Recommended Posts

αλλαζουν οι γυναικες μετα την γεννα ?τελικα . είμαι ενας νεος πατερας με 1 ένα κοριτσακι 22 μηνων η γυναικα μου πριν την γεννα ελεγε ότι ηθελε πολλα παιδια και ηταν πολύ περιποιητικη, καθαρη γενικα δεν συκωνε μυγα στο σπαθι της για το σπιτι της ενοιωθα ο πιο τυχερος αντρας στον πλανητη και ολλοι μου το ελεγαν ...μετα την γεννηση της μικρης όλα αρχισαννα αλλαζουν και την λογικο ειχα ασχολειθει αρκετα διαβαζοντας για την ψυχολογια της γυναικας μετα την γεννα και προσπαθουσα να είμαι εκει σε όλα και αν δεν μπορουσα εγω παντα κανονιζα να είναι καπιοσ να την βοηθηση κατά κορων η μανα μου που είναι πιο κοντα .παιρνοντας οι μηνες και όταν εφτασε η στιγμη που πηγε στην δουλεια και μετα αρχισε να απομακρύνεται αποεμενα και νομιζω και από το παιδι να μην ασχολειται με το σπιτι το μονο που την ενδιαφερει είναι οι βολτες με η χωρις την μικρη εμενα παλι μου αρεσει και το μεσα αφου είμαι 10 ωρες στο γραφειο και της υπολοιπεσ ωρες θελω να της περναω με την οικογενεια μου οσο πιο επικοδομητικα μπορο εχω κοψει τα παντα για να δινω χρονο στην οικογενεια μου αντίθετα η γυναικα μου 2 φορες την εβδομαδα κομοτηρια νυχια σαβατο προι με το που ανοιξουμετα ματια το πρωτο πραγμα που λεει είναι που θα παμε χωρις να ρωτάει τιποτε άλλο ολος ο μισθος παει σε ρουχα δεν το απαγορευσα αυτό γιατι ο δικος μου είναι αρκετος να τα πληρωνω ολλα, αλλα κανε κατι και για το κοινο καλο της οικογενειεας αν περισσεύει κατι αποταμιευσετο καιμην το καταθέτεις στα hondos ειπα μια φορα η απαντηση ηταν θελω να περναω πρωτα εγω καλα για να είναι είμαι και με τους αλλους καλα .εμεινα σκεψου και λιγο την μικρη της ειπα μην σκέφτεσαι μονο μαγαζια μαγαζια τη να κανει η μικρη συνεχεια βολτα στα μαγαζια οκ ειπαμε αλλα το μονο πραγμα που σκέφτεσαι είναι να ερθεις σπιτι από την δουλεια να παρεισ της μικρη και να πας στα μαγαζια για ψωνια

δενεχεις την αναγκη να μεινεις λιγο μαζι της? τι να κανω ηταν η απαντηση να είμαι μια ζωη σπιτι και να καθαριζω η επειδή εκανα παιδι παει να πει ότι θα φυλακιστω,,,παρεπιπτοντος η γυναικα που κραταει το παιδι μαγιρευει ,πλενει και σιδερωνει τα ρουχαλάκια της τα πουκαμισα μ τα κανει η μανα μ και γυναικα καθαριζει το σπιτι κάθε 7-10 μερες τα υπολοιπα καθυμερινη εγω σκουπίζω σφουγγαριζω το βραδυ ενώ κιμιζει την μικρη ...μου ηρθε να την πνιξω !! εισαι αχαριστι τις ειπα και εβγαλε μια γλωσσα μετα από αυτό άλλο πραγμα ..επισης η μικρη παιζει πολυ μαζι μου και εγω επισης γελαμε κιλιομαστε κανουμε διαφορα εκεινη είναι μια ζωη κουρασμενη και αντιμετοπιζει το παιδι σαν να ειναι η θεια του και μονο του λεει θα φυγω αν δεν εισαι καλο παιδι και επισης συνεχεια μα συνεχεια όταν γκρινιζει η μικρη του λεει παψε πια δεν μπορω να σε ακουω και της μιλαει με νευρα όταν ομος την αγκαλιαζει η μικρη είναι η μικρη της πριγκιπισα αν δεν το κανει όταν της το πει τις λεει ποτε σου και κραταει μουτρα στο παιδι ,επισης όταν ειμαστε ολοι μαζι ερχεται η μικρη συνεχεια πανω μου και ξαπλωνη και λεει συνεχεια μπαμπα μου δεν ξερω αν αυτο λεει κατι η μου φενεται εμενα ...επισης σε μια συζητη που είχαμε της τα ανεφερα ολλα αυτά και η απαντηση ηταν τελικα δεν είναι ολες οι γυναικες γενημενες για μανες και εγω είμαι στο οριο .....εχασα την γη κατω από τα ποδια μου το ονειρο μου ηταν μια ωραια οικογενεια με κατανοηση και αγαπη που να δωσω ολοι μου την ζωη ολο μου το είναι να αφιερωθώ στα παιδια μου και στην γυναικα μ αλλά τωρα αποξενωνόμαστε και δεν το αντεχω αυτό με τιποτα ,,,,ενο προσπαθω ναδωσω τα παντα σεολους τους τομεις ,,παντα κατι υπαρχει που δεν κανω σωστα και πανατα εχει παραπονο ,,,συζητησα και με τους γονεις της και τρελαθηκαν με εχουν σε μεγαλη υπολιψη οι ανθρωποι ,,μου ειπαν να παω σε ειδικο να τον συμβουλευτω πως να την πισουμε να παει αυτή χαλαει μια οικογενεια που τα εχει με την συμπεριφορα της δεν ξερω τι άλλο να κανω το μονο που σκέφτομαι πλεον είναι η μικρη που θα εδινα και την ζωη μου για αυτην ...επισης στις συζιγικες υποχρεώσεις αν δεν πλισιασω εγω δεν ερχεται ποτε αυτή και παντα με το ζορι σαν να παρακαλαω αισθανομαι και αν δεν το κανω μου λεει ότι τιν εχω παραμελισει και κραταει μουτρα .....τι να κανω εχω τρελαθεί..........περιμενο την γνωμη σας ....ετσι είναι οι γυναικες μετα την γεννα.....δεν νομιζω....ευχαριστω

