Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

Τουχω βγάλει τα ματάκια...Τον εχω τσακίσει...Τον εχω εδω και 10 περίπου μέρες και ψηνει κάθε μερα...Εφτιαξα και την μαρμελάδα μας και έβαλα μικρές ποσότητες σε καλαισθητα βαζάκια και τους εβαλα και τραπεζομαντιλάκι στο καπάκι...έγραψα και την συσταση της μαρμελάδας και εγινε ενα ωραιο και υγιεινο δωρο...

Εφιταξα μαρμε΄λάδα μήλο-αχλάδι και εγινε...ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!

Τσουρεκάκια, κρουασανάκια, ψωμί με ελιές και τυρί που αρέσει στην αδελφή μου, πολύσπορο με περισσότερους λιοσπορους που αρέσει στην πεθερά μου, και μαρμελάδα πορτοκάλι απο Ναυπλιότικα πορτοκάλια και μερικά μανταρινάκια μέσα...Εγινε και αυτή σούπερ...

Ολο τον πάγκο μου πιάνει αλλά ειναι διαρκώς εξω γιατί δεν σταματάει να φτιάχνει ο καημένος...Τα βγάζει τα λεφτά του

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τουχω βγάλει τα ματάκια...Τον εχω τσακίσει...Τον εχω εδω και 10 περίπου μέρες και ψηνει κάθε μερα...Εφτιαξα και την μαρμελάδα μας και έβαλα μικρές ποσότητες σε καλαισθητα βαζάκια και τους εβαλα και τραπεζομαντιλάκι στο καπάκι...έγραψα και την συσταση της μαρμελάδας και εγινε ενα ωραιο και υγιεινο δωρο...

Εφιταξα μαρμε΄λάδα μήλο-αχλάδι και εγινε...ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!

Τσουρεκάκια, κρουασανάκια, ψωμί με ελιές και τυρί που αρέσει στην αδελφή μου, πολύσπορο με περισσότερους λιοσπορους που αρέσει στην πεθερά μου, και μαρμελάδα πορτοκάλι απο Ναυπλιότικα πορτοκάλια και μερικά μανταρινάκια μέσα...Εγινε και αυτή σούπερ...

Ολο τον πάγκο μου πιάνει αλλά ειναι διαρκώς εξω γιατί δεν σταματάει να φτιάχνει ο καημένος...Τα βγάζει τα λεφτά του

 

Καλορίζικος ο αρτοπαρασκευαστής!

Και φτου να μη σε ματιασω κουκλα μου με τόσα που έφτιαξες σε 10 μέρες :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Τουχω βγάλει τα ματάκια...Τον εχω τσακίσει...Τον εχω εδω και 10 περίπου μέρες και ψηνει κάθε μερα...Εφτιαξα και την μαρμελάδα μας και έβαλα μικρές ποσότητες σε καλαισθητα βαζάκια και τους εβαλα και τραπεζομαντιλάκι στο καπάκι...έγραψα και την συσταση της μαρμελάδας και εγινε ενα ωραιο και υγιεινο δωρο...

Εφιταξα μαρμε΄λάδα μήλο-αχλάδι και εγινε...ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!

Τσουρεκάκια, κρουασανάκια, ψωμί με ελιές και τυρί που αρέσει στην αδελφή μου, πολύσπορο με περισσότερους λιοσπορους που αρέσει στην πεθερά μου, και μαρμελάδα πορτοκάλι απο Ναυπλιότικα πορτοκάλια και μερικά μανταρινάκια μέσα...Εγινε και αυτή σούπερ...

Ολο τον πάγκο μου πιάνει αλλά ειναι διαρκώς εξω γιατί δεν σταματάει να φτιάχνει ο καημένος...Τα βγάζει τα λεφτά του

 

Συγγνωμη αλλα ποιν αρτοπαρασκευαστη εχεις;;;;

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ , ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΟΝ ??????

