Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΠΑ Ιδιωτικά σχολεια


Recommended Posts

Αχ, δεν είχα καταλάβει ότι στο φόρουμ απαγορεύεται να συμμετέχει οποίος παίρνει μισθό που είναι μεγαλύτερος από αυτόν που παίρνει ο μέσος όρος. Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και να μου υποδείξει ποιο είναι το εισοδηματικό κριτήριο για τη συμμετοχή;[/quote

 

Δεν μίλησε κανένας για εισοδηματικά κριτήρια.Εγώ σχολίασα το "μεροκαματιάρηδες" γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά.....Αν λοιπόν βάσει κοινής λογικής θεωρείτε μεροκαματιάρηδες έναν άνθρωπο που μπορεί να διαθέσει κάποιες χιλιάδες ευρώ τον χρόνο για ένα ή δυο ή τρία παιδιά...τότε ναι...λυπάμαι....αλλά υπάρχει θέμα σοβαρό.Έχουμε χάσει κάθε σοβαρότητα και δεν έχουμε επίγνωση τι γίνεται δίπλα μας,στην χώρα μας.Δεν θα καταναλώσω άλλη φαιά ουσία.Ο καθένας διαβάζει και κρίνει...δεν ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΕΙ....Και τέλος αν επιλέγουμε να ζούμε στον μικρόκοσμο μας...καλά κάνουμε...αλλά να προσέχουμε τι λέμε,για να μην γινόμαστε και γραφικοί....Καλό βράδυ και καλή τύχη.

 

Υ.Γ. Και για να επεξηγήσω (όπως κάνουμε στα μικρά παιδιά) ,σαφώς κάποιος που έχει εισόδημα5000, 10000 ,15000ή 20000 ευρώ κτλ δεν νομίζω να μπορεί να στείλει το παιδί του σε ιδιωτικό σχολείο.Βάλε εφορίες,βάλε ΕΝΦΙΑ ,βάλε χαράτσια,λογαρισμούς,διατροφή κτλ)...Επομένως θέλω να πω πως σαφώς πρέπει να έχει για όλα αυτά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 50000 και άνω για να τα καταφέρει.Έτσι λοιπόν επανερχόμαστε στον σχολιασμό μου στην κοπελιά,που θεωρεί μεροκαματιάρηδες όλους αυτούς.....Ήμαρτον!Φυσικά και είναι εύποροι!Δεν έλυσαν το πρόβλημα της ζωής τους,αλλά φυσικά και είναι εύποροι και μπράβο τους.Δεν λέει κανείς το αντίθετο!Αλλά όχι και ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΙΑΡΗΔΕΣ!Είναι άκρως προσβλητικό για άνθρώπους που είναι πραγματικά του "μεροκάματου".Λίγη ενσυναίσθηση και επίγνωση της πραγματικότητας δεν βλάπτει..αντίθετα μας κάνεις περισσότερο ανθρώπους...παιδιά μεγαλώνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είχα σκοπό να πάρω θέση για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ήμαρτον πια με την τιμωρητική διάθεση ορισμένων απέναντι στους γονείς που επιλέγουν ιδιωτικό σχολείο. Αυτές πια οι κατσίκες του γείτονα έχουν πια βαρεθεί να τις ψοφάνε κάθε λίγο και λιγάκι. Δηλαδή αν κανένας δεν πήγαινε το παιδί του σε ιδιωτικό, θα ήταν καλύτερη η Παιδεία και η κοινωνία μας; γιατί τα βάζετε με εκείνους που τις 5 δραχμές που έχουν τις επενδύουν στην Παιδεία των παιδιών τους; αν τις έτρωγαν σουβλάκια θα τους τα φορολογούσατε διπλά κι αυτά δηλαδή ή τότε δεν θα πείραζε; Η Παιδεία δεν είναι είδος πολυτελείας, τα σχολεία αυτά ανάγκες καλύπτουν και μόρφωση παρέχουν. Δηλαδή γιατί αυτοί οι γονείς πρέπει να "πληρώσουν" για την επιλογή αυτή (κατά τον υπουργό); Θα πρέπει να "μετανιώσουν" δηλαδή επειδή απέρριψαν το δημόσιο σχολείο και το επίπεδό του; Ή μήπως δεν πειράζει να δίνουν μαύρα λεφτά σε ιδιαίτερα αρκεί να πάρουν απολυτήριο δημόσιου σχολείου; Αυτά τα πράγματα είναι ανήκουστα. Αν ήταν να μπει ένας έξτρα φόρος στο ιδιωτικό σχολείο με τις συνέπειες που αυτό θα έχει (γιατί θα έχει), θα μπορούσε να γίνει με λιγότερο μένος λες και κι αυτοί οι γονείς είναι μίασμα και τοξικοί. Να δούμε αν τελικά θα αισθανθούν καλύτερα κάποιοι όταν θα ψοφίσουν όλες οι κατσίκες. Αργά ή γρήγορα θα γίνει κι αυτό.

Πες τα κοπέλα μου!!!

Μάλλον θα ήταν καλύτερα να τα τρώω σε σουβλάκια όπως κανει, προφανώς ο κος Φίλης. Τότε θα ήταν ολα ΟΚ.

Λες κι εμείς οι "πλούσιοι" δε φορολογούμαστε για τα εισοδήματα μας ή τα βρίσκουμε στο δρόμο... Και πρέπει να τιμωρούμαστε. Και να φορολογούμαστε δίπλα για την ίδια υπηρεσία. Αλλά κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι και ο παιδικός σταθμός, το ωδείο, το μπαλέτο, οι ξένες γλώσσες, τα φροντιστήρια είναι κι αυτά ιδιωτική εκπαίδευση. Δε μιλάμε μόνο για τα ιδιωτικά σχολεία. Κι επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να ξανά πληρώνω φόρο σε κάτι για το οποίο ήδη φορολογούμαι.

Αλλά, όπως ειπώθηκε, η κυβέρνηση επιδοτεί τα μοσχάρια και φορολογεί την παιδεία ώστε να παραχθούν περισσότερα "μοσχάρια".

