Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ειμαι ολη μερα στο ποδι με δουλεια, ερχομαι στις 11 παρα απο τη δουλειά μου κ ως τις 12 μιση εχω το μικρό.

 

11 παρά το βραδυ γυρίζεις απο τη δουλειά; Τότε δεν θα τον κοιμιζεις εσυ, είναι ήδη αργα 11 το βραδυ για ενα μωρο 3 χρονων. Θα πρεπει να τον εχει κοιμισει ηδη εκεινος που τον κραταει το βραδυ. Μηπως εχετε δημιουργήςει στο παιδι τη ρουτινα οτι θα μεινει ξυπνιο για να δει τη μαμα/να τον κοιμισει η μαμα;

Εσυ δεν τον βλεπεις καθολου ολη τη μερα; Φευγεις πρωι και γυριζεις νυχτα;

Από πότε εχεις τετοιο ωραριο (δηλαδη απο οταν ηταν τι ηλικια ο μικρος σου;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πολύ αργά το 12 τη νύχτα για ένα τόσο μικρό παιδάκι. Οι ορμόνες ανάπτυξης εκκρίγνυνται κατά τη διάρκεια του ύπνου. Η αλήθεια βέβαια είναι, ότι αν λείπεις όλη την ημέρα και δε σε βλέπει καθόλου το παιδί προσπαθεί να αναπληρώσει το χαμένο χρόνο εκείνη την ώρα. Αν όμως δουλεύεις σπαστό ωράριο και σε βλέπει έστω και λίγο μέσα στη μέρα θα πρέπει όταν γυρίζεις από τη δουλειά το παιδί να είναι ήδη κοιμισμένο. Δε θα αλλάξει το πράγμα από τη μια μέρα στην άλλη, όμως χρειάζεται προσπάθεια από το άτομο που το κρατάει την ώρα που εσύ είσαι στη δουλειά.

Καλό θα είναι να συμβουλευτείς και τον παιδίατρό σας...

Link to comment
Share on other sites

Το εχωακουσει από αρκετες μαμαδες που δουλευουν ως αργα ότι τα πιτσιρικια τις περιμενουν...ψιλολογικο μου κανει.Μηπως τα νευρα σου εχουν σπασει λογω δουλειας η κατι άλλο...γιατι οκ μπορει το παιδι να κοιμαται αργα αλλα εσυ εισαι ετη δουλεια...δεν εισαι εκει.Εννοω ότι άλλο είναι ένα πιτσιρικι που κοιμαται στις 12 και πρεπει να το απασχολεις μεχρι τοτε ενώ εσυ κουτουλας από τη νυστα και άλλο εσυ να λείπεις από το Σπιτι.

 

