Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 36


milver

Recommended Posts

καλώς ήρθες milver :D

Είμαι μαμά ενός μικρού που ακόμα δεν έχει κλείσει τον χρόνο κι είμαι πλέον 38 ετών :D

 

Η δική μου ζωή δεν μου έδωσε την ευκαιρία να κάνω νωρίτερα ένα παιδί...

Βλέπεις πήρα διαζύγιο απ τον πρώτο μου άντρα στα 30... άντε να βρεις μετά άλλον :lol:

Τέλος πάντων, δεν είναι τραγικά τα πράγματα... μια χαρά είναι για την ακρίβεια

Είναι μια συνειδητή επιλογή σε αυτές τις ηλικίες που δίνει κάποια θετικά που ισοσταθμίζουν τα όποια αρνητικά

 

Η επιστήμη πλέον είναι τόσο μπροστά και η καθημερινότητα με τις δουλειές και τις καριέρες είναι έτσι που πλέον το 35+ είναι συνηθισμένο...

 

Πέραν κάποιων εξειδικευμένων εξετάσεων που καλό είναι να γίνουν, εγώ δεν βρήκα κάποια δυσκολία στο όλο θέμα...

Ναι μεν έκανα καισαρική αλλά αυτό είχε να κάνει με το γεγονός ότι το μωρό ερχόταν με προσωπική προβολή... θα μπορούσε να έχει συμβεί ακόμα κι αν ήμουν 25

 

Μια χαρά είναι... η δε φύση προνοεί και ξανανιώνεις! :D

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ.

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΑΜΟΣ, ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΞΑΝΑ,ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ,ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ "ΔΕΣΕΙ" Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΕΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ.ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΑΔΕΛΦΑΚΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ....

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


milrer

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΑ ΣΙΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΗΝΕΙΚΙΑ

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΧΩΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ;;

ΕΧΩ ΠΑΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΝΗΣΙ

 

ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΝΗΣΩΝ ΤΩΡΑ ΑΛΑ Η ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ

 

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΝΗΣΙ.ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ.

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

Να χαιρομαστε ολες τα παιδακια μας, να ζησουν καλα και να'χουμε υγεια να τους καμαρωνουμε.

 

Η δική μου ζωή δεν μου έδωσε την ευκαιρία να κάνω νωρίτερα ένα παιδί...

Βλέπεις πήρα διαζύγιο απ τον πρώτο μου άντρα στα 30... άντε να βρεις μετά άλλον

 

.

 

Μαμα του Ωρίων (πολυ ωραιο ονομα), με εκανες και γελασα γιατι και εγω καπως ετσι εξελιχτηκε η ζωη μου. Ηρθα να ζησω στην πατριδα των γονεων μου στα 20 μου, ερωτευτηκα εναν κουκλο (τον οποιο ερωτευτηκαν και αλλες πολλες) και τον αρραβωνιαστικα. Ηθελα να κανω πολλα παιδια απο μικρη. Ο κουκλος ομως δεν ειχε ματια μονο για μενα αλλα εγω συγχωρουσα (η χαζη) και εκανα υπομονη μεχρι που ηρθαν τα 30α γενεθλια μου και ταρακουνηθηκα. "τι κανω, αναρωτηθηκα, νομιζα οτι θα μεινω στην δεκαετια των 20 για παντα.???" Την επομενη των γενεθλιων μου τον χωρισα. Αυτο που ειπες ......αντε να βρεις μετα αλλον ηταν πολυ ευστοχο. Πραγματι ηταν πολυ δυσκολο αλλα δεν με ενοιζα και τοσο γιατι γενικα ειμαι ανεξαρτητο ατομο που αν δεν βρισκοταν καποιος που να υπαρχει αυτο το κατι, η χημεια που λεμε δεν υπηρχε περιπτωση να παντρευτω. Μετα απο 8 χρονια (στα 38 μου δηλ) παρουσιαστηκε και τωρα στα 42 και 43 αντιστοιχα εχουμε ενα υπεροχο κοριτσακι και θα θελαμε πολυ ακομα ενα.