Άντε, γιατί σε λίγο θα ποινικοποιηθεί ο μισθός άνω των 1000 ευρώ και θα ντρεπόμαστε να πούμε πόσα παίρνουμε, λες και τα κλέβουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, δεν είχα καταλάβει ότι στο φόρουμ απαγορεύεται να συμμετέχει οποίος παίρνει μισθό που είναι μεγαλύτερος από αυτόν που παίρνει ο μέσος όρος. Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και να μου υποδείξει ποιο είναι το εισοδηματικό κριτήριο για τη συμμετοχή;[/quote

 

Δεν μίλησε κανένας για εισοδηματικά κριτήρια.Εγώ σχολίασα το "μεροκαματιάρηδες" γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά.....Αν λοιπόν βάσει κοινής λογικής θεωρείτε μεροκαματιάρηδες έναν άνθρωπο που μπορεί να διαθέσει κάποιες χιλιάδες ευρώ τον χρόνο για ένα ή δυο ή τρία παιδιά...τότε ναι...λυπάμαι....αλλά υπάρχει θέμα σοβαρό.Έχουμε χάσει κάθε σοβαρότητα και δεν έχουμε επίγνωση τι γίνεται δίπλα μας,στην χώρα μας.Δεν θα καταναλώσω άλλη φαιά ουσία.Ο καθένας διαβάζει και κρίνει...δεν ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΕΙ....Και τέλος αν επιλέγουμε να ζούμε στον μικρόκοσμο μας...καλά κάνουμε...αλλά να προσέχουμε τι λέμε,για να μην γινόμαστε και γραφικοί....Καλό βράδυ και καλή τύχη.

 

Υ.Γ. Και για να επεξηγήσω (όπως κάνουμε στα μικρά παιδιά) ,σαφώς κάποιος που έχει εισόδημα5000, 10000 ,15000ή 20000 ευρώ κτλ δεν νομίζω να μπορεί να στείλει το παιδί του σε ιδιωτικό σχολείο.Βάλε εφορίες,βάλε ΕΝΦΙΑ ,βάλε χαράτσια,λογαρισμούς,διατροφή κτλ)...Επομένως θέλω να πω πως σαφώς πρέπει να έχει για όλα αυτά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 50000 και άνω για να τα καταφέρει.Έτσι λοιπόν επανερχόμαστε στον σχολιασμό μου στην κοπελιά,που θεωρεί μεροκαματιάρηδες όλους αυτούς.....Ήμαρτον!Φυσικά και είναι εύποροι!Δεν έλυσαν το πρόβλημα της ζωής τους,αλλά φυσικά και είναι εύποροι και μπράβο τους.Δεν λέει κανείς το αντίθετο!Αλλά όχι και ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΙΑΡΗΔΕΣ!Είναι άκρως προσβλητικό για άνθρώπους που είναι πραγματικά του "μεροκάματου".Λίγη ενσυναίσθηση και επίγνωση της πραγματικότητας δεν βλάπτει..αντίθετα μας κάνεις περισσότερο ανθρώπους...παιδιά μεγαλώνουμε...

Η εμπάθεια σου για την ιδιωτική εκπαιδευςη είναι εμφανέστατη σε ολα τα θέματα που έχουν να κάνουν με τα ιδιωτικά σχολεία. Εγώ απλά ακολουθώ το παράδειγμα του αριστερού πρωθυπουργού... Που επιλέγει ιδιωτικό, αλλά τα "φτωχαδακια" τον ψηφίζουν για να βελτιώσει τη δημόσια παιδεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να πάρω θέση για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ήμαρτον πια με την τιμωρητική διάθεση ορισμένων απέναντι στους γονείς που επιλέγουν ιδιωτικό σχολείο. Αυτές πια οι κατσίκες του γείτονα έχουν πια βαρεθεί να τις ψοφάνε κάθε λίγο και λιγάκι. Δηλαδή αν κανένας δεν πήγαινε το παιδί του σε ιδιωτικό, θα ήταν καλύτερη η Παιδεία και η κοινωνία μας; γιατί τα βάζετε με εκείνους που τις 5 δραχμές που έχουν τις επενδύουν στην Παιδεία των παιδιών τους; αν τις έτρωγαν σουβλάκια θα τους τα φορολογούσατε διπλά κι αυτά δηλαδή ή τότε δεν θα πείραζε; Η Παιδεία δεν είναι είδος πολυτελείας, τα σχολεία αυτά ανάγκες καλύπτουν και μόρφωση παρέχουν. Δηλαδή γιατί αυτοί οι γονείς πρέπει να "πληρώσουν" για την επιλογή αυτή (κατά τον υπουργό); Θα πρέπει να "μετανιώσουν" δηλαδή επειδή απέρριψαν το δημόσιο σχολείο και το επίπεδό του; Ή μήπως δεν πειράζει να δίνουν μαύρα λεφτά σε ιδιαίτερα αρκεί να πάρουν απολυτήριο δημόσιου σχολείου; Αυτά τα πράγματα είναι ανήκουστα. Αν ήταν να μπει ένας έξτρα φόρος στο ιδιωτικό σχολείο με τις συνέπειες που αυτό θα έχει (γιατί θα έχει), θα μπορούσε να γίνει με λιγότερο μένος λες και κι αυτοί οι γονείς είναι μίασμα και τοξικοί. Να δούμε αν τελικά θα αισθανθούν καλύτερα κάποιοι όταν θα ψοφίσουν όλες οι κατσίκες. Αργά ή γρήγορα θα γίνει κι αυτό.

 

Μονο που το συγκεκριμενο παραδειγμα με την κατσικα , ισχυει αντιστροφα στην προκειμενη περιπτωση.

Και οχι μονο να ψoφησει η κατσικα του γειτονα η οποια εξασφαλιζειτ ην κυρια τροφη μια οικογενειας, αλλα και ο ιδιος ο γειτονας , εαν προκειται να θιχθουμε εμεις λιγο. Γιατι η ανεργια ειναι στα υψηλοτερα επιπεδα και υπαρχουν οικογενεις που δεν εχουν φαγητο να φανε.

 

Εαν καταλαβες καλα το ΦΠΑ στην ιδιωτικη εκπαιδευση ηταν το ισοδυναμο της αυξησης του ΦΠΑ στο κρεας.

Και φυσικα να ψοφησει ο γειτονας και ο φιλος μας και ο γνωστος μας, για να μην μειωθει σε εμας το εισοδημα μας. Τι μας ενδιαφερει?

Ειναι ακρως προκλητικο και πραγματικα υβριστικο την ιδια χρονικη στιγμη να μπαινει στο τραπεζι της διαπραγματευσης ΦΠΑ με πλειστηριασμοι πρωτης κατοικιας. Και ακολουθουν αμεσα το 5-ευρω του νοσοκομειου, η αναγκη για προσληψεις σε νοσκομεια και γενικα η δημοσια υγεια , ασφαλιστικο και αλλα πολλα που βαριεμαι πραγματικα να τα γραψω , ειδικα σε αυτο το θεμα γιατι αδικα θα χασω το χρονο μου.

