Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έξοδος χωρίς παιδιά


rosaki

Recommended Posts

Ναι ρε συ αλλα Α) ξεφτίλα αυτοί που έχουν πρόβλημα με ένα δυχρονο παιδάκι που θελει να γνωριστεί με τους γυρω (το λιγότερο ανεραστοι) και β) ξεφτίλα σε όποιον κανει γάμο και δεν θελει μικρουλια

Οι περισσότεροι γάμοι που εχω παει οχι μονο δεν είχαν πρόβλημα αλλα είχαν και entertainer για τα μικρα , φουσκωτά κλπ

 

Σορυ δεν θελω να προσβαλω κανενα σε περιπτωση που εκανε το ιδιο για τον γάμο τους αλλα βρίσκω εντελως 'put off' να μου πει ο άλλος δεν θελει μικρα στον γάμο του!

 

Ανέραστοι!!! Όπως το λές!!! Ίσα ίσα θα έπρεπε να το θεωρούν γούρι, όχι ενόχληση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 430
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οσον αφορα σε γαμους και εξοδους, προσπαθω να αξιολογω την καθε κατασταση, αν "χωρα" παιδια.

 

Ποτε δεν θα την επαιρνα σε εξοδο για ποτακι, σ εξοδο γενικα με ελευθερους φιλους μου χωρις παιδια. Την κραταει ο αντρας μου και παω καμμια φορα. Γενικα ομως εχω αναγκαστει να τα περιορισω παρα πολυ, βγαινω ελαχιστα.

 

Εχω πετυχει λοιπον να μην στεναχωρησω κανενα φιλο η συγγενη, ομως οσον αφορα στο πως περασαμε εμεις, ουτε οτνα την πηρα μαζι περασα καλα, ουτε οταν την αφησα :confused: Κατι κανω λαθος λοιπον....διαβασα προτασεις παραπανω και μου φανηκαν λογικες ομως στην πραξη σε εμας δεν λειτουργησαν.

 

Παραδειγματα (ανοιχτη αν καποιος μπορει να κανει περαιτερω προτασεις....βελιωσης!)

 

-Την πηρα μαζι

α. στο γαμο της αδερφης μου, βεβαια ηταν 2 χρονων η πιο δυσκολη ηλικια. Την τελετη δεν την παρακολουθησε ο συζυγος, το γλεντι εγω. Στην τελετη σε ξωκκλησι πισω απο τον κοσμο εβλεπες στο βιδεο εναν με κοστουμι να κυνηγα ενα ζουζουνι με φρουφρου. Στο γλεντι εγω αφαντη, καπου καπου ομως με εβλεπες με τακουνια να την κανω βολτες στο γκαζον.

β.στο γαμο-βαπτιση μιας φιλης μου, μεσημερι. Ειχε εξω μια παιδικη χαρα, που δεν φαινοταν απο μεσα. Δεν εφαγα μπουκια.

γ. Στο γαμο μιας συναδελφου, που ειχε και ανιματερ για παιδια. Ποση ωρα κρατησε? Ελαχιστη. Μετα ανακαλυψαμε ολοι οι γονεις οτι ο τεραστιος εξωτερικος χωρος που εβγαζε στο δρομο, δεν φαινοταν απο τα τραπεζια. Ορθια με τακουνια 3 ωρες το αποτελεσμα.

 

-Δεν την πηρα μαζι

α. Σε γαμο στην παραλιακη. Καλα εκανα αλλα καλυτερα να μην πηγαινα ουτε εγω. Μολις φτασαμε, τηλεφωνο απο τη μητερα μου "τελειωσε? Α, οχι? Ελεγα τοσες ωρες (σσ 3 ωρες και ειχαμε φυγει απο Ν Μακρη) θα εχετε φαει κιολας!"

β. Σε συναυλια. Εννοειται. Την εβαλα για υπνο, ταισμενη πλυμενη κλπ. Οταν γυρισα σπιτι, βρηκα ενα παιδι να εχει ξυπνησει, να εχει πλανταξει στο κλαμμα κι ενα συζυγο με αφρους "δεν θα ξαναβγεις μεχρι να παει Πανεπιστημιο!"

