Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΠΑ Ιδιωτικά σχολεια


Recommended Posts

Το μόνο που προσφέρει πραγματικά ο φπα είναι να συνεχίζετ η αμορφωσιά στη νέα γενιά (να μην ξέρουν ουτε καν τι είναι ο φπα )και να συνεχίσουν 300 βλάκες να μας κλέβουν.

 

Πολλά like:razz::-P:razz: Eλεος πια.... με αυτό το μένος εναντίον των ανθρώπων που κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι για να δώσουμε κάτι καλύτερο στα παιδιά μας.

Είδατε σήμερα το άρθρο με τον αγιασμό στη Σχολή Χιλλ που πήγε ο γιος του Τσίπρα??? Στα δημόσια επικρατεί το χάος, δεν υπάρχει δάσκαλος/καθηγητής ούτε για δείγμα, ανοργανωσιά στο μεγαλείο της.....ενώ αυτός τα παιδιά του στα καλύτερα! Οχι παίζουμε....

Αν δεν πάνε τα δικά του παιδιά στα καλύτερα ποιοτικά σχολεία, πώς θα κυβερνήσουν αύριο τα δικά μας παιδιά τα ....αγράμματα που τα στείλαμε στα δημόσια που αυτός έφτιαξε???? Οεο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο ΦΠΑ στην παιδεία σε όλους τους τομείς, δεν προσφέρει κανένα απολύτως όφελος οικονομικό στα έσοδα του κράτους. Χαϊδεύει τα αυτιά ανόητων απευθύνοντας στο συναίσθημα τους.

Το μόνο που προσφέρει πραγματικά ο φπα είναι να συνεχίζετ η αμορφωσιά στη νέα γενιά (να μην ξέρουν ουτε καν τι είναι ο φπα )και να συνεχίσουν 300 βλάκες να μας κλέβουν.

 

Ίσως στρέψει τον κόσμο στα δημόσια σχολεία και αρχίσουμε επιτέλους να ασχολούμαστε με σωστή και ολοκληρωμένη δωρεάν παιδεία.

 

Να διευκρινήσω ότι ούτε εγώ συμφωνώ με το μέτρο (και πράγματι πλήττονται τα χαμηλά στρώματα πρωτίστως), αλλά δεν θα ξεκινήσω εκστρατεία. Αν είναι να ξεκινήσω εκστρατεία, θα το κάνω για να βελτιωθεί η δημόσια δωρεάν εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στρέψει τον κόσμο στα δημόσια σχολεία και αρχίσουμε επιτέλους να ασχολούμαστε με σωστή και ολοκληρωμένη δωρεάν παιδεία.

 

Να διευκρινήσω ότι ούτε εγώ συμφωνώ με το μέτρο (και πράγματι πλήττονται τα χαμηλά στρώματα πρωτίστως), αλλά δεν θα ξεκινήσω εκστρατεία. Αν είναι να ξεκινήσω εκστρατεία, θα το κάνω για να βελτιωθεί η δημόσια δωρεάν εκπαίδευση.

 

Εδώ τώρα το χάνω λιγάκι. Τα παιδιά που παν σε ιδιωτικά σχολεία είναι πολύ μικρό ποσοστό απέναντι σε αυτά που παν σε δημόσιο. Στα δε φροντιστήρια παν λίγο πολύ όλοι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Επομένως, πώς ακριβώς η ύπαρξη ιδιωτικών σχολείων εμποδίζει την ενασχόληση με το επίπεδο των δημοσίων;

 

Πώς ακριβώς σε εμποδίζω εγώ που στέλνω το παιδί μου σε ιδιωτικό στο να ξεκινήσεις εκστρατεία για την ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης; Ο λόγος που στέλνω το παιδί μου σε ιδιωτικό είναι ακριβώς το ότι δεν με καλύπτει το επίπεδο του δημοσίου. Ξεκινήστε λοιπόν να διαμαρτύρεστε, να οργανωνόσαστε κι εγώ θα είμαι μαζί σας. Ποιος από εμάς σας εμποδίζει; Ίσα ίσα, πληρώνοντας φόρους αλλά μην καταναλώνοντας παροχές εμείς των ιδιωτικών διευκολύνουμε τα δημόσια. Για να είμαστε ακριβείς, αντί να τα βάζετε μαζί μας θα έπρεπε να είστε χαρούμενοι που υπάρχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τώρα το χάνω λιγάκι. Τα παιδιά που παν σε ιδιωτικά σχολεία είναι πολύ μικρό ποσοστό απέναντι σε αυτά που παν σε δημόσιο. Στα δε φροντιστήρια παν λίγο πολύ όλοι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Επομένως, πώς ακριβώς η ύπαρξη ιδιωτικών σχολείων εμποδίζει την ενασχόληση με το επίπεδο των δημοσίων;

 

Πώς ακριβώς σε εμποδίζω εγώ που στέλνω το παιδί μου σε ιδιωτικό στο να ξεκινήσεις εκστρατεία για την ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης; Ο λόγος που στέλνω το παιδί μου σε ιδιωτικό είναι ακριβώς το ότι δεν με καλύπτει το επίπεδο του δημοσίου. Ξεκινήστε λοιπόν να διαμαρτύρεστε, να οργανωνόσαστε κι εγώ θα είμαι μαζί σας. Ποιος από εμάς σας εμποδίζει; Ίσα ίσα, πληρώνοντας φόρους αλλά μην καταναλώνοντας παροχές εμείς των ιδιωτικών διευκολύνουμε τα δημόσια. Για να είμαστε ακριβείς, αντί να τα βάζετε μαζί μας θα έπρεπε να είστε χαρούμενοι που υπάρχουμε.

 

Δεν είπα ότι με εμποδίζεις σε τίποτα. Και εγώ σε ιδιωτικό έστελνα το παιδί μου και σε ιδιωτικά φροντιστήρια. Μην κάνεις διαχωρισμούς (εμείς των ιδιωτικών).

 

Σχολιάζω το πόσο πολύ έχουμε δεδομένο ότι η ποιότητα των δημοσίων είναι και θα παραμείνει χάλια και ότι δεν αλλάζει τίποτα. Έτσι, δεν ασχολούμαστε όσο θα έπρεπε με αυτό το θέμα (και εγώ μαζί). Είδες τι είπες; "Εμείς των ιδιωτικών"- "ξεκινήστε να διαμαρτύρεστε"(εσείς των δημοσίων) κτλ. Η ποιοτική δημόσια παιδεία θα έπρεπε να μας αφορά όλους (ανεξάρτητα από το τι επιλέγουμε) και όλοι θα έπρεπε να την διεκδικούμε.

 

Βγαίνω από το θέμα, οπότε ας ξαναγυρίσουμε στο ΦΠΑ. Για τον ΦΠΑ στα τρόφιμα αντέδρασε κανένας ή μας κόφτει μόνο ο ΦΠΑ των ιδιωτικών;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι με εμποδίζεις σε τίποτα. Και εγώ σε ιδιωτικό έστελνα το παιδί μου και σε ιδιωτικά φροντιστήρια. Μην κάνεις διαχωρισμούς (εμείς των ιδιωτικών).

