Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εναλλακτικό baby sitting - Εναλλακτική φύλαξη


Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς υποψην του,στην Ελλάδα υπάρχουν καθόλου άτυποι παιδικοί σταθμοί? Δηλαδή μια εναλλακτική μορφή baby sitting όπου κάποιο καταρτισμένο και έμπειρο άτομο απασχολεί σε ένα καταλληλα διαμορφωμένο χώρο( μπορεί να είναι και στο σπίτι του) έναν μικρό αριθμό παιδιών.Αυτό είναι κατι διόλου ασυνηθιστο στην Ευρώπη και παρουσιαζει τα εξής κατα τη γνώμη μου πλεονεκτήματα.

σε σχέση με τον παιδικο σταθμό, πολύ λιγότερα παιδια ,λιγότερες αρρώστιες κατα συνεπεια ,ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις(στον παιδικό δεν

επιλέγεις εσύ ποιον παιδαγωγό θέλεις), πιο οικογενειακό- μαζεμένο περιβαλλον για τα παιδια και μεγαλυτερη ευελιξία στα ωράρια -κάποια μπορεί να μην χρειαζεται όλες τις μέρες ή τις ώρες να αφήνει το παιδί.

Και σε σχέση με το να απασχολείς προσωπικά μπειμπι σιττερ είναι πολύ πιο οικονομικο.δεν ξέρω ποια εργαζόμενη με μισθό 600-900ευρώ μπορει άνετα να διαθέσει έναν αξιοπρεπη μισθό για μπειμπισιττερ,καλυτερα να καθισει η ιδια με τα παιδια της .Είμαι δε της γνώμης ότι μια κακοπληρωμένη μπ.σιττερ

αποκλειεται κατα βάθος να συμπαθησει το παιδι σου, ασε που θα φύγει στην πρώτη ευκαιρία.

Γνωρίζει κανείς κατι?

 

Η εναλλακτική μορφή baby sitting που περιγράφετε, είναι ευρέως διαδεδομένη στην υπόλοιπη Ευρώπη και στην Αμερική και ονομάζεται "Home Daycare". Στην ουσία, είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος απασχόλησης για μητέρες μικρών παιδιών και για γυναίκες που αγαπούν τα παιδιά. Δημιουργώντας έναν "mini" παιδικό σταθμό στο σπίτι τους όπου ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα δραστηριοτήτων σύμφωνα με τις απαιτήσεις της χώρας τους και φροντίζουν για την υγιεινή διατροφή των παιδιών, βρίσκονται κοντά στα παιδιά τους εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα ένα ικανοποιητικό εισόδημα.

Φυσικά, υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να ξεκινήσετε (εκεί) κάτι τέτοιο:

α) Θα πρέπει να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο (Child Care Course), καθώς επίσης να επιτύχετε στις γραπτές εξετάσεις του. Αυτό θα σας δώσει το "Child Care Diploma" καθώς και το "Level 3 Child Care Award", όπου Level 3 είναι το επίπεδο πιστοποίησης του Έγκυρου Οργανισμού "NCFE" ο οποίος πιστοποιεί τις επαγγελματικές δεξιότητες για την Αγγλία, Ουαλία και Βόρεια Ιρλανδία.

Αν τα Αγγλικά σας είναι σε καλό επίπεδο, το σεμινάριο αυτό μπορείτε να παρακολουθήσετε και εξ’ αποστάσεως ή online. Η διάρκειά του θα εξαρτηθεί από τον χρόνο που εσείς μπορείτε να αφιερώσετε (από τέσσερις μήνες έως ένα έτος). Το κόστος του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό, (περίπου 270 λίρες) το επίπεδό του όμως, είναι.

β) Κατόπιν αυτών, ο χώρος σας θα πρέπει να πιστοποιηθεί σύμφωνα με τα πρότυπα του National Standard Guidelines from OFSTED for Day Care που είναι ο αρμόδιος φορέας.

