Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΠΑ Ιδιωτικά σχολεια


Recommended Posts

Καλησπέρα, παρακαλώ όσοι στέλνετε τα παιδια σας σε ιδιωτικά σχολεια είχατε κάποια ενημέρωση απο το σχολειο για την αλλαγη του ΦΠΑ; Κι αν ναι τι σας είπανε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισημως ισχυει οτι εκτος προσχολικης αγωγης,ανεβαινει 23% ο ΦΠΑ

Θεωρω απιθανο να το απορροφησουν τα σχολεια,οχι εξ ολοκληρου τουλαχιστον

Πιστευω οτι το 15% αυξηση θα παιξει πολυ χαλαρα

Link to comment
Share on other sites

Kάποια σχολεία θα απαλλαγούν από το ΦΠΑ αν πληρούν τέσσερις προυποθέσεις. Εχει βγει η πρωτη εγκυκλιος του υπουργείου και αναμενεται η διευκρινιστική εγκυκλιος για τις αποδειξεις που απαιτουνται για να υπαχθουν στο καθεστως απαλλαγης απο το φπα.

Για τους υπολοιπους τα μικρομεσαια σχολεια με τιποτα δεν θα μπορεσουν να σηκωσουν το βαρος του 23% γιατι με την κριση εχουν πέσει τα διδακτρα σε κάποια και 30-40%. Δεν θα μπορεσουν να απορροφησουν το φπα. Οσον αφορα τους μισθους των εκπαιδευτικων αυτοι δεν ξερω ποσο μπορουν να μειωθουν γιατι δηλωνονται στις διευθυνσεις εκπαιδευσης και πληρωνονται με συμβασεις ενιαιου μισθολογίου. (βαζοντας τους ιδιωτικους εκπαιδευτικους στο ενιαιο μισθολογιο έχασαν 30% του μισθου τους συν τους δυο μισθους τους ιδιωτικου τομεα δηλαδη πληρωνονται 12 μισθους και οχι 14 οπως οι υπολοιποι του ιδιωτικου τομεα. Και απολυονται οποτε να ειναι.) Αν μειωθουν και αλλο αυτο θα γινει παρανομως αφου δεν καλυπτεται απο τη διευθυνση μισθος κατω απο το ενιαιο μισθολογιο.

Πραγματικα ο κλαδος αυτος θα καταστραφει εντελως και με κανενα κερδος στην ουσια για το κρατος.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα προσπαθήσουμε να έρθουμε σε μία συνεννόηση με το σχολείο για να μοιραστούμε το ποσό που προκύπτει. Το βρίσκω δύσκολο πάντως.

 

Το θέμα είναι ότι γίνεται όλο αυτό καθαρά για λόγους ιδεοληπτικούς. Δεν εξυπηρετεί κανέναν και κυρίως είναι αντισυνταγματικό. Νομίζω ότι θα πρέπει να γίνουν κινήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση. Να οργανωθούμε οι γονείς των ιδιωτικών και να πάμε δικαστικά.

 

Προς το παρόν μαζεύονται υπογραφές για το θέμα του ΦΠΑ. Το link μου το έστειλαν από το σχολείο μας.

 

http://www.ipetitions.com/petition/sieie

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο αστειο και αν ακουγεται,ειναι ενα ισοδυναμο μετρο για να μην αυξηθει το ΦΠΑ στο μοσχαρι.

Και φυσικα δεν θα φερει τα αναμενομενα εσοδα,παρα μονο κλεισιμο μικρομεσαιων σχολειων και υπερπληθυσμο στα δημοσια.

Με δεδομενο οτι -απο οτι φαινεται- εξαιρουν καποια πολυ ακριβα σχολεια, ειναι ισως το πιο ταξικο μετρο που εληφθη ποτε στην ελληνικη ιστορια!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τα ακριβα ιδιωτικα θα απαλλαγουν και ας εχουν αδεια ως μη κερδοσκοπικα. Δεν καλυπτουν την προυποθεση να διδακτρα τους να ειναι χαμηλοτερα απο αλλα σχολεια που εμπιπτουν στο ΦΠΑ.

