Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμφάνιση γάλακτος μήνες μετά τον αποθηλασμό


Recommended Posts

Γειά σας,

 

Θα ήθελα κάποια μανούλα να με βοηθήσει στο εξής.

Πήρα το χάπι του αποθηλασμού περίπου δύο εβδομάδες μετά τη γέννα μου (δεν πέτυχα να θηλάσω για διάφορους λόγους και δεν είχα ποσότητα αρκετή). Παρόλα αυτά ακόμα και τώρα 3 μήνες μετά όταν πατήσω αρκετά τις θηλές μου εκκρίονται λίγες σταγόνες γάλακτος.

Ο γιατρός μου είπε ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβαίνει εγώ όμως ανησυχώ. Έχει καποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας,

 

Θα ήθελα κάποια μανούλα να με βοηθήσει στο εξής.

Πήρα το χάπι του αποθηλασμού περίπου δύο εβδομάδες μετά τη γέννα μου (δεν πέτυχα να θηλάσω για διάφορους λόγους και δεν είχα ποσότητα αρκετή). Παρόλα αυτά ακόμα και τώρα 3 μήνες μετά όταν πατήσω αρκετά τις θηλές μου εκκρίονται λίγες σταγόνες γάλακτος.

Ο γιατρός μου είπε ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβαίνει εγώ όμως ανησυχώ. Έχει καποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα γι αυτό...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΑΛΑ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΧΑΠΙΑ (DIPERGON). ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ. ΓΕΝΙΚΑ Η ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΜΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΑΛΑ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΧΑΠΙΑ (DIPERGON). ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ. ΓΕΝΙΚΑ Η ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΜΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

Δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, ας μην παραπληροφορούμε τον κόσμο...

 

Όσο για τα χάπια που σου εδωσε, τζάμπα τα πήρες.....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ερώτηση: :oops:

Αν αποθηλάζεις χωρίς χάπια, αλλά σταδιακά έτσι ώστε να μειώνεται το γάλα ώσπου να σταματήσει, βάζοντας το μωρό στο στήθος να πιπιλάει για χαλάρωση μόνο το βράδυ όταν ξυπνάει, ουσιαστικά δε θα σταματήσει ποτέ το γάλα;

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο το μωρό τραβάει γάλα, θα συνεχίζεις να παράγεις όσο πίνει. Απλά αν πίνει μόνο μια φορά την ημέρα, θα παράγεις λίγο, κι έτσι όταν αποφασίσεις να το κόψεις δε θα χρειαστεί χάπια, γιατί θα το έχεις μειώσει σταδιακά.

 

Πάντως αν δεν έχεις κάποιο λόγο που θέλεις να το κόψεις, έστω και μια φορά την ημέρα, το μωρό παίρνει πολύτιμες ουσίες και αντισώματα. :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Χλόη :)

 

Βασικά υποφέρω από ημικρανίες και όταν σταματήσω να θηλάζω θα ξεκινήσω αγωγή με νευρολόγο. Δεν παίρνω καθόλου φάρμακα τώρα που θηλάζω γιατί δεν ξέρεις ποτέ... Μπορεί να αποδειχτεί στο μέλλον ότι κάποια που θεωρούνται σήμερα ασφαλή τελικά βλάπτουν. Γι' αυτό σκέφτομαι τον αποθηλασμό αφού η μπέμπα παίρνει και μπιμπερό και δεν ζητάει στήθος καθόλου στη διάρκεια της μέρας παρά μόνο το βράδυ...

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για τις ημικρανίες. Και συγχαρητήρια που αντέχεις τον πόνο για να προσφέρεις στο παιδάκι σου μητρικό γαλατάκι.

 

Απο οτι ξέρω, υπάρχουν φάρμακα για ημιρανίες που είναι ασφαλή για θηλασμό. Η ποσότητα που περνάει μέσα στο γάλα, απο τα φάρμακα που παίρνουμε είναι πάρα πολύ μικρή. Ίσως αν θέλεις, να μπορέσεις να συνεχίσεις με μια δυό φορές τη μέρα, για αρκετό καιρό ακόμα. Νομίζω όπου να 'ναι γυρίζει κι η Αγλαία από διακοπές. Μπορείς να το συζητήσεις και μαζί της.