Διαφημίσεις

Φιλε comismonteg, οχι εγω και οι περισσοτερες γυναικες-μαμαδες που συναναστρεφομαι δεν ειναι ετσι...μεχρι καποιο σημειο του μηνυματος σου ελεγα οκ...αλλα διαβαζοντας το ολοκληρο κατεληξα πως η γυναικα σου μαλλον "τα παιξε" με τα νεα δεδομενα. Δε σου λεω να της τα συγχωρεις ολα, στη θεση σου κι εμενα θα μου εσπαγαν τα νευρα..θα σου προτεινω το ΚΟΙΝΟΤΥΠΟ, να συζητησεις ηρεμα μαζι της...και αφου βλεπεις πως δεν "καιγεται" τοσο για το παιδι προτεινε της να βγαινετε οι 2 σας καποιες φορες εξω. Επισης συνεχισε να δειχνεις ερωτικο ενδιαφερον. Με λιγα λογια παρτη με το καλο, οσο αντεχουν τα νευρα σου. :rolleyes:

Καλημερα! Εγω πιστεύω οτι ειναι πολυ νωρις ακομα. Ισως ειναι υπερβολική με κάποια πραγματα γιατι ακομα δεν εχει συνηθίσει τα νεα δεδομένα η δεν περίμενε να ειναι τοσο δύσκολα. Δεν πιέζονται όλοι οι άνθρωποι το ίδιο , ουτε σημαίνει οτι επειδη άλλες μανάδες προσαρμόζονται αμεσως και τα καταφέρνουν, πρεπει να το κανει και η γυναικα σου. Δεν ξερω και αν η συμπεριφορά σου ηταν ετσι απο την αρχη η στην πορεία αρχισες να τη στηρίζεις. Γενικα δεν μπορω να καταλάβω αν πρόκειται για αδιάφορη η για μια γυναικα απογοητευμένη που προσπαθεί με αυτο το τροπο να σας κεντρίσει το ενδιαφέρον. Για μενα βγείτε εξω οι δυο σας και μιλήστε. Αν πια ηταν και η γυναικα σου τοσο αδιάφορη οσο ειναι οταν εισαι μπροστα, δε θα ταν αξία να τη κρατήσει μονη της. Που όμως ειναι γιατι τη βρίσκεις σε καλη κατασταση τη μικρη οταν γυρνας. Όσο για τη κούραση, ο καθε άνθρωπος την εκλαμβάνεται διαφορετικά. Εγω παω στο γραφειο 5 για να σχολασω 3 , να μαγειρεψω και να μαι με το γιο μου, όμως δεν αμφισβητώ οτι και οι μαμάδες που δεν δουλεύουν δε κουράζονται. Στα λεω αυτα γιατι και εγω οταν γέννησα τα εκανα ολα και ο σύζυγος μου έμπαινε σπιτι , έπαιζε με το μικρο και τελος, μετα τηλεόραση. Ετσι και εγω αποφάσισα οτι δε ξανακάνω τιποτα, απέκτησα τη συμπεριφορά της γυναίκας σου, οχι όμως ως προς το παιδο, και μετα ο σύζυγος μου επανήλθε. Άρχισε να με βοηθαει, να μη βγαινει μονο μονος του, να μη πετάει τα πραγματα του παντου. Αυτο όμως οταν ο μικρός ηταν 3 μηνων.

Καλημερα κι απο μενα! Απο αυτα που διαβαζω κι εμενα μου δινεται η εντυπωση μιας γυναικας που δεν εχει βρει τις ισοροπιες της ακομη στη νεα αυτη πραγματικοτητα. Δε νομιζω οτι ειναι αδιαφορη, απλα θελει λιγη βοηθεια και λιγο σπρωξιμο.

Αυτα που μπορεις να κανεις κατα τη γνωμη μου, ειναι:

1. Συζητηση, με ηρεμια και πραγματικο ενδιαφερον, του τυπου πως νιωθεις, τι σου λειπει, τι θα ηθελες κτλ

2. Ενθαρρυνση. Πες της οτι ειναι μια καλη μαμα, οτι σας αγαπαει και το ξερεις, οτι βλεπεις τις προσπαθειες της, απλως πρεπει να βρειτε καποιες ισοροπιες μεσα στο σπιτι σας, κι οτι μαζι θα τα καταφερετε.

3. Βρειτε κοινες δραστηριοτητες, οι δυο σας η και με το παιδι, που να σας διασκεδαζουν και να δεθειτε ξανα σαν οικογενεια.

4. Αφιερωσε της χρονο και αφηστε το παιδι για να κανετε κατι οι δυο σας, ισως νιωθει οτι εχασε την προσοχη σου.

Αυτα που δεν πρεπει να κανεις:

1. Μην της επιτιθεσαι και μην ακυρωνεις τις οποιες προσπαθειες της.

2. Μην την μειωνεις σαν μητερα και μη δειχνεις οτι το παιδι σε προτιμαει (ακομη κι αν αυτο ειναι αληθεια). Το μονο που θα καταφερεις ειναι να την απελπισεις, να παραιτηθει απο καθε προσπαθεια και να απομακρυνεται ακομη περισσοτερο απο εσας.

3. Μην "επιδεικνυεις" το ποσο καλος πατερας εισαι. Αν νιωθει ηδη τυψεις επειδη δεν τα καταφερνει καλα, την εξοργιζεις περισσοτερο.

4. Μην τη συγκρινεις με αλλες γυναικες.