Αν θελεις να σου κοιμαται πιο νωρις πολύ απλα κοβεις το μεσημεριανο υπνο.Ακομα αι ξυπνιο να είναι το παιδι όταν γυρνας θα πρεπει να είναι ετοιμο για υπνο.Αυτο σημαινει ότι οποιος το κραταει θα πρεπει στις 9 θα πει τελος το παιχνιδι...να εχει κανει ένα μπανακι το μικρο ,να το παρει στον καναπε πχ αγκαλιτσα να του διαβασει κατι να χαλαρωσει σιγα σιγα το παιδι.Εγω δε σου κρυβω ότι τα αφηνω και αποκοιμιουνται στον καναπε.9 το βραδυ ο καθενας εχει τη θεση του,παιρνει ένα παιχνιδακι μαζι ξαπλωνει και μεσα σε 10 λεπτα αποκοιμιουνται.Αλλο είναι να γυρνας εσυ και το παιδακι να είναι ξυπνιο αλλα να είναι ηδη ξαπλωμενο στον καναπε ηρεμο να σε βλεπει ,να του μιλας λγο και μετα να οιμαται και άλλο είναι να γυρνας 11 το βραδυ και το παιδι να τρεχει και να είναι ακομα σε εγρηγορση.Μη λες δε νυσταζει...μια χαρα θα νυσταξει...αν χοροπηδάει και παιζει προφανως δε νθσταζει.Επισης κατά τη διαρκεια της μερας θα πρεπει να πηγαινει καμια βολτουλα να κουράζεται.Αν και θεωρω ότι το πρόβλημα σου είναι ότι αυτος που κραταει το παιδι δε το βοηθαει από νωρις να χαλρωσει.Κι εμενατσακωμενα με τον υπνο είναι πιστεψε με...από τις 6 μου ξυπνάνε κάθε πρωι και τις νυχτες ακομα ξυπνάνε αρκετες φορες.Με εχουν τσακισει με τον υπνο.Η εμπειρια μου λοιπον λεει ότι σε παιδακια με δυσκολια στον υπνο το πρόγραμμα βοηθαει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τον βλεπω λιγο το πρωι λιγο το μεσημερι κ το βραδυ. Εχω σκεφτειοτι μενει ξυπνιος για να με βλεπει. Τον εχει ο αντρας μου απο τις 8 το βραδυ κ πρωι απόγευμα η γιαγια. Κανειςδεν κσβει αυτο που πρεπει, απλως τον φυλανε κ τονταιζουν. Κοψαμε κ τον παιδικο λογω ασθενιων κ δεν κουραζεται καθολου.Τι να πω εχω κουραστεί πολυ, τιποτα δεν ειναι οπως το θελω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα, σε καταλαβαίνω, σε τσακίζει το να κοιμάται στις 11 και στις 12 το βράδυ γιατί δεν ξεκουράζεσαι ΠΟΤΕ. Κι εμένα κοιμόταν 2 ώρες το μεσημέρι και τον ξυπναγα με το ζόρι αλλιώς πηγαινε για τρίωρο και μετά βέβαια που να κοιμηθεί το βράδυ! Εδώ κι ένα εξάμηνο του έκοψα τον μεσημεριανό ύπνο και σωθήκαμε οικογενειακώς (γιατί δεν έβλεπα και ποτέ τον άντρα μου με αυτό το πρόγραμμα). Από τότε κοιμάται 21.00, 21.30 το αργότερο χωρίς κόπο και τσακωμούς μέσα σε 10 λεπτά. Δεν νομίζω ότι σε περιμένει αφού σε βλέπει και το μεσημέρι. Δοκίμασε να κόψεις τον μεσημεριανό ύπνο. Κι εγώ νόμιζα ότι δεν θα αντέχει το παιδί και θα περνάει σε υπερένταση αλλά 3 χρονών πλέον αντέχει.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα το ίδιο πρόβλημα, σε καταλαβαίνω, σε τσακίζει το να κοιμάται στις 11 και στις 12 το βράδυ γιατί δεν ξεκουράζεσαι ΠΟΤΕ. Κι εμένα κοιμόταν 2 ώρες το μεσημέρι και τον ξυπναγα με το ζόρι αλλιώς πηγαινε για τρίωρο και μετά βέβαια που να κοιμηθεί το βράδυ! Εδώ κι ένα εξάμηνο του έκοψα τον μεσημεριανό ύπνο και σωθήκαμε οικογενειακώς (γιατί δεν έβλεπα και ποτέ τον άντρα μου με αυτό το πρόγραμμα). Από τότε κοιμάται 21.00, 21.30 το αργότερο χωρίς κόπο και τσακωμούς μέσα σε 10 λεπτά. Δεν νομίζω ότι σε περιμένει αφού σε βλέπει και το μεσημέρι. Δοκίμασε να κόψεις τον μεσημεριανό ύπνο. Κι εγώ νόμιζα ότι δεν θα αντέχει το παιδί και θα περνάει σε υπερένταση αλλά 3 χρονών πλέον αντέχει.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω!!! Κόψε τον μεσημεριανό ύπνο, θα δεις μεγάλη διαφορά.

 

Επίσης, θα έλεγα να ξαναρχίσεις τον παιδικό γιατί σε λίγο θα αρρωστήσεις εσύ!!! Για μια γιαγιά είναι εξαντλητικό να προσέχει ένα τρίχρονο από το πρωί έως τις 20.00, δεν υπάρχει περίπτωση να τηρεί το οποιοδήποτε πρόγραμμα και είναι άδικο να της το ζητάς κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!εμενα ο γιος μου ειναι 25 μηνων και για να κοιμηθει τον κουναω στα ποδια και θα ηθελα σιγα σιγα να το κοψω και να τον βαζω να κοιμαται μονος του.εχετε να μου προτεινετε κατι??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!εμενα ο γιος μου ειναι 25 μηνων και για να κοιμηθει τον κουναω στα ποδια και θα ηθελα σιγα σιγα να το κοψω και να τον βαζω να κοιμαται μονος του.εχετε να μου προτεινετε κατι??