 

elenip Απο την απλη λογικη και την επιγνωση της Ελληνικης πραγματικοτητας δεν θελει και πολυ μυαλο για να καταταξει καποιος σημερα αυτους που στελνουν τα παιδια τους στα ιδιωτικα σχολεια σε ευπορους και οχι μεροκαματιαρηδες.

Αν παλι δεν εχετε την λογικη αυτη, καντε ενα κοπο να δειτε τις στατιστικες.

Επισης δεν ειναι 200.000 ο αριθμος των παιδιων στην ιδιωτικη εκπαιδευση αλλα 80.000-85.000 σημερα. Και τo επιχειρημα οτι με την αυξηση του ΦΠΑ στα ιδιωτικα σχολεια θα επιβαρυνθει η δημοσια εκπαιδευση και ολη η επιχερηματολογια που εχει βασιστει πανω σε αυτο που ακουω στα καναλια ειναι ηλιθια. Ως συνηθως βεβαιια. Εκτος του οτι το ποσοστο ειναι πολυ μικρο και ενα παιδ επιλεον σε μια ταξη δεν αποτελει προβλημα και ανετα ενσωματωνεται, ο βασικος λογος ειναι οτι απλουστατα καποιος που σημερα μπορει και δινει 15000 για δυο παιδια σε ιδωτικα θα μπορεσει να δινει και 3500 ετησιως επιλεον κατα κανονα χωρις να αποκλειονται και οι εξαιρεσεις. Γιατι το το εισοδημα του σιγουρα θα ειναι ανω των 40.000.

Παρεπιπτοντως τα διωτικα λυκεια φετος εχουν μια μικρη αυξηση σε σχεση με το 2014. Γενικα φετος (μεχρι αυτη την στιγμη )κινειται η ιδιωτικη εκπαιδευση στα επιπεδα του 2013.-2014. Βεβαια οι οριακοι θα επιστρεψουν στην δημοσια εκπαιδευση, θα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.

 

Παραθετω το κειμενο που μας προτεινε η κοπελα παραπανω η AELIA . To κειμενο το εγραψε πατερας που στελνει τα παιδια του σε ιδωτικο.

Δεν ξερω εαν πραγματικα τα εννοει αυτα που γραφει, αλλα δεν ειναι η ουσια αυτη.

Η ουσια ειναι οτι θετει στις πραγματικες διαστασεις της την επιδραση της αυξησης του ΦΠΑ στα ιδιωτικα σημερα , και με λιγα λογια περιγραφει τον παραλογισμο και την προκλητικη συμπεριφορα των δημοσιογραφων της τηλεορασης και των καναλιων οταν θιγονται τα συμφεροντα τους, ενω ο κοσμος σημερα υποφερει. Δεν θα πω παλι ποσοι εχουν ενταχθει στην ανθρωπιστικη κριση και ποια ειναι τα εισοδηματικα κριτηρια γιατι μας ειναι αδιαφορα ολα αυτα.

 

Αποφασίζεις να κόψεις από αλλού για να πας το παιδί σου σε ιδιωτικό σχολείο. Έχεις όμως να κόψεις, τη στιγμή που άλλοι γύρω δεν έχουν. Είναι, στις μέρες που ζούμε, μία πολυτελής επιλογή. Από τη στιγμή που παίρνεις μία τέτοια απόφαση, θα πληρώσεις και το ΦΠΑ της, σε μία χώρα που στενάζει, που έχει στρατιές ανέργων, που έχει ηλικιωμένους να σιτίσει και πρόσφυγες να διαχειρισθεί.

Θα ήταν τελείως αλλιώς τα πράγματα -και η δική μου τοποθέτηση-, αν το κράτος σε υποχρέωνε να πας το παιδί σου σε ιδιωτικό σχολείο. Το κράτος σου παρέχει θέση στο δημόσιο. Το θρανίο είναι εκεί και περιμένει το παιδί σου. Αν εσύ δεν το στείλεις, είναι δική σου η ευθύνη.

Μου φαίνεται εξωπραγματική όλη αυτή η τάχα μου «εξέγερση» για το ΦΠΑ στα ιδιωτικά σχολεία, σε μία χώρα υπό κατάρρευση. Είναι εξέγερση των λίγων -κάτι σαν τους υπερασπιστές του «ναι» στο δημοψήφισμα- που τα κανάλια τους κάνουν να μοιάζουν πολλοί. Για τους γνωστούς προπαγανδιστικούς λόγους αλλά και για έναν ακόμη: γιατί αυτή η απόφαση πλήττει το σινάφι τους. Τους καναλάρχες και τους τηλεδημοσιογράφους τι νομίζετε ότι τους νοιάζει; Το 26% ανεργία; Αν θα πληρώσουν 13% παραπάνω στο Κολέγιο Ψυχικού είναι ο καημός τους. Πάλι καλά που δεν επιστράτευσαν και το Σάκη Ρουβά να κλαίει για τα δίδακτρα των τριών παιδιών του. (το εκαναν στη διαμαρτυρια του ΝΑΙ, μην τον κουραζουμε παλι)

Και, ειλικρινά, μου μοιάζει όλο αυτό με μία μορφή σύγχρονης ύβρεως.

Έξω έχει καταιγίδα.

Έξω έχει άστεγους που βρέχονται.

Κι εσύ μου μιλάς για το ΦΠΑ στο ιδιωτικό σχολείο του παιδιού σου;

Link to comment
Share on other sites

Άστεγοι και άποροι υπήρχαν πάντα. Γιατί τους θυμηθήκαμε έτσι ξαφνικά; Και γιατί πρέπει τους άστεγους και άπορους να τους συνδράμουν όσοι στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία (και φροντιστήρια - μην το ξεχνάμε αυτό) και όχι όλη η κοινωνία συνολικά; Ας αυξήσουμε τη φορολόγηση όλων μας κατά 10% ώστε να βοηθήσουμε τους άστεγους και τους άπορους. Ή έστω κλιμακωτά: 5% αύξηση φορολόγησης σε αυτούς που βγάζουν κάτω από 1000 ευρώ, 10% σε αυτούς που βγάζουν πάνω από 1000, 12% σε αυτούς που έχουν δεύτερο σπίτι ή αυτοκίνητο κλπ. Δεν βλέπω να το προτείνει κανείς αυτό. Δεν θα ήταν πιο δίκαιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άστεγοι και άποροι υπήρχαν πάντα. Γιατί τους θυμηθήκαμε έτσι ξαφνικά; Και γιατί πρέπει τους άστεγους και άπορους να τους συνδράμουν όσοι στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία (και φροντιστήρια - μην το ξεχνάμε αυτό) και όχι όλη η κοινωνία συνολικά; Ας αυξήσουμε τη φορολόγηση όλων μας κατά 10% ώστε να βοηθήσουμε τους άστεγους και τους άπορους. Ή έστω κλιμακωτά: 5% αύξηση φορολόγησης σε αυτούς που βγάζουν κάτω από 1000 ευρώ, 10% σε αυτούς που βγάζουν πάνω από 1000, 12% σε αυτούς που έχουν δεύτερο σπίτι ή αυτοκίνητο κλπ. Δεν βλέπω να το προτείνει κανείς αυτό. Δεν θα ήταν πιο δίκαιο;