ΖΟΥΛΕΨΑ :lol: εχω και μια λιγουρα !!!!!!!!!!!!!!

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πάρει αρτοπαρασκευαστή...Έτυχε να έχω ένα πολύ ισχυρό 1500W πολυμίξερ της Kenwood και ζυμώνω εκεί κάθε δεύτερή μέρα.. Το απόγευμα του ρίχνω τα υλικά, τα ζημώνει για 10 λεπτά το πολύ, αφήνω την ζύμη και φουσκώνει, την ξαναζυμωνει μετα και ύστερα παει για ψήσιμο... Ανήκω στην κατηγορία αυτόν που φοβούνται να αφήσουν οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή εν λειτουργία όσο λειπουν από το σπιτι :oops: ...έτσι συμβιβάστηκα με το πολυμιξερ...

Αν έχετε ισχυρό πολυμιξερ και ανήκετε στην ίδια κατηγορία με μένα, μπορείτε να κάνετε αυτό... Το ψωμάκι βγαίνει υπέροχο (μόνο στην αρχή είχα κάποιες αποτυχίες μέχρι να μάθω να υπολογίζω σωστά τις δοσολογίες )...Φτιάχνει όλων των ειδών τα ψωμιά, με οποιοδήποτε είδος μαγιάς, με προζύμι ή χωρίς, με ξηρούς καρπούς ή οτιδήποτε άλλο φανταστείτε...

Ενα μειονεκτημα έχει το συγκεκριμένο...είναι πανακριβο αλλά πιστέψτε με τα αξιζει τα λεφτα του (δεν ειναι απλό πολυμίξερ, είναι κουζινομηχανή δηλ. παίρνει εξαρτήματα για να ανοίξει φύλο, φτιάχνει πολλών ειδών ζυμαρικά, αλέθει και πολλά άλλα). Το χρησιμοποιώ σχεδόν καθε μέρα και εχει αποδειχθεί σκυλί.

Συγνώμη κορίτσια αν σας κούρασα, απλά ήθελα να σας δώσω και την εναλλακτική, μιας και γω σκεφτόμουν να αγοράσω αρτοπαρασκευαστή.

 

Πωπω...σαν να εγραψα την ιστορία της ζωής μου... :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια ας μου πειτε εσεις που κανατε μαρμελαδα τι ποσοτηταν βαλατε μεσα και αν πιτσιλαει...λερωνετε το εσωτερικο του?

 

ευχαριστωωωω :roll:

 

Οι συνταγές που δίνει το manual είναι για 250γρ φρούτα. Δεν πιτσιλάει. Είχα απορία γιατί στη συνταγή έβαζαν ελάχιστο βούτυρο και μου είπαν ότι ακριβώς για αυτό δεν πιτσιλάει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν το αποφάσισα. Θα τον παραγγείλω!!

 

amaretto έχεις δίκιο με έπεισες!

 

Προς το παρόν λέω για σήμερα να κάνω ψωμί ολικής άλεσης με τα χεράκια μου. Για να δούμε....

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Angel_Bill την ιδια μηχανη εχω και εγω ομως δεν την εχω χρησιμοποιησει για να σου πω την αληθεια. μπορεις να μου γραψεις την συνταγη για το ψωμι?

 

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Angel_Bill την ιδια μηχανη εχω και εγω ομως δεν την εχω χρησιμοποιησει για να σου πω την αληθεια. μπορεις να μου γραψεις την συνταγη για το ψωμι?

 

 

Άννα

 

Αννα , μπορεις να φτιαξεις οποιο ψωμακι θελεις. Αν μπεις εδώ : http://www1.kenwoodworld.com/gr/experience_recipes.php?category=129, έχει πάρα πολλές συνταγες.Εχει συνταγές για τους αρτοπαρασκευαστές της ιδιας εταιριας.Η διαφορά είναι ότι δεν στο ψήνει μόνο του.