Τελος, καθε γυναικα και καθε μανουλα ειναι διαφορετικη, δε χρειαζεται να μπαινουμε σε καλουπια. Βοηθησε την οσο μπορεις, να βρει το δικο της τροπο για να ειναι μια ευτυχισμενη συζυγος και μαμα και να σας δειχνει την αγαπη της.

Ξερω ειναι δυσκολο για σενα, αλλα ακουγεσαι λογικος ανθρωπος που εχει διαθεση να παλεψει για την οικογενεια του. Καλη δυναμη κι ευχομαι να πανε ολα καλα!

Πραγματικα και χωρις παρεξηγηση πονεσανε τα ματια μου διαβαζοντας το.... Δεν το τελειωσα .....καποιες φιλε μου δεν ειναι ετοιμες για παιδια οσο και αν πριν το να κανουν ειναι αυτοσκοπος.Τα ιδια μεσες ακρες τραβαω και εγω αλλα πλεον δεν πολυ ασχολουμαι , φροντιζω να ειναι οσο παραπανω γινεται τα παιδια με την γιαγια για να μειωσω τους κινδυνους.Η μονη διαφορα ειναι πως η δικη μου δεν θελει να βγαινει θελει να βλεπει ολο σειρες στην τηλεοραση...και να ηταν καμια της προκοπης και εγω μαζι της, εχουμε μαθει στο σπιτι τουρκικα ανευ διδασκαλου....

Μήπως σε θεωρεί δεδομένο?? Προσωπικα μου δίνει την εντύπωση μιας κακομαθημένης που νιώθει ότι έδεσε τον γάιδαρό της και κάνει "κορδελάκια"... κάνε μια ειλικρινή συζήτηση και μετά δείξε της εμπράκτως ότι αν δεν αλλάξει συμπεριφορά θα υποστεί τις συνέπειες...και μην ξεχνάς ότι με τα σημερινά δεδομένα η επιμέλεια δεν πάει αυτομάτως στην μητέρα...μπορεί να την κερδίσει και ο πατέρας... Αν δεν της κόψεις τον αέρα θα φτάσετε σύντομα σε ένα σημείο που θα την σιχαθείς και τότε η ζημιά θα είναι ανεπανόρθωτη...τωρα έχετε ακόμη περιθώριο να ξεπεράσετε την κρίση. Απλώς εγώ πιστευω ότι πρέπει να σφίξεις τα λουριά και από οικονομική άποψη. Να συμβάλλει στο σπιτι και να μην τα τρωει όλα στα λούσα.

Σοβαρα τωρα 22 μηνες μετα τη γεννα και δεν εχει βρει τις ισορροπιες της? Δλδ ποτε θα τις βρει...οταν παει το παιδι σχολειο? Κι εγω και πολλες αλλες 22 μηνων ειχαμε και δευτερό παιδι.Το παιδι δεν ειναι σκυλι...α με κουραζει θα το δωσω αλλου.Της αρεσει δεν της αρεσει εχει ενα παιδι να μεγαλωσει.Φιλε για σφιξε λιγο τα λουρια...για ξεκινα να χαλας κι εσυ το μισθοσου για παρτη σου να δουμε θα της αρεσει? Ασε τα παρακαλια και απαιτησε λιγο γιατι μερικοι ανθρωποι ειναι αχαριστοι τελικα...ζουν σε δικο τους πλανητη και μονο τον εαυτουλη τους εχουν μαθει να αγαπανε.

Τελικα ειμαστε πολλοι που αντι να παρουμε τη βαλιτσουλα μας και να παμε σε αλλη παραλια να λιαστουμε καθομαστε και ανεχομαστε αχαριστους ανθρωπους να μας χαλανε την καθημερινοτητα μας...τα συγχαρητηρια μου...περαστικα μας.

Ρε συ Nordor...αυτο το δεν ασχολουμαι...να μας πεις πως το καταφερνεις.

Θα σε ρώταγα ποιος είναι ο αντίλογος, αλλά μετά διάβασα αυτό:

επισης σε μια συζητη που είχαμε της τα ανεφερα ολλα αυτά και η απαντηση ηταν τελικα δεν είναι ολες οι γυναικες γενημενες για μανες και εγω είμαι στο οριο .....

Εγώ θα απαντούσα ότι είτε το θέλει τελικά είτε όχι, έχει γίνει μάνα και θα πρέπει να βάζει προτεραιότητα το παιδί. Είναι καιρός να αναλάβει τις ευθύνες της.

Πάντως για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα, όχι δεν αλλάζει ο άνθρωπος. Απλώς όταν σφίγγουν τα πράγματα, αποκαλύπτεται ο πραγματικός του εαυτός.

Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τη niki81!!!

Ισορροπίες και πράσινα άλογα... Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως δεν είναι ολοι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για να γίνονται γονείς.

Αυτό δεν αλλάζει εύκολα,όσες συζητήσεις κι αν γίνουν,όσους επαίνους και να ακούσουν ακόμα και βραβείο νόμπελ να τους δώσουν...

Δε θα αφήσει το παιδί στο δρόμο ή νηστικό,αλλα αυτό δε λέει και τίποτα...για τέτοια άτομα πρώτη θέση έχει ο εαυτός τους...

Φίλε προφανώς ξέρεις τα κουμπιά της,προσπάθησε να τη συνεφερεις στην πραγματική πραγματικότητα της.

Πόσο λυπηρό το θέμα σου.........ισορροπίες........το μωρό κοντεύει δυο χρονών και η μάνα ψάχνει τις ισορροπίες της στα hondos.......θα ακουστώ σκληρή αλλά όσοι με ξέρουν, ξέρουν ότι δεν είμαι ούτε το συνηθίζω......η γυναίκα σου είναι απλά αδικαιολόγητη φίλε μου!

Δλδ μια γυναίκα, στην Ελλάδα του 2015, που ζει με υπηρέτριες, άλλη της μαγειρεύει, άλλη της καθαρίζει, άλλη της πλένει και της σιδερώνει, βγαίνει κάθε λίγο βόλτες και τρώει όλα τα λεφτά της στα λούσα, ΚΑΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ είναι για να το μαλώσει, να του κρατήσει μούτρα, να του κάνει την ψυχολογία σκ@τ@..........