γ. Σε μεσημεριανο γαμο, σε κλειστο κεντρο. Ειπαμε οτι δεν θα ταιριαζε να την παρουμε μαζι. Ομως με το που ηρθαν οι συναδελφοι, ειχαν φερει τα δικα τους-και μας ελειπε.

 

Πραγματικα δεν μας εχει κατσει καλα λοιπον το θεμα εξοδος, οποτε το περιορισαμε. Βλεπουμε φιλους περισσοτερο σε εστιατορια μεσημερι τα ΣΚ, στο σπιτι μας/τους, η βγαινω για καφε μετα τη δουλεια και αργω λιγο. Βεβαια αν πχ κανει μια μαζωξη μια κολλητη η ενας συναδελφος μια στο τοσο, θα παω αλλα μονη μου. Και θα εχω τηλεφωνο να με παιρνει η μικρη αν θελει, να με ρωταει ποτε θα γυρισω. Μου κραταει μουτρα λιγο μετα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και μη. Δεν έχω χρόνο να διαβάσω απαντήσεις αλλά μόνο που διάβασα τον τίτλο κατάλαβα περί τίνος πρόκειτε το θέμα. Και θέλω να πώ κι εγώ την άποψη μου.

Είμαι 22, παντρεμένη και ο σύζυγος μου 26.

Έχω δίδυμες κορούλες 21 μηνών τις οποίες γέννησα πρόωρα στις 29 εβδομάδες.

Λόγω προωρότητας και σοβαρών επιπλοκών αυτής, τα μωρά μου ακόμα να περπατήσουν. Και δεν το βλέπω και για σύντομα... Εδώ και 20 μήνες κάθε μέρα τις τρέχω φυσιοθεραπεία και εργοθεραπεία. Δεν δουλεύω γιατί δεν έχω κάποιον να μου τις παίρνει στις θεραπείες τους, συνεπώς λόγω αυτού δεν μπορώ να τις στείλω και σχολείο. Γιατί είναι σε φάση που θέλουν να περπατήσουν και ακόμα είναι αδύναμες και ιδιοτροπεύουν συνέχεια, πιος θα τις στρατεύει στο σχολείο πιος θα τις μετακινά από ένα σημείο σε άλλο όταν βαριούνται, και είναι και νοητικά άπταιστες.... Αποτέλεσμα, είμαι 24 ώρες το 24ωρο με 2 μωρά που κλαίνε και θέλουν αγκαλιές και φιλιά ταυτόχρονα. Μέχρι να καταφέρουν να περπατήσουν να τις στείλω σε ένα παιδικό σταθμό και να βρω κι εγώ μια δουλειά, νομίζω θα σαλτάρω. :/

Ο μπαμπάς δουλεύει 7:30 μέχρι τις 5 το απόγευμα. Κάποτε γίνεται 6 κάποτε 7 να γυρίσει στο σπίτι. Ευτυχώς το Σαβ/Κυρ δεν δουλεύει. Ανυπομονώ να ρθει το Σάββατο να πάμε κάπου 2-3 ώρες μόνοι μας, σε μια ταβερνούλα, ένα περίπατο, για ένα καφέ. Στα μωρά μας δεν στερούμε ούτε τις βόλτες ούτε το πάρκο ούτε τίποτα. Τις περισσότερες φορές όταν δεν μπορεί η μάνα μου να τις προσέχει τις παίρνουμε μαζί μας. Απλά έχω τόση ανάγκη να μείνω για μιαν ώρα μόνη μου χωρίς να έχω εννοια τώρα θα φάνε, θελει άλλαγμα η πάννα, κλπ κλπ.... Και αυτό δεν σημαίνει πώς δεν αγαπώ τα μωρά μου. Δίνω και την ψυχή μου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και μη. Δεν έχω χρόνο να διαβάσω απαντήσεις αλλά μόνο που διάβασα τον τίτλο κατάλαβα περί τίνος πρόκειτε το θέμα. Και θέλω να πώ κι εγώ την άποψη μου.

Είμαι 22, παντρεμένη και ο σύζυγος μου 26.

Έχω δίδυμες κορούλες 21 μηνών τις οποίες γέννησα πρόωρα στις 29 εβδομάδες.