 

Σχολιάζω το πόσο πολύ έχουμε δεδομένο ότι η ποιότητα των δημοσίων είναι και θα παραμείνει χάλια και ότι δεν αλλάζει τίποτα. Έτσι, δεν ασχολούμαστε όσο θα έπρεπε με αυτό το θέμα (και εγώ μαζί). Είδες τι είπες; "Εμείς των ιδιωτικών"- "ξεκινήστε να διαμαρτύρεστε"(εσείς των δημοσίων) κτλ. Η ποιοτική δημόσια παιδεία θα έπρεπε να μας αφορά όλους (ανεξάρτητα από το τι επιλέγουμε) και όλοι θα έπρεπε να την διεκδικούμε.

 

Βγαίνω από το θέμα, οπότε ας ξαναγυρίσουμε στο ΦΠΑ. Για τον ΦΠΑ στα τρόφιμα αντέδρασε κανένας ή μας κόφτει μόνο ο ΦΠΑ των ιδιωτικών;

 

Ο διαχωρισμός τον οποίο βλέπεις στο μήνυμά μου, προέρχεται από το ότι αυτόν ακριβώς τον διαχωρισμό εισπράτω (δεν απευθύνομαι προσωπικά). Προσωπικά έχω βαρεθεί το κλίμα που επικρατεί και σύμφωνα με το οποίο εγώ, που εξακολουθώ να έχω μία δουλειά και ενώ πληρώνω φόρους επί φόρων δεν δικαιούμαι να έχω άποψη και να εκφράζω παράπονα για το ότι καλούμαι να πληρώσω ακόμα παραπάνω.

 

Νομίζω πάντως ότι γενικά, ως λαός, έχουμε πέσει σε μία απάθεια. Δεν αντιδρούμε στον ΕΝΦΙΑ, δεν αντιδρούμε στις εξωφρενικές τιμές του πετρελαίου, δεν αντιδρούμε στο ότι οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ εξακολουθούν να μην είναι στο εννιαίο μισθολόγιο, δεν αντιδρούμε στο ΦΠΑ στα τρόφιμα, δεν αντιδρούμε στα "ΟΧΙ" που γίνονται "ΝΑΙ", δεν αντιδρούμε σε άσκοπες εκλογές. Δεν αντιδρούμε γενικώς.

 

Ένας λόγος είναι ότι υποτίθεται ότι την αντίδρασή μου οφείλω να την εκφράσω με την ψήφο μου. Ψηφίζω αυτόν που θεωρώ ότι θα χειριστεί καλύτερα τα της παιδείας, τα της οικονομίας κλπ. Από ένα σημείο και μετά κυριολεκτικά μπουχτίζεις και κουράζεσαι. Βλέπεις έναν συνεχή παραλογισμό, ένα σύστημα το οποίο σταθερά δουλεύει υπέρ κάποιων, και να με συγχωρήσετε, αλλά δεν εννοώ το μεγάλο κεφάλαιο, εννοώ τον απολύτως σάπιο και διαπλεκόμενο δημόσιο τομέα. Πολύ απλά λοιπόν, μπουχτίζεις και κάποια στιγμή λες, ΟΚ δεν έχω κλέψει, δεν έχω διαπλακεί, δεν έχω παρανομήσει, δεν, δεν.... Λοιπόν, πολύ απλά κουράζεσαι.

 

Τα παραπάνω είναι σίγουρα εκτός θέματος, αλλά είναι μία πραγματικότητα η οποία πολύ με απασχολεί και με συγχωρείτε όλοι για το τελείως off. Υπόσχομαι να μην επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βγαίνω από το θέμα, οπότε ας ξαναγυρίσουμε στο ΦΠΑ. Για τον ΦΠΑ στα τρόφιμα αντέδρασε κανένας ή μας κόφτει μόνο ο ΦΠΑ των ιδιωτικών;

Σε ποιο τρόφιμο βασικής ανάγκης μπήκε ΦΠΑ 23% (από 0%) πείτε μας να αντιδράσουμε!!

 

Ή και σε τρόφιμο πολυτελείας, δεν έχω θέμα.

 

Το να μπει ΦΠΑ στα ιδιωτικά σχολεία δεν βελτιώνει σε τίποτα τη δημόσια παιδεία. Ακόμα κι αν αύριο όλα μα όλα τα ιδιωτικά σχολεία κλείσουν και αρχίσουμε να βελτιώνουμε τα δημόσια σχολεία (που δεν είναι τόσο εύκολο) τα δικά μας παιδιά και ίσως και τα εγγόνια μας δεν προλαβαίνουν να δουν όφελος. Άρα μήπως να είμαστε περισσότερο ρεαλιστές?

 

Άλλωστε ποια κίνηση είδατε να γίνεται προς βελτίωση των δημόσιων σχολείων; Τη διακοπή του προγράμματος του ψηφιακού σχολείου;

 

Προσωπικά είμαι ευγνώμων που υπάρχει η λύση των ιδιωτικών παιδικών σταθμών και νηπιαγωγείων, όπως και το ΕΣΠΑ, γιατί το δικό μου παιδί που πάει σε δημόσιο νηπιαγωγείο έχει λίγο καλύτερες συνθήκες. Είναι 17 παιδάκια στην τάξη και υπάρχουν θρανία και καρέκλες για 16 (συν 2 σε ένα χωριστό θρανίο στο πλάι). Ήδη το ένα παιδάκι θα αναγκαστεί να κάτσει χωριστά από τα άλλα ή να στριμωχτεί κάπου. Αν έρθουν άλλα 8-10 παιδάκια στο σχολείο μας, τι θα γίνεται στην τάξη;

 

Είναι χαζό να καταστρέφεις κάτι (ιδιωτική παιδεία) πριν φροντίσεις να υπάρχει έτοιμη εναλλακτική (αξιόλογη δημόσια παιδεία για όλους). Αυτή τη στιγμή, αν όλα τα ιδιωτικά σχολεία κατεβάσουν ρολλά, τα δημόσια σχολεία θα βουλιάξουν. Αν όλοι οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία βάλουν το χέρι βαθειά στην τσέπη και πληρώσουν 23% ΦΠΑ, εμείς που τα στέλνουμε σε δημόσια δεν θα δούμε καμία καλυτέρευση. Πιστεύετε πραγματικά ότι μας συμφέρει το 23% στην παιδεία ή ότι επειδή κάποιοι από εμάς δεν το πληρώνουμε (ακόμα), δεν τρέχει τίποτα?