Όχι δεν είναι έτσι όλες οι γυναίκες αγαπητέ φίλε. Σφίξε τα λουριά, θα πω κι εγώ, γιατί σε βρήκε φιλότιμο και σε εκμεταλλεύεται. Και, όσον αφορά εσένα, ενήλικες άνθρωποι είστε και παίρνετε τις αποφάσεις σας. Το παιδάκι δε φταίει σε τίποτα όμως, και έχω την εντύπωση ότι ήδη καταλαβαίνει πολύ περισσότερα από όσα νομίζεις.

Νοrdor, το σχόλιό σου "φροντιζω να ειναι οσο παραπανω γινεται τα παιδια με την γιαγια για να μειωσω τους κινδυνους" είναι πολύ σοβαρό, και θα πρέπει να το δεις, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Τελικα ειμαστε πολλοι που αντι να παρουμε τη βαλιτσουλα μας και να παμε σε αλλη παραλια να λιαστουμε καθομαστε και ανεχομαστε αχαριστους ανθρωπους να μας χαλανε την καθημερινοτητα μας...τα συγχαρητηρια μου...περαστικα μας.

Ρε συ Nordor...αυτο το δεν ασχολουμαι...να μας πεις πως το καταφερνεις.

Αυτο δεν ασχολουμαι το εχω καταφερει μετα απο μηνες προσπαθειας....μονο γιογκα δεν εκανα και διαλογισμο.Σκεφτηκα το εξης : απο την στιγμη που θα πρεπει να τσακωθω για το παραμικρο ,για να της πω ας πουμε κρατα τα παιδια να βγω για εναν καφε το σαββατο με τον κολλητο μου....η να ερθω και να δω τα παιδια να ειναι κρεμασμενα στον καναπε η να κανουν ισσοροπια πανω στα παιχνιδια ,εκει που εχουν ξαναπεσει.....δηλαδη να επαναλαμβανεται μια κατασταση η οποια δεν αλλαζει οσο και να θυμωσω ,εξηγησω,φωναξω ,βρισω ακολουθω αλλη τακτικη.Θελω να παω για καφε ....τα παω στην μανα μου....πρεπει να μεινουν ωρες χωρις εμενα......τα κραταει η μανα μου οσο μπορει....γενικα εχει λιωσει η μανα μου....τουλαχιστον περασανε τα 4 και κατι τρομερο δεν μας εχει τυχει αφ οτου ανακαλυψα τι ακριβως παιζει...σε λιγο θα καταλαβαινουν και μονα τους και θα μπορουν να προστατευθουν.Οταν πλεον ειμαι σιγουρος πως ειναι σε μια ηλικια η οποια τουλαχιστον τα προστατευει απο τα πολυ χοντρα (γυρω στα 13 το εχω ορισει) τοτε θα δω και εγω και για τα περαιτερω με εμενα ....μεχρι τοτε τουμπεκι και μαλιστα ψιλοκομμενο γιατι αν τα παρει και φυγει ματι δεν θα κλεινω....οπως βλεπεις τα πραγματα ειναι απλα...βεβαια αν λεω αν ημουν γυναικα φυσικα δεν θα περιμενα ακομα 9 χρονια..

αν δεν υψωσεις την φωνη και δεν σφιξεις τα λουρια θα συνεχισει αυτη η κατασταση για παντα..μαλλον εισαι πολυ ηρεμος και τα βλεπεις ολα πολυ ρομαντικα.δεν ειναι ετσι.....ισως βρηκες και τον λαθος ανθρωπο.δεν ξερουμε και ουτε θα σου πουμε.απλα και εγω στεναχωριεμαι οταν ακουω τετοια πραγματα γιατι αυτη τη στιγμη που μιλαμε εμεις ειμαστε ανεργοι και με οικονομικα προβληματα και τρλεαινομε οταν ακουω την αχαριστια..οχι οτι δεν πρεπει να τα εχει αυτα μια γυναικα ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως ναι αν βγαινει οικονομικα.....αλλα η αχαριστια μου χτυπαει πολυ εδω...μακαρι να τα ειχα και εγω αυτα αλλα ευχαριστω τουλαχιστον τον θεο που μου εφερε το παιδι μου στον κοσμο.....και σαν ανθρωπος δεν ειμαι καθολου μα καθολου ρομαντικη

Αυτο δεν ασχολουμαι το εχω καταφερει μετα απο μηνες προσπαθειας....μονο γιογκα δεν εκανα και διαλογισμο.Σκεφτηκα το εξης : απο την στιγμη που θα πρεπει να τσακωθω για το παραμικρο ,για να της πω ας πουμε κρατα τα παιδια να βγω για εναν καφε το σαββατο με τον κολλητο μου....η να ερθω και να δω τα παιδια να ειναι κρεμασμενα στον καναπε η να κανουν ισσοροπια πανω στα παιχνιδια ,εκει που εχουν ξαναπεσει.....δηλαδη να επαναλαμβανεται μια κατασταση η οποια δεν αλλαζει οσο και να θυμωσω ,εξηγησω,φωναξω ,βρισω ακολουθω αλλη τακτικη.Θελω να παω για καφε ....τα παω στην μανα μου....πρεπει να μεινουν ωρες χωρις εμενα......τα κραταει η μανα μου οσο μπορει....γενικα εχει λιωσει η μανα μου....τουλαχιστον περασανε τα 4 και κατι τρομερο δεν μας εχει τυχει αφ οτου ανακαλυψα τι ακριβως παιζει...σε λιγο θα καταλαβαινουν και μονα τους και θα μπορουν να προστατευθουν.Οταν πλεον ειμαι σιγουρος πως ειναι σε μια ηλικια η οποια τουλαχιστον τα προστατευει απο τα πολυ χοντρα (γυρω στα 13 το εχω ορισει) τοτε θα δω και εγω και για τα περαιτερω με εμενα ....μεχρι τοτε τουμπεκι και μαλιστα ψιλοκομμενο γιατι αν τα παρει και φυγει ματι δεν θα κλεινω....οπως βλεπεις τα πραγματα ειναι απλα...βεβαια αν λεω αν ημουν γυναικα φυσικα δεν θα περιμενα ακομα 9 χρονια..