 

Sof@i Εμπάθεια έχω στον παραλογισμό και στην απολυτότητα. Εμπάθεια έχω στους μισάνθρωπους και στους παρτάκηδες και στους ρατσιστές πάσης φύσεως.Σε όλα αυτά έχω εμπάθεια και σε τίποτα άλλο.Οι άνθρωποι χωρίζονται στους σκεπτόμενους και στους μη σκεπτόμενους.Στους λογικούς και τους παράλογους.Στους ευαίσθητους και στους εγωκεντρικούς κτλ....

 

Και little monkey....σε ποια χώρα ζεις?Τους άπορους και τους άστεγους εσύ τους έχεις ξεχάσει...εδώ όμως δεν μιλάμε για άστεγους..μιλάμε για ανθρώπους "μεροκαματιάρηδες", ανθρώπους της βιοπάλης που όντως αν αυξηθεί το μοσχάρι το παιδί τους θα τρώει μια φορά το μήνα...γιατί ενώ εσύ θα μπορείς να το αγοράσεις, αυτοί ίσα που θα βγαίνουν...Τα έχεις εξωμοιώσει όλα...τα έχεις πολύ μπερδεμένα στο μικρόκοσμό σου.Δεν θα γράψω τίποτα άλλο, παρα μόνο πως λυπάμαι...γιατί ευτυχώς αυτά που διαβάζω εδώ μέσα...δεν είναι χαρακτηριστικό δείγμα ανθρώπων που στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά.Υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που μιλάνε μετρημένα και έχοντας επίγνωση τι συμβαίνει στην χώρα μας, στο διπλανό τους σπίτι.

 

Και κάτι τελευταίο : όντως ο σωστός αριθμός μαθητών στα ιδιωτικά είναι 84.000 μόνο.

Και να κλείσω sof@i πως τα περισσότερα "μοσχάρια" έχουν τις μεγαλύτερες επιτυχίες στις πανελλαδικές και είναι απόφοιτοι δημόσιων σχολείων ....Και μιας και το σκέφτεσαι να φύγεις από το ιδιωτικό.Σκέψου πως το υψηλό επίπεδο των παιδιών σου και άλλων που θα φύγουν από τα ιδιωτικά λόγω ΦΠΑ θα βοηθήσουν τα δικά μας παιδιά "τα μοσχάρια του δημοσίου" να αναβαθμίσουν το επίπεδο τους,το επίπεδο του δημόσιου σχολείου.Λυπάμαι που στα γράφω έτσι, αλλά είναι δικά σου συμφραζόμενα, άκρως ρατσιστικά και προσβλητικά.(sof@ι :Αλλά, όπως ειπώθηκε, η κυβέρνηση επιδοτεί τα μοσχάρια και φορολογεί την παιδεία ώστε να παραχθούν περισσότερα "μοσχάρια").

Δεν πειράζει όμως, γιατί ,όπως προείπα αυτα τα σχόλια εδώ μέσα δεν είναι ευτυχώς αντιπροσωπευτικό δείγμα γονιών που στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά...

Link to comment
Share on other sites

Sof@i Εμπάθεια έχω στον παραλογισμό και στην απολυτότητα. Εμπάθεια έχω στους μισάνθρωπους και στους παρτάκηδες και στους ρατσιστές πάσης φύσεως.Σε όλα αυτά έχω εμπάθεια και σε τίποτα άλλο.Οι άνθρωποι χωρίζονται στους σκεπτόμενους και στους μη σκεπτόμενους.Στους λογικούς και τους παράλογους.Στους ευαίσθητους και στους εγωκεντρικούς κτλ....

 

Και little monkey....σε ποια χώρα ζεις?Τους άπορους και τους άστεγους εσύ τους έχεις ξεχάσει...εδώ όμως δεν μιλάμε για άστεγους..μιλάμε για ανθρώπους "μεροκαματιάρηδες", ανθρώπους της βιοπάλης που όντως αν αυξηθεί το μοσχάρι το παιδί τους θα τρώει μια φορά το μήνα...γιατί ενώ εσύ θα μπορείς να το αγοράσεις, αυτοί ίσα που θα βγαίνουν...Τα έχεις εξωμοιώσει όλα...τα έχεις πολύ μπερδεμένα στο μικρόκοσμό σου.Δεν θα γράψω τίποτα άλλο, παρα μόνο πως λυπάμαι...γιατί ευτυχώς αυτά που διαβάζω εδώ μέσα...δεν είναι χαρακτηριστικό δείγμα ανθρώπων που στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά.Υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που μιλάνε μετρημένα και έχοντας επίγνωση τι συμβαίνει στην χώρα μας, στο διπλανό τους σπίτι.

 

Και κάτι τελευταίο : όντως ο σωστός αριθμός μαθητών στα ιδιωτικά είναι 84.000 μόνο.

Και να κλείσω sof@i πως τα περισσότερα "μοσχάρια" έχουν τις μεγαλύτερες επιτυχίες στις πανελλαδικές και είναι απόφοιτοι δημόσιων σχολείων ....Και μιας και το σκέφτεσαι να φύγεις από το ιδιωτικό.Σκέψου πως το υψηλό επίπεδο των παιδιών σου και άλλων που θα φύγουν από τα ιδιωτικά λόγω ΦΠΑ θα βοηθήσουν τα δικά μας παιδιά "τα μοσχάρια του δημοσίου" να αναβαθμίσουν το επίπεδο τους,το επίπεδο του δημόσιου σχολείου.Λυπάμαι που στα γράφω έτσι, αλλά είναι δικά σου συμφραζόμενα, άκρως ρατσιστικά και προσβλητικά.(sof@ι :Αλλά, όπως ειπώθηκε, η κυβέρνηση επιδοτεί τα μοσχάρια και φορολογεί την παιδεία ώστε να παραχθούν περισσότερα "μοσχάρια").