Λόγω προωρότητας και σοβαρών επιπλοκών αυτής, τα μωρά μου ακόμα να περπατήσουν. Και δεν το βλέπω και για σύντομα... Εδώ και 20 μήνες κάθε μέρα τις τρέχω φυσιοθεραπεία και εργοθεραπεία. Δεν δουλεύω γιατί δεν έχω κάποιον να μου τις παίρνει στις θεραπείες τους, συνεπώς λόγω αυτού δεν μπορώ να τις στείλω και σχολείο. Γιατί είναι σε φάση που θέλουν να περπατήσουν και ακόμα είναι αδύναμες και ιδιοτροπεύουν συνέχεια, πιος θα τις στρατεύει στο σχολείο πιος θα τις μετακινά από ένα σημείο σε άλλο όταν βαριούνται, και είναι και νοητικά άπταιστες.... Αποτέλεσμα, είμαι 24 ώρες το 24ωρο με 2 μωρά που κλαίνε και θέλουν αγκαλιές και φιλιά ταυτόχρονα. Μέχρι να καταφέρουν να περπατήσουν να τις στείλω σε ένα παιδικό σταθμό και να βρω κι εγώ μια δουλειά, νομίζω θα σαλτάρω. :/

Ο μπαμπάς δουλεύει 7:30 μέχρι τις 5 το απόγευμα. Κάποτε γίνεται 6 κάποτε 7 να γυρίσει στο σπίτι. Ευτυχώς το Σαβ/Κυρ δεν δουλεύει. Ανυπομονώ να ρθει το Σάββατο να πάμε κάπου 2-3 ώρες μόνοι μας, σε μια ταβερνούλα, ένα περίπατο, για ένα καφέ. Στα μωρά μας δεν στερούμε ούτε τις βόλτες ούτε το πάρκο ούτε τίποτα. Τις περισσότερες φορές όταν δεν μπορεί η μάνα μου να τις προσέχει τις παίρνουμε μαζί μας. Απλά έχω τόση ανάγκη να μείνω για μιαν ώρα μόνη μου χωρίς να έχω εννοια τώρα θα φάνε, θελει άλλαγμα η πάννα, κλπ κλπ.... Και αυτό δεν σημαίνει πώς δεν αγαπώ τα μωρά μου. Δίνω και την ψυχή μου....

 

Μην συζητάς, δυδιμα και πρόωρα και δεν περπατάνε ακομα δύσκολη υπόθεση εννοείται θες να ξελαπικαρεις καπου!!!

Ολα να σου πανε καλα και να περπατήσουν γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα σε γαμους και εξοδους, προσπαθω να αξιολογω την καθε κατασταση, αν "χωρα" παιδια.

 

Ποτε δεν θα την επαιρνα σε εξοδο για ποτακι, σ εξοδο γενικα με ελευθερους φιλους μου χωρις παιδια. Την κραταει ο αντρας μου και παω καμμια φορα. Γενικα ομως εχω αναγκαστει να τα περιορισω παρα πολυ, βγαινω ελαχιστα.

 

Εχω πετυχει λοιπον να μην στεναχωρησω κανενα φιλο η συγγενη, ομως οσον αφορα στο πως περασαμε εμεις, ουτε οτνα την πηρα μαζι περασα καλα, ουτε οταν την αφησα :confused: Κατι κανω λαθος λοιπον....διαβασα προτασεις παραπανω και μου φανηκαν λογικες ομως στην πραξη σε εμας δεν λειτουργησαν.

 

Παραδειγματα (ανοιχτη αν καποιος μπορει να κανει περαιτερω προτασεις....βελιωσης!)

 

-Την πηρα μαζι

α. στο γαμο της αδερφης μου, βεβαια ηταν 2 χρονων η πιο δυσκολη ηλικια. Την τελετη δεν την παρακολουθησε ο συζυγος, το γλεντι εγω. Στην τελετη σε ξωκκλησι πισω απο τον κοσμο εβλεπες στο βιδεο εναν με κοστουμι να κυνηγα ενα ζουζουνι με φρουφρου. Στο γλεντι εγω αφαντη, καπου καπου ομως με εβλεπες με τακουνια να την κανω βολτες στο γκαζον.