Αν κάνετε μία αναζήτηση για "home daycare" θα δείτε πόσο διαδεδομένη είναι αυτή η "οικογενειακή ημερήσια φροντίδα".

Παρόλες τις ενστάσεις που διάβασα, είμαι της άποψης ότι φυσικά θα μπορούσαμε οι Ελληνίδες μητέρες να ασχοληθούμε με κάτι ανάλογο. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορούμε να εμπιστευόμαστε αλλοδαπές γυναίκες που δεν γνωρίζουν ούτε τη γλώσσα, ούτε την κουλτούρα μας, να αμείβονται για την φύλαξη και μόνο των παιδιών μας, όταν τόσες άνεργες Ελληνίδες μανούλες, γυναίκες μορφωμένες που βρίσκονται εκτός εργασίας ακριβώς επειδή έγιναν μητέρες, ή γυναίκες που μένουν στο σπίτι γιατί η αμοιβή της εργασίας τους είναι όση και η αμοιβή που ζητά η αλλοδαπή για τη φύλαξη του παιδιού τους, θα μπορούσαν να ανατρέφουν μαζί με τα παιδιά τους και δύο - τρία άλλα παιδιά συμπληρώνοντας το εισόδημά τους.

Ακριβώς έτσι απασχολούμαι και εγώ. Τόσο παράνομα (sorry), όσο και η αλλοδαπή που μου ζήτησε 700 ευρώ (στην επαρχία) για να φυλάξει και μόνο τα δύο παιδιά μου τους καλοκαιρινούς μήνες και που αν συνέβαινε το παραμικρό, είμαι σίγουρη ότι θα εξαφανιζόταν. Και αν δεν υπάρχει τέτοιος θεσμός, κορίτσια, στην Ελλάδα, ας τον δημιουργήσουμε. Έτσι γίνεται συνήθως. Πρώτα το νέο επάγγελμα και μετά (από χρόνια) η πιστοποίησή του.

Ας το κάνουμε όμως όπως πρέπει. Ας επιμορφωθούμε (έστω και σε ξένη χώρα) και ας ακολουθήσουμε πιστά αυτά τα πρότυπα, μέχρι το δικό μας κράτος να "ξυπνήσει" και να δώσει άδεια για τέτοιες λύσεις απασχόλησης στις γυναίκες του.

Έχοντας πιστοποιηθεί η ίδια από τα Ηνωμένα Έθνη για αυτό το Επάγγελμα και έχοντας προχωρήσει σε αντίστοιχα σεμινάρια παιδοψυχολογίας και συμβουλευτικής, είμαι διαθέσιμη σε όποια φίλη θέλει περισσότερες πληροφορίες ή οποιαδήποτε βοήθεια στο θέμα.

Μπράβο, κοπέλα μου, για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας, είμαι νεα στην παρέα σας.

Μπορώ να αναλάβω παιδάκια για φύλλαξη στο δικό μου σπίτι (σε play room) ή και στο δικό σας.

Απο τον Οκτώμβρη η μικρή μου θα παει παιδικό και εγώ αναζητώ εργασία σε παιδικούς σταθμούς (αποφοιτη ιεκ βρεφονηπιοκομιας) αλλά είναι λίγο δύσκολο.

Έχω εμπειρεία αρκετών ετών σε παιδικούς σταθμούς αλλά και σε κατ' οικων απασχόληση.

Μπορείται να επικοινωνήσετε μαζί μου στο e-mail [email protected]

Μένω στην περιοχή Βούλας.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ σκέφτηκα το εξής αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό... Άν μεζευτούν 4-5 παιδάκια που θα γνωριζόμαστε & θα μένουμε κοντά, ίσως να μπορούσαμε να βρούμε μια κοπέλα παιδαγωγό για να τα απασχολεί καθημερινά -ή όχι- με διάφορες δραστηριότητες. Για λίγες ώρες... Θα μπορούσαμε να διαθέτουμε τα σπίτια μας εκ περιτροπής & να μοιραζόμαστε το μισθό της κοπέλας. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα? Δεν κάνω ανοιχτή πρόταση, απλά θέλω τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

νοβπαλ καλη και η δικη σου ιδεα.