 

Σας θυμίζω ότι δεν υπάρχει πρόταση στο τραπέζι για ναι στο ΦΠΑ των ιδιωτικών σχολείων, αλλά όχι στο ΦΠΑ των φροντιστηρίων, των ωδείων, των σχολών μπαλέτου κλπ. Αυτή τη στιγμή είναι όλα ή τίποτα. Όπως θα αναγκαστούν να πληρώσουν ΦΠΑ αυτοί που στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία, έτσι θα αναγκαστούμε να πληρώσουμε και οι υπόλοιποι για τις εξωσχολικές μας δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι μια.

Τα ιδιωτικα σχολεια, τα φροντιστηρια ειναι επιχειρησεις καθαρα κερδοσκοπικες, δεν υπαγονται σε κανεναν δημοσιο φορεα και δεν εχουν τις προυποθεσεις να απαλλαγουν απο το ΦΠΑ.

Και αυτα παντα συμφωνα με την κοινοτικη οδηγια, σε αντιθεση με ολα τα παραμυθια που μας πλασσαρουν προεκλογικα

Το παρεθεσε η carry αλλα δεν σας συμφερει η αληθεια.

 

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, αυτη ειναι η αληθεια.

 

Η αποψη μου ειναι οτι καλως μπηκε το ΦΠΑ. Οπως σε ολες τις επιχειρησεις.Το θεμα ειναι εαν θα μπορουσε να μπει μικροτερο. Αυτο ισως.

 

Εδω ο κοσμος πειναει , ειμαστε πρωτη χωρα στη φτωχεια, δεν εχουμε υγεια, δεν εχουμε νοσοκομεια , 350.000 εχουν μπει στην ανθρωπιστικη κριση, ανασφαλιστοι ηταν πολλοι.

Δεν θα κανουμε και διαδηλωση για τα ιδωτικα σχολεια και τα φροντιστηρια.

Ας συνεισφερουμε και οι εχοντες λιγο.

 

Mariab ολα αυτα που εγραψες ειναι σαν να ακουω συγκεριμενους πολτικους,

 

 

 

Κατά την Ευρωπαϊκή νομοθεσία λοιπόν η εκπαίδευση δεν είναι υπηρεσία στην οποία αρμόζει καν ο ΦΠΑ, γι' αυτό και είναι μηδενικός. Κατά τη γνώμη μου και τα βιβλία θα έπρεπε να είναι στο 0%.

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό να ανακληθεί το μέτρο γιατί (α) είναι δεδομένο ότι θα πέσει στα δικαστήρια και (β) όλη η αντιπολίτευση είναι εναντίον και λέει ότι θα το καταργήσει.

Εμένα με νοιάζει ότι μιλάμε για ένα μέτρο το οποίο αντίκειται σε οδηγία της ΕΕ την οποία έχουμε δεχθεί και υπογράψει και το οποίο είναι καθαρά "εκδικητικό" απέναντι στην ιδιωτική εκπαίδευση. Αυτό είναι το σημαντικό.

__________________

Κατά την Ευρωπαϊκή νομοθεσία λοιπόν η εκπαίδευση δεν είναι υπηρεσία στην οποία αρμόζει καν ο ΦΠΑ, γι' αυτό και είναι μηδενικός.

 

Το θέμα είναι ότι γίνεται όλο αυτό καθαρά για λόγους ιδεοληπτικούς. Δεν εξυπηρετεί κανέναν και κυρίως είναι αντισυνταγματικό. Νομίζω ότι θα πρέπει να γίνουν κινήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση. Να οργανωθούμε οι γονείς των ιδιωτικών και να πάμε δικαστικά.

Που τα στηριζεις τα παραπανω??

 

 

FERBY εχω να σου πω πολλα ανεκδοτα .

Υπαρχουν πολλες επιχειρησεις που εχουν ενσωματωσει την αυξηση του ΦΠΑ.

Πρωτα απο ολα το Lidl . Δεν το εχεις ακουσει στη διαφημισεις??

 

Και φυσικα εχουν τεραστια κερδη και περιθωρια για απορροφηση του ΦΠΑ αρκετα ιδιωτικα σχολεια. Ξερουν οτι θα χασουν πελατεια και γιαυτο πιεζουν τους πολιτικους συγκεριμενων κομματων που εαν διαβασεις τα βιογραφικα των υπουργων ηταν οι περισσοτεροι απο κολλεγια η πανεπιστημια εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι μια.

Τα ιδιωτικα σχολεια, τα φροντιστηρια ειναι επιχειρησεις καθαρα κερδοσκοπικες, δεν υπαγονται σε κανεναν δημοσιο φορεα και δεν εχουν τις προυποθεσεις να απαλλαγουν απο το ΦΠΑ.

Και αυτα παντα συμφωνα με την κοινοτικη οδηγια, σε αντιθεση με ολα τα παραμυθια που μας πλασσαρουν προεκλογικα

Το παρεθεσε η carry αλλα δεν σας συμφερει η αληθεια.

Λίγο περίεργη η λογική σου. Το ότι δεν υπάρχει κοινοτική οδηγία που να εξαιρεί τα ιδιωτικά σχολεία από την επιβολή ΦΠΑ δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε εμείς, ως Ελλάδα, να συνεχίσουμε να τα εξαιρούμε.

 

Και για τα τρόφιμα και για τα παπούτσια και για τα βιβλία δεν υπάρχει κοινοτική οδηγία που να λέει ότι μπορούν να εξαιρεθούν του ΦΠΑ, αλλά πολλές χώρες τα εξαιρούν.

 

Η κάθε χώρα παίρνει τις αποφάσεις που πιστεύει πως εξυπηρετούν καλύτερα τους σκοπούς της. Εμείς ας πούμε επιλέξαμε να έχουμε φτηνότερο μοσχάρι αντί να έχουμε φτηνότερα φροντιστήρια.

 

Επίσης έχουμε φτηνά τσιγάρα. Σπουδαίο πράγμα οι προτεραιότητες τελικά.

 

Υπαρχουν πολλες επιχειρησεις που εχουν ενσωματωσει την αυξηση του ΦΠΑ.

Πρωτα απο ολα το Lidl . Δεν το εχεις ακουσει στη διαφημισεις??

Γιατί όλοι γνωρίζουμε πως οι διαφημίσεις λένε πάντα την αλήθεια... :-P :-P :-P

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι μια.

Τα ιδιωτικα σχολεια, τα φροντιστηρια ειναι επιχειρησεις καθαρα κερδοσκοπικες, δεν υπαγονται σε κανεναν δημοσιο φορεα και δεν εχουν τις προυποθεσεις να απαλλαγουν απο το ΦΠΑ.

Και αυτα παντα συμφωνα με την κοινοτικη οδηγια, σε αντιθεση με ολα τα παραμυθια που μας πλασσαρουν προεκλογικα

Το παρεθεσε η carry αλλα δεν σας συμφερει η αληθεια.

 

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, αυτη ειναι η αληθεια.

 

Η αποψη μου ειναι οτι καλως μπηκε το ΦΠΑ. Οπως σε ολες τις επιχειρησεις.Το θεμα ειναι εαν θα μπορουσε να μπει μικροτερο. Αυτο ισως.