Μην απογοητευθείς αν δεν το πετύχεις με την πρώτη, εγω στην αρχή μέχρι να του πάρω τον αέρα είχα μερικες αποτυχιες (και να φανταστείς ότι ήξερα να ζυμώνω με το χέρι).Μην ρίξεις ολο το νερό αμέσως, κρατα λιγο και ριξτο αν χρειαζεται μετα σιγα σιγα έτσι ωστε να μην σου βγει πολύ αραιή η ζύμη.Το αλεύρι δεν τραβάει πάντα το ίδιο νερό. Η ζύμη πρέπει να μην κολλάει ούτε στα τοιχώματα του κάδου ούτε στα χέρια σου...

Επίσης εγώ πάντα το ζυμώνω 2 φορές το ψωμί.Το αφήνω να ξεκουραστεί μεχρι να φουσκώσει και μετα το ξαναζύμωνω στον καδο.

Το απογευμα που θα γυρίσω από την δουλεια 8α προσπαθήσω να σου βάλω συνταγές (αν και ανηκω στην κατηγορία που υπολογίζω με το ματι τα υλικα για το ψωμι)...Καλή επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

YES ! YES ! Aπο χθες βραδυ καμαρωνει στον παγκο μου ενας ολοκαινουριος KENWWOOD 350 με αερα . Φυσικα το πηρα αφου διαβασα και τις εντυπωσεις απο τα δικα σας. Απο αυριο κερναω ψωμακι αλειμενο

με μελι !!!!

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

:cry::cry::cry:

Κορίτσια, μάλλον κι εγώ πέταξα τον αναδευτήρα, γιατί δεν τον βρίσκω πουθενά... ξέρετε αν μπορώ να τον αντικαταστήσω και πού? Με βολεύει Βόλος ή Θεσ/νίκη.

.png
Link to comment
Share on other sites

Angel_Bill ευχαριστω για την απαντηση. Επισης δεν φτανει ο αναδευτηρας κατω στο μπωλ.Στις οδηγιες λεει να το προσαρμοσουμε εμεις αλλα δεν ξερω πως.Αν ξερεις πες μου σε παρακαλω.

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Angel_Bill ευχαριστω για την απαντηση. Επισης δεν φτανει ο αναδευτηρας κατω στο μπωλ.Στις οδηγιες λεει να το προσαρμοσουμε εμεις αλλα δεν ξερω πως.Αν ξερεις πες μου σε παρακαλω.

 

Άννα

 

Εχεις το βιβλιρακι του μηχανήματος???...Σου λέει το πως εκεί πως κατεβαίνει,στις τελευταίαες σελίδες (οταν θα παω στο σπιτι θα σου πω,τωρα ειμαι στην δουλειά και δεν θυμαμαι τις λεπτομερειες). Να βάλεις εξ αρχής τον γάντζο για να ανακατέψεις. Βάλε πρωτα υγρά και στο τέλος το αλεύρι.Εγώ με τον γάντζο δεν χρειάζεται να του αλλάξω θέση, διότι με το ανακατεμα σηκωνει την ζυμη και το ψωμί γίνεται εξαιρετικα καλοζημομένο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοριτσάκια...ειδα μόλις τωρα τις ερωτησεις σας και αν δεν σας της εχω σπάσει, θα σας απαντήσω τώρα...

 

Λοπόν, έχω τον kenwood vs 300 ...με την αντίσταση...ενα αλλο μοντάλο εχει τον αερα αλλά μου ειπαν πως δεν εχει διαφορά μεγάλη, κάποια κοπέλα τον πειρε μάλλον η ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ.(μευγεια κοριτσάκι και βγάλτου τα μάτια...αξίζει...!!!!!!!!!!καλές δημιουργίες...)