 

Κοριτσια καποιο νεο σχετικα με το θεμα?

 

Ειμαι μια νεα μαμα 25 χρονων , με εναν υπεροχο γιοκα 7μηνων..με νυχια και με δοντια θα παλεψω για να μεινω στο σπιτι μαζι του δυστυχωσ το αργοτερο μεχρι να γινει 15 -16 μηνων μια και τα οικονομικα μας σε καμια περιπτωση δεν θα μας επιτρεψουν κατι περισσοτερο.

 

Στην χειροτερη λοιπον περιπτωση θα ψαξω να του βρω καποιο βρεφονηπιακο σταθμο, λεω στην χειροτερη γιατι πραγματικα θεωρω πως ενα τοσο μικρο παιδακι ειναι ακομη μωρακι και πρεπει να ειναι με τους γονεις του η το πολυ με καποιο μελος της οικογενειας, κατι τετοιο θα με πονεσει πολυ και θα με ανυσυχει καθημερινα με ολα αυτα που ακουμε πως συμβαινουν σε αυτους τουσ σταθμους ,ειδικα σε παιδακια που δεν μιλανε ακομη και δεν μπορουν να μεταφερουν και σε εμας το τι συμβενει.

 

Ο μισθος μου ειναι μολις 650 ευρω ..η γενια των 700σιων βλεπεις... και παρ ολα αυτα μας ειναι απαραιτητα, .. οταν ερθει εκεινη η ωρα.. σε 7-8 μηνες δηλαδη θα προσπαθησω με οποιοδηποτε τροπο να καταφερω να μεινω στο σπιτι μαζι του εστω και ..λιγο..εναν μηνα ακομη περισσοτερο...ή οσο αντεξω οικονομικα ..κι ας στριμωχτουμε.

 

Το παν ειναι για μενα να ξερω πως το παιδακι μου θα ειναι ασφαλες, ευτυχισμενο, χωρις αγχος ..και σε εναν φυσικο χωρο οπως ειναι το σπιτι του και οχι ..καπου οπου υπαρχουν ξενοι ανθρωποι.

 

Τα λεω ολα αυτα γιατι πολυ πιθανων να αναζητησω τοτε καποια μανουλα απο εδω κοντα (πειραια-π.φαληρο)με την οποια μολις γνωριστουμε και δουμε πως νιωθουμε καλα η μια με την αλλη..ισωσ να καναμε συτη την ανταλαγη babysitting στα παιδακια μας, ειτε εναλαξ στα σπτιτια μασ ειτε μοναχα στο δικο μου αν κι εκεινη το επιθυμει.

 

Προτιμω μια τετοια λυση και για το καλο των παιδιων μας , την ψυχικη υγεια τους αλλα και των δικων μας ψυχων και φυσικα για να αλληλοβοηθηθουμε οικονομικα ετσι.Μιας και σκεφτομαι να το κανουμε αφηλοκερδος η μια στην αλλην.

 

Παιδακια μας ειναι, καλητερα με μια αλλη μαμα...παρα με μια ασχετη κοπελα χωρις παιδια.

 

Ειμαι εναλλακτικη θεραπευτρια και ελ.επαγγελματιας οι ωρες εργασιας μου δεν θα ειναι οι ιδιες καθημερινα οπως και δεν θα ειναι πολλες οποτε μαλλον θα αναζητησω μια αναλλογη κοπελα ελ.επαγγελματια επισεις ωστε να εξυπηρετηται κι εκεινη.

 

Θα επανελθω οταν ερθει η ωρα...

 

φιλια πολλα! καλη τυχη και καλη δυναμη σε ολες τις νεες μαμαδες που αναγκαζονται να αποχωριζονται τοσο αφυσικα τα παιδακια τους.