Link to comment
Share on other sites

Milver σου εύχομαι κάθε ευτυχία και καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!!!!Πιστεύω ότι δεν θέλει αγχος!!!Από τη στιγμή που έχεις κιόλας ήδη ένα παιδάκι, σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο οργανικό πρόββλημα!!

Χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλά! :wink::D:D

Καλώς μας ήρθες!!!!!!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

τη στιγμή που έχεις κιόλας ήδη ένα παιδάκι, σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο οργανικό πρόββλημα!!

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΟ.ΕΧΩ ΑΝΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ SELFCLEAR ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΔΕΛΦΑΚΙ),ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το άγχος είναι βασικός ανασταλτικός παράγοντας. Δεν θέλω να σε αγχώσω κι άλλο, αλλά φίλη μου κάνει θεραπεία, γιατί από το άγχος, της είχε ανέβει η προλακτίνη κι ενώ όλα ήταν φυσιολογικά, δεν μπορούσε να μείνει έγκυος λόγω αυτού.

Το βασικό είναι να ηρεμήσεις και να πείς ότι ότι είναι να γίνει θα γίνει. Ετσι απλά. Υπάρχουν εκατομύρια παραδείγματα, με ζευγάρια που μόλις χαλάρωσαν, πέτυχαν την πολυπόθητη σύλληψη!

Μα.... το πρώτο σου παιδάκι είναι το δικό σου παράδειγμα για όλα αυτά.

Στην πολυκατοικία μου έχω μια οικογένεια, που ενώ είχαν ένα κοριτσάκι, ήθελαν δεύτερο παιδάκι. Δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν, παρά τις προσπάθειες τους. Μολις είπαν ότι δεν γίνεται και ας το πάρουν απόφαση, τότε τα κατάφεραν!!!

Εσύ βέβαια, δεν λέω να πείς ότι δεν γίνεται, αλλά να πείς, ότι αφού εκανα ένα παιδάκι, θα έρθει εύκολα και το δεύτερο. Ούτε να μετράς τους μήνες που προσπαθείς, ούτε να το σκέφτεσαι και να αγχώνεσαι και γενικά να αποφεύγεις να το συζητάς με το περιβαλλον σου. Ήδη το συζητάς εδώ μέσα και αυτό είναι αρκετό, για να νοιώθεις καλύτερα, αφού το βγάζεις από μέσα σου.

Όλα θα πάνε καλά, διώχνοντας το άγχος!!!!!

Η ηλικία σου είναι μια χαρά, και όπως είδες πολλά κορίτσια τα κατάφεραν μια χαρα!!!

Πές στην κόρη σου, ότι αυτό είναι έκπληξη και όταν θα γίνει θα της το πείς από μόνη σου!!!

:wink::D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Milver,

 

Το Μαιο 2007 ειπαμε να κανουμε μερικες εξετασεις με τον συζυγο να δουμε μηπως φταιει κατι που εχασα τις δυο πρωτες εγκυμοσυνες. Εκανα υστεροσαλλπιγογραφια (???δεν ξερω πως γραφεται) και ο συζυγος καρυοτυπος (νομιζω ετσι λεγοταν) και ο γιατρος του ειπε να κανει σπερμοδιαγραμμα (ασχετο κατα την γνωμη μας αφου εμενα εγκυος και εχει και ενα γιο απο τον πρωτο του γαμο). Τελος παντων τα εκανε. Οι εξετασεις μας ολες καθαρες μονο που βρηκαν οτι η κινητικοτητα στο σπερμα ηταν μετρια και εγω ειχα πολυκυστικες οωθικες!!!! Ο γυναικολογος μας, μας ειπε οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα αλλα λογω ηλικιας μου ισως θα επρεπε να σχεφτουμε την εξωσωματικη. Δηλαδη μας ειπε οτι αν ειμασταν πιο νεοι θα μας ελεγε να συνεχισουμε την προσπαθεια μας φυσιολογικα. Το σκεφτηκαμε το ενδεχομενο και αποφασισαμε οτι μετα τις διακοπες μας, το Σεπτεμβριο, θα ξεκινουσαμε διαδικασιες εξωσωματικης.