 

Εννοείς αγκαλιά?:shock::shock::shock:

 

Στην ηλικία που είναι καταλαβαίνει τα πάντα, θα του εξηγήσεις ότι τα πόδια της μαμάς αρρώστησαν και δεν μπορεί πια να τον κοιμίζει εκεί, αλλά μπορεί μόνο να τον κρατάει λίγο αγκαλιά και μετά είναι ώρα για το κρεβάτι.

 

Εισάγετε και κάποια επιπλέον πράγματα στην ρουτίνα, π.χ. παραμύθι, τραγούδι κ.λπ., βάλε τον στο κρεβάτι του και κάτσε δίπλα του. Εννοείται ότι θα αντιδράσει πολύ έντονα (είναι και μεγάλος), πρέπει να είσαι πολύ ήρεμη, υπομονετική και σταθερή, θα τον ξαπλώνεις όσες φορές κι αν σηκώνεται, θα του επαναλαμβάνεις ότι είναι ώρα για ύπνο κ.λπ. Θα ζοριστείς αλλά αν είσαι σταθερή για μέρες θα τα καταφέρετε!!!

 

Επίσης, έχε το νου σου να μην ξυπνάει αργά από τον μεσημεριανό ύπνο, σε αυτή την ηλικία οι αντοχές αυξάνουν με αλματώδεις ρυθμούς, πρέπει το βράδυ να είναι αρκετά κουρασμένος, ώστε να μην έχει την αντοχή για πολύ μεγάλη αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αγκαλιά?:shock::shock::shock:

 

Στην ηλικία που είναι καταλαβαίνει τα πάντα, θα του εξηγήσεις ότι τα πόδια της μαμάς αρρώστησαν και δεν μπορεί πια να τον κοιμίζει εκεί, αλλά μπορεί μόνο να τον κρατάει λίγο αγκαλιά και μετά είναι ώρα για το κρεβάτι.

 

Εισάγετε και κάποια επιπλέον πράγματα στην ρουτίνα, π.χ. παραμύθι, τραγούδι κ.λπ., βάλε τον στο κρεβάτι του και κάτσε δίπλα του. Εννοείται ότι θα αντιδράσει πολύ έντονα (είναι και μεγάλος), πρέπει να είσαι πολύ ήρεμη, υπομονετική και σταθερή, θα τον ξαπλώνεις όσες φορές κι αν σηκώνεται, θα του επαναλαμβάνεις ότι είναι ώρα για ύπνο κ.λπ. Θα ζοριστείς αλλά αν είσαι σταθερή για μέρες θα τα καταφέρετε!!!

 

Επίσης, έχε το νου σου να μην ξυπνάει αργά από τον μεσημεριανό ύπνο, σε αυτή την ηλικία οι αντοχές αυξάνουν με αλματώδεις ρυθμούς, πρέπει το βράδυ να είναι αρκετά κουρασμένος, ώστε να μην έχει την αντοχή για πολύ μεγάλη αντίδραση.

οχι βαζω μαξιλαρι στα ποδια και ξαπλωνει πανω στα ποδια μου!!!!να σου δωσω να καταλαβεις σημερα ξυπνησε 7 το πρωι και τωρα επεσε ξερος αφου τον κουνησα!βεβαια τωρα μου πηρε 10 λεπτα να τον κοιμησω!!αλλες φορες μπορει και μιση ωρα!!!μεχρι να τον βαλω στα ποδια μου δεν φανταζεσαι τι επικρατησε!!!ουρλιαζε εκλαιγε χτυπιοταν!!θα κοιμηθει κανα 2ωρο και το βραδυ κατα τις 10.30 θα πεσει για υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω!!! Κόψε τον μεσημεριανό ύπνο, θα δεις μεγάλη διαφορά.

 

Επίσης, θα έλεγα να ξαναρχίσεις τον παιδικό γιατί σε λίγο θα αρρωστήσεις εσύ!!! Για μια γιαγιά είναι εξαντλητικό να προσέχει ένα τρίχρονο από το πρωί έως τις 20.00, δεν υπάρχει περίπτωση να τηρεί το οποιοδήποτε πρόγραμμα και είναι άδικο να της το ζητάς κιόλας!!!

