Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΠΑ Ιδιωτικά σχολεια


Recommended Posts

λιγοι όμως δινουν 5οοο

δυστυχως τα περισσοτερα είναι περιπου με την μεταφορα 6600 με 8000

 

κ γνωριζω γονεις με δυο παιδια τι γινετε;; ευχομε ν κανουν καλυτερο τροπο πληρωμης

 

αληθεια μηπως εινε καλυτερο ν το δινεισ με τον μήνα..

 

τι λετε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν θα το έδενα κόμπο ότι θα μειωθεί ο συντελεστής του ΦΠΑ στα φροντιστήρια και στα ιδιωτικά σχολεία. Οι πρόσφατες εξαγγελίες δηλώνουν απλά την πρόθεση της κυβέρνησης, η οποία όμως δεν θα έχει κανένα αντίκρισμα αν δεν βρεθούν ισοδύναμα / δεν συμφωνήσουν οι δανειστές.

 

Προς το παρόν, το 23% καλά κρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Η κυβερνηση εξαπατησε τους γονεις και τα παιδια πολλακις σε αυτο το θεμα και οπως εξελισσεται η κατασταση δεν αποκλειεται να γυρισουμε στο αρχικο πλανο,δηλαδη 23% ολοι εκτος παιδικων σταθμων

Link to comment
Share on other sites

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500034867

 

"Όσοι δεν μπορούν να πληρώσουν τον ΦΠΑ θα πρέπει να στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσια σχολεία και να πιέσουν την πολιτεία να τα βελτιώσει, υποστηρίζει σε συνέντευξή του στην Καθημερινή της Κυριακής ο υπουργός Παιδείας Νίκος Φίλης, απορρίπτοντας τις κατηγορίες της αντιπολίτευσης για «ταξικό φθόνο» και κάνοντας λόγο για επιθέσεις που «δεν αντέχουν σε διάλογο».

 

Ο κ. Φίλης επιμένει στο ότι η απόφαση μιας οικογένειας να στείλει το παιδί της σε ιδιωτικό σχολείο «προϋποθέτει ότι είναι εύπορη», και συνεπώς «αναλαμβάνει την ευθύνη» της επιλογής της.

 

«Συνεπώς, δεν πρόκειται για υπερφορολόγηση των λαϊκών τάξεων ούτε των μικρομεσαίων» σημειώνει, προσθέτοντας ότι «όποιος δεν μπορεί να πληρώσει ΦΠΑ, περί τα 700 ευρώ τον χρόνο, να στείλει το παιδί του στο δημόσιο σχολείο και να πιέσει την πολιτεία να το βελτιώσει».

 

Ωστόσο, ο υπουργός φαίνεται να μην αποκλείει και το ενδεχόμενο απόσυρσης του φόρου στο μέλλον, λέγοντας πως «κανένας φόρος δεν είναι μόνιμος».

 

Παράλληλα, ο κ. Φίλης προαναγγέλλει σειρά φιλόδοξων παρεμβάσεων για τη μείωση της σχολικής ύλης, τη βελτίωση των βιβλίων και την αναβάθμιση της διδασκαλίας ξένων γλωσσών, με τη δημιουργία ενός δομημένου συστήματος που θα καταλήγει σε ένα «κρατικό Lower» για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας.

 

Υπάρχει μια «νεοφιλελεύθερη ρητορική» που απαξιώνει κάθε τι δημόσιο και δίνει υπέρμετρη αξία σε κάθε τη ιδιωτικό, συνεχίζει ο κ. Φίλης, και επισημαίνει ότι τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια λειτουργούν επίσης ως «μηχανισμοί ιδιαίτερης κοινωνικής ανόδου και απόκτησης γνωριμιών», αλλά και ως μια βολική λύση για εργαζόμενους γονείς που δεν μπορούν να αφιερώσουν πολύ χρόνο στα παιδιά τους.

 

Τέλος, ερωτηθείς πώς μπορούν οι γονείς να εμπιστευτούν ένα δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα όταν κάθε φθινόπωρο υπάρχουν ελλείψεις καθηγητών και δασκάλων και δεν υπάρχει δυνατότητα ολοήμερου προγράμματος, ο κ. Φίλης απαντά πως -παρά τη σημασία που έχει η ύπαρξη πόρων-«πολλά μπορούν να γίνουν χωρίς χρήματα» με τον «καθοριστικό» ρόλο να ανήκει στον εκπαιδευτικό".

