωσδήποτε να τα μουλιάζουμε από την προηγούμενη ημέρα γι' αυτό και καλά δεν βράζανε... όχι τίποτε άλλο θέλω να δώσω και στην μικρή ζουμάκι, αχχ τι τραβάμε οι δόλιες μανάδες με την κουζίνα...

Μα δεν τα μουλιαζω συνήθως, δεν ειναι απαραίτητο. Και το νερό στο οποίο εβρασαν δεν το πετάς, το χρησιμοποιείς κι αυτό. Και στις φακές το ίδιο κάνω, ποτέ δεν πετάω το νερό-γι'αυτο και παίρνω βιολογικές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...