μπορέι να φτιάξει 1 κιλό μερμελάδα και ΄΄εχω φτιάξει μηλο-αχλάδι και μια άλλη με πορτοκάλι. Βρηκα στο super market πικτίνη που μπαινει μαζί με λίγο βουτυράκι και την κάνει λουκούμι...Η μαρμελάδα μηλο-αχλάδι θέλει και κανέλα μπολικη και γινεται άλλο πράμα...

Στην μαρμελάδα πορτοκάλι την επόμενη φορά θα βάλω και μερικά ψιλικομένα φλούδια πορτοκαλιού...

 

Το πολύσπορο θέλει μισό κιλό αλέυρι χωριάτικο και μισό κιλό πολύσπορο, γιατι ρο σκέτο πολύσπορο γινεται λίγο άνωστο...θέλει σποράκια και εγω ριχνω και ακουκουτσες ελίτσες και την ωρα που το ανακατέυει τις ψιλικόβει και τις σκορπίζει σε ολη την ζημη...ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!

 

Το τσουρέκει το βγάζει απιθανο....Εχω φτιάξει τα απειρα τσουρεκάκια μεχρι τώρα...μυρίζει μαχλέπι και μαστιχα ολο το σπίτι...

 

Εφτιαξα και ζημη για πίτσα,,,και αυτη καλη...και τωρα πάω για βασιλοπιτα-οχι στον αρτοπαρασκευαστη-και κρουασανάκια....

 

Ριξτε η έχουσες αρτοπαρασκευαστή τι άλλο να κάνω...

 

 

Φτιάξτε μαρμελάδα...αποστηρώστε βαζάκια και κάντε τες δωρο...Τυπώστε και καρτελάκια στον υπολογιστή και θα κάνεουν τούμπες οποιος τις πάρει για δωρο...Το κόστος όπως χονδρικά το έχω υπολογίσει, μαζί με το βαζάκι των 200 γρμ, είναι γύρω στα 2 ευρώ ετοιμο...το άκανα και ενθουσιάστηκαν

 

Βαζάκια πολύχρωμα και κουμπωμα εσωματομένο τα ωβρηκα στον Ζαφειρόπουλο 1 ευρώ το ενα...ΤΙΠΟΤΑ

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

aggeloudia δεν παίζεσαι :P:P:P

 

Please γράψε αναλυτικά τις ποσότητες για πολύσπορο και τσουρέκι

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοριτσάκια...ειδα μόλις τωρα τις ερωτησεις σας και αν δεν σας της εχω σπάσει, θα σας απαντήσω τώρα...

 

Λοπόν, έχω τον kenwood vs 300 ...με την αντίσταση...ενα αλλο μοντάλο εχει τον αερα αλλά μου ειπαν πως δεν εχει διαφορά μεγάλη, κάποια κοπέλα τον πειρε μάλλον η ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ.(μευγεια κοριτσάκι και βγάλτου τα μάτια...αξίζει...!!!!!!!!!!καλές δημιουργίες...)

μπορέι να φτιάξει 1 κιλό μερμελάδα και ΄΄εχω φτιάξει μηλο-αχλάδι και μια άλλη με πορτοκάλι. Βρηκα στο super market πικτίνη που μπαινει μαζί με λίγο βουτυράκι και την κάνει λουκούμι...Η μαρμελάδα μηλο-αχλάδι θέλει και κανέλα μπολικη και γινεται άλλο πράμα...

Στην μαρμελάδα πορτοκάλι την επόμενη φορά θα βάλω και μερικά ψιλικομένα φλούδια πορτοκαλιού...

 

Το πολύσπορο θέλει μισό κιλό αλέυρι χωριάτικο και μισό κιλό πολύσπορο, γιατι ρο σκέτο πολύσπορο γινεται λίγο άνωστο...θέλει σποράκια και εγω ριχνω και ακουκουτσες ελίτσες και την ωρα που το ανακατέυει τις ψιλικόβει και τις σκορπίζει σε ολη την ζημη...ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!

