Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιπίλισμα αντίχειρα 3μηνών


Recommended Posts

Καλημέρα, το μωράκι μου 3 μηνών και 10ημερών περίπου. Εδώ και κανα μήνα ανακάλυψε τα χέρια του,το θηλάζω αποκλειστικά και χαιρόμουν που δεν έχουμε πιπίλα μιας και παρατήρησα γρήγορη ανάπτυξη στις κραυγούλες.Γενικά είναι ήρεμος και ο βραδινός ύπνος του τέλειος οπότε και δεν μπήκα στη διαδικασία για πιπίλα. Έλα όμως που εδώ και 2 μέρες ανακάλυψε το αντίχειρα και το πιπιλάει συνέχεια! Διάβασα γενικά σε ξένα άρθρα ότι φεύγει μόνο του, τα ανακουφίζει και τα χαλαρώνει και ότι αν τους ασκηθεί πολύ "ψυχολογική δύναμη"για να το κόψει μπορεί να το κρατήσει το συνήθειο και μετα τα 4 χρόνια. Κάποια ιστορία με ήρεμο παιδάκι,που να θηλάζει και πως το έκοψε σε μικρή ηλικία?Γενικά σε αυτη την ηλικία των 3 μηνών θεωρείται νορμαλ ή όχι?

Διάβασα τα άρθρα αλλά στη πράξη είναι διαφορετικά γιαυτο και ανέβασα το θέμα.

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, το μωράκι μου 3 μηνών και 10ημερών περίπου. Εδώ και κανα μήνα ανακάλυψε τα χέρια του,το θηλάζω αποκλειστικά και χαιρόμουν που δεν έχουμε πιπίλα μιας και παρατήρησα γρήγορη ανάπτυξη στις κραυγούλες.Γενικά είναι ήρεμος και ο βραδινός ύπνος του τέλειος οπότε και δεν μπήκα στη διαδικασία για πιπίλα. Έλα όμως που εδώ και 2 μέρες ανακάλυψε το αντίχειρα και το πιπιλάει συνέχεια! Διάβασα γενικά σε ξένα άρθρα ότι φεύγει μόνο του, τα ανακουφίζει και τα χαλαρώνει και ότι αν τους ασκηθεί πολύ "ψυχολογική δύναμη"για να το κόψει μπορεί να το κρατήσει το συνήθειο και μετα τα 4 χρόνια. Κάποια ιστορία με ήρεμο παιδάκι,που να θηλάζει και πως το έκοψε σε μικρή ηλικία?Γενικά σε αυτη την ηλικία των 3 μηνών θεωρείται νορμαλ ή όχι?

Διάβασα τα άρθρα αλλά στη πράξη είναι διαφορετικά γιαυτο και ανέβασα το θέμα.

 

εμεις ειμαστε σχεδον 6 μηνων.εκει γυρω στους 3 μηνες και μενα ανακαλυψε τον αντιχειρα της:D.θηλαζουμε αποκλειστικα,δεν εχω δωσει ποτε πιπιλα και γενικα μπορω να πω οτι ειναι ηρεμο μωρο.οταν ξεκινησε να το κανει δεν εκανα καμια κινηση να της το βγαλω εγω.ειναι απολυτα φυσιολογικο.μετα απο λιγες μερες εβαζε ολη την μπουνιτσα της μεσα στο στομα,βεβαια της πρηστηκαν τα ουλα απο πολυ νωρις(δοντια δεν εχουμε δει ακομα).και τωρα εχουμε προχωρησει στην αλλα φαση που βαζουμε τα ποδαρακια μας στο στομα:D.το μονο που μπορεις να κανεις αν θελεις ειναι να την απασχολεις εσυ με κατι εκεινη την στιγμη,να της τραγουδας,να της κανεις παιχνιδακια κτλ.παντως εγω την αφησα ελευθερη και οντως το ξεχασε απο μονη της

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας 2 μηνων πρίστηκαν τα ούλα μας,την μπουνίτσα την έβαζε απο τότε απλά μέπιασε πανικός γιατί έχω αντιμετωπίσει ήδη από συγγενείς τον πόλεμο της πιπίλας και τώρα όλη την ώρα θα μου την λένε.Φυσικά και θα κάνω αυτό που θεωρώ εγώ σωστό και ας λένε οι άλλοι ότι θέλουν!