 

Τι να πρωτοσχολιάσει κάποιος από αυτό το .....παραλήρημα του .... Υπουργού Παιδείας..... έχω τονίσει με bold αυτά που με εξόργισαν....

Ο Υπουργός Παιδείας ζητά από τους γονείς να πιέσουν την....πολιτεία να βελτιώσει το δημόσιο σχολείο, δηλαδή ποιους ακριβώς εννοεί;;;;; τον εαυτό του;;;;

Το ότι είμαστε εύποροι που στέλνουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικό προκειμένου να έχουν αυτά την παιδεία που δικαιούνται και που θα έπρεπε βεβαίως να την παρέχει το δημόσιο σχολείο, τι να πω;

Το ότι "μπορούν να γίνουν πολλά χωρίς χρήματα", απλώς με ξεπερνά....δε φτάνει που δεν διορίζουν εγκαίρως σε όλα τα σχολεία εκπαιδευτικούς, που δεν αναπληρώνουν τα κενά αυτών που διακόπτουν στα μισά της χρονιάς, θα ζητάμε τώρα και από αυτούς τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται, να γίνουν μαθητευόμενοι μάγοι ή μήπως τελικά να βάλουν το χέρι στην τσέπη ακόμη πιο βαθιά και να πληρώνουν αυτοί αυτά που θα έπρεπε να πληρώνει το Υπουργείο για κάθε παιδί;

Σημειωτέον ότι από σήμερα ισχύει ο ΦΠΑ 23% κανονικά....παρά τις δηλώσεις της περασμένης εβδομάδας για κλιμακωτό ΦΠΑ, που τελιά έμειναν δηλώσεις;:mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η λογική έχει χαθεί προ πολλού, ασε που η δήλωση σχετικά με τις "πενταροδεκάρες" του 13% ήταν προκλητική και προσβλητική.

 

Οι νεότερες δηλώσεις τώρα, φρέσκες - φρέσκες, της κυρίας Γεροβασίλη:

 

Μιλώντας στα Παραπολιτικά 90,1 και στο Νίκο Ευαγγελάτο, η κυβερνητική εκπρόσωπος, Όλγα Γεροβασίλη είπε: «Θα δοθεί άλλη μια παράταση για να ολοκληρωθεί η συζήτηση με τους εταίρους. Θα είναι μιας εβδομάδας παράταση. Το πολύ. Εμείς έχουμε προτείνει έναν κλιμακωτό ΦΠΑ στον οποίο θα επιμείνουμε. Φυσικά υπάρχει κοινοτική οδηγία αλλά αυτό είναι θέμα πολιτικών αποφάσεων. Έχουμε το παράδειγμα της ενέργειας που δεν συμπεριλαμβάνεται στον υψηλό ΦΠΑ. Μπορεί με πολιτική απόφαση να λυθεί και βασισμένοι σε αυτό έχουμε κάνει την δική μας πρόταση. Αν επιμείνουν θα συζητήσουμε και το 0%. Αν επιμείνουν και οι εταίροι θα πρέπει αυτομάτως και οι ίδιοι και εμείς να αποδεχθούμε κάτι άλλο. Το μέτρο και οριζόντια πλήττει και άδικο είναι. Αν εξαιρέσουμε ένα κομμάτι πλούσιων ανθρώπων που δεν τους αφορά, το υπόλοιπο είναι ένα μέτρο που δεν το επιθυμούμε. Η κυβέρνηση σε κάθε περίπτωση θα πει όχι στο 23%», είπε η κα Γεροβασίλη.

 

Από http://www.newsit.gr/ellada/FPA-stin-ekpaideysi-Gerovasili-Den-tha-dexthoyme-to-23-Ekpaideytikoi-kai-idioktites-Mas-empaizete/440538

(βεβαια το σάιτ δεν μου πολυ-αρέσει, ούτε τα υπόλοιπα γραφόμενα - απλώς αναμεταδίδω τη δήλωση).

 

Συμπέρασμα: μας τρολάρουν - και εννοείται ότι για το τελικό 23% "φταίνει οι κακοί δανειστές" και όχι η κυβέρνηση που εισηγήθηκε το μέτρο χωρίς να υπάρχει σχετικό προαπαιτούμενο και το διαφήμισε ως (ταξικό) μέτρο με "κοινωνικό πρόσημο".

