Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολική τσάντα: τρόλεϊ ή πλάτης


Recommended Posts

ΒΕΡΑ, νομίζω πως η τσάντα του κολυμβητηρίου είναι καλύτερα να είναι χωριστή ούτως ή άλλως, αλλιώς μπορεί να χαλάσουν τα βιβλία από την επαφή με την υγρασία...

 

Εμείς παίρνουμε σταθερά τρόλεϊ λόγω απόστασης κι επειδή δεν έχουμε σκάλες πουθενά. Σίγουρα θέλει ψάξιμο να βρεις κάποιο κατάλληλο και για την πλάτη, γιατί στα περισσότερα προεξέχουν τα σίδερα, παρόλο που καλύπτονται από ύφασμα, άσε που ο μηχανισμός προσθέτει αρκετό βάρος...δλδ και άδεια το έχει το βάρος της.

 

Όλα τα σχολεία είναι ανοιχτά για πληροφορίες, εγγραφές κλπ και τα δημόσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά βρήκε μία πλάτης που της αρέσει και είναι ανένδοτη! Την έχουν εντυπωσιάσει τόσο πολύ οι θήκες της και το ότι μπορείς να βγάλεις μέρος της τσάντας και τα δημιουργηθούν 2 τσάντες που δε θέλει καμία άλλη. Μου είπε ή αυτή ή καμία. Επειδή κι εγώ μέσα μου δεν έχω κατασταλάξει αν είναι καλύτερο το τρόλλεϊ λέω να της την πάρω.... και βλέπουμε! Έτσι κι αλλιώς δεν κάνει μεγάλες αποστάσεις με την τσάντα...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

το τρολεϊ ειναι βαρυτερο σαν σκελετος αλλα βολευει στις ενδοσχολικες μεταφορες απο ταξη σε ταξη ..

 

Είσαι βέβαιη ότι οι ενδοσχολικές μεταφορές γίνονται με την τσάντα? Γιατί το δικό μου παιδί παίρνει τετράδιο, βιβλία, κασετίνα και η τσάντα μένει στην τάξη.

 

Γενικά πρέπει να υπολογίσετε την απόσταση που διανύει το παιδί και μάλιστα όχι μόνο τις σκάλες αλλά και το είδος του εδάφους. Υπάρχουν επίπεδα, όπου η τσάντα τρόλευ βγαίνει νοκ άουτ σε λίγες εβδομάδες. Επίσης η σωματική διάπλαση του παιδιού έχει σημασία. Εμάς, παρά το ότι το σχολείο μας πρότεινε τσάντα πλάτης, δικαιολογώ κάποιους γονείς που επέλεξαν τρόλευ, γιατί τα παιδιά του δεν έχουν ακόμα την σωματική ανάπτυξη να σηκώνουν τσάντα πλάτης. Και φυσικά η απόσταση, το γούστο του παιδιού κλπ. Εμένα πάντα προτιμούσε τσάντα πλάτης και μου έλυνε τα χέρια, γιατί κι εγώ την θεωρώ καλύτερη, αν φορτώνεται με μέτρο βέβαια.

 

 

Η τσάντα κολυμβητηρίου σίγουρα χωριστή, BΕΡΑ, γιατί δεν είναι σωστό η τσάντα με όλα τα βιβλία να κυκλοφορεί στα κολυμβητήρια, και επίσης για την υγρασία που σου είπε η Αγγελίνα_2. Αν τώρα καταφέρεις τη μικρή να βάζει τα βρεγμένα σε μία πλαστική σακούλα, τότε μπορεί να της έχεις ένα πάνινο πουγκί (κυκλοφορούν φανταστικά για κοριτσάκια) με τα πράγματα του κολυμβητηρίου (πετσέτα, μαγιώ, σκουφί, παντόφλες, σαμπουάν) και αυτό το πουγκί μέσα στην τσάντα, να το βγάζει και να το ξαναβάζει, αλλά -τονίζω- τα βρεγμένα σε άλλη σακουλίτσα μέσα στο πουγκί. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο διαβάζεται, ο δικός μου το κάνει έτσι κι αλλιώς και στην τσάντα του μπάνιου.

Link to comment
Share on other sites

ουφ ... με μπέρδεψαν πάλι (είναι ότι συζητάω με πολλούς και ο καθένας λέει το δικό του). Μου είπαν ότι την πλάτης δε θα μπορεί να την κουβαλήσει η κόρη μου... και ότι είναι καλύτερα τρόλλεϊ γιατί μπαίνει και στην πλάτη αν θες η τρόλλεϊ ενώ στην άλλη δεν έχεις επιλογή.