β.στο γαμο-βαπτιση μιας φιλης μου, μεσημερι. Ειχε εξω μια παιδικη χαρα, που δεν φαινοταν απο μεσα. Δεν εφαγα μπουκια.

γ. Στο γαμο μιας συναδελφου, που ειχε και ανιματερ για παιδια. Ποση ωρα κρατησε? Ελαχιστη. Μετα ανακαλυψαμε ολοι οι γονεις οτι ο τεραστιος εξωτερικος χωρος που εβγαζε στο δρομο, δεν φαινοταν απο τα τραπεζια. Ορθια με τακουνια 3 ωρες το αποτελεσμα.

 

-Δεν την πηρα μαζι

α. Σε γαμο στην παραλιακη. Καλα εκανα αλλα καλυτερα να μην πηγαινα ουτε εγω. Μολις φτασαμε, τηλεφωνο απο τη μητερα μου "τελειωσε? Α, οχι? Ελεγα τοσες ωρες (σσ 3 ωρες και ειχαμε φυγει απο Ν Μακρη) θα εχετε φαει κιολας!"

β. Σε συναυλια. Εννοειται. Την εβαλα για υπνο, ταισμενη πλυμενη κλπ. Οταν γυρισα σπιτι, βρηκα ενα παιδι να εχει ξυπνησει, να εχει πλανταξει στο κλαμμα κι ενα συζυγο με αφρους "δεν θα ξαναβγεις μεχρι να παει Πανεπιστημιο!"

γ. Σε μεσημεριανο γαμο, σε κλειστο κεντρο. Ειπαμε οτι δεν θα ταιριαζε να την παρουμε μαζι. Ομως με το που ηρθαν οι συναδελφοι, ειχαν φερει τα δικα τους-και μας ελειπε.

 

Πραγματικα δεν μας εχει κατσει καλα λοιπον το θεμα εξοδος, οποτε το περιορισαμε. Βλεπουμε φιλους περισσοτερο σε εστιατορια μεσημερι τα ΣΚ, στο σπιτι μας/τους, η βγαινω για καφε μετα τη δουλεια και αργω λιγο. Βεβαια αν πχ κανει μια μαζωξη μια κολλητη η ενας συναδελφος μια στο τοσο, θα παω αλλα μονη μου. Και θα εχω τηλεφωνο να με παιρνει η μικρη αν θελει, να με ρωταει ποτε θα γυρισω. Μου κραταει μουτρα λιγο μετα παντως.

 

Ουτε εγω τον παίρνω σε εξόδους πέρα τις 6πμ, προτιμάω απλα να μην παω

Ουτε στον γάμο της αδερφής μου δεν πήγα γιατι ηταν στις 8 το βράδυ και το μικρακι μου ηταν 7 μηνων.. Δεν μπορούσα να τον αφήσω να τρέχω σε γάμους και οποίος παρεξηγηθηκε.. That's life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

η υπερβολή,η εμπαθεια που και παλι κυριαρχει στη συζητηση με ξεπερναει ειλικρινα,,,αυτή η μαχη για το ποια είναι η καλυτερη μαμα,,η ειρωνεια και η κοροιδια παει συννεφο και είναι τουλάχιστον αντιαισθητικη:shock::shock::shock: και το συμπερασμα του τοπικ είναι να υποθεσω ότι υπαρχουν οι καλες μαμαδες-συζυγοι που δεν αφηνουν ποτε τα παιδια τους και ζουν τον ερωτα τους καθημερινα με το συζυγο και οι κακες μαμαδες-συζυγοι που βασανιζουν τα παιδια τους,τους ηλικιωμένους γονεις τους και δε δινουν σημασια στον παρατημενο συζυγο παρα μονο στις διακοπες.............:shock::shock::shock::shock::shock:

 

 

 

Πόσο μα πόσο θα συμφωνήσω μαζί σου, κι απ' ότι είδα και σε άλλα θέματα στα οποία δυστυχώς δεν έχω το χρόνο΄και την πολυτέλεια να συμμετέχω, αυτή πρέπει να είναι κοινή τακτική του φόρουμ. Ενός φόρουμ που λέγεται και parents!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που εισπράττω γενικά είναι εκατέρωθεν αφορισμός (δε μιλάω για το συγκριμένο θέμα στο φόρουμ) ανάμεσα σε αυτές που επιλέγουν είτε το ένα είτε το άλλο και εννοώ για όλα τα θέματα (το γνωστό μαμαδόμετρο).