 

Εδω ο κοσμος πειναει , ειμαστε πρωτη χωρα στη φτωχεια, δεν εχουμε υγεια, δεν εχουμε νοσοκομεια , 350.000 εχουν μπει στην ανθρωπιστικη κριση, ανασφαλιστοι ηταν πολλοι.

Δεν θα κανουμε και διαδηλωση για τα ιδωτικα σχολεια και τα φροντιστηρια.

Ας συνεισφερουμε και οι εχοντες λιγο.

 

Mariab ολα αυτα που εγραψες ειναι σαν να ακουω συγκεριμενους πολτικους,

 

 

 

 

Που τα στηριζεις τα παραπανω??

 

 

FERBY εχω να σου πω πολλα ανεκδοτα .

Υπαρχουν πολλες επιχειρησεις που εχουν ενσωματωσει την αυξηση του ΦΠΑ.

Πρωτα απο ολα το Lidl . Δεν το εχεις ακουσει στη διαφημισεις??

 

Και φυσικα εχουν τεραστια κερδη και περιθωρια για απορροφηση του ΦΠΑ αρκετα ιδιωτικα σχολεια. Ξερουν οτι θα χασουν πελατεια και γιαυτο πιεζουν τους πολιτικους συγκεριμενων κομματων που εαν διαβασεις τα βιογραφικα των υπουργων ηταν οι περισσοτεροι απο κολλεγια η πανεπιστημια εξωτερικου.

 

Δεν ξέρω σε ποιους πολιτικούς αναφέρεσαι. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλοί σκεπτόμενοι άνθρωποι που λεν τα ίδια με εμένα. Από την άλλη, επειδή έχω σοβαρές αμφιβολίες για το αν υπάρχουν σκεπτόμενοι πολιτικοί, μάλλον δεν έχεις ακούσει από πολιτικούς αυτά που λέω εγώ. Σίγουρα πάντως δεν θα τα έχεις ακούσει και να τα εννοούν. Κατά τα άλλα σαφώς και τα λεγόμενα όλων μας αντικατοπτρίζουν συγκεκριμένες πολιτικές θέσεις και κατευθύνσεις. Αυτό είναι φυσικό. Η πολιτική είναι κομμάτι της ζωής και έτσι πρέπει. Οι παρωπίδες και ο φανατισμός είναι το λάθος.

 

Φαντάζομαι ότι με τον όρο έχοντες απευθύνεσαι προφανώς σε εμάς που γράφουμε σε αυτό το φόρουμ και βεβαίως όπως είδα συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου. Τον καιρό που είμαι στο φόρουμ έχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι είμαστε υπάλληλοι (ιδιωτικοί ή δημόσιοι) και ελεύθεροι επαγγελματίες. Δεν έχω καταλάβει να συμμετέχουν κάποιοι εξαιρετικά πλούσιοι, ή και να συμμετέχουν θα είναι μειοψηφία.

 

Εμείς λοιπόν οι έχοντες μισθωτοί και ελεύθεροι επαγγελματίες μέχρι σήμερα συνεισφέρουμε συνεχώς. Δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς κάνει κάτι διαφορετικό. Εδώ ζούμε όλοι. Έχουμε όμως κάθε δικαίωμα να κριτικάρουμε το εάν η συνεισφορά μας δαπανάται σωστά και προφανώς αυτό δεν συμβαίνει. Έχω την αίσθηση ότι εάν συνέβαινε το αντίθετο μετά από 5 χρόνια κρίσης δεν θα είμασταν εδώ να συζητάμε αυτά που συζητάγαμε πριν 5 χρόνια.

 

Αναφορικά με την συγκεκριμένη πολυεθνική αλυσίδα που αναφέρεις. Για κάποιο λόγο είμαι σίγουρη ότι όταν μία πολυεθνική αναφέρει ότι θα απορροφήσει κάποιο κόστος, κάπου κρύβεται μία μείωση μισθών. Δεν έχω ακούσει ποτέ για πολυεθνικές οι οποίες ηθελημένα μειώνουν το κέρδος τους.

 

Το εάν είναι νόμιμο ή όχι το να μπει ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση είναι ένα θέμα και το εάν είναι σωστό να επιβαρυνθεί ακόμη περισσότερο μία μερίδα καταναλωτών (=πολιτών) είναι μία άλλη συζήτηση. Μην τα συγχέεις.

 

Επίσης, εάν θεωρήσουμε ότι όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις πρέπει να υπαχθούν σε ΦΠΑ, υποθέτω ότι θέλεις αυτό να συμπεριλάβει όλες τις επιχειρήσεις, άρα και την προσχολική εκπαίδευση (παιδικούς και βρεφονηπιακούς). Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο περίεργη η λογική σου. Το ότι δεν υπάρχει κοινοτική οδηγία που να εξαιρεί τα ιδιωτικά σχολεία από την επιβολή ΦΠΑ δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε εμείς, ως Ελλάδα, να συνεχίσουμε να τα εξαιρούμε.

 

:-P

Μονο που αυτη ειναι η λογικη της ΕΕ και οχι δικη μου.

Και ειδκα οταν ενα κρατος ελεγχετε ασφυκτικα σε καθε νομοσχεδιο, πριν καν την ψηφιση του.

Οταν ενας κρατος εχει χασει την κυριαρχια του-

αυτο ειναι κοινως αποδεκτο απο ολα τα κομματα για οσες εχουν ακομα αντιρρησεις-δεν μπορει να πηγαινει αντιθετα σε κοινοτικες οδηγιες που αφορουν ολα τα κρατη μελη της ΕΕ.

 

 

Εμείς ας πούμε επιλέξαμε να έχουμε φτηνότερο μοσχάρι αντί να έχουμε φτηνότερα φροντιστήρια.

 

Και πολυ σωστα καναμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω σε ποιους πολιτικούς αναφέρεσαι. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλοί σκεπτόμενοι άνθρωποι που λεν τα ίδια με εμένα. Από την άλλη, επειδή έχω σοβαρές αμφιβολίες για το αν υπάρχουν σκεπτόμενοι πολιτικοί, μάλλον δεν έχεις ακούσει από πολιτικούς αυτά που λέω εγώ. Σίγουρα πάντως δεν θα τα έχεις ακούσει και να τα εννοούν. Κατά τα άλλα σαφώς και τα λεγόμενα όλων μας αντικατοπτρίζουν συγκεκριμένες πολιτικές θέσεις και κατευθύνσεις. Αυτό είναι φυσικό. Η πολιτική είναι κομμάτι της ζωής και έτσι πρέπει. Οι παρωπίδες και ο φανατισμός είναι το λάθος.

 

Φαντάζομαι ότι με τον όρο έχοντες απευθύνεσαι προφανώς σε εμάς που γράφουμε σε αυτό το φόρουμ και βεβαίως όπως είδα συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου. Τον καιρό που είμαι στο φόρουμ έχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι είμαστε υπάλληλοι (ιδιωτικοί ή δημόσιοι) και ελεύθεροι επαγγελματίες. Δεν έχω καταλάβει να συμμετέχουν κάποιοι εξαιρετικά πλούσιοι, ή και να συμμετέχουν θα είναι μειοψηφία.