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεστε τα μικρούλια σας κορίτσια! Εμένα ο γιός μου είναι 2 χρονών. Όταν ήταν 2 μηνών άρχισε να βάζει τη μπουνίτσα του στο στόμα. Η τότε παιδίατρος μας πίεσε να ξεκινήσουμε πιπίλα μη και μάθει το χέρι κ δεν κόβεται με τπτ πια. Στο μεταξύ φοβηθήκαμε γιατι έχουμε ανιψάκι που έχει πάθει ζημιά στη γνάθο από το πιπίλισμα του αντίχειρα οπότε τον πιέσαμε πολύ με τη πιπίλα αν κ δεν το ήθελε. Ε ακόμα να τη κόψουμε...τι να πώ δεν ξέρω...αν βλέπετε ότι το ξεχνάνε οκ αλλά αν το κάνουν πολύ, καλό είναι να το σύζητήσετε με τον παιδίατρο νομίζω...Μακάρι να μη χρειαζόντουσαν τίποτα τα πιτσιφρίνια μας...

Link to comment
Share on other sites

και μενα με ειχαν πρηξει για την πιπιλα!ποποοοο ασε!αλλα δεν με ενοιαζε.τους ελεγα ορθα κοφτα οτι δεν δινω και δεν αφηνα περιθωρια για περαιτερω συζητηση.παντως μην αγχωνεσαι,ετσι οπως της ηρθε ετσι θα φυγει.τωρα που εχουμε φτασει 6 μηνων χωρις πιπιλα οταν με ρωτανε και τους λεω οτι δεν εδωσα ποτε,μενουν εκπληκτοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω έδωσα...στο δεύτερο που περιμένω θα προσπαθήσω να μη δώσω. Πάντως ξέρω δυο αδερφάκια που κανένα από τα δύο δεν δέχτηκε καμία πιπίλα κ δεν πιπίλισαν ποτέ δαχτυλάκι. Είναι κ στο παιδάκι...ο δικός μου είναι πολύ πιπιλήθρας! :D Μακάρι να μη χρειαστεί να πάρουν τα μικρά σας. Δεν είναι κ ότι καλύτερο αυτές οι πιπίλες...

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεστε τα μικρούλια σας κορίτσια! Εμένα ο γιός μου είναι 2 χρονών. Όταν ήταν 2 μηνών άρχισε να βάζει τη μπουνίτσα του στο στόμα. Η τότε παιδίατρος μας πίεσε να ξεκινήσουμε πιπίλα μη και μάθει το χέρι κ δεν κόβεται με τπτ πια. Στο μεταξύ φοβηθήκαμε γιατι έχουμε ανιψάκι που έχει πάθει ζημιά στη γνάθο από το πιπίλισμα του αντίχειρα οπότε τον πιέσαμε πολύ με τη πιπίλα αν κ δεν το ήθελε. Ε ακόμα να τη κόψουμε...τι να πώ δεν ξέρω...αν βλέπετε ότι το ξεχνάνε οκ αλλά αν το κάνουν πολύ, καλό είναι να το σύζητήσετε με τον παιδίατρο νομίζω...Μακάρι να μη χρειαζόντουσαν τίποτα τα πιτσιφρίνια μας...

 

 

εγω πιστευω στις περισσοτερες περιπτωσεις(οχι σε ολες)ειναι φαυλος κυκλος.αρχιζει το παιδακι και πιπιλαει,το βλεπουν οι γονεις και κανουν το παν να του το κοψουν αποτομα(του τραβανε τα χερια κτλ),το μωρο αντιδραει και ετσι συνεχιζει να το κανει.πιστευω αν το αφηναν ελευθερο θα εκανε τον κυκλο του σαν διαδικασια και απο μονο του θα σταματουσε.σιγουρα καθε μωρακι ειναι μοναδικο και με τον δικο του χαρακτηρα και θελει και διαφορετικη αντιμετωπιση,δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες

Link to comment
Share on other sites

με το καλο το μπεμπε σου:D!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ...πάντως αυτό με τις κραυγούλες που είπε μια άλλη φίλη ισχύει...κ εμενα έκανε αλλά μετά το πιπιλάκι περιορίστηκε πολύ. Κ το άλλο που παρατήρησα τώρα που είναι πια μεγάλος, του έκοβε την όρεξη!!! Τον περιόρισα να την έχει μόνο στον ύπνο κ για λίγο μετα αφού ξυπνήσει κ σώθηκα. Δεν ήταν τόσο εξαρτημένος αλλά του την έμαθε η κοπέλα που τον κράταγε....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα η μπουμπού μου είναι 3 1/2 μηνών και εδώ και 15 μέρες κάνει το ίδιο όταν πεινάει η νυστάζει....πιπιλίζει το δεξιό της αντίχειρα. Πιπίλα προσπάθησα κάποιες φορές να της δώσω αλλά αρνείται πεισματικά, όπως και το πρώτο μου παιδάκι που ποτέ δεν την ήθελε......πιστεύω τελικά ότι είναι κομμάτι της ανάπτυξής τους.....εξερευνούν το σώμα τους

Και εγώ θηλάζω αποκλειστικά. Μάλλον θέλουν να έχουν την επαφή του δέρματος και όχι μιας πλαστικής πιπίλας......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το θεωρώ πλέον μεγάλο βοήθημα τον αντίχειρα - τώρα που είμαστε 7 μηνών με βοηθάει να καταλάβω πότε το παιδί νυστάζει ή είναι αναστατωμένο, και βοηθάει και στον ύπνο όταν τον μεταφέρω από το στήθος στο κρεβάτι, παίρνει τον αντίχειρα στο στόμα και συνεχίζει τον ύπνο του ανενόχλητος. Προσπάθησα και εγώ κάπου 4 μηνών να δώσω πιπίλα αλλά δεν την πήρε με τίποτα και καλύτερα που έγινε έτσι. Είναι φυσιολογικό, και βοήθεια για το παιδί να μπορεί να ηρεμεί. Πιστεύω ότι μελλοντικά θα κοπεί πιο εύκολα σε σχέση με την πιπίλα αν δεν φύγει μόνο του.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα 11 ημερών είναι και πιπίλαγε το δάχτυλο απ' την 3η μέρα! Δώσαμε πιπίλα αμέσως για τους λόγους που αναφέρουν και τα κορίτσια προηγουμένως, αλλά μας έχει βγει ξινή.. Του φεύγει συνέχεια απ' το στόμα και πάνω που πάει να αποκοιμηθεί αρχίζει τη γκρίνια και πάλι απ την αρχή!

 

Ευτυχώς κάποιες φορές δεν την αποζητά.. για να δούμε.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αποτι κατάλαβα πάνω κάτω γύρω στους 3μήνες το παθαίνουν.Εντάξει δεν είμαστε μόνοι και αυτό είναι παρήγορο,ειδικά με την πίεση από το περίγυρο είναι πραγματικά παρήγορο.

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι καμμένη από αυτό το θέμα...

Το πρώτο ήταν πάντα πολύ ήρεμο μωρό, θήλαζε αλλά κάποια στιγμή άφησε την πιπίλα και ανακάλυψε το δαχτυλάκι του. Εγώ δεν το εμπόδισα γιατί δεν ήξερα τι θα τραβήξω και το τρώει ΑΚΟΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!! Το παιδί είναι 6 χρονών και το πιπιλάει μόνο το βράδυ στον ύπνο του. Στο δεύτερο (το οποίο επίσης θήλαζε), επειδή είχα πάθει αυτό με το πρώτο, ενώ το έβαζε από 2 μηνών και πιπίλιζε, επέμενα πάρα πολύ να μάθει την πιπίλα ΑΝΤΙ για το δάχτυλο. Αποτέλεσμα, έμαθε την πιπίλα και αργότερα (2,5 χρονών) την κόψαμε. Το δάχτυλο κόβετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ και αν κοπει...(εγώ ξέρω κόσμο που το έβαζαν μέχρι 10-11 χρονών) ενώ αντίθετα δεν ξέρω κανέναν σε αυτήν την ηλικία και πολύ μικρότερες να έχουν πιπίλα...Κάνε ότι σε φωτήσει ο θεός, αλλά καλά έκανες και έγραψες εδώ ώστε να ακούσεις δάφορες εμπειρίες από μανούλες. Πάντως εγώ όντας καμμένη και έχοντας δοκιμάσει τα πάντα για να κόψουμε το δάχτυλο και φυσικά αποτυγχάνοντας παταγωδώς, αν έκανα και 3ο, θα προσπαθούσα και πάλι να μάθει την πιπίλα και όχι το δάχτυλο.