 

Τεσπα, πλεον το πιο πιθανό είναι να παραμείνει το 23% για όλους. Εκτός αν παραμείνει μόνο για τα ιδιωτικά και τα υπόλοιπα πάνε στο 0% αλλά τότε πόσα έσοδα θα δουν απο εκεί; Τα 300 εκ δεν τα πιάνουν ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το απόγευμα ο Φίλης έλεγε στον real fm ότι η Τροικα τους είπε ότι το ΦΠΑ θα είναι είτε 0 είτε 23, γιατί δεν μπορεί για την ίδια υπηρεσία να έχουν αλλο συντελεστή, αντίκειται στη κοινοτική νομοθεσία. Και είπε ότι αν είναι να επιλέξουν μεταξύ των 2, θα προτιμήσει το 23%.

Link to comment
Share on other sites

Και είπε ότι αν είναι να επιλέξουν μεταξύ των 2, θα προτιμήσει το 23%.

 

 

Νύχτα ...... θα φύγουν! Να μου το θυμηθείς.

Θα βάλουν ΦΠΑ στους ιδ.παιδικούς σταθμούς!!! Δηλ. σε όλον τον κόσμο σχεδόν, όσους έχουν παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500034867

 

"Όσοι δεν μπορούν να πληρώσουν τον ΦΠΑ θα πρέπει να στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσια σχολεία και να πιέσουν την πολιτεία να τα βελτιώσει, υποστηρίζει σε συνέντευξή του στην Καθημερινή της Κυριακής ο υπουργός Παιδείας Νίκος Φίλης, απορρίπτοντας τις κατηγορίες της αντιπολίτευσης για «ταξικό φθόνο» και κάνοντας λόγο για επιθέσεις που «δεν αντέχουν σε διάλογο».

 

Ο κ. Φίλης επιμένει στο ότι η απόφαση μιας οικογένειας να στείλει το παιδί της σε ιδιωτικό σχολείο «προϋποθέτει ότι είναι εύπορη», και συνεπώς «αναλαμβάνει την ευθύνη» της επιλογής της.

 

«Συνεπώς, δεν πρόκειται για υπερφορολόγηση των λαϊκών τάξεων ούτε των μικρομεσαίων» σημειώνει, προσθέτοντας ότι «όποιος δεν μπορεί να πληρώσει ΦΠΑ, περί τα 700 ευρώ τον χρόνο, να στείλει το παιδί του στο δημόσιο σχολείο και να πιέσει την πολιτεία να το βελτιώσει».

 

Ωστόσο, ο υπουργός φαίνεται να μην αποκλείει και το ενδεχόμενο απόσυρσης του φόρου στο μέλλον, λέγοντας πως «κανένας φόρος δεν είναι μόνιμος».

 

Παράλληλα, ο κ. Φίλης προαναγγέλλει σειρά φιλόδοξων παρεμβάσεων για τη μείωση της σχολικής ύλης, τη βελτίωση των βιβλίων και την αναβάθμιση της διδασκαλίας ξένων γλωσσών, με τη δημιουργία ενός δομημένου συστήματος που θα καταλήγει σε ένα «κρατικό Lower» για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας.

 

Υπάρχει μια «νεοφιλελεύθερη ρητορική» που απαξιώνει κάθε τι δημόσιο και δίνει υπέρμετρη αξία σε κάθε τη ιδιωτικό, συνεχίζει ο κ. Φίλης, και επισημαίνει ότι τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια λειτουργούν επίσης ως «μηχανισμοί ιδιαίτερης κοινωνικής ανόδου και απόκτησης γνωριμιών», αλλά και ως μια βολική λύση για εργαζόμενους γονείς που δεν μπορούν να αφιερώσουν πολύ χρόνο στα παιδιά τους.

 

Τέλος, ερωτηθείς πώς μπορούν οι γονείς να εμπιστευτούν ένα δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα όταν κάθε φθινόπωρο υπάρχουν ελλείψεις καθηγητών και δασκάλων και δεν υπάρχει δυνατότητα ολοήμερου προγράμματος, ο κ. Φίλης απαντά πως -παρά τη σημασία που έχει η ύπαρξη πόρων-«πολλά μπορούν να γίνουν χωρίς χρήματα» με τον «καθοριστικό» ρόλο να ανήκει στον εκπαιδευτικό".