Επίσης σκέφτομαι την πλάτης δε θα την ταλαιπωρεί που θα τνη πετάει από δω κι από κει ... από κάτω εννοώ ... γιατί οι τρόλλεϊ έχουν βάση από κάτω και τις ρόδες ... δεν είναι τόσο εκτεθημένες.

bobonela ... ο κυριότερος λόγος επίσης που σκέφτομαι την τρόλλεϊ είναι το πώς θα κουβαλάει 2φ/ εβδομάδα την τσάντα του κολυμβητηρίου στον ώμο αν έχει καιμία τσαντάρα στην πλάτη της??? Πώς το κάνετε εσείς?

 

Βέρα η Γαλλή που παρακολουθεί το γιο μου μου είπε σε καμιά περίπτωση πλάτης, δημιουργούν πολλά προβλήματα σε πλάτη και μέση

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται too much μια μικρή πλατούλα να κουβαλάει βιβλία και τετράδια... Καλύτερα trolley κι ας χαλάει, όσο κοντά κι αν είναι το σχολείο κάποτε θα χρειαστεί να σύρει 50 μέτρα την τσαντούλα του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας λοιπον το σχολειο μας απαγορευει τις τσαντες με ροδες!!!

Το πρωι πηγαινουμε εμεις τα παιδια και ανεβαζουμε τις τσαντες στην ταξη. Τουλαχιστον μεχρι και φετος θα μας επιτρεπεται να μπουμε μεσα μια και εχουμε το νηπιο.

Ενδιαμεσα ομως τα παιδια τις ανεβοκατεβαζουν μονα τους.... και εμας εχει μια σκαλα και η τσαντα ειναι πραγματικα βαρια. Εγω ψαχνω απο τωρα για το τι θα παρουμε του χρονου 3η και 1η Δημοτικου,,,

Link to comment
Share on other sites

Βέρα η Γαλλή που παρακολουθεί το γιο μου μου είπε σε καμιά περίπτωση πλάτης, δημιουργούν πολλά προβλήματα σε πλάτη και μέση

 

Ποια είναι η Γαλλή? Γενικά να σου πω την αλήθεια και έτσι όπως γέρνει στις σκάλες όμως για να ανεβάσει αυτή με τις ρόδες το ίδιο δεν είναι?? Πάλι στραβώνει!

 

Δεν ξέρω ... από 3η δημοτικού όλα πλάτης έχουν αλλά τώρα αυτής της κόλλησε να πάρει και φέτος πλάτης. Έχει δει μία που της αρέσει πολύ και τη θέλει οπωσδήποτε .... δε μπορώ να την πείσω με τίποτα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... αν μου παίρνει τόσο χρόνο να αποφασίσω τι τσάντα θα πάρω στη μικρή ... φανταστείτε τι θα γίνει σε δύσκολες αποφάσεις!!!!

 

Λοιπόν είχα καταλήξει σε πλάτης και τώρα σκέφτομαι τι θα κάνει το παιδάκι με τα μπουφάν .... που καλά καλά δυσκολεύεται να κουμπώσει το φερμουάρ ... πώς θα βάζει καισ την πλάτη του φουσκωμένου μπουφάν την τσάντα αυτή??? Φοβάμαι ότι επειδή θα βιάζεται τελικά θα την κρατάει η θα τη σέρνει....

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε να δούμε τσάντες και η μικρή ήθελε εν τέλει πλάτης, το οποίο καταλαβαίνω κι ότι ενδείκνυται από γιατρούς κτλ. Ελα όμως που διαβάζοντας τη λίστα με τα υλικά από το σχολείο, είδα που γράφανε "να προτιμήσετε τις τσάντες με ροδάκια" για λόγους διαχείρισης του βάρους.

Οπότε θα καταλήξω σε τρόλευ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε να δούμε τσάντες και η μικρή ήθελε εν τέλει πλάτης, το οποίο καταλαβαίνω κι ότι ενδείκνυται από γιατρούς κτλ. Ελα όμως που διαβάζοντας τη λίστα με τα υλικά από το σχολείο, είδα που γράφανε "να προτιμήσετε τις τσάντες με ροδάκια" για λόγους διαχείρισης του βάρους.

Οπότε θα καταλήξω σε τρόλευ.

 

Το κάθε σχολείο λέει τα δικά του!

 

Στη γερμανική σχολή λένε πλάτης ας πούμε!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας λοιπον το σχολειο μας απαγορευει τις τσαντες με ροδες!!!

 

Γιατί? Ποιό είναι το σκεπτικό του σχολείου?