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια μου..

 

ο μπεμπησ Αντωνησ εγινε 10 μηνων. Δυστυχωσ μονο το πολυ για 3-4 μηνεσ ακομη θα μπορω να μενω μαζι του στο σπιτι ,τα οικονομικα βλεπετε δεν μου επιτρεπουν κατι διαφορετικο.Προσωπικα ο βρεφικοσ σταθμοσ δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα ειδικα μετα απο τα τελευταια κρουσματα ηρεμιστικων που εμαθα πωσ δινονται στα μωρακια..

η λυση μιασ μπειμπισιτερ δυστυχως ειναι πολυ ακριβη για εμενα.

 

Οποτε

προτεινω 1 ιδεα για μαμαδεσ που βρισκονται στην ιδια περιπτωση με εμενα.

 

Να μαζευτουμε 4 μαμαδεσ μαξιμουμ με τα μωρακια μασ εδω κοντα στον Πειραια..(μενω πειραια Μαρινα Ζεασ)

 

και να μοιραζομαστε την φυλαξη των μωρων μασ δωρεαν αναλογα με το ωραριο μασ, οι κοπελεσ που εργαζονται το πρωι να φυλανε για 3-4 ωρεσ τα μωρα το απογευμα και οι κοπελεσ που εργαζονται το βραδυ, να φυλανε τα παιδακια μασ 3-4 ωρεσ το πρωι..και για τισ ωρεσ που θα περισευαν απο εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα θα ειναι μαλλον 4- 5 ωρεσ την μερα

(11.00,12.00 με 5 το απογευμα) να βρούμε μια κοπέλα παιδαγωγό για να τα απασχολεί καθημερινά με διάφορες δραστηριότητες.

Θα μπορούσαμε να διαθέτουμε τα σπίτια μας εκ περιτροπής η και οχι .. δεν με πειραζει μπορουν να ειναι και μονο στο δικο μου σπιτι & να μοιραζόμαστε το μισθό της κοπέλασ.

 

η ακομη καλητερα να βρεθουμε 4 μαμαδεσ.. με ημιαπασχοληση 2 πρωινεσ και 2 βραδινεσ ετσι ωστε να μην χρειαζομαστε εξτρα ατομο..

 

Το δικο μου ωραριο δεν μπορω να το γνωριζω ακομη μια και ο εργοδοτησ μου εκλεισε την εταιρια. Η εργασια μου κανονικα ειναι full time 8 ωρο μπορει να ειναι και βραδυνο και πρωινο . Οταν βρω δουλεια προφανωσ δεν θα εχουμε χρονο να γνωριστουμε με τισ μαμαδεσ γι αυτο και αποφασισα να ανοιξω τωρα το θεμα.. αν δεν βρω εργασια στο επαγγελμα μου θα εργαστω σε καποια ημιαπασχοληση αναγκαστικα.

 

νομιζω πωσ ολοι μασ περναμε κριση στα οικονομικα μασ και μια ποιο ''οικογενιακη '' λυση τετοιου τυπου θα ηταν μια καλη ιδεα.

 

 

Κοριτσια το σπιτι μου ειναι ανοιχτο οποτε θελετε να γνωριστουμε ..

 

Στο τελοσ του δρομου που μενω ειναι η Μαρινα ζεασ,το ναυτικο μουσειο οπου ειπαρχει απλετοσ χωροσ για καθημερινεσ βολτεσ με τα παιδακια , θελω να πιστευω πωσ σε 3-4 μηνεσ ο μικρουλησ θα περπαταει:)

 

το τηλ μου ειναι 6973757510

Με λενε Αντα και ειμαι 26 χρονων, υδροθεραπευτρια στο επαγγελμα.

 

Θα περιμενω να γνωριστουμε.

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!! ΕΙΜΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 5 ΜΗΝΩΝ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ.ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ. ΜΕΝΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί το βρίσκω πολύ χρήσιμο.