(Φυσικά υπάρχουν και τα παιδιά που δεν έχουν την ανάγκη να πιπιλήσουν ούτε το ένα, ούτε το άλλο...αυτά είναι τα καλύτερα!!!)

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θεωρώ πλέον μεγάλο βοήθημα τον αντίχειρα - τώρα που είμαστε 7 μηνών με βοηθάει να καταλάβω πότε το παιδί νυστάζει ή είναι αναστατωμένο, και βοηθάει και στον ύπνο όταν τον μεταφέρω από το στήθος στο κρεβάτι, παίρνει τον αντίχειρα στο στόμα και συνεχίζει τον ύπνο του ανενόχλητος. Είναι φυσιολογικό, και βοήθεια για το παιδί να μπορεί να ηρεμεί. Πιστεύω ότι μελλοντικά θα κοπεί πιο εύκολα σε σχέση με την πιπίλα αν δεν φύγει μόνο του.

 

Τωρα που το σκέφτομαι κι εγώ υποσυνείδητα προφανώς όταν άρχησε να πιπιλάει, ο πρώτος μου γιος, δεν αντέδρασα, γιατί δεν με ενοχλούσε, κοιμόταν μια χαρά, ηρεμούσε και δεν ξύπναγε εμένα και όλα τέλεια!!! ¨Οταν όμως πολλά χρόνια μετά είδα πως δεν κόβεται, και χαλάει το δάχτυλο, τα δόντια και την γνάθο, αναθεώρησα, μου κοπηκε η χαρα και προτίμησα στο δεύτερο παιδί, να μάθω την πιπίλα και να ξυπνάω 15 φορές μέσα στη νύχτα, να του τη δίνω...και ας ήμουν κομμάτια...και ας ξεβολεύτηκα και ας ήμουν με νεύρα όλη μέρα...Καλύτερα όλα αυτά, παρά σιδεράκια αύριο μεθαύριο. Εκτός κι αν είστε από τις τυχερές και το κόψουν μόνα τους το δάχτυλο (αν και δύσκολο..)

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.παντως μην αγχωνεσαι,ετσι οπως της ηρθε ετσι θα φυγει.τωρα που εχουμε φτασει 6 μηνων χωρις πιπιλα οταν με ρωτανε και τους λεω οτι δεν εδωσα ποτε,μενουν εκπληκτοι

 

Που το στηρίζεις αυτο που λες, ότι θα φύγει μόνο του??? Πες μου κι εμένα τη δόλια μάνα που το αντράκι της κοιμάται ακόμη 6 χρονών και πιπιλάει δάχτυλο...:( Υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος...για μπείτε και στην ενότητα δαχτυλοπιπίλισμα να δείτε πόσο ταλαιπωρούμαστε για να το κόψουμε οι γονείς!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21888

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν είναι αν με βολεύει ή όχι,γενικά είναι ενα ήρεμο μωρό,δεν μενοχλεί το βράδυ έτσι κ αλλιώς από τους 2 μήνες. Δεν το πιπιλάει το βράδυ ή στον ύπνο του,ούτε και τίθεται θέμα να αποκοιμηθεί μόνος του.Πιπιλάει σε άσχετες ώρες κυρίως όταν βαριέται αλλά το τι τραγούδι,τι χορό έχω ρίξει η γυναίκα φαντάζεστε με κάτι άλλο που να χαίρεται τόσο και να ξεχνιέται δεν το έχω ανακαλύψει.Τι να πω.. κουράγιο σε όλες μας!