 

Τι να πρωτοσχολιάσει κάποιος από αυτό το .....παραλήρημα του .... Υπουργού Παιδείας..... έχω τονίσει με bold αυτά που με εξόργισαν....

Ο Υπουργός Παιδείας ζητά από τους γονείς να πιέσουν την....πολιτεία να βελτιώσει το δημόσιο σχολείο, δηλαδή ποιους ακριβώς εννοεί;;;;; τον εαυτό του;;;;

Το ότι είμαστε εύποροι που στέλνουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικό προκειμένου να έχουν αυτά την παιδεία που δικαιούνται και που θα έπρεπε βεβαίως να την παρέχει το δημόσιο σχολείο, τι να πω;

Το ότι "μπορούν να γίνουν πολλά χωρίς χρήματα", απλώς με ξεπερνά....δε φτάνει που δεν διορίζουν εγκαίρως σε όλα τα σχολεία εκπαιδευτικούς, που δεν αναπληρώνουν τα κενά αυτών που διακόπτουν στα μισά της χρονιάς, θα ζητάμε τώρα και από αυτούς τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται, να γίνουν μαθητευόμενοι μάγοι ή μήπως τελικά να βάλουν το χέρι στην τσέπη ακόμη πιο βαθιά και να πληρώνουν αυτοί αυτά που θα έπρεπε να πληρώνει το Υπουργείο για κάθε παιδί;

Σημειωτέον ότι από σήμερα ισχύει ο ΦΠΑ 23% κανονικά....παρά τις δηλώσεις της περασμένης εβδομάδας για κλιμακωτό ΦΠΑ, που τελιά έμειναν δηλώσεις;:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Τα έγραψε σήμερα ευστοχα όπως πάντα ο Χωμενίδης: Η κυβέρνηση επιχειρεί να υπερκαλύψει την σύγκρουση με την πραγματικότητα με επαναστατική φλυαρία...

 

Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η κυβερνηση ακομα διαπραγματευεται

Ετσι αν ολα πανε καλα για αυτην,θα καταφερει ενα ΦΠΑ στο ενδιαμεσο

Εχοντας πρωτα φερει στα προθυρα νευρικης κρισης τους σχολαρχες και εχοντας κανει αδυνατη την καταρτιση οικογενειακου προϋπολογισμου

Τα ιδια και χειροτερα στους πλειστηριασμους οπου επιδιωκει και εκει να δημιουργησει ενα θολο τοπιο οπου κανεις δεν θα ξερει τι του ξημερωνει,παντως προστατευμενος δεν θα ειναι.

Στο μυαλο τους αυτα θα φανταζουν ως νικες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η κυβερνηση ακομα διαπραγματευεται

Ετσι αν ολα πανε καλα για αυτην,θα καταφερει ενα ΦΠΑ στο ενδιαμεσο

Εχοντας πρωτα φερει στα προθυρα νευρικης κρισης τους σχολαρχες και εχοντας κανει αδυνατη την καταρτιση οικογενειακου προϋπολογισμου

Τα ιδια και χειροτερα στους πλειστηριασμους οπου επιδιωκει και εκει να δημιουργησει ενα θολο τοπιο οπου κανεις δεν θα ξερει τι του ξημερωνει,παντως προστατευμενος δεν θα ειναι.

Στο μυαλο τους αυτα θα φανταζουν ως νικες!

 

Στο μυαλό ενός αριστερού πάντα φταίνε οι άλλοι... όποιοι και εάν είναι αυτοί!! επίσης το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι κριτική.. οπότε μην εκπλήσεσαι που ο Φίλης θέλει οι πολίτες να πιέσουν την πολιτεία.. δεν έχει καταλάβει ακόμη ότι είναι υπουργός... ή ακόμη και να το έχει καταλάβει θέλει πολύ χρόνο για να αποβάλλει αυτή την νοοτροπία, οπότε ας πιέσουν οι πολίτες την πολιτεία.. αυτόν δηλαδή :) πέρα από τις μπούρδες που λέει και τις προσβολές προς τους Έλληνες της φτώχειας που τους βαπτίζει "ευπορους" είναι προς τιμήν του που πηγαίνει την κόρη του σε δημόσιο σχολείο σε αντίθεση με όλους τους άλλους αριστερούς της κυβέρνησης που τα πάνε σε χλιδάτα ιδιωτικά και ούτως ή άλλως το οικονομικό τους status είναι τέτοιο που δεν τους ενδιαφέρει ούτε ο ΦΠΑ ούτε άλλα τέτοια αστεία πράγματα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.mariaspyraki.gr/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CF%83%CE%AF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BC-%CF%83%CF%80%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B7/