 

Με αυτη την σκεψη λοιπον, μου εφυγε ο'τι αγχος ειχα περι συλληψης και σκεφτομουν οτι το Σεπτεμβριο θα εκανα εξωσωματικη και μεχρι το τελος του χρονου θα ημουν εγκυος. Τον επομενο μηνα, Ιουνιο, εμεινα εγκυος φυσιολογικα.

 

Μην αγχωνεσαι και θα πετυχεις εγκυμοσυνη. Στο κατω κατω σκεψου σαν εμενα. Δωσε ενα οριο και μετα συζητησε με τον γιατρο σου μεθοδους που μπορουν να σε βοηθησουν να μεινεις εγκυος και με αυτες τις σκεψεις θα σου φυγει και εσενα το αγχος.

Link to comment
Share on other sites

Το άγχος είναι βασικός ανασταλτικός παράγοντας. Δεν θέλω να σε αγχώσω κι άλλο, αλλά φίλη μου κάνει θεραπεία, γιατί από το άγχος, της είχε ανέβει η προλακτίνη κι ενώ όλα ήταν φυσιολογικά, δεν μπορούσε να μείνει έγκυος λόγω αυτού.

Το βασικό είναι να ηρεμήσεις και να πείς ότι ότι είναι να γίνει θα γίνει. Ετσι απλά. Υπάρχουν εκατομύρια παραδείγματα, με ζευγάρια που μόλις χαλάρωσαν, πέτυχαν την πολυπόθητη σύλληψη!

Μα.... το πρώτο σου παιδάκι είναι το δικό σου παράδειγμα για όλα αυτά.

Στην πολυκατοικία μου έχω μια οικογένεια, που ενώ είχαν ένα κοριτσάκι, ήθελαν δεύτερο παιδάκι. Δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν, παρά τις προσπάθειες τους. Μολις είπαν ότι δεν γίνεται και ας το πάρουν απόφαση, τότε τα κατάφεραν!!!

Εσύ βέβαια, δεν λέω να πείς ότι δεν γίνεται, αλλά να πείς, ότι αφού εκανα ένα παιδάκι, θα έρθει εύκολα και το δεύτερο. Ούτε να μετράς τους μήνες που προσπαθείς, ούτε να το σκέφτεσαι και να αγχώνεσαι και γενικά να αποφεύγεις να το συζητάς με το περιβαλλον σου. Ήδη το συζητάς εδώ μέσα και αυτό είναι αρκετό, για να νοιώθεις καλύτερα, αφού το βγάζεις από μέσα σου.

Όλα θα πάνε καλά, διώχνοντας το άγχος!!!!!

Η ηλικία σου είναι μια χαρά, και όπως είδες πολλά κορίτσια τα κατάφεραν μια χαρα!!!

Πές στην κόρη σου, ότι αυτό είναι έκπληξη και όταν θα γίνει θα της το πείς από μόνη σου!!!

:wink::D:D:D

 

 

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΩ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΞΗ

ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ...

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

:wink: Ναι, νομίζω ότι έτσι θα πειστεί!!!!

Η Ραφαέλα έχει δίκιο και ως προς το τρόπο σκέψης που πρέπει να ακολουθήσεις!!!!(ποστάρατε μάλλον μαζί και δεν πρόλαβες να το διαβάσεις, είναι παραπάνω)Σκέψου το κι ετσι εναλακτικά!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην έχεις άγχος milver και όλα θα πάνε καλά. 3 μήνες είναι λίγο όταν προσπαθείς να μείνεις έγκυος γιατί απλά το σκέφτεσαι συνέχεια! Γέννησα τον γιο μου ο οποίος είναι περίπου 20 μηνών στα 36 μου και τώρα είμαι έγκυος 6 εβδομάδων.΄Εχω ανεπάρκεια τραχήλου, έκανα περίδεση και έμεινα ξάπλα ως τον τοκετό, όμως γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδειο παρά τις 13 ώρες ωδίνων! Να ξέρεις πως τα μωρά έρχονται εύκολα όταν δεν τα ζητάς! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