Θα με ενδιέφερε να σχηματίσουμε ένα γκρουπάκι με 3 παιδάκια, ηλικίας περίπου 2 ετών, και να βρούμε μία παιδαγωγό ή μητέρα για εναλλακτικό babysitting. Κατοικώ στην Αθήνα, στα Βόρεια Προάστια, αλλά εργάζομαι Κέντρο. Είμαι ευέλικτη ως προς τις περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί το βρίσκω πολύ χρήσιμο.

Θα με ενδιέφερε να σχηματίσουμε ένα γκρουπάκι με 3 παιδάκια, ηλικίας περίπου 2 ετών, και να βρούμε μία παιδαγωγό ή μητέρα για εναλλακτικό babysitting. Κατοικώ στην Αθήνα, στα Βόρεια Προάστια, αλλά εργάζομαι Κέντρο. Είμαι ευέλικτη ως προς τις περιοχές.

 

 

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΣΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΕΙΧΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΒΡΕΦΩΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΩΝ ΠΡΟΝΗΠΙΟΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Μένω Θεσσαλονίκη και είμαι βρεφονηπιοκόμος.Εχει πολύ καιρό που σκεφτόμουν κάτι παραπλήσιο με παιδικό.Γνωρίζω το home daycare στο εξωτερικό και γενικότερα το βρήκα καλή ιδέα να γινόταν και στην Ελλάδα.Εχω εργαστεί και σε παιδικούς και ως baby sitter χρόνια τώρα.Εψαχνα να κάνω κάτι δικό μου αλλά δύσκολα με τους παιδικούς.Εχω πείρα με παιδιά και άριστη σχέση με γονείς και εμπιστοσύνη γι αυτο και θα ήταν το ιδανικότερο αυτη η δουλειά.Και λόγω ειδικότητας θα έκανα χώρο για βρέφη απο μηνών μέχρι 3 περίπου.Το είχα σκεφτεί ώς εξής.Υπάρχουν και μαμάδες που έχουν 2 παιδιά.Το δεύτερο μωρό και το πρώτο μεγαλύτερο.Θα σύμφερε λοιπον απ ολες τις απόψεις αντι να στείλουν και το δεύτερο παιδικό να το αφήνουν σε εναν τετοιο χώρο όπου θα το προσέχουν καλύτερα(λιγότερα παιδιά,μεγαλύτερη προσοχή)Και λιγότερα χρήματα.Επίσης θα δεχόταν παιδιά και απογευματινές ώρες που κάποιοι εργάζονται πχ μέχρι αργά το βράδυ.

Να ρωτήσω..Θα αφήνατε το παιδι σε έναν τέτοιο χώρο?Θα ήθελα να μου πείτε κυρίως τις απορίες και τα αρνητικά για να έχω μια εικόνα πιο ρεαλιστική για να δω αν γίνεται.