Δεν πειράζει όμως, γιατί ,όπως προείπα αυτα τα σχόλια εδώ μέσα δεν είναι ευτυχώς αντιπροσωπευτικό δείγμα γονιών που στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά...

Και τώρα, ολοκλήρωσε το παραλήρημα σου με ένα από τα γνωστά σου σχόλια για την Ερασμειο (που τόσο αγαπάς)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα, ολοκλήρωσε το παραλήρημα σου με ένα από τα γνωστά σου σχόλια για την Ερασμειο (που τόσο αγαπάς)

 

 

Όταν κάποιος δεν έχει επιχειρήματα τότε "πουλάει" τρέλα.Λυπάμαι αγαπητή μου οι γονείς μου, μου δίδαξαν στην χυδαιότητα και την μικρότητα να μην απαντάω.Εγώ κάνω διάλογο με λογική και επιχειρήματα.Καλό σου απόγευμα και καλή καρδιά.Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος δεν έχει επιχειρήματα τότε "πουλάει" τρέλα.Λυπάμαι αγαπητή μου οι γονείς μου, μου δίδαξαν στην χυδαιότητα και την μικρότητα να μην απαντάω.Εγώ κάνω διάλογο με λογική και επιχειρήματα.Καλό σου απόγευμα και καλή καρδιά.Καλή τύχη.

Απλά μαζί σου, ο διάλογος δεν έχει νόημα. Αν θες τον συνεχίζουμε ιδιωτικά, ώστε να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους. Οι γονείς σου έκαναν φανταστική δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Και little monkey....σε ποια χώρα ζεις?Τους άπορους και τους άστεγους εσύ τους έχεις ξεχάσει...εδώ όμως δεν μιλάμε για άστεγους..μιλάμε για ανθρώπους "μεροκαματιάρηδες", ανθρώπους της βιοπάλης που όντως αν αυξηθεί το μοσχάρι το παιδί τους θα τρώει μια φορά το μήνα...γιατί ενώ εσύ θα μπορείς να το αγοράσεις, αυτοί ίσα που θα βγαίνουν...Τα έχεις εξωμοιώσει όλα...τα έχεις πολύ μπερδεμένα στο μικρόκοσμό σου.Δεν θα γράψω τίποτα άλλο, παρα μόνο πως λυπάμαι...γιατί ευτυχώς αυτά που διαβάζω εδώ μέσα...δεν είναι χαρακτηριστικό δείγμα ανθρώπων που στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά.Υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που μιλάνε μετρημένα και έχοντας επίγνωση τι συμβαίνει στην χώρα μας, στο διπλανό τους σπίτι.

Μένω στην ίδια χώρα που μένεις κι εσύ και το παιδί μου το στέλνω στο δημόσιο σχολείο της γειτονιάς μου. Αδυνατώ να καταλάβω πώς μια αύξηση της τάξης του 10% στο μοσχάρι θα έχει ως αποτέλεσμα να τρώει το παιδί κάποιου "μεροκαματιάρη" (δηλαδή κάποιου σαν εμένα, αν κατάλαβα καλά τον ορισμό σου) μία φορά το μήνα. Μπορείς να μου το εξηγήσεις;

 

Αυτή τη στιγμή το μοσχάρι έχει 8,89 ευρώ (ΦΠΑ 13%) το κιλό. Αν πάει 9,67 ευρώ (ΦΠΑ 23%) το κιλό, πώς ακριβώς θα χάσω την ικανότητα να ταΐζω το παιδί μου περισσότερο από 1 φορά το μήνα (υποθέτω ότι εννοείς να το ταΐζω μοσχάρι, όχι φακές - ρύζι - μακαρόνια - κοτόπουλο - χοιρινό κλπ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να διευκρινίσω απλά κάτι ώστε να μην παρεξηγηθώ. Το σχόλιο κάποιου που μετέφερα κι έλεγε για παιδεία και μοσχάρια...

Ναι, αν μπει ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση με αποτέλεσμα να υπάρχουν τάξεις στα δημόσια σχολεία με 30-35 στοιβαγμένοι παιδιά, αν κάποιοι γονείς δεν έχουν χρήματα για να στείλουν τα παιδιά τους να μάθουν μια ξένη γλώσσα, να κάνουν ένα άθλημα, να μάθουν μουσική, να πανε φροντιστήριο ώστε να περάσουν στο πανεπιστήμιο, τότε τι θα γίνει;; Στρατιές ενηλίκων με μηδενική παιδεία (όχι μόνο εκπαιδευση). Αυτό είναι πρόοδος για κάποιους; Μας ενδιαφέρει η παιδεία ή το μόνο που μας νοιαζει είναι να γεμίζει η κοιλιά μας με κρέας;; Εγώ αντέχω να τρώω κάθε μέρα φακές αρκεί να προσφέρω στα παιδιά μου αυτό που θεωρώ το πιο σημαντικό, την ολόπλευρη καλλιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να ξεκινουν με την εκπαιδευση γιατι δεν ξεκινουν με τη Λιστα Λαγκαρντ που παει για παραγραφη; Δις θα μαζευαν απο εκει. http://www.protothema.gr/politics/article/265697/lista-lagkarnt-ola-ta-onomata-kai-ta-posa/

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποια ποστ aellia και summer wine και πρέπει να πω οτι με εξόργισαν ειδικά της Aellia3.

 

Εγώ είμαι ένας απλός άνθρωπος που ΔΟΥΛΕΥΩ και παίρνω ''μεροκάματο'' κατάλαβες. Ean 40-50 000 ευρώ οικογενειακό εισόδημα φαντάζει πολλά ΤΟΤΕ απλά καταλαβαίνω το παραλήρημα σας.......

Το τι θα κάνω το μεροκάματο μου που δουλεύω με την αξία μου , τον κόπο μου και τον ιδρώτα μου , που δεν μου χαρίζεται τίποτα και αφού πληρώνω όλους τους φόρους μου είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ όχι δική σου. Δεν θα δουλευω εγώ με κόπο, μόνο για να πληρώνω τους άλλους!

ΔΕΝ θα γίνουμε ίσα και όμοιοι όλοι, όπως θέλετε να γίνει και με τα παιδιά μας ''όλοι στο δημόσιο σχολείο, ίσες ευκαιρίες'' ΟΧΙ.