 

Εμείς λοιπόν οι έχοντες μισθωτοί και ελεύθεροι επαγγελματίες μέχρι σήμερα συνεισφέρουμε συνεχώς. Δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς κάνει κάτι διαφορετικό. Εδώ ζούμε όλοι. Έχουμε όμως κάθε δικαίωμα να κριτικάρουμε το εάν η συνεισφορά μας δαπανάται σωστά και προφανώς αυτό δεν συμβαίνει. Έχω την αίσθηση ότι εάν συνέβαινε το αντίθετο μετά από 5 χρόνια κρίσης δεν θα είμασταν εδώ να συζητάμε αυτά που συζητάγαμε πριν 5 χρόνια.

 

Αναφορικά με την συγκεκριμένη πολυεθνική αλυσίδα που αναφέρεις. Για κάποιο λόγο είμαι σίγουρη ότι όταν μία πολυεθνική αναφέρει ότι θα απορροφήσει κάποιο κόστος, κάπου κρύβεται μία μείωση μισθών. Δεν έχω ακούσει ποτέ για πολυεθνικές οι οποίες ηθελημένα μειώνουν το κέρδος τους.

 

Το εάν είναι νόμιμο ή όχι το να μπει ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση είναι ένα θέμα και το εάν είναι σωστό να επιβαρυνθεί ακόμη περισσότερο μία μερίδα καταναλωτών (=πολιτών) είναι μία άλλη συζήτηση. Μην τα συγχέεις.

 

Επίσης, εάν θεωρήσουμε ότι όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις πρέπει να υπαχθούν σε ΦΠΑ, υποθέτω ότι θέλεις αυτό να συμπεριλάβει όλες τις επιχειρήσεις, άρα και την προσχολική εκπαίδευση (παιδικούς και βρεφονηπιακούς). Σωστά;

 

Εσυ μιλησες για αντισυντσγματικοτητα και αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο ειναι οτι ερχεται σε αντιθεση με την οδηγια της ΕΕ και οτι αυτα υποστηριζει η αντιπολιτευση.

Τα ιδιωτικα σχολεια ισως να εβγαιναν αντισυνταγματικα.

Ομως ολα αυτα που εγραψες συμφωνα με την εγκυκλιο που παρεθεσε μια κοπελα στην αρχη και συμφωνα με το site παρεθεσε η αλλη κοπελα δεν ισχυουν.

Αλλα τα προσπερασες .

Οχι να μην μιλαμε για παρωπιδες.

 

Αν εμιαι στην κατηγορια που μπορω να πηγαινω τα παιδια μου σε ιδιωτικο σχολειο σιγουρα σημερα ειμαι στους εχοντες οταν η ανεργια εχει φτασει στο 30% και στους νεους στο 60%, και κατεχουμε πρωτια στα πενιχρα εισοδηματα.

Οταν υπαρχουν παιδια που λυποθυμουν απο την πεινα, οταν υπαρχουν συσσιτια και καρτες συτισης, οταν τα νοσοκομεια υπολειτουργουν και οι πεθαινουν ανθρωποι απο την αδυναμια πληρωμης των φαρμακων.

Προσφατα ακουσα για φαρμακοποιο ακαλυπτο ασφαλιστικα που πεθανε η γυναικα του επειδη δεν ειχε χρηματα να πληρωσει τα φαρμακα για τον καρκινο.

Και εαν γνωριζεις οι τιμες τους ειναι υψηλες

Σε συγκριση με αυτους τους ανθρωπους που ειναι παρα πολλοι εαν εγω εχω την δυνατοτητα να παω σε ιδιωτικο εμιαι απο τους εχοντες.

Δεν μπορει οι αλλοι να μην εχουν να φανε και να ειρωνευομαστε καποιοι και την μη αυξηση σε καποιο ειδος φαγητου.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ενημερωτικά, τα LIDL αύξησαν τις τιμές μια βδομάδα πριν την επιβολή του ΦΠΑ και μετά βγήκαν και είπαν ότι δεν θα αυξήσουν τις τιμές και θα απορροφήσουν το ΦΠΑ. Έχει ήδη παρέμβει αυτεπαγγέλτως εισαγγελέας.

Link to comment
Share on other sites

FERBY εχω να σου πω πολλα ανεκδοτα .

Υπαρχουν πολλες επιχειρησεις που εχουν ενσωματωσει την αυξηση του ΦΠΑ.

Πρωτα απο ολα το Lidl . Δεν το εχεις ακουσει στη διαφημισεις??

 

Και φυσικα εχουν τεραστια κερδη και περιθωρια για απορροφηση του ΦΠΑ αρκετα ιδιωτικα σχολεια. Ξερουν οτι θα χασουν πελατεια και γιαυτο πιεζουν τους πολιτικους συγκεριμενων κομματων που εαν διαβασεις τα βιογραφικα των υπουργων ηταν οι περισσοτεροι απο κολλεγια η πανεπιστημια εξωτερικου.

 

Καταρχάς τα Lidl έκαναν πρώτα τις αυξήσεις στα προϊόντα τους και μετά πούλησαν το παραμύθι ότι απορρόφησαν το ΦΠΑ.

 

http://www.triklopodia.gr/lidl-afxise-tis-times-ke-diafimizi-pos-charizi-fpa-dite-tin-apodixi-foto/

 

(μην πιστεύεις τα πάντα στις διαφημίσεις .... :lol:)

 

Επίσης τα ιδιωτικά σχολεία δεν έχουν τεράστια κέρδη! Έχουν κάποιο κέρδος που λογικό είναι να έχουν. Δεν έχουν περιθώριο να ρίξουν τις τιμές τόσο ώστε ουσιαστικά να είναι σαν να έχει απορροφηθεί το ΦΠΑ χωρίς να ρίξει μισθούς σε προσωπικό και ποιότητα παροχών. Τα πολύ ακριβά σχολεία εξαιρούνται ... ή και να μην εξαιρούνται οι περισσότεροι πολλοί πλούσιοι νοιάστηκαν για το κόστος του ΦΠΑ.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μιλησες για αντισυντσγματικοτητα και αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο ειναι οτι ερχεται σε αντιθεση με την οδηγια της ΕΕ και οτι αυτα υποστηριζει η αντιπολιτευση.

Τα ιδιωτικα σχολεια ισως να εβγαιναν αντισυνταγματικα.

Ομως ολα αυτα που εγραψες συμφωνα με την εγκυκλιο που παρεθεσε μια κοπελα στην αρχη και συμφωνα με το site παρεθεσε η αλλη κοπελα δεν ισχυουν.

Αλλα τα προσπερασες .

Οχι να μην μιλαμε για παρωπιδες.

