Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγη γιατρου


Recommended Posts

γιατι αλλαξε?κατι εγινε. δεν ειναι χαζος να χασει περιστατικο.ή τα χρηματα.

θα μιλησω για τον δικο μου γυανιακολογο δεν ειναι απλος γυανικολογος μα πιστοποιημενος απο το FMF οποτε οτι μου λεει μου το υπογραφει.πιο ειδικοι ιατροι απο αυτους στο κομματι της εγκυμοσυνης δεν υπαρχουν. Για να ειναι στις λιστες του FMF δίνει εξετασεις καθε χρονο απο οσο διαβασα οποτε πως να τον αμφισβιτησω? Επειδη ειχα αλλαξει αρκετους γυναικολογους απο την πρωτη επισκεψη φιανεται ο εξυπνακιας/ειρωνικος/ο γλιωδεις κ.α. δεν ημουν μεντιουμ.σου το βγαζει την ψυνιλα καποιος απο την αρχη.

 

Δεν είχαν μείνει και πολλά χρήματα για να πάρει μετά τη γέννα. Είχα δώσει το μεγαλύτερο μέρος προκαταβολικά. Αυτός έτσι δουλεύει. Και προφανώς γιαυτό δεν τον ένοιαξε.

Πιστοποιημένος πρέπει να είναι ο γιατρός που σου κάνει τον υπερηχογραφικό έλεγχο. Αυχενική, Β' επιπέδου, ντόπλερ, άμνιο κλπ.

 

Μιλαμε με μια φιλη για την αυχενικη διαφανεια και μου λεει πως ο γιατρος μου την εκανε της εξηγω πως πρεπει να ειναι πιστοποιημενος κ.α. οτι ειναι σα να μην την εκανες. παιρνει τηλ το γιατρο της και τι της ειπε.ελα μωρε μικρη εισαι τζαμπα λεφτα. η κοπελα εγινε εξαλλη ασε εμενα να αποφασισω τι ειναι τζαμπα λεφτα. και αλλαξε γιατρο και πηγε στο γιατρο μου αν και ηταν στο οριο της την εκανε.

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ πιο πάνω. Φάουλ ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που πραγματικά με προβληματίζει. Σκέφτομαι να κάνω κάτι "κακό": να αλλάξω γιατρό στον 7ο-8ο μήνα.

 

Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη, μετά από 2 αποτυχημένες. Ταλαιπωρήθηκα λόγω θρομβοφιλίας να περάσω την 6η εβδομάδα.

Μεσα στον πανικό μου έψαξα πολύ και παντού και βρήκα έναν πολύ καλό επιστήμονα, μεγάλο σε ηλικία (65 αισίως αν και δεν του φαινεται) ο οποίος είναι ειδικός στη διάγνωση αυτών των προβλημάτων.

Πράγματι, βρήκε το πρόβλημα και πληρώθηκε ΑΔΡΑ γι αυτό. Ο γιατρός αυτός έχει μια φανατική υποστηρίκτρια στο φόρουμ, η οποία και ήταν η μόνη που όταν ζήτησα πληροφορίες μου έστειλε μήνυμα με διθύραμβους!

Έκανα μαζί του υστεροσκόπηση, αφαίρεση πολύποδα (που ο ιδιος δημιουργησε κατα τη δεύτερη απόξεση μετά τη 2η παλίνδρομη -ειμαι βεβαιη γιατι ο πολύποδας ήταν εκεί που ήταν το έμβρυο), εξετασεις σε δικο του αιματολογο, ενδοκρινολογο κτλ... Ολο αυτό πήγε γύρω στα 3000. Μένω έγκυος, ολα οκ μεχρι εδώ.

Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν καν μείνω έγκυος. Μετά την υστεροσκόπηση και όσο ήμουν ναρκωμένη, ο γιατρός πλησίασε τη μητέρα μου με την εξής ατάκα:

"βλέπεις πόσο παιδεύονται οι περιπτώσεις που'ρχονται σε μένα να κανουν παιδί; εχασε αρκετο αιμα η κόρη σου στην επέμβαση. Γι αυτό εγώ αποφεύγω το φυσιολογικό τοκετό, για να μην τις ζορίσω"

Τοτε το αγνοήσαμε. Τώρα... Τώρα μάθαμε από πελάτισσές του που γέννησαν μολις 3-4 μήνες πριν οτι ζητάει 3000 ευρώ αμοιβή για γέννα είτε στο ιδιωτικό μαιευτήριο που συνεργάζεται, είτε στο δημόσιο στο οποίο εργάζεται! Και φυσικά με ηλίθια προσχήματα τραβαει μαχαίρι.

3000 χωρις τις επισκέψεις που τις πληρώνω κάθε φορά που πάω στο ιατρείο του, 50 ευρώ χωρίς απόδειξη όλου του ποσού (πότε 20 ευρώ πότε 30 πότε καθόλου).

Παραθέτω περιστατικό που έμαθα σήμερα για το γιατρό αυτό.

Κοπέλα πριν 4 μήνες πάει να γεννήσει. Η διαστολή έφτασε 8! Για καλή της τύχη ελειπε η μαία ΤΟΥ και ήταν μια άλλη μαια του Μητέρα.

γιατρός: δεν ακούω πια το μωρό

μαία: τι λετε καλε; να'το! (ο καρδιοτοκογραφος το εδειχνε καθαρα)

-η κοπελα πονουσε και δεν μπορουσε να αρθρωσει λεξη, μα ακουγε τα παντα-

γιατρος: θα την ανοιξω

μαια: ΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 8; ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΦΥΓΕ, ΤΗΝ ΞΕΓΕΝΝΑΩ ΕΓΩ!

και το'βγαλε η μαια.. φυσιολογικα με λιγη μεθη.

Παιδιά.. θα πληρώσω τοσα λεφτα. Δε θέλω 25 χρονών να φάω μαχαίρι εκτός και αν συντρέχει ΕΚΤΑΚΤΟΣ ΛΟΓΟΣ. Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω... Φοβάμαι να φύγω από τώρα μιας και αυτός ξέρει την αγωγή μου για τη θρομβοφιλία και το ιστορικό. Μα στον 7ο-8ο; Θα με δεχτεί άραγε κανένας; Και πώς θα είμαι σίγουρη οτι και ο επόμενος, για λόγους κέρδους δε θα κάνει καισαρική με κάποιο χαζό πρόσχημα;

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαν μείνει και πολλά χρήματα για να πάρει μετά τη γέννα. Είχα δώσει το μεγαλύτερο μέρος προκαταβολικά. Αυτός έτσι δουλεύει. Και προφανώς γιαυτό δεν τον ένοιαξε.