 

Δεν μου πληρώνει κανείς απολύτως τίποτα που επιλέγω ιδιωτικό, αντίθετα εγώ πληρώνω και ενισχύω και το δημόσιο σχολείο που εσύ πηγαίνεις.

Αντίστοιχα με μένα, το δημόσιο σχολείο το πληρώνει και η γιαγιά και ο παππούς και τα άτεκνα ζευγάρια και οι χωρίς παιδιά άνθρωποι κλπ

 

Είμαι υπέρ της κοινωνικής δικαιοσύνης αλλά εσείς δεν την εκπροσωπείτε!

Θέλετε να τιμωρήσετε τον τρόπο διάθεσης των χρημάτων , όλων των ανθρώπων και όχι τους έχοντες και κατέχοντες. Θέλετε να ισοπεδώσετε τους μισθούς τις θέσεις εργασίας , προφανώς και τα πτυχία θα θέλετε να τα σκίσετε. Μάλλον είστε υπέρ, καθαρίστριες να καταλαμβάνουν θέσεις ΠΕ και ΤΕ έτσι?

 

Άκου εκεί θα μας πληρώσετε το ιδιωτικό με το φόρο στο μοσχάρι! Χρωστάγαμε κανέναν φόρο από πριν και δεν τον ξέραμε? Μας κάνουν κάποια έκπτωση σε φόρο και τον φορτώνουν στους υπόλοιπους? Μεγάλη ιδέα έχετε.Τι είναι αυτά που λέτε?

Επειδή δεν στέκουν συνεχίζεται ο πανικός ισοδυνάμων.Βλέπετε Δεν πείθει ο Φιλης κανέναν με το παραλήρημα περί ευπόρων, πάρα μόνο κάποιους πονεμένους αμόρφωτους ή φανατικούς αριστερούς βολεμένους που δουλεύουν τους αμόρφωτους.

 

Φόρο να βάλουν στα τσιγάρα, στα ποτά ,στον τζόγο όσο θέλουν και όχι να λέει ο Φίλης ότι είναι αντιλαϊκά μαζικά μέτρα. Και ναι φόρο και στο μοσχάρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην μετατραπεί αυτή η συζήτηση σε αντιπαράθεση οικονομικών ομάδων. Δεν είναι καλό για κανεναν.

 

Θα ήθελα να σχολιάσω κάτι: το επιχείρημα "πληρώνω το Δημόσιο σχολείο και δεν το χρησιμοποιώ" είναι τελείως λάθος. Οι φόροι μας υπάρχουν για να συντηρούν το κράτος. Όλο το κράτος. Για να μπορούμε να ζούμε όλοι.

Για να υπάρχουν σχολεία, νοσοκομεία, αστυνομία, πυροσβεστική, φυλακές κλπ κλπ.

Πιστεύω δεν θα λέγατε ποτέ "αφού εμένα δεν πήρε φωτιά το σπίτι μου τι την πληρώνω την πυροσβεστική να μου την αφαιρέσουν" ή "αφού εγώ δεν είμαι στη φυλακή γιατί να την πληρώνω".

Το Κοινωνικό κράτος (όσο προβληματικό κι αν είναι το συγκεκριμένο) είναι

ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα κάποια ποστ aellia και summer wine και πρέπει να πω οτι με εξόργισαν ειδικά της Aellia3.

 

Εγώ είμαι ένας απλός άνθρωπος που ΔΟΥΛΕΥΩ και παίρνω ''μεροκάματο'' κατάλαβες. Ean 40-50 000 ευρώ οικογενειακό εισόδημα φαντάζει πολλά ΤΟΤΕ απλά καταλαβαίνω το παραλήρημα σας.......

Το τι θα κάνω το μεροκάματο μου που δουλεύω με την αξία μου , τον κόπο μου και τον ιδρώτα μου , που δεν μου χαρίζεται τίποτα και αφού πληρώνω όλους τους φόρους μου είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ όχι δική σου. Δεν θα δουλευω εγώ με κόπο, μόνο για να πληρώνω τους άλλους!

ΔΕΝ θα γίνουμε ίσα και όμοιοι όλοι, όπως θέλετε να γίνει και με τα παιδιά μας ''όλοι στο δημόσιο σχολείο, ίσες ευκαιρίες'' ΟΧΙ.

 

Δεν μου πληρώνει κανείς απολύτως τίποτα που επιλέγω ιδιωτικό, αντίθετα εγώ πληρώνω και ενισχύω και το δημόσιο σχολείο που εσύ πηγαίνεις.

Αντίστοιχα με μένα, το δημόσιο σχολείο το πληρώνει και η γιαγιά και ο παππούς και τα άτεκνα ζευγάρια και οι χωρίς παιδιά άνθρωποι κλπ

 

Είμαι υπέρ της κοινωνικής δικαιοσύνης αλλά εσείς δεν την εκπροσωπείτε!

Θέλετε να τιμωρήσετε τον τρόπο διάθεσης των χρημάτων , όλων των ανθρώπων και όχι τους έχοντες και κατέχοντες. Θέλετε να ισοπεδώσετε τους μισθούς τις θέσεις εργασίας , προφανώς και τα πτυχία θα θέλετε να τα σκίσετε. Μάλλον είστε υπέρ, καθαρίστριες να καταλαμβάνουν θέσεις ΠΕ και ΤΕ έτσι?

 

Άκου εκεί θα μας πληρώσετε το ιδιωτικό με το φόρο στο μοσχάρι! Χρωστάγαμε κανέναν φόρο από πριν και δεν τον ξέραμε? Μας κάνουν κάποια έκπτωση σε φόρο και τον φορτώνουν στους υπόλοιπους? Μεγάλη ιδέα έχετε.Τι είναι αυτά που λέτε?

Επειδή δεν στέκουν συνεχίζεται ο πανικός ισοδυνάμων.Βλέπετε Δεν πείθει ο Φιλης κανέναν με το παραλήρημα περί ευπόρων, πάρα μόνο κάποιους πονεμένους αμόρφωτους ή φανατικούς αριστερούς βολεμένους που δουλεύουν τους αμόρφωτους.

 

Φόρο να βάλουν στα τσιγάρα, στα ποτά ,στον τζόγο όσο θέλουν και όχι να λέει ο Φίλης ότι είναι αντιλαϊκά μαζικά μέτρα. Και ναι φόρο και στο μοσχάρι.