Δεν είναι λύση αυτή, αλλά είναι λιγότερο επώδυνη από ένα διαζύγιο........για τα παιδιά φυσικά. Φαντάζομαι ότι αν ήταν σοβαρές οι καταστάσεις δε θα τις μετέθετες μες στην εφηβεία....Τι να πω ρε παιδιά, μένω speechless......με τις ιστορίες σας εννοώ.

Διαφημίσεις

Φιλε comismonteg, οχι εγω και οι περισσοτερες γυναικες-μαμαδες που συναναστρεφομαι δεν ειναι ετσι...μεχρι καποιο σημειο του μηνυματος σου ελεγα οκ...αλλα διαβαζοντας το ολοκληρο κατεληξα πως η γυναικα σου μαλλον "τα παιξε" με τα νεα δεδομενα. Δε σου λεω να της τα συγχωρεις ολα, στη θεση σου κι εμενα θα μου εσπαγαν τα νευρα..θα σου προτεινω το ΚΟΙΝΟΤΥΠΟ, να συζητησεις ηρεμα μαζι της...και αφου βλεπεις πως δεν "καιγεται" τοσο για το παιδι προτεινε της να βγαινετε οι 2 σας καποιες φορες εξω. Επισης συνεχισε να δειχνεις ερωτικο ενδιαφερον. Με λιγα λογια παρτη με το καλο, οσο αντεχουν τα νευρα σου. :rolleyes:

να βγαινουμε?!!! το πρόγραμμα του προηγούμενου μηνα ειχε σαββατο ποτο, την επομενη κυριακη σινεμά, το επομενο Σάββατο μπουζούκια....τι άλλο τεσ πα. και όταν εμενε μεσα μια - 2 μερες αρχιζε γκρινια παλι μεσα είμαι και τετοια πως δηλαδή θα πρεπει να είμαι ενταξει και στα καθήκοντα μου όταν η καταψυξη είναι πιο ζεστη, τι άλλη ατμοσφαιρα εβαζα μουσικη στο σαλονι τις ελεγα πηγαινε κυμησε την μικρη και ελλα να πιουμε ένα ποτακι ... ακομη ερχεται και όταν ερχοταν ηταν κομματια ...αν δεν το εκανα αυτό είχαμε μια από τα ιδια ...που δεν κανεις τιποτα και πως να σε πλισιασω εισαι σαν ρομποτ ....όταν ακους συνεχεια το ιδιο εργο εεεε καπια στιγμη γινεσαι ρομποτ ....το σεξουαλικο είναι αμοιβαιο και όχι ο ενας να τρεχει συνεχεια εε γιατι θα ξενερωση στο τελος

αν δεν υψωσεις την φωνη και δεν σφιξεις τα λουρια θα συνεχισει αυτη η κατασταση για παντα..μαλλον εισαι πολυ ηρεμος και τα βλεπεις ολα πολυ ρομαντικα.δεν ειναι ετσι.....ισως βρηκες και τον λαθος ανθρωπο.δεν ξερουμε και ουτε θα σου πουμε.απλα και εγω στεναχωριεμαι οταν ακουω τετοια πραγματα γιατι αυτη τη στιγμη που μιλαμε εμεις ειμαστε ανεργοι και με οικονομικα προβληματα και τρλεαινομε οταν ακουω την αχαριστια..οχι οτι δεν πρεπει να τα εχει αυτα μια γυναικα ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως ναι αν βγαινει οικονομικα.....αλλα η αχαριστια μου χτυπαει πολυ εδω...μακαρι να τα ειχα και εγω αυτα αλλα ευχαριστω τουλαχιστον τον θεο που μου εφερε το παιδι μου στον κοσμο.....και σαν ανθρωπος δεν ειμαι καθολου μα καθολου ρομαντικη

ελλα μου ντε που το χω κανει και όταν το κανω ...η απαντηση είναι ααα εγω δεν μπορω τετοια και μη μου φωνάζεις εμενα !! οκ λεω επειδή είμαι διμοκρατικος να βρουμε βρε παιδι μου μια λυση και η λυση είναι να γινει το δικο της όχι ολες τις φορεςς βεβαια να λεμε του στραβου το δικιο από την άλλη όταν αφεινω να αποφασισει εκεινη πες μου που θες να παμε λεει θελω να με πας οπου γουστάρεις οκ αλλα ότι αποφασίζω δεν της αρεσει η γιατι δεν με ρώτησες .....εεεεεεεεε τι κανεις τελικα σαλτερνς η δεν σαλτερνς... και οσον αφορα την τελευταια σου προταση αυτό με νοιαζει και εμενα και ευχαριστο το θεο που μου εφερε αυτό το κοριτσακι ...προσπαθω να της το περασω αλλα ματαια ενταξει λλει δεν θα είμαι κλισμενη μεσα στο σπιτι η θα στοιχιωσω επειδή εκανα ένα παιδι ...ξερεις ποσα πραγματα εκανα εγω όταν ημουν ελευθερη και πριν το παιδι απανταει ...εγω να δεις της λεω αλλα τωρα είναι λιγο διαφορετικα εχουμε ένα παιδακι και προτερεοτητα είναι αυτό ...ναι είναι η απαντηση μετα απο την δικια μου υσιχια όμως,,,αυτα ακουω και βιρινιαζω τελιως ...μονο όταν χτυπησε το μικρο καλα, εβαλε τα κλαματα και ηρθε λιγο στα ισια της για καπιο διαστημα αλλ μετα παλι τα ιδια ....και ηταν αυτό που μου πε και ο πατερας της θελει 1 σοκ να στανιαρει ...ωραια μωρε και μετα τι παλι στα ιδια μολις χαλαρωση η θα πρεπει να είμαι συνεχεια στην πριζα ....οοο god

Πόσο λυπηρό το θέμα σου.........ισορροπίες........το μωρό κοντεύει δυο χρονών και η μάνα ψάχνει τις ισορροπίες της στα hondos.......θα ακουστώ σκληρή αλλά όσοι με ξέρουν, ξέρουν ότι δεν είμαι ούτε το συνηθίζω......η γυναίκα σου είναι απλά αδικαιολόγητη φίλε μου!