 

Το γάλα σου είναι τόσο ευεργετικό για το μωρό, που ίσως είναι καλύτερα να έχει μια πολύ πολύ μικρή ποσότητα φάρμακο, απο το να μη το πιει καθόλου. Μήπως και το ξένο έιναι απόλυτα αγνό? :wink:

 

Ό,τι κι αν αποφασίσεις, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά, και περαστικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: :oops:

Αν αποθηλάζεις χωρίς χάπια, αλλά σταδιακά έτσι ώστε να μειώνεται το γάλα ώσπου να σταματήσει, βάζοντας το μωρό στο στήθος να πιπιλάει για χαλάρωση μόνο το βράδυ όταν ξυπνάει, ουσιαστικά δε θα σταματήσει ποτέ το γάλα;

 

Για να διατηρηθεί η γαλουχία θα πρέπει να συνεχίζεται το ερέθισμα, δηλαδή οι θηλαστικές κινήσεις. Αν αυτές λιγοστέψουν πολύ, το γάλα θα σταματήσει. Μπορεί να υπάρχουν λίγες σταγόνες αλλά αυτές δεν θεωρούνται παραγωγή. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν ακόμη και μετά από χρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν παίρνω καθόλου φάρμακα τώρα που θηλάζω γιατί δεν ξέρεις ποτέ... Μπορεί να αποδειχτεί στο μέλλον ότι κάποια που θεωρούνται σήμερα ασφαλή τελικά βλάπτουν.

 

Τα ευεργετήματα του μητρικού γάλακτος είναι πολύ περισσότερο από τις όποιες υποθετικές βλαπτικές επιδράσεις του φαρμάκου, ενώ τα μειονεκτήματα του αγελαδινού γάλακτος δεν είναι υποθετικά, αλλά διαπιστωμένα. Γι αυτό και οι ειδικοί δεν προτείνουν αποθηλασμό. Η αγωγή για ημικρανίες δεν έχει αναφερθεί ως λόγος για οριστική ή προσωρινή διακοπή θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα, δεν ξέρω αν καμία σας είχε παρόμοια εμπειρία, πιθανότατα η Αγλαΐα θα ξέρει. Έπειτα από ελαφρά πίεση του στήθους μου, τυχαία αρχικά και για να σιγουρευτώ το έκανα και μόνη μου, εμφανίστηκε γάλα, ενώ σταμάτησα τον θηλασμό εδώ και εξι μήνες. Μπορεί να είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης (όχι ότι έχω καθυστέρηση αλλά προσπαθούμε) ή απλά συνεχίζω να έχω γάλα απλά δεν το είχα καταλάβει νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωμα εγκυμοσύνης δεν είναι, εκτός κι αν είσαι στο δεύτερο τρίμηνο, αλλά τότε θα το ήξερες κι εσύ:)

Συμβαίνει αυτό που λες, ακόμα και τόσους πολλούς μήνες μετά τον αποθηλασμό. Κάποια στιγμή θα σταματήσει, μην σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Πριν από μια εβδομάδα σταμάτησα να θηλάζω την δέκα μηνών κόρη μου. Μας είχαν μείνει εδώ και δύο μήνες δύο γεύματα μες στην ημέρα, πρωινό και βραδυνό, αν και τις τελευταίες εβδομάδες είχε αρχίσει να μειώνεται η παραγωγή μου.

Εγκατέλειψα και τα δύο γεύματα ταυτόχρονα, χωρίς να πάρω χάπια, και απλά αντλούσα το πρωινό, με βάση όσες οδηγίες συγκράτησα απο το forum. Από τη δεύτερη μέρα και μετά τύλιξα και τα στήθη μου με επίδεσμο, γιατί τα ένιωθα πως γέμιζαν ξανά, αλλά με μικρό ρυθμό. Και με το θήλαστρο έβγαζα ελάχιστη ποσότητα, 30 ml περίπου.

