Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5 ετών, ακόμη βάζει το δάχτυλο στο στόμα και τραβάει τα μαλλιά της


Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 5 ετών, από μωρό είχαμε δαχτυλοπιπίλισμα και επίσης τράβηγμα μαλλιού! Παράλληλα με το δάχτυλο τραβάει την μπροστινή τούφα από τα μαλλιά της, την γυρίζει γύρω από το δάχτυλο, την μυρίζει, την βάζει κάτω από τη μύτη και όλα αυτά τα ευτράπελα, τις ώρες που βλέπει τηλεόραση, στο αυτοκίνητο, όταν βαριέται και φυσικά όταν κοιμάται. Πώς θα κόψουμε αυτές τις συνήθειες βρε κορίτσια, μεγάλωσε πια, έχω κάνει τα πάντα για να της αποσπώ την προσοχή και να μην το κάνει, αλλά συνεχίζει, ειδικά στον ύπνο που δεν την βλέπω βέβαια. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ολα αυτα ειναι μικρα συνδυασμενα τικ, δεν εχω ιδεα πως να σε συμβουλευσω. Αν ημουν στη θεση σου θα ρωτουσα τη γνωμη του παιδιατρου και ει δυνατον καποιου παιδοψυχολογου για να διαχειριστω αυτες τις συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά δεν κόβονται με το να της το λες. Το παιδί είναι πιεσμένο και αυτό είναι η εκτόνωσή του. Όταν βρεθεί και λυθεί η αιτία της πίεσης θα το κόψει σταδιακά. Με την τουαλέτα πως τα πάτε; Έχετε ατυχήματα καποια βράδια;

Ο δικός μου αρχικά έτρωγε τα νύχια του. Μετά άφησε αυτό και άρχισε να ανοιγοκλείνει τα μάτια του. Όταν κάθισα ψύχραιμα και βρήκα την αιτία της πίεσης του παιδιού και έλυσα το πρόβλημα, τελείωσαν κι αυτά.

Και απο την ανηψιά μου όμως που έκανε ακριβώς αυτά που αναφέρεις (συν το θέμα με τη τουαλέτα το βράδυ), μόλις βρέθηκε η αιτία σταμάτησε αυτόματα κι αυτό.

Δες το θετικό του πράγματος, πως μπροστά σου χτυπάει ένας συναγερμός και ξέρεις πως κάτι δεν πάει καλά. Κάποια παιδάκια πιέζονται και δεν το δείχνουν κάν έτσι, οπότε κι ο γονιός νομίζει πως όλα πάνε καλά. Εμείς τουλάχιστον ξέρουμε πότε δεν πάνε. ;)

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει απαραίτητα μια συγκεκριμένη αιτία για το δακτυλοπιπίλισμα. Απλώς έχει συνδυάσει την χαλάρωση με αυτή τη συνήθεια. Άλλα παιδάκια έχουν την πιπίλα, άλλα έχουν κάποιο μαξιλαράκι ή πανάκι κτλ.

Ο μόνος τρόπος είναι να αποσυνδέσει την χαλάρωση με το δάκτυλο. Μην της αποσπάς απαραίτητα την προσοχή. Προσπάθησε να αντικαταστήσεις τη συνήθεια αυτή με μία άλλη. Να της βρεις ένα υποκατάστατο. πχ να έχει κάποιο αγαπημένο αντικείμενο που μπορεί να κρατάει (ένα λούτρινο ή κάποιο μαλακό μαξιλαράκι για τον ύπνο κτλ).

Παράλληλα να της λες πως με αυτόν τον τρόπο κάνει κακό στο δάκτυλό της και στα δόντια της.

Κυκλοφορούν και κάτι μανό με άσχημη γεύση για το κόψιμο του δακτυλοπιπιλίσματος, αλλά είναι τόσο χάλια που εγώ τουλάχιστον λυπόμουν να την υποβάλλω σε τέτοια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Θα μπορουσα να γραψω βιβλιο για το θεμα. Σε αυτη την ηλικια εκοψε η κορη μου τη συνηθεια. και ουφ τωρα που ειναι 7 δεν το πιστευω πως τα καταφεραμε.