Δλδ μια γυναίκα, στην Ελλάδα του 2015, που ζει με υπηρέτριες, άλλη της μαγειρεύει, άλλη της καθαρίζει, άλλη της πλένει και της σιδερώνει, βγαίνει κάθε λίγο βόλτες και τρώει όλα τα λεφτά της στα λούσα, ΚΑΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ είναι για να το μαλώσει, να του κρατήσει μούτρα, να του κάνει την ψυχολογία σκ@τ@..........

Όχι δεν είναι έτσι όλες οι γυναίκες αγαπητέ φίλε. Σφίξε τα λουριά, θα πω κι εγώ, γιατί σε βρήκε φιλότιμο και σε εκμεταλλεύεται. Και, όσον αφορά εσένα, ενήλικες άνθρωποι είστε και παίρνετε τις αποφάσεις σας. Το παιδάκι δε φταίει σε τίποτα όμως, και έχω την εντύπωση ότι ήδη καταλαβαίνει πολύ περισσότερα από όσα νομίζεις.

Νοrdor, το σχόλιό σου "φροντιζω να ειναι οσο παραπανω γινεται τα παιδια με την γιαγια για να μειωσω τους κινδυνους" είναι πολύ σοβαρό, και θα πρέπει να το δεις, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

ναι και εγω το πιστευω αυτό μια στιγμη που μου εβαλε κατι γκαζια μπροστα στο παιδι το μικρο γιρισε με κιταξε το κιταξα και εγω το μονο που μου ειπε είναι μπαμπα μου και με αγκαλιασε τις εκανα νοημα να σταματηση αλλα εκεινη εδινε ρεσιτάλ ηθελα να της δωσω μια να την διαλυσω απλα κιτουσα και μιλουσα ηρεμότατα στην μικρη σαν να μην υπαρχει η μανα της ...στο τελος της λεω ηρέμησες ...μπραβο λαλακα μου ...ότι περασες εσυ στην μικρη σου ηλικια θα τα περασει τωρα και το παιδι σου ανωμαλη ( η γονεις της συνεχεια τσακονωνταν από ότι μου χει πει και είναι αυτό που συχενεται να κανει και δεν θα το εκανε ποτε ..ελεγε πριν γεννηθεί το παιδι ελα μου ντε που η ιστορια συνεχιζεται και δεν μπορω ρε γαμωτο να καταλαβω πως και γιατι τοσο να εχουν σπασει τα νευρα της... αμ το άλλο όταν την δεις μεσα σε ξενο κοσμο ολλα σουπερ σαν να μην τρεχει τιποτα και όταν φευγουμε που με παρατισες μονι μου στον καναπε και καθομουν ( ολο φιλοι γυρο εν το μεταξυ) και εσυ εκανες τσιγαρο με την γυναικα του ξαδερφου σουυ....οεοοο τσιγαρο εκανα δεν πηγα μαζι της...εχω την εντυπωση ότι το πρόβλημα είναι πολτ βαθια ριζομενο μεσα της από τους γονεις της ...

ελλα μου ντε που το χω κανει και όταν το κανω ...η απαντηση είναι ααα εγω δεν μπορω τετοια και μη μου φωνάζεις εμενα !! οκ λεω επειδή είμαι διμοκρατικος να βρουμε βρε παιδι μου μια λυση και η λυση είναι να γινει το δικο της όχι ολες τις φορεςς βεβαια να λεμε του στραβου το δικιο από την άλλη όταν αφεινω να αποφασισει εκεινη πες μου που θες να παμε λεει θελω να με πας οπου γουστάρεις οκ αλλα ότι αποφασίζω δεν της αρεσει η γιατι δεν με ρώτησες .....εεεεεεεεε τι κανεις τελικα σαλτερνς η δεν σαλτερνς... και οσον αφορα την τελευταια σου προταση αυτό με νοιαζει και εμενα και ευχαριστο το θεο που μου εφερε αυτό το κοριτσακι ...προσπαθω να της το περασω αλλα ματαια ενταξει λλει δεν θα είμαι κλισμενη μεσα στο σπιτι η θα στοιχιωσω επειδή εκανα ένα παιδι ...ξερεις ποσα πραγματα εκανα εγω όταν ημουν ελευθερη και πριν το παιδι απανταει ...εγω να δεις της λεω αλλα τωρα είναι λιγο διαφορετικα εχουμε ένα παιδακι και προτερεοτητα είναι αυτό ...ναι είναι η απαντηση μετα απο την δικια μου υσιχια όμως,,,αυτα ακουω και βιρινιαζω τελιως ...μονο όταν χτυπησε το μικρο καλα, εβαλε τα κλαματα και ηρθε λιγο στα ισια της για καπιο διαστημα αλλ μετα παλι τα ιδια ....και ηταν αυτό που μου πε και ο πατερας της θελει 1 σοκ να στανιαρει ...ωραια μωρε και μετα τι παλι στα ιδια μολις χαλαρωση η θα πρεπει να είμαι συνεχεια στην πριζα ....οοο god

ΣΑΛΤΕΡΝΣ......!!!!

Κουράγιο πατριώτη,εμπλεξες!