Πιστοποιημένος πρέπει να είναι ο γιατρός που σου κάνει τον υπερηχογραφικό έλεγχο. Αυχενική, Β' επιπέδου, ντόπλερ, άμνιο κλπ.

o γιατρος που με παρακολουθει και θα μεπ παρακολουθει ειναι πιστοποιημενος για αυτες τις εξετασεις.Μου ειχαν εξηγηση για ποιο λογο ειναι ειδικοι στην παρακολουθηση της εγκυμοσυνης και πως οι αλλοι γιατροι διαβαζουν αυτα που γραφουν αυτοι.Δεν εχουν γνωσεις να τα αμφισβητησουν αυτα που γραφουν.Οποτε το ιδανικο ειναι να βρεις ενα τετοιο ιατρο για να εχεις μια σωστη παρακολουθηση στην εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που πραγματικά με προβληματίζει. Σκέφτομαι να κάνω κάτι "κακό": να αλλάξω γιατρό στον 7ο-8ο μήνα.

 

Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη, μετά από 2 αποτυχημένες. Ταλαιπωρήθηκα λόγω θρομβοφιλίας να περάσω την 6η εβδομάδα.

Μεσα στον πανικό μου έψαξα πολύ και παντού και βρήκα έναν πολύ καλό επιστήμονα, μεγάλο σε ηλικία (65 αισίως αν και δεν του φαινεται) ο οποίος είναι ειδικός στη διάγνωση αυτών των προβλημάτων.

Πράγματι, βρήκε το πρόβλημα και πληρώθηκε ΑΔΡΑ γι αυτό. Ο γιατρός αυτός έχει μια φανατική υποστηρίκτρια στο φόρουμ, η οποία και ήταν η μόνη που όταν ζήτησα πληροφορίες μου έστειλε μήνυμα με διθύραμβους!

Έκανα μαζί του υστεροσκόπηση, αφαίρεση πολύποδα (που ο ιδιος δημιουργησε κατα τη δεύτερη απόξεση μετά τη 2η παλίνδρομη -ειμαι βεβαιη γιατι ο πολύποδας ήταν εκεί που ήταν το έμβρυο), εξετασεις σε δικο του αιματολογο, ενδοκρινολογο κτλ... Ολο αυτό πήγε γύρω στα 3000. Μένω έγκυος, ολα οκ μεχρι εδώ.

Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν καν μείνω έγκυος. Μετά την υστεροσκόπηση και όσο ήμουν ναρκωμένη, ο γιατρός πλησίασε τη μητέρα μου με την εξής ατάκα:

"βλέπεις πόσο παιδεύονται οι περιπτώσεις που'ρχονται σε μένα να κανουν παιδί; εχασε αρκετο αιμα η κόρη σου στην επέμβαση. Γι αυτό εγώ αποφεύγω το φυσιολογικό τοκετό, για να μην τις ζορίσω"

Τοτε το αγνοήσαμε. Τώρα... Τώρα μάθαμε από πελάτισσές του που γέννησαν μολις 3-4 μήνες πριν οτι ζητάει 3000 ευρώ αμοιβή για γέννα είτε στο ιδιωτικό μαιευτήριο που συνεργάζεται, είτε στο δημόσιο στο οποίο εργάζεται! Και φυσικά με ηλίθια προσχήματα τραβαει μαχαίρι.

3000 χωρις τις επισκέψεις που τις πληρώνω κάθε φορά που πάω στο ιατρείο του, 50 ευρώ χωρίς απόδειξη όλου του ποσού (πότε 20 ευρώ πότε 30 πότε καθόλου).

Παραθέτω περιστατικό που έμαθα σήμερα για το γιατρό αυτό.

Κοπέλα πριν 4 μήνες πάει να γεννήσει. Η διαστολή έφτασε 8! Για καλή της τύχη ελειπε η μαία ΤΟΥ και ήταν μια άλλη μαια του Μητέρα.

γιατρός: δεν ακούω πια το μωρό

μαία: τι λετε καλε; να'το! (ο καρδιοτοκογραφος το εδειχνε καθαρα)

-η κοπελα πονουσε και δεν μπορουσε να αρθρωσει λεξη, μα ακουγε τα παντα-

γιατρος: θα την ανοιξω

μαια: ΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 8; ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΦΥΓΕ, ΤΗΝ ΞΕΓΕΝΝΑΩ ΕΓΩ!

και το'βγαλε η μαια.. φυσιολογικα με λιγη μεθη.

Παιδιά.. θα πληρώσω τοσα λεφτα. Δε θέλω 25 χρονών να φάω μαχαίρι εκτός και αν συντρέχει ΕΚΤΑΚΤΟΣ ΛΟΓΟΣ. Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω... Φοβάμαι να φύγω από τώρα μιας και αυτός ξέρει την αγωγή μου για τη θρομβοφιλία και το ιστορικό. Μα στον 7ο-8ο; Θα με δεχτεί άραγε κανένας; Και πώς θα είμαι σίγουρη οτι και ο επόμενος, για λόγους κέρδους δε θα κάνει καισαρική με κάποιο χαζό πρόσχημα;

 

 

Εγώ στην θέση σου θα τον άλλαζα χωρίς δεύτερη σκέψη! Τι έχεις να χάσεις; Έχεις εμπιστοσύνη σε έναν τέτοιο γιατρό;; Ο συγκεκριμένος είναι στυγνός και θρασύς το λιγότερο! Έλεος! Για ανθρώπους πρόκειται, πώς τα κάνουν αυτά;;; Με διαστολή 8 την κορόιδευε ότι το μωρό έχει θέμα και θα της έκανε καισαρική;;; Η κοπέλα κόντευε να φτάσει στις εξωθήσεις!!!

 

Σκέψου το καλά. Πρόκειται για σένα και για το μωράκι σου. Αξίζετε κάτι καλύτερο πιστεύω.

 

Ναι ναι καλά η συγκεκριμένη μαία!