glitterfy-flpbk2909221047623334.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην έχεις άγχος milver και όλα θα πάνε καλά. 3 μήνες είναι λίγο όταν προσπαθείς να μείνεις έγκυος γιατί απλά το σκέφτεσαι συνέχεια! Γέννησα τον γιο μου ο οποίος είναι περίπου 20 μηνών στα 36 μου και τώρα είμαι έγκυος 6 εβδομάδων.΄Εχω ανεπάρκεια τραχήλου, έκανα περίδεση και έμεινα ξάπλα ως τον τοκετό, όμως γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδειο παρά τις 13 ώρες ωδίνων! Να ξέρεις πως τα μωρά έρχονται εύκολα όταν δεν τα ζητάς! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

glitterfy-flpbk2909221047623334.gif

 

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ TARA. ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ. ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ ,ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΗ ΟΤΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ,ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ,ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΑΝ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣ....ΟΥΦ!

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις πίστη και όλα θα πάνε καλά. Στον γιο μου προσπαθούσαμε 10 μήνες και έμεινα έγκυος όταν (λόγω επερχόμενων διακοπών) δεν επιθυμούσα εγκυμοσύνη για λίγο καιρό! Αν και είχα τρομερά δύσκολη εγκυμοσύνη αρνήθηκα να κάνω αμνιοπαρακέντηση γιατί είχα θετική σκέψη και είχα πίστη πως όλα θα πάνε καλά. Τώρα έμεινα έγκυος χωρίς να το επιδιώκω. Είμαι πλέον 38 αλλά δεν πρόκειται να κάνω ούτε και τώρα αμνιοπαρακέντηση.΄Εχω δουλέψει πολλά χρόνια σε διαγνωστικά κέντρα και το έχω ψάξει πολύ το θέμα. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων του προγεννητικού ελέγχου είναι πολύ συχνά λάθος... Πιστεύω στο Θεό και ελπίζω πως και τώρα όλα θα πάνε καλά!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έμεινα έγκυος χωρίς να το επιδιώξω στα 40. Ο σύντροφος μου ήταν 52 και με είχε πείσει ότι δεν υπάρχει περίπτωση (έτσι νόμιζε). Χρειάστηκε μόνο ένα μπουκάλι κρασί και μια στιγμή απροσεξίας. Πιό πολυ σημασία λοιπόν έχει η ψυχολογία παρά η ηλικία.

Ο γιατρός μου είπε ότι η μόνη διαφορά πού εχω απο μία νεώτερη έγκυο είναι η πιθανότητα για down και γι' αυτό κάναμε βιοψία τροφοβλάστη. Επίσης δεν ξέρω αν δείχνω νεότερη αλλά σίγουρα δεν αισθάνομαι πάνω απο 23! έχει στρώσει το δέρμα μου, τα μαλλιά μου, η διάθεση μου. :D:D:D.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γεγονός οτι η εγκυμοσήνη σ΄αυτή την ηλικία σε ξανανιώνει,'οπως είπα και παραπάνω είναι ελιξήριο νεότητας.

Και ΄γω δεν αισθάνομαι 39 αλλά 29 μάλιστα μου το είπε και

ο ΩΡΛ που είχα πάει την προηγούμενη βδομάδα.Μου έλεγε

οτι ανάλογα την ηλικία θρέφει εύκολα ή δύσκολα το τύμπανο

(είχα ραγισμένο τύμπανο το οποίο ενώ μου είχαν πει για

τυμπανοπλαστική,ευτυχώς έθρεψε μόνο του).

Όταν του είπα την ηλικία μου μου είπε οτι δείχνω 10 χρόνια νεότερη.