 

Οχι,δεν εχω παραπονο απο τη μαμα μου,το καταλαβαινω οτι θελει να ξεκουραστει και η ιδια. Ο,τι μπορει κανει και με το παραπανω. Απλα της εχω ζητησει να μην τον αφηνει να κοιμαται ωρες το μεσημερι,να τον ξυπναει λιγο νωρις για να νυσταξει ως το βραδυ. Ομως ειναι και οτι δεν κουραζεται που επιβαρυνει την κατασταση. Δυστυχως ο παιδικος θα ξαναρχισει τον Απριλιο,μας αρρωσταινε πολυ κ λυπαμαι να ταλαιπωρειται. Ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικος μου ο τρίχρονος αν κοιμηθεί το μεσημερι κοιμαται κανα τριωρο και δεν ξυπναει...και να τον ξυπνησω γυρναει πλευρο η παει στον καναπε και συνεχιζει τον υπνο του.Κι εγω του τον εκοψα το μεσημεριανο.Εννοειται είναι πιο κουραστικο για μενα γιατι πρεπει να βρισκω κατι να κανουμε το μεσημερι αλλα το προτιμω γιατι 9.30 το αργοτερο εχει κοιμηθεί το βραδυ.Κανα σαββατο μονο τον αφηνω να κοιμηθεί μεσημερι.Αν του κοψεις καμια εβδομαδα τον υπνο μετα δε θα θελει και μονος του να κοιμηθεί.Αρκει βεβαια να αντεχει το παιδι χωρις υπνο όχι να βγαινει εκτος από την κουραση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν εχω παραπονο απο τη μαμα μου,το καταλαβαινω οτι θελει να ξεκουραστει και η ιδια. Ο,τι μπορει κανει και με το παραπανω. Απλα της εχω ζητησει να μην τον αφηνει να κοιμαται ωρες το μεσημερι,να τον ξυπναει λιγο νωρις για να νυσταξει ως το βραδυ. Ομως ειναι και οτι δεν κουραζεται που επιβαρυνει την κατασταση. Δυστυχως ο παιδικος θα ξαναρχισει τον Απριλιο,μας αρρωσταινε πολυ κ λυπαμαι να ταλαιπωρειται. Ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

 

Η γιαγιά θα κανει αυτό που την βολεύει αυτή, δηλ. θα τον αφησει περισσοτερες ώρες να κοιμαται γιατι θέλει και αυτή να ξεκουραστεί. Είναι πολλες ωρες που τον κραταει. Δεν νομίζω ότι μπορεις σε αυτή την περιπτωση να της βαλεις όρους που σε βολευουν εσενα. Γιατί θα σου πει (εμενα η μαμα μου θα το έλεγε) " δεν φτανει που στον κραταω και δεν πληρωνεις γυναικα....."

Υπομονή μεχρι τον Απρίλη που θα παει παιδικό σταθμό αφου όταν πηγαινε ειδες καλή διαφορά στον ύπνο.

Οσο για σένα πραγματικά χρειάζεσαι ξεκουραση. Πως θα γινει αυτό; Δεν γνωρίζω, ίσως χρειάζονται καποιες άλλες ισορροπίες με τη δουλειά σου. Εγω προσωπικά προτιμησα να παρω ημι-ανευ αποδοχών ή άνευ αποδοχών αν χρειαστεί. Καλύτερα με λιγοτερα χρηματα -έτσι κι αλλιως σπιτι είμαι συνεχεια-παρα να πε΄φτω κατω από την κούραση. Βέβαια κατανοώ ότι αυτό δεν είναι εφικτό σε όλες τις δουλειές και υπαρχει ο φόβος απολυσης αλλα πρέπει να δεις τα συν και τα πλην και έτσι να αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