 

Για εμας ηταν μια συνηθεια που ειχαμε απο βρεφακι. ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΤ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ) και για να κοιμηθει.Ηταν καθαρα θεμα συνηθεια και χαλαρωσεις γι αυτη. ΑΑα ναι και οταν βαριοταν... και εγω να κανω τον καργκιοζη και να παιζω με τις ωρες μαζι της για να μην βαριεται...Μεχρι τα 5 ειχαμε κανει 2-3 αποτυχιμενες προσπαθειες. Η γναθος ψιλοχαλια και εγω φουλ αγχωμενη.

 

Τωρα που ειναι 7 και εχει αλλαξει τα δοντακια τις εχουν κενο, αλλα τουλαχιστον οριακα προλαβαμε μεγαλο προβλημα στη γναθο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ :

!)ειχαμε αγορασει τα βιβλια

ο βασιλιας δακτυλενιος και το δακτυλο μου και το

η πιπαλα του Πανου

2).....τα διαβαζαμε και κουβεντιαζαμε......και

3)προσπαθουσαμε να το δενουμε με κορδελιτσα και

4)να το ζωγραφιζουμε()οπως στην υποθεση των βιβλιων)

 

ααα πρεπει να πω οτι πρωτα δουλεψαμε να μην το κανει τη μερα. Βοηθουσε οτι δεν το εκανε καθολου στο σχολειο γιατι ντρεποταν.

 

5) της εδινα να σπαει μπαλακια για να απασχολει τα χερια της ( το ναιλον με τις φυσαλλιδες που τιλιγουμε γυαλινα)....

 

6)πηγαιναμε σε παιδοδοντιατρο καθε 2 εβδομαδες οπου της εξηγησε πως μπορει να γινει ΑΣΧΗΜΗ και αυτο δεν το θελουμε και την ενθαρρυνε θετικα οτι μπορει να τα καταφερει

 

7)μετα απο 1 μηνα επιτυχιας τη μερα ξεκινησαμε πιο εντατικα και το βραδυ με το να το δενουμε. Κοιμομουν καποια βραδια διπλα της και οταν το εβαζε της το εβγαζα, ...δεν τα καταφερναμε καλα...

 

:cool:φτιαξαμε σε ορθοδοντικο ενα μασελακι που μπροστα ειχε 2 μεγαλα στρογγυλα σιρματινα δοντια. Το σκεπτικο ειναι πως οταν το παιδι βαζει το δακτυλο, δαγκωνεται και αποθαρινεται.......λενε πως εχι 80% επιτυχια. ΕΕΕ εμενα το εβαζε και το πιπαλαγε και φοροντας αυτό. Υπαρχει αντιστοιχο και με πιο κοφτερα δοντια (αλλα δεν το συστινουν)

 

9)συνεχιζαμε την κουβεντα και την ανθαρρυνση.

 

10 φορουσε το βραδυ το μασελακι που ΠΙΣΤΕΥΕ (μαλλον ψυχολογικο ηταν( πως τη βοηθαει και ενα ΜΑΛΛΙΝΟ ΓΑΝΤΙ. Αηδιαζε με τα χνουδια και αποθαρινονταν να το βαζει

 

11) αρχισαν οι επιτυχιες.....

 

12 για καθε 3 μερες στην αρχη για καθε εβδομαδα αργοτερα που τα καταφερνε κερδιζε κατι μικρο. (βολτα, ψινεμα,ενα δικο μου βραχιολι, μια παστα, ενα κραγιον για κοριτσακια) μικροχαζα και φτηνα. Ηξερε οτι στα γεννεθλια τη

 

επειτα απα 5 μηνες επιτυχιας και αφου ειχε και γεννεθλια πηραμε (το ειχε ζητησει) το παλατι των playmobil 150 E. Δεν του παίρνουμε ακριβα παιχνιδια αλλα αυτο πραγματικα το άξιζε, το απίζει ακομε πολυ, και της θυμιζει οτι οταν θελουμε κατι πολυ και προσπαθουμε τα καταφερνουμε.

 

Σε ζαλισα λιγο αλλα ελπιζω να βοηθησα.