Θα ήθελα πολύ να κάνω και 3ο παιδάκι αλλά δεν έχω βοήθεια

και σκέφτομαι και τα έξοδα αφού εγώ τώρα δεν δουλεύω.

 

Όσο για την αμνιοπαρακέντηση δεν έκανα ούτε στο 2ο παιδί μου

αν και είμουν 37 χρονών.Τώρα όμως δεν ξέρω αν θα το διακινδύνευα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας,

 

Ραφαέλλα να σου ζήσει η κουκλίτσα σου. Κοίτα σύμπτωση. Κι εγώ στα 42 μου γέννησα τον μπούμπη μου τον Ιουνιο του 2007. Ολα πήγαν καλά δόξα τω Θεό, δεν είχα κανένα πρόβλημα, με παρακολουθούσε μία πολύ καλή γιατρός (γυναικολόγος). Γέννησα με καισαρική γιατί το μπουμπούκι ήταν λίγο μεγάλο και για πρώτο μωράκι η γιατρός μου θεώρησε να είμαστε κι οι δύο πιο ασφαλείς. (ίσως και λόγω διαβήτη κύησης, πολύ ελαφρώς αυξημένο αλλά για προληπτικούς λόγους). Κανένα πρόβλημα, τα έβλεπα όλα γιατί επέλεξα την επισκληρίδιο αναισθησία και έζησα ένα θαύμα!!!!!

Οι γιατροί μου πιστεύουν πως κάθε γυναίκα είναι ξεχωριστή και δεν υπάρχουν γενικεύσεις. Όλα είναι εφικτά, αλλά θέλει λίγο περισσότερη προσοχή. Εγώ πάντως δούλευα μέχρι σχεδόν 20 μέρες πριν. Και πήγαινα και στο νοσοκομείο γιατί είχα ένα πρόβλημα με τη μαμά μου.Αλλά πρόσεχα πολύ τη διατροφή μου και ακολουθούσα τις οδηγίες της γιατρού.

Να μην απογοητεύεστε λοιπόν.

ο΄άνδρας μου είναι γύρω στα 48 μέ άλλα δυο παιδάκια από πρώτο γάμο.

φιλιά

Ανιέσκα

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ αισιόδοξο το μύνυμά σου.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Πιστεύω ότι οι γυναικολόγοι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στις εγκυμονούσες!!!!!

Εχω αγχωθει λίγο γιατί προσπαθούμε 5 μήνες και φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Οχι οτι ο καιρός ειναι πολύς αλλά έχω διαβάσει τόσα εδώ στο φορουμ που ομολογώ ότι μου έχουν δημιουργηθεί διάφορες φοβίες που δεν τις είχα όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί.

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγχωθει λίγο γιατί προσπαθούμε 5 μήνες και φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Οχι οτι ο καιρός ειναι πολύς αλλά έχω διαβάσει τόσα εδώ στο φορουμ που ομολογώ ότι μου έχουν δημιουργηθεί διάφορες φοβίες που δεν τις είχα όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί.

 

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι. Τελικά είναι καλύτερη η άγνοια.

Οτι συμβαίνει στους άλλους δεν είναι απαραίτητο να συμβεί και σε εμας.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι. Τελικά είναι καλύτερη η άγνοια.

Οτι συμβαίνει στους άλλους δεν είναι απαραίτητο να συμβεί και σε εμας.

 

Συμφωνώ και σε ευχαριστώ :wink:

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣκοριτσαρες!!!

Σας γραφει μια ακομα 36ΑΡΑ!!! 36 και μισο για την ακριβεια Χα-Χα!