 

Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας στην οικογένειά του. Το τι ευχαριστεί εμένα δε σημαίνει ότι θα ευχαριστήσει κι εσένα, το πρόγραμμα που έχουμε εμείς στο σπίτι μας δε σημαίνει ότι μπορείς να το ακολουθήσεις κι εσύ (ωράρια δουλειάς, κλπ.), οπότε καθένας κάνει όπως καταλαβαίνει και μπορεί.

Αλλά ναι με ενοχλεί να ξέρω ή να μαθαίνω ότι ο τάδε ή δείνα λέει από πίσω μου: αυτή είναι κολλημένη με το παιδί της, θα το κάνει μαμόθρεφτο, αντικοινωνικό και ένα σωρό άλλα πράγματα (που στο κάτω κάτω της γραφής δεν ισχύουν) επειδή δεν το αφήνω να διανυκτερεύσει ακόμη αλλού και επειδή δεν έχω την ανάγκη να φύγω μόνη μου με τον άντρα μου τριήμερο. Και ταυτόχρονα να ακούω και τον άλλο να λέει για τη φίλη μου ότι αν δεν ήθελε να έχει ευθύνες ας μην έκανε παιδιά που τώρα με την πρώτη ευκαιρία τα "παρκάρει" από δω και από κει.

 

Το βασικό είναι να υπάρχει ισορροπία στην οικογένεια, συμφωνία ανάμεσα στον άντρα και τη γυναίκα και στη συνέχεια να σεβόμαστε την απόφαση του καθενός να χτίσει το μοντέλο οικογένειας που επιθυμεί χωρίς να τον χαρακτηρίζουμε ή να κάνουμε ακόμη και διαγνώσεις για τις ψυχολογικές επιπτώσεις που θα έχουν οι πράξεις τους στα παιδιά τους. Σε πολλά δε συμφωνώ με πολλούς, άλλο αυτό όμως και άλλο να ακυρώνω τον άλλο ως γονιό επειδή δε συμφωνεί μαζί μου.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου 1000 %, νομίζω τα περιέγραψες πάρα πολύ ωραία. Κάναμε όλοι 2-3 παιδιά και αμέσως προβιβαστήκαμε σε ψυχολόγους μεγαλοεπιστήμονες! :-)

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας μεγαλώνει τα παιδιά του σύμφωνα με ότι θεωρεί ο ίδιος σωστο. Το κατά ποσο οντως μεγαλωσαν σωστά θα το κρινουν τα ιδια τα παιδια μας στην πορεία του χρόνου. Λαθος είναι μόνο το ακραίο που βάζει σε κινδυνο την ζωη τους, την υγεια τους σωματική και πνευματικη.

Εχω αφησει μικρούλια τα παιδια μου και εχω βγει, τα εχω παρει όμως μικρούλια και μαζι μου σε γαμους βαπτισεις κτλ κτλ. Όλα με μετρο και συμφωνα με το τι ταιριαζει στην δικη μου οικογένεια. Επαψα εδώ και πάρα πολύ καιρο να ακολουθω αυτά που μου ελεγε η γειτονισα, η "φιλη" από το φορουμ, ή η οποιαδήποτε που ειχε γνωμη και αποψη για την δική μου οικογενεια. Το αποτέλεσμα είναι να είμαστε εγω και τα παιδια μου ευτυχισμένοι γιατι δεν εχουμε να αποδειξουμε τιποτα ουτε νοιαζομαστε αν θα μας αποδεχτει καποιος συμφωνα με τα δικα του δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ..ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΣΤΟ ΜΝΜ ΤΗΣ ΡΟΣΑΚΙ..