 

 

Καλημέρα και καλό μήνα.Κανένα παραλήρημα.Καμιά ανόητη φλυαρία.Σχολιάζουμε πράγματα που έχουν γραφεί και ο καθένας κρίνει.Και να σου θυμίσω πως Φ.Π.Α πληρώνουν και οι κλινικές και ο τζόγος και τα ποτά και τα τσιγάρα κτλ.Διάβασα πριν λίγο πως ευτυχώς ούτε στο μοσχάρι ,που τόσο επιθυμείς ΦΠΑ δεν θα μπει....ευτυχώς για τον κόσμο,που δυσκολεύεται να θρέψει τα παιδιά του...Καλό μήνα και ψυχραιμία. :)

 

Ξαναδιαβάζοντας το post σου ferby...είναι πολύ σκληρό να ακούς από έναν γονιό,να λέει "ΟΧΙ ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ"....Παραπέμπει σε άλλες σκέψεις και νοοτροπίες...σε μια ρημαζόμενη χώρα,σε μια χώρα υπό κατάρρευση,θα πρέπει να υπάρχει ομοψυχία και αλληλεγγύη και να θέλουμε μια κοινωνία δημοκρατική, με ίσες ευκαιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση: 02.11.2015 | 11:36

Πρώτη δημοσίευση: 02.11.2015 | 11:36

 

Σύμφωνα με πληροφορίες της τελευταίας στιγμής η κυβέρνηση θα δώσει νέα παράταση, εως τις 16 Νοεμβρίου, στον ΦΠΑ για τα σχολεία.

 

Θέμα ημερών είναι η ανακοίνωση της απόφασης για τη νέα παράταση της προθεσμίας σχετικά με την υπαγωγή της ιδιωτικής εκπαίδευσης σε ΦΠΑ μέχρι να ληφθούν οι οριστικές αποφάσεις.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΑΠΕ, αναμένεται να δοθεί νέα παράταση έως τις 16 Νοεμβρίου.

 

Ο κυριότερος λόγος που πάμε από παράταση σε παράταση είναι πως μετά από τόσες παλινωδίες και μεγαλοστομίες δεν έχουν βρεθεί ακόμα τα ισοδύναμα μέτρα, τα οποία θα μπορούν να εγκριθούν από τους δανειστές.

 

Πηγή ΑΠΕ ΜΠΕ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην μετατραπεί αυτή η συζήτηση σε αντιπαράθεση οικονομικών ομάδων. Δεν είναι καλό για κανεναν.

 

Θα ήθελα να σχολιάσω κάτι: το επιχείρημα "πληρώνω το Δημόσιο σχολείο και δεν το χρησιμοποιώ" είναι τελείως λάθος. Οι φόροι μας υπάρχουν για να συντηρούν το κράτος. Όλο το κράτος. Για να μπορούμε να ζούμε όλοι.

Για να υπάρχουν σχολεία, νοσοκομεία, αστυνομία, πυροσβεστική, φυλακές κλπ κλπ.

Πιστεύω δεν θα λέγατε ποτέ "αφού εμένα δεν πήρε φωτιά το σπίτι μου τι την πληρώνω την πυροσβεστική να μου την αφαιρέσουν" ή "αφού εγώ δεν είμαι στη φυλακή γιατί να την πληρώνω".

Το Κοινωνικό κράτος (όσο προβληματικό κι αν είναι το συγκεκριμένο) είναι

ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Άννα, συμφωνώ με όσα λες, αλλά θα έπρεπε τουλάχιστον να καταργήσουν το ετήσιο παράβολο υπέρ δημοσίου (80 ευρώ) και να παίρνουμε δωρεάν τα βιβλία (αφού έτσι κι αλλιώς τα έχουμε πληρώσει). επίσης, αντί να θεωρείται τεκμήριο, να δίνεται φοροαπαλλαγή, όπως σε όλα τα κράτη.

αλλά εδώ θέλουν να μας διπλοφορολογήσουν.

η παιδεία και η υγεία θεωρούνται αγαθά και δεν έπρεπε να φορολογούνται.

το επόμενο βήμα είναι ο ΦΠΑ στις επισκέψεις στους ιδιώτες γιατρούς. γιατί, εφόσον υπάρχουν τα δημόσια νοσοκομεία γιατί να πηγαίνουμε σε ιδιώτες΄. προφανώς μόνο οι πλούσιοι πηγαίνουν σε ιδιώτη παιδίατρο...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση: 02.11.2015 | 11:36

Πρώτη δημοσίευση: 02.11.2015 | 11:36

 

Σύμφωνα με πληροφορίες της τελευταίας στιγμής η κυβέρνηση θα δώσει νέα παράταση, εως τις 16 Νοεμβρίου, στον ΦΠΑ για τα σχολεία.

 

Θέμα ημερών είναι η ανακοίνωση της απόφασης για τη νέα παράταση της προθεσμίας σχετικά με την υπαγωγή της ιδιωτικής εκπαίδευσης σε ΦΠΑ μέχρι να ληφθούν οι οριστικές αποφάσεις.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΑΠΕ, αναμένεται να δοθεί νέα παράταση έως τις 16 Νοεμβρίου.

 

Ο κυριότερος λόγος που πάμε από παράταση σε παράταση είναι πως μετά από τόσες παλινωδίες και μεγαλοστομίες δεν έχουν βρεθεί ακόμα τα ισοδύναμα μέτρα, τα οποία θα μπορούν να εγκριθούν από τους δανειστές.

 

Πηγή ΑΠΕ ΜΠΕ

 

κάτι ακούστηκε χτες για 11 ισοδύναμα...

Link to comment
Share on other sites

περιμένω να δω τί θα πει σήμερα το βράδυ ο Φίλης στον Χατζηνικολάου.

 

Κι εγώ, αλλά φοβάμαι θα σκιαχτώ περισσότερο.:|

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πριν λίγο πως ευτυχώς ούτε στο μοσχάρι ,που τόσο επιθυμείς ΦΠΑ δεν θα μπει....ευτυχώς για τον κόσμο,που δυσκολεύεται να θρέψει τα παιδιά του...

Το μοσχάρι ήδη έχει ΦΠΑ (13%) όπως όλα τα τρόφιμα οπότε δεν τίθεται θέμα να μπει ή να μην μπει ΦΠΑ. Αυτό που συζητάμε είναι αν από 13% θα πάει στο 23% ή θα μείνει 13%.