 

Το τσουρέκει το βγάζει απιθανο....Εχω φτιάξει τα απειρα τσουρεκάκια μεχρι τώρα...μυρίζει μαχλέπι και μαστιχα ολο το σπίτι...

 

Εφτιαξα και ζημη για πίτσα,,,και αυτη καλη...και τωρα πάω για βασιλοπιτα-οχι στον αρτοπαρασκευαστη-και κρουασανάκια....

 

Ριξτε η έχουσες αρτοπαρασκευαστή τι άλλο να κάνω...

 

 

Φτιάξτε μαρμελάδα...αποστηρώστε βαζάκια και κάντε τες δωρο...Τυπώστε και καρτελάκια στον υπολογιστή και θα κάνεουν τούμπες οποιος τις πάρει για δωρο...Το κόστος όπως χονδρικά το έχω υπολογίσει, μαζί με το βαζάκι των 200 γρμ, είναι γύρω στα 2 ευρώ ετοιμο...το άκανα και ενθουσιάστηκαν

 

Βαζάκια πολύχρωμα και κουμπωμα εσωματομένο τα ωβρηκα στον Ζαφειρόπουλο 1 ευρώ το ενα...ΤΙΠΟΤΑ

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ

 

Aχχχχ! θα μας πεις και τη συνταγή για κρουασάν? Εχω τον Kenwood 350 και φτιάχνω συνέχεια ψωμί και ζύμη πίτσας αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο... Ευχαριστώώώώώώώ!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάρτε μολύβια και χαρτιά και γράψτε...Υπάρχουν πολλές συνταγες και ισως και καλύτερες απο αυτές που βρηκα εγώ αλλά μέχρι στιγμής αυτές με ικανοποιουν...

 

Jeanne πολύ καλός ο αρτοπαρασκευαστής σου.Παροιμιο μοντέλο με τον δικό μου...Στο βιβλιαρακι δεν εχει συνταγές για μαρμελάδα και κρουασάν...!!!! Στο γράφω λοιπον

 

ΚΡΟΥΑΣΑΝ

Κυκλος ζύμης 11

Για 18 κομμάτια

230 μλ γάλα

1 αυγό

500 γρμ αλέυρι (βάλε αυτό για τα τσουρέκια...σκληρό)

1 1/2 κουτ. αλάτι

4 κουτ ζάχαρη

25 γρμ και 250 γρμ βούτυρο (βάλε λουρπακ.παιζει πολύ ρόλο το καλό βούτυρο)

1 1/2 κουτ μαγιά ευκολης ανάμιξης...εννοεί την ξερή

 

Βάλτα με την σειρά που σου λέει στον κάδο και βάλε το 11 πρόγραμμα.

Τωρα το βιβλιαράκι λέει μια διαδικασία που δεν παιζει αυτό το σενάριο...Να ανοιξεις με τον πλάστη την ζυμη μόλις τελειωσει το πρόγραμμα και σε κάθε γωνιά να βάλεις λίγο βουτυράκι και να την τυλίξεις και μετά σε μεμβράνη και στο ψυγειο για 10 λέπτά :shock: ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...και μετά να το ξανακάνεις αυτό με το άπλωμα και το βουτυρο άλλες 3 φορές.... :shock: Κγάλε χαλάρωσε που θα κάτσω 55 ώρες στην κουζίνα να απλώνω ζυμη και να βουτυρώνω...ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...

Το εκανα χωρις ΟΟΟΟΟΟΛΗ αυτη την διαδικασία και εγινε καλό..Τωρα δεν ξέρω πόσο καλύτερο θα γινόταν ανα έκανα οοοολο άυτό το Μπεν Χουρ της ζαχαροπλαστικής...!!!!!!!!!!! :roll:

Αν παρολο αυτά την θέλεις την διαδικασία πές μου να στην κοπιάρω.Καλή επιτυχία

 

bizoudaki Το πολύσπορο ειναι πολύ νόστιμο και κάνω την αναλογία που λέει μέσα το βιβλίοαλλά βάζω και λιιιιιιιγο λευκό αλευρι μέσα και λιιιιιιγο χωριάτικο...βάζω και ελιές κομμένες και λίγο ελαιόλαδο Κορινθιότικο...