 

Εάν επιλέξετε σακίδιο πλάτης , προσοχή: δώστε οδηγία στα παιδιά, όσο και να βιάζονται, να περνάνε τα λουριά και στους δύο ώμους, ούτως ώστε να μην επιβαρύνεται πολύ και από μια και μόνο πλευρά η πλάτη τους. Τα περισσότερα παιδιά και ενήλικες σηκώνουν λάθος τις τσάντες αυτές και περνάνε μόνο το ένα λουράκι στον ώμο τους...

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η Γαλλή? Γενικά να σου πω την αλήθεια και έτσι όπως γέρνει στις σκάλες όμως για να ανεβάσει αυτή με τις ρόδες το ίδιο δεν είναι?? Πάλι στραβώνει!

 

Δεν ξέρω ... από 3η δημοτικού όλα πλάτης έχουν αλλά τώρα αυτής της κόλλησε να πάρει και φέτος πλάτης. Έχει δει μία που της αρέσει πολύ και τη θέλει οπωσδήποτε .... δε μπορώ να την πείσω με τίποτα!

 

 

Η Γαλλή είναι παιδοενδοκρινολόγος (έχουμε κι εμείς θέμα ανάπτυξης), μου είπε ότι δεν ενδείκνυνται οι πλάτης για σκολιώσεις. και αυτά που είχα διαβάσει που συνέστηναν πλάτης γιατροί μιλούσαν για κάτσε καλά στήριξη και για ομιόμορφη κατανομή βάρους στη τσάντα. Έτσι που τα πετάν εμένα τα πράγματα αυτό δεν γίνεται ακόμη κι εγώ εάν ετοιμάσω τη τσάντα σωστά

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως απο την α δημοτικου πλατης καλη με στηριγμα,θα παει πεμπτη κ η γιατρος που τον εξεταζει ειναι μια χαρα.αρκει να τη φοραει κ στους 2 ωμους κ αν εχει κ το σχοινι μπροστα σαν ζωνη να το δενει κ αυτο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φίλος γιατρός μου είπε ότι οι τσάντες τρόλευ δεν είναι καλές και μπορεί να δημιουργήσουν σκολίωση.

Αν παρατηρήσετε όταν τη σέρνει το παιδί γίνεται μονόπλευρα μια ελαφριά στροφή του κορμού προς τα πίσω.

Καλύτερη θεωρείται η τσάντα ώμου με ενισχυμένη πλάτη, όσο πιο σκληρή τόσο το καλύτερο, εφόσον βέβαια το παιδί τη φοράει και στους δυο ώμους. Ακόμα καλύτερη είναι αυτή που έχει και επιπλέον δέσιμο στη μέση για να παραμένει η τσάντα σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Την πήραμε τελικά την πλάτης. ήταν ανένδοτη η μικρή και αφού εγώ δε μπορούσα να αποφασίσω της έκανα το χατίρι. Η κόρη μου είναι λίγο μικροκαμωμένη αλλά ευτυχώς στο σχολείο δεν πολυκουβαλάνε. Μέχρι το σχολικό ... και μέχρι την τάξη ... μετά τις αφήνουν. Επίσης δεν κουβαλάνε πολλά βιβλία, τα περισσότερα μένουν σχολείο ... οπότε δε θεώρησα καλό να προβληματιστώ άλλο. Μια τσάντα είναι στην τελική ... και το έκανα ανατολικό στο μυαλό μου :):):)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πήραμε τελικά την πλάτης. ήταν ανένδοτη η μικρή και αφού εγώ δε μπορούσα να αποφασίσω της έκανα το χατίρι. Η κόρη μου είναι λίγο μικροκαμωμένη αλλά ευτυχώς στο σχολείο δεν πολυκουβαλάνε. Μέχρι το σχολικό ... και μέχρι την τάξη ... μετά τις αφήνουν. Επίσης δεν κουβαλάνε πολλά βιβλία, τα περισσότερα μένουν σχολείο ... οπότε δε θεώρησα καλό να προβληματιστώ άλλο. Μια τσάντα είναι στην τελική ... και το έκανα ανατολικό στο μυαλό μου :):):)

 

άντε με γεια!! και στα δικά μας! κι εμείς για τσάντα πλάτης σκεφτόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Aνακαλώ: είναι όντως προτιμότερη η τσάντα πλάτης, πιο ελαφριά , πιο μαζεμένη και, εφόσον φοριέται σωστά και με τα δύο λουριά , καλύτερα να την επιλέξετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

επαναφερω το θεμα για να ρωτησω κατι.Το χερουλι στις τσαντες τρολευ,"κλειδωνει" σε καποιο σημειο,ή παει πανω κατω,δεν είναι τελειως σταθερο δηλαδή όταν ανοίγεις;Αν εχει καποιο μαμα ,μπορει να κοιταξει για να με διαφωτισει; μιλαω για τις απλες τσαντες τρολευ,δημοτικου,με τις φιγουρες από καρτουν μπροστα και το μεγαλο χερουλι,οχι τιποτα πολύ ακριβες..