 

Μια αύξηση της τάξης του 10% στην τιμή του μοσχαριού αντιστοιχεί σε κάτι παραπάνω από 50 λεπτά (0,5 ευρώ) το κιλό, δηλαδή πραγματικές πενταροδεκάρες - εκτός φυσικά αν ο κόσμος ταΐζει τα παιδιά του συνέχεια μόνο μοσχάρι, οπότε ίσως δυσκολευτεί να διαθέσει τα 3-4 ευρώ παραπάνω την εβδομάδα που θα χρειαστεί να δώσει αν αυξηθεί ο ΦΠΑ.

 

Εγώ πάντως δεν ξέρω κανένα που να δίνει στα παιδιά του μοσχάρι κάθε μέρα, δύο φορές τη μέρα. Αν υπάρχει κάποιος τέτοιος γονιός ίσως θα έπρεπε αν ξανασκεφτεί τη διατροφή των παιδιών του για λόγους υγείας αν μη τι άλλο!

 

Στο μεταξύ να σας θυμίσω ότι ο ΦΠΑ των φροντιστηρίων παραμένει στο 23% και των θεάτρων στο 6% :-P

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση αυτή και γενικά το θέμα φπα στα σχολεία είναι ΜΟΝΟ αντιπαράθεση οικονομικών ομάδων(φανταστικών βεβαίως ομάδων). Το δηλώνει με θράσος κάθε μέρα ο ίδιος ο Υπ.'' Παιδείας'' ο λαγός της κυβέρνησης που στο φινάλε είναι και αναρμόδιος να μιλάει για το τι θα γίνει. Αυτό δεν καλλιεργεί?Δεν νομίζω ότι πραγματικά ενδιαφέρονται για το τι θα γίνει με τον ΦΠΑ απλά μετράνε δυνάμεις για τα επόμενα . Η πολιτική τους βασίζεται όχι στο να βρει δουλειά ο άνεργος αλλά στο να πεινάμε όλοι μαζί.

 

Συμφωνώ Αννα 24 με όσα λές . Ωστόσο δεν μπορούμε συνέχεια να πληρώνουμε τo μπόνους αυτού του κράτους οι ίδιοι και οι ίδιοι για όλους, κατάλαβες.Δεν φτάνουν τα λεφτά μας, πολύ απλά. Όταν τελειώσουν τι θα γίνει? Γιατί να σπουδάζω, να δουλεύω σαν το σκύλο?Γιατί να κάνω οικονομία να πάρω αυτοκίνητο ,σπίτι κλπ? Για να μου παίρνουν ΟΛΑ τα λεφτά μου για το κράτος και να ζώ με λιγότερα απο αυτόν που δεν έκανε απολύτως τίποτα αλλά το τσιγαράκι και το φραπεδάκι δεν του λείπουν?

Αυτό είναι κοινωνική και οικονομική δικαιοσύνη? Αυτό είναι αριστερή δικαιοσύνη.

 

Προσωπικά είμαι εκτός θέματος και ζητώ συγνώμη, διότι είναι φανερό ότι το πρόβλημα μου είναι η συνολική πολιτική της κυβέρνησης και όχι μόνο η σημερινή καραμελίτσα τους. όλοι οι φόροι που βάζουν αγγίζουν πάντα και μόνο τις ίδιες οικογένειες έ δεν γίνεται άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ferby, σαφέστατα είναι δίκαιη η αγανάκτησή σου. Η δική μου να δεις. Εγώ δεν είμαι ούτε ανάμεσα σε αυτούς που δουλεύουν και είναι καλά οικονομικά ούτε σε αυτούς που πίνουν φραπέ. Εγώ βλέπω εδώ και χρόνια να καταρρέει η αγορά και μαζί και η επιχείρηση που έστησα μόνη μου παλεύοντας 17 χρόνια. Δεν μου έχουν αφήσει τίποτα. Να μην αρχίσω για τη δική μας φορολογία, έχω γίνει γραφική.

 

Το λέω αυτό για να σου θυμίσω ότι υπάρχει πολύς πόνος. Από τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες, από τους πρωην αξιοπρεπώς εργαζόμενους που απολύθηκαν, από τις χιλιάδες εργαζομένων που παίρνουν ένα μισθό κάθε πέντε μήνες...

 

Γι αυτό ας μην σκοτωνόμαστε μεταξύ μας, δεν έχει νόημα.

 

Μακάρι να είχε εμφανιστεί ένας πολιτικός που να μην ήταν εντελώς άχρηστος, μακάρι. Αν δεν λύσσαγε ο Σαμαράς να ρίξει τον Γιωργάκη και μετά τον Παπαδήμο, αν δεν λύσσαγε ο Τσίπρας να ρίξει τον Σαμαρά αλλά όλοι αυτοί είχαν βάλει μπροστά τους έστω προσωρινά το εθνικό συμφέρον αντί για τον κ^&* τους, κάπου θα είχαμε βγει κι εμείς σήμερα...

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Το μοσχάρι ήδη έχει ΦΠΑ (13%) όπως όλα τα τρόφιμα οπότε δεν τίθεται θέμα να μπει ή να μην μπει ΦΠΑ. Αυτό που συζητάμε είναι αν από 13% θα πάει στο 23% ή θα μείνει 13%.

 

Μια αύξηση της τάξης του 10% στην τιμή του μοσχαριού αντιστοιχεί σε κάτι παραπάνω από 50 λεπτά (0,5 ευρώ) το κιλό, δηλαδή πραγματικές πενταροδεκάρες - εκτός φυσικά αν ο κόσμος ταΐζει τα παιδιά του συνέχεια μόνο μοσχάρι, οπότε ίσως δυσκολευτεί να διαθέσει τα 3-4 ευρώ παραπάνω την εβδομάδα που θα χρειαστεί να δώσει αν αυξηθεί ο ΦΠΑ.

 

Εγώ πάντως δεν ξέρω κανένα που να δίνει στα παιδιά του μοσχάρι κάθε μέρα, δύο φορές τη μέρα. Αν υπάρχει κάποιος τέτοιος γονιός ίσως θα έπρεπε αν ξανασκεφτεί τη διατροφή των παιδιών του για λόγους υγείας αν μη τι άλλο!

 

Στο μεταξύ να σας θυμίσω ότι ο ΦΠΑ των φροντιστηρίων παραμένει στο 23% και των θεάτρων στο 6% :-P

 

Βρε μικρό μαιμούδι γιατί αυτή τη λογική δεν την έχουν αυτοί που αποφασίζουν; ε; ε;

Βαρέθηκα να ζω στη χώρα των βλαμμένων κυβερνώντων

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...