Βέβαια αν το κάνω τελικά θα αφορά χώρο εδω στη Θεσσαλονικη αλλά και οι γονεις απο Αθήνα θα ήθελα τα σχόλια τους.Πραγματικά αν συμμετέχατε στο θέμα μου θα το εκτιμούσα πάρα πολύ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ θα άφηνα σίγουρα το παιδί μου σε ένα τέτοιο χώρο Δήμητρα σίγουρα. Το θέμα είναι να τηρηθεί ο λιγοστός αριθμός παιδιών γιατί αλλιώς ποια η διαφορά του από έναν παιδικό; Γενικώς πέρα από το κόστος το πρόβλημα που εμένα με απασχολεί είναι αυτό των ιώσεων και των μικροβίων που κυριαρχούν στους υπάρχοντες παιδικούς.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες!!!ειμαι και εγω μανουλα μιας μπεμπουλας 10 μηνων και ψαχνω δουλεια εδω και 3 μηνες!!!ειμαι απόφοιτη βρεφονηπιοκομος με εμπειρια 10 ετων,τα τελευταια 5 χρονια ειχα δικο μου βρεφονηπιακο σταθμο στη θεσσαλονικη δυστυχως τον εκλεισα πριν 3 μηνες οι λογοι οικονομικοι με τον ιδιοκτητη του ακινητου και το ελληνικου κρατους!καθως επισης και μικρης δυναμικοτητας παιδιων τους λογους ομως θα τους γραψω σε καινουργιο θεμα που θα ανοιξω(για να μην σας κουρασω).ενδιαφερομαι και εγω λοιπον για τον ενναλακτικο baby sitting οι λογοι:αγαπαω τη δουλεια μου,εχω ολο τον εξοπλισμο(εκτος απο κρεβατακια που τα χαρισα γιατι και μενα μου τα ειχαν χαρισει),και το κυριοτερο δεν θελω να σταματησει το ονειρο μου σε εκεινη την αθλια στιγμη που κλειδωσα την πορτα μου και εφυγα,θελω το παιδακι μου να μεγαλωσει μαζι με παιδακια να μαθει τι ειναι μοιράζομαι να ξυπναει και να παιρνει την τσαντα του για το σχολειο (συγνωμη για τον συναισθηματισμο αλλα ποναω πολυ που μεγαλωσα τοσα παιδακια περπατησαν πανω στα ωραια μου χαλακια ακουγωντας ζητωκραυγες απο τα μεγαλυτερα και το δικο μου δεν θα εχει αυτη τη δυνατοτητα)(α!πρεπει να ανοιξω και αλλο θεμα τελικα το αποφασισα!:rolleyes:ψυχολογικο)γι'αυτο λοιπον εαν καποια μανουλα ενδιαφέρεται πολυ ευχαριστως να το συζητησουμε!και με την dimitra 333!συγνωμη για το μεγαλο μυνημα έπεται συνεχεια!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ζητησω και δημοσια συγνωμη απο μια μανουλα (αυτη θα καταλαβει)που δεν πηγα τελικα για δοκιμαστικο με το μικρουλη της αλλα μου κακοφανηκε ρε κοριτσια τοσο πολυ!!! να αφηνω την μπεμπεκα μου στην πεθερα μου για να κραταω ενα μωρακι και τονιζω το ενα και μαλιστα ακριβως ιδιας ηλικιας με την δικη μου 6 ωρες εκατσα μαζι του μια μερα και ηθελα να κλαιω γυρισα σπιτι εβλεπα το κοριτσακι μου και δεν ηξερα με τι τροπο να του ζητησω συγνωμη τετοιες τυψεις!!!λοιπον στο θεμα μας τωρα μου ηρθε μια ιδεα να μαζευτουμε σε εναν παιδοτοπο οσες ενδιαφερομαστε να γνωριστουμε και να συζητησουμε ολες τις εκδοχες,ειμαι ανοιχτη 1.σε μικρη ομαδα παιδιων (για οσους φοβουνται τις ιωσεις )σε δικο μου χωρο 2.σε μεγαλη ομαδα παιδιων με παιδαγωγους λογω οικονομικης κρισης και τρελλων διδακτρων σε δικο μου χωρο και 3.εστω και ενος με τη δικη μου μαζι στο δικο σας χωρο ομως γιατι εγω μενω με την πεθερα μου:twisted:οποτε καταλαβαινετε οτι ειναι αναγκη να βρω δουλεια αμεσα!!!:mrgreen:παω να ανοιξω το αλλο θεμα σας ενδιαφερει ολους θα εχει τιτλο "πολυτελεστατοι παιδικοι σταθμοι και ομως δεν ειναι ολα τοσο ροδινα!!!"

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα!

 

και εμένα με απασχολεί αυτό το θέμα πολύ. Έχω μία γυναίκα όπου κρατάει τον 8μηνών γιο μου μαζί με την 1έτους ανιψιά μου στο σπίτι μου,αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη.Εδώ και λίγους μήνες κρατούμε μόνο την ανιψιά μου για 3 ώρες το πρωί και εδώ και 2 ημέρες τα κρατάει και τα 2 αλλά δεν τα καταφέρνει.