Το μωρο μου,τον παιδαρο μου,τον πριγκηπα μου(και μην μου πειτε πως μιλατε και σεις ετσι,γιατι απλα δεν θα σας πιστεψω Χα-Χα)τον γεννησα στα 35 1/2,τον οποιο τον επιασα και με την πρωτη!Στον πρωτο κολπικο υπερηχο ανακαλυψα πως εχω πολικυστικες ωοθηκες.Τις ειχα αλλα εγω δεν το γνωριζα,και καλυτερα γιατι θα αγχωνομουν!Ηταν μικρουλες και απο την στιγμη που ειχα κανονικο κυκλο και εμεινα και εγκυος μου ειπε ο γιατρος μου πως δεν υπαρχει προβλημα και το αφηνουμε ετσι,

Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο, χωρις επισκληριδιο, αλλα προωρα στις 33 εβδομ.Εσπασαν τα νερα, αλλη αιτια δεν υπηρχε.Ισως και το τονιζω το ΙΣΩΣ,να ανεβασα αποτομα πολυ σακχαρο.Τοκετος καλος, το μωρο υγιες και 2.300 κιλα και ΟΧΙ θερμοκοιτιδα.

Παρολο τον πανικο που περασα εκεινη την ημερα 30-09-2007 και 4:00 τα χαραματα λογω του προωρου τοκετου,δεν το εβαλα κατω και αποφασισαμε να κανουμε ενα αδελφακι στον Γιωργο.Ετσι κι εγινε...............

Εμεινα παλι εγκυος με την πρωτη, τον Αυγουστο, αλλα ηταν παλινδρομη η κυηση και ετσι την διεκοψα μεσα του Σεπτ.(αποξεση)

Αφου εχω κανει ΟΛΕΣ τις απαραιτητες ορμονολογικες εξετασεις και ειναι ολες οκ,προγραμματιζω την επομενη εγκυμοσυνη τον Ιαν. ,οπου θα ειμαι τοτε μια 37ΑΡΑ και ελπιζω

να παει καλα αυτη την φορα!Δεν σας κρυβω πως ψιλοφοβαμαι με αυτα που εχω περασει,αλλα δεν πρεπει να με παρει απο κατω και να σκεφτομαι φυσικα αισιοδοξα,ετσι δεν ειναι?

Κοριτσια των 36 και ανω μην το βαζουμε κατω!Νεοτατες ειμαστε,αρκει να κανουμε παντα προγεννητικο ελεγχο και απαραιτητες εξετασεις καθε φορα που επιθυμουμε μια εγκυμοσυνη!Και.....οχι αγχος,σκεψη θετικη!Ξερω, θα μου πουν καποιες:μια κουβεντα ειναι αυτη,αλλα τελος παντων!

Ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε οσες βρισκονται στην προσπαθεια!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣκοριτσαρες!!!

Σας γραφει μια ακομα 36ΑΡΑ!!! 36 και μισο για την ακριβεια Χα-Χα!

Το μωρο μου,τον παιδαρο μου,τον πριγκηπα μου(και μην μου πειτε πως μιλατε και σεις ετσι,γιατι απλα δεν θα σας πιστεψω Χα-Χα)τον γεννησα στα 35 1/2,τον οποιο τον επιασα και με την πρωτη!Στον πρωτο κολπικο υπερηχο ανακαλυψα πως εχω πολικυστικες ωοθηκες.Τις ειχα αλλα εγω δεν το γνωριζα,και καλυτερα γιατι θα αγχωνομουν!Ηταν μικρουλες και απο την στιγμη που ειχα κανονικο κυκλο και εμεινα και εγκυος μου ειπε ο γιατρος μου πως δεν υπαρχει προβλημα και το αφηνουμε ετσι,

Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο, χωρις επισκληριδιο, αλλα προωρα στις 33 εβδομ.Εσπασαν τα νερα, αλλη αιτια δεν υπηρχε.Ισως και το τονιζω το ΙΣΩΣ,να ανεβασα αποτομα πολυ σακχαρο.Τοκετος καλος, το μωρο υγιες και 2.300 κιλα και ΟΧΙ θερμοκοιτιδα.

Παρολο τον πανικο που περασα εκεινη την ημερα 30-09-2007 και 4:00 τα χαραματα λογω του προωρου τοκετου,δεν το εβαλα κατω και αποφασισαμε να κανουμε ενα αδελφακι στον Γιωργο.Ετσι κι εγινε...............