Ενώ έχει περάσει μια εβδομάδα, στο ένα μου στήθος, μακριά από τη θηλή και προς τον θώρακα ψηλαφώ μια σκληρία σχήματος οβάλ και μεγέθους 2 επί 3 εκατοστά. Σίγουρα δεν φλεγμαίνει και σίγουρα δεν υπήρχε πριν μια εβδομάδα, αφού το στήθος μου όταν άδειαζε μετά το θηλασμό ήταν απολύτως μαλακό.

Είναι δυνατόν να είναι γάλα που εκλωβίστηκε σε κάποιο σημείο? Υποψιάζομαι πως έκανα βλακεία που δέθηκα, γιατί είναι σε σημείο,στην περιφέρεια του στήθους που με το δέσιμο δεν πιεζόταν αλλά θα μπορούσε να ξεμείνει γάλα... Μπορώ να κάνω κάτι για να φύγει, πχ μασάζ? Μήπως με τον καιρό απορροφηθεί?

Κάθε συμβουλή δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Exω την εντύπωση ότι αποθήλασες πολύ απότομα. εμένα ο γυναικολόγος μου είχε πεί να ελαττώνω κατά ένα γέυμα ανα δύο ή τρείς ημέρες.Οταν πιά μείνω στο ένα γεύμα να βάζω το μωρό να θηλάζει ανά 2 ημέρες και στο τέλος ανά τρείς. Χάπι ούτε εγω πήρα, όμως για το δέσιμο δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πώ κάτι. Μήπως να έκανες ένα τηλέφωνο στον γιατρό σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ..ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΘΗΛΑΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εχω σταματησει τον θηλασμο απο τον αυγουστο χωρις να παρω χαπια γιατι ξαφνικα σταματησε και δεν εβγαζε τιποτα σχεδον.(μετα απο τον θανατο της γιαγιας μου)το παλεψα καποιες μερες αλλα τιποτα.με πολλη ωρα προσπαθειας και με το θηλαστρο εβγαζε 20 γρ και μετα απο τοση ωρα θα εληγε κιολας.εχω απιστευτες τυψεις γι'αυτο.

το θεμα μου ειναι οτι ακομα και σημερα καποιες φορες νοιωθω κατι τσιμπηματα και μου θυμιζουν λιγο εκεινες τις μερες,οταν το παταω βγαζει 2-3 σταγονες.τι να κανω?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω σταματησει τον θηλασμο απο τον αυγουστο χωρις να παρω χαπια γιατι ξαφνικα σταματησε και δεν εβγαζε τιποτα σχεδον.(μετα απο τον θανατο της γιαγιας μου)το παλεψα καποιες μερες αλλα τιποτα.με πολλη ωρα προσπαθειας και με το θηλαστρο εβγαζε 20 γρ και μετα απο τοση ωρα θα εληγε κιολας.εχω απιστευτες τυψεις γι'αυτο.

το θεμα μου ειναι οτι ακομα και σημερα καποιες φορες νοιωθω κατι τσιμπηματα και μου θυμιζουν λιγο εκεινες τις μερες,οταν το παταω βγαζει 2-3 σταγονες.τι να κανω?

 

άρα το γάλα δεν σταμάτησε!

 

αν θέλεις μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις και να αυξήσεις σιγά σιγά την παραγωγή

 

αν όχι, τότε δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα, μπορεί να έχεις λίγο γάλα για χρόνια. Είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

ηταν τοσο λιγο απο την αρχη που δεν βρεθηκε ουτε ενας να μου πει τι να κανω για να αυξηθει.3 παιδιατροι 2 γυναικολογοι και οι μαιες της κλινικης μου ελεγαν οτι δεν φτανει για το μωρο.ασε που ειχα την πεθερα μου να μου λεει και να επιμενει συνεχεια οτι το γαλα μου δεν το "πιανει" το μωρο.φυσικα απο την πρωτη στιγμη εδινα και ξενο αλλα αυτο μου ειπαν και αυτο εκανα.δεν σας ηξερα τοτε(στο επομενο παιδι αγλαια μου θα εχεις μια βδελα πανω σου να ξερεις δεν θα ξεκολλαω).

εβγαζα 100-150 μλ την μερα συνολικα,θα αλλαζε η ποσοτητα αν ειχα σωστη ενημερωση?φταιω εγω σε κατι για την τοσο λιγη ποσοτητα?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...