 

ROSAKI......ΕΛΕΟΣ.........ΣΤΟΥΣ ΓΑΜΟΥΣ ΚΑΛΟΥΝΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ........................

 

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΜΟΝΟ ΧΕΡΟΝΤΑΙ ΓΕΛΑΝΕ ΤΟΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΩΡΑ ΠΧ.ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ!!!!!!! ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΞΥΝΗ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ....

 

 

ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΓΑΜΟΥΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΙΑΤΟ!!!!!!!!ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΑΜΟΥΣ ΠΛΕΟΝ....ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ....

 

 

 

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ...ΜΟΝΟ ΕΛΕΟΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ............

 

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ......... ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ) ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ..

 

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΚΛΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ......

 

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩς...

 

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΗΜΑΣΤΕ ΚΑΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ....ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΚΡΙΝΙΑ..ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙ..ΑΛΛΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟ ΜΟΝΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΙ ΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΝΤΑ.....

Link to comment
Share on other sites

 

Παραδειγματα (ανοιχτη αν καποιος μπορει να κανει περαιτερω προτασεις....βελιωσης!)

 

-Την πηρα μαζι

α. στο γαμο της αδερφης μου, βεβαια ηταν 2 χρονων η πιο δυσκολη ηλικια. Την τελετη δεν την παρακολουθησε ο συζυγος, το γλεντι εγω. Στην τελετη σε ξωκκλησι πισω απο τον κοσμο εβλεπες στο βιδεο εναν με κοστουμι να κυνηγα ενα ζουζουνι με φρουφρου. Στο γλεντι εγω αφαντη, καπου καπου ομως με εβλεπες με τακουνια να την κανω βολτες στο γκαζον.

β.στο γαμο-βαπτιση μιας φιλης μου, μεσημερι. Ειχε εξω μια παιδικη χαρα, που δεν φαινοταν απο μεσα. Δεν εφαγα μπουκια.

γ. Στο γαμο μιας συναδελφου, που ειχε και ανιματερ για παιδια. Ποση ωρα κρατησε? Ελαχιστη. Μετα ανακαλυψαμε ολοι οι γονεις οτι ο τεραστιος εξωτερικος χωρος που εβγαζε στο δρομο, δεν φαινοταν απο τα τραπεζια. Ορθια με τακουνια 3 ωρες το αποτελεσμα.

 

-Δεν την πηρα μαζι

α. Σε γαμο στην παραλιακη. Καλα εκανα αλλα καλυτερα να μην πηγαινα ουτε εγω. Μολις φτασαμε, τηλεφωνο απο τη μητερα μου "τελειωσε? Α, οχι? Ελεγα τοσες ωρες (σσ 3 ωρες και ειχαμε φυγει απο Ν Μακρη) θα εχετε φαει κιολας!"

β. Σε συναυλια. Εννοειται. Την εβαλα για υπνο, ταισμενη πλυμενη κλπ. Οταν γυρισα σπιτι, βρηκα ενα παιδι να εχει ξυπνησει, να εχει πλανταξει στο κλαμμα κι ενα συζυγο με αφρους "δεν θα ξαναβγεις μεχρι να παει Πανεπιστημιο!"

γ. Σε μεσημεριανο γαμο, σε κλειστο κεντρο. Ειπαμε οτι δεν θα ταιριαζε να την παρουμε μαζι. Ομως με το που ηρθαν οι συναδελφοι, ειχαν φερει τα δικα τους-και μας ελειπε.

Πως γελασα με την περιγραφη!:P Αυτη ειναι η πραγματικοτητα με μικρα παιδια...

Δυο προτασεις σου χω. Υπομονη μεχρι να ξεπεταχτει λιγο, μετα βελτιωνεται πολυ η κατασταση, και απεφευγε...τα τακουνια οταν την παιρνεις μαζι!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως γελασα με την περιγραφη!:P Αυτη ειναι η πραγματικοτητα με μικρα παιδια...