 

Μια πρόταση για τον τοκετό σου κ για όποιον γιατρό επιλέξεις είναι να συνεργαστείς με αυτήν τη μαία που όπως φαίνεται σέβεται τον εαυτό της και το λειτούργημά της. Οπότε θα έχεις μια μεγαλύτερη σιγουριά.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τοτε το αγνοήσαμε. Τώρα... Τώρα μάθαμε από πελάτισσές του που γέννησαν μολις 3-4 μήνες πριν οτι ζητάει 3000 ευρώ αμοιβή για γέννα είτε στο ιδιωτικό μαιευτήριο που συνεργάζεται, είτε στο δημόσιο στο οποίο εργάζεται! Και φυσικά με ηλίθια προσχήματα τραβαει μαχαίρι.

3000 χωρις τις επισκέψεις που τις πληρώνω κάθε φορά που πάω στο ιατρείο του, 50 ευρώ χωρίς απόδειξη όλου του ποσού (πότε 20 ευρώ πότε 30 πότε καθόλου).

Παραθέτω περιστατικό που έμαθα σήμερα για το γιατρό αυτό.

Κοπέλα πριν 4 μήνες πάει να γεννήσει. Η διαστολή έφτασε 8! Για καλή της τύχη ελειπε η μαία ΤΟΥ και ήταν μια άλλη μαια του Μητέρα.

γιατρός: δεν ακούω πια το μωρό

μαία: τι λετε καλε; να'το! (ο καρδιοτοκογραφος το εδειχνε καθαρα)

-η κοπελα πονουσε και δεν μπορουσε να αρθρωσει λεξη, μα ακουγε τα παντα-

γιατρος: θα την ανοιξω

μαια: ΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 8; ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΦΥΓΕ, ΤΗΝ ΞΕΓΕΝΝΑΩ ΕΓΩ!

και το'βγαλε η μαια.. φυσιολογικα με λιγη μεθη.

Παιδιά.. θα πληρώσω τοσα λεφτα. Δε θέλω 25 χρονών να φάω μαχαίρι εκτός και αν συντρέχει ΕΚΤΑΚΤΟΣ ΛΟΓΟΣ. Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω... Φοβάμαι να φύγω από τώρα μιας και αυτός ξέρει την αγωγή μου για τη θρομβοφιλία και το ιστορικό. Μα στον 7ο-8ο; Θα με δεχτεί άραγε κανένας; Και πώς θα είμαι σίγουρη οτι και ο επόμενος, για λόγους κέρδους δε θα κάνει καισαρική με κάποιο χαζό πρόσχημα;

 

Αν θέλεις μια συμβουλή μην ακούς από εδώ και από εκεί σχόλια, κουτσομπολιά, φήμες, διαλόγους που υποτίθεται στου μεταφέρονται αυτούσιοι κτλ...

Για να αποφασίσεις αν θα αλλάξεις γιατρό κάνε μία συζήτηση με τον ίδιο. Για τα οικονομικά, για το θέμα του τοκετού (φ.τ. ή καισαρική), ρώτα τον όποιες απορίες έχεις κτλ. Είναι μεγάλο λάθος να βασίζεσαι στην κρίση τρίτων για να λάβεις μία απόφαση. Συγκέντρωσε ότι στοιχεία χρειάζεσαι για να αποφασίσεις, μόνη σου όμως. Μην ρωτάς από εδώ και από εκεί.

Εγώ στη θέση σου θα έτρωγα πάντως και μαχαίρι και ψαλίδι και τσεκούρι προκειμένου να αποκτήσω ένα υγιές μωράκι.

Επίσης δεν θα άλλαζα γιατρό στο τέλος της εγκυμοσύνης παρά μόνο αν συνέβαινε κάτι πολύ σοβαρό. Εσένα δεν συνέβη κάτι. Απλώς άκουσες φήμες που σε τρόμαξαν.

Κάνε μια συζήτηση με τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση αφορα το πρωτο θεμα αλλαγης γιατρου. αν οι επισκεψεις ηταν μεσω εοπυυ θα πρεπει σε καθε ραντεβου να υπεγραφες ενα εντυπο που εκτυπωνει ο γιατρος με τα στοιχεια σου Αμκα κτλ. σε αυτη την περιπτωση δεν εισαι υποχρεωμενη να πληρωσεις επισκεψεις. σε ο,τι αφορα τους υπερηχους δεν ξερω τι ισχυει, φανταζομαι οτι πρεπει να πληρωσεις τη νομιμη συμμετοχη. αν δεν εχεις υπογραψει το εντυπο του εοππυ, αρα τα ραντεβου ηταν ιδιωτικα τοτε πρεπει να πληρωσεις κανονικα, αλλα ζητα οπωσδηποτε αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει λογικη να παιρνει οσα η κλινικη.εδω στη θεσσαλονικη δεν ειναι ετσι,ευτυχως.

 

ο καθε γιατρος πρεπει να ενημερωνει την καθε γυναικα ποιες εξετασεις πρεπει να γινουν και ας αφησει εμας να αποφασησουμε.και γιατι το λεω αυτο... Μιλαμε με μια φιλη για την αυχενικη διαφανεια και μου λεει πως ο γιατρος μου την εκανε της εξηγω πως πρεπει να ειναι πιστοποιημενος κ.α. οτι ειναι σα να μην την εκανες. παιρνει τηλ το γιατρο της και τι της ειπε.ελα μωρε μικρη εισαι τζαμπα λεφτα. η κοπελα εγινε εξαλλη ασε εμενα να αποφασισω τι ειναι τζαμπα λεφτα. και αλλαξε γιατρο και πηγε στο γιατρο μου αν και ηταν στο οριο της την εκανε.

Το σωστο ειναι καθε ιατρος να μας συμβουλευει τι πρεπει να κανουμε και ας αφησει σε εμας την κριση αν θα το ακνουμε ή οχι.Συνηθως οι εξετασεις ειναι καλο να δινονται γιατι μας ξαχνουν περισσοτερο

 

Ίσως να μην το εξήγησα εγώ όπως έπρεπε. Όσον αφορά τις εξετάσεις της εγκυμοσύνης, μας ενημέρωσε για τα πάντα, έκανα μέχρι και λήψη τροφοβλάστη και cvs κι ας μην υπήρχαν κλινικές ενδείξεις που να το έκαναν απαραίτητο. Για δε τη β επιπέδου με έστειλε σε εξειδικευμένο πιστοποιημένο γενετιστή. Μιλάω για θέματα γυναικολογικά που είχα, όπου θα μπορούσε να μου φάει χρήματα άνετα παίρνοντας μίζα απ' το τάδε ή δείνα κέντρο, αλλά προτίμησε να μου εξηγήσει λεπτομερώς τι θα κέρδιζα από εκείνη την εξέταση και γιατί δεν κρίνει ο ίδιος σκόπιμο να την κάνουμε στην παρούσα φάση. Κατά τα άλλα πάντα μας άφηνε το περιθώριο να πάρουμε εμείς τις αποφάσεις - ακόμα και πριν από τις επεμβάσεις που έκανα με προέτρεψε να πάω να πάρω και δεύτερη γνώμη, προκειμένου να είμαι πιο ήρεμη.