Βάζω το αλέυρι του πολύσπορου του σουπερ μάρκετ με ολες αυτες τι αναμιξεις, καθώς και 2 φακελάκια μαφιά για να φουσκώσει πιο πολύ γιατι αυτά τα αλέυρια ειναι λίγο βαριά...Βάζω και σποράκια καθαρισμένα ετοιμα απο το σουπερ μάρκες (ηλιοσπορους) και του πάει πολύ....

Καλη επιτυχία

Αν θες αναλυτικά πές μου αλλά δεν κάνω τιποτα πρωτοτυπο.Την συνταγή του βιβλιου πάω και βλέπω το μγμα αν θέλει κάτι παραπάνω αλέυρι η νερό...Τιποτε αλλο

 

Λοιπον το τσουρέκι που βγαινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟ και τοτς εχω ταράξει στα δωρα ειναι...

ΤΣΟΥΡΕΚΙ

1 κιλό αλέυρι (παιρνω αυτό για τσουρέκια)

1 φλιτζάνι γάλα χλιαρό

2 χαρτάκια μαγιά ξερή

100 γρμ βουτυρο

1 φλιτζάνι ζάχαρη

3 αυγά

μαστίχα και μαχλέπι ( βάζω ενα φακελάκι μαχλέπι και την μαστίχα επειδη δεν κονιοτοποιείται στο μπλέντερ βάζω μαζί της την ζάραρη και γινεται σκόνη.Εχω κονιορτοποιήσει 5 φακελάκια μαστίχα με λίγη ζάχαρη και το εχω βάλει σε ενα βαζάκι και οταν η συνταγη μου ζητάει μαστίχα ρίχνω ενα κουταλάκι...)

ελάχιστο αλάτι και λίγο ξυσμα πορτοκαλιού

λίγο νερό αν χρειαστεί...

Λοιπον το βαζεις στο προγραμμα 11 και αυτό και οταν σου σφυριξει πως αρχισει η ξεκουραση βγάλτο γιατι φουσκωσε και μου χυθηξε μεσα στον κάδο...και εκανα 58 ωρες να το καθαρισω :shock::evil:

Το βγάζω το πλάθω σε μεριδουλες κοτσιδες και το βάζω στους 50 βαθμους στο φουρνο σε αλιμένο ταψί να ξεκουραστει και ναρθει να φουσκώσει...Γινεται απιθανο...Μετά απο μισή ωρα( θα δεις αν φουσκωσε...) θα αναψεις τον φουρνο στους 150 και σε 20 λέπτά θα μοσχοβολησει η γειτονιά

Καλή επιτυχία......

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελαν πολύ έναν οι γονείς μου και τους πήρα δώρο ένα άλλης μάρκας. Είναι ξετρελαμένοι μαζί του, και πιο πολύ ο μπαμπάς! Έχει πολλά προγράματα, για ψωμί, για μαρμελάδες και ότι μπορείς να προσαρμόσεις και από μόνος σου. Με τον καιρό μαθαίνεις τις δοσολογίες και κάνεις πειράματα. Ο μπαμπάκας μου έφτιαξε κέικ, κάτι σαν ρεβανί χωρίς σιρόπι και διάφορα άλλα. Έχει ήχο ειδοποίησης στο ζύμωμα άν θέλεις να προσθέσεις τότε ξηρούς καρπούς ή κάτι άλλο. Μπορείς να ρυθμίσεις πόσο ψημένη κόρα θέλεις στο ψωμί και τι είδους ψωμί θέλεις, μαύρο κτλ. Σου το κρατάει και ζεστό για 60λεπτά αν θέλεις. Μπορείς να βάλεις τα υλικά από το βράδυ και το πρωί έτοιμο το φρέσκο ψωμί (ουδεμία σχέση με το έτοιμο)! Αν πάω από το σπίτι θα πάρω καμιά συνταγή, μέχρι τότε Καλή επιτυχία!