Ενδιαφέρομαι και εγώ και ψάχνω για παιδαγωγό να τα κρατήσει στο σπίτι μου. Είχα ρωτήσει στον παιδικό σταθμό όπου παέι ο μεγάλος μου γιος αλλά δεν έχουν κάποια να μου συστήσουν και να μπορεί να κρατήσει 2 παιδάκια. Αν γνωρίζετε κάποια γυναίκα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ. Την χρειαζόμαστε να κρατάει τον γιο μου και την ανιψιά μου απο τις 7.30 το πρωί μέχρι τις 10.30 μόνη της και από τις 10.30 μέχρι τις 4 το απόγευμα μαζί με την μητέρα μου.

Μένω στο Αιγάλεω στην πλατεία Εσταυρωμένου κοντά.

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μένω σε χώρα που είναι θεσμός τέτοιοι εναλλακτικοί τρόποι φύλαξης παιδιών και στέλνω τις κόρες μου σε μια κυρία που προσέχει τα παιδάκια (μέχρι 6 τη φορά) στο σπίτι της. Είμαι ευχαριστημένη γιατί ο χώρος ενός σπιτιού είναι πιο ζεστός από έναν βρεφονηπιακό σταθμό, η babysitter δεν έχει το άγχος να γυρίσει στο σπίτι της εγκαίρως, και βέβαια οικονομικά συμφέρει. Τώρα η μεγάλη μου ξεκινά παιδικό, αλλά για πιο μικρές ηλικίες είναι καλύτερο ένα τέτοιο μικρό γκρουπ. Η μικρή κόρη της babysitter είναι 7 χρονών και οι κόρες μου την αγαπούν πολύ και παίζουν μαζί της όταν γυρίζει από το σχολείο. Τη βρίσκω καλή λύση και για τους γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους εκεί, και για τη babysitter που συνδυάζει πιο εύκολα δουλειά και σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπἐρα σας,

έχω ένα αγοράκι 2 χρονών και με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο θέμα..Εργάζομαι μέχρι τις 6:00,αλλά σκέφτομαι να μειώσω τις ώρες που δουλεύω,για παράδειγμα να δουλεύω 10:00-14:00,γιατί το πρωί ο μικρός πηγαίνει παιδικό σταθμό αλλά τα απογεύματα έχω πρόβλημα που να τον αφήνω..Για αυτό θα μου άρεσε η ιδέα να κρατάω ένα παιδάκι τα απογεύματα,έτσι και ο Χρηστάκης θα έχει παρέα.Ὀπως επίσης μου άρεσε η ιδέα της ανταλλαγής baby-sitting..Συμφωνώ να συναντηθούμε μία ημέρα οι μαμάδες που ενδιαφερόμαστε,έτσι θα έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε και να τα πούμε από κοντά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

μήπως έχετε υπόψη σας για εναλλακτικο babysiting σε περιοχή κοντά στο Μενίδι (Αχαρνές); Ξέρω ένα κέντρο φύλλαξης παιδιών στο Καματερό,αλλά θα ήθελα να δω και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για το εναλλακτικό baby-sitting και μόνο αν η εκάστοτε κυρία κρατούσε 2-3 συνομήλικα παιδιά max. Μιλάω πάντα για την Ελλάδα και την παρούσα κατάσταση, η οποία νομίζω θα ήταν πολύ χύμα. Δηλ. υπάρχει νομοθεσία, που να ορίζει προϋποθέσεις όσον αφορά στον άνθρωπο, που θα φυλάει τα παιδάκια, στο χώρο, στην ασφάλεια, στην υγιεινή κλπ κλπ.;;;Δεν έχω υπόψη μου κάτι.