Εδω ειναι η εγκυκλιος με τις προυποθεσεις: http://www.publicrevenue.gr/kpi/public/blog/attach/files/rss/diefkriniseis_fpa_20_08_2015.pdf

Αναμενεται η διευκρινιστικη εγκυκλιος

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα με τα 26 ιδιωτικά εκπαιδευτήρια που απαλλάσσονται από την υποχρέωση καταβολής ΦΠΑ 23%.Πρόκειται για σχολεία που ανήκουν σε ξένα εκπαιδευτικά ιδρύματα και τα οποία λειτουργούν στην Ελλάδα υπό το όχημα μη κερδοσκοπικών επιχειρήσεων

 

1 ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

2 ΑMERICAN COMMUNITY OF ATHENS INC

3 ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

4 ΙΣΡΑΗΛΙΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

5 ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

6 ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΝΑΤΟΛΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

7 ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΓΙΟΣ ΙΩΣΗΦ

8 ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ

9 ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΔΕΛΑΣΑΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

10 ΙΣΡΑΗΛΙΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

11 ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΙΩΑΝΝΑ Δ' ΑΡΚ

12 ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΩΝ

13 ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

14 ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΗΣΙΩΝ

15 ΛΙΒΥΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 17ΗΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΕΚΤΟ

16 ΠΟΛΩΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

17 ST.CATHRINE BRITISH EMBASSY

18 ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ

19 ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

20 ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

21 ΙΤΑΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ

22 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΛΑΪΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

23 ΓΑΛΛΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ)

24 KATIPUNAN PHILLIPINES CULTURAL ACADEMY

25 ΙΡΑΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

26 ΚΑΝΑΔΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Aυτα εχουν δοθει απο την ΟΙΕΛΕ ως μη κερδοσκοπικα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα απαλλαγούν. Δεν καλυπτουν αθροιστικΑ και τις τεσσερις προυποθεσεις που αναφερει η εγκυκλιος του υπουργειου. Συγκεκριμενα στην τριτη προυποθεση λεει

 

3. Οι τιμές τους πρέπει να είναι κατώτερες από αυτές που καθορίζονται για ανάλογες πράξεις εμπορικών επιχειρήσεων, οι οποίες υπόκεινται στον ΦΠΑ.

 

 

Θα ριξει το κολλεγιο τις τιμες του στις 4000 ή στις 5000 που θα εχουν τα μικρομεσαια με φπα?

 

Πως θα καλυψει αυτη την προυποθεση? Οποτε πιστευω οτι απο αυτα ουτε τα 20 σχολεια δεν θα απαλλαγουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι ποια από αυτά τα σχολεία δεν θα πληρώσουν ΦΠΑ. Το θέμα είναι τι γίνεται με όλα τα άλλα που θα πληρώσουν.

 

Προσωπικά δεν με παρηγορεί το ότι θα πληρώσουν ΚΑΙ αυτοί. Στο κάτω κάτω, μακάρι κάποιοι να μην πληρώσουν. Στην λίστα για παράδειγμα υπάρχουν οι Καλόγριες του Πειραιά. Αυτοί σίγουρα έχουν χαμηλές τιμές.

 

Εμένα με νοιάζει ότι μιλάμε για ένα μέτρο το οποίο αντίκειται σε οδηγία της ΕΕ την οποία έχουμε δεχθεί και υπογράψει και το οποίο είναι καθαρά "εκδικητικό" απέναντι στην ιδιωτική εκπαίδευση. Αυτό είναι το σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

H άποψη μου είναι ότι κανεις δεν θα επρεπε να πληρωσει. Απλά αυτοί που ανακοίνωσαν τη λίστα είχαν σκοπό να δείξουν ότι είναι ένα άδικο μέτρο. Αυτο ομως που συνεβη είναι ότι καποιοι άρχισαν να κατευθυνονται σε αυτα τα σχολεία στην προσπάθεια τους να γλιτώσουν το ΦΠΑ χωρις να τους λενε οτι δεν πληρουν όλες τις προυποθεσεις. Και αυτο ειναι διπλη αδικία για τα αλλα σχολεια. Πάντως οσοναφορά τις καλόγριες που ανεφερες για τα μέτρα του Πειραια ειναι απο τα πιο ακριβα και αυτο μπορεις να το διασταυρωσεις ( δηλαδη θα υπαρχουν αλλα σχολεια που και με φπα ακομα ειναι φθηνοτερα)

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον το θέμα θα παγωσει απ'οτι λένε

http://www.kathimerini.gr/828614/article/epikairothta/ellada/pagwnei-o-fpa-sta-idiwtika-sxoleia

 

Πάντως δεν είναι τυχαιο ότι η γενικη γραμματεια εσοδων δεν εχει βγαλει τη διευκρινιστικη εγκύκλιο ενω έπρεπε τα σχολεια να δηλωσουν σε ποιο καθεστως θα ενταχθουν ως 31 Αυγουστου.