Δυο προτασεις σου χω. Υπομονη μεχρι να ξεπεταχτει λιγο, μετα βελτιωνεται πολυ η κατασταση, και απεφευγε...τα τακουνια οταν την παιρνεις μαζι!;)

 

χαχαχα αν κατι εμαθα από την μικρη μου εμπειρια ως μαμα είναι σιγουρα ότι μωρο+τακουνια δε πανε μαζι αλλα εχω να προσθεσω και το αερινο φορεμα:oops::oops::oops:

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πως γελασα με την περιγραφη!:P Αυτη ειναι η πραγματικοτητα με μικρα παιδια...

Δυο προτασεις σου χω. Υπομονη μεχρι να ξεπεταχτει λιγο, μετα βελτιωνεται πολυ η κατασταση, και απεφευγε...τα τακουνια οταν την παιρνεις μαζι!;)

 

:D:D

Εχεις δικιο για τα τακουνια αλλα ειμαι πρωτο μποι, Σκλεναρικοβα με τα χερια ψηλα :mrgreen: Ειπα μια φορα θα τα βαλω, (και το αερινο φορεμα, iouliana!!!!) θα αντεξω! Αμ δε....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα αν κατι εμαθα από την μικρη μου εμπειρια ως μαμα είναι σιγουρα ότι μωρο+τακουνια δε πανε μαζι αλλα εχω να προσθεσω και το αερινο φορεμα:oops::oops::oops:

Αστα Ιουλιανα τι αερινο, τι στενο,μια φορα εβαλα κι οπως κηνυγουσα το μικρο, ετρεχε κι ο αντρας μου για να μου πει συμμαζεψου!:P Σορι για το εκτος θεματος, μα ειχε πλακα.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑ! Που να θηλάζεις κιόλας και να φοράς ρούχο που δεν ανοίγει από πάνω και να πρέπει να πας στο αμάξι για να το σηκώσεις ολόκληρο:oops: Γι΄αυτό ο άντρας μου πάντα παρκάρει απόμερα εάν του πω "το β...ι δεν βγαίνει από την πάνω:oops::oops::oops:"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα εχω να προσθεσω και το αερινο φορεμα:oops::oops::oops:

 

Ασε την εχω πάθει οταν εβαζα βενζίνη (εδω την βαζεις μονη σου!!) .. Δεν ειχα καν το μωρο μαζι απλα φύσηξε ενα αεράκι.. Και ξαφνικά οι υπαλλήλοι μεςα γέλασαν οταν πήγα να πληρώσω ... Νομιζω οτι το πήραν και βίντεο .. Ξεφτίλα :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4 παιδια και μου αρεσει να τα παιρνω ΠΑΝΤΟΥ γιατι απλα ετσι μου αρεσει και το ευχαριστιεμαι, σε σουπερ μαρκετ, σε ταχυδρομεια, υπηρεσιες, βολτες, φαγητα, καφεδες, ψωνια , ταξιδια,στα παντα (ναι ειμαι λιγο μαζοχα αλλα το χαιρομαι πραγματικα). ΟΜΩΣ οταν με καλεσουν καπου και μου πουν ΜΗ ΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, δεν εχω παρα να το σεβαστω απολυτα χωρις να κατηγορησω κανεναν. Και αυτο διοτι ο κοσμος δεν περιστρεφεται γυρω απο μενα ουτε γυρω απο τα παιδια μου, υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν παιδια η που εχουν και απλα ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να τους περιτρυγυριζουν τα δικα μου κα να ακουνε τις χαρουμενες φωνουλες τους. Θελουν να παντρευτουν οπως το ονειρευτηκαν , να γλεντησουν οπως τους αρεσει χωρις τα παιδια μου μεσα στα ποδια τους. ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ...:rolleyes:ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Μην συζητάς, δυδιμα και πρόωρα και δεν περπατάνε ακομα δύσκολη υπόθεση εννοείται θες να ξελαπικαρεις καπου!!!

Ολα να σου πανε καλα και να περπατήσουν γρήγορα!