Από την άλλη, 6 παιδάκια με μια κοπέλα (κάπου διάβασα αυτό το νούμερο), ε, δεν είναι και λίγα, ιδίως αν είναι πολύ μικρά ή αν είναι διάφορες ηλικίες (τα μεγαλύτερα να πειράζουν τα μωρά, να θέλουν άλλον τρόπο απασχόλησης κλπ.). Εδώ με 2 στο σπίτι και πολλές φορές πελαγώνουμε. Και ποιος θα μαγειρεύει, ποιος θα καθαρίζει, ποιος θα πηγαίνει στην τουαλέτα το ένα και ποιος θα προσέχει τα άλλα...

Όσο το σκέφτομαι, τόσο δε μ'αρέσει.

Αυτό που θα προτιμούσα θα ήταν αυτό που προτείνει η Danay13, δηλ. φύλαξη ενός συνομήλικου με το δικό σου παιδιού. Και εργασία και εξυπηρέτηση και παρεούλα τα πιτσιρίκια.

Επεξεργάστηκαν by goofy
Συγγνώμη αν δεν έχω καταλάβει κάτι, σχετικά με τη λειτουργία του

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου φαίνεται πολύ το 6 παιδάκια αν δεν έχεις άλλη βοήθεια.

Στον βρεφικό που πηγαίναν τα παιδιά μου ήταν 1 κοπέλλα ανα 6 παιδάκια (10 μηνών -2ετών) αλλά άλλες μαγείρευαν και άλλες καθάριζαν. Επίσσης την ώρα του φαγητού επειδή δεν προλαμβαίνανε τις βοηθούσαν και οι κοπέλες από την κουζίνα!

Παρόλο που τα μικρά κοιμούνται 2-3 ώρες το πρωί και το προσωπικό ήταν πολύ καλά εκπαιδευμένο και καλό με τα παιδιά (έχω δει να παίρνει και 3 στην αγκαλιά της για να μην κλάψουν) ήταν ζόρικα...Για πιο μεγάλη ηλικία είναι εφικτό αυτό το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου φαίνεται πολύ το 6 παιδάκια αν δεν έχεις άλλη βοήθεια.

Στον βρεφικό που πηγαίναν τα παιδιά μου ήταν 1 κοπέλλα ανα 6 παιδάκια (10 μηνών -2ετών) αλλά άλλες μαγείρευαν και άλλες καθάριζαν. Επίσσης την ώρα του φαγητού επειδή δεν προλαμβαίνανε τις βοηθούσαν και οι κοπέλες από την κουζίνα!

Παρόλο που τα μικρά κοιμούνται 2-3 ώρες το πρωί και το προσωπικό ήταν πολύ καλά εκπαιδευμένο και καλό με τα παιδιά (έχω δει να παίρνει και 3 στην αγκαλιά της για να μην κλάψουν) ήταν ζόρικα...Για πιο μεγάλη ηλικία είναι εφικτό αυτό το νούμερο.

 

Κορίτσια, μην ξεχνάτε ότι και στους παιδικούς σταθμός ο αριθμός ανά βρεφονηπιαγωγό είναι 6-7 παιδάκια. Εκτός αυτού, όταν τα πηγαίνεται στον παιδικό σταθμό (και ιδίως στους ιδιωτικούς) τηρείται πάντα αυτή η αναλογία βρεφονηπιαγωγού-παιδιών;;;; Δε νομίζω! Έχετε την εντύπωση ότι είναι όλες άρτια εκπαιδευμένες ή ότι όλες αγαπούν αυτό που κάνουν;;; Ποστεύω τελικά ότι ο καλύτερος τρόπος να λειτουργήσει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα είναι να γίνει μεταξύ γνωστών! Επειδή πιστεύω ότι μπορεί να μπλέξει όχι μόνο η μητέρα που εμπιστεύεται το παιδί της σε τέτοιου είδους babysiting αλλά και όποιος αναλαμβάνει να κάνει αυτή τη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...