 

Το link με την αλληλογραφια που λεει δεν ανοιγει,αλλα σε καθε περιπτωση απο οτι φαινεται το μονο που μενει να διευκρινιστει ειναι αν παιδικοι σταθμοι-νηπιαγωγεια υπαγονται σε αυτο το καθεστως,για τους υπολοιπους ενα ωραιοτατο 23% ειναι κλειδωμενο και επονται το εισιτηριο εισοδου στα νοσοκομεια και οι πλειστηριασμοι

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό ενός αριστερού πάντα φταίνε οι άλλοι... όποιοι και εάν είναι αυτοί!! επίσης το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι κριτική.. οπότε μην εκπλήσεσαι που ο Φίλης θέλει οι πολίτες να πιέσουν την πολιτεία.. δεν έχει καταλάβει ακόμη ότι είναι υπουργός... ή ακόμη και να το έχει καταλάβει θέλει πολύ χρόνο για να αποβάλλει αυτή την νοοτροπία, οπότε ας πιέσουν οι πολίτες την πολιτεία.. αυτόν δηλαδή :) πέρα από τις μπούρδες που λέει και τις προσβολές προς τους Έλληνες της φτώχειας που τους βαπτίζει "ευπορους" είναι προς τιμήν του που πηγαίνει την κόρη του σε δημόσιο σχολείο σε αντίθεση με όλους τους άλλους αριστερούς της κυβέρνησης που τα πάνε σε χλιδάτα ιδιωτικά και ούτως ή άλλως το οικονομικό τους status είναι τέτοιο που δεν τους ενδιαφέρει ούτε ο ΦΠΑ ούτε άλλα τέτοια αστεία πράγματα....

 

Πραγματικά αυτο το θράσος ορισμένων μελών της Κυβέρνησης να στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία υπονοώντας εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν εμπιστεύονται τα δημόσια για τα οποία στην τελική εκείνοι είναι υπεύθυνοι με ξεπερνάει! Από μια αριστερή Κυβέρνηση θα περίμενα τουλάχιστον να τηρούνται τα προσχήματα

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους βρεφονηπιακους σταθμούς οι οποίοι δεν επαρκούν καν για να εξυπηρετήσουν όλες τις εργαζόμενες μητέρες δεν θα το σχολιασω. Ελπίζω ότι δεν θα θεωρηθούν ως εκπαίδευση, εφόσον υπάγονται στο Υπουργείο Εργασιας

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτο το θράσος ορισμένων μελών της Κυβέρνησης να στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία υπονοώντας εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν εμπιστεύονται τα δημόσια για τα οποία στην τελική εκείνοι είναι υπεύθυνοι με ξεπερνάει! Από μια αριστερή Κυβέρνηση θα περίμενα τουλάχιστον να τηρούνται τα προσχήματα

 

Μία κυβέρνηση που έφερε το χειρότερο μνημόνιο, που το οχι του δημοψηφίσματος το έκανε ναι δεν την λες και αριστερή.. ειδικά όταν απαρτίζεται από πλούσιους που δηλώνουν αριστεροί αλλά έχουν τσέπες δεξιών :):) μία από τα ίδια δηλαδή και χειρότερα...

απλώς είναι τόσο ξεδιάντρωποι που δεν ντρέπονται να αποκαλούν εύπορους τους μεροκαματιάρηδες.... πρώτη φορά αριστερά, ελπίζω και τελευταία...