Βασικο κουβεντα μικροι στοχοι, ενθαρρυνση, βοηθαεια και απο γιατρο. Νομιζω εδω υπαρχει θεμα δακτυλοπιπιλισμα και μια κοπελα ειχε βαλει διαφορα βοηθηματα που κυκλωφορουν στο ιντερνετ γι αυτο. Μπορει να τα εχω γραψει κι εκει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά δεν κόβονται με το να της το λες. Το παιδί είναι πιεσμένο και αυτό είναι η εκτόνωσή του. Όταν βρεθεί και λυθεί η αιτία της πίεσης θα το κόψει σταδιακά. Με την τουαλέτα πως τα πάτε; Έχετε ατυχήματα καποια βράδια;

Ο δικός μου αρχικά έτρωγε τα νύχια του. Μετά άφησε αυτό και άρχισε να ανοιγοκλείνει τα μάτια του. Όταν κάθισα ψύχραιμα και βρήκα την αιτία της πίεσης του παιδιού και έλυσα το πρόβλημα, τελείωσαν κι αυτά.

Και απο την ανηψιά μου όμως που έκανε ακριβώς αυτά που αναφέρεις (συν το θέμα με τη τουαλέτα το βράδυ), μόλις βρέθηκε η αιτία σταμάτησε αυτόματα κι αυτό.

Δες το θετικό του πράγματος, πως μπροστά σου χτυπάει ένας συναγερμός και ξέρεις πως κάτι δεν πάει καλά. Κάποια παιδάκια πιέζονται και δεν το δείχνουν κάν έτσι, οπότε κι ο γονιός νομίζει πως όλα πάνε καλά. Εμείς τουλάχιστον ξέρουμε πότε δεν πάνε. ;)

 

Και πως βρηκες την αιτια? Και ο δικος μου τον τελευταιο καιρο τρωει τα νυχια του και επισης γλυφει το δαχτυλο του και σκουπιζει γυρω γυρω το στομα του, σαν να εχει λερωθει αλλα χωρις να ειναι αληθινα λερωμενος... του λεω για μικροβια κλπ αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις περασαμε από διαφορες 'συνήθειες ' που εγω τις θεωρουσα τυπου τικ αλλα η ψυχολόγος όχι....Μου ειπε μαλιστα ότι από 4 ως 7 είναι η πιο 'δυσκολη' ηλικια για όλα αυτά και ειδικα στα αγορια. Όταν πηγε ο δικος μου 8 χρονων κοπηκαν όλα μαχαιρι.ευτυχως....άλλο παιδι. Νομιζω ότι το κάθε τι θελει το χρονο του. Ο λογος που τα εκοψε βεβαια είναι επειδή ξεπερασε καποιες φοβιες και αγχη του.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, πρόβλημα με την τουαλέτα δεν υπάρχει κανένα, από 2 ετών έκοψε την πάνα και το βράδυ κανένα πρόβλημα, το κάνει για χαλάρωση, το κάνει και στο σχολείο μου έχει πει, ελπίζω μεγαλώνοντας να το καταλάβει περισσότερο από μόνη της και να το κόψει, με προβληματίζει η γνάθος και θέματα που ίσως δημιουργηθούν. Θα δοκιμάσω τις μεθόδους που μου συστήσατε και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεί να μην έχει τελειώσει η στοματική φάση, μπορεί να το κάνει όταν αγχώνεται, μπορεί απλά από ευχαρίστηση, το έχουμε και εμείς, τρώμε ρούχα και μαλλάκια, της μίλησ ότι δεν πρέπει ειδικά στο σχολείο γιατί θα γίνουμε ρεζίλι και της είπα ότι θα σταματήσω το δικό μου τικ....βασικά ξεπλέκω τα μαλλιά με τα χέρια μου....!!! εγώ που μίλησα μαζί της μου είπε ότι την ευχαριστεί. Ελπίζω σιγά σιγά να κοπεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια... Πείτε μου εάν θέλετε πως εξελίχθηκαν τα τικ των μικρών σας.... Η κορούλα μου όταν βλέπει τηλεόραση τη τελευταία βδομαδα γλύφει τα χέρια της κ κάνει διάσπαρτα μέσα στη μέρα αναστεναγμό... Στην αρχή νόμιζα ότι κατι την απασχολεί κ τη ρώτησα, μου είπε ότι παίζει με την ανάσα της, ότι δροσίζει το λαιμό της... Αλλά εγώ θεωρώ πως είναι τικ... Πριν δύο μήνες απέκτησε αδερφάκι κ ο σύζυγος λείπει συχνά ταξίδι για δουλειές κ την πίεσαν όλα αυτά νομίζω.... Δεν έχω αναφέρει ξανά τπτ για τον αναστεναγμό, αλλά την ακούω να το κάνει κ ματώνει η καρδιά μου.... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...