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

Που το στηρίζεις αυτο που λες, ότι θα φύγει μόνο του??? Πες μου κι εμένα τη δόλια μάνα που το αντράκι της κοιμάται ακόμη 6 χρονών και πιπιλάει δάχτυλο...:( Υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος...για μπείτε και στην ενότητα δαχτυλοπιπίλισμα να δείτε πόσο ταλαιπωρούμαστε για να το κόψουμε οι γονείς!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21888

 

να σου πω την αληθεια ειχα διαβασει διαφορα αρθρα που ελεγαν καλυτερα στην αρχη να μην πιεσουμε καταστασεις αν δουμε να πιπιλιζουν το δαχτυλο τους και οτι ειναι κατι φυσιολογικο αφου το κανουν ακομα απο τοτε που ειναι εμβρυα.και η νυφη μου εκανε το ιδιο και στον ανιψιο μου και θεωρησα οτι οντως "πιανει" το να μην ασχολουμαστε.ισως και εγω αν εβλεπα μετα απο πολυ καιρο οτι συνεχιζε να το κανει και ειχε εδραιωθει μια τετοια κατασταση να σκεφτομουν να δωσω πιπιλα,γι αυτο εγραψα στο αρχικο μου μηνυμα οτι καθε μωρακι ειναι διαφορετικο και με τον δικο του χαρακτηρα.ειναι το πρωτο μου και δεν ετυχε να αντιμετωπισουμε δυσκολιες ως προς αυτο.τωρα οταν μας αξιωσει για δευτερο δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

 

αρχιζα να το διαβαζω.βλεπω οτι υπαρχουν αρκετες δυσκολες περιπτωσεις.το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι δε νομιζω οτι τα δοντια βγαινουν στραβα μονο λογω του πιπιλισματος.πχ εμενα μου ειχε πει η μητερα μου οτι δεν πιπιλιζα το δαχτυλο αλλα μου εδωσε πιπιλα γιατι ημουν πολυ γκρινιαρικο μωρο.τα δοντια μου ειναι στραβα(ενα χρονο την ειχα την πιπιλα).ο αδερφος μου ηταν ηρεμο παιδι αλλα του εδωσε ετσι και αλλιως(ισως για να μην ξεκινησει να πιπιλαει?ακομα δεν εχω καταλαβει με τι λογικη την εδωσε)και εχει τελεια οδοντοστοιχια...η παιδιατρος σας τι αλλο σας εχει προτεινει αν και βλεπω οτι εχεις δοκιμασει αρκετα πραγματα.οταν ξεκινησε να το κανει μωρακι τον αφησες μηπως και το "ξεχνουσε" μονος του?

Link to comment
Share on other sites

αρχιζα να το διαβαζω.βλεπω οτι υπαρχουν αρκετες δυσκολες περιπτωσεις.το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι δε νομιζω οτι τα δοντια βγαινουν στραβα μονο λογω του πιπιλισματος.πχ εμενα μου ειχε πει η μητερα μου οτι δεν πιπιλιζα το δαχτυλο αλλα μου εδωσε πιπιλα γιατι ημουν πολυ γκρινιαρικο μωρο.τα δοντια μου ειναι στραβα(ενα χρονο την ειχα την πιπιλα).ο αδερφος μου ηταν ηρεμο παιδι αλλα του εδωσε ετσι και αλλιως(ισως για να μην ξεκινησει να πιπιλαει?ακομα δεν εχω καταλαβει με τι λογικη την εδωσε)και εχει τελεια οδοντοστοιχια...η παιδιατρος σας τι αλλο σας εχει προτεινει αν και βλεπω οτι εχεις δοκιμασει αρκετα πραγματα.οταν ξεκινησε να το κανει μωρακι τον αφησες μηπως και το "ξεχνουσε" μονος του?