και κάθεται ο Φίλης και λέει στους πολίτες να πανε τα παιδιά στο Δημόσιο.. που άμα πάνε οι 200.000 μαθητές των ιδιωτικών στο Δημόσιο θα γελάσει κάθε πικραμένος... και εγώ ξέρεις τι ωραίες φανφάρες βγάζω υπέρ του Δημοσίου όταν έχω την καβάτσα του ιδιωτικού να μου κάνει την δουλειά??? ντροπή τους και μόνο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έφερε το χειρότερο μνημόνιο, αλλά όταν σου λέει ότι το θα σκίζουν τα μνημόνια με ένα νόμο και ένα άρθρο, αλλά δεν το καταλάβατε βρε κουτούτσικα ότι αυτό ήταν τρόπος του λέγειν... Και ο κόσμος τα ακούει αυτά, ανασηκώνει λίγο τους ώμους και πάει παρακάτω, οποτε τα υπόλοιπα που ακολούθησαν ήταν πταισματα :-)

 

Εμείς είμαστε σε δημόσιο και δεν έχω σχέση με τις κατσίκες των γειτόνων. Θα εκτιμούσα αν υπήρχαν τουλάχιστον παράλληλα ενδείξεις για αναβάθμιση της εκπαίδευσης στα δημόσια, αλλά αυτό αποτελεί ένα ωραίο ανέκδοτο...

 

Πολλά ολοήμερα ακόμα τώρα που μιλάμε δεν λειτουργούν. Η κατάσταση είναι χειρότερη από κάθε άλλη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...δυστυχως ότι κ ν λεμε τα παιδια θα συνεχισουν ν πηγαινουν στο ιδιωτικο

...τι θα τα σταματήσουμε;;; δεν νομιζω...

 

και εκεινοι βλεπουν ότι κ να μας κόψουν ότι κ ν προσθέσουν ...εμεις εκει ατράνταχτοι

....

που ξέρετε ισως αν ξανακανουν εκλογες/δημοψήφισμα ν βγουν πλεον ...παμψηφεί

 

εμεις - εσεις όμως ποιο είναι το τελικο αποτέλεσμα.....; στέλνετε ή όχι τα παιδια στο ιδιωτικό; συνεχίζετε;;;

 

αpo ερωτήσεις που έχω κανει σε φιλους κ γνωστους ....την απαντηση την ξερουμε ήδη

 

τωρα είναι δεν είναι σωστο ...ότι κ να λεμε....ο κύβος ερίφθει....

δυστυχως σε πολλα κ όχι μονο για την εκπαιδευση...

Link to comment
Share on other sites

Τα δημόσια σχολεία πρεπει να γίνουν καλυτερα !!!

Να κανουν καλη δουλεια με τους μαθητές!

Δεν ξερω γιατι αλλα μερικα δημόσια ειναι καλα και αλλα ειναι χαλια!!!

Ηταν να παω λύκειο και λέγανε "οχι σε εκείνο το σχολειο εχει πολλα αλητάκια"

Κάποιοι καθηγητές ασχολούνται κάποιοι άλλοι οχι...

Και επειδη πήγα 2 τάξεις γυμνασίου σε ιδιωτικό (για άλλους λογους) οι καθηγητές τελειως διαφορετικοί και η τάξη με 10 παιδια... Σαφώς και γινεται καλυτερο μάθημα και αυτοί που διδάσκουν ειναι νέοι.(δεν το λεω επειδη το θεωρω απαραίτητα καλυτερο)

Πάντως στην 3ή λυκείου σε δημόσιο εκαναν πολυ καλη δουλεια ολοι τους!!!

Πίσευω ομως πως οπου και να παει ο ΦΠΑ αυτοί που θα πήγαιναν σε ιδιωτικό θα πανε παλι (σχεδον ολοι)

Απο τα 10 παιδια μονο εγω ημουν "φτωχαδάκι"

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που δίνω 15.000 το χρόνο για δύο παιδιά, τα είχα υπολογίσει ώστε να βγαίνω τσίμα-τσίμα. τώρα, αν είναι να δώσω 18.000, δεν ξέρω από πού να κόψω. θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. δεν ξέρω αν αξίζει καν το κόπο να δώσω τόσα χρήματα. ίσως να τα στείλω σε δημόσιο, ούτε καν ολοήμερο και να έχω έναν δάσκαλο στο σπίτι 2 ώρες τα απογεύματα για ιδιαίτερο. και να συνεχίσουμε συντηρητικά ξένες γλώσσες και κάποια δραστηριότητα κάπου έξω. σίγουρα θα μου έρθει πολύ φθηνότερα. και θα αποταμιεύω χρήματα για να μου τα ξαναφάει το κράτος....