 

Αν εμιαι στην κατηγορια που μπορω να πηγαινω τα παιδια μου σε ιδιωτικο σχολειο σιγουρα σημερα ειμαι στους εχοντες οταν η ανεργια εχει φτασει στο 30% και στους νεους στο 60%, και κατεχουμε πρωτια στα πενιχρα εισοδηματα.

Οταν υπαρχουν παιδια που λυποθυμουν απο την πεινα, οταν υπαρχουν συσσιτια και καρτες συτισης, οταν τα νοσοκομεια υπολειτουργουν και οι πεθαινουν ανθρωποι απο την αδυναμια πληρωμης των φαρμακων.

Προσφατα ακουσα για φαρμακοποιο ακαλυπτο ασφαλιστικα που πεθανε η γυναικα του επειδη δεν ειχε χρηματα να πληρωσει τα φαρμακα για τον καρκινο.

Και εαν γνωριζεις οι τιμες τους ειναι υψηλες

Σε συγκριση με αυτους τους ανθρωπους που ειναι παρα πολλοι εαν εγω εχω την δυνατοτητα να παω σε ιδιωτικο εμιαι απο τους εχοντες.

Δεν μπορει οι αλλοι να μην εχουν να φανε και να ειρωνευομαστε καποιοι και την μη αυξηση σε καποιο ειδος φαγητου.

Τα φάρμακα για τους καρκινοπαθείς είναι δωρεάν. Το θέμα είναι ότι η κατάσταση του κράτους είναι τόσο κακή που δεν έχει χρήματα να δώσει στα νοςοκομεια για αγορά φαρμάκων κι έτσι υπάρχουν ελλείψεις. Τα νοσοκομεία έχουν απόθεμα εώς 10 Οκτωβρίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορει οι αλλοι να μην εχουν να φανε και να ειρωνευομαστε καποιοι και την μη αυξηση σε καποιο ειδος φαγητου.

 

Δεν την καταλαβαίνω πραγματικά τη λογική σου. Δηλαδή με βάση αυτά που λες ... εφόσον έχω να πάρω μοσχάρι που είναι ΑΚΡΙΒΟ κρέας είμαι στους έχοντες και όχι σε αυτούς που πεινάνε.... οπότε ας βάλουμε φουλ ΦΠΑ και στο μοσχάρι. Α!!!!! Και το ψάρι μην ξεχάσουμε!:cool:

 

Από εδώ και πέρα απαντάω γενικά και όχι προσωπικά σε εσένα summer wine.

Θα έπρεπε να έχουμε λίγο κριτική σκέψη σε ό,τι μας πλασάρουν. Δλδ στο χοιρινό κρέας υπάρχει ΦΠΑ αλλά μόνο στο εγχώριο. Επίσης στο μοσχαρίσιο κρέας έριξαν το ΦΠΑ γιατί το 85% καλύπτεται από εισαγωγές. Όλα για την Ελλαδίτσα μας κατά τ' άλλα. Καταστρέφουμε και την παιδεία (ιδιωτική και δημόσια) για να έχουμε κι άλλα πρόβατα να μας ψηφίζουν και να περνάμε ό,τι θέλουμε χωρίς να μας κρίνει κανείς!

 

Θα μπορούσα να γράφω ατελείωτα για το πόσο λάθος είναι αυτό το μέτρο με το 23% στην εκπαίδευση αλλά δε νομίζω ότι έχει νόημα. Δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται κανείς να ακούσει επιχειρήματα γιατί το μυαλό πολλών είναι κολλημένο στο γεγονός ότι υπάρχουν γονείς που μπορούν να στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό σχολείο ενώ αυτοί δε μπορούν. Κι αντί να σκεφτούν ότι στην ουσία καλό τους κάνουν όλοι αυτοί οι γονείς που πληρώνουν φόρους για να φοιτούν τα ΔΙΚΑ τους παιδιά στα δημόσια σχολεία ... και να πηγαίνουν σε ένα δημόσιο με λιγότερους μαθητές ... ότι αυτοί οι γονείς πληρώνουν μέχρι και τα βιβλία που σε αυτούς παρέχονται δωρεάν ... σκέφτονται: 'σκιστε τους ... κάντε τους να πληρώσουν τους άτιμους τους "λεφτάδες" ... για να υποφέρουν κι αυτοί όπως εμείς!'.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα, καιρος να μπει ΦΠΑ και στους ιδιώτες γιατρούς... Αφού υπάρχουν δημόσια νοσοκομεια, έτσι δεν είναι;;;

 

Βεβαίως! Να μπει τέτοιο φπα στα ιδιωτικά νοσοκομεια που να μην αντέχει κανείς "λεφτάς" να πηγαίνει εκεί! Όλοι στα δημόσια νοσοκομεία λοιπόν και όλοι στα δημόσια σχολεία .... να δω ποιος θα κλαίει μετά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν εμιαι στην κατηγορια που μπορω να πηγαινω τα παιδια μου σε ιδιωτικο σχολειο σιγουρα σημερα ειμαι στους εχοντες οταν η ανεργια εχει φτασει στο 30% και στους νεους στο 60%, και κατεχουμε πρωτια στα πενιχρα εισοδηματα.

Ωραία, να φορολογηθείς με μεγαλύτερο συντελεστή. Πού είναι το πρόβλημα; Συγκεκριμένα προτείνω οι εργαζόμενοι να μην έχουν αφορολόγητο, αλλά να φορολογούμαστε όλοι από το πρώτο ευρώ. Αλλά να φορολογούμαστε με βάση το εισόδημα, όχι τις επιλογές μας. Γιατί εσύ μπορεί να έχεις κάποια έξτρα χρήματα και να αποφασίζεις να τα δώσεις σε σχολικά δίδακτρα, ενώ εγώ να έχω περισσότερα χρήματα από εσένα και να τα τρώω σε ταξίδια στο εξωτερικό. Με ποιο σκεπτικό φορολογούμαστε διαφορετικά;

 

Εντελώς ενημερωτικά, τα LIDL αύξησαν τις τιμές μια βδομάδα πριν την επιβολή του ΦΠΑ και μετά βγήκαν και είπαν ότι δεν θα αυξήσουν τις τιμές και θα απορροφήσουν το ΦΠΑ. Έχει ήδη παρέμβει αυτεπαγγέλτως εισαγγελέας.

Όχι που θα απορροφούσαν τον ΦΠΑ :rolleyes:

 

Βεβαίως! Να μπει τέτοιο φπα στα ιδιωτικά νοσοκομεια που να μην αντέχει κανείς "λεφτάς" να πηγαίνει εκεί! Όλοι στα δημόσια νοσοκομεία λοιπόν και όλοι στα δημόσια σχολεία .... να δω ποιος θα κλαίει μετά!