Εμεινα παλι εγκυος με την πρωτη, τον Αυγουστο, αλλα ηταν παλινδρομη η κυηση και ετσι την διεκοψα μεσα του Σεπτ.(αποξεση)

Αφου εχω κανει ΟΛΕΣ τις απαραιτητες ορμονολογικες εξετασεις και ειναι ολες οκ,προγραμματιζω την επομενη εγκυμοσυνη τον Ιαν. ,οπου θα ειμαι τοτε μια 37ΑΡΑ και ελπιζω

να παει καλα αυτη την φορα!Δεν σας κρυβω πως ψιλοφοβαμαι με αυτα που εχω περασει,αλλα δεν πρεπει να με παρει απο κατω και να σκεφτομαι φυσικα αισιοδοξα,ετσι δεν ειναι?

Κοριτσια των 36 και ανω μην το βαζουμε κατω!Νεοτατες ειμαστε,αρκει να κανουμε παντα προγεννητικο ελεγχο και απαραιτητες εξετασεις καθε φορα που επιθυμουμε μια εγκυμοσυνη!Και.....οχι αγχος,σκεψη θετικη!Ξερω, θα μου πουν καποιες:μια κουβεντα ειναι αυτη,αλλα τελος παντων!

Ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε οσες βρισκονται στην προσπαθεια!

 

 

Πες μας το μυστικό σου??Πώς μένεις έγκυος με την πρωτη??

Παρακολουθείς τις γόνιμες μέρες????

Αλήθεια ο σύζυγος πόσο χρονών είναι??

Σε πήρα μονότερμα έ?? :D:D:D

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σε ευχαριστούμε για το κουράγιο που μας δίνεις :wink:

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ.

ΕΙΜΑΙ 38 ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΑ 39. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ, 8 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ, 6 ΕΤΩΝ. :D ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ. ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΛΑ, ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΥΚΛΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ.

ΠΑΝΤΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΗΜΟΥΝ ΣΥΜΒΑΣΘΙΟΥΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ, ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΣΕΠ. ΤΟ 2005 ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007, ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΕΝΟΙΩΘΑ ΠΑΓΩΜΕΝΗ, ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ. ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΗΡΘΕ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ... :cry: ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΓΧΩΡΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ ΕΓΩ, ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ. ΩΣΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΞΑΝΑΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΑΛΙ ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥ 2007. ΠΡΟΣΕΧΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΔΩΡΟ ΚΑΙ...ΠΑΛΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ. :cry: ΤΟΤΕ ΛΥΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΦΥΣΗ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑ ΕΓΩ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ, ΣΑΝ ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑ, ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΓΑΠΗ (ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ) ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ. ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ, ΕΚΑΝΑ ΗΔΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ, ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ, ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ...ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ. :)

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι όλες τις παλίνδρομες τις ειχα κοντα στα 30. Αντιθετως η καλυτερη μου εγκυμοσυνη ηταν αυτη κοντα στα 40.

 

 

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!Τέτοια να ακούω να παίρνω δύναμη!!!! :wink:

Γέννησες με καισαρική????

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

Milver, ναι, μετρωντας τις γονιμες μερες,αρκει βεβαια να εχεις σταθερο κυκλο! Ο αντρας μου ειναι 1 χρονο μικροτερος (35 1/2).

Για την δευτερη παλινδρομη κυηση,ετυχε να κανω ΤΕΣΤ ΠΑΠ (αν θυμαμαι καλα την 12η μερα), και μου ειπε ο γυναικολογος μου πως εχει κατεβει ωαριο και μπορω σε 2 μερες να ερθω σε επαφη και να μεινω εγκυος αφου το επιθυμουσαμε.

Και....ετσι κι εγινε!

Εσυ εκανες φετος ΠΑΠ ?Εχεις σταθερο κυκλο? Ο γιατρος σου τι σας λεει?

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...