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την εταιρεία, κάποιες ναι, κάποιες όχι. Καλύτερα να τις δοκιμάσεις από κοντά.

 

Έχε υπόψη ότι οι GIM, που είναι πολύ δημοφιλείς λόγω σχεδίων με καρτούν και σχετικά οικονομικής τιμής, είναι από τις πιο "εύθραυστες".

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ήδη στην γ' δημοτικού και μετά η τσάντα γίνεται πολύ βαριά. Όταν θα την αλλάξουμε, εγώ θα προτείνω με ροδάκια. Αυτά δεν πολυθέλουν, γιατί τους αρέσει να τη βάζουν στην πλάτη και να τρέχουν (είναι και πιο δυνατά στην ηλικία αυτή), εγώ όμως τα βλέπω με τόσα κιλά στην πλάτη να τρέχουν σκυφτά και δεν μου αρέσει καθόλου. όσο μικρή και να είναι η απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

έχουμε τίποτα νεότερο για το θέμα? είμαστε σε δίλημμα κι εμείς...εμπειριες απο γονείς με δευτεράκια ή τριτάκια?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμενα η κορη μου ειναι δευτερακι. Της πηραμε περσυ τσαντα με τρολευ της ταξης των 35-40? με παιδικη φιγουρα....Δεν χαλασε εσωτερικα αλλα εξωτερικα ειδικα στις δυο θηκες τις πλαινες για το μπουκαλι νερου εχει σχιστει....

Κατα την κινηση τα παιδια τις σερνουν και οπως γερνουν οι τσαντες χαλανε στο τσιμεντο.

Δεν αξιζει κατα την γνωμη μου πιο ακριβες γιατι αυτη η φθορα θα υπαρξει ετσι και αλλιως.

Φετος θα ξεκινησουμε με την ιδια τσαντα αφου την ψιλοεπεξεργαστω...σκεφτηκα να κανω κατι πανω απο σχισμενες τσεπες, βαζοντας ισως καποιου τυπου μπαλωμα. Αν δεν μου πετυχει, τοτε θα της αγορασω παλι τετοια τσαντα λογικα....

Εμας πρωτη και δευτερα ειναι στο ισογειο....στην τριτη ανεβαινουν σε οροφο.

 

ΥΓ.: προσοχη και στις κασετινες με τα διπλα φερμουαρ τυπου βιβλιου!!!! αυτες και αν φθειρονται....εσωτερικα στην ενωση ή εξωτερικα στα φερμουαρ! 2 αλλαξαμε περσυ (αξιας 10-5? η καθεμια)....και χωρις να φταιει το παιδι πχ με απροσεχτη χρηση.

 

 

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

έχουμε τίποτα νεότερο για το θέμα? είμαστε σε δίλημμα κι εμείς...εμπειριες απο γονείς με δευτεράκια ή τριτάκια?

 

Η τσάντα πλάτης είναι προτιμότερη. Αυτή με τα ροδάκια είναι πιο βαριά λόγω μηχανισμού και τα παιδιά κουράζονται να την ανεβάζουν στις σκάλες του σχολείου. Συνήθως δευτέρα και τρίτη δημοτικού δεν είναι στο ισόγειο αλλά στον πρώτο όροφο όπου η τσάντα δεν σέρνεται στα σκαλοπάτια. Επίσης το σίδερο που έχει μέσα η τσάντα τη σκίζει με τον καιρό και την αχρηστεύει. Άσε που δεν μπαίνει ούτε στο πλυντήριο όπως η απλή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εγώ της είχα πάρει στη 2α δημοτικού όπως έχω γράψει πιο πάνω τσάντα πλάτης αλλά στη μέση της χρονιάς αναγκάστηκα και της πήρα τρόλευ. Δε μπορούσε να τη βάλει στην πλάτη παρότι ήταν πολύ καλής ποιότητας τσάντα με σωστά λουριά και όλα τα σχετικά. Δλδ λυπόμουν που την έβλεπα να την κουβαλάει .... με τα βιβλία μέσα ήταν αξιολύπητο το παιδάκι. Βέβαια η κόρη μου είναι μινιόν.... οπότε παίζει κι αυτό. Πέρσυ στην 3η δημοτικού ΠΑΛΙ είχε την τσάντα τρόλευ.

Φέτος στην 4η πάλι με τρόλευ θα ξεκινήσουμε και βλέπουμε. Ακόμα είμαστε μινιόν αλλά θα έχουμε σκάλεςν φέτος και προβληματίζομαι πολύ !!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...