Πάντως Ο αλεξιαδης ενω ειχε συναντηση με την ΟΙΕΛΕ την Τρίτη κανονισαν να ξανασυναντηθουν χθες δηλαδη Πέμπτη. Αν ηταν ανενδοτος και δεν υπηρχε πιθανοτητα να αρθει το μετρο γιατι να τους ξανασυναντησει. Παντως ακουγεται οτι επειδη τη Δευτερα ληγει η προθεσμία σήμερα κάτι θα σκασει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό να ανακληθεί το μέτρο γιατί (α) είναι δεδομένο ότι θα πέσει στα δικαστήρια και (β) όλη η αντιπολίτευση είναι εναντίον και λέει ότι θα το καταργήσει.

 

Για το θέμα των διδάκτρων, καθαρά πληροφοριακά, οι τιμές που δίνουν οι Καλόγριες δεν είναι από τις ακριβές του Πειραιά. Ακριβό είναι το Σαιντ Πωλ. Έχω πάει και στα 2 σχολεία και έχω συζητήσει, πριν από 3 χρόνια βέβαια, οπότε μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως αυτοί οι δύο όροι για την απαλλαγή, φαίνονται αντιφατικοί

 

iii. οι τιμές τους πρέπει να είναι κατώτερες από αυτές που καθορίζονται

για ανάλογες πράξεις εμπορικών επιχειρήσεων, οι οποίες υπόκεινται στο

ΦΠΑ,

iv. η απαλλαγή δεν πρέπει να δημιουργεί κίνδυνο στρέβλωσης των όρων

του ανταγωνισμού.

 

Θέλω να πω ότι οι τιμές των σχολείων, είτε θα είναι κατώτερες από τις ανάλογες, (οπότε με την απαλλαγή είναι πιο ανταγωνιστικά πλέον),

είτε θα είναι κανονικές οι τιμές, και δεν θα στρεβλώνονται οι όροι του ανταγωνισμού.

Νομίζω ότι ένα σχολείο θα εμπίπτει είτε στο ένα είτε στο άλλο κριτήριο. Και στα δύο αποκλείεται. Και αν μπούμε και στη διαδικασία να βρούμε ποιες είναι οι 'ανάλογες', εκεί θα βρεθούμε στο χάος. Επομένως από τον παραπάνω κατάλογο θα απαλλαχθούν ελάχιστα σχολεία.

 

Εννοείται το νόημα δεν είναι να απαλλαχθούν κάποια, το καλύτερο θα είναι να αποσυρθεί, να σταματήσει όλη αυτή η σχιζοφρένεια.... Και εννοείται όχι μόνο από τα σχολεία, αλλά και από τα ΙΕΚ, τα φροντιστήρια, τα ωδεία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Aπό τα πιο παλια σχολεια στον Πειραια, το ΜΙχαλοπουλειο και με ιδιοκτητες εγκαταστασεις.

Αφου δεν αντεξε αυτο φοβαμαι οτι θα επιβεβαιωθουν οι κασσανδρες που μιλουσαν για λουκετο σε πολλα μικρομεσαια σχολεια.

Εκλεισαν οριστικα ολες οι βαθμιδες του απο τον παιδικο ως το λυκειο .

60 οικογενειες εργαζομενων στο δρομο και σχεδον το συνολο των παιδιων απ'οτι φαινεται θα πανε σε δημοσια σχολεια.

Θλιψη και μονο θλιψη για την καταληξη αυτη....

Δυστυχως ο Πειραιας εχει πληγει αρκετα απο την ανεργια και εχουν κλεισει και πολλα καταστήματα, υπηρεσιες κ.λ.π. Τι να κανουν και οι γονεις.... Δεν μπορουν να ανταπεξελθουν ........ και με το δικιο τους.

Και ακόμα δεν εχετε δει τι θα γινει με τα φροντιστηρια και των ξενων γλωσσων που εχουν 40-50 παιδια. Αυτα εχουν παθει πανωλεθρια. Θα κλεισουν και οι οι ιδιοκτητες θα καταφυγουν σε μαυρα γκρουπαδικα.

Να δουμε τοτε απο που θα εισπραξει το υπουργειο ΦΠΑ.

