Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΟΠΥΥ (ΑΠΟ ΠΡΩΗΝ ΤΣΜΕΔΕ)


Κoukoutza

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια. Μήπως ξέρει κάποια μηχανικός ή όχι αν δικαιούμαστε πλέον επίδομα και αν όχι τι κάνουμε με τα έξοδα?:confused:

 

 

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Απο τότε που το ΤΣΜΕΔΕ εντάχθηκε στον ΕΟΠΥΥ το επίδομα απο 2.500? έγινε 900? και δίνεται απευθείας στη συμβεβλημένη κλινική. Στο χέρι δεν παίρνουμε τίποτα. Εσύ θα πληρώσεις τη συμμετοχή σου (τη διαφορά δηλαδή απο τα 900?).

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Κατάλαβα... την πατήσαμε πολύ άσχημα. Όπως τα υπολογίζω χρειάζομαι: επισκέψεις γιατρού 30-40? x 9= 300, υπέρηχος μικρός και μεγάλος 80+150 =230, κλινική+ εξέταση νοσημάτων = 1100, αμοιβή γιατρού για καισαρική 1100. Σύνολο: 2750? τουλάχιστον εφόσον όλα πάνε καλά. Όποια δεν τα έχει ή παρακαλάει σε νοσοκομείο να της ανοίξουν καρτέλα και να φιλοτιμηθούν να της κλείσουν ραντεβού για όλα άνευ αμοιβών ή απαγορεύεται να αποκτήσει παιδί. Τι διασκεδαστική που είναι η Ελλάδα το 2014!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Κατάλαβα... την πατήσαμε πολύ άσχημα. Όπως τα υπολογίζω χρειάζομαι: επισκέψεις γιατρού 30-40? x 9= 300, υπέρηχος μικρός και μεγάλος 80+150 =230, κλινική+ εξέταση νοσημάτων = 1100, αμοιβή γιατρού για καισαρική 1100. Σύνολο: 2750? τουλάχιστον εφόσον όλα πάνε καλά. Όποια δεν τα έχει ή παρακαλάει σε νοσοκομείο να της ανοίξουν καρτέλα και να φιλοτιμηθούν να της κλείσουν ραντεβού για όλα άνευ αμοιβών ή απαγορεύεται να αποκτήσει παιδί. Τι διασκεδαστική που είναι η Ελλάδα το 2014!

 

Εγώ δεν πλήρωνα τις επισκέψεις γιατί ο γιατρός μου θα πληρωθεί μια και καλή στο τέλος. Δεν είναι λίγοι αυτοί που ακολουθούν την ίδια τακτική. Άσε που όταν μπεις στο μήνα σου θα σε παρακολουθεί ανά βδομάδα οπότε το 30-40? x 9 παραείναι αισιόδοξο. Επίσης οι υπέρηχοι Α' και Β΄επιπέδου μου στοίχισαν 160? έκαστος χωρίς φυσικά συμμετοχή απο το ΤΣΜΕΔΕ. Τα μόνα που μου "πλήρωσε" το ταμείο μας (είχα δηλαδή μια μικρή συμμετοχή) ήταν τα φάρμακα που μου συνταγογραφούσε ο γιατρός, μαγνήσιο, προγεστερόνη, ασβέστιο, φολλικό κλπ. Για τα υπόλοιπα παρακαλάω να καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά και όχι με καισαρική για να επιβαρυνθώ όσο το δυνατόν λιγότερο. Απο την αμοιβή του γιατρού μου μέχρι τα νοσήλεια στο ΙΑΣΩ.

Αφού έχεις καταφέρει να πληρώνεις έως τώρα τις τεράστιες εισφορές και να σε καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ, είσαι σε καλό δρόμο!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τις παραπάνω επισκέψεις, μου διέφυγε. Μία φίλη μου που είχε γιατρό που πληρωνόταν στο τέλος, έπαιρνε παραπάνω μια και καλή για τον τοκετό οπότε της κόστισε το ίδιο που τα υπολογίσαμε.

Σου εύχομαι να γεννήσεις εύκολα και να πάνε όλα όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...