Σκέψου μόνο τι έχει να γίνει στα δημόσια μαιευτήρια... Χαμός.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα εχει αυτοκαταργηθει την στιγμη που ο πρων πρωθυπουργος που με σπουδη ακουσα σε ραδιοφωνικη εκπομπη να υπεραμυνεται της επιβολης 23% στην ιδιωτικη εκπαιδευση αφου όπως ειπε έπρεπε να προστατευθουν τα παιδακια που δεν εχουνε φαγητο διοτι η ιδιωτικη παιδει ειναι πολυτελεια μπορστα στην καταναλωση μοσχαρλισου κρεατος , στην συνεχεια έγραψε τα παιδακια του σε ιδιωτικα σχολεια...

Συμπερασματα..α) ειναι φυτο φαγοι και δεν ενδιαφερονται για το μοσχαρισιο κρεας

β) μας θεωρουνε όλους μοσχαρια οποτε η ανακολουθια πραξεων-λόγων δεν θεωρειται επικινδυνη...

Αντι να ξεσπαθωουν καποιοι εδω μεσα κατα της ιδιωτικης παιδεις και να θεωρουν ότι ειναι δικαιο το μετρο της επιβολης αυξημενου ΦΠΑ ας απαντησουμε στο βασικο ερωτημα...τι βλάπτει την ΔΗΜΟΣΙΑ εικπαιδευση? Τα κενα μήπως?? Το γεγονος οτι καποια σχολεια δεν ανοιξαν λόγω ελλειψης καθηγητων?? ή μήπως βλάπτει την δημοσια εκπαιδευση το να μην αυξανεται ο Φπα στην ιδιωτικη?? Αντι να φτιαξουν την δημοσια εκπαιδευση, χαντακωνουν ΚΑΙ την ιδιωτικη για λόγους ικανοποιησης του λαικου αισθηματος...και μετα στελνουν τα παιδια τους στα ακριβα ιδιωτικα...ειλικρινα ΜΑΣ λυπαμαι ως λαο...εχουμε τους ηγετες που μας αξιζουν...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματα..α) ειναι φυτοφαγοι και δεν ενδιαφερονται για το μοσχαρισιο κρεας

β) μας θεωρουνε όλους μοσχαρια οποτε η ανακολουθια πραξεων-λόγων δεν θεωρειται επικινδυνη...

Θα το παίξω 50-50.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μιλησες για αντισυντσγματικοτητα και αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο ειναι οτι ερχεται σε αντιθεση με την οδηγια της ΕΕ και οτι αυτα υποστηριζει η αντιπολιτευση.

Τα ιδιωτικα σχολεια ισως να εβγαιναν αντισυνταγματικα.

Ομως ολα αυτα που εγραψες συμφωνα με την εγκυκλιο που παρεθεσε μια κοπελα στην αρχη και συμφωνα με το site παρεθεσε η αλλη κοπελα δεν ισχυουν.

Αλλα τα προσπερασες .

Οχι να μην μιλαμε για παρωπιδες.

 

Αν εμιαι στην κατηγορια που μπορω να πηγαινω τα παιδια μου σε ιδιωτικο σχολειο σιγουρα σημερα ειμαι στους εχοντες οταν η ανεργια εχει φτασει στο 30% και στους νεους στο 60%, και κατεχουμε πρωτια στα πενιχρα εισοδηματα.

......

 

Δεν έχω καμία πρόθεση να μπω στη λογική συμπολίτευση - αντιπολίτευση. Το έχουμε κάνει 40 χρόνια και είδαμε τα λαμπρά αποτελέσματα. Άλλωστε δεν έχει κανένα νόημα πλέον. Τον ΕΝΦΙΑ η προηγούμενη κυβέρνηση τον εφήρμοσε, η νυν τον διατήρησε, πιθανότατα η όποια επόμενη θα τον αυξήσει κιόλας. Λυπάμαι, λοιπόν, αλλά δεν βλέπω τις διαφορές που βλέπεις εσύ.

 

Δεν έχω πρόθεση να αμφισβητήσω το άρθρο που ανέβηκε περί αντισυνταγματικότητας. Είχα λάθος και το δέχομαι. Όμως, το ότι κάτι είναι νόμιμο δεν σημαίνει ότι πρέπει να εφαρμοσθεί. Και ο ΕΝΦΙΑ νόμιμος είναι. Πού το πάμε λοιπόν; Ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό;

 

Σχετικά με το ποιος είναι ο έχοντας, λυπάμαι καλή μου αλλά δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, εξ' ορισμού. Δεν έχω περιουσία. Κυριολεκτικά. Μέχρι και η εφορία συμφωνεί μαζί μου. Πολύ συνειδητά τα χρήματα που βγάζω τα ξοδεύω για την μόρφωση των παιδιών μου. Αυτό δεν με κάνει έχοντα. Με κάνει απλώς έναν άνθρωπο που συνεχίζει να αμοίβεται για τη δουλειά του.

 

Επίσης, το σκεπτικό ότι αφού μπορείς να πληρώσεις 100 ευρώ δίδακτρα, μπορείς να πληρώσεις και 123, δεν μπορώ να το καταλάβω. Από που συμπεραίνουμε ότι όταν έχω 100 έχω και 123; Κατά τον ίδιο τρόπο, αν μπορώ να πληρώσω 100 ΕΝΦΙΑ θα μπορώ να πληρώσω και 150. Ας τα αυξήσουμε όλα λοιπόν.

 

Ωραία, να φορολογηθείς με μεγαλύτερο συντελεστή. Πού είναι το πρόβλημα; Συγκεκριμένα προτείνω οι εργαζόμενοι να μην έχουν αφορολόγητο, αλλά να φορολογούμαστε όλοι από το πρώτο ευρώ. Αλλά να φορολογούμαστε με βάση το εισόδημα, όχι τις επιλογές μας. Γιατί εσύ μπορεί να έχεις κάποια έξτρα χρήματα και να αποφασίζεις να τα δώσεις σε σχολικά δίδακτρα, ενώ εγώ να έχω περισσότερα χρήματα από εσένα και να τα τρώω σε ταξίδια στο εξωτερικό. Με ποιο σκεπτικό φορολογούμαστε διαφορετικά;

 

...

 

Απολύτως λογικό.

 

...

Συμπερασματα..α) ειναι φυτο φαγοι και δεν ενδιαφερονται για το μοσχαρισιο κρεας

β) μας θεωρουνε όλους μοσχαρια οποτε η ανακολουθια πραξεων-λόγων δεν θεωρειται επικινδυνη...

..............

 

:-D:-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι μια.

Τα ιδιωτικα σχολεια, τα φροντιστηρια ειναι επιχειρησεις καθαρα κερδοσκοπικες, δεν υπαγονται σε κανεναν δημοσιο φορεα και δεν εχουν τις προυποθεσεις να απαλλαγουν απο το ΦΠΑ.

 

Τα φροντιστήρια υπάγονται στον ΕΟΠΠΕΠ που είναι δημόσιος φορέας, τα δε ιδιωτικά σχολεία στο Υπουργείο Παιδείας.