Ανοργάνωτοι με μονο σκοπο να τα αρπαξουν απ'οπου μπορουν. Ας παρουν τώρα 60 ανθρωπους άνεργους και επεται συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

οι παιδικοι σταθμοι που εχουν και νηπιαγωγειο, θα ενταχτουν στο καθεστως φπα 23% για το νηπιο που θεωρειτε υποχρεωτικη εκπαιδευση??ξερει καποια??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα μπερδεμενο θεμα η επιβολη ΦΠΑ

δεν ειναι ξεκαθαρο ποιος απαλασσεται και ποιός οχι (Ν4336/2015)

απο 20/7/15 εντασσεται στο ΦΠΑ η ιδιωτικη εκπαιδευση (οποτε κοβεις αποδειξεις με φπα και ο "πελατης" το πληρωνει κανονικα) και στις πρωτες εγκυκλίους απαλλασουν πχ τις αναγνωρισμενες σχολες χορού αλλα στο Ν4336/2015 δεν αναφερονται καν!!!!!!!!!!!

 

 

ενα να ξερετε... η ιδιωτικη εκπαιδευση δεν ειχε ΦΠΑ (Ο%) και ξαφνικα επιβαλλει 23%

ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα για ολους, ιδιωτικα σχολεια, ωδεια, φροντιστηρια κλπ

και οπως ξερετε στα ιδιωτικα σχολεια δεν πανε μονο αυτοι που εχουνε λεφτα. το 70% ειναι μικρομεσαιες οικογενειες...

 

Το 23% αποδιδεται οπως είναι στην εφορια. Η "ιδιωτικη εκπαιδευση" ειναι ο μεσαζον μεταξυ πελατη και κρατους.

 

η παραταση δοθηκε (για 16/10) οχι στην επιβολη ΦΠΑ (αυτο ισχυει κανονικα), αλλα στη δηλωση μεταβολης στην εφορια (να πας στην εφορια να δηλωσεις οτι απο 0% τωρα 23%).

καποιοι παιρνουν τον φπα απο τους πελατες και εαν τελικα καταργηθει- μειωθει-τροποποιηθει θα το επιστρεψουν ή θα το συμψηφίσουν με τα υπολοιπα διδακτρα

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι είχε 0% φπα εννοείς ότι δεν έδιναν αποδείξεις στους γονείς; Και μήπως γνωρίζετε τον λόγο που είχαν 0% γιατί ειλικρινά μου φαίνεται πρώτον παράλογο και δεύτερον πώς φορολογούνται δηλαδή αυτοί αν έχουν 0% φπα;

Link to comment
Share on other sites

Αποδείξεις στους γονείς έδιναν κανονικά. Φορολογούνταν όπως όλες οι επιχειρήσεις επί των κερδών τους.

 

Όπως γράφηκε και παραπάνω ο ΦΠΑ αφορά τον πελάτη και όχι τον επιχειρηματία. Ο εκάστοτε επιχειρηματίας είναι ο "μεσάζοντας" μέσω του οποίου περνάει ο ΦΠΑ από τον καταναλωτή στο κράτος. Αυτό ισχύει σε όλες τις επιχειρήσεις και τα καταστήματα.

 

Και εγώ που είμαι ελεύθερος επαγγελματίας όταν κάνω την συμφωνία με τον πελάτη μου κοστολογώ την παροχή μου και σε όποια τιμή συμφωνήσουμε ο πελάτης πληρώνει επιπλέον 23% ΦΠΑ. Εγώ απλώς τον αποδίδω.

 

Θεώρησε ότι είναι κάτι σαν το ΦΠΑ στα τρόφιμα ή στο πετρέλαιο. Είτε βάλεις ΦΠΑ στο γάλα ή στο πετρέλαιο 6% είτε 23%, το κέρδος του σούπερμαρκετ ή του διυλιστηρίου θα είναι το ίδιο. Ο καταναλωτής θα αποδίδει υψηλότερο φόρο. Η επιχείρηση φορολογείται πάντα επί των κερδών.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ, δηλαδή τα κέρδη των επιχειρήσεων φαίνονται από τις αποδείξεις που δίνουνε στους πελάτες τους σωστά;

 

Και με γιατί ήταν 0% το φπα; Δεν ήξερα ότι υπήρχαν είδη ή υπηρεσίες με μηδενικό φπα και μου φαίνεται τελείως παράλογο να πω την αληθεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...