Σοβαρα τωρα 22 μηνες μετα τη γεννα και δεν εχει βρει τις ισορροπιες της? Δλδ ποτε θα τις βρει...οταν παει το παιδι σχολειο? Κι εγω και πολλες αλλες 22 μηνων ειχαμε και δευτερό παιδι.Το παιδι δεν ειναι σκυλι...α με κουραζει θα το δωσω αλλου.Της αρεσει δεν της αρεσει εχει ενα παιδι να μεγαλωσει.Φιλε για σφιξε λιγο τα λουρια...για ξεκινα να χαλας κι εσυ το μισθοσου για παρτη σου να δουμε θα της αρεσει? Ασε τα παρακαλια και απαιτησε λιγο γιατι μερικοι ανθρωποι ειναι αχαριστοι τελικα...ζουν σε δικο τους πλανητη και μονο τον εαυτουλη τους εχουν μαθει να αγαπανε.

ελαα μου ντε αυτό σκεφτομαι και εγω ετσι όπως το λες ειναι ...μεχρι λαλακισμενο το ειπε μια μερα και μου γυρισε το ματι κιριολεκτικα δαγκωσα τα χειλια μου τοσο που όταν πηγα να της μιλισω ειχα γεμισει αιματα και δεν το ειχα καταλαβει ...και της το πα μην το ξαναπεις το παιδι ετσι τα καταλαβαινει όλα δεν θα παθει τιποτα ηταν η απαντηση ...αα και το καλυτερο το παιδι με βροχιτιδα εξω 2 βαθμούς και το πηρε να παει βολτα ρε εισαι με τα καλα σου της ειπα που πας σιγα μην κατσω μεσα...ιηταν η απαντηση ...

Συμφωνώ μαζί σου πως μόνο με ενα σοκ μπορεί να συνέλθει...κρίμα που πρέπει μερικές φορές να φτάνουν εκεί τα πράγματα...

Προσπάθησε να είσαι όσο πιο κοντά στο κοριτσάκι σου μπορείς,να της δίνεις την αγάπη σου και τον χρόνο σου,όπως και κάνεις δηλαδή.

Έγραψα ολόκληρη σελίδα αλλά δεν είναι προς δημοσίευση.........δες τι θα κάνεις πριν πληγώσει κι άλλο την ψυχή του παιδιού σου......αχάριστη είναι απέναντι σε σένα, απέναντι στο παιδί της είναι απαράδεκτη........

Μια ερώτηση διαφωτιστική.....πριν το παιδί ήταν έτσι?

με προβλημάτισε πολύ το email σου. θα ήθελα απλώς να ρωτήσω αν ήταν έτσι και πριν το παιδί. Δηλαδή αν τα κύρια ενδιαφέροντά της ήταν και πριν το παιδί, βόλτες στα μαγαζιά, ατελείωτοι καφέδες και γενικά δεν πολυσκοτίζω το κεφάλι μου, τότε φυσιολογικό είναι να συνεχίσει να είναι έτσι.

Θέλω να πω, πως δεν μπορεί ξαφνικά να μεταμορφωθεί σε γυναίκα με ενδιαφέροντα που το ψάχνει για να περάσει δημιουργικό χρόνο με το παιδί.

Κατά τη γνώμη μου, έχεις κρατήσει μια στάση υπομονής που ξπερνάει τα όρια και της δίνει το σήμα ότι θέλεις τόσο πολύ την οικογένεια που είσαι ικανός να υπομενείς τα πάντα.

Κατά τη γνώμη μου λαθος. υπάρχουν κάποιες κόκκινες γραμμές που όταν ξεπερνιούνται δεν υπάρχει ισορροπία, όσο και να θέλουμε να πιστεύουμε ότι μπορούμε να τις κρατήσουμε.

Πρέπει να της κάνεις σαφές ότι δεν πρόκειται να ανεχτείς την ανευθυνότητα, την κενότητα και το τίποτα σε σχέση με το παιδί. Αυτή στην κανονική της ζωή μπορεί να συμπεριφέρεται ως χαζογκόμενα του χειρίστου είδους (συγνώμη για τον χαρακτηρισμό, αλλά έτσι την βλέπω), αλλά σε σχέση με το παιδί πρέπει να διατηρεί τα ελάχιστα επίπεδα σοβαρότητας.

Αυτό σημαίνει πως αν θέλει να πηγαίνει στο Hondo, στις καφετέρειες και λοιπά ακατάλληλα μέρη για μωράκια, θα το κάνει μόνη της χωρίς το παιδί. Και σ΄αυτό το θέμα θα είσαι κάθετος. Αν θέλει οπωσδήποτε να βγαίνει, και εσύ δεν είσαι σπίτι για να μείνεις με την μικρή ας αναλάβει το κόστος να πληρώνει έξτρα την κυρία που την κρατάει το πρωί για να μένει και καμιά ώρα το απόγευμα.

Κάθετος και στο ότι δεν μιλάμε άσχημα στο παιδί. Το χαμηλό της επίπεδο ας το κρατήσει αποκλειστικά για τον εαυτό της.

Γενικά, πρέπει να την κάνεις να καταλάβει ότι δεν την παίρνει να κάνει ότι γουστάρει, όποτε το γουστάρει και να γκρινιάζει και από πάνω.

Μου φαίνεται αδιανόητο ένα εργαζόμενο ζευγάρι να μην συμμετέχει από κοινού στα έξοδα του σπιτιού. Ηταν πάντα έτσι? και αν όχι γιατί το επέτρεψες?

Γενικά, θα έλεγα δείξε με πράξεις ότι δεν πρόκειται να ανεχτείς για πολλή καιρό αυτή την κατάσταση.

Στη θέση σου θα κανόνιζα ένα βράδυ έξοδο για δύο και θα της έκανα καθαρές τις προθέσεις μου.

Αλλαγές Νο.1, Νο2...Αν μέσα σε 2 μήνες δεν δω διαφορά το διαλύουμε, παίρνω το παιδάκι μου και περνάω όμορφα και αγαπησιάρικα.