 

Καλημέρα μπου μπου (φοβερό όνομα) και καλή χρονιά.

 

Ψάχνοντας εμπειρίες για αρτοπαρασκευαστή έπεσα στο μήνυμά σου.

Έχετε ακόμα καλές εμπειρίες από τον αρτοπαρασκευαστή που πήρες στο πατέρα σου και αν ναι ποιόν πήρες;

 

Σ' ευχαριστώ πολύ κουράστικα πια να ζυμώνω

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάρτε μολύβια και χαρτιά και γράψτε...Υπάρχουν πολλές συνταγες και ισως και καλύτερες απο αυτές που βρηκα εγώ αλλά μέχρι στιγμής αυτές με ικανοποιουν...

 

Jeanne πολύ καλός ο αρτοπαρασκευαστής σου.Παροιμιο μοντέλο με τον δικό μου...Στο βιβλιαρακι δεν εχει συνταγές για μαρμελάδα και κρουασάν...!!!! Στο γράφω λοιπον

 

ΚΡΟΥΑΣΑΝ

Κυκλος ζύμης 11

Για 18 κομμάτια

230 μλ γάλα

1 αυγό

500 γρμ αλέυρι (βάλε αυτό για τα τσουρέκια...σκληρό)

1 1/2 κουτ. αλάτι

4 κουτ ζάχαρη

25 γρμ και 250 γρμ βούτυρο (βάλε λουρπακ.παιζει πολύ ρόλο το καλό βούτυρο)

1 1/2 κουτ μαγιά ευκολης ανάμιξης...εννοεί την ξερή

 

Βάλτα με την σειρά που σου λέει στον κάδο και βάλε το 11 πρόγραμμα.

Τωρα το βιβλιαράκι λέει μια διαδικασία που δεν παιζει αυτό το σενάριο...Να ανοιξεις με τον πλάστη την ζυμη μόλις τελειωσει το πρόγραμμα και σε κάθε γωνιά να βάλεις λίγο βουτυράκι και να την τυλίξεις και μετά σε μεμβράνη και στο ψυγειο για 10 λέπτά :shock: ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...και μετά να το ξανακάνεις αυτό με το άπλωμα και το βουτυρο άλλες 3 φορές.... :shock: Κγάλε χαλάρωσε που θα κάτσω 55 ώρες στην κουζίνα να απλώνω ζυμη και να βουτυρώνω...ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...

Το εκανα χωρις ΟΟΟΟΟΟΛΗ αυτη την διαδικασία και εγινε καλό..Τωρα δεν ξέρω πόσο καλύτερο θα γινόταν ανα έκανα οοοολο άυτό το Μπεν Χουρ της ζαχαροπλαστικής...!!!!!!!!!!! :roll:

Αν παρολο αυτά την θέλεις την διαδικασία πές μου να στην κοπιάρω.Καλή επιτυχία

 

bizoudaki Το πολύσπορο ειναι πολύ νόστιμο και κάνω την αναλογία που λέει μέσα το βιβλίοαλλά βάζω και λιιιιιιιγο λευκό αλευρι μέσα και λιιιιιιγο χωριάτικο...βάζω και ελιές κομμένες και λίγο ελαιόλαδο Κορινθιότικο...

Βάζω το αλέυρι του πολύσπορου του σουπερ μάρκετ με ολες αυτες τι αναμιξεις, καθώς και 2 φακελάκια μαφιά για να φουσκώσει πιο πολύ γιατι αυτά τα αλέυρια ειναι λίγο βαριά...Βάζω και σποράκια καθαρισμένα ετοιμα απο το σουπερ μάρκες (ηλιοσπορους) και του πάει πολύ....