 

Διαβάζω επίσης στην Καθημερινή τα εξής:

 

Η υπαγωγή των διδάκτρων των ιδιωτικών σχολείων στην ανώτατη κλίμακα του ΦΠΑ 23% συνιστά δυσεξήγητη πολιτική απόφαση για τους παρακάτω λόγους: Η κοινοτική οδηγία (άρθ. 132,θ) απαλλάσσει από τον συγκεκριμένο φόρο τη σχολική εκπαίδευση που πραγματοποιείται από οργανισμούς δημόσιου δικαίου (δημόσια σχολεία) ή από οργανισμούς που το ενδιαφερόμενο κράτος-μέλος αναγνωρίζει ότι έχουν παρεμφερείς σκοπούς (ιδιωτικά σχολεία). Στο άρθρο 133 που επικαλούνται οι υπέρμαχοι της επιβολής ΦΠΑ προβλέπεται η δυνατότητα επιβολής ΦΠΑ σε οργανισμούς μη δημοσίου δικαίου, στους οποίους όμως δεν αναγνωρίζεται ότι έχουν παρεμφερείς σκοπούς με αυτούς των δημοσίων σχολείων.

 

Τα ιδιωτικά σχολεία όχι μόνον έχουν παρεμφερείς σκοπούς, αλλά η ίδρυση και λειτουργία τους είναι συνταγματικά κατοχυρωμένες ως παρόχων τυπικής/υποχρεωτικής εκ του νόμου εκπαίδευσης. Τα ωρολόγια και αναλυτικά προγράμματα που είναι υποχρεωμένα να ακολουθούν ορίζονται από το κράτος και οι εκπαιδευτικοί πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στην ειδική επετηρίδα, ενώ το μισθολογικό και βαθμολογικό τους καθεστώς ακολουθεί αυτό των δημοσίων εκπαιδευτικών.

 

Εδώ ολόκληρο το άρθρο: http://www.kathimerini.gr/829259/article/epikairothta/ellada/apoyh-proklhtikh-kai-dyse3hghth-politikh-apofash

 

Τελικά ποιος έχει δίκιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Επέστρεψα κι εγώ κεφάτη από διακοπές και βλέπω ότι η συζήτηση έχει 'ανάψει'...

Δεν θα πω τη γνώμη μου, κανείς δεν θέλει να πληρώνει παραπάνω, εννοείται.

 

Θα ήθελα όμως λίγο να ξεκαθαρίσω την συνταγματική διάσταση -τουλάχιστον στα σημεία όπου υπάρχει συμφωνία στην ερμηνεία του συντάγματος-, γιατί έχω μία μικρή ευαισθησία.

 

Άρ. 16 του Συντάγματος

 

2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες. (Ο νομοθέτης ΔΕΝ κάνει διάκριση σε ιδιωτική και δημόσια παιδεία, εξ ου και τα ιδιωτικά σχολεία ελέγχονται απόλυτα από το κράτος και είναι υποχρεωμένα να λειτουργούν με τους κανόνες που το κράτος επιλέγει πχ. η ύλη και τα βιβλία είναι τα ίδια, οι ώρες διδασκαλίας οι ίδιες κλπ. Αν το σύνταγμά μας δεν ήθελε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, θα το έλεγε ρητά, όπως το λέει λίγο παρακάτω για την ανώτατη παιδεία. Επίσης δεν λέει ότι το Κράτος προστατεύει την ΔΗΜΟΣΙΑ παιδειά.

 

3.

4. Όλοι οι Έλληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια. Εδώ ρυθμίζεται η υποχρέωση του κράτους να παρέχει δωρεάν παιδειά

 

 

Η διάταξη αυτή (2) ερμηνεύεται ως συνταγματική υποχρέωση του κράτους να προωθεί με κάθε τρόπο την πρόσβαση στην παιδεία (ιδιωτική και δημόσια). Παρόμοιες διατάξεις έχουν τα περισσότερα ευρωπαϊκά συντάγματα, γι αυτό και η παιδεία δεν έχει ΦΠΑ σε καμία ευρωπαϊκή χώρα.

Η όλη συζήτηση που γίνεται για την συνταγματικότητα του ΦΠΑ στην εκπαίδευση, βασίζεται στην παρ.. 2 όχι στην παρ. 4 του άρ. 16. Με την επιβολή έμμεσου φόρου στους φορείς αυτού το δικαιώματος (γιατί άμεσος φόρος επιβάλλεται ήδη), το κράτος παραβιάζει τη συνταγματική του υποχρέωση να προωθεί και να στηρίζει την παιδεία (επαναλαμβάνω ιδιωτική και δημόσια).

Ας μην συγκρίνουμε με τον ΕΜΦΙΑ (που αποτελεί φόρο σε ένα συγκεκριμένο περιουσιακό στοιχεί, η οποία περιουσία μία χαρά φορολογείται κατά το σύνταγμα απλά μένει στον νομοθέτη να αποφασίσει πόσο θα φορολογηθεί και ο δικός μας το έχει λίγο παρακάνει) και με τη γενική φορολόγηση των υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Unpluged, είσαι νομικός? Μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν έχει βρεθεί να πει αυτά που λες αλλά ο καθένας ερμηνεύει το Σύνταγμα και τις οδηγίες της ΕΕ όπως νομίζει.

 

Δείτε και μια άλλη διάσταση του θέματος, αυτή του συμψηφισμού του ΦΠΑ.

 

https://tinyurl.com/gyrise-mpoymerangk-sto-ypoik

Link to comment
Share on other sites

Unplugged, είσαι νομικός? Μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν έχει βρεθεί να πει αυτά που λες αλλά ο καθένας ερμηνεύει το Σύνταγμα και τις οδηγίες της ΕΕ όπως νομίζει.

 

 

 

Εγώ αντέγραψα ακριβώς τις σχετικές διατάξεις του Συντάγματος, κυρίως για να διευκρινίσω ότι από το σύνταγμα δεν προστατεύεται απλά η δημόσια παιδεία αλλά η παιδεία γενικά. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς νομικός για να διαβάσει το άρ 16 του Συντάγματος και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα (εγώ βέβαια τυγχάνει να είμαι και νομικός).

 

Με αυτή τη βάση, η ΕΕ, επειδή αποφεύγει να έρθει σε αντίθεση με τα εσωτερικά συντάγματα, επιτρέπει στα κράτη μέλη να ΜΗΝ επιβάλλουν έμμεσους φόρους στην παιδεία, ενώ για άλλες υπηρεσίες είναι υποχρεωτικό.

 

Το εάν η επιβολή ΦΠΑ 23% είναι κάτι που δυσχεραίνει ανεπίτρεπτα την πρόσβαση στην εξ ίσου προστατευόμενη από το Σύνταγμα ιδιωτική παιδεία, είναι κάτι που μπορούμε να το συζητάμε ώρες, ο καθένας ανάλογα με την ιδεολογία του. Όλοι όμως πρέπει να συμφωνήσουμε ότι μία μικρή δυσκολία την δημιουργεί....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...