 

Ευχαριστώ babycute απο το στόμα σου και στου Θεού ταυτί!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4 παιδια και μου αρεσει να τα παιρνω ΠΑΝΤΟΥ γιατι απλα ετσι μου αρεσει και το ευχαριστιεμαι, σε σουπερ μαρκετ, σε ταχυδρομεια, υπηρεσιες, βολτες, φαγητα, καφεδες, ψωνια , ταξιδια,στα παντα (ναι ειμαι λιγο μαζοχα αλλα το χαιρομαι πραγματικα). ΟΜΩΣ οταν με καλεσουν καπου και μου πουν ΜΗ ΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, δεν εχω παρα να το σεβαστω απολυτα χωρις να κατηγορησω κανεναν. Και αυτο διοτι ο κοσμος δεν περιστρεφεται γυρω απο μενα ουτε γυρω απο τα παιδια μου, υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν παιδια η που εχουν και απλα ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να τους περιτρυγυριζουν τα δικα μου κα να ακουνε τις χαρουμενες φωνουλες τους. Θελουν να παντρευτουν οπως το ονειρευτηκαν , να γλεντησουν οπως τους αρεσει χωρις τα παιδια μου μεσα στα ποδια τους. ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ...:rolleyes:ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Σε συγχαιρω για την ανωτεροτητα σου, γιατι εγω δεν εχω τοση.:P Τι ειναι τα παιδια, αξεσουαρ που τη μια μερα φορας και την αλλη οχι; Η κατοικιδια που απαγορευεται η εισοδος τους; Σαν να μου λεει καποιος βρες καπου ν αφησεις τα τερατακια σου, αλλιως μην ερθεις ουτε εσυ. Ε, προτιμω να μην παω..

Link to comment
Share on other sites

Σε συγχαιρω για την ανωτεροτητα σου, γιατι εγω δεν εχω τοση.:P Τι ειναι τα παιδια, αξεσουαρ που τη μια μερα φορας και την αλλη οχι; Η κατοικιδια που απαγορευεται η εισοδος τους; Σαν να μου λεει καποιος βρες καπου ν αφησεις τα τερατακια σου, αλλιως μην ερθεις ουτε εσυ. Ε, προτιμω να μην παω..

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ωραιο, να στο λενε χυμα, οπως δεν ειναι ωραιο, να μην το σκεφτεσαι μονη σου οταν πρεπει. Οι δυο πλευρες πρεπει να σεβονται η μια την αλλη.

Αν πχ μια φιλη μου χωρις παιδια μου πει να παμε για ποτο, δεν θα φερω μαζι το παιδι, θα θελει να πουμε τα δικα μας αντι να με ακουει "μηηηη το πιανεις αυτοοοο" "μηηηη πας στο δρομοοο" κι αλλα. Αντιστοιχα, ακομα κι οταν ημουν ανυπαντρη, οταν εβλεπα σημα "οχι παιδια" οπως σε γνωστο εστιατοριο της Αθηνας, απλα δεν πηγαινα γιατι δεν μου αρεσε καθολου οταν το ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ωραιο, να στο λενε χυμα, οπως δεν ειναι ωραιο, να μην το σκεφτεσαι μονη σου οταν πρεπει. Οι δυο πλευρες πρεπει να σεβονται η μια την αλλη.

Αν πχ μια φιλη μου χωρις παιδια μου πει να παμε για ποτο, δεν θα φερω μαζι το παιδι, θα θελει να πουμε τα δικα μας αντι να με ακουει "μηηηη το πιανεις αυτοοοο" "μηηηη πας στο δρομοοο" κι αλλα. Αντιστοιχα, ακομα κι οταν ημουν ανυπαντρη, οταν εβλεπα σημα "οχι παιδια" οπως σε γνωστο εστιατοριο της Αθηνας, απλα δεν πηγαινα γιατι δεν μου αρεσε καθολου οταν το ειδα.

Eτσι ειναι, αλλα μιλουσαμε για προσκλητηριο γαμου, που ελεγε χωρις παιδια. Τραβηγμενο μου φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ειναι, αλλα μιλουσαμε για προσκλητηριο γαμου, που ελεγε χωρις παιδια. Τραβηγμενο μου φαινεται..

 

Ναι το καταλαβα. Δεν θα μου αρεσε να το διαβασω. Βεβαια ο γαμος τους ειναι, ο,τι θελουν ας κανουν. Μου εχουν τυχει διαφορα, ισως γιατι εχω παει κ σε γαμους αλλων εθνικοτητων....τι να φορεσεις, τι να κρατας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...