γεια σας κοριτσια!!!μολις εκανα την εγγραφη μου κ θελω τα φωτα σας!!!εχω ενα αγορακι 2,5 ετων περιπου κ εδω κ λιγες μερες εχουμε θεμα ρα βραδια...ενω απο μικρος κοιμοτανε μονος του,χωρις την παρουσιας μας.μετα απο μια ιωαδη που περασε πριν κανενα μηνα κλαιει οταν παω να τον βαλω για υπνο,με αποτελεσνα να καθομαστε μια εγω μια ο αντρας μου μεχρι να τον παρει ο υπνος.αυυο ομως εχει σαν αποτελεσμα να ξυπναει 2-3 φορες μεσα στη νυχτα για να τσεκαρει αν ειμαστε εκει κ φυσικα δεν μας βλεπει κ κλαιει.επισης τις τελευταιες μερες πηδαει απο α καγκελα οποτε απο το σκ θα του μετατρεψω το κρεβατι του σε μονο κ ο θεος βοηθος...αν περναει καμια κτ αναλογο...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!!μολις εκανα την εγγραφη μου κ θελω τα φωτα σας!!!εχω ενα αγορακι 2,5 ετων περιπου κ εδω κ λιγες μερες εχουμε θεμα ρα βραδια...ενω απο μικρος κοιμοτανε μονος του,χωρις την παρουσιας μας.μετα απο μια ιωαδη που περασε πριν κανενα μηνα κλαιει οταν παω να τον βαλω για υπνο,με αποτελεσνα να καθομαστε μια εγω μια ο αντρας μου μεχρι να τον παρει ο υπνος.αυυο ομως εχει σαν αποτελεσμα να ξυπναει 2-3 φορες μεσα στη νυχτα για να τσεκαρει αν ειμαστε εκει κ φυσικα δεν μας βλεπει κ κλαιει.επισης τις τελευταιες μερες πηδαει απο α καγκελα οποτε απο το σκ θα του μετατρεψω το κρεβατι του σε μονο κ ο θεος βοηθος...αν περναει καμια κτ αναλογο...

 

Εγώ εγώ!!!:D:D:D

 

Ίδια κατάσταση με την κόρη μου, απλά σε λίγο μικρότερη ηλικία (23 μηνών). Ενώ κοιμάται μόνη της από 2 μηνών, εδώ και έναν μήνα κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις, απλά άλλα βράδια ξυπνάει πολύ, άλλα λίγο και άλλα καθόλου.

 

Το ίδιο ακριβώς μου είχε συμβεί και στον γιο μου λίγο πριν τα 2,5 χρόνια.

 

Προσωπικά, δεν έχω κουράγιο για πολύ hard core μεθόδους σε αυτή την φάση. Δοκίμασα να την αφήσω να κλάψει λίγο (το έχω κάνει σε μικρότερη ηλικία), αλλά σε αυτή την ηλικία είναι πολύ δύσκολο, το παιδί σπαράζει και έχει φυσικά και πολύ πείσμα, τις ημέρες που το δοκίμαζα αποκοιμιόταν τελικά καθιστή και φυσικά με το που πήγαινα να την ξαπλώσω κάτω ξύπναγε και πάλι από την αρχή. Οπότε μένω μαζί της πια μέχρι να κοιμηθεί προσπαθώντας να έχω την μικρότερη δυνατή αλληλεπίδραση, δηλαδή δεν της κρατάω το χέρι, ούτε ξαπλώνω μαζί της ούτε την έχω αγκαλιά, απλά κάθομαι σε μια πολυθρόνα στο δωμάτιό της.

 

Γύρω στα 2 χρόνια πάντως όλα σχεδόν τα παιδιά περνάνε αυτή την φάση, χρειάζονται επιβεβαίωση της παρουσίας του γονέα. Για να σε ξεαγχώσω πάντως, σταδιακά θα παύσει να σε φωνάζει το βράδυ, έστω κι αν μένεις μαζί του μέχρι να κοιμηθεί. Με τον γιο μου θυμάμαι κράτησε 1-2 μήνες το μεγάλο πανηγύρι, είχαμε κι εμείς βγάλει τα κάγκελα εκείνη την εποχή και σηκωνόταν συχνά ή μας φώναζε, κοιμόμασταν στο πάτωμα δίπλα του, είχαμε και την μικρή μωρό...μια μαγεία!!!

 

Σταδιακά όμως σταμάτησε να μας ζητάει μέσα στη νύχτα, μας βοήθησε και πολύ το gro clock, ψάξε το στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, έχει βοηθήσει πολύ κόσμο, εγώ θα το πάρω και στην μικρή μόλις μεγαλώσει λίγο και μπορεί να αντιληφθεί.

 

Τελικά λίγο μετά τα 3α γενέθλιά του, ο γιος μου κατάφερε πια να κοιμάται απολύτως μόνος του, χωρίς την παρουσία μας στο δωμάτιο, σχετικά εύκολα και απολύτως ανώδυνα.

 

Να πω την αλήθεια...περίμενα ότι κάπου τώρα θα είχαμε τα ίδια με την μικρή και είχα πεί ότι θα προσπαθήσω να μην καθιερωθεί να μένουμε μαζί της για να κοιμηθεί, αλλά τώρα που ήρθε η ώρα, μάλλον δεν έχω το κουράγιο!

 

Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...