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που δίνω 15.000 το χρόνο για δύο παιδιά, τα είχα υπολογίσει ώστε να βγαίνω τσίμα-τσίμα. τώρα, αν είναι να δώσω 18.000, δεν ξέρω από πού να κόψω. θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. δεν ξέρω αν αξίζει καν το κόπο να δώσω τόσα χρήματα. ίσως να τα στείλω σε δημόσιο, ούτε καν ολοήμερο και να έχω έναν δάσκαλο στο σπίτι 2 ώρες τα απογεύματα για ιδιαίτερο. και να συνεχίσουμε συντηρητικά ξένες γλώσσες και κάποια δραστηριότητα κάπου έξω. σίγουρα θα μου έρθει πολύ φθηνότερα. και θα αποταμιεύω χρήματα για να μου τα ξαναφάει το κράτος....

 

το τελευταιο κ εγω το ειχα σκεφτει

δημοσιο ...όπως ολοι με ολες τις ελλειψεις τους

 

κ με δασκαλο στο σπιτι που να βοηθα στην εκθεση ή οπουδηποτε είχαμε θεματα

με τις ξενες γλωσσες ...

 

κ όταν με το καλο ερθει ή τριτη λυκειου.....ποιο είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα; ν περασουν στο πανεπιστήμιο...εδώ ή στο εξωτερικό...

 

γιατι αν περασουν αθήνα οκ...αν περασουν πχ...θεσσαλονική; το κόστος

 

μεσο όρο είναι 1000 ευρώ με σπιτι , ετοιμασιες,κοινοχρηστα φαγητο, χαρτζιλίκη, εισιτήριο,,,,,

 

ε συγνώμη πανε στο εξωτερικο κ με 1000 ευρω τον μηνα κατευθείαν .....

 

κ στο ιδιωτικό που προσανατολίζονται καποια;;; το εξωτερικο ,,

 

εσεις τι λετε...

 

 

κ τωρα πιανουν τα τελη..................ουτε κ που ξερουν τι τους γινετε....

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο σεναριο λεει οτι η κυβερνηση ξεχναει την εκπαιδευση και στρεφεται παλι στο μοσχαρι οπως ηταν το αρχικο σχεδιο.

Τιποτε οριστικο ακομη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που δίνω 15.000 το χρόνο για δύο παιδιά, τα είχα υπολογίσει ώστε να βγαίνω τσίμα-τσίμα. τώρα, αν είναι να δώσω 18.000, δεν ξέρω από πού να κόψω. θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. δεν ξέρω αν αξίζει καν το κόπο να δώσω τόσα χρήματα. ίσως να τα στείλω σε δημόσιο, ούτε καν ολοήμερο και να έχω έναν δάσκαλο στο σπίτι 2 ώρες τα απογεύματα για ιδιαίτερο. και να συνεχίσουμε συντηρητικά ξένες γλώσσες και κάποια δραστηριότητα κάπου έξω. σίγουρα θα μου έρθει πολύ φθηνότερα. και θα αποταμιεύω χρήματα για να μου τα ξαναφάει το κράτος....

 

 

Σ'αυτούς τους δύσκολους καιρούς που ζούμε ας μην γινόμαστε προκλητικοί....με αυτά που λέμε.Ας κάνουμε ιδιωτικά ό,τι θέλουμε....αλλά ας προσέχουμε τι λέμε...Γι'αυτό και σας παραθέτω το παρακάτω κείμενο....αφορμή για σκέψη..για όλους μας....

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0CCYQFjABOApqFQoTCP6aoNOE68gCFWaOcgod-_QNPg&url=http%3A%2F%2Fwww.altsantiri.gr%2Fgnwmes%2Fnikos-mora%25CE%2590tis-o-fpa-sta-idiotika-mia-mera-pou-i-astegi-vrechonte%2F&usg=AFQjCNGpx9qCFdSOllSNbIE2RSSahNuUHA

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο σεναριο λεει οτι η κυβερνηση ξεχναει την εκπαιδευση και στρεφεται παλι στο μοσχαρι οπως ηταν το αρχικο σχεδιο.

Τιποτε οριστικο ακομη.

 

Κύριε μου δεν είναι δυνατόν οι πολίτες να πληρώνουν 23% στο κρέας για να στείλουν κάποιοι τα παιδιά τους στο ιδιωτικό σχολείο.Ήμαρτον...τι αγωνία είναι αυτή....παρέθεσα ένα κείμενο παραπάνω για προβληματισμό...διαβάστε το....καταντάει προκλητικό και υβριστικό πια για μια κοινωνία υπό κατάρρευση....το φλέγον ζήτημά σας....ντρέπομαι...