 

Όσο για το χρηματικό, στην Αθήνα πολλοί κινούνται με αυτή τη λογική, το έχω ακούσει από αρκετές γνωστές μου.

 

Xena, έχεις δίκιο πάντως, δεν κάνω καλά να τον συστήνω ως μαιευτήρα χωρίς να τον έχω ακόμα δοκιμάσει - ως χειρουργό γυναικολόγο πάντως εξακολουθώ να τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνία με τον ΕΟΠΥΥ, μου εδωσαν τις ακολουθες πληροφοριες:

Οταν ενας συμβεβλημενος γιατρος δεν εχει συμπληρωσει τα ραντεβου μεσω ΕΟΠΥΥ και καποιος ασφαλισμενος θελει επισκεψη, ΔΕΝ πληρωνει καμια συμμετοχη.

Οταν πραγματοποιηθει ιατρικη πράξη (π.χ. υπέρηχος) τότε ο ασφαλισμένος καταβάλλει συμμετοχή το 15% του κρατικού τιμολογίου.

Σε περιπτωση που ο γιατρος ειναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ για επισκέψεις αλλά όχι για ιατρικές πράξεις, είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον ασφαλισμένο για το επιπλέον κόστος προκαταβολικά και να το εισπράξει αφού ολοκληρώσει την πράξη και κόψει απόδειξη.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορει ο γιατρός να ζητάει αναδρομικά να του καταβληθούν αντίτιμα για επισκέψεις ή ιατρικές πράξεις που έχει ήδη πραγματοποιήσει εβδομαδες πριν και δεν εχει ενημερωσει ποτε τον ασφαλισμενο για επιπλέον χρεώσεις.

 

Σημερα λοιπον δεχθηκα πολλες κλησεις με αποκρυψη που δεν σηκωσα και καποια στιγμη με καλεσε ενα αγνωστο κινητο, το οποιο και σηκωσα. Ηταν ο γιατρος ο οποιος καλεσε για να απαιτησει τα 300 ευρω. Οταν του μετεφερα τα παραπανω που μου ειπε υπαλληλος του ΕΟΠΥΥ, οτι δηλαδη το κρατικο τιμολογιο για τους υπερηχους ειναι 8 ευρω, μου ειπε νευριασμενα ενταξει, να του παω 100 ευρω. Τοτε λεω πως ειναι το 15% του 8 ευρω, αρα καμια δεκαρια ευρω, συμφωνα παντα με οσα μου ειπε ο ΕΟΠΥΥ. Μολις το ακουσε αυτο εκνευριστηκε, με αποκάλεσε μαλ*κω και μου το εκλεισε. Μετα απο λιγο ξαναπηρε, αλλα δεν το σηκωσα γιατι δεν ειχα καμια ορεξη να με ταραξει με τα βρισιδια του.

Χαιρομαι παρα πολυ που εφυγα γιατι τωρα που εδειξε το πραγματικο του προσωπο επιβεβαιωσα τις αμφιβολιες μου για το ποιον του. Καποιος με αυτη την συμπεριφορα δεν μπορει να ειναι επαγγελματιας. Συμβουλευω οποια κοπελα εχει την παραμικρη αμφιβολια, να κανει την ερευνα της και να μην προσπαθει να πεισει τον εαυτο της πως "ειναι ιδεα της" και ολα ειναι καλα. Οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο κ μόνο απ' την απάντηση του καταλαβαίνεις πολλά...Πάλι καλά που δεν θα γεννήσεις με έναν τέτοιον άνθρωπο δίπλα σου. Έχεις βρει αντικαταστάτη; Να πάνε όλα καλά εύχομαι!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ειναι δειγμα εξυπναδας?Τωρα θυμηθηκες τι ισχυει με τον Εοππυ μονο και μονο για να γλυτωσεις χρηματα? Αν δεν σου εκανε σα γιατρος μπορουσες να τον ειχες αλλαξει και καθε φορα να πληρωνες.Δεν εχεις σκεφτει οτι οι γιατροι μεταξυ τους γνωριζονται και μπορει ανετα να μαθει που πηγαινεις και να μαθουν για τη συμπεριφορα σου?Καλυτερα κυρια πληρωνω και επιλεγω παρα τζαμπατζου.Με στεναχωρει ο τροπος που σκεπτεσαι. Εσυ αν δουλευες δε θα ηθελες τα χρηματα σου? Αν σου ελεγε καποιος θα στα δωσω στο τελος και σταματουσε η συνεργασια σας δε θα απαιτουσες τα χρηματα?Θα τα απαιτουσες!Οποτε για να μη σε βριζουν (εισαι και εγκυος) και σε θεωρουν τζαμπατζου.Δειξε ποσο κυρια εισαι και πηγαινε δωσε τα χρηματα και παρε και την αποδειξη σου:!:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνία με τον ΕΟΠΥΥ, μου εδωσαν τις ακολουθες πληροφοριες:

Οταν ενας συμβεβλημενος γιατρος δεν εχει συμπληρωσει τα ραντεβου μεσω ΕΟΠΥΥ και καποιος ασφαλισμενος θελει επισκεψη, ΔΕΝ πληρωνει καμια συμμετοχη.

Οταν πραγματοποιηθει ιατρικη πράξη (π.χ. υπέρηχος) τότε ο ασφαλισμένος καταβάλλει συμμετοχή το 15% του κρατικού τιμολογίου.

Σε περιπτωση που ο γιατρος ειναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ για επισκέψεις αλλά όχι για ιατρικές πράξεις, είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον ασφαλισμένο για το επιπλέον κόστος προκαταβολικά και να το εισπράξει αφού ολοκληρώσει την πράξη και κόψει απόδειξη.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορει ο γιατρός να ζητάει αναδρομικά να του καταβληθούν αντίτιμα για επισκέψεις ή ιατρικές πράξεις που έχει ήδη πραγματοποιήσει εβδομαδες πριν και δεν εχει ενημερωσει ποτε τον ασφαλισμενο για επιπλέον χρεώσεις.