Καλη επιτυχία

Αν θες αναλυτικά πές μου αλλά δεν κάνω τιποτα πρωτοτυπο.Την συνταγή του βιβλιου πάω και βλέπω το μγμα αν θέλει κάτι παραπάνω αλέυρι η νερό...Τιποτε αλλο

 

Λοιπον το τσουρέκι που βγαινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟ και τοτς εχω ταράξει στα δωρα ειναι...

ΤΣΟΥΡΕΚΙ

1 κιλό αλέυρι (παιρνω αυτό για τσουρέκια)

1 φλιτζάνι γάλα χλιαρό

2 χαρτάκια μαγιά ξερή

100 γρμ βουτυρο

1 φλιτζάνι ζάχαρη

3 αυγά

μαστίχα και μαχλέπι ( βάζω ενα φακελάκι μαχλέπι και την μαστίχα επειδη δεν κονιοτοποιείται στο μπλέντερ βάζω μαζί της την ζάραρη και γινεται σκόνη.Εχω κονιορτοποιήσει 5 φακελάκια μαστίχα με λίγη ζάχαρη και το εχω βάλει σε ενα βαζάκι και οταν η συνταγη μου ζητάει μαστίχα ρίχνω ενα κουταλάκι...)

ελάχιστο αλάτι και λίγο ξυσμα πορτοκαλιού

λίγο νερό αν χρειαστεί...

Λοιπον το βαζεις στο προγραμμα 11 και αυτό και οταν σου σφυριξει πως αρχισει η ξεκουραση βγάλτο γιατι φουσκωσε και μου χυθηξε μεσα στον κάδο...και εκανα 58 ωρες να το καθαρισω :shock::evil:

Το βγάζω το πλάθω σε μεριδουλες κοτσιδες και το βάζω στους 50 βαθμους στο φουρνο σε αλιμένο ταψί να ξεκουραστει και ναρθει να φουσκώσει...Γινεται απιθανο...Μετά απο μισή ωρα( θα δεις αν φουσκωσε...) θα αναψεις τον φουρνο στους 150 και σε 20 λέπτά θα μοσχοβολησει η γειτονιά

Καλή επιτυχία......

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!! Μόλις πάω σπίτι θα μάθω να φτιάχνω κρουασανάκια (μη με λένε και άχρηστη τα δίδυμα όταν γεννηθούν, μεγαλώσουν και ζητάνε κρουασάν !!! :lol::lol::lol::lol::lol:)

 

Πάντως και το τσουρέκι το λιγουρεύτηκα... :oops:

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι με το ωραιο όνομα...χρόνια πολλά

Λοιπόν....

Μισό κιλό αχλάδια καθαρισμένα και περασμένα μια-δυο στροφές στο μπλένερ

Μισό κιλό μήλα το ιδιο περασμένα...να κοπούν μικρά κομματάκια αλλά οχι πολτός...

Μισό κιλό ζάχαρι...(εγω εβαλα λιγο λιγότερη)

1-2 βανιλιες

λ'ιγο κανελα (μη σου πέσει πολύ γιατι πικρίζει ελαφρώς)

και ενα φακελάκι απο πικτινη...Την βρηκα στον Σκλαβενίτη (πήζει ουσιαστικά την μαρμελάδα...)

Ολα αυτά μεσα στον αρτοπαρασκευαστή και σε 1 ωριτσα ετοιμη και μυρωδατη!!!!!!!!!!!!

Την εβαλα σε αποστυρωμενα βαζάκια και εγινε ενα ωραιότατο δωρο...

Αν δεν την κάνεις στον αρτοπαρασκευαστη το μόνο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι θελει συνεχές ανακάτεμα με ξυλινη κουτάλα...

Καλη επιτυχία...Αντε να κάνουμε καμια συναντηση και να φερουμε κανα καλούδι μαζί μας

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...