Link to comment
Share on other sites

Μία κυβέρνηση που έφερε το χειρότερο μνημόνιο, που το οχι του δημοψηφίσματος το έκανε ναι δεν την λες και αριστερή.. ειδικά όταν απαρτίζεται από πλούσιους που δηλώνουν αριστεροί αλλά έχουν τσέπες δεξιών :):) μία από τα ίδια δηλαδή και χειρότερα...

απλώς είναι τόσο ξεδιάντρωποι που δεν ντρέπονται να αποκαλούν εύπορους τους μεροκαματιάρηδες.... πρώτη φορά αριστερά, ελπίζω και τελευταία...

και κάθεται ο Φίλης και λέει στους πολίτες να πανε τα παιδιά στο Δημόσιο.. που άμα πάνε οι 200.000 μαθητές των ιδιωτικών στο Δημόσιο θα γελάσει κάθε πικραμένος... και εγώ ξέρεις τι ωραίες φανφάρες βγάζω υπέρ του Δημοσίου όταν έχω την καβάτσα του ιδιωτικού να μου κάνει την δουλειά??? ντροπή τους και μόνο αυτό...[/QUO

 

Μεροκαματιάρηδες εννοείτε κάποιον που έχει 50.000(και άνω) ευρώ το χρόνο και μπορεί και διαθέτει 7000 το χρόνο για ένα παιδί σε ιδιωτικό σχολείο?Να μην μιλήσω για αυτόν που καλά κάνει και μπορεί επίσης και διαθέτει για 2 παιδιά 14-15.000 χιλιάρικα τον χρόνο....Μάλιστα......ωραία.....αυτοί είναι οι μεροκαματιάρηδες για εσάς....μπράβο σας....

Link to comment
Share on other sites

Αχ, δεν είχα καταλάβει ότι στο φόρουμ απαγορεύεται να συμμετέχει οποίος παίρνει μισθό που είναι μεγαλύτερος από αυτόν που παίρνει ο μέσος όρος. Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και να μου υποδείξει ποιο είναι το εισοδηματικό κριτήριο για τη συμμετοχή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να πάρω θέση για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ήμαρτον πια με την τιμωρητική διάθεση ορισμένων απέναντι στους γονείς που επιλέγουν ιδιωτικό σχολείο. Αυτές πια οι κατσίκες του γείτονα έχουν πια βαρεθεί να τις ψοφάνε κάθε λίγο και λιγάκι. Δηλαδή αν κανένας δεν πήγαινε το παιδί του σε ιδιωτικό, θα ήταν καλύτερη η Παιδεία και η κοινωνία μας; γιατί τα βάζετε με εκείνους που τις 5 δραχμές που έχουν τις επενδύουν στην Παιδεία των παιδιών τους; αν τις έτρωγαν σουβλάκια θα τους τα φορολογούσατε διπλά κι αυτά δηλαδή ή τότε δεν θα πείραζε; Η Παιδεία δεν είναι είδος πολυτελείας, τα σχολεία αυτά ανάγκες καλύπτουν και μόρφωση παρέχουν. Δηλαδή γιατί αυτοί οι γονείς πρέπει να "πληρώσουν" για την επιλογή αυτή (κατά τον υπουργό); Θα πρέπει να "μετανιώσουν" δηλαδή επειδή απέρριψαν το δημόσιο σχολείο και το επίπεδό του; Ή μήπως δεν πειράζει να δίνουν μαύρα λεφτά σε ιδιαίτερα αρκεί να πάρουν απολυτήριο δημόσιου σχολείου; Αυτά τα πράγματα είναι ανήκουστα. Αν ήταν να μπει ένας έξτρα φόρος στο ιδιωτικό σχολείο με τις συνέπειες που αυτό θα έχει (γιατί θα έχει), θα μπορούσε να γίνει με λιγότερο μένος λες και κι αυτοί οι γονείς είναι μίασμα και τοξικοί. Να δούμε αν τελικά θα αισθανθούν καλύτερα κάποιοι όταν θα ψοφίσουν όλες οι κατσίκες. Αργά ή γρήγορα θα γίνει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...