 

Σημερα λοιπον δεχθηκα πολλες κλησεις με αποκρυψη που δεν σηκωσα και καποια στιγμη με καλεσε ενα αγνωστο κινητο, το οποιο και σηκωσα. Ηταν ο γιατρος ο οποιος καλεσε για να απαιτησει τα 300 ευρω. Οταν του μετεφερα τα παραπανω που μου ειπε υπαλληλος του ΕΟΠΥΥ, οτι δηλαδη το κρατικο τιμολογιο για τους υπερηχους ειναι 8 ευρω, μου ειπε νευριασμενα ενταξει, να του παω 100 ευρω. Τοτε λεω πως ειναι το 15% του 8 ευρω, αρα καμια δεκαρια ευρω, συμφωνα παντα με οσα μου ειπε ο ΕΟΠΥΥ. Μολις το ακουσε αυτο εκνευριστηκε, με αποκάλεσε μαλ*κω και μου το εκλεισε. Μετα απο λιγο ξαναπηρε, αλλα δεν το σηκωσα γιατι δεν ειχα καμια ορεξη να με ταραξει με τα βρισιδια του.

Χαιρομαι παρα πολυ που εφυγα γιατι τωρα που εδειξε το πραγματικο του προσωπο επιβεβαιωσα τις αμφιβολιες μου για το ποιον του. Καποιος με αυτη την συμπεριφορα δεν μπορει να ειναι επαγγελματιας. Συμβουλευω οποια κοπελα εχει την παραμικρη αμφιβολια, να κανει την ερευνα της και να μην προσπαθει να πεισει τον εαυτο της πως "ειναι ιδεα της" και ολα ειναι καλα. Οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια.

Ναι ομως τον επισκεφτηκες τοσες φορες δηλ επρεπε να του την κανεις για να καταλαβεις το ποιον του?Δεν εχεις σωστη κριση φιλεναδα!

ο ιατρος σου εδειξε εμπιστοσυνη και δε σου ζητουσε χρηματα καθε φορα μια και θα τα εδεινες ολα μαζι στο τελος.κανατε μια συμφωνια. Λαθος του επρεπε να μην εχει τετοια εμπιστοσυνη στον κοσμο να του τα εδεινες σε καθε επισκεψη.

Και παλι εσυ φερθηκες λάθος!:?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κ μόνο απ' την απάντηση του καταλαβαίνεις πολλά...Πάλι καλά που δεν θα γεννήσεις με έναν τέτοιον άνθρωπο δίπλα σου. Έχεις βρει αντικαταστάτη; Να πάνε όλα καλά εύχομαι!

αυτο θελω να δω!αν εχει βρει αντικαταστατη! Και τι δεινει εκει?Εγω σκεφτομαι και το αλλο πιο πονηρα, πηγε στον ιδιωτη να εχει καποιον να την παρακολουθει και μετα δεν της αρεσε και την εκανε για να μην πληρωσει.

Ετσι για τη συζητηση αν εσενα σου χρωστουσαν χρηματα πως θα αντιδρουσες? Αυτο το καταλαβαινουν οι ελευθεροι επαγγελματιες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως τον επισκεφτηκες τοσες φορες δηλ επρεπε να του την κανεις για να καταλαβεις το ποιον του?Δεν εχεις σωστη κριση φιλεναδα!

ο ιατρος σου εδειξε εμπιστοσυνη και δε σου ζητουσε χρηματα καθε φορα μια και θα τα εδεινες ολα μαζι στο τελος.κανατε μια συμφωνια. Λαθος του επρεπε να μην εχει τετοια εμπιστοσυνη στον κοσμο να του τα εδεινες σε καθε επισκεψη.

Και παλι εσυ φερθηκες λάθος!:?

πες τα ρε κοπελια!

Πηγαινε δωσε τα χρηματα...θα δειξεις ποσο ΚΥΡΙΑ εισαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι δειγμα εξυπναδας?Τωρα θυμηθηκες τι ισχυει με τον Εοππυ μονο και μονο για να γλυτωσεις χρηματα? Αν δεν σου εκανε σα γιατρος μπορουσες να τον ειχες αλλαξει και καθε φορα να πληρωνες.Δεν εχεις σκεφτει οτι οι γιατροι μεταξυ τους γνωριζονται και μπορει ανετα να μαθει που πηγαινεις και να μαθουν για τη συμπεριφορα σου?Καλυτερα κυρια πληρωνω και επιλεγω παρα τζαμπατζου.Με στεναχωρει ο τροπος που σκεπτεσαι. Εσυ αν δουλευες δε θα ηθελες τα χρηματα σου? Αν σου ελεγε καποιος θα στα δωσω στο τελος και σταματουσε η συνεργασια σας δε θα απαιτουσες τα χρηματα?Θα τα απαιτουσες!Οποτε για να μη σε βριζουν (εισαι και εγκυος) και σε θεωρουν τζαμπατζου.Δειξε ποσο κυρια εισαι και πηγαινε δωσε τα χρηματα και παρε και την αποδειξη σου:!:

 

αυτο θελω να δω!αν εχει βρει αντικαταστατη! Και τι δεινει εκει?Εγω σκεφτομαι και το αλλο πιο πονηρα, πηγε στον ιδιωτη να εχει καποιον να την παρακολουθει και μετα δεν της αρεσε και την εκανε για να μην πληρωσει.

Ετσι για τη συζητηση αν εσενα σου χρωστουσαν χρηματα πως θα αντιδρουσες? Αυτο το καταλαβαινουν οι ελευθεροι επαγγελματιες.

 

Ναι ομως τον επισκεφτηκες τοσες φορες δηλ επρεπε να του την κανεις για να καταλαβεις το ποιον του?Δεν εχεις σωστη κριση φιλεναδα!

ο ιατρος σου εδειξε εμπιστοσυνη και δε σου ζητουσε χρηματα καθε φορα μια και θα τα εδεινες ολα μαζι στο τελος.κανατε μια συμφωνια. Λαθος του επρεπε να μην εχει τετοια εμπιστοσυνη στον κοσμο να του τα εδεινες σε καθε επισκεψη.

Και παλι εσυ φερθηκες λάθος!

 

Αναρωτιεμαι γιατι εχεις τετοια επιμονη με το θεμα και απαντησες τοσες φορες και τοσο επιθετικα απεναντι μου, εχεις προσωπικο οφελος? Καλο ειναι να μην χαρακτηριζουμε αγνωστους στο ιντερνετ "τζαμπατζηδες" οταν μαλιστα εχουν τον νομο με το μερος τους.

Ακομη με κατηγορεις πως πηγαινα με δολιο σκοπο τοσο καιρο ωστε να "εκμεταλλευτω" τον κακομοιρο γιατρο που...εξαπατηθηκε απο εμενα. :shock: Ο οποιος εχει πληρωθει απο τον ΕΟΠΥΥ αλλα και απο εμενα για ολες τις επισκεψεις/υπερηχους και με το παραπανω, οπως και ο ιδιος ο ΕΟΠΥΥ μου επιβεβαιωσε. Δεν το "θυμηθηκα τωρα", απο την αρχη ηξερα πως ειναι συμβεβλημενος, απλα οταν απαιτησε επιπλεον αμοιβη, επικοινωνησα με τον ΕΟΠΥΥ για να μου επιβεβαιωσει αυτο που ηδη ηξερα.

Μετα αναρωτιωμαστε γιατι υπαρχει τοση διαφθορα στην Ελλαδα απο γιατρους, δικηγορους, κλπ κι εσυ με κατηγορεις που δεν την ενισχυω.

Μονο καποιος που δουλευει για τον γιατρο ή κανει κατι αντιστοιχο θα ειχε την σταση σου.

Link to comment
Share on other sites

Μονο εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο να κανεις και μην αφησεις γνωμες τριτων να σε επηρεασουν, εμπιστευσου το ενστικτο σου. Εσυ ξερεις τι εχεις αναγκη και τι ειναι σημαντικο για σενα. Πολλες φορες οι γιατροι δειχνουν το πραγματικο τους προσωπο προς το τελος, εκει που νομιζουν οτι δεν θα φυγεις γιατι κοντευεις και "δεν αλλαζουμε γιατρο στο τελος". Να πανε ολα καλα ο,τι και να αποφασισεις.

 

 

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που πραγματικά με προβληματίζει. Σκέφτομαι να κάνω κάτι "κακό": να αλλάξω γιατρό στον 7ο-8ο μήνα.

 

Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη, μετά από 2 αποτυχημένες. Ταλαιπωρήθηκα λόγω θρομβοφιλίας να περάσω την 6η εβδομάδα.

Μεσα στον πανικό μου έψαξα πολύ και παντού και βρήκα έναν πολύ καλό επιστήμονα, μεγάλο σε ηλικία (65 αισίως αν και δεν του φαινεται) ο οποίος είναι ειδικός στη διάγνωση αυτών των προβλημάτων.

Πράγματι, βρήκε το πρόβλημα και πληρώθηκε ΑΔΡΑ γι αυτό. Ο γιατρός αυτός έχει μια φανατική υποστηρίκτρια στο φόρουμ, η οποία και ήταν η μόνη που όταν ζήτησα πληροφορίες μου έστειλε μήνυμα με διθύραμβους!

Έκανα μαζί του υστεροσκόπηση, αφαίρεση πολύποδα (που ο ιδιος δημιουργησε κατα τη δεύτερη απόξεση μετά τη 2η παλίνδρομη -ειμαι βεβαιη γιατι ο πολύποδας ήταν εκεί που ήταν το έμβρυο), εξετασεις σε δικο του αιματολογο, ενδοκρινολογο κτλ... Ολο αυτό πήγε γύρω στα 3000. Μένω έγκυος, ολα οκ μεχρι εδώ.

Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν καν μείνω έγκυος. Μετά την υστεροσκόπηση και όσο ήμουν ναρκωμένη, ο γιατρός πλησίασε τη μητέρα μου με την εξής ατάκα:

"βλέπεις πόσο παιδεύονται οι περιπτώσεις που'ρχονται σε μένα να κανουν παιδί; εχασε αρκετο αιμα η κόρη σου στην επέμβαση. Γι αυτό εγώ αποφεύγω το φυσιολογικό τοκετό, για να μην τις ζορίσω"

Τοτε το αγνοήσαμε. Τώρα... Τώρα μάθαμε από πελάτισσές του που γέννησαν μολις 3-4 μήνες πριν οτι ζητάει 3000 ευρώ αμοιβή για γέννα είτε στο ιδιωτικό μαιευτήριο που συνεργάζεται, είτε στο δημόσιο στο οποίο εργάζεται! Και φυσικά με ηλίθια προσχήματα τραβαει μαχαίρι.

3000 χωρις τις επισκέψεις που τις πληρώνω κάθε φορά που πάω στο ιατρείο του, 50 ευρώ χωρίς απόδειξη όλου του ποσού (πότε 20 ευρώ πότε 30 πότε καθόλου).

Παραθέτω περιστατικό που έμαθα σήμερα για το γιατρό αυτό.

Κοπέλα πριν 4 μήνες πάει να γεννήσει. Η διαστολή έφτασε 8! Για καλή της τύχη ελειπε η μαία ΤΟΥ και ήταν μια άλλη μαια του Μητέρα.

γιατρός: δεν ακούω πια το μωρό

μαία: τι λετε καλε; να'το! (ο καρδιοτοκογραφος το εδειχνε καθαρα)

-η κοπελα πονουσε και δεν μπορουσε να αρθρωσει λεξη, μα ακουγε τα παντα-

γιατρος: θα την ανοιξω

μαια: ΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 8; ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΦΥΓΕ, ΤΗΝ ΞΕΓΕΝΝΑΩ ΕΓΩ!

και το'βγαλε η μαια.. φυσιολογικα με λιγη μεθη.

Παιδιά.. θα πληρώσω τοσα λεφτα. Δε θέλω 25 χρονών να φάω μαχαίρι εκτός και αν συντρέχει ΕΚΤΑΚΤΟΣ ΛΟΓΟΣ. Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω... Φοβάμαι να φύγω από τώρα μιας και αυτός ξέρει την αγωγή μου για τη θρομβοφιλία και το ιστορικό. Μα στον 7ο-8ο; Θα με δεχτεί άραγε κανένας; Και πώς θα είμαι σίγουρη οτι και ο επόμενος, για λόγους κέρδους δε θα κάνει καισαρική με κάποιο χαζό πρόσχημα;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι γιατι εχεις τετοια επιμονη με το θεμα και απαντησες τοσες φορες και τοσο επιθετικα απεναντι μου, εχεις προσωπικο οφελος? Καλο ειναι να μην χαρακτηριζουμε αγνωστους στο ιντερνετ "τζαμπατζηδες" οταν μαλιστα εχουν τον νομο με το μερος τους.

Ακομη με κατηγορεις πως πηγαινα με δολιο σκοπο τοσο καιρο ωστε να "εκμεταλλευτω" τον κακομοιρο γιατρο που...εξαπατηθηκε απο εμενα. :shock: Ο οποιος εχει πληρωθει απο τον ΕΟΠΥΥ αλλα και απο εμενα για ολες τις επισκεψεις/υπερηχους και με το παραπανω, οπως και ο ιδιος ο ΕΟΠΥΥ μου επιβεβαιωσε. Δεν το "θυμηθηκα τωρα", απο την αρχη ηξερα πως ειναι συμβεβλημενος, απλα οταν απαιτησε επιπλεον αμοιβη, επικοινωνησα με τον ΕΟΠΥΥ για να μου επιβεβαιωσει αυτο που ηδη ηξερα.

Μετα αναρωτιωμαστε γιατι υπαρχει τοση διαφθορα στην Ελλαδα απο γιατρους, δικηγορους, κλπ κι εσυ με κατηγορεις που δεν την ενισχυω.

Μονο καποιος που δουλευει για τον γιατρο ή κανει κατι αντιστοιχο θα ειχε την σταση σου.

επειδη ειμαι αντιθετη με οσα κανεις?δε σου αρεσει!Ναι εισαι τζαμπατζου Το σωστο θα ηταν να πηγαιενς να του τα πεις απο κοντα οχι να κρυβεσαι! τι δουλεια κανεις? θα σου αρεζε να δουλευεες και να μην πληρωνωσουν?και εφοσον εχεις το νομο με το μερος σου γιατι δεν τον καταγγειλες? Εσυ δεν εκανες μια συμφωνια μαζι τπυ τοτε δεν ηξερες?Το σωστο θα ηταν να πηγαινες να ρωτησεις αν ωφειλεις κατι και πως θα αλλαξεις για δικους σου λογους.και εσυ θα ησουν ενταξει και αυτος δε θα σε εβριζε.

αληθεια βρηκες γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δρ θα σου απαντούσα στη θέση της. Μην την ταράζεις είναι κι έγκυος. Δικαίωμα της ννσ αλλάξει γιατρό και νσ βρει κάποιον που δε ν τη βλέπει σαν ευρώπουλο.δικαιωμα της να μην πληρώσει αν έχει ήδη πληρώσει τα νόμιμα. Χαρακτηρισμοι του τύπου τζάμπατζου δεν αρμόζουν. 3000 για γεννα πλέον δεν παίζει. Οκοι έχουν ρίξει νερό στο κρασί τους ας έριχνε κι αυτός. Και δεν ολοκλήρωσε τη δουλειά για νσ πληρωθεί οι πεντάλεπτες ξεπετες δρ θεωρούνται επισκέψεις. Χαλάρωσε τους τόνους σου λιγο

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δρ θα σου απαντούσα στη θέση της. Μην την ταράζεις είναι κι έγκυος. Δικαίωμα της ννσ αλλάξει γιατρό και νσ βρει κάποιον που δε ν τη βλέπει σαν ευρώπουλο.δικαιωμα της να μην πληρώσει αν έχει ήδη πληρώσει τα νόμιμα. Χαρακτηρισμοι του τύπου τζάμπατζου δεν αρμόζουν. 3000 για γεννα πλέον δεν παίζει. Οκοι έχουν ρίξει νερό στο κρασί τους ας έριχνε κι αυτός. Και δεν ολοκλήρωσε τη δουλειά για νσ πληρωθεί οι πεντάλεπτες ξεπετες δρ θεωρούνται επισκέψεις. Χαλάρωσε τους τόνους σου λιγο

 

μα ποιος ειπε πως δεν ειναι δικαιωμα του καθενος να αλλαξει γιατρο? Απο οσο καταλαβα ειχαν συμφωνησει σε ενα πακετο επισκεψεις και τοκετος ολα μαζι. Η συμφωνια χαλασε για τους δικους τους λογους το σωστο ποιο ειναι να μην πληρωσω και να φυγω? Δε νομιζω!

Επελεξε τον συγκεκριμενο γιατρο γνωριζοντας τις απαιτησεις του πηγε δυο τρεις τεσσερις πεντε επισκεψεις δεν πληρωσε και μετα θυμηθηκε πως δεν της κανει. Και παλι δικαιωμα της ομως για να ηταν σωστη θα επρεπε να παει να ρωτησει αν πρεπει να δωσει καποια χρηματα για αυτες τις επισκεψεις μια και δε θα γεννουσε μαζι του.Στο νοσοκομειο πως παμε και δινουμε στα απογευματινα?για 10 λεπτα και στο τελος δε μας ξερουν αν δεν παρουν φακελακι.εκει ομως πριν μπεις κοβεις το εισητηριο.

Ειναι περισσοτερο εντυμο να ξεκαθαριζεις τους λογοαριασμους σου και να μην τα αφηνεις

Link to comment
Share on other sites

Titikamimi δηλΑδη εσυ βρισκεις πιο εντιμο το να συμβιβαστει η ασθρνης με τις απατεωνιες του γιατρου και του συστηματος; Η νομιζεις οτι θα στερηθει ο γιατρος τα 300 ευρω και δεν θα χει να ταισει τα παιδια του;

Ακομη και αν σε πνιγει το δικιο ΄επειδη δεν τηρηθηκαν οι συμφωνιες ΄ θα πρεπει να επικαλεστω το ΄δικιο ΄ της καθε εγκυου οτι θα επρεπε να της προσφερεται δωρεαν παρακολουθηση και τοκετος απο το κρατος.

Αφου δεν συνβαινει αυτο, αφου και εκεινη τον τελευταιο καιρο φανταζομαι θα εχει υποστει τετοιες ΄αδικιες ΄ στην δουλεια της οπως ολοι, και αφου μπηκε στο διλημμα για το τι θα αποφασισει αλλα αποφασισε το συγκεκριμενο, ε ας ειμαστε πιο ελαστικοι στην κριτικη μας.

Τελος, να πω οτι ο γιατρος που ακολουθει την πρακτικη ΄ολα μαζι στο τελος ΄ ειναι τοσο σιγουρος οτι ο ΄πελατης ΄ θα ικανοποιηθει .... Ε τωρα επεσε εξω.... ΄ρισκα του επαγγελματος ΄ ;)

Link to comment
Share on other sites

titikamimi μήπως είσαι ο γιατρός της; Λες κ τα πήρε από εσένα κάνεις. Εγω αυτό που έχω να πω περι συμφωνιών είναι πώς δεν κάνουν κ τις καλύτερες συμφωνίες όλοι οι "καημένοι" οι γιατροι! Αυτος που πήγαινα δεν μας πήρε ποτέ επίσκεψη ενώ κάθε φορά τον ρωτούσαμε. Έλεγε "άλλη φορά, δεν πειράζει". Χαρά εμείς λέμε α τι καλά τι καλός κ λοιπές μη τις χαρακτηρίσω. Ωστόσο από το πρώτο ραντεβού τον ρωτούσαμε ποια θα είναι η αμοιβή του στο τέλος κ ποτέ δεν μας απάντησε παρα μόνο στους τελευταίους μήνες!!!! Δηλαδή αυτό το βρίσκεις σωστό; Ή αν εγώ ήθελα να αλλάξω μετά γιατρο, με το ποσό που μου είπε θα έπρεπε να τον ρωτήσω τι χρωστάω;;; Κ να μου ζητήσει ότι του κατέβει;;;

Link to comment
Share on other sites

για αυτό λέω ότι οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φιλους. αυτά πρέπει να ξεκαθαρίζονται από την αρχή για να κάνει και το ζευγάρι τα κουμάντα του.

ποτέ δεν μου άρεσαν οι γιατροί που πληρώνονται πακέτο στο τέλος για όλη την παρακολούθηση και τον τοκετό. αλλά και τα ζευγάρια που το δέχονται ή έχουν άγνοια "κινδύνου" ή νομίζουν ότι έτσι θα γλυτώσουν κάποιο ποσό. λάθος. ο γιατρός έχει κοστολογήσει τις υπηρεσίες τπυ και τα χρήματα που θέλει να πάρει θα τα πάρει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

 

αλλά, ρε παιδιά, δεν μπορεί να πηγαίνεις σε έναν γιατρό 7 μήνες και να μη ρωτάς αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ, πόσο παίρνει την επίσκεψη, αν η επίσκεψη που κάνεις καλύπτεται από τα ραντεβού του ΕΟΠΥΥ, αν οι υπέρηχοι καλύπτονται από τον ΕΟΠΥΥ. επίσης, στο αρχικό ποστ, αναφέρεται ότι πλήρωσε μια επίσκεψη 50 ευρώ. εκεί δεν ρώτησε για ποιό λόγο να πληρώσει, αφού είναι μέσω ΕΟΠΥΥ?

 

δε λέω ότι ο γιατρός είναι σωστός, αλλά και η θεματοθέτρια δίνει την εντύπωση ότι ανακάλυψε όλα τα στραβά (περί αμοιβής) την τελευταία στιγμή, μόλις αποφάσισε να αλλάξει γιατρό. τότε έψαξε τα περί ΕΟΠΥΥ, τότε προβληματίστηκε και τότε βρήκε ότι έχει "δίκιο". πατώντας πάνω στην κακή πρακτική του γιατρού. καλά να πάθει ο γιατρός και το πάθημα να του γίνει μάθημα αλλά και η θεματοθέτρια δεν με πείθει...

απλά, βρήκε πάτημα για να μην πληρώσει το γιατρό που θέλησε να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος της θεματοθέτριας ήταν πως νόμιζε πως επειδή την έβλεπε ο γιατρός για "5λεπτά" δεν της χρέωνε επίσκεψη! Μα είναι δυνατόν;;;:shock:

 

 

Θελω να σας ρωτησω και κατι αλλο...Επειδη δεν παιρνει λεφτα στις επισκεψεις (αυτο ελειπε, να περιμενω μια ωρα με ραντεβου και να πληρωσω για τα 2 λεπτα που θα μου κανει τον υπερηχο και θα με ξεπεταξει), μεχρι στιγμης του εχω πληρωσει μονο τις αυχενικη, την Β επιπεδου και 50 ευρω επισκεψη μια φορα (συνολο 350 ευρω). Αν φυγω πιστευετε πως αμα μου ζητησει λεφτα θα πρεπει να τα δωσω? Ο αντρας μου λεει κατηγορηματικα οχι...

Link to comment
Share on other sites

για αυτό λέω ότι οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φιλους. αυτά πρέπει να ξεκαθαρίζονται από την αρχή για να κάνει και το ζευγάρι τα κουμάντα του.

ποτέ δεν μου άρεσαν οι γιατροί που πληρώνονται πακέτο στο τέλος για όλη την παρακολούθηση και τον τοκετό. αλλά και τα ζευγάρια που το δέχονται ή έχουν άγνοια "κινδύνου" ή νομίζουν ότι έτσι θα γλυτώσουν κάποιο ποσό. λάθος. ο γιατρός έχει κοστολογήσει τις υπηρεσίες τπυ και τα χρήματα που θέλει να πάρει θα τα πάρει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

 

αλλά, ρε παιδιά, δεν μπορεί να πηγαίνεις σε έναν γιατρό 7 μήνες και να μη ρωτάς αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ, πόσο παίρνει την επίσκεψη, αν η επίσκεψη που κάνεις καλύπτεται από τα ραντεβού του ΕΟΠΥΥ, αν οι υπέρηχοι καλύπτονται από τον ΕΟΠΥΥ. επίσης, στο αρχικό ποστ, αναφέρεται ότι πλήρωσε μια επίσκεψη 50 ευρώ. εκεί δεν ρώτησε για ποιό λόγο να πληρώσει, αφού είναι μέσω ΕΟΠΥΥ?

 

δε λέω ότι ο γιατρός είναι σωστός, αλλά και η θεματοθέτρια δίνει την εντύπωση ότι ανακάλυψε όλα τα στραβά (περί αμοιβής) την τελευταία στιγμή, μόλις αποφάσισε να αλλάξει γιατρό. τότε έψαξε τα περί ΕΟΠΥΥ, τότε προβληματίστηκε και τότε βρήκε ότι έχει "δίκιο". πατώντας πάνω στην κακή πρακτική του γιατρού. καλά να πάθει ο γιατρός και το πάθημα να του γίνει μάθημα αλλά και η θεματοθέτρια δεν με πείθει...

απλά, βρήκε πάτημα για να μην πληρώσει το γιατρό που θέλησε να αλλάξει.

Πες τα ρε κοπελια! Για στο στομα σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...