 

Εννοείται, μα το ξαναείπα, δεν είχα λόγω να επέμβω, δεν είχα διαβάσει σχετικά για να δω τι με περιμένει και το μωρό ήταν πάντα ήρεμο...δεν είχα λόγω να επέμβω και δεν το έκανα. Μετά τα 2-3 χρόνια άρχησα να ανησυχώ..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, μα το ξαναείπα, δεν είχα λόγω να επέμβω, δεν είχα διαβάσει σχετικά για να δω τι με περιμένει και το μωρό ήταν πάντα ήρεμο...δεν είχα λόγω να επέμβω και δεν το έκανα. Μετά τα 2-3 χρόνια άρχησα να ανησυχώ..

 

τελικα ολα σχετικα ειναι....ελπιζω συντομα να λυθει το θεμα.παντως στο δευτερο το χειριστηκες διαφορετικα και επιασε

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πιπιλαγαν το δαχτυλο και οι δυο.Ειδικα στον πρωτο φρικαρα γιατι ακουγα απο ολους πως το δαχτυλο δεν κοβεται και θα του δημιουργησει προβλημα στα δοντια.Προσπαθησα να του δωσω πιπιλα αλλα δεν την επαιρνε με τπτ.Ευτυχως το εκοψε μονος του 8 μηνων οταν αρχισε να μπουσουλαει και βρηκε αλλα ενδιαφεροντα.Ο μικρος ηταν χειροτερος.Το πιπιλαγε απο την κοιλια.Σε ολους σχεδον τους υπερηχους ειναι με το δαχτυλο στο στομα...οποτε ηξερα οτι δε θα το γλυτωσουμε.Πιπιλα ουτε αυτος ηθελε.Σε Υτον ομως ημουνα εγω χαλαρη...ελεγα καποια στιγμη θα το κοψει..Το σταματησε μονος του γυρω στο χρονο.Βεβαια ξερω κι εγω περιπτωσεις παιδιωνπου δεν το κοβουν με τπτ...οποτε ειναι στο παιδι.Ο παιδιατρος θυμαμαι μου ελεγε αν το κανει οταν νυσταζει η τη νυχτα δεν πειραζει...το θεμα ειναι να μην το κανει ολη τη μερα.Βεβαια κι εμεις περασαμε φασεις που το εκανε ολη την ωρα..αλλα σιγα σιγα αυτο αλλαξε και κυριως το εκανε για να νανουριστει.

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μας λοιπόν ότι ήταν μια φάση τελικά.Το κάνει ελάχιστα πλέον από μόνος του δεν μπήκα στη διαδικασία να του το απομάκρυνω εγώ και μάλλον του πέρασε, ο χρόνος θα δείξει βέβαια αλλά άντε να το κάνει μια φορά μέσα στη μέρα αν βαριέται.

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια μου! Ο μικρός μου γιος που είναι τώρα 2 μηνών και κάτι ξεκίνησε μια συνήθεια που από όσο κατάλαβα δεν είναι και ότι καλύτερο. Πιπιλαει με μανία τον αντίχειρα του και ενώ παίρνει πιπιλα. Στην ουσία πολλές φορές μέσα στην μέρα φτύνει την πιπιλα και πιπιλαει το δάχτυλο. Λέω έτσι είσαι κάτσε να του βάλω γαντακια στα χέρια. Του βάζω γαντακια και τσιρίζει γιατί δεν μπορεί να πιπιλίσει. Από όσο καταλαβαίνω τον χαλαρώνει πολύ αυτό. Βάζει το δάχτυλο στο στόμα κ αμέσως ηρεμεί και κλείνει ματάκια να κοιμηθεί. Δεν ξέρω εσείς τι λέτε για αυτή την συνήθεια ; Είναι όντως τόσο κακό ; Και πως το κόβουμε τώρα αυτό που είναι νωρίς ; 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τα προηγούμενα ποστ, αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι είναι κακό. Το αντίθετο, είναι απόλυτα φυσιολογικό γι' αυτήν την ηλικία. Δες τι λέει κι ο Παπαβέντσης σχετικά (δεν βάζω λινκ γιατί θα αργήσει να εγκριθεί).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...