και επειδή καταλαβαίνω πως πρόκειται για άνθρωπο χωρίς ιδιαίτερη συγκρότηση και βάσεις, αν καταλάβει ότι το εννοείς θα ψιλοταραχτεί. και εσύ σταθερός, χωρίς πισωγυρίσματα.

Ενώ αυτή κάνει τις βλακείες εσύ έχεις μπει σε στάση να δικαιολογείσαι.

Πιστεύω ότι στις περισσότερες σχέσεις οι άνθρωποι τεστάρουμε τα όρια του άλλου και βλέπουμε μέχρι που μας παίρνει. και φοβάμαι, ότι εσύ της έχεις δώσει απεριόριστο χώρο να απλώσει την ανευθυνότητα και την κενότητά της.έχω ένα φίλο, πολύ καλό παιδί. ερωτεύτηκε μια κοπέλα, που όλη την μέρα ζήταγε υλικά και συναισθηματικά και στο τέλος γκρίνιαζε και του δήλωνε ότι τον βρίσκει και λίγο. μια δύο τρεις γύρισε το μάτι του πολύ ερωτευμένου φίλου και την χώρισε. το κορίτσι τα είδε ολα, τι παρακάλια, τι κλάματα. της έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία και τώρα που ξέρει ότι δεν την παίρνει για τέτοιου είδους βλακείες έιναι άξογη απέναντί του.

Δεν μπορεί να είναι εφ' όρου ζωής δικαιολογία το "είχα άσχημα παιδικά χρόνια". το καταλαβαίνω να το λές στην εφηβεία σου, στα πρώτα χρόνια της ενήλικης ζωής, αλλά δεν μπορεί να το αναπαράγεις πάντα και για τα πάντα. από μια ηλικία και μετά συμφιλιώνεσαι με τις πληγές σου (όσο μπορείς) και προσπαθείς να είσαι ένας ισορροπημένος ενήλικας.

Κατά τη γνώμη μου, συμβουλευσου και ένα δικηγόρο για το τι πρέπει να προσέξεις ή ποιες αποδείξεις πρέπει να έχεις στα χέρια σου, έτσι ώστε σε περίπτωση διαζυγίου να πάρεις την επιμέλεια (το απεύχομαι, αλλά θα πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα αν δεις ότι δεν αλλάζει συμπεριφορά).

και βέβαια δεν χρειάζεται να ριζώσει μέσα στο σπίτι. μπορεί να πάρει το μικράκι να βγούνε βόλτα σε ένα πάρκο, σε ένα παιδότοπο, σε ένα κουκλοθέατρο/θέατρο σε ένα φιλικό σπίτι με παιδιά, σε ένα δημιουργικό εργαστήριο.

Φαντάζομαι ότι η πλειοψηφία των γυναικών και χωρίς παιδιά θα επιλέγαμε και κάποια άλλη έξοδο πλην Hondo και καφετέρειας. θα πηγαίναμε ένα σινεμά, ένα θέατρο σε μια έκθεση, μια εκδρομή.

ειναι απο τις γυναικες που οταν παντρευονται νομιζουν οτι εχουν δεσει το γαιδαρο τους.....λαθος....ποτε δεν πρεπει να επαναπαυομαστε...πρεπει να προσπαθουμε για την σχεση μας ειδικα οταν ερχετε και ενα παιδακι οσο μπορουμε βεβαια....σιγουρα και υπαρχει ρουτινα αλλα στο χερι μας ειναι να αλλαζουμε παραστασεις και τοπια αλλα μαζι με τον ανθρωπο μας οσο και κουρασμενοι να ειμαστε....οτι και να κανεις εσυ απο οτι διαβαζω παντα θα εχεις την γυναικα να σου την λεει....γκρινια γκρινια γκρινια.....δεν μπορει να καταλαβει οτι εχει εναν φαινομενικα σωστο αντρα στη ζωη της,εχει ενα υγιεστατο παιδακι και γενικως μια ανετη ζωη....ο μπαμπας της λοιπον εχει δικιο.....πριν το παιδι πως ησασταν?ολο βολτες κτλ ή παντα ετσι ηταν καπως αυταρχικη να τολμησω να πω?και μην μπερδευεις το αυταρχικη με το δυναμικη.....αλλο το ενα αλλο το αλλο....ουφφφφφ πολυ θα ηθελα να ημουνα φιλη της να της πω τι κανεις ρε λαλακα?μιλας και απο πανω?οσο αφορα την συμπεριφορα της στο παιδι δεν χρειαζετε να σου πω τι πιστευω γιατι με καλυψανε οι αλλες κοπελιες:shock:

η γυναικα μου πριν την γεννα ελεγε ότι ηθελε πολλα παιδια και ηταν πολύ περιποιητικη, καθαρη γενικα δεν συκωνε μυγα στο σπαθι της για το σπιτι της ενοιωθα ο πιο τυχερος αντρας στον πλανητη και ολλοι μου το ελεγαν

Προσωπικα, πριν καταφυγω σε χαρακτηρισμους, αφορισμους, καυγαδες, φωνες κτλ, θα μ ενδιεφερε να μαθω ΓΙΑΤΙ αυτος ο ανθρωπος αλλαξε τοσο πολυ.. Τα περιμενε αλλιως; Απογοητευτηκε απο κατι; Δεν τη γεμιζει η οικογενειακη ζωη; Εχει ψυχολογικα θεματα που τα καλυπτει με τις βολτες και τα ψωνια; Μετανοιωσε που παντρευτηκε; Ειναι απλα εγωιστρια και ρηχη; Θελει να εισαστε μαζι; Θελει να ασχολειται με το παιδι;Πως να παρεις αποφασεις για το τι θα κανεις αν δεν ξερεις τις απαντησεις αυτες..

Και τις απαντησεις τις παιρνει κανεις μεσα απο το διαλογο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα